Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қызметiн жетiлдiрудiң кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 11 қыркүйектегі N 177 Жарлығы
"Президент пен Үкімет актілерінің
жинағында" жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын жетiлдiру және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi қызметiнiң мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңын  iске асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң құрылымын жетiлдiру мақсатында  ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1271  Жарлығына  (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2004 ж., N 50, 640-құжат; 2005 ж., N 39, 555-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ережеде:
мәтiндегi "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi", "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң", "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен", "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне" деген сөздер тиiсiнше "бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган", "бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның", "бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен", "бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың төлем жүйелерiне қолжетiмдiлiгiн қамтамасыз ететiн ұйымдастырушылық шараларға және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарды белгiлейдi;";
13-тармақта:
1) тармақшадағы "резиденттер мен резидент еместердiң Қазақстан Республикасының аумағында валюталық құндылықтармен операцияларды" деген сөздер "резиденттер мен резидент еместердiң Қазақстан Республикасының аумағында валюта операцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) сұраныс пен ұсыныс көздерiнiң, сондай-ақ шетел валютасын iшкi валюта нарығында пайдалану бағыттары мониторингiн жүзеге асырады;";
11) тармақша алып тасталсын;
15-тармақ мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) алтын-валюта активтерiнiң өтiмдiлiгiн және сақталуын, сондай-ақ бiрқалыпты тәуекел деңгейi кезiнде ұзақ мерзiмдi болашақта кiрiстiлiгiн қамтамасыз ете отырып олармен операциялар жүргiзедi.";
16-тармақта:
5) тармақша "қорытындыны беру" деген сөзден кейiн "талаптарын және" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақшадағы "операцияларды автоматтандыру жүйесi" деген сөздер "бухгалтерлiк есеп жүргiзудi автоматтандыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "операцияларды автоматтандыру" деген сөздер "бухгалтерлiк есеп жүргiзудi автоматтандыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) тармақшада:
"санкциялар  қолданады"  деген  сөздер  "санкцияларды  қолдану тәртiбiн айқындайды және қолданады" деген сөздермен ауыстырылсын;
"белгiленген  тәртiппен"  деген  сөздер  "көзделген"  деген  сөзбен ауыстырылсын;

О некоторых вопросах совершенствования деятельности Национального Банка Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 11 сентября 2006 года N 177
Подлежит опубликованию в
"Собрании актов Президента
и Правительства"
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 5 июля 2006 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам  совершенствования бюджетного законодательства Республики Казахстан и деятельности Национального Банка Республики Казахстан", а также совершенствования структуры Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 50, ст. 640; 2005 г., N 39, ст. 555) следующие  изменения и дополнения:
1) в Положении о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденном названным Указом:
в тексте слова "Министерства финансов Республики Казахстан", "Министерством финансов Республики Казахстан", "Министерству финансов Республики Казахстан" заменить соответственно словами "центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета", "центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета", "центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета";
подпункт 4) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"4) устанавливает требования к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в платежные системы;";
в пункте 13:
в подпункте 1) слова "резидентами и нерезидентами операций с валютными ценностями" заменить словами "валютных операций резидентами и нерезидентами";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) осуществляет мониторинг источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке;";
подпункт 11) исключить;
пункт 15 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) совершает операции с золотовалютными активами, обеспечивая их ликвидность и сохранность, а также доходность в долгосрочной перспективе при умеренном уровне риска.";
в пункте 16:
подпункт 5) после слова "определяет" дополнить словами "условия и";
в подпункте 9) слова "систем автоматизации операций" заменить словами "автоматизации ведения бухгалтерского учета";
в подпункте 10) слова "автоматизации операций" заменить словами ", автоматизирующим ведение бухгалтерского учета";
в подпункте 18):
слово "применяет" заменить словами "определяет порядок применения и применяет";
слова "в порядке, установленном" заменить словом ", предусмотренные";

мынадай мазмұндағы 16-2-тармақпен толықтырылсын:
"16-2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқаруды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Ұлттық Банкi:
1) Қазақстан Ұлттық Банкi мен Қазақстан Республикасының Үкiметi арасында жасалатын және ресми басылымдарда жарияланатын сенiмгерлiк басқару туралы шарт негiзiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқаруды жүзеге асырады;
2) бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларды жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн айырбастау және қайта айырбастау тәртiбiн айқындайды;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiне сыртқы басқарушылар таңдау тәртiбiн айқындайды.";
17-тармақта:
3) тармақшадағы "сондай-ақ мемлекеттiк кепiлдiгi жоқ мемлекеттiк емес сыртқы заемдар және Қазақстан Республикасының аумағында қызметiн жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалардың филиалдары мен өкiлдiктерiнiң операциялары бойынша шарттардың мониторингiн" деген сөздер "мемлекеттiк кепiлдiктерi жоқ мемлекеттiк емес сыртқы қарыздар бойынша шарттардың мониторингiн және Қазақстан Республикасының аумағында қызметiн жүзеге асыратын резидент еместердiң валюта операцияларының мониторингiн (валюта мониторингiн)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша "мәселелер бойынша" деген сөздерден кейiн (төлем балансы, сыртқы борыш, ақша-кредит және қаржы статистикасы жөніндегi" деген сөздермен, "белгiлейдi" деген сөзден кейiн "және оны жинауды жүзеге асырады" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша алып тасталсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) вексельдердiң бiрiншi сыныпты эмитенттерiнiң өтеу мерзiмi бiр жылдан аспайтын коммерциялық вексельдерiн қайта есепке алады;";
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) қаржылық есептiлiктiң халықаралық стандарттарын ескере отырып Қазақстан Ұлттық Банкi үшiн бухгалтерлiк есеп саясатын және әдiстерiн айқындайды;";
20-тармақтың екiншi абзацындағы "Басқармасы" деген сөз "нормативтiк құқықтық актiлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
22-тармақтың үшiншi абзацындағы:
"бес лауазымды тұлғасы" деген сөздер "төрт лауазымды тұлғасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екi өкiлi" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ уәкiлеттi органның басшысы" деген сөздермен толықтырылсын;
23-тармақта:
1) тармақшадағы "әзiрлеу" деген сөз "мақұлдау" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) тармақша алып тасталсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң бюджетiн (шығыстар сметасын) және оны пайдалану, жарғылық және резервтiк капиталдарды қалыптастыру, Қазақстан Ұлттық Банкiнiң негiзгi құрал-жабдықтарын және өзге де мүлкiн басқару тәртiбi туралы нормативтiк құқықтық актiлердi бекiту;
16), 27) және 30) тармақшалар алынып тасталсын;
34) тармақшадағы "кiредi" деген сөз алып тасталсын, 35) тармақшадағы "айқындайды" деген сөз "айқындау" болып жазылсын және мынадай мазмұндағы 36), 37), 38) және 39) тармақшалармен толықтырылсын:

дополнить пунктом 16-2 следующего содержания:
"16-2. В целях осуществления доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан Национальный Банк Казахстана:
1) осуществляет доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан на основании договора о доверительном управлении, который заключается между Национальным Банком Казахстана и Правительством Республики Казахстан и публикуется в официальных изданиях;
2) по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета определяет порядок осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан;
3) определяет порядок конвертации и реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан;
4) определяет порядок выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан.";
в пункте 17:
в подпункте 3) слова "а также мониторинг договоров по негосударственным внешним займам, не имеющим государственных гарантий, и операций филиалов и представительств юридических лиц - нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан" заменить словами "мониторинг договоров по негосударственным внешним займам, не имеющим государственных гарантий, и мониторинг валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан (валютный мониторинг);";
подпункт 5) дополнить словами "по платежному балансу, внешнему долгу, денежно-кредитной и финансовой статистике и осуществляет ее сбор;";
подпункт 8) исключить;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) переучитывает коммерческие векселя первоклассных эмитентов векселей со сроками погашения не более одного года;";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания;
"13-1) определяет политику и методы бухгалтерского учета для Национального Банка Казахстана с учетом международных стандартов финансовой отчетности;";
в абзаце втором пункта 20 слово "Правлением" заменить словами "нормативными правовыми актами";
в абзаце третьем пункта 22:
слова "пять должностных лиц" заменить словами "четыре должностных лица";
дополнить словами ", а также руководитель уполномоченного органа.";
в пункте 23:
в подпункте 1) слово "разработка" заменить словом "одобрение";
подпункт 13) исключить;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) утверждение бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана и нормативных правовых актов о его использовании, порядке формирования уставного и резервного капиталов, распоряжения основными средствами и иным имуществом Национального Банка Казахстана;";
подпункты 16), 27) и 30) исключить;
дополнить подпунктами 36), 37), 38) и 39) следующего содержания:

"36) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң консультативтiк-кеңесшi органдарын құру туралы шешiмдер қабылдау;
37) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн айырбастау және қайта айырбастау ережелерiн бекiту;
38) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiне сыртқы басқарушылар таңдау тәртiбiн айқындайтын ережелердi бекiту;
39) банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға реттелуi Қазақстан Ұлттық Банкiнiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша ықпал ету шараларын және санкциялар қолдану тәртiбiн айқындайтын ережелердi бекiту кiредi.";
36-тармақта "Басқармасының" деген сөз "Директорлар кеңесiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Ұлттық Банкiнiң құрылымында:
1-бөлiмде:
мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 12-1 жолмен толықтырылсын:
"12-1. Қаржы тұрақтылығы басқармасы";
реттiк нөмiрi 19-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Үйлестiру департаментi (Астана қаласы)";
2-бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 18-жолмен толықтырылсын:
"18. Қызметтi қамтамасыз ету орталығы (филиал)";
3-бөлiмдегi реттiк нөмiрi 6-жол алып тасталсын;
4-бөлiм мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң өкiлдiктерi:
1. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Ресей Федерациясындағы өкiлдiгi
2. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Ұлыбритания және Солтүстiк Ирландия Құрама Корольдiгiндегi өкiлдiгi
3. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Қытай Халық Республикасындағы өкiлдiгi".
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi:
1) 2006 жылдың соңына дейiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппараты қызметкерлерiнiң бiр бөлiгiн Алматы қаласынан Астана қаласына көшiрудi жүзеге асырсын;
2) Астана қаласында төлем жүйелерiнiң үзiлiссiз жұмыс iстеуiн, елдiң алтын-валюта активтерiн және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруды қамтамасыз ететiн резервтiк орталық құру жөнiндегi дайындық жұмыстарын бастасын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

"36) принятие решений о создании консультативно-совещательных органов Национального Банка Казахстана;
37) утверждение правил конвертации и реконвертации активов, Национального фонда Республики Казахстан;
38) утверждение правил, определяющих порядок выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан;
39) утверждение правил, определяющих порядок применения мер воздействия и санкций к банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, по вопросам, регулирование которых относится к компетенции Национального Банка Казахстана.";
в пункте 36 слово "Правления" заменить словами "Совета директоров";
2) в структуре Национального Банка Казахстана, утвержденной названным Указом:
в разделе 1:
дополнить строкой, порядковый номер 12-1, следующего содержания:
"12-1. Управление финансовой стабильности";
строку, порядковый номер 19, изложить в следующей редакции:
"19. Департамент координации (город Астана)";
раздел 2 дополнить строкой, порядковый номер 18, следующего содержания:
"18. Центр обеспечения деятельности (филиал)";
в разделе 3 строку, порядковый номер 6, исключить;
раздел 4 изложить в следующей редакции:
"4. Представительства Национального Банка Казахстана:
1. Представительство Национального Банка Казахстана в Российской Федерации
2. Представительство Национального Банка Казахстана в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии
3. Представительство Национального Банка Казахстана в Китайской Народной Республике".
2. Национальному Банку Республики Казахстан:
1) до конца 2006 года осуществить передислокацию части работников центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан из города Алматы в город Астану;
2) начать подготовительные работы по созданию в городе Астане резервного центра по обеспечению бесперебойного функционирования платежных систем, управления золотовалютными активами страны и Национальным фондом Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан