Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртiбi белгiленетiн адамдар үшiн кәсiптердiң тiзбесiн және оларға қойылатын талаптарды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 6 маусымдағы N 1587 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Заңының 16-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртiбi белгіленетiн адамдар үшiн кәсiптердiң тiзбесi және оларға қойылатын талаптар бекiтiлсiн.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2005 жылғы 6 маусымдағы
N 1587 Жарлығымен
бекiтілген
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртiбi белгiленетiн адамдар үшін кәсiптердiң тiзбесi және оларға қойылатын талаптар

Об утверждении перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 6 июня 2005 года N 1587.
В соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания и подлежит опубликованию.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 6 июня 2005 года № 1587
ПЕРЕЧЕНЬ
профессий и требований для лиц, в отношении которых
устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство
Республики Казахстан

Ескерту. Талаптарға өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 26.12.2018 № 814 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) жарлығымен.
Р/с N
Кәсiп
Талаптар
1
2
3
1.
Әртiс
Халықаралық наградалармен және атақтармен атап өтілген аса көрнекті музыкалық, сахналық немесе хореографиялық қабілетiнiң, кәсiптiк шеберлiгiнiң және жарқын шығармашылық жеке даралығының болуы
2.
Археолог
Ғылыми дәрежесiнiң, халықаралық сертификаттары мен iзденiстерiнiң, ғылыми басылымдарда жарияланымдарының болуы, халықаралық конференцияларға және әлемдiк маңызы бар iрi археологиялық ескерткiштердiң ашылуына қатысуы
3.
Сәулетші
Сәулет және құрылыс саласындағы ғылыми дәрежесi мен атағының, халықаралық сертификаттарының, қала құрылысының бас жоспарларын әзiрлеуде және айрықша iрi әрi күрделi объектілердi жобалауда тәжiрибесiнiң болуы
4.
Балетмейстер
Аса көрнектi балет әртiстерiн даярлауда тәжiрибесiнiң, халықаралық сертификаттарының және iрi театрлардағы жұмыс өтiлiнiң болуы, әлемдiк сыныптағы спектакльдердi дайындауға қатысуы
5.
Биолог, микробиолог (бактериолог, вирусолог)
Биология, бактериология, вирусология, гендiк инженерия және басқа да шектес ғылымдар саласындағы ғылыми дәрежесi мен атағының, халықаралық сертификаттарының, ғылыми-зерттеу жұмыстарының және халықаралық маңызы бар iзденiстерiнiң болуы
6.
Дәрігер
Медицина саласындағы ғылыми дәрежесi мен атағының, ғылыми-зерттеу жұмыстарының және халықаралық маңызы бар iзденiстерiнiң, халықаралық сертификаттарының болуы, сондай-ақ мамандануына сәйкес:

Сноска. Перечень с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 26.12.2018 № 814 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
п/п
Профессия
Требования
1
2
3
1.
Артист
Наличие выдающихся музыкальных, сценических или хореографических данных, профессионального мастерства и яркой творческой индивидуальности, отмеченных международными наградами и званиями
2.
Археолог
Наличие ученой степени и звания, международных сертификатов, научных исследований и изысканий, публикаций в научных изданиях, участие в международных конференциях и открытии крупнейших археологических памятников мирового значения
3.
Архитектор
Наличие ученой степени и звания, международных сертификатов в области архитектуры и строительства, опыта в разработке генеральных планов градостроительства и проектировании особо крупных и сложных объектов
4.
Балетмейстер
Наличие опыта подготовки выдающихся артистов балета, международных сертификатов и стажа работы в крупнейших театрах, участие в подготовке спектаклей мирового класса
5.
Биолог,
микробиолог
(бактериолог,
вирусолог)
Наличие ученой степени и звания, международных сертификатов, научно-исследовательских работ и изысканий международного значения в области биологии, бактериологии, вирусологии, генной инженерии и других смежных наук
6.
Врач
Наличие ученой степени и звания, научно-исследовательских работ и изысканий международного значения в области медицины, международных сертификатов, а также согласно специализации владение передовыми методами:

1) акушерлiк пен гинекология;
ангиохирургия;
анестезиология-реаниматология;
кардиохирургия;
нейрохирургия;
онкология;
онкогематология;
оториноларингология;
радиология;
трансплантология;
фармакология және клиникалық фармакология;
жақ-бет хирургиясы саласындағы диагностика мен емдеудiң;
2) фармакогенетика саласындағы фармакогеномиканың озық әдiстерiн меңгеруi
7.
Геолог,
геофизик
Геологиялық және геофизикалық ғылымдар саласындағы ғылыми дәрежесi мен атағының, ғылыми зерттеулерi мен iзденiстерiнiң, ядролық жарылыстар және жер сілкiнiстерi мониторингi саласындағы жұмыс тәжiрибесiнiң болуы
8.
Дирижер
Аса көрнектi музыкалық деректерiнiң және халықаралық конкурстарға қатысқанын растайтын дипломдарының, әлемнiң жетекшi театрлары мен концерт залдарында дирижерлық еткен жұмыс тәжiрибесiнiң болуы
9.
Инженер
Ғылыми дәрежесi мен атағының, ғылыми-зерттеу жұмыстары мен iзденiстерiнiң, халықаралық сертификаттарының болуы, сондай-ақ экономикалық қызмет түрiне сәйкес:
сейсмологиялық құбылыстарды орта мерзiмдi, қысқа мерзiмдi болжау әдiстерiн меңгеруi;
қуатты энергетикалық және жоғары температурадағы плазма қондырғыларын пайдалану;
ғылым және техника, рационализация, өнертапқыштық жетiстiктерiн енгiзу;
қоршаған ортаны тазарту және оның ластануын болдырмау жөнiндегi ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк жұмыстарды әзiрлеу;
ядролық реакторларды пайдалану, реакторды (жылдамдатқышты, ядролық-физикалық қондырғыны) басқару;
ақпараттық технологиялар мен телекоммуникациялар, озық бағдарламалық қамтамасыз етудi және қазiргi заманғы компьютерлiк жабдықтарды әзiрлеу;
информатика және жүйелiк бағдарламалау;
ғарыш қызметi саласындағы ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды әзiрлеу;
зымырандар мен ғарыш аппараттарының, ғарыштық ұшу аппараттары мен екпiндеткiш блоктарының бастапқы және техникалық кешендерiн әзiрлеу және пайдалану;
телеметриялық жүйелер мен кешендер, компьютерлiк өлшеу блоктары;
өндiрiстiк және тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілердiң құрылысына арналған технологиялық жобалау;
ауыл шаруашылығы машиналарын жасау саласына прогрессивтi технологиялық процестердi енгiзу;
субстанциялар мен дәрілiк нысандар өндiрiсi жөнiндегi арнайы, осы заманғы фармацевтiк жабдықтардағы фармацевтикалық бейiн;
дәрілiк нысандар мен препараттарды биофармацевтикалық зерделеу;
дәрілiк субстанциялар мен фитопрепараттар өндiрудiң технологиялық негiздерi мен әдiстерiн әзiрлеу;
жүйелi бағдарламалау;
жоғары деңгейдегi бағдарламалық қамтамасыз етудi әзiрлеу
10.
Нұсқаушы-спортшы
Спортшыда Олимпиада ойындарында біріншіден алтыншыға дейінгі орынды немесе әлем чемпионаттарында бiрiншiден үшiншiге дейiнгi орынды немесе Азия ойындарында бiрiншiден үшіншіге дейінгі орынды немесе Еуропа чемпионаттарында бiрiншiден үшіншіге дейінгі орынды немесе спорттың олимпиадалық түрлерi бойынша әлем кубогi финалдарында бiрiншi орынды немесе Азия, Еуропа чемпионаттарында, Дүниежүзілiк универсиадаларда, Дүниежүзілiк жасөспiрiмдер мен юниорлар ойындарында бiрiншiден үшiншiге дейiнгi орынды иеленген, сондай-ақ басқа да маңызды халықаралық жарыстарда бiрiншiден үшiншiге дейiнгi орынды иеленген кемінде халықаралық біліктіліктің спорт шебері спорттық атағының не халықаралық деңгейдегі спорттық біліктілігінің болуы
11.
Ұшқыш (пилот)
Өз күшiндегi ұшқыш (пилот) куәлiгiнiң және азаматтық әуе кемелерiне рұқсатының болуы. Жоғары кәсiптiк шеберлiгi мен даярлығы, әуе кеңiстiгiнiң қауiпсiз пайдаланылуын реттейтiн нормативтiк құқықтық актілерді бiлуi, кеменiң ұшу және пайдалану ережелерiн сақтауы. Денсаулығының белгiленген талаптарға сәйкестiгi
12.
Ұшқыш-
нұсқаушы
Жоғары кәсiптiк шеберлiгi мен даярлығы, әуе кеңiстігiнiң қауiпсiз пайдаланылуын реттейтiн нормативтiк құқықтық актілердi бiлуi, кеменiң ұшу және пайдалану ережелерiн сақтауы. Денсаулығының белгіленген талаптарға сәйкестiгi
13.
Ұшқыш-сынаушы
Жоғары кәсiптiк шеберлiгi мен даярлығы, әуе кеңiстiгiнiң қауiпсiз пайдаланылуын реттейтiн нормативтiк құқықтық актілерді бiлуi, кеменiң ұшу және пайдалану ережелерiн сақтауы. Денсаулығының белгiленген талаптарға сәйкестiгi
14.
Ұшқыш-
қадағалаушы
Арнайы даярлығы, орман қорғау саласындағы жұмыс тәжiрибесiнiң, пирология және өрт қауiпсiздiгi жөнiндегi бiлiмiнiң болуы
15.
Математик
Мамандығы бойынша ғылыми дәрежесi мен атағының, халықаралық сертификаттарының, жұмыс тәжiрибесiнiң, математика, қолданбалы математика және шектес ғылымдар саласындағы халықаралық маңызды ғылыми зерттеулерi мен iзденiстерiнiң болуы
16.
Ғылыми қызметкер (физика және астрономия саласында)
Мамандығы бойынша ғылыми дәрежесi мен атағының, жұмыс тәжiрибесiнiң, физика мен астрономия және басқа да шектес қызмет түрлерi саласындағы өнертапқыштық немесе ғылыми еңбектерiне авторлық куәлiктерiнiң болуы
17.
Провизор
Фармакологиялық заттар мен дәрілік шикiзаттың физикалық және химиялық қасиеттерi, оларды aлу, тазалау, стандарттау және сапасын бақылау әдiстерi саласындағы аса көрнектi ғылыми зерттеулерiнiң болуы. Фармаэкономика жөнiндегi зерттеулердiң медицина мен фармацевтика саласындағы мамандарды халықаралық стандарттар бойынша инспекциялаудың және оқытудың озық әдiстерiн меңгеруi (GPP, GCP, GMP, GLP, GDP)
18.
Режиссер
Аса көрнектi қойылым қою деректерiнiң, халықаралық фестивальдарға қатысқанын растайтын атақтары мен дипломдарының, әлемнiң iрi театрлары мен концерт залдарындағы жұмыс тәжiрибесiнiң болуы
19.
Құтқарушы
Құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргiзуге арнайы даярлығының, "Халықаралық сыныптағы құтқарушы" үлгiсiндегi білiктілiк берiлген халықаралық сертификаттарының, iрi авариялық және төтенше жағдайлардың салдарларын жоюдағы жұмыс тәжiрибесiнiң, авариялық-құтқару құралдарын қолдану жөнiндегi машығы мен шеберлiгiнiң болуы
20.
Жаттықтырушы
Халықаралық бiлiктілiктегi спорт шеберiнен кем емес спорттық атағының, мамандығы бойынша жұмыс өтілiнiң Олимпиадалық ойындарда бiрiншiден алтыншыға дейiнгі орынды иемденген жоғары білiктi кемiнде бiр спортшыны немесе Азия ойындарында бiрiншіден үшiншiге дейiнгi орынды иемденген бiр спортшыны немесе әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарында, бүкіл дүниежүзілiк универсиадаларда, Бүкiл дүниежүзілiк жасөспiрiмдер ойындарында, спорттың жеке немесе ойын түрлерiнде бiрiншiден үшiншiге дейiнгi орынды иемденген спортшыны даярлау жөнiндегi жұмыс тәжiрибесiнiң болуы
21.
Мұғалiм
Мамандығы бойынша жоғары санаты мен жұмыс тәжiрибесiнiң, халықаралық сертификаттарының және мынадай мамандықтар бойынша тиiстi жоғары кәсiптiк білiмiнiң болуы: математика, физика, химия, биология, ағылшын тiлi, информатика, жалпы тарих; мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiн меңгеруi, ағылшын тілiн еркiн меңгеруi
22.
Химик
Мамандығы бойынша ғылыми дәрежесi мен атағының, жұмыс тәжiрибесiнiң, химия, токсикология және шектес ғылымдар саласындағы ғылыми зерттеулерi мен iзденiстерiнiң, халықаралық сертификаттарының болуы
23.
Суретшi
Кәсіптiк білімi, жоғары көркем өнер шығармаларының, халықаралық наградалары мен атақтарының, өнертанушылардан шығармашылық мiнездемесiнiң болуы;
халықаралық көрмелерге, симпозиумдар мен конкурстарға қатысуы
24.
Штурман
(авиациядағы)
Жоғары кәсiптiк даярлығы мен навигация және ұшу аппаратын жауынгерлiк қолдану жөнiндегi шеберлiгi;
әуе кеңiстiгiнiң қауiпсiз пайдаланылуын реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi білуi.
Денсаулығының белгiленген талаптарға сәйкестiгi
25.
Денсаулық сақтау саласындағы маман
Медицина саласындағы ғылыми дәрежесi мен атағының, ғылыми-зерттеу жұмыстарының және халықаралық маңызы бар iзденiстерiнiң, халықаралық сертификаттарының болуы, сондай-ақ мамандануына сәйкес биоинформатика саласындағы биомедициналық деректерді талдаудың озық әдістерін меңгеруі
26.
Бизнес-талдаушы
Бизнес-талдау практикалары бойынша халықаралық танылған сертификатының және бизнес-процестерге талдау жүргізу мен модельдеу саласындағы мамандық бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
27.
Жүйелік архитектор
Ғылыми дәрежесі мен атағының, халықаралық сертификаттардың және бағдарламалық қамтылым архитектурасын әзірлеу мен жобалау бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
28.
Бағдарламалық қамтылым әзірлеушісі
Ғылыми дәрежесі мен атағының, мамандығы бойынша біліктілігін растайтын халықаралық танылған сертификатының; ақпараттық-коммуникациялық және аддитивті технологияларды қолдана отырып, зерттеулерді, әзірлемелерді, бағдарламалауды және тестілеуді қоса алғанда, бағдарламалық қамтылымды әзірлеу бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
29.
Ақпараттық технологиялар саласындағы жобалық менеджер
Ғылыми дәрежесі мен атағының, жобалық менеджмент саласындағы халықаралық танылған сертификаттарының; ақпараттық технологиялар саласындағы жобаларды басқару бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
30.
Робот техникасы жөніндегі маман
Мамандығы бойынша біліктілігін растайтын халықаралық танылған сертификатының; роботтарды бағдарламалау және модельдеу бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы
31.
Ақпараттық технологиялар саласындағы дизайнер
Мамандығы бойынша біліктілігін растайтын халықаралық танылған сертификатының, инфографика, виртуалды әлем бойынша дизайн саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
32.
Ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі маман
Ғылыми дәрежесі мен атағының, мамандығы бойынша біліктілігін растайтын халықаралық танылған сертификатының; ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету, ақпаратты қорғау жүйелерін әзірлеу және сүйемелдеу, ақпараттық қауіпсіздікті басқару және қамтамасыз ету процесін бақылау бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
33.
Ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі аудитор
Ғылыми дәрежесі мен атағының, мамандығы бойынша біліктілігін растайтын халықаралық танылған сертификатының; ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық қауіпсіздік, ақпараттық қауіпсіздік аудитін жоспарлау және бақылау талаптарына сәйкестігіне аудит жүргізу бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
34.
Ақпаратты қорғау жөніндегі инженер
Ғылыми дәрежесі мен атағының, мамандығы бойынша біліктілігін растайтын халықаралық танылған сертификатының; ақпаратты қорғау жүйесін әзірлеу мен сүйемелдеу, ақпаратты қорғау құралдарын орнату, күйін келтіру және жұмыс істеуін қамтамасыз ету бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
35.
Жоғары оқу орындарының оқытушысы
Тиісті саладағы кемінде магистрдің академиялық дәрежесінің, әлемдік академиялық рейтингтердің алғашқы 100 (жүз) қатарына кіретін жоғары оқу орындарында кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
36.
Ғылыми қызметкер (білім беру технологиялары, инженерия, жобалық басқару, аграрлық ғылымдар, медицина, биотехнологиялар, ақпараттық технологиялар, қаржы және экономика салаларында)
Ғылым докторы ғылыми дәрежесінің және халықаралық маңызды ғылыми-зерттеу жұмыстарының және ізденістерінің; халықаралық танылған ғылыми институттарда, зертханаларда және әлемдік академиялық рейтингтердің алғашқы 100 (жүз) қатарына кіретін жоғары оқу орындарында кемінде он жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
37.
Биоақпарат, молекулярлы биотехнология мен биоинженерия саласындағы маман (генетика, цитология, жануарлар мен өсімдіктердің селекциясы)
"Биоинженерия мен биоақпарат" саласындағы ғылым докторы ғылыми дәрежесінің немесе магистрі академиялық дәрежесінің; геномды диагностика, гендік инженерия, трансгеноз бен биотехнология әдістерін игеру бойынша біліктілігін растайтын халықаралық танылған сертификатының; халықаралық танылған ғылыми институттарда немесе зертханаларда немесе жоғары оқу орындарында зерттеулерді жүргізуде, биологиялық объектілер, салыстырмалы геномикада компьютерлік талдаудың математикалық әдістері бойынша ақпараттың үлкен ауқымын өңдеу және кейіннен талдау жүргізуде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің, сондай-ақ алгоритмдер мен бағдарламаларды әзірлеуде (мағынасы ашылған геномдар, биомолекулалардың кеңістікті құрылымдары, биологиялық объектілердің өзара іс-қимылы) жұмыс тәжірибесінің (осы тармақта жоғарыда аталған көлемде және талаптарда) болуы
38.
Агроөнеркәсіптік кешенді модельдеу жүйелерін мониторингтеу және цифрландыру саласындағы маман
Қазіргі заманғы геоақпараттық жүйелер және әртүрлі дереккөздерден алынатын ауқымды деректер саласындағы мамандығы бойынша біліктілікті растайтын халықаралық сертификаттарының; объектінің орналасқан жері туралы, географиялық және экологиялық ерекшеліктері, бедерінің пішіндері, топырақ, өсімдіктер, гидрология туралы деректерді жинау және талдау бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы; қашықтықтан басқарылатын автоматтандырылған ауыл шаруашылығы құралымдарын құра білуі
39.
Автоматтандыру және басқару саласындағы маман
Ғылыми дәрежесі мен атағының, біліктілігін растайтын халықаралық танылған сертификатының; табиғи ресурстарды, оның ішінде ауыл шаруашылығы өнімінің айналымын, жануарлар және өсімдіктер әлемінің қорғалуын, молаюы мен пайдаланылуын мониторингтеуді автоматтандырудың бақылау және басқару жүйелері мен құралдарын алгоритмдік, ақпараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуді жасау мен қолдану бойынша; ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды мониторингтеу бойынша, табиғи ресурстарды, автономды жүйелерді, адамды энергияны, материалдар мен ақпаратты алу, өңдеу, беру және пайдалану процесіне тікелей қатысудан ішінара немесе толық босататын технологиялық желілер мен процестерді пайдалану және қорғау саласында есеп жүргізу бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
40.
Ауыл шаруашылығы машинасын жасау, техниканы GPS көмегімен басқару саласындағы маман
Ғылыми дәрежесі мен атағының, біліктілігін растайтын халықаралық танылған сертификатының; 3D модельдеуді пайдалану бойынша және ауыл шаруашылығы машиналарын жобалау мен жасау кезіндегі цифрлық бағдарламалық басқару, робот техникасын қолдану және GPS-басқарумен ауыл шаруашылығы машиналарын жасау бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы

1) диагностики и лечения в области:
акушерства и гинекологии;
ангиохирургии;
анестезиологии-реаниматологии;
кардиохирургии;
нейрохирургии;
онкологии;
онкогематологии;
оториноларингологии;
радиологии;
трансплантологии;
фармакологии и клинической фармакологии;
челюстно-лицевой хирургии;
2) фармакогеномики в области фармакогенетики
7.
Геолог,
геофизик
Наличие ученой степени и звания, научных исследований и изысканий в области геологических и геофизических наук, опыта работы в области мониторинга ядерных взрывов и землетрясений
8.
Дирижер
Наличие выдающихся музыкальных данных и дипломов, подтверждающих участие в международных конкурсах, опыта работы дирижером в ведущих театрах и концертных залах мира
9.
Инженер
Наличие ученой степени и звания, научно-исследовательских работ и изысканий, международных сертификатов, а также согласно виду экономической деятельности опыт работы по:
владению методами среднесрочного, краткосрочного прогнозирования сейсмологических явлений;
эксплуатации силовых энергетических и высокотемпературных плазменных установок;
внедрению достижений науки и техники, рационализации, изобретательству; разработке научно-исследовательских и опытных работ по очистке и предотвращению загрязнений окружающей среды;
эксплуатации ядерных реакторов, управлению реактором (ускорителем, ядерно-физической установкой);
информационным технологиям и телекоммуникациям;
разработке передового программного обеспечения и современных компьютерных оборудований;
информатике и системному программированию;
разработке научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в области космической деятельности; разработке и эксплуатации стартовых и технических комплексов ракет и космических аппаратов, космических летательных аппаратов и разгонных блоков;
телеметрическим системам и комплексам, компьютерным измерительным блокам; технологическому проектированию для строительства объектов производственного и жилищно-гражданского назначения;
внедрению прогрессивных технологических процессов в области сельхозмашиностроения; фармацевтическому профилю на специальном, высокосовременном фармацевтическом оборудовании по производству субстанции и лекарственных форм;
биофармацевтическому изучению лекарственных форм и препаратов; разработке технологических основ и методов производства лекарственных субстанций и фитопрепаратов; системному программированию; разработке программного обеспечения высокого уровня
10.
Инструктор-спортсмен
Наличие у спортсмена спортивного звания не менее мастера спорта международной квалификации либо спортивной квалификации международного уровня, занявшего с первого по шестое место на Олимпийских играх, или с первого по третье место на чемпионатах мира, или с первого по третье место на Азиатских играх, или с первого по третье место на чемпионатах Европы, или первое место в финалах кубка мира по олимпийским видам спорта, или занявшего на чемпионатах Азии, Европы, всемирных универсиадах, Всемирных юношеских и юниорских играх с первого по третье место, а также с первого по третье место на иных значимых международных соревнованиях
11.
Летчик (пилот)
Наличие действующего свидетельства летчика (пилота), имеющего допуск к гражданским воздушным судам. Высокие профессиональное мастерство и подготовка, знание нормативных правовых актов, регулирующих безопасное использование воздушного пространства, соблюдение правил полетов и эксплуатации судна. Соответствие здоровья установленным требованиям
12.
Летчик-
инструктор
Высокие профессиональное мастерство и подготовка, знание нормативных правовых актов, регулирующих безопасное использование воздушного пространства, соблюдение правил полетов и эксплуатации судна. Соответствие здоровья установленным требованиям
13.
Летчик-
испытатель
Высокие профессиональное мастерство и подготовка, знание нормативных правовых актов, регулирующих безопасное использование воздушного пространства, соблюдение правил полетов и эксплуатации судна. Соответствие здоровья установленным требованиям
14.
Летчик-
наблюдатель
Специальная подготовка, наличие опыта работы в области охраны лесов, знаний по пирологии и пожарной безопасности
15.
Математик
Наличие ученой степени и звания, международных сертификатов, опыта работы по специальности, научных исследований и изысканий международного значения в области математики, прикладной математики и смежных наук
16.
Научный сотрудник (в области физики и астрономии)
Наличие ученой степени и звания, опыта работы по специальности, авторских свидетельств на изобретения или научных трудов в области физики и астрономии и других смежных видов деятельности
17.
Провизор
Наличие выдающихся научных исследований в области изучения физических и химических свойств фармакологических веществ и лекарственного сырья и методов их получения, очистки, стандартизации и контроля качества. Владение передовыми методами исследований по фармаэкономике, инспектирования и обучения специалистов по международным стандартам в области медицинской и фармацевтической отраслей (GPP, GCP, GMP, GLP, GDP)
18.
Режиссер
Наличие выдающихся постановочных данных, звания и дипломов, подтверждающих участие в международных фестивалях, опыта работы в крупнейших театрах и концертных залах мира
19.
Спасатель
Наличие специальной подготовки по проведению спасательных и неотложных работ, международных сертификатов с присвоением квалификации типа "Спасатель международного класса", опыта работы по ликвидации последствий крупных аварийных и чрезвычайных ситуаций, навыков и умений по применению аварийно-спасательных средств
20.
Тренер
Наличие спортивного звания не менее мастера спорта международной квалификации, стажа работы по специальности, опыта работы по подготовке не менее одного высококвалифицированного спортсмена, занявшего на Олимпийских играх с первого по шестое место, или одного спортсмена, занявшего на Азиатских играх с первого по третье место, или спортсмена, занявшего на чемпионатах мира, Азии, Европы, всемирных универсиадах, Всемирных юношеских играх, в индивидуальных или игровых видах спорта с первого по третье место
21.
Учитель
Наличие высшей категории и опыта работы по специальности, международных сертификатов и соответствующего высшего профессионального образования по специальностям: математика, физика, химия, биология, английский язык, информатика, всеобщая история; владение государственным или русским языками, свободное владение иностранными языками
22.
Химик
Наличие ученой степени и звания, международных сертификатов, опыта работы по специальности, научных исследований и изысканий в области химии, токсикологии и смежных наук
23.
Художник
Наличие профессионального образования, высокохудожественных произведений искусства, международных наград и званий, творческой характеристики искусствоведов; участие в международных выставках, симпозиумах и конкурсах
24.
Штурман
(в авиации)
Высокие профессиональная подготовка и мастерство по навигации и боевому применению летательного аппарата; знание нормативных правовых актов, регулирующих безопасное использование воздушного пространства. Соответствие здоровья установленным требованиям
25.
Специалист в области здравоохранения
Наличие ученой степени и звания, научно-исследовательских работ и изысканий международного значения в области медицины, международных сертификатов, а также согласно специализации владение передовыми методами анализа биомедицинских данных в области биоинформатики
26.
Бизнес-аналитик
Наличие международно-признанного сертификата по практикам бизнес-анализа и опыта работы не менее трех лет по специальности в области проведения анализа и моделирования бизнес-процессов
27.
Системный архитектор
Наличие ученой степени и звания, международных сертификатов и опыта работы не менее трех лет по разработке и проектированию архитектуры программного обеспечения
28.
Разработчик программного обеспечения
Наличие ученой степени и звания, международно-признанного сертификата, подтверждающего квалификацию по специальности; опыта работы не менее трех лет по разработке программного обеспечения, включая исследования, разработку, программирование и тестирование с применением информационно-коммуникационных и аддитивных технологий
29.
Проектный менеджер в области информационных технологий
Наличие ученой степени и звания, международно-признанных сертификатов в области проектного менеджмента; опыта работы не менее трех лет по управлению проектом в области информационных технологий
30.
Специалист по робототехнике
Наличие международно-признанного сертификата, подтверждающего квалификацию по специальности; опыта работы по программированию и моделированию роботов
31.
Дизайнер в области информационных технологий
Наличие международно-признанного сертификата, подтверждающего квалификацию по специальности; опыта работы не менее трех лет в области дизайна по инфографике, виртуального мира
32.
Специалист по информационной безопасности
Наличие ученой степени и звания, международно-признанного сертификата, подтверждающего квалификацию по специальности; опыта работы не менее трех лет по обеспечению защиты информации, разработке и сопровождению систем защиты информации, контролю процесса управления и обеспечения информационной безопасности
33.
Аудитор по информационной безопасности
Наличие ученой степени и звания, международно-признанного сертификата, подтверждающего квалификацию по специальности; опыта работы не менее трех лет по проведению аудита объектов информатизации на соответствие требованиям информационной безопасности, планирования и контроля аудита информационной безопасности
34.
Инженер по защите информации
Наличие ученой степени и звания, международно-признанного сертификата, подтверждающего квалификацию по специальности; опыта работы не менее трех лет по разработке и сопровождению системы защиты информации, установке, настройке и обеспечению работоспособности средств защиты информации
35.
Преподаватель высших учебных заведений
Наличие не менее академической степени магистра соответствующей сферы; опыт работы не менее пяти лет в высших учебных заведениях, входящих в число первых 100 (ста) мировых академических рейтингов
36.
Научный сотрудник (в сфере образовательных технологий, инженерии, проектного управления, аграрных наук, медицины, биотехнологий, информационных технологий, финансов и экономики)
Наличие ученой степени доктора наук и научно-исследовательских работ и изысканий международного значения; опыта работы не менее десяти лет в международно-признанных научных институтах, лабораториях и высших учебных заведениях, входящих в число первых 100 (ста) мировых академических рейтингов
37.
Специалист в области биоинформатики, молекулярной биотехнологии и биоинженерии (генетики, цитологии, селекции животных и растений)
Наличие ученой степени доктора наук или академической степени магистра в области "Биоинженерия и биоинформатика"; международно-признанного сертификата, подтверждающего квалификацию по геномной диагностике, владению методами генной инженерии, трансгеноза и биотехнологии; опыта работы не менее пяти лет в международно-признанных научных институтах, или лабораториях, или высших учебных заведениях в проведении исследований, обработке и последующем анализе большого массива информации по биологическим объектам, математическим методам компьютерного анализа в сравнительной геномике, а также опыта работы (в объеме и требованиях, перечисленных в настоящем пункте выше) в разработке алгоритмов и программ (расшифрованных геномов, пространственных структур биомолекул, взаимодействия биологических объектов)
38.
Специалист в области мониторинга и цифровизации систем моделирования агропромышленного комплекса
Наличие международных сертификатов, подтверждающих квалификацию по специальности в области современных геоинформационных систем и больших данных, получаемых из различных источников; опыта работы не менее трех лет по сбору и анализу данных о месте расположения объекта, о географических и экологических особенностях, формах рельефа, почвах, растительности, гидрологии; умение создавать автоматизированные сельхозформирования с удаленным управлением
39.
Специалист в области автоматизации и управления
Наличие ученой степени и звания, международно-признанного сертификата, подтверждающего квалификацию; опыта работы не менее трех лет по созданию и применению алгоритмического, аппаратного и программного обеспечения систем и средств контроля и управления автоматизации мониторинга за природными ресурсами, в том числе за оборотом сельскохозяйственной продукции, охраной, воспроизводством и использованием животного и растительного мира; по мониторингу особо охраняемых природных территорий, по учету в области использования и охраны природных ресурсов, автономных систем, технологических линий и процессов, освобождающих человека частично или полностью от непосредственного участия в процессах получения, преобразования, передачи и использования энергии, материалов и информации
40.
Специалист в области сельскохозяйственного машиностроения, управления техникой с помощью GPS
Наличие ученой степени и звания, международно-признанного сертификата, подтверждающего квалификацию; опыта работы не менее трех лет по использованию 3D-моделирования и по числовому программному управлению при проектировании и изготовлении сельскохозяйственных машин, применению робототехники и созданию сельскохозяйственных машин с GPS-управлением