Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 тамыздағы N 383 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 737 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Конституциялық заңының 20-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 тамыздағы N 383 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 28, 321-құжат; 2008 ж.,  N 33, N 341-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында :
"Бағдарламаның паспорты" деген 1-бөлімде :
"Міндеттері" деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"Бағдарламаны іске асыру тетігі";
"Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздері" деген кіші бөлімде:
екінші абзацтағы "308,8", "108", "100,1" және "92,6" деген цифрлар тиісінше "299,349", "106,598", "100,123" және "92,628" деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші және бесінші абзацтардағы "және салуға" деген сөздер ", салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2008-2010 жылдары "Тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" АҚ (бұдан әрі - ТҚЖБ) жылдық 1% ставка бойынша - 57 млрд. теңге, оның ішінде 2008 жылы - 23,56 млрд. теңге, 2009 жылы - 18,28 млрд. теңге, 2010 жылы - 15,16 млрд. теңге;";
сегізінші абзацтағы "194" деген цифрлар "192,549" деген цифрлармен ауыстырылсын;
тоғызыншы және оныншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"әкімдіктерде кезекте тұрған азаматтар үшін мемлекеттік жалға берілетін үйлерді жобалауға, салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға - 42,834 млрд. теңге, оның ішінде 2008 жылы - 8,734 млрд. теңге, 2009 жылы - 21,6 млрд. теңге, 2010 жылы - 12,5 млрд. теңге;
тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарда инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға, жайластыруға және жеке құрылыс салушылардан сатып алуға - 89,905 млрд. теңге, оның ішінде 2008 жылы - 29,905 млрд. теңге, 2009 жылы - 30 млрд. теңге, 2010 жылы - 30 млрд. теңге;";
он үшінші абзацтағы "6 млрд. 508" және "1 млрд. 123" деген сөздер "6 млрд. 18" және "633" деген сөздермен ауыстырылсын;
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 383
Указ Президента Республики Kазахстан от 13 февраля 2009 года № 737
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
В соответствии со статьей 20 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 20 августа 2007 года № 383 "О Государственной программе жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008 - 2010 годы" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 28, ст. 321; 2008 г., № 33, ст. 341) следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008 - 2010 годы, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе 1 . "Паспорт Программы":
подраздел "Задачи" дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"реализация механизма Программы";
в подразделе "Необходимые ресурсы и источники финансирования":
в абзаце втором цифры "300,8", "108", "100,1" и "92,6" заменить соответственно цифрами "299,349", "106,598", "100,123" и "92,628";
в абзацах четвертом и пятом слова "и строительство" заменить словами ", строительство и (или) приобретение у частных застройщиков";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"АО "Жилищный строительный сберегательный банк" (далее - ЖССБ) по ставке 1 % годовых - 57 млрд. тенге в 2008 - 2010 годы, в том числе в 2008 году - 23,56 млрд. тенге, в 2009 году - 18,28 млрд. тенге, в 2010 году - 15,16 млрд. тенге;";
в абзаце восьмом цифры "194" заменить цифрами "192,549";
абзацы девятый и десятый изложить в следующей редакции:
"на проектирование, строительство и (или) приобретение у частных застройщиков государственных арендных домов для граждан, состоящих в очереди в акиматах, - 42,834 млрд. тенге, в том числе в 2008 году - 8,734 млрд. тенге, в 2009 году - 21,6 млрд. тенге, в 2010 году - 12,5 млрд. тенге;
на проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение у частных застройщиков инженерно-коммуникационной инфраструктуры в районах жилищной застройки - 89,905 млрд. тенге, в том числе в 2008 году - 29,905 млрд. тенге, в 2009 году - 30 млрд. тенге, в 2010 году - 30 млрд. тенге;";
в абзаце тринадцатом слова "6 млрд. 508" и "1 млрд. 123", заменить соответственно словами "6 млрд. 18" и "633";
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:

"2008-2010 жылдары ТҚЖБ-ның жарғылық капиталын 10,3 млрд. теңгеге ұлғайту, оның ішінде 2008 жылы - 6,6 млрд. теңге, 2009 жылы - 1,9 млрд. теңге, 2010 жылы - 1,8 млрд. теңге;";
он бесінші абзацтағы "30 млрд. теңгеге" деген сөздер "2008 жылы 15 млрд. теңгеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Күтілетін нәтижелер" деген кіші бөлімде:
үшінші абзацтағы "2008 жылы - 0,6 млн. шаршы метр, 2009 жылы - 0,6 млн. шаршы метр, 2010 жылы - 0,3 млн. шаршы метр" деген сөздер "2008 жылы - 583 мың шаршы метр, 2009 жылы - 604,9 мың шаршы метр, 2010 жылы - 269,2 мың шаршы метр" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "479,8", "5900" деген цифрлар тиісінше "730,6", "8900" деген цифрлармен ауыстырылсын;
бесінші алып тасталсын;
алтыншы абзацта:
"21" деген цифрлар "20,5" деген цифрлармен ауыстырылсын;
", оның ішінде 2008 жылы - 5 млн. шаршы метр, 2009 жылы - 7 млн. шаршы метр, 2010 жылы - 9 млн. шаршы метр" деген сөздер алып тасталсын;
жетінші абзацтағы "98 мыңнан астам" және "39 мыңнан астам" деген сөздер "96,5 мың" және "5,5 мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзац алып тасталсын;
тоғызыншы абзацта:
"4,4" деген цифрлар "4,6" деген цифрлармен ауыстырылсын;
", оның ішінде 2008 жылы - 2 млн. шаршы метр, 2009 жылы - 1,1 млн. шаршы метр, 2010 жылы - 1,3 млн. шаршы метр" деген сөздер алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асырудың қорытындылары" деген 3.1-кіші бөлімнің бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Үш жыл ішінде жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі - ЖАО) ипотекалық тұрғын үй салуға бөлінген кредиттік қаражат есебінен жалпы алаңы 2236,2 мың шаршы метр 25472 пәтер, оның ішінде 2005 жылы - 9952 пәтер (895,8 мың шаршы метр), 2006 жылы - 7809 пәтер (665,5 мың шаршы метр), 2007 жылы - 7711 пәтер (674,9 мың шаршы метр) салынды. Бұл ретте, 2006-2007 жылдары бөлінген кредиттік қаражат есебінен салынған және сатылмаған 1600 пәтер (140 мың шаршы метр) осы Бағдарламаның шарттарына сәйкес 2008 жылғы 1 қаңтардан кейін сатылатын болады.";
"Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері" деген 4-бөлім мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
"Бағдарламаны іске асыру тетігі";
"Ұсыныс тарапынан да, сұраныс тарапынан да толыққанды теңдестірілген тұрғын үй нарығын құру" деген 5.1-кіші бөлімде :
бірінші абзацта:
"салу арқылы" деген сөздер "оларға сату арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салынған" деген сөзден кейін "және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алынған" деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші абзацтағы "салынған" деген сөзден кейін "және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алынған" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:

"увеличение уставного капитала ЖССБ на 10,3 млрд. тенге в 2008 - 2010 годы, в том числе в 2008 году - 6,6 млрд. тенге, в 2009 году - 1,9 млрд. тенге, в 2010 году - 1,8 млрд. тенге;";
в абзаце пятнадцатом слова "на 30 млрд. тенге" заменить словами "на 15 млрд. тенге в 2008 году";
в подразделе "Ожидаемые результаты":
в абзаце третьем слова "в 2008 году - 0,6 млн. кв. метров, в 2009 году - 0,6 млн. кв. метров, в 2010 году - 0,3 млн. кв. метров" заменить словами "в 2008 году - 583 тыс. кв. метров, в 2009 году - 604,9 тыс. кв. метров, в 2010 году - 269,2 тыс. кв. метров";
в абзаце четвертом цифры "479,8", "5900" заменить соответственно цифрами "730,6", "8900";
абзац пятый исключить;
в абзаце шестом:
цифры "21" заменить цифрами "20,5";
слова ", в том числе: в 2008 году - 5 млн. кв. метров, в 2009 году - 7 млн. кв. метров, в 2010 году - 9 млн. кв. метров" исключить;
в абзаце седьмом слова "более 98 тысяч" и "более 39 тысяч" заменить словами "96,5 тысяч" и "5,5 тысяч";
абзац восьмой исключить;
в абзаце девятом:
цифры "4,4" заменить цифрами "4,6";
слова ", в том числе: в 2008 году - 2 млн. кв. метров, в 2009 году - 1,1 млн. кв. метров, в 2010 году - 1,3 млн. кв. метров" исключить;
абзац пятый подраздела 3.1 "Итоги реализации Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" изложить в следующей редакции:
"За три года за счет кредитных средств, выделенных местным исполнительным органам (далее - МИО) на строительство ипотечного жилья, построены 25472 квартиры общей площадыо 2236,2 тыс. кв. метров, в том числе за 2005 год - 9952 квартиры (895,8 тыс. кв. метров), за 2006 год - 7809 квартир (665,5 тыс. кв. метров), за 2007 год - 7711 квартир (674,9 тыс. кв. метров). При этом 1600 квартир (140 тыс. кв. метров), построенных и нереализованных за счет кредитных средств, выделенных в 2006-2007 годах, будут реализованы после 1 января 2008 года в соответствии с условиями настоящей Программы.";
раздел 4 . "Цель и задачи Программы" дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"реализация механизма Программы";
в подразделе "5.1. Создание полноценного сбалансированного рынка жилья как со стороны предложения, так и со стороны спроса":
в абзаце первом:
слова "посредством строительства недорогого" заменить словами "посредством реализации им недорогого жилья";
после слова "построенное" дополнить словами "и (или) приобретенное у частных застройщиков";
в абзаце седьмом после слова "построенное" дополнить словами "и (или) приобретенное у частных застройщиков";
дополнить абзацами седьмым, восьмым и девятым следующего содержания:

"Тұрғын үй салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға сейсмикалығына түзету коэффициентін ескере отырып, тұрғын үйдің жалпы алаңының 1 шаршы метрі үшін құрылысының құны 56515 теңге деп есептеп, республикалық бюджеттен кредиттер бөлінетін болады.
Тұрғын үйді азаматтарға сату құнынан асып кеткен оны салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға арналған шығындар жергілікті бюджеттің есебінен жүргізілуі мүмкін. Бұл ретте жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен шығындарды өтеуге тек төлем қабілетін растаған азаматтардың басым құқық берілген санаттарына сатылатын тұрғын үй үшін жол беріледі, ал құрылыстың ең жоғарғы құны соңғы үш ай ішіндегі осы өңірдегі орташа статистикалық көрсеткіштен артық болмауға тиіс.
Бұл ретте облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО қайтарымды негізде республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат есебінен салған және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алған тұрғын үй алып сатарлығын болдырмау мақсатында, мәжбүрлеме соттан тыс тәртіппен немесе соттың шешімі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен кепілдікке алынған тұрғын үйді сату жағдайларын қоспағанда, тұрғын үйді сатып алу-сату шарттарында тұрғын үйді сатып алған күннен бастап үш жыл ішінде оны сатуға шектеу көзделетін болады.";
сегізінші абзацта:
"салынған тұрғын үйдің (пәтерлердің) орташа алаңы" деген сөздер "салынған және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алынған тұрғын үй-жайдың жалпы алаңы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"80" деген цифрлар "120" деген цифрлармен ауыстырылсын;
он екінші абзацтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО қайтарымды негізде республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат есебінен салған және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алған тұрғын үйді сатуы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде салынған тұрғын үйлерді сату ережесіне сәйкес жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші және он сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"Жер учаскелерінің бөліну, мердігерлік ұйымдарды таңдау, құрылыс барысы және (немесе) жеке құрылыс салушылардан тұрғын үйді сатып алу мен тұрғын үйді бөлу рәсімдерінің ашықтығын және оларды бақылауды қамтамасыз ету үшін ЖАО қоғамдық ұйымдар, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің қатысуымен облыстар (қалалар, аудандар) әкімдерінің басшылығымен комиссиялар құрады.
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО қайтарымды негізде республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат есебінен салған және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алған тұрғын үйлері ең алдымен "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес азаматтардың басым санаттарына сатылатын болады.
Азаматтардың басым құқық берілген санаттары алмаған тұрғын үй заңнамада белгіленген тәртіппен аукциондар өткізу арқылы нарықтық құны бойынша, бірақ құрылыстың құнынан төмен емес бағада Қазақстан Республикасының барлық азаматтарына және өз қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін заңды тұлғаларға сатылатын болады. Бұл ретте, аукциондар тұрғын үйлер пайдалануға берілгеннен кейін жүргізіледі және Бағдарламада көзделген тұрғын үй құрылысы жинақтары жүйесі арқылы жеңілдікпен кредит беру бұл жағдайда қолданылмайды.

"На строительство и (или) приобретение у частных застройщиков жилья из республиканского бюджета будут выделяться кредиты из расчета стоимости строительства 56515 тенге за 1 квадратный метр общей площади жилища с учетом поправочного коэффициента на сейсмичность.
Затраты на строительство и (или) приобретение у частных застройщиков жилья, превышающие стоимость его реализации гражданам, могут быть произведены за счет средств местного бюджета. При этом возмещение затрат за счет средств местного бюджета допускается только для жилья, реализуемого приоритетным категориям граждан с подтвержденной платежеспособностью, а максимальная стоимость строительства не должна превышать среднестатистическую по данному региону за последние три месяца.
При этом в целях исключения спекуляций с жильем, построенным и (или) приобретенным у частных застройщиков за счет средств, выделяемых из республиканского бюджета на возвратной основе МИО областей, городов Астаны и Алматы, в договорах купли-продажи будет предусмотрено ограничение по реализации жилья в течение трех лет со дня его приобретения, за исключением случаев реализации заложенного жилья в принудительном внесудебном порядке или по решению суда в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";
в абзаце восьмом:
слова "Средняя площадь жилья, построенного" заменить словами "Общая площадь жилища, построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков";
слово "(квартиры)" исключить;
цифры "80" заменить цифрами "120";
первое предложение абзаца двенадцатого изложить в следующей редакции:
"Реализация жилья, построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков за счет средств, выделяемых из республиканского бюджета на возвратной основе МИО областей, городов Астаны и Алматы, будет производиться в соответствии с правилами реализации местными исполнительными органами жилья, построенного в рамках Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008 - 2010 годы, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.";
дополнить абзацами тринадцатым, четырнадцатым, пятнадцатым, шестнадцатым, семнадцатым и восемнадцатым следующего содержания:
"Для обеспечения прозрачности процедур и контроля за выделением земельных участков, выбором подрядных организаций, ходом строительства и (или) приобретения жилья у частных застройщиков и распределением жилья МИО создадут комиссии под руководством акимов областей (городов, районов) с участием представителей общественных организаций, средств массовой информации.
Жилье, построенное и (или) приобретенное у частных застройщиков за счет средств, выделяемых из республиканского бюджета на возвратной основе МИО областей, городов Астаны и Алматы, в первую очередь будет реализовываться приоритетным категориям граждан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан".
Жилье, невостребованное приоритетными категориями граждан, будет реализовываться всем гражданам Республики Казахстан и юридическим лицам для обеспечения жильем своих работников по рыночной стоимости, но не ниже стоимости строительства, посредством проведения аукционов в установленном законодательством порядке. При этом аукционы проводятся после ввода в эксплуатацию жилого дома и льготное кредитование через систему жилищных строительных сбережений, предусмотренное Программой, в данном случае применяться не будет.

Сатып алу-сату шарттарына қол қойылмаған, бірақ комиссияның шешімі негізінде тұрғын үйді сату туралы уәкілетті органның шешімі қабылданған не қарыз алу шарттарына қол қойылмаған тұрғын үйлерді қоспағанда, Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде салынған және сатылмаған қол жетімді тұрғын үй осы Бағдарламаның талаптарына сәйкес сатылатын болады.
Бұл ретте сатып алу-сату шарттарына қол қойылмаған, бірақ комиссияның шешімі негізінде тұрғын үйді сату туралы уәкілетті органның шешімі қабылданған не қарыз алу шарттарына қол қойылмаған тұрғын үйлерді сатып алу Бағдарламаның 5.5-кіші бөліміне сәйкес тұрғын үй құрылысы жинақтарының жүйесі арқылы бюджеттік кредит қаражаты есебінен жүзеге асырылуы мүмкін. Көрсетілген тұрғын үйді сатып алу үшін азаматтар арыз берген кезде ЖАО төлем қабілетіне бағалауды жүзеге асыру және банктің талаптарына сәйкес банктік заемдар беру үшін ТҚЖБ-ға жолдама беретін болады. ТҚЖБ ЖАО берген жолдама негізінде 15 жұмыс күнінен кешіктірмей банктің ішкі ережелеріне сәйкес банктік заем беру не оны беруден бас тарту туралы шешім шығарады.
Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО қайтарымды негізде республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат есебінен салған және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алған тұрғын үйлерді алған азаматтар тұрғылықты жері мен жұмыс орнына қарамастан осындай тұрғын үйді екінші рет сатып алуға, оны аукциондарда сатып алуды қоспағанда, жіберілмейді.";
"Жалға берілетін тұрғын үй секторын дамыту" деген 5.2.1-тарауда :
төртінші абзацта:
"жыл сайын салу" деген сөздерден кейін "және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алу" деген сөздермен толықтырылсын;
"мемлекеттік жалға берілетін үйлерде кемінде 120 пәтер жобалау мен жыл сайын салу және жеке меншік жалға берілетін (коммерциялық) үйлер салу үшін жағдай жасау" деген сөздер "мемлекеттік жалға берілетін үйлер жобалау мен жыл сайын салу" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзац алып тасталсын;
сегізінші абзацтағы "жалға берілетін үй концессияға берілетін" деген сөздер алып тасталсын;
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік жалға берілетін үйдегі пәтер "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес:
мұқтаж ретінде есепте тұрған халықтың әлеуметтік жағынан қорғалатын аз қамтылған азаматтар санаттарына, сондай-ақ мемлекеттік қызметшілерге, бюджеттік ұйымдардың қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге және мемлекеттік сайланбалы лауазым атқаратын адамдарға кезектілік тәртібімен беріледі;
бір адамға пайдалы алаңы кемінде он бас шаршы метр және он сегіз шаршы метрден артық емес мөлшерде тұрғын үй-жай, бірақ кемінде бір бөлмелі пәтер беріледі;
тұрғын үйді пайдаланғаны үшін ақы төлеудің мөлшерін жергілікті атқарушы органдар белгілейді;
тұрғын үйді пайдалану және оны күтіп ұстау тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен ережеге сәйкес жүргізіледі.";
он бірінші және он екінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:

Доступное жилье, построенное и нереализованное в рамках Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005 - 2007 годы, за исключением жилья, по которому не подписаны договоры купли-продажи, но было принято решение уполномоченного органа о реализации жилья на основании решения Комиссии, либо не подписаны договоры займа, будет реализовываться в соответствии с условиями настоящей Программы.
При этом приобретение жилья, по которому не подписаны договоры купли-продажи, но было принято решение уполномоченного органа о реализации жилья на основании решения Комиссии, либо не подписаны договоры займа, может осуществляться через систему жилищных строительных сбережений за счет средств бюджетного кредита в соответствии с подразделом 5.5 Программы. МИО при обращении граждан для приобретения указанного жилья будут выдавать направления в ЖССБ для осуществления оценки платежеспособности и предоставления банковского займа в соответствии с требованиями банка. ЖССБ на основании направления, выданного МИО, выносит решение о предоставлении либо об отказе в предоставлении банковского займа в соответствии с внутренними правилами банка, но не позднее 15 рабочих дней.
Граждане, которые уже приобрели жилье, построенное и (или) приобретенное у частных застройщиков за счет средств, выделяемых из республиканского бюджета на возвратной основе МИО областей, городов Астаны и Алматы в рамках Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005 - 2007 годы и Программы, вне зависимости от их места жительства и работы не допускаются к покупке такого жилья повторно, за исключением приобретения его на аукционах.";
в главе 5.2.1 . "Развитие арендного сектора жилья":
в абзаце четвертом:
после слов "ежегодное строительство" дополнить словами "и (или) приобретение у частных застройщиков";
слова "не менее 120 квартир в государственных арендных домах за счет средств республиканского бюджета и создание условий для строительства частных арендных (коммерческих) домов" заменить словами "государственных арендных домов за счет средств республиканского бюджета";
абзац пятый исключить;
в абзаце восьмом слова ", которой арендный дом будет передан в концессию" исключить;
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"Квартиры в государственном арендном доме предоставляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях":
категориям граждан, относящимся к малоимущим социально защищаемым слоям населения, а также государственным служащим, работникам бюджетных организаций, военнослужащим и лицам, занимающим государственные выборные должности, состоящим на учете нуждающихся, в порядке очередности;
жилище предоставляется в размере не менее пятнадцати квадратных метров и не более восемнадцати квадратных метров полезной площади на человека, но не менее однокомнатной квартиры;
размер платы за пользование жилищем устанавливается местными исполнительными органами;
пользование жилищем и порядок его содержания производится в соответствии с правилами, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан;";
абзацы одиннадцатый и двенадцатый изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік жалға берілетін үйдің 1 шаршы метрін салудың және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алудың құны облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО қайтарымды негізде республикалық бюджеттен бөлінетін қаражаты есебінен салынған және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алынған тұрғын үйдің 1 шаршы метрінің құнына сәйкес белгіленеді.
Жалға берілетін үйлер салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға сейсмикалығына түзету коэффициентін ескере отырып, тұрғын үйдің жалпы алаңының 1 шаршы метрі үшін құрылыстың құны 56515 теңге деп есептеп, республикалық бюджеттен қаражат бөлінетін болады. Мемлекеттік жалға берілетін үйдің сейсмикалығына түзету коэффициентін ескере отырып, 56515 теңгеден асып кеткен 1 шаршы метрін салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға жұмсалатын шығындар жергілікті бюджеттің есебінен жүргізілуі мүмкін.";
"Кең ауқымда тұрғын үй салу үшін қосымша ынталандыру шараларын жасау" деген 5.2.2-тарауда :
алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй құрылысы саласында мемлекеттік-жеке меншік серіктестікті ынталандыру үшін ӘКК-ны пайдалану көзделіп отыр.
Осы мақсатта республикалық бюджеттен ӘКК-ның жарғылық қорын ұлғайтуға 15 млрд. теңге бөлу көзделіп отыр.
Осы қаражат есебінен ӘКК:
1. "Нұрлы көш" бағдарламасына қатысушыларды жинақы қоныстандыру жөніндегі пилоттық жобаларды іске асыруға қатысады.
2. ЖАО өздеріне берген жер учаскелерінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салуды жүргізеді және оларды нарықтық құны бойынша аукциондарда сатады. Бұл ретте жер учаскелерінің кемінде 10 %-ін ӘКК жеке құрылыс үшін жер алуға ЖАО кезекте тұрған азаматтардың пайдалануына өтеусіз береді.
ЖАО жер учаскелерін ӘКК-ге жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны бойынша есептелетін баға бойынша жарғылық капиталының төлеміне (меншікке), инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүргізуге арналған жер учаскелерін шегере отырып, біртұтас алап ретінде береді.
Пайдалануға берілген инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды ӘКК ЖАО-ның коммуналдық меншігіне береді. Осы мақсаттарға арналған шығыстар 8643,4 млн. теңгені құрайды. Жер учаскелерін сатудан алынған қаражатты ӘКК елді мекеннің әлеуметтік инфрақұрылымын дамытуға пайдаланады.";
"Жеке тұрғын үй құрылысын дамытуды ынталандыру" деген 5.3-кіші бөлімнің үшінші абзацындағы үшінші сөйлем алып тасталсын;
"Тұрғын үй құрылысы салынатын аудандардың инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту" деген 5.4-кіші бөлімнің 1-тармағында:
"және салу" деген сөздер ", дамыту және (немесе) сметалық құн бойынша жеке құрылыс салушылардан сатып алу" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте, жеке құрылыс салушылар инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым құрылысының сметалық құны бойынша Мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алуға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 5.4.1-1-кіші бөліммен толықтырылсын:
"5.4.1-1. Бағдарламаны іске асыру тетігі
Бағдарламаны орындау Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары арқылы жүзеге асырылатын болады.
Онда нақты орындаушылар және іске асыру мерзімдері, сондай-ақ болжамды көлемі және жылдар бойынша қаржыландыру көздері белгіленетін болады.
Бағдарламаны іске асыру мынадай кезеңдер бойынша жүргізілетін болады:

"Стоимость строительства и (или) приобретения у частных застройщиков 1 квадратного метра государственного арендного дома определяется аналогично стоимости 1 квадратного метра жилья, построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков за счет средств, выделяемых из республиканского бюджета на возвратной основе МИО областей, городов Астаны и Алматы.
На строительство и (или) приобретение у частных застройщиков арендных домов из республиканского бюджета будут выделяться средства из расчета стоимости строительства 56515 тенге за 1 квадратный метр общей площади жилища с учетом поправочного коэффициента на сейсмичность. Затраты на строительство и (или) приобретение у частных застройщиков 1 квадратного метра государственного арендного дома, превышающие 56515 тенге с учетом поправочного коэффициента на сейсмичность, могут быть произведены за счет средств местного бюджета.";
в главе 5.2.2 . "Создание дополнительных стимулов для широкомасштабного строительства жилья":
абзацы шестой, седьмой, восьмой и девятый изложить в следующей редакции:
"Для стимулирования государственно-частного партнерства в сфере жилищного строительства предусматривается использование СПК.
В этих целях из республиканского бюджета предусматривается выделение 15 млрд. тенге для увеличения уставного фонда СПК.
За счет этих средств СПК:
1. Принимают участие в реализации пилотных проектов по компактному расселению участников Программы "Нурлы кош".
2. Производят строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры к переданным им МИО земельным участкам и реализуют их на аукционах по рыночной стоимости. При этом не менее 10 % земельных участков СПК передает безвозмездно в пользование гражданам, состоящим на очереди в МИО на получение земли для индивидуального строительства.
МИО выделяют СПК земельные участки в оплату уставного капитала (собственность) по цене, исчисляемой по кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, единым массивом за вычетом земельных участков, предназначенных для подведения инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
Сданная в эксплуатацию инженерно-коммуникационная инфраструктура передается СПК в коммунальную собственность МИО. Расходы на эти цели составят 8643,4 млн. тенге. Средства, полученные от реализации земельных участков, СПК используют на участие в развитии социальной инфраструктуры населенного пункта.";
в абзаце третьем третье предложение подраздела 5.3. "Стимулирование развития индивидуального жилищного строительства" исключить;
в пункте 1 подраздела 5.4 "Развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры районов жилищной застройки":
слова "и развитие" заменить словами ", развитие и (или) приобретение по сметной стоимости у частных застройщиков";
дополнить абзацем следующего содержания:
"При этом частные застройщики должны получить положительное заключение Государственной экспертизы по сметной стоимости строительства инженерно-коммуникационной инфраструктуры.";
дополнить подразделом 5.4.1-1. следующего содержания:
"5.4.1-1. Реализация механизма Программы
Выполнение Программы будет осуществляться посредством плана мероприятий по ее реализации, утверждаемого Правительством Республики Казахстан.
В нем будут обозначены конкретные исполнители и сроки реализации, а также предполагаемые объемы и источники финансирования по годам.
Реализация программы будет производиться по следующим этапам:

1) Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органның Бағдарлама мен іс-шаралар жоспарының бірлесіп тел орындаушыларымен іске асыруы;
2) тұрақты мониторинг жүргізу;
3) мемлекеттік бағдарламаны іске асырудың тиімділігіне бағалауды жүзеге асыру;
4) мемлекеттік бағдарламаны аяқтау (жалғастыру) туралы шешім қабылдау.
Бағдарламаны іске асыруға мониторингті жүзеге асыру процесі мыналардан тұрады:
1) Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органның Бағдарламаны іске асыру барысына тұрақты мониторинг жүргізуі;
2) Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға тел орындаушылардың-ұйымдардың Бағдарламаның өздеріне бекітілген бөлімдері мен іс-шаралар жоспарының тармақтарын орындауы бойынша есептер ұсынуы;
3) Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органның Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы есептер ұсынуы және қажет болған ретте оған өзгерістер енгізу туралы ұсыныс дайындауы.
Облыстарда, Астана және Алматы қалаларында Бағдарламаның нәтижелеріне қол жеткізді бақылау бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен ЖАО арасында жасалған нысаналы трансферттер мен кредиттік келісімдер бойынша нәтижелер туралы келісімге сәйкес жүргізілетін болады.";
"Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздері" деген 6-бөлімде :
екінші абзацтағы "300,8", "108", "100,1" және "92,6" деген цифрлар тиісінше "299,349", "106,598", "100,123" және "92,628" деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші және бесінші абзацтардағы "және салуға" деген сөздер ", салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2008-2010 жылдары ТҚЖБ жылдық 1% ставка бойынша - 57 млрд. теңге, оның ішінде 2008 жылы - 23,56 млрд. теңге, 2009 жылы - 18,28 млрд. теңге, 2010 жылы - 15,16 млрд. теңге;";
сегізінші абзацтағы "194" деген цифрлар "192,549" деген цифрлармен ауыстырылсын;
тоғызыншы және оныншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"әкімдіктерде кезекте тұрған азаматтар үшін мемлекеттік жалға берілетін үйлерді жобалауға, салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға - 42,834 млрд. теңге, оның ішінде 2008 жылы - 8,734 млрд. теңге, 2009 жылы - 21,6 млрд. теңге, 2010 жылы - 12,5 млрд. теңге;
тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарда инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға, жайластыруға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға - 89,905 млрд. теңге, оның ішінде 2008 жылы - 29,905 млрд. теңге, 2009 жылы - 30 млрд. теңге, 2010 жылы — 30 млрд. теңге;";

1) реализации государственным органом, ответственным за разработку Программы, совместно с организациями-соисполнителями Программы и плана мероприятий;
2) проведение постоянного мониторинга;
3) осуществление оценки эффективности реализации государственной программы;
4) принятие решения о завершении (продолжении) государственной программы.
Процесс осуществления мониторинга за реализацией Программы будет состоять из:
1) проведения государственным органом, ответственным за разработку государственной Программы, постоянного мониторинга за ходом реализации Программы;
2) представления организациями-соисполнителями отчетов по исполнению закрепленных за ними разделов Программы и пунктов плана мероприятий государственному органу, ответственному за разработку Программы, в установленные сроки;
3) периодического представления государственным органом, ответственным за разработку Программы, отчетов по реализации Программы в Администрацию Президента Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан и при необходимости - подготовки предложений по внесению изменений в нее.
Контроль за достижением результатов Программы в областях, городах Астане и Алматы будет производиться в соответствии с соглашениями о результатах по целевым трансфертам и кредитными соглашениями, заключаемыми между администраторами бюджетных программ и МИО.";
в разделе 6 . "Необходимые ресурсы и источники финансирования":
в абзаце втором цифры "300,8", "108", "100,1" и "92,6" заменить соответственно цифрами "299,349", "106,598", "100,123" и "92,628";
в абзацах четвертом и пятом слова "и строительство" заменить словами ", строительство и (или) приобретение у частных застройщиков";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"ЖССБ по ставке 1 % годовых - 57 млрд. тенге в 2008 - 2010 годы, в том числе в 2008 году - 23,56 млрд. тенге, в 2009 году - 18,28 млрд. тенге, в 2010 году - 15,16 млрд. тенге;";
в абзаце восьмом цифры "194" заменить цифрами "192,549";
абзацы девятый и десятый изложить в следующей редакции:
"на проектирование, строительство и (или) приобретение у частных застройщиков государственных арендных домов для граждан, состоящих в очереди в акиматах, - 42,834 млрд. тенге, в том числе в 2008 году - 8,734 млрд. тенге, в 2009 году - 21,6 млрд. тенге, в 2010 году - 12,5 млрд. тенге;
на проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение у частных застройщиков инженерно-коммуникационной инфраструктуры в районах жилищной застройки - 89,905 млрд. тенге, в том числе в 2008 году - 29,905 млрд. тенге, в 2009 году - 30 млрд. тенге, в 2010 году - 30 млрд. тенге;";

он үшінші абзацтағы "6 млрд. 508" және "1 млрд. 123" деген сөздер "6 млрд. 18" және "633" деген сөздермен ауыстырылсын;
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2008-2010 жылдары ТҚЖБ-ның жарғылық капиталын 10,3 млрд. теңгеге ұлғайту, оның ішінде 2008 жылы - 6,6 млрд. теңге, 2009 жылы - 1,9 млрд. теңге, 2010 жылы - 1,8 млрд. теңге;";
он бесінші абзацтағы "30 млрд. теңгеге" деген сөздер "2008 жылы 15 млрд. теңгеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтиже" деген 7-бөлімде :
үшінші абзацтағы "2008 жылы - 0,6 млн. шаршы метр, 2009 жылы - 0,6 млн. шаршы метр, 2010 жылы - 0,3 млн. шаршы метр" деген сөздер "2008 жылы - 583 мың шаршы метр, 2009 жылы - 604,9 мың шаршы метр, 2010 жылы - 269,2 мың шаршы метр" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "479,8", "5900" деген цифрлар "730,6", "8900" деген цифрлармен ауыстырылсын;
бесінші абзац алып тасталсын;
алтыншы абзацта:
"21" деген цифрлар "20,5" деген цифрлармен ауыстырылсын;
", оның ішінде 2008 жылы - 5 млн. шаршы метр, 2009 жылы - 7 млн. шаршы метр, 2010 жылы - 9 млн. шаршы метр" деген сөздер алып тасталсын;
жетінші абзацтағы "98 мыңнан астам" және "39 мыңнан астам" деген сөздер "96,5 мың" және "5,5 мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзац алып тасталсын;
тоғызыншы абзацта:
"4,4" деген цифрлар "4,6" деген цифрлармен ауыстырылсын;
", оның ішінде 2008 жылы - 2 млн. шаршы метр, 2009 жылы - 1,1 млн. шаршы метр, 2010 жылы - 1,3 млн. шаршы метр" деген сөздер алып тасталсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев

в абзаце тринадцатом слова "6 млрд. 508" и "1 млрд. 123" заменить соответственно словами "6 млрд. 18" и "633";
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"увеличение уставного капитала ЖССБ на 10,3 млрд. тенге в 2008 - 2010 годы, в том числе в 2008 году - 6,6 млрд. тенге, в 2009 году - 1,9 млрд. тенге, в 2010 году - 1,8 млрд. тенге;";
в абзаце пятнадцатом слова "на 30 млрд. тенге" заменить словами "на 15 млрд. тенге в 2008 году";
в разделе "7. Ожидаемый результат от реализации Программы":
в абзаце третьем слова "в 2008 году - 0,6 млн. кв. метров, в 2009 году - 0,6 млн. кв. метров, в 2010 году - 0,3 млн. кв. метров" заменить словами "в 2008 году - 583 тыс. кв. метров, в 2009 году - 604,9 тыс. кв. метров, в 2010 году - 269,2 тыс. кв. метров;";
в абзаце четвертом цифры "479,8", "5900" заменить соответственно цифрами "730,6", "8900";
абзац пятый исключить;
в абзаце шестом:
цифры "21" заменить цифрами "20,5";
слова ", в том числе: в 2008 году - 5 млн. кв. метров, в 2009 году - 7 млн. кв. метров, в 2010 году - 9 млн. кв. метров" исключить;
в абзаце седьмом слова "более 98 тысяч" и "более 39 тысяч" заменить соответственно словами "96,5 тысяч" и "5,5 тысяч";
абзац восьмой исключить;
в абзаце девятом:
цифры "4,4" заменить цифрами "4,6";
слова ", в том числе: в 2008 году - 2 млн. кв. метров, в 2009 году - 1,1 млн. кв. метров, в 2010 году - 1,3 млн. кв. метров" исключить.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев