Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 1 сәуірдегі N 3436 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Мемлекеттік-құқық бөлімінің Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 7 ақпандағы N 547 Жарлығына түсініктемесі
Елбасы "Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 1 сәуірдегі N 3436 Жарлығына өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" Жарлыққа қол қойылды. Жарлық республика соттары судьяларының жалақысын көбейтуді көздейді.
Мемлекет басшысының биліктің сот тармағының дамуы мен уәзипалық етуі мәселелеріне айрықша ықылас қойып отырғанын атап айту керек. Қазақстан Республикасы Президентінің біршама қысқа уақыт аралығында Қазақстан Республикасы сот жүйесінің тәуелсіздігін күшейтуге бағытталған бірқатар Жарлықтарға қол қоюы - мұның айқын айғағы.
Осы аталған Жарлықтың негізгі мақсаты - ең алдымен жергілікті соттардың барлық судьяларының жалақысын едәуір көтеру. Айталық, судьяның жалақысы бұрынғы еңбекақысымен салыстырғанда, шамамен үш есе өсіп отыр.
Жалақыны белгілеу тәртібі де өзгертілді, ендігі жерде ол Үкімет белгіленген негізгі коэффициентке сәйкес есептеледі, яғни судьяның атқаратын лауазымы мен қызмет өтілі ескеріледі.
Сонымен қатар Жарлықта Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеттің есебінен ұсталатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу саласындағы заңнаманы біріздендіру көзделген. Осы мақсатта судьяларға біліктілік сыныптары үшін қосымша ақы төлеу жайындағы ереже алып тасталады.
Қазақстан Республикасы Президенті
Әкімшілігінің Мемлекеттік-құқықтық
бөлімі

"О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1997 года, № 3436"
Комментарий государственно-правового отдела Администрации Президента Республики Казахстан к Указу Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года № 547 ("Казахстанская правда" от 8 февраля 2001 года № 36)
Главой государства подписан Указ, U010547_ "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1997 года, U973436_ № 3436", предусматривающий увеличение заработной платы судей судов республики.
Необходимо отметить, что главой государства уделяется огромное внимание вопросу развития и функционирования судебной ветви власти. Именно поэтому за сравнительно небольшой отрезок времени Президентом подписан ряд указов, направленных на усиление независимости судебной системы Казахстана.
Основной целью принятия данного указа является значительное увеличение оплаты труда прежде всего судей местных судов. Так, заработная плата судьи в сравнении с прежней оплатой труда увеличена примерно втрое.
Изменен и порядок исчисления заработной платы, который определяется
на основе базового коэффициента, установленного Правительством, и зависит
от занимаемой должности и стажа работы.
Кроме того, указом предусматривается унификация законодательства в
сфере оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся
за счет государственного бюджета. В этих целях исключается положение о
доплате судьям за квалификационные классы.
Государственно-правовой отдел
Администрации Президента Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Мартина Н.А.)