"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын іске асыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы"
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің 2003 жылғы 15 тамыздағы Қазақстан Республикасы Президентінің N 1165 Жарлығына түсініктеме
2003 жылғы 15 тамызда еліміздің Президенті Н.Ә.Назарбаев 2003-2006 жылдарға арналған Үкімет Бағдарламасын бекіту туралы Жарлыққа қол қойды.
Осы Бағдарлама Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес әзірленді, өйткені әрбір жаңа Үкімет өз қызметінің негізгі бағыттарын нақты белгілеуі тиіс. Атап өтерлік жәйт, аталған құжатты әзірлеу Үкіметтің бұрынғы Бағдарламасы іске асырыла бастаған жағдайда жүргізілді. Сондықтан жаңа Бағдарламаны әзірлеудегі негізгі талап жүргізіліп отырған экономикалық саясаттың негізгі бағыттарын сақтау қағидасы болып табылады. Оның ішінде, бұл әлеуметтік саланы дамыту мәселелеріне қатысты болып отыр.
Үкімет Бағдарламасының мақсаты мен міндеті, оның негізгі бағыттары мен басымдығы 2030-Стратегиясын одан әрі іске асыруға, еліміз дамуының 2010 жылға дейінгі мақсатты индикаторлық Стратегиялық жоспарына қол жеткізуге, сондай-ақ Мемлекет басшысы Үкімет алдына қойған маңызды проблемаларды шешуге бағытталған.
Бағдарламаның басты мақсаты мыналарды қамтамасыз ету болып табылады:
қоғамдық-саяси тұрақтылық, орнықты және үдемелі әлеуметтік-экономикалық даму негізінде барлық өңірлерде халықтың тұрмыс деңгейін көтеру;
экономикалық және экологиялық қауіпсіздікті нығайту;
жүйелік тәуекелді төмендету;
халықаралық ынтымақтастықты дамыту.
Бұдан келіп, Үкімет өзінің 2003-2006 жылдарға арналған Бағдарламасында басымдық міндеттері ретінде келесі бағыттарды анықтады:
еліміз өңірлерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы айырмашылықтарды қысқарту, кедейшілік пен жұмыссыздықты азайту;
Мемлекеттік азық-түлік бағдарламасын іске асыру және ауылда тұрмыс жағдайын сапалық жағынан жақсарту;
еліміз дамуының Индустриялық-инновациялық стратегиясын іске асыру;
қоршаған ортаның сапалы тұрақтылығы;
ғылымның, білімнің, мәдениеттің және халықтың кәсіби біліктілігінің осы заманғы және тиімді жүйесін құру;
шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту;
өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту;
халықтың зейнетақымен және әлеуметтік жағынан қамтылуын одан әрі жетілдіру;
мемлекеттік қызметшілер мен бюджеттік сала қызметкерлерінің еңбекақысын көтеру;
астананың одан әрі дамуы.
Жоғарыда аталған басымдықтарды және өзге де міндеттерді іске асыру мынаны қамтамасыз етеді:

"О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года"
Комментарий к Указу Президента Республики Казахстан от 15 августа 2003 года N 1165, Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан, 19 августа 2003 года
15 августа 2003 года Президентом страны Назарбаевым Н.А. подписан  Указ  об утверждении Программы Правительства на 2003-2006 годы.
Настоящая Программа была разработана в соответствии с  Конституцией  Республики Казахстан, согласно которой каждое новое Правительство должно четко очертить основные направления своей деятельности. Следует отметить, что разработка данного документа велась в условиях, когда осуществлялась реализация положений прежней Программы Правительства. Поэтому одним из основных условий при разработке новой Программы являлся принцип сохранения преемственности в охвате основных направлений проводимой экономической политики. В частности, это касается вопросов развития социальной сферы.
Цель и задачи Программы Правительства, ее основные направления и приоритеты нацелены на дальнейшую реализацию  Стратегии-2030 , достижение целевых индикаторов Стратегического плана развития страны до 2010 года, а также на решение актуальных проблем, поставленных Главой государства перед Правительством.
Главной целью Программы является обеспечение:
роста уровня жизни населения во всех регионах на основе общественно-политической стабильности, устойчивого и поступательного социально-экономического развития;
укрепления экономической и экологической безопасности;
снижения системных рисков;
развития международного сотрудничества.
Исходя из этого, Правительство в своей Программе на 2003-2006 годы приоритетными задачами определило следующие направления:
сокращение различий в уровне социально-экономического развития регионов страны, снижение бедности и безработицы;
реализация Государственной агропродовольственной программы и качественное улучшение условий жизни в ауле (на селе);
реализация Стратегии индустриально-инновационного развития страны;
стабилизация качества окружающей среды;
создание современной и эффективной системы развития науки, образования, культуры и профессиональной квалификации населения;
развитие малого и среднего предпринимательства;
развитие производственной и социальной инфраструктуры;
дальнейшее совершенствование пенсионного и социального обеспечения населения;
повышение заработной платы государственных служащих и работников бюджетной сферы;
дальнейшее развитие столицы.
Реализация вышеотмеченных приоритетных и других задач позволит обеспечить:

ішкі жалпы өнімнің 7-7,5%, оның ішінде өнеркәсіп өндірісі бойынша 9-9,5% орташа жылдық нақты өсімі;
халықтың жан басына шаққандағы ішкі жалпы өнім деңгейін 2006 жылы 2600 АҚШ долларына баламалы сомаға жеткізу;
орташа жылдық инфляцияның деңгейі 4,5-5,5%;
аралық ең төменгі деңгейден төмен табысы бар халықтың үлесін 20 %-ға дейін азайту.
Тұтастай алғанда Үкімет Бағдарламасында белгіленген шараларды орындау еліміз дамуының жоғарырақ деңгейіне қол жеткізуге бағытталған әлеуметтік-экономикалық процестерге үдемелі де мақсатты сипат береді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Кеңсесі

реальный прирост среднегодового валового внутреннего продукта на 7-7,5%, в том числе по промышленному производству  на 9-9,5%;
уровень валового внутреннего продукта на душу населения довести в 2006 году до суммы, эквивалентной 2 600 долларам США;
уровень среднегодовой инфляции не более 4,5-5,5%;
снижение доли населения, имеющего доходы ниже прожиточного минимума, до 20%.
В целом выполнение намеченных в Программе Правительства мер придаст поступательный и целенаправленный характер социально-экономическим процессам, нацеленным на достижение более высокого уровня развития страны.
Канцелярия
Премьер-Министра
Республики Казахстан