"Жеке тұлғалардың тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзуiнiң кейбiр мәселелері" туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2005 жылғы 9 наурыздағы N 217 Қаулысына түсініктеме
Қазақстан Республикасының Үкiметі Кеден және Салық кодекстерiнiң нормаларын орындау үшін Үкiметтiң "Жеке тұлғалардың тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзуiнің кейбір мәселелерi" туралы 2005 жылғы 9 наурыздағы N 217 қаулысын (бұдан әрі - Қаулы) бекiтті.
Қаулы қабылданғанға дейiн жеке тұлғалардың тауарларды өткiзу тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 31 мамырдағы N 741 қаулысымен бекiтiлген жеке тұлғалардың тауарларды өткізу шарттары және нормалармен қатар кедендiк құннан 2 пайызға тең, бірақ, 0,02-2 еуро/кг-дан кем емес әкелінетiн тауарларға арналған кеден баждарының бiрыңғай ставкасы бекiтiлген Жеке тұлғалардың тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы оңайлатылған, жеңiлдетiлген тәртiппен өткiзу ережесiмен регламенттелген. Бұл peттe 15 пайыз ҚҚС-ты жеке тұлға жеке төледi.
Қаулы жеке тұлғалардың республиканың кеден шекарасы арқылы тауарларды өткiзуiнiң белгiлi бiр шарттарын бекітуді көздейдi, атап айтқанда:
1) тауарлардың мақсатқа арналуын айқындаудың өлшемдерi;
2) кедендік төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан уақытша әкелуге/ уақытша әкетуге рұқсат етiлетiн тауарлардың тiзбесi;
3) оңайлатылған тәртiппен әкелетiн тауарларға жиынтық кедендiк төлем;
4) жеңiлдетiлген тәртіп көзделмеген тауарлардың салмақтық және құндық нормалары;
5) тауарларды жеңiлдетiлген тәртіппен өткiзуiнің шарттары мен нормалары;
6) акциздер салуға жатпайтын акцизделетiн тауарларды импорттау нормалары;
7) тауарларды халықаралық почта жөнелтімдерiмен өткiзудiң шарттары мен нормалары.
Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізетін тауарлар егер, олар тауарлардың мақсатқа арналуын айқындаудың өлшемдерiне сәйкес болмаса өндiрiстiк немесе өзге де кәсiпкерлiк қызмет мақсатына арналған деп қарастырылады. Осы орайда бұл көрсеткiштер Қазақстан Республикасына/нан тұрақты тұруға қоныс аударатын жеке тұлғалар оларды өткiзген кезде пайдалануда болған тауарларға қатысты қолданылмайды.
Кедендiк төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан уақытша әкелуге/уақытша әкетуге рұқсат етілетін тауарлардың тiзбесi толығымен кеден iсi саласындағы халықаралық нормаларға сәйкес келедi ("Кеден рәсiмдерiн жеңiлдету мен үйлестiру туралы халықаралық конвенциясы" (Киот конвенциясы), J Арнайы қосымша, 20-шы стандартты ереже).
Тауарларды халықаралық почта жөнелтiмдерiмен өткiзудiң шарттары мен нормалары "Дүниежүзілік почта одағының конвенциялары мен келiсiмдерiнде (Пекин, 1999 жыл)" белгiленген халықаралық нормаларға сәйкес келедi.
Жеке тұлғалардың қызығушылығын тудыратын негiзгі мәселе оңайлатылған, жеңiлдетілген тәртіптер болып табылады. Кеден кодексiне және Қаулыға сәйкес тауарларды өткiзудiң жеңiлдетiлген тәртiбi кедендік төлемдерден, салықтардан толық босатуды және тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбауды, ал оңайлатылған тәртіп тауарларды ресiмдеу кезiнде кедендік төлемдердi, салықтарды төлеуден, тарифтік емес реттеу шараларын қолданудан босатпастан кедендік рәсiмдердi қолданудан босатуды (жеке тұлғаның тек кiрiстiк кеден ордерін толтыруы) көздейді.
Сонымен бiрге, жеке тұлға кедендік төлемдер мен салықтарды жиынтық кедендiк төлем (бұдан әрі - ЖКТ) түрiнде төлей алады.

"Некоторые вопросы перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан"
Комментарии к постановлению Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2005 года, N 217
Правительством Республики Казахстан во исполнение норм Таможенного  и Налогового  кодексов утверждено постановление  Правительства от 9 марта 2005 года N 217 "Некоторые вопросы перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан" (далее - Постановление).
До принятия Постановления порядок перемещения товаров физическими лицами регламентировался Правилами перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан в упрощенном, льготном порядке, утвержденными постановлением Правительства от 31 мая 2001 года N 741, в которых наряду с условиями и нормами перемещения товаров физическими лицами была утверждена единая ставка таможенных пошлин на ввозимые товары равная 2 % от таможенной стоимости, но не менее 0,02-2 евро/кг. При этом 15 % НДС оплачивался физическим лицом отдельно.
Постановление предусматривает утверждение определенных условий перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу республики, а именно:
1) критериев определения предназначения товаров;
2) перечней товаров, временный ввоз/вывоз которых допускается с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования;
3) совокупного таможенного платежа на товары, ввозимые в упрощенном порядке;
4) весовых и стоимостных норм перемещения товаров в упрощенном порядке;
5) условий и норм перемещения товаров в льготном порядке;
6) норм импорта подакцизных товаров, не облагаемых акцизами;
7) условий и норм перемещения товаров в международных почтовых отправлениях.
Товары, перемещаемые физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан рассматриваются как предназначенные для производственной или иной предпринимательской деятельности, если они не соответствуют критериям определения предназначения товаров. При этом такие показатели не применяются в отношении товаров, бывших в употреблении при их перемещении физическими лицами, переселяющимися на постоянное местожительство в/из Казахстан.
Перечень товаров, временный ввоз/вывоз которых допускается с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования, полностью соответствует международным нормам в сфере таможенного дела ("Международная конвенция об упрощении и гармонизации таможенных процедур" (Киотская конвенция), Специальное приложение J, Стандартное правило 20).
Условия и нормы перемещения товаров в международных почтовых отправлениях соответствуют международным нормам, определенным в Конвенции и соглашениях всемирного почтового союза (Пекин. 1999 г.).
Основным вопросом, интересующим физические лица, является льготный и упрощенный порядки. В соответствии с Таможенным кодексом  и Постановлением льготный порядок перемещения товаров предусматривает полное освобождение от таможенных платежей, налогов и неприменение мер нетарифного регулирования, а упрощенный порядок - освобождение от применения таможенных процедур при таможенном оформлении товаров (заполнение физическим лицом лишь приходного таможенного ордера) без освобождения от таможенных платежей, налогов и применения мер нетарифного регулирования.
В то же время физическое лицо может уплачивать таможенные платежи и налоги в виде совокупного таможенного платежа (далее - СТП).

Қаулымен ЖКТ ставкасын кедендік құннан 17 пайыз, бiрақ 0,5 евро/кг-дан кем емес мөлшерде белгiлендi, яғни кедендiк құннан 2 пайызға тең+15 пайыз ҚҚС.
Бұл ретте ерекше жиынтық барлық тауарлар үшін бiрыңғай болды.
ЖКТ-ны енгiзу кедендiк ресiмдеу мен бақылау рәсiмдерiн жеңiлдетуге және оңайлатуға, жеке тұлғаға кеден брокерінің қызмет көрсетуін және кедендік ресiмдеу үшiн алымдар төлеуде үнемдеуге мүмкiндiк береді.
Солай бола тұрса да, жеке тұлға жеңiлдетiлген тәртіппен ЖКТ-ны қолданудан өз еркiмен бас тартуға және кедендік рәсiмдеудi жалпыға бiрдей белгiленген тәртіппен жүзеге асыруға құқылы.
17 пайыз, бiрақ 0,5 евро/кг-дан кем мөлшердегі ЖКТ бұл ретте жеңiлдiктер мен тауарларды ресiмдеудің оңайлатылған тәртiбiн сақтай отырып кедендік төлемдер мен салықтарды алуды қамтамасыз етедi.
Жеке тұлғалар оңайлатылған тәртiппен өткiзетiн 07 және 08 тауар топтарына (көкөнiстер және кейбiр жеуге жарайтын тамыр тұқымдары мен түйнек жемiстер, жеуге жарайтын тұқымдар (жемiстер) мен жаңғақтар; цитрустылардың немесе қауындардың қабықтары мен қыртыстары) салмақтық нормалардың 1000 кг-ға дейiн өсуi аталған өнiмдердi 200 кг-ға дейiн өткiзу тауарларды тасымалдауға және жүк кедендiк декларацияны ресiмдеуге байланысты үстеме шығыстарды ақтамайтындығына байланысты.
Қаулымен республиканың кедендiк шекарасы арқылы тауарларды өткiзудiң жоғарыда аталған шарттарын қабылдау жеке тұлғаларға тауарларды кедендiк ресiмдеуге байланысты шығыстар мен уақытты неғұрлым қысқартуға мүмкiндiк бередi.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Кедендiк бақылау комитетi

Постановлением ставка СТП определена в размере 17 % от таможенной стоимости, но не менее 0,5 евро/кг, т.е. это те же 2 % от таможенной стоимости + 15 % НДС.
При этом специфическая составляющая стала единой для всех товаров.
Введение СТП позволит упростить и облегчить процедуры таможенного оформления и контроля, сэкономить физическому лицу на оплате услуг таможенного брокера и сборов за таможенное оформление.
Тем не менее физическое лицо вправе самостоятельно отказаться от применения СТП в упрощенном порядке и осуществить таможенное оформление в общеустановленном порядке.
СТП в размере 17 %, но не менее 0,5 евро/кг, обеспечит взимание таможенных платежей и налогов, сохраняя при этом льготы и упрощенный порядок оформления товаров.
Увеличение весовых норм до 1000 кг, перемещаемых физическими лицами в упрощенном порядке, для товаров, относимых к 07 и 08 товарным группам (овощи и некоторые съедобные корнеплоды и клубнеплоды, съедобные плоды (фрукты) и орехи; кожура и корки цитрусовых или бахчевых культур), связано с тем, что провоз данной продукции весом до 200 кг не оправдывает накладные расходы, связанные с транспортировкой товаров и оформлением грузовой таможенной декларации.
Принятие Постановлением вышеперечисленных условий перемещения товаров через таможенную границу республики позволит физическим лицам значительно сократить расходы и время, связанные с таможенным оформлением товаров.
Комитет
таможенного контроля
Министерства финансов
Республики Казахстан