Қазақстан Республикасы Конституциясының әлеуетін одан әрі пайдалану жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 4 мамырдағы N 1568 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 тамыздағы N 400 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2007.08.28.  N 400 Жарлығымен.
"Актілер жинағында" және
республикалық баспасөзде
жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасы  Конституциясының әлеуетін одан әрі пайдалану, Қазақстан қоғамы мен мемлекетін кезең-кезеңімен саяси жаңғырту процесін жүзеге асыру, Қазақстан Парламентінің рөлін арттыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Конституциясының  40-бабын басшылыққа ала отырып  ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Тәжірибеге:
1) әлеуметтік-экономикалық блоктың министрлерін - олардың кандидатураларын Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі мен Сенатының бейіндік комитеттері алдын ала талқылағаннан кейін;
2) Қазақстан Республикасы дипломатиялық өкілдіктерінің басшыларын - олардың кандидатураларын Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының бейіндік комитеті алдын ала талқылағаннан кейін;
3) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Мемлекет басшысы тағайындайтын төрағасы мен екі мүшесін - олардың кандидатураларын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің бейіндік комитеті алдын ала талқылағаннан кейін тағайындау енгізілсін.
2. Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісіне Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы төрағасының, төрағаның орынбасары мен мүшелерінің лауазымдарына кандидатуралар бойынша шешім қабылданғанға дейін осы мәселе бойынша Қазақстан Республикасы Парламент Сенатымен консультациялар жүргізу ұсынылсын.
3. Республика Парламенті палаталарының төрағаларына Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің тиісті мүшелерін тағайындауды олардың кандидатуралары тиісінше Республика Парламентінің Мәжілісі мен Сенатының жалпы отырысында талқыланғаннан кейін жүргізу ұсынылсын.
4. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қазақстанның қолданыстағы заңнама жүйесін дамыту және Республика  Конституциясының нормаларына сәйкес келтіру жөніндегі қызметтің қорытындыларына талдау жасап, Қазақстан Республикасының Үкіметіне 2005 жылғы 1 тамызға дейін қажетті ұсыныстар енгізсін.
5. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі 2005 жыл ішінде білім беру ұйымдарында, осы ұйымдарға қажетті әдістемелік көмек көрсете отырып, конституциялық құрылыс негіздерін, адам мен азаматтың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын оқытудың сапасын көтеру жөніндегі шараларды қабылдайтын болсын.

О мерах по дальнейшему использованию потенциала Конституции Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 4 мая 2005 года N 1568. Утратил силу - Указом Президента Республики Казахстан от 28 августа 2007 года N 400
Сноска. Указ Президента Республики Казахстан от 4 мая 2005 года N 1568. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 28 августа 2007 года  N 400 .
Подлежит опубликованию
в "Собрании актов"
и республиканской печати
В целях дальнейшего использования потенциала  Конституции Республики Казахстан, осуществления процесса поэтапной политической модернизации казахстанского общества и государства, повышения роли Парламента Казахстана, руководствуясь  статьей 40   Конституции Республики Казахстан,  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Ввести в практику назначение:
1) министров социально-экономического блока - после предварительного обсуждения их кандидатур профильными комитетами Мажилиса и Сената Парламента Республики Казахстан;
2) глав дипломатических представительств Республики Казахстан - после предварительного обсуждения их кандидатур профильным комитетом Сената Парламента Республики Казахстан;
3) Председателя и двух членов Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, назначаемых Главой государства, - после предварительного обсуждения их кандидатур профильным комитетом Мажилиса Парламента Республики Казахстан.
2. Рекомендовать Мажилису Парламента Республики Казахстан до принятия решения по кандидатурам на должности Председателя, заместителя Председателя и членов Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан проводить консультации по данному вопросу с Сенатом Парламента Республики Казахстан.
3. Рекомендовать председателям палат Парламента Республики производить назначение соответствующих членов Конституционного Совета Республики Казахстан после обсуждения их кандидатур на пленарном заседании соответственно Мажилиса и Сената Парламента Республики.
4. Министерству юстиции Республики Казахстан проанализировать итоги деятельности по развитию и приведению системы действующего законодательства Казахстана в соответствие с нормами  Конституции Республики и внести необходимые предложения в Правительство Республики Казахстан до 1 августа 2005 года.
5. Министерству образования и науки Республики Казахстан в течение 2005 года принять меры по повышению качества преподавания в организациях образования основ конституционного строя, конституционных прав и свобод человека и гражданина, оказав этим организациям необходимую методическую помощь.

6. Құқық қорғау органдары үшін жыл сайын тамыз-қыркүйек айларында адам мен азаматтың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын зерделеу және барлық құқық қорғау органдары қызметкерлерінің іс-әрекетінде олардың сақталуы мәселелері жөніндегі дәрістер дестесі белгіленсін.
7. Осы Жарлық жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

6. Установить для правоохранительных органов ежегодное проведение в августе-сентябре цикла занятий по изучению конституционных прав и свобод человека и гражданина и вопросам их соблюдения в деятельности сотрудников всех правоохранительных органов.
7. Настоящий Указ вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан