Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 2001 жылғы 18 сәуір N 587. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2003.12.31. N 1271 жарлығымен.
" Қазақстан Республикасының Президентi туралы " 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 17-1-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қызметiн оңтайландыру мақсатында қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына  мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ережеде:
мәтiндегi "Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар Жарлығымен", "Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар Жарлықтарымен," және "Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар Жарлығын," деген сөздер тиiсiнше "Қазақстан Республикасының Заңымен", "Қазақстан Республикасының заңдарымен" және "Қазақстан Республикасының Заңын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бiрiншi абзацы "заңды тұлға" деген сөздерден кейiн " - ұйымдық-құқықтық нысанда - мемлекеттiк мекеме" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақта:
5) тармақшасы "қадағалайды" деген сөзден кейiн "сонымен бiрге шоғырландырылған негiзде бақылау жасайды және қадағалайды" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) сақтандыру рыногын реттеу және сақтандыру қызметiн қадағалау, сонымен бiрге шоғырландырылған негiзде қадағалау жөніндегi мiндеттерi мен өкiлеттiктерiн жүзеге асырады.";
10-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) клиенттiң банктiк есепшотына ақшаның қате есептелгенi анықталған жағдайда, оны есепшоттан алып қоюға құқығы бар, клиенттiң банктiк есепшотынан ақшаны алуға оның келiсiмiн растайтын құжаттар болған жағдайда, клиенттiң банктiк есепшотын дебеттеуге құқылы;";
12-тармақта:
бiрiнші абзацы "банктердiң" деген сөзден кейiн "сонымен бiрге шоғырландырылған негiзде" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшасы "жеке және заңды тұлғалардың банктiң және банктiк холдингтiң iрi қатысушысы мәртебесiн иеленуiне келiсiм бередi" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) оған берiлген өкiлеттiк шегінде уәкiлетті мемлекеттiк органдармен келiсе отырып, бухгалтерлiк есеп пен аудит мәселелерi және статистика мәселелерi жөнiнде банктердiң бухгалтерлiк есебiнiң стандарттарын, сондай-ақ заңды тұлғалардың статистикалық есеп беру тiзбесiн, нысандары мен ұсыну мерзiмдерiн белгiлейдi;";

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 августа 1999 года N 188
Указ Президента Республики Казахстан от 18 апреля 2001 года N 587. Утратил силу - Указом Президента РК от 31 декабря 2003 г. N 1271 (вступает в силу с 1 января 2004 г.) (U031271)
В соответствии со статьей 17-1 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года Z952733_  "О Президенте Республики Казахстан", в целях оптимизации деятельности Национального Банка Республики Казахстан постановляю:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 11 августа 1999 года N 188 U990188_  "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
1) в Положении о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденном названным Указом:
в тексте слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона,", "Указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу Закона," и "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона," заменить соответственно словами "Законом Республики Казахстан", "Законами Республики Казахстан" и "Закона Республики Казахстан";
в абзаце первом пункта 2 после слов "юридическим лицом" дополнить словами "в организационно-правовой форме - государственное учреждение";
в пункте 7:
подпункт 5) после слова "надзора" дополнить словами ", в том числе на консолидированной основе";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) осуществление функций и полномочий по регулированию страхового рынка и надзору за страховой деятельностью, в том числе на консолидированной основе.";
подпункт 5) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"5) имеет право изъятия денег с банковского счета клиента при установлении факта ошибочности их зачисления, вправе дебетовать банковский счет клиента при наличии документов, подтверждающих его согласие на изъятие денег с банковского счета;";
в пункте 12:
в абзаце первом после слова "банков" дополнить словами ", в том числе на консолидированной основе,";
подпункт 1) дополнить словами "на приобретение физическими и юридическими лицами статуса крупного участника банка и банковского холдинга";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) в пределах предоставленных ему полномочий по согласованию с уполномоченными государственными органами по вопросам бухгалтерского учета и аудита и по вопросам статистики устанавливает стандарты бухгалтерского учета банков, а также перечень, формы и сроки представления статистической отчетности юридическими лицами;";

мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) өзiнiң бақылау және қадағалау қызметiн қамтамасыз ету үшiн заң актiлерiне сәйкес банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың, сондай-ақ олардың қосылма тұлғаларының қаржылық есебiнiң тiзбесiн, халықаралық стандарттарға сәйкес келетiн нысандарын, ұсыну мерзiмiн белгiлейдi;";
9) тармақша "және олардан" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ заң актiлерiнде көзделген жағдайларда мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан және азаматтардан" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) банктiк топтардың қызметiн реттейдi және банктердiң қосылма тұлғаларының қызметiн банктердiң қызметiне тигiзетiн ықпалының дәрежесi мен сипатын айқындау мақсатында ғана Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес тексередi";
10) тармақша "банктер үшiн" деген сөздерден кейiн ", оның ішiнде банктiк топтар үшiн шоғырландырылған негiзде" деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) банктер және олардың қосылма тұлғалары оның құзыретiне енетiн заңдық және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi бұзған жағдайда, оларға ықпал етудiң шектеу шараларын, санкциялар, мәжбүр ету шараларын, сондай-ақ заң актiлерiнде көзделген өзге де ықпал ету шараларын қолданады;";
15) тармақшадағы "және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан" деген сөздер ", банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан, сондай-ақ олардың қосылма тұлғаларынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақшадағы ", сондай-ақ ломбард ашатын, ломбардтың тұрған жерiнен тыс жерлерге орналасқан қабылдау пункттерін" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 17-1), 17-2), 17-3) және 17-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"17-1) ерiктi және ерiксiз таратылатын банктердiң тарату комиссияларының қызметiне бақылау жасайды, ерiктi таратылатын банктердiң кредиторлар комитеттерiнiң құрамын бекiтедi, банктердiң тарату комиссияларымен бiрлесiп ерiксiз таратылатын банктердiң кредиторлар комитеттерiнiң құрамын соттың бекiтуiне ұсынады, ерiксiз таратылатын банктер кредиторларының тiзiлiмiн соттың бекiтуiне ұсынады, банктердiң тарату комиссияларының есеп беру нысандарын, мерзiмiн және кезеңін, таратылатын банктердiң аралық баланстарының, олардың қосымшаларының нысандарын және тарату баланстарының нысандарын белгiлейдi;
17-2) егер банктердiң қосылма тұлғалары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес басқа уәкiлеттi мемлекеттiк органдар тарапынан реттелуге және қадағалануға тиiс болған жағдайда, олармен реттеу және қадағалау туралы, соның iшiнде бiр-бiрiмен ақпарат алмасу бөлiгiнде келiсiм жасасады;

дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) устанавливает перечень, соответствующие международным стандартам формы, сроки представления финансовой отчетности банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также их аффилиированными лицами в соответствии с законодательными актами для обеспечения своих контрольных и надзорных функций;";
в подпункте 9) после слов "и получает от банков" дополнить словами ", государственных органов, организаций и граждан в случаях, предусмотренных законодательными актами,";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) регулирует деятельность банковских групп и проверяет деятельность аффилиированных лиц банков исключительно в целях определения степени и характера их влияния на деятельность банков в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка";
подпункт 10) после слов "пруденциальных нормативов для банков" дополнить словами ", в том числе на консолидированной основе для банковских групп,";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) в случае нарушения банками и их аффилиированными лицами требований законодательных и иных нормативных правовых актов по вопросам, входящим в его компетенцию, применяет к ним ограниченные меры воздействия, санкции, принудительные меры, а также иные меры воздействия, предусмотренные законодательными актами;";
в подпункте 15) слова "и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" заменить словами ", организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также их аффилиированных лиц";
в подпункте 17) слова ", а также открываемых ломбардами приемных пунктов, расположенных вне места нахождения ломбардов" исключить;
дополнить подпунктами 17-1), 17-2), 17-3) и 17-4) следующего содержания:
"17-1) осуществляет контроль за деятельностью ликвидационных комиссий добровольно и принудительно ликвидируемых банков, по представлению ликвидационных комиссий банков утверждает состав комитетов кредиторов добровольно ликвидируемых банков, совместно с ликвидационными комиссиями банков представляет на утверждение суду состав комитетов кредиторов принудительно ликвидируемых банков, представляет суду для утверждения реестр кредиторов принудительно ликвидируемых банков, устанавливает формы, сроки и периодичность представления ликвидационными комиссиями банков отчетов, формы промежуточных балансов, приложений к ним и формы ликвидационных балансов ликвидируемых банков;
17-2) в случае, если аффилиированные лица банков подлежат регулированию и надзору со стороны других уполномоченных государственных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан, заключает с ними соглашения об их регулировании и надзоре, в том числе в части обмена информацией между ними;

17-3) банктiң және (немесе) банктiк холдингтiң iрi қатысушысының акцияларын сенiмдi басқаруы, ал Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң келiсiмiмен - банктер кредиторларының мүдделерiн қорғау және Қазақстан Республикасы банк жүйесiнiң тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында және капиталының терiс мөлшерi бар екiнші деңгейдегi банктердiң акцияларын бұдан кейiн жаңа инвесторларға мiндеттi түрде тез арада сату шарттарымен мәжбүрлеп сатып алу туралы шешiм қабылдайды;
17-4) iрi қатысушыларды және банктiк холдингтердi анықтау мақсатында банктiң тiкелей немесе жанама қатысушыларының құрылтай құжаттарын, қаржылық есептi және заң актiлерiнде көзделген жағдайларда банктiң қосылма тұлғаларының өзге де ақпарат беруiн талап етедi.";
13-тармақтағы:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасында валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты операциялар бойынша валюталық реттеудi жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi және шетел валютасымен операциялар жүргiзуге қажетті шектеулер енгiзедi;";
2) тармақшадағы "шетел валютасымен және шетел валютасындағы бағалы қағаздармен" деген сөздер "валюталық құндылықтармен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "бухгалтерлiк есеп," деген сөздер алынып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша олардың құзыретiне сәйкес Қазақстан республикасының аумағында қызметтi жүзеге асыратын барлық резиденттердiң, сондай-ақ резидент еместердiң орындауы үшiн мiндеттi валюталық операциялар бойынша есеп жүргiзу мен есептемелердiң тәртiбiн, нысанын белгiлейдi;";
15) тармақшадағы ", асыл тастармен" деген сөздер алынып тасталсын;
14-тармақ мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2), 8-3) және 8-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) ең төменгi деңгейiн Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Басқармасы айқындайтын кредиттiк рейтингi бар эмитенттер шығарған бағалы қағаздарды сатып алуға, сатуға немесе олармен операциялар жүргiзуге;
8-2) ең төменгi деңгейiн Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Басқармасы айқындайтын кредиттiк рейтингi бар эмитенттер шығарған банкаралық депозиттер, репо және керi репо, депозиттiк сертификаттар, коммерциялық қағаздар және басқа да борыштық мiндеттемелер сияқты ақша рыногы құралдарымен операцияларды жүзеге асыруға;
8-3) кредиттiк рейтингтерi Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Басқармасы айқындайтын деңгейден төмен емес қарсы әрiптестермен форвардтық операциялар, своп операциялары және опциондық операциялар сияқты туынды қаржы құралдарымен жасалатын операцияларды жүзеге асыруға;
8-4) Қазақстан Ұлттық Банкi Басқармасының шешiмімен басқа да операцияларды жүзеге асыруға.";
16)-тармақтағы:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасында сақтандыру жүйесiнiң жұмыс істеуiн және ұлттық сақтандыру рыногының инфрақұрылымын қалыптастыруды, сақтанушылардың және сақтандыру рыногының өзге де қатысушыларының заңды мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету жөнiнде мемлекеттiк саясат жүргiзедi;";
2) тармақшадағы:
"субъектiлерi" деген сөз "қатысушылары" деген сөзбен ауыстырылсын;
", сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының клиенттерi" деген сөздер алынып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары үшiн пруденциалдық нормативтердi және өзге де сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi, жарғылық және меншiктi капиталдың ең аз мөлшерiн қоса, белгiлейдi және олардың сақталуын бақылауды қамтамасыз етедi;";
4) тармақшадағы "қайта сақтандыру брокерлерiнiң" деген сөздер "сақтандыру рыногындағы брокерлердiң, актуарийлердiң және уәкiлеттi аудиторлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құруға, оларға бақылау жасау құқығын алуға, олардың ерiктi түрде қайта ұйымдастырылуына және таратылуына рұқсат бередi, Қазақстан Республикасының аумағында, сол сияқты одан тыс жерлерде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары мен өкiлдiктерiн ашуға келiсiм бередi;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының басшы қызметкерлерiне арналған бiлiктiлiк талаптарын белгiлейдi, оларды сайлауға (тағайындауға) келiсiм бередi;";
7) тармақша "ұйымдарды" деген сөзден кейiн "және сақтандыру брокерлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақшадағы:
"белгiлейдi", "бухгалтерлiк, статистикалық" деген сөздер "айқындайды", "қаржылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және қайта сақтандыру брокерлерi" деген сөздер "брокерлер" деген сөзбен ауыстырылсын;

17-3) принимает решение об осуществлении им доверительного управления акциями крупного участника банка и (или) банковского холдинга, а по согласованию с Правительством - о принудительном выкупе в целях защиты интересов кредиторов банков и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан и на условиях обязательной последующей незамедлительной реализации новым инвесторам акций банков второго уровня, имеющих отрицательный размер капитала;
17-4) требует представления учредительных документов прямыми или косвенными участниками банков в целях выявления крупных участников и банковских холдингов, финансовой отчетности и иной информации аффилиированными с банками лицами в случаях, предусмотренных законодательными актами.";
в пункте 13:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) определяет порядок осуществления валютного регулирования в Республике Казахстан по операциям, связанным с использованием валютных ценностей, и вводит необходимые ограничения на проведение операций в иностранной валюте;";
в подпункте 2) слова "с иностранной валютой и ценными бумагами в иностранной валюте" заменить словами "с валютными ценностями";
в подпункте 5) слова "бухгалтерского учета," исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) устанавливает по согласованию с уполномоченными государственными органами в соответствии с их компетенцией порядок, форму учета и отчетности по валютным операциям, обязательные для исполнения всеми резидентами, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан;";
в подпункте 15) слова ", драгоценными камнями" исключить;
пункт 14 дополнить подпунктами 8-1), 8-2), 8-3) и 8-4) следующего содержания:
"8-1) покупать, продавать или производить операции с ценными бумагами, выпущенными эмитентами, имеющими кредитный рейтинг, минимальный уровень которого определяется Правлением Национального Банка Казахстана;
8-2) осуществлять операции с инструментами денежного рынка, такими, как межбанковские депозиты, репо и обратное репо, депозитные сертификаты, коммерческие бумаги и другие долговые обязательства, выпущенными эмитентами, имеющими кредитный рейтинг, минимальный уровень которого определяется Правлением Национального Банка Казахстана;
8-3) осуществлять операции с производными финансовыми инструментами, такими, как форвардные операции, операции своп и опционные операции с контрпартнерами, кредитные рейтинги которых не ниже определенных Правлением Национального Банка Казахстана;
8-4) осуществлять другие операции по решению Правления Национального Банка Казахстана.";
в пункте 16:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) проводит государственную политику по обеспечению функционирования страховой системы в Республике Казахстан и формированию инфраструктуры национального страхового рынка, защите законных интересов страхователей и иных участников страхового рынка;";
в подпункте 2):
слово "субъектами" заменить словом "участниками";
слова ", клиентами страховых и перестраховочных организаций" исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) устанавливает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для страховой, перестраховочной организации, включая минимальные размеры уставного и собственного капиталов, и обеспечивает контроль за их соблюдением;";
в подпункте 4) слова "и перестраховочных брокеров" заменить словами "брокеров, актуариев на страховом рынке и уполномоченных аудиторов";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) выдает разрешения на создание страховых (перестраховочных) организаций, приобретение права контроля над ними, их добровольную реорганизацию и ликвидацию, согласие на открытие филиалов и представительств страховых (перестраховочных) организаций как на территории, так и за пределами территории Республики Казахстан;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) определяет квалификационные требования для руководящих работников страховых и перестраховочных организаций, выдает согласие на их избрание (назначение);";
подпункт 7) дополнить словами "и страховых брокеров";
в подпункте 9):
слова "устанавливает", "бухгалтерской, статистической" заменить словами "определяет", "финансовой";
слова "и перестраховочными брокерами" заменить словом "брокерами";

мынадай мазмұндағы 9-1), 9-2) және 9-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) уәкiлеттi мемлекеттiк органның келiсiмiмен бухгалтерлiк есеп және аудит мәселелерi бойынша сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының бухгалтерлiк есебiнiң стандарттарын белгiлейдi;
9-2) уәкiлеттi мемлекеттiк органмен бiрлесiп статистика мәселелерi бойынша сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің статистикалық есеп беру тiзбесін, нысандары мен мерзiмдерін белгiлейдi;
9-3) сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының, олармен қосылма тұлғалардың және олардың құрылтайшы адамдарының, сондай-ақ консорциумдарға қатысушы ұйымдардың және сақтандыру мен қайта сақтандыру ұйымдарының қатысуымен құрылған жай серiктестiктердiң қызметiне шоғырландырылған қадағалау ережелерiн айқындайды;";
11) тармақшадағы:
"қолдануды" деген сөзден кейiн "және қайтарып алуды" деген сөздермен толықтырылсын;
"және қайта сақтандыру брокерлерiне" деген сөздер "брокерлерiне, актуарийлерге және уәкiлеттi аудиторларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"олардың қызметiн" деген сөздер "сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының қызметiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) ерiктi және ерiксiз таратылатын сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының тарату комиссияларының қызметiн бақылайды, тарату комиссияларының ұсынуы бойынша ерiктi таратылатын сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының кредиторлар комитеттерiнiң құрамын бекiтедi, сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының тарату комиссияларымен бiрлесе отырып, ерiксiз таратылатын сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының кредиторлар комитеттерiнiң құрамын соттың бекiтуiне ұсынады, ерiксiз таратылатын сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдары кредиторларының тiзiмдемесiн соттың бекiтуiне ұсынады, сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының тарату комиссиялары беретiн есептiң нысандарын, мерзiмдерiн және кезеңдiлiгiн, аралық баланстардың және оның қосымшаларының нысандарын және таратылатын сақтандыру мен қайта сақтандыру ұйымдарының тарату баланстарының нысандарын белгiлейдi;
11-2) активтердiң сапасы мен өтiмдiлiгi бойынша оларды сыныптау ескерiле отырып, есептелген құны мен мiндеттемелерi арасында терiс айырма бары анықталған жағдайда, сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының акцияларын олардың акционерлерiнен мәжбүрлеп сатып алып, оларды сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша барлық мiндеттемелердi орындауға кепілдiк беретiн талаптармен сатып алуға тiлек бiлдiрген жаңа инвесторға сату туралы шешiм қабылдайды;";

дополнить подпунктами 9-1), 9-2) и 9-3) следующего содержания:
"9-1) устанавливает по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам бухгалтерского учета и аудита стандарты бухгалтерского учета страховых и перестраховочных организаций;
9-2) устанавливает совместно с уполномоченным государственным органом по вопросам статистики перечень, формы и сроки предоставления статистической отчетности страховыми и перестраховочными организациями, страховыми брокерами;
9-3) определяет правила консолидированного надзора за деятельностью страховых и перестраховочных организаций, аффилиированных с ними и их учредителями лиц, а также организаций, участвующих в консорциумах и простых товариществах с участием страховых и перестраховочных организаций;";
в подпункте 11):
после слова "действия" дополнить словами "и отзыве";
слова "и перестраховочным брокерам" заменить словами "брокерам, актуариям и уполномоченным аудиторам";
слова "их деятельности" заменить словами "деятельности страховых и перестраховочных организаций";
дополнить подпунктами 11-1) и 11-2) следующего содержания:
"11-1) осуществляет контроль за деятельностью ликвидационных комиссий добровольно и принудительно ликвидируемых страховых и перестраховочных организаций, утверждает состав комитетов кредиторов добровольно ликвидируемых страховых и перестраховочных организаций по представлению ликвидационных комиссий, совместно с ликвидационными комиссиями страховых и перестраховочных организаций представляет на утверждение суду состав комитетов кредиторов принудительно ликвидируемых страховых и перестраховочных организаций, представляет суду для утверждения реестр кредиторов принудительно ликвидируемых страховых и перестраховочных организаций, устанавливает формы, сроки и периодичность представления ликвидационными комиссиями страховых и перестраховочных организаций отчетов, формы промежуточных балансов, приложений к ним и формы ликвидационных балансов ликвидируемых страховых и перестраховочных организаций;
11-2) в случае установления отрицательной разницы между стоимостью активов, рассчитанной с учетом их классификации по качеству и ликвидности, и обязательствами принимает решение о принудительном выкупе акций страховых и перестраховочных организаций у их акционеров и реализации их новому инвестору, пожелавшему их приобрести на условиях, гарантирующих исполнение последним всех обязательств по договорам страхования и перестрахования;";

17-тармақ мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) елтаңбалық қағазды шығарумен байланысты қызметке лицензия бередi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында шығарылған немесе әкелiнген вексель қағазының қорғаныш дәрежесiне қойылатын талаптарды белгiлейдi;";
20-тармақтағы:
бiрiншi абзацы "шығыстар" деген сөзден кейiн "(алтын-валюта активтерiн қайта бағалау есепшотына жатқызылған жұмсалмаған кiрiстiң пайда болған сомасын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацтағы "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң таза кiрiсi" деген сөздер "банк активтерi бойынша құрылған жалпы провизиялар (резервтер) сомасына азайтылған" деген сөздермен ауыстырылсын";
21-тармақтың:
төртiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкiнiң шығыстары есебiнен күмәндi және үмiтсiз талаптары бойынша кредиттердi, депозиттердi, бағалы қағаздарды, есеп айырысу кезiндегi шығындарды, есепшоттағы қалдықтарды және аяқталмаған құрылыс көлемiн, Қазақстан Ұлттық Банкiнiң монетарлық емес қызметi жөнiндегi өзге де талаптарын және әлеуметтiк сипаттағы төлемдердi қамтитын басқа да активтердi қоса, арнайы провизиялар (резервтер), ал бөлiнбеген таза кiрiс есебiнен банк активтерi бойынша жалпы провизиялар (резервтер) құрылады.";
бесiншi абзацтағы "бағалы қағаздарды" деген сөздер "ұзақ мерзiмдi қаржылық инвестициялар түрiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
24-тармақтың:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң банк және сақтандыру қызметiне, сондай-ақ заң актiлерінде көзделген жағдайларда өзге де қызмет түрлеріне қатысты нормативтiк құқықтық актiлерiн бекiту;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қолма-қол шетел валютасын айырбастау операцияларын ұйымдастыру үшiн ломбардтарға, уәкiлеттi ұйымдарға берiлетiн лицензиялардан басқа, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүргiзуге лицензиялар беру, олардың қолданылуын тоқтата тұру және қайтарып алу туралы, банк заңдарында көзделген өзге де санкциялар қолдану туралы шешiм қабылдау;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң банктiң және (немесе) банктiк холдингтiң ірi қатысушысының акцияларын сенiмдi басқаруын жүзеге асыруы жөнiнде, ал Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң келiсiмi бойынша - банктер кредиторларының мүдделерiн қорғау және Қазақстан Республикасының банк жүйесiнiң тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында және капиталының терiс мөлшерi бар екiншi деңгейдегi банктердiң акцияларын кейiннен жаңа инвесторларға мiндеттi түрде тез арада сату шарттарымен мәжбүрлеп сатып алу туралы шешiмдер қабылдау;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң жарғылық және резервтiк капиталдарын қалыптастыру, негiзгi құрал-жабдықтарын және өзге мүлкiн, бюджеттi (шығыстар сметасын) пайдалану, ақылы қызмет көрсету тәртiбi туралы Қазақстан Ұлттық Банкi нормативтiк құқықтық актiлерiн бекiту, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкiнiң департаменттерiнiң директорларын, филиалдарының, өкiлдiктерiнiң және ұйымдарының басшыларын бекiту;";
16) тармақша "банктер" деген сөзден кейiн ", банктiк топтар" деген сөздермен толықтырылсын;
30) тармақшадағы "банктердi бақылау құқығы акцияларының бақылау пакетiн алуға және оны жүзеге асыруға" деген сөздер "жеке және заңды тұлғалардың банктiң және банктiк холдингтiң iрi қатысушысы мәртебесiн алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;

пункт 17 дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) выдает лицензии на деятельность, связанную с производством гербовой бумаги, а также устанавливает требования, предъявляемые к степени защиты вексельной бумаги, производимой или ввозимой на территорию Республики Казахстан;";
в пункте 20:
абзац первый после слова "расходами" дополнить словами "(за исключением образовавшейся суммы нереализованного дохода, относимой на счета переоценки золотовалютных активов)";
абзац второй после слов "Чистый доход Национального Банка Казахстана" дополнить словами ", уменьшенный на сумму созданных общих провизий (резервов) по банковским активам,";
в пункте 21:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"За счет расходов Национального Банка Казахстана формируются специальные провизии (резервы) по сомнительным и безнадежным требованиям, включая кредиты, депозиты, ценные бумаги, убытки при расчетах, остатки на счетах и другие активы, включающие объемы незавершенного строительства, прочие требования по немонетарной деятельности Национального Банка Казахстана и выплаты социального характера, а за счет нераспределенного чистого дохода - общие провизии (резервы) по банковским активам.";
абзац пятый после слов "ценных бумаг" дополнить словами "в виде долгосрочных финансовых инвестиций";
в пункте 24:
подпункт 2) дополнить словами ", а также иных видов деятельности в случаях, предусмотренных законодательными актами;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) принятие решения о выдаче лицензий на проведение отдельных видов банковских операций, за исключением выдаваемых ломбардам, уполномоченным организациям на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, о приостановлении их действия и отзыве, применение иных санкций, предусмотренных банковским законодательством;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) принятие решений об осуществлении Национальным Банком Казахстана доверительного управления акциями крупного участника банка и (или) банковского холдинга, а по согласованию с Правительством Республики Казахстан - о принудительном выкупе в целях защиты интересов кредиторов банков и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан и на условиях обязательной последующей незамедлительной реализации новым инвесторам акций банков второго уровня, имеющих отрицательный размер капитала;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) утверждение нормативных правовых актов Национального Банка Казахстана о порядке формирования его уставного и резервного капиталов, использования основных средств и иного имущества, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана, по оказанию платных услуг, а также утверждение директоров департаментов, руководителей филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана;";
подпункт 16) после слова "банков" дополнить словами ", банковских групп";
в подпункте 30) слова "контрольного пакета акций и осуществление права контроля над банком" заменить словами "физическими и юридическими лицами статуса крупного участника банка и банковского холдинга";

мынадай мазмұндағы 33-1), 33-2), 33-3), 33-4) және 33-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"33-1) сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарына сақтандыру қызметiн, сақтандыру брокерiнiң қызметiн, сақтандыру рыногындағы актуарийлік қызметке, сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының аудитiн жүзеге асыру құқығына лицензиялар бередi;
33-2) сақтандыру рыногының кәсiби қатысушыларына берiлген лицензиялардың қолданылуын тоқтата тұру және қайтарып алу, сақтандыру қызметi туралы заңдарда көзделген санкциялардың өзге де түрлерiн қолдану туралы шешiмдер қабылдайды;
33-3) активтердiң сапасы мен өтiмдiлiгi бойынша оларды сыныптау ескерiле отырып, есептелген құны мен мiндеттемелерi арасында терiс айырма бары анықталған жағдайда, сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының акцияларын олардың акционерлерiнен мәжбүрлеп сатып алып, оларды сақтандыру мен қайта сақтандыру шарттары бойынша барлық мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беретiн талаптармен сатып алуға тiлек бiлдiрген жаңа инвесторға сату туралы шешiм қабылдайды;
33-4) елтаңбалық қағазды шығарумен байланысты қызметке лицензия беру туралы шешiм қабылдау;
33-5) Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе әкелiнетiн вексель қағазының қорғаныш дәрежесiне қойылатын талаптарды бекiту;";
мынадай мазмұндағы 34-1) тармақшамен толықтырылсын:
"34-1) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң құрылымын, жалпы штат санын және Қазақстан Ұлттық Банкi туралы ереженi қарау, мақұлдау және Қазақстан Республикасының Президентiне бекiтуге ұсыну.";
27-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) банк немесе сақтандыру заңдарына сәйкес құрылатын Қазақстан Ұлттық Банкiнiң бiлiктiлiк комиссиясының құрамын бекiтедi;";
29-тармақтың үшiншi абзацы "банктерге" деген сөзден кейiн ", олардың iрi қатысушыларына және банктiк холдингтерге" деген сөздермен толықтырылсын;
30-тармақтың:
7) тармақшасы "қажет болғанда" деген сөзден кейiн "шоғырландырылған банктiк" деген сөздермен толықтырылып, "банктердi" деген сөз алынып тасталсын;
"ұйымдарының және" деген сөздер "сақтандыру ұйымдары мен қайта сақтандыру ұйымдарының және" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) тармақша "операцияларын" деген сөзден кейiн "және ломбардтарға банк операцияларының жекелеген түрлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
16) тармақшадағы "лицензиясының күшiн жою" деген сөздер "ломбардтардың банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүргiзуге берiлген лицензияларын қайтарып алу" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын құруға, оларға бақылау жасау құқығын иеленуге, олардың ерiктi түрде қайта ұйымдастырылуы мен таратылуына, меншiк құқығын немесе дауыс беретiн акциялардың жалпы санынан бес проценттен астам дауыс беретiн акцияларды басқару құқығын иеленуге рұқсат бередi, Қазақстан Республикасының аумағында, сол сияқты одан тыс жерлерде сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының филиалдары мен өкiлдiктерiн ашуға келiсiм бередi;";

дополнить подпунктами 33-1), 33-2), 33-3), 33-4) и 33-5) следующего содержания:
"33-1) выдает лицензии на право осуществления страховой деятельности страховым и перестраховочным организациям, деятельности страхового брокера, актуарной деятельности на страховом рынке, аудита страховых и перестраховочных организаций;
33-2) принимает решения о приостановлении действия и отзыве лицензий, выданных профессиональным участникам страхового рынка, о наложении иных видов санкций, предусмотренных законодательством о страховой деятельности;
33-3) в случае установления отрицательной разницы между стоимостью активов, рассчитанной с учетом их классификации по качеству и ликвидности, и обязательствами принимает решение о принудительном выкупе акций страховых и перестраховочных организаций у их акционеров и реализации их новому инвестору, пожелавшему их приобрести на условиях, гарантирующих исполнение последним всех обязательств по договорам страхования и перестрахования;
33-4) принятие решения о выдаче лицензии на деятельность, связанную с производством гербовой бумаги;
33-5) утверждение требований, предъявляемых к степени защиты вексельной бумаги, производимой или ввозимой на территорию Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 34-1) следующего содержания:
"34-1) рассмотрение, одобрение и представление на утверждение Президента Республики Казахстан структуры, общей штатной численности Национального Банка Казахстана и Положения о Национальном Банке Казахстана.";
подпункт 10) пункта 27 дополнить словами ", создаваемой согласно банковскому или страховому законодательству";
в абзаце третьем пункта 29 после слова "банкам" дополнить словами ", их крупным участникам и банковским холдингам";
в пункте 30:
в подпункте 7):
после слова "осуществлением" дополнить словом "консолидированного";
слова "организаций и" заменить словами "и перестраховочных организаций,";
в подпункте 15) после слова "лицензии" дополнить словами "на проведение отдельных видов банковских операций ломбардам и";
в подпункте 16) слова "аннулировании лицензии" заменить словами "отзыве лицензии на проведение отдельных видов банковских операций ломбардами и";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) выдает разрешения на создание страховых и перестраховочных организаций, приобретение права контроля над ними, их добровольную реорганизацию и ликвидацию, приобретение права собственности или права управления их голосующими акциями в количестве более пяти процентов от общего числа голосующих акций, согласие на открытие филиалов и представительств страховых и перестраховочных организаций как на территории, так и за пределами территории Республики Казахстан;";

мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
"24-1) банктердiң еншiлес ұйымдарын құруға, сондай-ақ банк тура (тiкелей) немесе жанама (басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы) дауыс беретiн акциялардың (қатысу үлесiмен) елу процентiнен астамын иеленетiн немесе сонша акциямен дауыс беру мүмкiндiгi бар заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуға, сондай-ақ банктер олардың арасында жасасылған шарт күшiнде (не өзгеше түрде) заңды тұлғалардың қабылдайтын шешiмдерiн айқындауға мүмкiндiк алуға келiсiм бередi";
2) аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң құрылымында:
"1. Орталық аппарат" бөлiмiнде:
реттiк нөмiрi 5-жол "банктiк" деген сөзден кейiн "және сақтандыруды" деген сөзбен толықтырылсын;
реттiк нөмiрi 6-жол алынып тасталсын;
реттiк нөмiрi 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Шаруашылық басқармасы";
мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 10-1-жолмен толықтырылсын:
"10-1. Құжаттамалық қамтамасыз ету және бақылау басқармасы";
реттiк нөмiрi 16-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Банктердi және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын тарату процесiн бақылау басқармасы";
реттiк нөмiрi 18-жолдан "қызмет" деген сөз алынып тасталсын;
"2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң филиалдары" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 2-1 және 2-2-жолдармен толықтырылсын:
"2-1. Алматы облыстық филиалы
2-2. Ақмола филиалы".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:
"24-1) дает согласие на создание банками дочерних организаций, а также на участие в уставном капитале юридических лиц, в которых банк прямо (непосредственно) или косвенно (посредством участия в уставных капиталах других юридических лиц) будет владеть или иметь возможность голосовать более пятьюдесятью процентами голосующих акций (долями участия), а также на приобретение банком возможности определять решения, принимаемые юридическими лицами, в силу заключенного между ними договора (либо иным образом);";
2) в структуре Национального Банка Республики Казахстан, утвержденной названным Указом:
в разделе "1. Центральный аппарат":
строку, порядковый номер 5, после слова "банковского" дополнить словами "и страхового";
строку, порядковый номер 6, исключить;
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
"10. Хозяйственное управление";
дополнить строкой, порядковый номер 10-1, следующего содержания:
"10-1. Управление документационного обеспечения и контроля";
строку, порядковый номер 16, изложить в следующей редакции:
"16. Управление контроля за ликвидационным процессом банков и страховых (перестраховочных) организаций";
в строке, порядковый номер 18, слово "службы" исключить;
в разделе "2. Филиалы Национального Банка Республики Казахстан":
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"2. Алматинский городской филиал";
дополнить строками, порядковые номера 2-1 и 2-2, следующего содержания:
"2-1. Алматинский областной филиал
2-2. Акмолинский филиал".
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан