Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының 2009 жылғы Мемлекеттік сыйлығын беру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 09 қарашадағы N 885 Жарлығы
Қазақстан Республикасының ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның ұсыныстарын қарап, қаулы етемін:
1. Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының 2009  жылғы Мемлекеттік сыйлығы мына авторларға:
1) "Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы Ядролық физика институтының жетілдірілген эксперименттік ядролық-физикалық қондырғылары базасында ядролық және радиациялық физика саласындағы іргелі зерттеулер және олардың негізінде ядролық және радиациялық технологиялар құру" тақырыбындағы жұмыстар циклі үшін:
Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығының бас директоры, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор Қайрат Камалұлы Кәдіржановқа;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының Ядролық физика институты зертханасының меңгерушісі, техника ғылымдарының докторы, профессор Ғадлет Андиянұлы Батырбековке;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығы бас директорының орынбасары Александр Николаевич Борисенкоға;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының Ядролық физика институты зертханасының меңгерушісі, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор Әлнұр Дүйсебайұлы Дүйсебаевқа;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының бас ғылыми қызметкері, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор Жеңіс Рахметұлы Жотабаевқа;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығы Ядролық физика институтының үдету кешені бөлімінің бас инженері Сергей Николаевич Лысухинге;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының Ядролық физика институты зертханасының меңгерушісі, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор Олег Прокопьевич Максимкинге;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығы Ядролық физика институтының директоры, техника ғылымдарының кандидаты Әділ Жианшахұлы Төлеуішевке;
2) "Минерагения және Қазақстанның минералдық шикізат ресурстарын дамытудың перспективалары" жұмысы үшін:
"Қ.И.Сәтбаев атындағы геологиялық ғылымдар институты” ЖШС-ның бас ғылыми қызметкері, геология-минералогия ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасы Ұлттық инженерлік академиясының академигі Эдгард Славомирович Воцалевскийге;
"Қ.И.Сәтбаев атындағы геологиялық ғылымдар институты" ЖШС-ның жетекші ғылыми қызметкері, геология-минералогия ғылымдарының кандидаты Николай Мифодьевич Жуковқа;
"Қ.И.Сәтбаев атындағы геологиялық ғылымдар институты" ЖШС-ның зертхана жетекшісі, геология-минералогия ғылымдарының докторы, профессор Леонид Александрович Мирошниченкоға;
"Қ.И. Сәтбаев атындағы геологиялық ғылымдар институты" ЖШС-ның директоры, геология-минералогия ғылымдарының докторы, профессор Болат Мамытханұлы Рақышевқа;
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығының бұрынғы басшысы, зейнеткер, геология-минералогия ғылымдарының докторы Сиезбек Аманбекұлы Ақылбековке;
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің төрағасы, геология-минералогия ғылымдарының докторы Болат Сұлтанұлы Өжкеновке;

О присуждении Государственной премии Республики Казахстан 2009 года в области науки и техники
Указ Президента Республики Казахстан от 9 ноября 2009 года № 885
Рассмотрев рекомендации Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Присудить Государственную премию Республики Казахстан 2009 года в области науки и техники авторам:
1) за цикл работ на тему "Фундаментальные исследования в области ядерной и радиационной физики на базе усовершенствованных экспериментальных ядерно-физических установок Института ядерной физики Национального ядерного центра Республики Казахстан и создание на их основе ядерных и радиационных технологий":
Кадыржанову Кайрату Камаловичу - генеральному директору Национального ядерного центра Республики Казахстан, доктору физико-математических наук, профессору;
Батырбекову Гадлету Андияновичу - заведующему лабораторией института ядерной физики Национального ядерного, центра Республики Казахстан, доктору технических наук, профессору;
Борисенко Александру Николаевичу - заместителю генерального директора Национального ядерного центра Республики Казахстан;
Дуйсебаеву Альнуру Дуйсебаевичу - заведующему лабораторией Института ядерной физики Национального ядерного центра Республики Казахстан, доктору физико-математических наук, профессору;
Жотабаеву Женису Рахметовичу - главному научному сотруднику Национального ядерного центра Республики Казахстан, доктору физико-математических наук, профессору;
Лысухину Сергею Николаевичу - главному инженеру отдела ускорительного комплекса Института ядерной физики Национального ядерного центра Республики Казахстан;
Максимкину Олегу Прокопьевичу - заведующему лабораторией Института ядерной физики Национального ядерного центра Республики Казахстан, доктору физико-математических наук, профессору;
Тулеушеву Адилю Жианшаховичу - директору Института ядерной физики Национального ядерного центра Республики Казахстан, кандидату технических наук;
2) за работу "Минерагения и перспективы развития минерально-сырьевых ресурсов Казахстана":
Воцалевскому Эдгарду Славомировичу - главному научному сотруднику ТОО "Институт геологических наук им. К.И. Сатпаева", доктору геолого-минералогических наук, академику Национальной инженерной академии Республики Казахстан;
Жукову Николаю Мифодьевичу - ведущему научному сотруднику ТОО "Институт геологических наук им. К.И. Сатпаева". кандидату геолого-минералогических наук;
Мирошниченко Леониду Александровичу - руководителю лаборатории ТOO "Институт геологических наук им. К.И. Сатпаева", доктору геолого-минералогических наук, профессору;
Ракишеву Булату Мамытхановичу - директору ТОО "Институт геологических наук им. К.И. Сатпаева", доктору геолого-минералогических наук, профессору;
Акылбекову Сиезбеку Аманбековичу - пенсионеру, бывшему руководителю Республиканского центра геологической информации "Казгеоинформ" Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан, доктору геолого-минералогических наук;
Ужкенову Булату Султановичу - председателю Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан, доктору геолого-минералогических наук;

3) "Еркін алгебралардың автоморфизмдері мен ішкі алгебралары" жұмысы үшін:
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті алгебра және геометрия кафедрасының меңгерушісі, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор Уалбай Үтмаханбетұлы Өмірбаевқа берілсін.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                             Н.НАЗАРБАЕВ

3) за работу "Автоморфизмы и подалгебры свободных алгебр":
Умирбаеву Уалбаю Утмаханбетовичу - заведующему кафедрой алгебры и геометрии Евразийского национального университета им. Л.Н. Гумилева, доктору физико-математических наук, профессору.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан             Н. Назарбаев