"Мемлекет басшысының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 152 Жарлығына түсінік беру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 152 Жарлығына түсініктеме
Мемлекет басшысы 2019 жылғы 2 қыркүйектегі "Сындарлы қоғамдық диалог – Қазақстанның тұрақтылығы мен өркендеуінің негізі" атты Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарын бекітті.
Жалпыұлттық жоспар азаматтық қоғамды дамыту, ауыр қылмыстар бойынша қылмыстық заңнаманы қатаңдату, əкімшілік юстицияны енгізу, шағын жəне орта бизнесті қолдау, пайдаланылмайтын ауыл шаруашылығы жерлерін мемлекетке қайтару, тауарлар мен қызметтердің құнын төмендету, бəсекелестікті дамыту, əлеуметтік саясатты оңалту, білім беру сапасын арттыру, қазақстандықтардың өз зейнетақы жинақтарын пайдалануға мүмкіндік беру жəне т.б. бірқатар салалар бойынша нақты іс-шараларды қамтиды.
Сондай-ақ Жолдауда жарияланған бастамаларды қаржыландыруға бағытталған шаралар қарастырылған, оның ішінде Ішкі істер министрлігін реформалауға, педагогтар мен мəдениет жəне өнер қызметкерлерінің жалақысын өсіруге, бизнесті қолдау бағдарламаларын іске асыруға, инфрақұрылымды дамытуға жəне т.б.
Жолдаудың барлық бағыттарының іске асырылуын нормативтік қамтамасыз ету үшін Əкімшілік рəсімдік-процессуалдық кодекс, 17 заң, Президенттің 4 Жарлығы мен Үкіметтің 16 қаулысы əзірленіп, қабылданатын болады.
Сонымен қатар Мемлекет басшысының тапсырмаларын ескере отырып Үкімет жаңа мемлекеттік бағдарламаларды бекітіп, қолданыстағы мемлекеттік бағдарламаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізетін болады (индустриялық-инновациялық дамыту, "Бизнестің жол картасы-2025", "Еңбек" нəтижелі жұмыспен қамтуды жəне жаппай кəсіпкерлікті дамыту, білім жəне ғылымды дамыту, "Нұрлы жер" жəне т.б.).
Іс-шаралардың басым бөлігін ағымдағы жылдың соңына дейін іске асыру жоспарлануда.
Мемлекет басшысының барлық бастамаларының мүлтіксіз жəне уақтылы орындалуын Президент Əкімшілігі қадағалайтын болады.

Комментарий к Указу Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 152 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог – основа стабильности и процветания Казахстана"
Комментарий к Указу Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 152.
Главой государства утвержден Общенациональный план мероприятий по реализации Послания от 2 сентября 2019 года "Конструктивный общественный диалог – основа стабильности и процветания Казахстана".
Общенациональный план предусматривает ряд конкретных мер по развитию гражданского общества, ужесточению уголовного законодательства по тяжким преступлениям, введению административной юстиции, поддержке малого и среднего бизнеса, изъятию неиспользуемых сельхозземель, снижению стоимости товаров и услуг, развитию конкуренции, корректировке социальной политики, повышению качества образования, предоставлению возможности использования казахстанцами пенсионных накоплений и другие.
Также предусмотрены меры, направленные на финансирование озвученных в Послании инициатив, в том числе по выделению средств на реформу Министерства внутренних дел, повышение заработных плат педагогов и работников культуры и искусства, реализацию программ поддерж ки бизнеса, развитие инфраструктуры и так далее.
Для нормативного обеспечения реализации всех направлений Послания будут разработаны и приняты Административный процедурно-процессуальный кодекс, 17 законов, 4 Указа Президента и 16 постановлений Правительства.
Кроме того, с учетом поручений Главы государства Правительством будут утверждены новые и внесены изменения и дополнения в действующие государственные программы (индустриально-инновационного развития, "Дорожная карта бизнеса-2025", продуктивной занятости и массового предпринимательства "Еңбек", развития образования и науки, "Нұрлы жер" и другие).
Большую часть мероприятий планируется реализовать до конца текущего года.
Администрацией Президента будет обеспечен контроль за неукоснительным и своевременным исполнением всех инициатив Главы государства.