Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығы.
Ескерту. Жарлықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.05.2022 № 903 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі актілерінің
жинағында жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Конституциялық заңының 21-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.05.2022 № 903 Жарлығымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу және Республика Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылау тәртібі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 2 қазандағы № 4097 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 20, 182-құжат; 2009 ж., № 30, 260-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 576 Жарлығының 1-тармағының 4) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 20, 182-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 2 қазандағы № 4097 Жарлығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 828 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 30, 260-құжат).
3. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасының Үкіметі, мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы Жарлық қолданысқа енгізілген күннен бастап екі ай ішінде:
1) өз актілерін осы Жарлыққа сәйкес келтірсін;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің қолданыстағы актілері мен тапсырмаларын олардың орындалу мерзімдерін осы Жарлыққа сәйкес қайта қарап түгендеуді жүргізсін;
3) осы Жарлықты іске асыру жөніндегі өзге де шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің

Об утверждении Правил подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов
Указ Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976.
Сноска. Заголовок – в редакции Указа Президента РК от 25.05.2022 № 903.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 21 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов.
Сноска. Пункт 1 – в редакции Указа Президента РК от 25.05.2022 № 903.
2. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 2 октября 1998 года № 4097 "Об утверждении Положения о порядке подготовки, согласования, представления на подпись актов, проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан и контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 20, ст. 182; 2009 г., № 30, ст. 260);
2) подпункт 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 576 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 20, ст. 182);
3) Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 828 "О внесении дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 2 октября 1998 года № 4097" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 30, ст. 260).
3. Администрации Президента Республики Казахстан, Правительству Республики Казахстан, государственным органам и организациям в течение двух месяцев со дня введения в действие настоящего Указа:
1) привести свои акты в соответствие с настоящим Указом;
2) провести инвентаризацию действующих актов и поручений Президента Республики Казахстан с пересмотром сроков их исполнения в соответствии с настоящим Указом;
3) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан

2010 жылғы 27 сәуірдегі
№ 976 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.05.2022 № 903 Жарлығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Президентінің (бұдан әрі – Президент) жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар):
1) Президент жолдауының жобасын дайындау, келісу және Президенттің қарауына ұсыну;
2) Президенттің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну;
3) Президенттің жолдауын іске асыру;
4) Президенттің актілері мен тапсырмаларын мемлекеттік органдар мен ұйымдардың орындауын бақылауды жүзеге асыру;
5) Президенттің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу тәртібін реттейді.
2. Президенттің актілері мен тапсырмаларының негізгі орындаушылары Қазақстан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі – Үкімет), орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, олардың лауазымды адамдары болып табылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері (ұйымдар) тапсырмаларды бірлесіп орындаушылар ретінде айқындалады. Бұл ретте орындауды үйлестіру жауапкершілігі мемлекеттік басқару органына немесе жалғыз құрылтайшы түріндегі Үкіметке жүктеледі. Мемлекеттік емес ұйымдарға қатысты ұсынымдық сипаттағы тапсырмалар беріледі, бұл ретте орындауды үйлестіру тиісті мемлекеттік басқару саласының мемлекеттік органына жүктеледі.
3. Мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Президент актілері мен тапсырмаларының енгізілетін жобаларының дайындалу сапасы, оның ішінде заңнама талаптарына сәйкестігі, барлық мүдделі мемлекеттік органдармен келісілуі, қаралатын мәселелердің толық және жан-жақты пысықталуы үшін жауапты болады.
4. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі терминдер:
1) Президенттің актілері – Президенттің жарлықтары мен өкімдері;
2) Президенттің тапсырмалары – өңірлік сапарлардың, халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шаралардың, жұмыс кеңестерінің, Президенттің қатысуымен өткен Үкіметтің кеңейтілген отырыстарының, Президент мәлімдемелерінің (үндеулерінің), Президент басшылық жасайтын консультативтік-кеңесші органдар, Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі (бұдан әрі – Қауіпсіздік Кеңесі), Қазақстан халқы Ассамблеясы (сессияның және Кеңестің шешімдері) және өзге де органдар отырыстарының қорытындылары бойынша берілген тапсырмалар; Президенттің қызметтік құжаттар, жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары бойынша тапсырмалары, соңдай-ақ Президенттің жеке тапсырмалары, соның ішінде оның әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі) ресми аккаунттарында және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмалары;

от 27 апреля 2010 года
№ 976
Правила подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов
Сноска. Правила – в редакции Указа Президента РК от 25.05.2022 № 903.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан (далее – Президент) и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов (далее – Правила) регулируют порядок:
1) подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту проекта послания Президента;
2) подготовки, согласования, представления на подпись проектов актов и поручений Президента;
3) реализации послания Президента;
4) осуществления контроля за исполнением государственными органами и организациями актов и поручений Президента;
5) проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента.
2. Основными исполнителями актов и поручений Президента являются Правительство Республики Казахстан (далее – Правительство), центральные государственные и местные исполнительные органы, их должностные лица.
Субъекты квазигосударственного сектора (организации) определяются как соисполнители поручений. При этом ответственность за координацию исполнения возлагается на государственный орган управления или единственного учредителя в лице Правительства. В отношении негосударственных организаций даются поручения рекомендательного характера, при этом координация исполнения возлагается на государственный орган соответствующей отрасли государственного управления.
3. Первые руководители государственных органов несут ответственность за качество подготовки вносимых проектов актов и поручений Президента, в том числе за соответствие требованиям законодательства, согласование со всеми заинтересованными государственными органами, полноту и всестороннюю проработку рассматриваемых вопросов.
4. Основные термины, применяемые в настоящих Правилах:
1) акты Президента – указы и распоряжения Президента;
2) поручения Президента – поручения, данные по итогам региональных поездок, международных и общественно значимых мероприятий, рабочих совещаний, расширенных заседаний Правительства с участием Президента, заявлений (обращений) Президента, заседаний консультативно-совещательных органов, Совета Безопасности Республики Казахстан (далее – Совет Безопасности), Ассамблеи народа Казахстана (решения сессии и Совета) и иных органов, возглавляемых Президентом; поручения Президента по служебным документам, обращениям физических и юридических лиц, а также личные поручения Президента, в том числе опубликованные в его официальных аккаунтах и официальных аккаунтах Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента) в социальных сетях и средствах массовой информации;

3) Президенттің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылау – мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, соңдай-ақ келісім бойынша – мемлекеттік емес ұйымдардың актілер мен тапсырмаларды сапалы және уақтылы орындауын қамтамасыз етуге бағытталған кезең-кезеңдік бақылау іс-қимылдарын жүзеге асыру жөніндегі шаралар жиынтығы;
4) Президенттің жолдауы – Президенттің елдегі жағдай мен ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына арналған жыл сайынғы үндеуі;
5) Президенттің актісін немесе тапсырмасын іске асыру жөніндегі бақылауды бекіту – актінің/тапсырманың орындалуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігін қамтамасыз ететін, тапсырманың әрбір тармағы бойынша орындалу мерзімін, аяқталу нысанын, жауапты орындаушыларды, бақылауды жүзеге асыру деңгейін, Президент Әкімшілігінің бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшелерін және қажет болған кезде орындаудың түпкілікті нәтижесін көрсететін, белгіленген нысандағы құжат;
6) Президенттің актісін немесе тапсырмасын орындау – актінің немесе тапсырманың мазмұнында қойылған мақсаттар мен міндеттерге, актінің немесе тапсырманың түпкілікті нәтижесіне және/немесе аяқталу нысанына толық және сапалы қол жеткізу және оларды толық және сапалы орындау;
7) Президент актісінің немесе тапсырмасының орындалу мерзімін ұзарту – бастапқы белгіленген орындау мерзімі өткен соң, оның ішінде аяқталу нысаны немесе түпкілікті нәтижеге қол жеткізу бойынша орындалмаған, орындауды аяқтау мүмкін болмаған немесе толық, сапалы орындалмаған жағдайда, Президенттің немесе осы Қағидалардың 71 және 76-тармақтарында көрсетілген өзге де уәкілетті адамдардың актінің немесе тапсырманың тармағын орындаудың келесі мерзімін айқындау жөніндегі шешімі;
8) Президенттің актісін немесе тапсырмасын сапасыз орындау – орындау сапасына кінәраттардың болуы, оның ішінде формалды орындау, орындаушылардың келісілмеген және пысықталмаған ұсыныстар мен тұжырымдарды енгізуі, бұрын Президент Әкімшілігі берген ескертпелердің жойылмауы. Сапасыз орындалғаны туралы тұжырым Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысында, Президенттің немесе Президент Әкімшілігі басшылығының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің (бұдан әрі – Премьер-Министр) немесе оның орынбасарларының қарарларында немесе хаттамалық шешімдерінде қамтылады;
9) Президенттің актісін немесе тапсырмасын ішінара орындау – жоспарланған барлық іс-шаралардың белгіленген мерзімдерде аяқталмауы, есептік ақпаратты толық ұсынбау, актінің немесе тапсырманың мазмұнында қойылған міндеттердің толық орындалуын, сондай-ақ жоспарланған мақсаттарға, нәтижелерге және аяқталу нысанына толық қол жеткізуді қамтамасыз етпеу. Актінің немесе тапсырманың ішінара орындалғаны туралы тұжырым Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысында (орындауды бағалауында), Президенттің немесе Президент Әкімшілігі басшылығының, Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының қарарларында немесе хаттамалық шешімдерінде, сондай-ақ орындаушы мемлекеттік органның есептік ақпаратында қамтылады;

3) контроль за исполнением актов и поручений Президента – совокупность мер по осуществлению поэтапных контрольных действий, направленных на обеспечение качественного и своевременного исполнения актов и поручений государственными органами и организациями, а также по согласованию – негосударственными организациями;
4) послание Президента – ежегодное обращение Президента к народу Казахстана, посвященное положению в стране и основным направлениям внутренней и внешней политики;
5) закрепление контроля по реализации акта или поручения Президента – документ установленной формы, обеспечивающий возможность осуществления мониторинга и контроля исполнения акта/поручения, отражающий по каждому пункту поручения срок исполнения, форму завершения, ответственных исполнителей, уровень осуществления контроля, структурные подразделения Администрации Президента, ответственные за контроль, и при необходимости конечный результат исполнения;
6) исполнение акта или поручения Президента – полное и качественное достижение и выполнение поставленных в содержании акта или поручения целей и задач, конечного результата и/или формы завершения акта или поручения;
7) продление срока исполнения акта или поручения Президента – решение Президента или иных уполномоченных лиц, указанных в пунктах 71 и 76 настоящих Правил, по определению следующего срока исполнения пункта акта или поручения в случае неисполнения, отсутствия возможности завершения исполнения или неполного, некачественного исполнения по истечении первоначально установленного срока исполнения, в том числе по форме завершения или достижению конечного результата;
8) некачественное исполнение акта или поручения Президента – наличие нареканий к качеству исполнения, в том числе формальное исполнение, внесение исполнителями несогласованных и непроработанных предложений и выводов, не устранение ранее данных Администрацией Президента замечаний. Вывод о некачественном исполнении содержится в экспертном заключении структурного подразделения Администрации Президента, резолюции или протокольных решениях Президента или руководства Администрации Президента, Премьер-Министра Республики Казахстан (далее – Премьер-Министр) или его заместителей;
9) частичное исполнение акта или поручения Президента – незавершение всех запланированных мероприятий в установленные сроки, неполнота представления отчетной информации, необеспечение полного выполнения поставленных в содержании акта или поручения задач, а также полного достижения запланированных целей, результатов и формы завершения. Вывод о частичном исполнении акта или поручения содержится в экспертном заключении (оценке исполнения) структурного подразделения Администрации Президента, резолюции или протокольных решениях Президента или руководства Администрации Президента, Премьер-Министра или его заместителей, а также в отчетной информации государственного органа-исполнителя;

10) Президенттің актілері немесе тапсырмалары бойынша есептік ақпарат – жауапты орындаушы актінің немесе тапсырманың орындалу барысы және нәтижелері туралы хабар беру үшін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша дайындаған құжат;
11) Президенттің бақылаудағы актісіне немесе тапсырмасына сараптамалық қорытынды – тапсырманың толық және сапалы орындалуын, орындау мерзімін ұзартудың не оны орта мерзімді/ұзақ мерзімді бақылауға ауыстырудың объективтілігін бағалау үшін Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі дайындаған құжат. Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысының құрылымына қойылатын талаптар Президент Әкімшілігінің ішкі актілерінде белгіленеді;
12) орындаудың түпкілікті нәтижесі – іс-қимылдардың, оқиғалардың күтілетін сандық және/немесе сапалық көрсеткіші. Түпкілікті нәтиже өздерінің мазмұны белгілі бір өлшенетін әлеуметтік-экономикалық немесе өзге әсерге жетуге мүмкіндік беретін нақты тұжырымдалған шаралар қабылдауды болжайтын тапсырмалар мен актілер бойынша ғана айқындалады;
13) қосарланатын тапсырма – мазмұны (мағыналық мәні) немесе түпкілікті нәтижесі бақылауда тұрған актіні немесе тапсырманы толығымен қамтитын тапсырма;
14) алып тасталды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. Қазақстан Республикасы Президенті жолдауының жобасын дайындау, келісу, Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізу тәртібі
5. Жыл сайын қыркүйекте Президент Қазақстан халқына елдегі жағдай және Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы жолдауын арнайды.
6. Жыл сайын мамырда Үкімет және Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар Президент Әкімшілігіне Президент жолдауы жобасының тақырыбы мен мазмұны бойынша ұсыныстар жібереді.
7. Президент Әкімшілігі жолдау жобасының тақырыбы мен мазмұны бойынша түпкілікті ұсыныстарды түзеді, олар Президентпен келісіледі.
8. Президент Әкімшілігі жолдау жобасын Президентке 20 тамызға дейін ұсынады.
9. Президент жолдауды, оның ішінде кезектен тыс тәртіппен дайындау мен арнаудың өзгеше тәртібін, мерзімдерін белгілеуі мүмкін.
3. Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің жобаларын дайындау, келісу және қол қоюға ұсыну тәртібі
10. Президент актілерінің жобаларын дайындауды:
1) Президент Әкімшілігі;

10) отчетная информация по актам или поручениям Президента – документ, подготовленный ответственным исполнителем по установленной форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам для информирования о ходе и результатах исполнения акта или поручения;
11) экспертное заключение к контрольному акту или поручению Президента – документ, подготовленный ответственным структурным подразделением Администрации Президента для оценки полноты и качества исполнения поручения, объективности продления срока исполнения либо его перевода на среднесрочный/долгосрочный контроль. Требования к структуре экспертного заключения ответственного структурного подразделения Администрации Президента устанавливаются внутренними актами Администрации Президента;
12) конечный результат исполнения – ожидаемый количественный и/или качественный показатель действий, событий. Конечный результат определяется только по поручениям и актам, содержание которых предполагает принятие конкретных выработанных мер, позволяющих достичь определенного измеряемого социально-экономического или иного эффекта;
13) дублирующее поручение – поручение, содержание (смысловое значение) которого или конечный результат полностью охватывает имеющийся на контроле акт или поручение;
14) Иисключен Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
2. Порядок подготовки, согласования, внесения на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан
5. Ежегодно в сентябре Президент обращается с посланием к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан.
6. Ежегодно в мае Правительство и государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту, направляют в Администрацию Президента предложения по тематике и содержанию проекта послания Президента.
7. Администрацией Президента формируются окончательные предложения по тематике и содержанию проекта послания, которые согласовываются с Президентом.
8. Администрация Президента представляет проект послания Президенту до 20 августа.
9. Президентом могут быть установлены иной порядок, сроки подготовки и выступления с посланием, в том числе во внеочередном порядке.
3. Порядок подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов Президента Республики Казахстан
10. Подготовка проектов актов Президента осуществляется:
1) Администрацией Президента;

2) Үкімет;
3) Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты;
4) Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар;
5) Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары;
6) Президент айқындайтын өзге де мемлекеттік органдар және лауазымды адамдар жүзеге асырады.
11. Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесі әзірлеген Президент актісінің жобасы қағаздағы және электрондық түрде дайындалады. Егер акт екі және одан да көп парақтан тұрса, қағаз түріндегі жобаға Президент Әкімшілігінің әзірлеуші құрылымдық бөлімшесінің басшысы бірінші парақтан басқа, әрбір парағына қол қояды.
Президент актісінің жобасы осы Қағидалардың 24-тармағында белгілеген тәртіппен Президент Әкімшілігінің мүдделі құрылымдық бөлімшелерімен және жауапты лауазымды адамдарымен келісіледі.
Президент Әкімшілігі әзірлеген Президент актісінің жобасын Үкіметтің немесе орталық мемлекеттік органдардың өзге де лауазымды адамдарымен келісу қажет болғанда, мұндай келісу қағаздағы түрінде жүзеге асырылады.
12. Президент актілерінің жобаларын дайындауды тиісті мемлекеттік органдар құзыретіне сәйкес өз бастамасы бойынша не жоғары тұрған мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың тапсырмасы бойынша жүзеге асырады.
13. Үкімет, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар дайындаған мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі Президент актілерінің жобалары және оларға қосымшалар Президент Әкімшілігіне Үкіметтің қаулысымен электрондық құжат айналымының жүйесі арқылы электрондық түрде енгізіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
14. Президент актілерінің жобаларын:
1) Үкімет – Премьер-Министрдің қолы қойылып;
2) өзге де мемлекеттік органдар – осы органдардың бірінші басшыларының қолы қойылып, электрондық құжат айналымының жүйесі арқылы электрондық түрде енгізеді.
Президент актілерінің жобалары әзірлеуші мемлекеттік органның, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың басшыларымен электрондық келісу парағында келісіледі, бұған Президенттің әзірлеуші мемлекеттік органның басшысы ғана виза қоятын судьяларды лауазымға тағайындау және лауазымнан босату мәселелері жөніндегі актілерінің жобалары қосылмайды.
Мемлекеттік құпияларды қамтитын Президент актілерінің жобалары қағаздағы түрінде келісіледі және Президент Әкімшілігіне енгізіледі.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын Президент актілерінің жобалары электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы электрондық форматта беру мүмкіндігі болмаған айрықша жағдайларда ғана қағаздағы түрінде келісіледі және Президент Әкімшілігіне енгізіледі.

2) Правительством;
3) Верховным Судом Республики Казахстан;
4) государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту;
5) местными исполнительными органами Республики Казахстан;
6) иными государственными органами и должностными лицами, определяемыми Президентом.
11. Проект акта Президента, разработанный структурным подразделением Администрации Президента, готовится в бумажном и электронном виде. Проект в бумажном виде полистно парафируется руководителем структурного подразделения-разработчика Администрации Президента, за исключением первого листа, если акт состоит из двух и более листов.
Проект акта Президента согласовывается с заинтересованными структурными подразделениями и ответственными должностными лицами Администрации Президента в порядке, установленном пунктом 24 настоящих Правил.
При необходимости согласования проекта акта Президента, разработанного Администрацией Президента, с иными должностными лицами Правительства или центральных государственных органов такое согласование осуществляется в бумажном виде.
12. Подготовка проектов актов Президента осуществляется соответствующими государственными органами по своей инициативе согласно их компетенции либо по поручению вышестоящих государственных органов или должностных лиц.
13. Проекты актов Президента и приложения к ним на государственном и русском языках, подготовленные Правительством, а также местными исполнительными органами, вносятся в Администрацию Президента постановлением Правительства в электронном виде через систему электронного документооборота.
Сноска. Пункт 13 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
14. Проекты актов Президента вносятся:
1) Правительством – за подписью Премьер-Министра;
2) иными государственными органами – за подписью первых руководителей этих органов в электронном виде через систему электронного документооборота.
Проекты актов Президента согласовываются руководителями государственного органа-разработчика, Министерства юстиции Республики Казахстан, уполномоченного органа по бюджетному планированию и других заинтересованных государственных органов на электронном листе согласования, за исключением проектов актов Президента по вопросам назначения на должности и освобождения от должностей судей, которые визируются только руководителем государственного органа-разработчика.
Проекты актов Президента, содержащие государственные секреты, согласовываются и вносятся в Администрацию Президента в бумажном виде.
Проекты актов Президента, содержащие служебную информацию ограниченного распространения, согласовываются и вносятся в Администрацию Президента в бумажном виде только в исключительных случаях при отсутствии возможности передачи в электронном формате через систему электронного документооборота.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
15. Президент актісінің енгізілетін жобасына:
1) үш парақтан, ал күрделі мәселелер бойынша бес парақтан аспайтын түсіндірме жазба қоса беріледі, онда мәселенің нысанасы, әлеуметтік-экономикалық және қажет болған кезде саяси-құқықтық, экологиялық, демографиялық және өзге де негіздемелер, актіні қабылдаудың күтілетін салдарының болжамы, Президенттің осы мәселе бойынша бұрын қабылданған актілерінің тізбесі және олардың орындалуы туралы ақпарат баяндалады.
Үкімет енгізетін Президент актісінің жобасына түсіндірме жазбаға – Премьер-Министр, өзге мемлекеттік органдар енгізетінге әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы қол қояды;
2) егер Президент актісінің жобасы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің салалық мүдделерін қозғайтын жағдайда сараптамалық кеңес мүшелерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының сараптамалық қорытындыларының көшірмелері;
3) егер акт жобасы Президенттің қолданыстағы актілеріне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізуді көздейтін жағдайда, енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тиісті негіздемесі бар Президент актісі жобасының қолданыстағы және ұсынылатын редакциясының салыстырма кестесі;
4) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған келісу парағы;
5) Президент актісінің жобасында белгіленетін тікелей құзыреті болған кезде, Президент актісінің енгізілетін жобасын іске асыру үшін қабылдануы қажет нормативтік құқықтық актілердің тиісті жобалары;
6) акт жобасында визалары болған жағдайда, мемлекеттік органның бірінші басшысының міндеттерін атқарушы адамдарға міндеттердің жүктелгені немесе оларға Президент актілерінің жобаларын келісу құқығы берілгені туралы бұйрықтың немесе өкімнің көшірмесі;
7) өзге қажетті материалдар қоса беріледі.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
16. Президенттің:
1) Үкіметтің және Премьер-Министрдің өкілеттігін қозғайтын актілері Премьер-Министрмен, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдардың басшыларымен келісіледі. Бұл ретте Президенттің мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін актілерінің жобалары, сондай-ақ Үкіметтің бастамасы бойынша дайындалатын актілердің жобалары Премьер-Министрдің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты (бұдан әрі – Үкімет Аппараты) Басшысының қойған қолымен бекемделеді;
2) өзге де мемлекеттік органдардың өкілеттігін қозғайтын актілері осы мемлекеттік органдардың басшыларымен келісіледі.

Сноска. Пункт 14 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
15. К вносимому проекту акта Президента прилагаются:
1) пояснительная записка объемом не более трех страниц, а по сложным вопросам – пяти страниц, где излагается предмет вопроса, социально-экономическое и при необходимости политико-правовое, экологическое, демографическое и иные обоснования, прогноз ожидаемых последствий принятия акта, перечень ранее принятых актов Президента по этому вопросу и информация об их исполнении.
Пояснительная записка к проекту акта Президента, вносимому Правительством, подписывается Премьер-Министром, вносимому иными государственными органами – первым руководителем государственного органа-разработчика;
2) копии экспертных заключений членов экспертного совета, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан в случае, если проект акта Президента затрагивает отраслевые интересы субъектов частного предпринимательства;
3) сравнительная таблица действующей и предлагаемой редакции проекта акта Президента с соответствующим обоснованием вносимых изменений и дополнений, в случае если проект акта предусматривает внесение изменений и/или дополнений в действующие акты Президента;
4) лист согласования, составленный по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
5) соответствующие проекты нормативных правовых актов, принятие которых необходимо в реализацию вносимого проекта акта Президента, при наличии их прямой компетенции, устанавливаемой проектом акта Президента;
6) копия приказа или распоряжения о возложении обязанностей на лиц, исполняющих обязанности первого руководителя государственного органа, или о предоставлении им права согласования проектов актов Президента в случае наличия их виз на проекте акта;
7) иные необходимые материалы.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. Акты Президента, затрагивающие полномочия:
1) Правительства и Премьер-Министра, согласовываются с Премьер-Министром, а также руководителями заинтересованных государственных органов. При этом проекты актов Президента, предусматривающие сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов, а также проекты актов, подготавливаемые по инициативе Правительства, скрепляются подписью Премьер-Министра, Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан (далее – Аппарат Правительства);
2) иных государственных органов, согласовываются с руководителями данных государственных органов.

Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
17. Президенттің халықаралық шарттар мен келісімдер туралы, осындай құжаттарға қол қою құқығын беру туралы актілерінің жобалары Президент Әкімшілігіне халықаралық құжаттарға қол қоюдың белгіленген күнінен кемінде бес жұмыс күні бұрын енгізіледі.
18. Президент Әкімшілігі Президент актілерінің жобаларына:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне, Президенттің жарлықтарына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкестігі;
2) Президент айқындайтын ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттарына сәйкестігі;
3) елдің стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне сәйкестігі, оның ішінде олардың орындалуының Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің өзге де құжаттарында айқындалған ел дамуының стратегиялық көрсеткіштеріне қол жеткізуге тигізетін ықпалы;
4) Президенттің, Президент Әкімшілігінің тапсырмаларына сәйкестігі;
5) ұсынылатын актіні қабылдаудың әлеуметтік-экономикалық, саяси-құқықтық, экологиялық, демографиялық және өзге де салдарларын айқындау;
6) барлық мүдделі мемлекеттік органдармен келісілуі;
7) заң техникасы мен іс қағаздарын жүргізу талаптарына сәйкестігі;
8) мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі мәтіндердің теңтүпнұсқалығы;
9) осы Қағидалардың өзге де талаптарына сәйкестігі тұрғысынан сараптама жүргізеді.
19. Судьяларды лауазымға тағайындау және лауазымнан босату мәселелері жөніндегі актілерді қоспағанда, Президент Әкімшілігінде Президент актілерінің жобаларына сараптама, егер Президент Әкімшілігінің Басшысы өзгеше мерзім белгілемесе, келіп түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Президент актілерінің жобаларын сараптау нәтижелері Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшелерінің сараптамалық қорытындылары түрінде ресімделеді.
Президент Әкімшілігінің бірлесіп орындаушылар болып табылатын құрылымдық бөлімшелерінде Президент актісінің жобасы бойынша қарсылықтар болмаған жағдайда, олардың сараптамалық қорытындылар дайындауы талап етілмейді, сараптама нәтижелері Президент Әкімшілігінің жауапты лауазымды адамдарының электрондық визалары арқылы ресімделеді.
20. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын бекіту туралы Президент актілерінің жобаларын Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелері Президент Әкімшілігіне келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.

Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. Проекты актов Президента о международных договорах и соглашениях, наделении правом подписи на таких документах должны представляться в Администрацию Президента не менее чем за пять рабочих дней до намеченного дня подписания международных документов.
18. Администрацией Президента проводится экспертиза проектов актов Президента на предмет:
1) соответствия Конституции Республики Казахстан, законодательным актам Республики Казахстан, указам Президента, иным нормативным правовым актам, а также ратифицированным международным договорам;
2) соответствия основным направлениям внутренней и внешней политики, определяемой Президентом;
3) соответствия стратегическим целям и задачам страны, в том числе влияния их исполнения на достижение стратегических показателей развития страны, определенным в Национальном плане развития Республики Казахстан и иных документах Системы государственного планирования;
4) соответствия поручениям Президента, Администрации Президента;
5) определения социально-экономических, политико-правовых, экологических, демографических и иных последствий принятия предлагаемого акта;
6) согласованности со всеми заинтересованными государственными органами;
7) соответствия требованиям юридической техники и делопроизводства;
8) аутентичности текстов на государственном и русском языках;
9) соответствия иным требованиям настоящих Правил.
19. Экспертиза проектов актов Президента в Администрации Президента, за исключением актов по вопросам назначения на должности и освобождения от должностей судей, осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня их поступления, если Руководителем Администрации Президента не установлены иные сроки.
Результаты экспертизы проектов актов Президента оформляются в виде экспертных заключений структурных подразделений Администрации Президента.
В случае отсутствия у структурных подразделений Администрации Президента, являющихся соисполнителями, возражений по проекту акта Президента, подготовка ими экспертных заключений не требуется, результаты экспертизы оформляются электронными визами ответственных должностных лиц Администрации Президента.
20. Проекты актов Президента об утверждении документов системы государственного планирования рассматриваются структурными подразделениями Администрации Президента в срок не более десяти рабочих дней со дня их поступления в Администрацию Президента.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
21. Егер Президент актісінің жобасында кемшіліктер анықталса немесе ол бойынша жұмыс тәртібімен жойылатын қарсылықтар болса, егер Президент Әкімшілігінің Басшысы, Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы, Президент Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасары, Президент Кеңсесінің бастығы, Президенттің көмекшісі немесе кеңесшісі өзгеше мерзім белгілемесе, жоба Президент Әкімшілігінде бес жұмыс күнінің ішінде барлық мүдделі мемлекеттік органдардың қатысуымен пысықталуы мүмкін.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 10.02.2025 № 777 Жарлығымен.
22. Егер жоба бойынша кемшіліктер немесе қарсылықтар елеулі болса және оларды Президент Әкімшілігінде қарау кезеңінде жою мүмкін болмаса, онда Президент актісінің жобасы Президент Әкімшілігі Басшысының шешімі бойынша актінің жобасын енгізген мемлекеттік органға пысықтауға қайтарылады.
Егер өзгеше мерзімдер белгіленбесе, Президент актісінің жобасы пысықталғаннан кейін Премьер-Министр орынбасарының немесе Үкімет Аппараты Басшысының ілеспе хатымен не Үкіметтің құрылымына кірмейтін әзірлеуші мемлекеттік органның хатымен он жұмыс күні ішінде Президент Әкімшілігіне электрондық түрде қайтадан енгізіледі.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
23. Осы Қағидалардың 21 немесе 22-тармақтарына сәйкес Президент актісінің жобасы Президент Әкімшілігінде пысықталғаннан кейін Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі оның қағаз түріндегі түпкілікті нұсқасын мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі тиісті бланкілерде дайындауды қамтамасыз етеді.
24. Президент актісі жобасының әрбір парағына Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қойған қағаз жеткізгіштерде тиісті бланкілердегі түпкілікті нұсқасы екі жұмыс күні ішінде Үкімет Аппаратына немесе әзірлеуші мемлекеттік органға уәкілетті адамның визасын алуды қамтамасыз ету үшін жұмыс тәртібімен беріледі.
Президент актісі жобасының қағаз жеткізгіштегі түпкілікті нұсқасына әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы виза қояды. Акт жобасына Премьер-Министрдің виза қоюын Үкімет Аппараты қамтамасыз етеді.
Президенттің қол қоюына енгізілгенге дейін актінің жобасына Президент Әкімшілігінің Басшысы, сондай-ақ міндеттер бөлінісіне сәйкес Президент Әкімшілігінің жауапты бөліміне жетекшілік ететін Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы, Президент Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасары, Президент Кеңсесінің бастығы, Президенттің көмекшісі немесе кеңесшісі және Президент Әкімшілігі Жалпы бөлімінің басшысы қағаздағы түрінде виза қояды.
Актінің жобасы Мемлекеттік-құқық бөлімімен және Президент Әкімшілігінің бірлесіп орындаушылар болып табылатын басқа да құрылымдық бөлімшелерімен, сондай-ақ олардың қызметін үйлестіретін Президент Әкімшілігінің басшы лауазымды адамдарымен электрондық түрде ғана келісіледі.
Қажет болған кезде Президент актісінің жобасына Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі электрондық түрде виза қояды.
Президент актісінің жобасы белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, Президент Әкімшілігінің Басшысы оны Президенттің қол қоюына ұсынады.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 14.06.2022 № 927; 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 10.02.2025 № 777 Жарлықтарымен.

Сноска. Пункт 20 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
21. В случае если в проекте акта Президента выявляются недостатки или по нему имеются возражения, устранимые в рабочем порядке, то проект может быть доработан в Администрации Президента с участием всех заинтересованных государственных органов в течение пяти рабочих дней, если иной срок не установлен Руководителем Администрации Президента, Секретарем Совета Безопасности, первым заместителем Руководителя Администрации Президента, начальником Канцелярии Президента, помощником или советником Президента.
Сноска. Пункт 21 - в редакции Указа Президента РК от 10.02.2024 № 777.
22. Если недостатки или возражения по проекту существенны и устранение их на стадии рассмотрения в Администрации Президента невозможно, то по решению Руководителя Администрации Президента проект акта Президента возвращается на доработку внесшему его государственному органу.
После доработки проект акта Президента вносится в Администрацию Президента повторно в электронном виде сопроводительным письмом Заместителя Премьер-Министра или Руководителя Аппарата Правительства либо письмом государственного органа-разработчика, не входящего в структуру Правительства, в течение десяти рабочих дней, если не установлены иные сроки.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
23. После проработки проекта акта Президента в Администрации Президента в соответствии с пунктами 21 или 22 настоящих Правил ответственное структурное подразделение Администрации Президента обеспечивает подготовку его окончательного варианта в бумажном виде на соответствующих бланках на государственном и русском языках.
24. Окончательный вариант проекта акта Президента на соответствующих бланках на бумажных носителях, полистно парафированный руководителем ответственного структурного подразделения Администрации Президента, передается в рабочем порядке Аппарату Правительства или государственному органу-разработчику для обеспечения получения визы уполномоченного лица в течение двух рабочих дней.
Окончательный вариант проекта акта Президента на бумажном носителе визируется первым руководителем государственного органа-разработчика. Визирование проекта акта Премьер-Министром обеспечивается Аппаратом Правительства.
До внесения на подпись Президенту проект акта визируется в бумажном виде Руководителем Администрации Президента, а также Секретарем Совета Безопасности, первым заместителем Руководителя Администрации Президента, начальником Канцелярии Президента, помощником или советником Президента, курирующими ответственный отдел Администрации Президента согласно распределению обязанностей, и руководителем Общего отдела Администрации Президента.
С Государственно-правовым отделом и другими структурными подразделениями Администрации Президента, являющимися соисполнителями, а также координирующими их деятельность руководящими должностными лицами Администрации Президента проект акт согласовывается только в электронном виде.
При необходимости проект акта Президента в электронном виде визируется Государственным советником Республики Казахстан.
При условии соответствия проекта акта Президента установленным требованиям Руководитель Администрации Президента представляет его на подпись Президенту.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 14.06.2022 № 927; от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024); от 10.02.2024 № 777.

25. Акт жобасына қол қойылғаннан кейін, онда бақылануға жататын тапсырмалар болған жағдайда, Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның іске асырылуын бақылауды бекітуді дайындайды.
26. Президенттің актілерін ресімдеу (оның ішінде заң техникасы, деректемелер, ішкі құрылымы бөлігінде), оларды тіркеу, жіберу, жариялау және сақтау тәртібін Президент Әкімшілігі айқындайды.
27. Президент актілердің жобаларын дайындаудың, келісудің және қол қоюға ұсынудың өзгеше тәртібі мен мерзімдерін белгілеуі мүмкін.
4. Қазақстан Республикасы Президенті тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу және қол қоюға ұсыну тәртібі
28. Президент тапсырмаларының жобаларын дайындау:
1) өңірлік сапарларды;
2) халықаралық іс-шараларды;
3) Президенттің қатысуымен өтетін қоғамдық маңызы бар іс-шараларды;
4) Президенттің мәлімдемелерін (үндеулерін);
5) жұмыс кеңестерін;
6) Президенттің қатысуымен өтетін Үкіметтің кеңейтілген отырыстарын;
7) Президент басшылық жасайтын консультативтік-кеңесші органдардың, Қауіпсіздік Кеңесінің, Қазақстан халқы Ассамблеясының (сессияның және Кеңестің) және өзге де органдардың отырыстарын ұйымдастыру кезінде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың қорытындылары бойынша тапсырмалардың жобалары хаттама түрінде, ал Қазақстан халқы Ассамблеясы сессиясының және Қауіпсіздік Кеңесі отырыстарының қорытындылары бойынша – шешім түрінде ресімделеді, оған, әдетте, Президент қол қояды.
Егер өңірлік сапар барысында Президенттің кеңесі өткізілмесе, онда ол айтқан тапсырмалардың жобалары Президент Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін оларды орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарымен ресімделеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың қорытындылары бойынша тапсырмалардың жобалары Президент қол қоятын тапсырмалар мәтіні түрінде ресімделеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген іс-шаралардың қорытындылары бойынша тапсырмалардың жобалары, әдетте, Президент қол қоятын хаттама не Президент Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін іс-шаралар жоспары түрінде ресімделеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көзделген Президент мәлімдемелерінің (үндеулерінің) қорытындылары бойынша тапсырмалардың жобалары Президент Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін іс-шаралар жоспары түрінде ресімделеді.
Хаттамаларға, шешімдерге, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың қорытындылары бойынша ресімделетін тапсырмалардың мәтіндеріне осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тапсырмалардың іске асырылуын бақылауды бекіту және 6-қосымшаға сәйкес Президент Әкімшілігіндегі электрондық келісу парағының қағаздағы көшірмесі қоса беріледі.
Президент Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін іс-шаралар жоспары (тапсырмалар жобалары) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес бақылауды бекітуге ұқсас нысан бойынша ресімделеді.

25. После подписания проекта акта, в случае наличия в нем поручений, подлежащих контролю, ответственное структурное подразделение Администрации Президента в течение трех рабочих дней готовит закрепление контроля по его реализации по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
26. Порядок оформления актов Президента (в том числе в части юридической техники, реквизитов, внутренней структуры), их регистрации, рассылки, опубликования и хранения определяется Администрацией Президента.
27. Президентом может быть установлен иной порядок и сроки подготовки, согласования и представления проектов актов на подпись.
4. Порядок подготовки, согласования и представления на подпись проектов поручений Президента Республики Казахстан
28. Подготовка проектов поручений Президента осуществляется при организации:
1) региональных поездок;
2) международных мероприятий;
3) общественно значимых мероприятий с участием Президента;
4) заявлений (обращений) Президента;
5) рабочих совещаний;
6) расширенных заседаний Правительства с участием Президента;
7) заседаний консультативно-совещательных органов, Совета Безопасности, Ассамблеи народа Казахстана (сессии и Совета) и иных органов, возглавляемых Президентом.
Проекты поручений по итогам мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 5), 6) и 7) части первой настоящего пункта, оформляются в виде протокола, а по итогам сессии Ассамблеи народа Казахстана и заседаний Совета Безопасности – в виде решения, которое, как правило, подписывается Президентом.
Если в ходе региональной поездки совещания Президента не проводились, то проекты озвученных им поручений оформляются планом мероприятий по их исполнению, утверждаемым приказом Руководителя Администрации Президента.
Проекты поручений по итогам мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) части первой настоящего пункта, оформляются в виде текста поручений, подписываемого Президентом.
Проекты поручений по итогам мероприятий, предусмотренных подпунктом 3) части первой настоящего пункта, оформляются в виде протокола, который, как правило, подписывается Президентом, либо плана мероприятий, утверждаемого приказом Руководителя Администрации Президента.
Проекты поручений по итогам заявлений (обращений) Президента, предусмотренных подпунктом 4) части первой настоящего пункта, оформляются в виде плана мероприятий, утверждаемого приказом Руководителя Администрации Президента.
К протоколам, решениям, а также к текстам поручений, оформляемым по итогам мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) части первой настоящего пункта, прилагаются закрепление контроля по реализации поручений по форме согласно приложению 5 и бумажная копия электронного листа согласования в Администрации Президента согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
План мероприятий (проекты поручений), утверждаемый приказом Руководителя Администрации Президента, оформляется по форме, аналогичной закреплению контроля, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

29. Президенттің қатысуымен өтетін өңірлік сапарларды, қоғамдық маңызы бар іс-шараларды және кеңестерді дайындау тәртібін Президент Әкімшілігі белгілейді.
Президенттің қатысуымен өтетін халықаралық іс-шаралардың қорытындылары бойынша оның тапсырмаларының жобаларын дайындау және келісу ерекшеліктерін Президент айқындайды.
30. Президент тапсырмаларының жобаларын дайындау кезінде:
1) көтерілетін мәселелердің пысықталғаны және барлық мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен келісілгені;
2) елдің стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне сәйкестігі;
3) нақты күтілетін нәтиже және тиімділік;
4) орындау мерзімдерінің нақтылығы;
5) экономикалық орындылығы және ресурстармен қамтамасыз етілгені;
6) Үкіметтің дербестігі және экономикалық саясатты іске асыру үшін толық жауапкершілігі ескеріледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
30-1. Президент Әкімшілігінде тапсырмалардың жобаларын дайындау сатысында оларды іске асыру жөніндегі бақылауды бекітуде, Президенттің немесе Президент Әкімшілігі басшылығының қарарларында оларды бақылауға және тиісті шешімдерді қабылдауға жауапты мемлекеттік органның деңгейі айқындалады.
Ескерту. 30-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
31. Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі Президент қатысатын іс-шара өткізілерден кемінде төрт жұмыс күні бұрын Президент тапсырмаларының жобасын қажет кезінде мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен жұмыс тәртібімен келісіп, Президент Әкімшілігінің Басшысына ұсынады.
32. Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі Президенттің қатысуымен өткен іс-шарадан (халықаралық іс-шаралардан басқа) кейін (жұмыс сапары аяқталған күннен бастап) бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес Президент тапсырмаларының жобасын әзірлейді.
Президент тапсырмаларының жобалары Үкімет Аппаратымен немесе Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мүдделі мемлекеттік органдармен бір жұмыс күні ішінде жұмыс тәртібімен келісіледі.
Бұл ретте іске асырылуы Үкіметтің құзыретін қозғайтын Президент тапсырмаларының жобасына Премьер-Министр қағаздағы түрінде виза қояды.
Қажет болған кезде Президент Әкімшілігі үш жұмыс күні ішінде Президент тапсырмаларының жобасын әзірлеу мен келісуді іс-шараның өткізілуін ұйымдастыруға тартылған мемлекеттік органдарға тапсыруы мүмкін.
Қауіпсіздік Кеңесі отырыстарының қорытындылары бойынша тапсырмалардың жобаларын дайындау және келісу ерекшеліктерін Президент Әкімшілігі айқындайды.

29. Порядок подготовки региональных поездок, общественно значимых мероприятий и совещаний с участием Президента устанавливается Администрацией Президента.
Особенности подготовки и согласования проектов поручений Президента по итогам международных мероприятий с его участием определяются Президентом.
30. При подготовке проектов поручений Президента учитываются:
1) проработанность поднимаемых вопросов и согласованность со всеми заинтересованными государственными органами и организациями;
2) соответствие стратегическим целям и задачам страны;
3) конкретный ожидаемый результат и эффективность;
4) реальность сроков исполнения;
5) экономическая целесообразность и обеспеченность ресурсами;
6) самостоятельность и полная ответственность Правительства за реализацию экономической политики.
Сноска. Пункт 30 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
30-1. На стадии подготовки в Администрации Президента проектов поручений в закреплениях контроля по их реализации, резолюциях Президента или руководства Администрации Президента определяется уровень государственного органа, ответственного за их контроль, и принятие соответствующих решений.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 30-1 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
31. Ответственное структурное подразделение Администрации Президента не менее чем за четыре рабочих дня до проведения мероприятия с участием Президента представляет проект поручений Президента Руководителю Администрации Президента, при необходимости согласовав его в рабочем порядке с заинтересованными государственными органами и организациями.
32. Ответственное структурное подразделение Администрации Президента в течение пяти рабочих дней после мероприятия (со дня завершения рабочей поездки) с участием Президента (кроме международных мероприятий) разрабатывает проект поручений Президента согласно пункту 28 настоящих Правил.
Проекты поручений Президента в рабочем порядке в течение одного рабочего дня согласовываются с Аппаратом Правительства или заинтересованными государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту.
При этом проект поручений Президента, реализация которых затрагивает компетенцию Правительства, визируется Премьер-Министром на бумажном носителе.
При необходимости Администрация Президента может поручить разработку и согласование проекта поручений Президента в течение трех рабочих дней государственным органам, которые были задействованы в организации проведения мероприятия.
Особенности подготовки и согласования проектов поручений по итогам заседаний Совета Безопасности определяются Администрацией Президента.

Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
33. Президент тапсырмаларының жобасын әзірлеу мемлекеттік органдарға тапсырылған жағдайда, Президент Әкімшілігі оны келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күні мерзімінде, оның ішінде осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкестігі, сондай-ақ Президенттің бұрын берген тапсырмаларымен қосарлануын болдырмау тұрғысынан қарауды және келісуді қамтамасыз етеді.
Президент тапсырмаларының жобасы Мемлекеттік құқық бөлімімен, Президент Әкімшілігінің мүдделі құрылымдық бөлімшелерімен, оларға тиісінше жетекшілік ететін Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысымен, Президент Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасарымен, Президент Кеңсесінің бастығымен, Президенттің көмекшілерімен және кеңесшілерімен электрондық түрде ғана келісіледі. Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының, тиісті жетекшілік ететін басшы лауазымды адамның, Жалпы бөлім басшысының визалары тапсырмалар жобасына электрондық түрде де, қағаз жеткізгішіне де қойылады.
Тапсырмалардың жобасы Президент Әкімшілігі Басшысының виза қоюына және Президенттің қол қоюына қағаздағы және электрондық түрінде енгізіледі.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 10.02.2025 № 777 Жарлықтарымен.
34. Президент тапсырмалардың жобаларын дайындаудың өзгеше тәртібі мен мерзімдерін белгілеуі мүмкін.
5. Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын іске асыру тәртібі
35. Президенттің жолдауын іске асыру мақсатында жалпыұлттық іс-шаралар жоспары әзірленеді.
36. Президент жолдауын арнағаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі Президент Әкімшілігінің мүдделі құрылымдық бөлімшелерімен бірлесіп осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының жобасын қалыптастырады және оны жұмыс тәртібімен Үкімет Аппаратына жібереді.
Үкімет Аппараты екі жұмыс күні ішінде жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының жобасын мүдделі мемлекеттік органдармен, ұйымдармен жұмыс тәртібімен пысықтайды және Президент Әкімшілігіне жібереді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 10.02.2025 № 777 Жарлығымен.
37. Жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының жобасы Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшелерінің ескертулер мен ұсыныстары ескеріле отырып, екі жұмыс күнінің ішінде жұмыс тәртібімен пысықталады.
Іс-шаралардың тұжырымдалуы мен орындалу мерзімдері бойынша келіспеушіліктер болған жағдайда шешімді жалпыұлттық іс-шаралар жоспарын дайындауға жауапты құрылымдық бөлімшеге жетекшілік ететін Президент Әкімшілігінің басшы лауазымды адамы немесе Президент Әкімшілігінің Басшысы қабылдайды.

Сноска. Пункт 32 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
33. В случае поручения государственным органам разработать проект поручений Президента, Администрация Президента обеспечивает его рассмотрение и согласование в течение трех рабочих дней со дня поступления, в том числе на предмет соответствия пункту 30 настоящих Правил, а также исключения дублирования с ранее данными Президентом поручениями.
Проект поручений Президента согласовывается только в электронном виде с Государственно-правовым отделом, заинтересованными структурными подразделениями Администрации Президента, соответствующими курирующими их Секретарем Совета Безопасности, первым заместителем Руководителя Администрации Президента, начальником Канцелярии Президента, помощниками и советниками Президента. Визы руководителя ответственного структурного подразделения Администрации Президента, соответствующего курирующего руководящего должностного лица, руководителя Общего отдела проставляются как в электронном виде, так и на бумажном носителе проекта поручений.
Проект поручений вносится на визирование Руководителю Администрации Президента и на подпись Президенту в бумажном и электронном виде.
Сноска. Пункт 33 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024); от 10.02.2024 № 777.
34. Президентом может быть установлен иной порядок и сроки подготовки проектов поручений.
5. Порядок реализации послания Президента Республики Казахстан
35. В целях реализации послания Президента разрабатывается общенациональный план мероприятий.
36. В течение двух рабочих дней после обращения Президента с посланием ответственное структурное подразделение Администрации Президента совместно с заинтересованными структурными подразделениями Администрации Президента формирует проект общенационального плана мероприятий по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и в рабочем порядке направляет его в Аппарат Правительства.
Аппарат Правительства в течение двух рабочих дней отрабатывает проект общенационального плана мероприятий в рабочем порядке с заинтересованными государственными органами, организациями и направляет его в Администрацию Президента.
Сноска. Пункт 36 – в редакции Указа Президента РК от 10.02.2024 № 777.
37. Проект общенационального плана мероприятий дорабатывается в рабочем порядке с учетом замечаний и предложений структурных подразделений Администрации Президента в течение двух рабочих дней.
В случае наличия разногласий по формулировкам и срокам исполнения мероприятий решение принимается руководящим должностным лицом Администрации Президента, курирующим структурное подразделение, ответственное за подготовку общенационального плана мероприятий, или Руководителем Администрации Президента.

Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
38. Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшелерінің, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ескертулері мен ұсыныстары ескеріле отырып пысықталған жалпыұлттық жоспарды бекіту туралы Президент жарлығының жобасы Президент Әкімшілігіне екі жұмыс күнінің ішінде Үкіметтің қаулысымен электрондық түрде енгізіледі.
39. Президенттің жалпыұлттық жоспарды бекіту туралы жарлығының жобасын пысықтау, келісу және оған виза қою осы Қағидалардың 24-тармағында белгленген тәртіппен жүзеге асырылады.
40. Президенттің жалпыұлттық жоспарды бекіту туралы жарлығының жобасына қол қойылғаннан кейін Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі үш жұмыс күнінің ішінде Президент Әкімшілігінің мүдделі құрылымдық бөлімшелермен келісіп оның іске асырылуын бақылауды бекітуді дайындайды. Бақылауды бекітуді Президент Әкімшілігінің Басшысы бекітеді.
40-1. Үкімет Аппараты жалпыұлттық жоспар бекітілгеннен кейін жиырма жұмыс күні ішінде жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жалпыұлттық жоспардың іс-шараларын іске асыру жөніндегі жол карталарының қалыптастырылуын және толтырылуын қамтамасыз етеді.
Жалпыұлттық жоспардың іс-шараларын іске асыру жөніндегі жол карталарының орындалуына жедел мониторинг жобалық басқарудың ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
Тапсырмалардың уақтылы орындалмау тәуекелдері және тапсырмаларды орындамаудың өзге де елеулі проблемалары болған кезде Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшелерінің басшылары Президент Әкімшілігінің Басшысына хабарлайды және тиісті ұсыныстар енгізеді.
Ескерту. 40-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 10.02.2025 № 777 Жарлығымен.
6. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі
41. Президенттің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды:
1) Үкіметке, орталық және жергілікті атқарушы органдарға, Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарға, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдарға, сондай-ақ мемлекеттік емес ұйымдарға (келісім бойынша) қатысты – Президент Әкімшілігі;
2) орталық және жергілікті атқарушы органдарға, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдарға, сондай-ақ мемлекеттік емес ұйымдарға (келісім бойынша) қатысты – Үкімет;
3) ведомстволық бағынысты ұйымдар мен лауазымды адамдарға қатысты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
38. Доработанный с учетом замечаний и предложений структурных подразделений Администрации Президента, заинтересованных государственных органов и организаций проект указа Президента об утверждении общенационального плана вносится постановлением Правительства в Администрацию Президента в течение двух рабочих дней в электронном виде.
39. Отработка проекта указа Президента об утверждении общенационального плана, его согласование и визирование осуществляются в порядке, установленном пунктом 24 настоящих Правил.
40. После подписания проекта указа Президента об утверждении общенационального плана ответственное структурное подразделение Администрации Президента по согласованию с заинтересованными структурными подразделениями Администрации Президента в течение трех рабочих дней готовит закрепление контроля по его реализации. Закрепление утверждается Руководителем Администрации Президента.
40-1. Аппарат Правительства в течение двадцати рабочих дней после утверждения общенационального плана обеспечивает формирование и заполнение дорожных карт по реализации мероприятий общенационального плана в информационной системе проектного управления.
Оперативный мониторинг за исполнением дорожных карт по реализации мероприятий общенационального плана осуществляется посредством информационной системы проектного управления.
При наличии рисков несвоевременного исполнения и иных существенных проблем неисполнения поручений руководители ответственных структурных подразделений Администрации Президента информируют и вносят соответствующие предложения Руководителю Администрации Президента.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 40-1 в соответствии с Указом Президента РК от 10.02.2024 № 777.
6. Порядок осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан
41. Контроль за исполнением актов и поручений Президента осуществляют:
1) Администрация Президента – в отношении Правительства, центральных и местных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту, иных государственных органов и организаций, а также негосударственных организаций (по согласованию);
2) Правительство – в отношении центральных и местных исполнительных органов, иных государственных органов и организаций, а также негосударственных организаций (по согласованию);
3) центральные государственные и местные исполнительные органы – в отношении подведомственных организаций и должностных лиц.

42. Президенттің актілері мен тапсырмаларын бақылау объектілері мыналар болып табылады:
1) Президенттің актілері не актілерінің тармақтары;
2) өңірлік сапарлардың, халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шаралардың, Президент мәлімдемелерінің (үндеулерінің), жұмыс кеңестерінің, Президенттің қатысуымен өткен Үкіметтің кеңейтілген отырыстарының, Президент басшылық жасайтын консультативтік-кеңесші органдар, Қауіпсіздік Кеңесі, Қазақстан халқы Ассамблеясы (сессия және Кеңес) және өзге де органдар отырыстарының қорытындылары бойынша берілген Президенттің тапсырмалары (не тапсырмаларының тармақтары);
3) Президенттің жеке тапсырмалары, соның ішінде оның әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында және Президент Әкімшілігінің ресми аккаунттарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмалары;
4) құжаттың қағаздағы жеткізгіштерінде "Бақылауға алынды" деген мөртабан немесе электрондық карточкасында бақылау мәртебесі туралы белгі болған кезде Президенттің қызметтік және өзге құжаттар, жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары бойынша тапсырмалары не тапсырмаларының тармақтары.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
42-1. Президент Әкімшілігінде мыналар бақылауға қойылады:
1) мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық бағыттарында, ішкі және сыртқы саясат, қорғаныс және қауіпсіздік, құқықтық саясат және кадр саясаты мәселелерінде жаңа тәсілдерді тұжырымдауға және іске асыруға байланысты, сондай-ақ басқару салаларындағы жүйелік проблемаларды шешуге бағытталған тапсырмалар;
2) заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізуді немесе жаңа кодексті немесе заңды қабылдауды талап ететін тапсырмалар;
3) ірі маңызды индустриялық-өнеркәсіптік, әлеуметтік және өзге де жобаларды іске асыруға байланысты тапсырмалар;
4) Қауіпсіздік Кеңесінің, Қазақстан халқы Ассамблеясының (сессия және Кеңес) шешімдерінде қамтылған тапсырмалар;
5) Президенттің жеке тапсырмалары, соның ішінде оның әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында және Президент Әкімшілігінің ресми аккаунттарында және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмалары;
6) Президент Әкімшілігі мен оның басшы лауазымды адамдарының атына тікелей берілген, сондай-ақ Президентті немесе Президент Әкімшілігінің Басшысын тікелей хабардар етуді талап ететін тапсырмалар;
7) Президенттің немесе Президент Әкімшілігі басшылығының шешіміне сәйкес өзге де маңызды тапсырмалар.
Қоғамдық резонанс тудырған мәселелерді қоспағанда, ағымдағы (жергілікті) сипаттағы тапсырмалар Президент Әкімшілігінің бақылауына қойылмайды.
Барлық өзге тапсырмалар бақылауды бекітуге немесе Президенттің немесе Президент Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеңесшінің, Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының қарарының мазмұнына сәйкес Үкіметтің немесе орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бақылауына қойылады.
Бұл ретте Үкімет пен мемлекеттік органдардың (Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарды қоспағанда) бақылауына берілген Президент актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды Үкімет жүзеге асырады.
Ескерту. 42-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

42. Объектами контроля актов и поручений Президента являются:
1) акты либо пункты актов Президента;
2) поручения Президента (либо пункты поручений), данные по итогам региональных поездок, международных и общественно значимых мероприятий, заявлений (обращений) Президента, рабочих совещаний, расширенных заседаний Правительства с участием Президента, заседаний консультативно-совещательных органов, Совета Безопасности, Ассамблеи народа Казахстана (сессии и Совета) и иных органов, возглавляемых Президентом;
3) личные поручения Президента, в том числе опубликованные в его официальных аккаунтах и официальных аккаунтах Администрации Президента в социальных сетях или средствах массовой информации;
4) поручения либо пункты поручений Президента по служебным и иным документам, обращениям физических и юридических лиц при наличии штампа "Бақылауға алынды" на бумажных носителях или отметки о статусе контроля в электронной карточке документа.
Сноска. Пункт 42 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
42-1. В Администрации Президента ставятся на контроль:
1) поручения, связанные с выработкой и реализацией новых подходов в стратегических направлениях социально-экономического развития государства, вопросах внутренней и внешней политики, обороны и безопасности, правовой и кадровой политики, а также направленные на решение системных проблем в отраслях управления;
2) поручения, требующие внесения изменений и дополнений в законодательные акты или принятия нового кодекса или закона;
3) поручения, связанные с реализацией крупных значимых индустриально-промышленных, социальных и иных проектов;
4) поручения, содержащиеся в решениях Совета Безопасности, Ассамблеи народа Казахстана (сессии и Совета);
5) личные поручения Президента, в том числе опубликованные в его официальных аккаунтах и официальных аккаунтах Администрации Президента в социальных сетях и средствах массовой информации;
6) поручения, данные непосредственно в адрес Администрации Президента и ее руководящих должностных лиц, а также требующие непосредственного информирования Президента или Руководителя Администрации Президента;
7) иные значимые поручения в соответствии с решением Президента или руководства Администрации Президента.
Не ставятся на контроль Администрации Президента поручения текущего (локального) характера, за исключением вопросов, вызвавших общественный резонанс.
Все иные поручения ставятся на контроль Правительства или центрального государственного или местного исполнительного органа согласно закреплению контроля или содержанию резолюции Президента или Руководителя Администрации Президента, Государственного советника Республики Казахстан, Секретаря Совета Безопасности.
При этом контроль за исполнением актов и поручений Президента, переданных на контроль Правительства и государственных органов (за исключением государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту), осуществляется Правительством.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 42-1 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).

43. Алып тасталды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
43-1. Президент тапсырмаларының іске асырылу барысы мен түпкілікті орындалу нәтижелерін бақылауды тексеру объектісіне барып, жоспарлы немесе жоспардан тыс тексерулер жүргізу арқылы Президент Әкімшілігі жүзеге асыра алады.
Жоспарлы тексерулер мемлекеттік органдар мен ұйымдарды тексерудің бекітілген кестесіне сәйкес жүргізіледі.
Жоспардан тыс тексерулер Президент Әкімшілігі мемлекеттік инспекторларының, сондай-ақ құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің жергілікті жерге тақырыптық сапарлары шеңберінде жүргізіледі.
Тексеру:
1) қажетті ақпаратты (қағаз және электрондық жеткізгіштердегі, оның ішінде ақпараттандыру объектілерінде орналастырылған құжаттар) талап ету, сондай-ақ ақпаратты алу мақсатында тексеру объектісінің лауазымды адамдарын шақыру;
2) автоматтандырылған деректер базаларына (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуді қамтамасыз ету;
3) ревизия және құжаттамалық тексерудің өзге де нысандары;
4) заңнамаға қайшы келмейтін басқа да тәсілдер арқылы жүргізіледі.
Президент Әкімшілігінің мемлекеттік инспекторлары, сондай-ақ құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері тексеруге қатысуға мемлекеттік органдардың және ұйымдардың мамандарын, консультанттары мен сарапшыларын тартуға құқылы.
Президент Әкімшілігінің тексеру жүргізу тәртібі Президент Әкімшілігінің Регламентінде белгіленеді. Тексеру шеңберінде Президент Әкімшілігі Үкіметтің немесе мемлекеттік органның бақылауына берілген тапсырмалар бойынша орындалу барысы және қол жеткізілген түпкілікті нәтиже мәселелерін қарайды.
Үкімет Аппаратының Президент тапсырмаларының іске асырылу барысы мен түпкілікті орындалу нәтижелеріне тексеру жүргізу тәртібі Үкімет регламентінде айқындалады.
Ескерту. 43-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
44. Мемлекеттік органдарда және ұйымдарда Президент актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын субъектілер мынадай лауазымды адамдар болып табылады:
1) мемлекеттік органның және ұйымның жалпы басшылықты, бақылауды жүзеге асыратын және Президент актілері мен тапсырмаларының толық, уақтылы әрі сапалы орындалуына жауапты болып табылатын бірінші басшысы;
2) мемлекеттік органның және ұйымның бірінші басшысының жетекшілік ететін жұмыс бағыттары бойынша Президент актілері мен тапсырмаларының толық, уақтылы әрі сапалы орындалуын қамтамасыз ететін орынбасарлары;
3) Президент актілері мен тапсырмаларының орындалуын және орындаушылық тәртіптің сақталуын, оның ішінде есептік ақпараттың берілу мерзімдерін бақылауды ұйымдастыратын, тапсырмаларды орындау кезінде мемлекеттік орган бөлімшелерінің тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін мемлекеттік орган аппаратының басшысы.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінде және мемлекеттік емес ұйымдарда Президент актілері мен тапсырмаларының орындалуына жалпы басшылық пен бақылауды олардың бірінші басшылары келісім бойынша жүзеге асырады.

43. Исключен Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
43-1. Контроль хода реализации и конечных результатов исполнения поручений Президента может осуществляться Администрацией Президента путем проведения плановых или внеплановых проверок с посещением объекта проверки.
Плановые проверки проводятся согласно утвержденному графику проверок государственных органов и организаций.
Внеплановые проверки проводятся в рамках тематических выездов на место государственных инспекторов, а также сотрудников структурных подразделений Администрации Президента.
Проверка проводится посредством:
1) истребования необходимой информации (документы на бумажных и электронных носителях, в том числе размещенные на объектах информатизации), а также вызова должностных лиц объекта проверки с целью получения информации;
2) обеспечения доступа к автоматизированным базам данных (информационным системам);
3) ревизии и иных форм документальной проверки;
4) других, не противоречащих законодательству способов.
Государственные инспекторы, а также сотрудники структурных подразделений Администрации Президента вправе привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и организаций к участию в проверке.
Порядок проведения проверки Администрацией Президента устанавливается Регламентом Администрации Президента. В рамках проверок Администрацией Президента рассматриваются вопросы хода исполнения и достигнутого конечного результата по поручениям, переданным на контроль Правительства или государственного органа.
Порядок проведения Аппаратом Правительства проверок хода реализации и конечных результатов исполнения поручений Президента определяется Регламентом Правительства.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 43-1 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
44. В государственных органах и организациях субъектами, осуществляющими контроль за исполнением актов и поручений Президента, являются следующие должностные лица:
1) первый руководитель государственного органа и организации, осуществляющий общее руководство, контроль и являющийся ответственным за полное, своевременное и качественное исполнение актов и поручений Президента;
2) заместители первого руководителя государственного органа и организации, обеспечивающие полное, своевременное и качественное исполнение актов и поручений Президента по курируемым направлениям работы;
3) руководитель аппарата государственного органа, организующий контроль за исполнением актов и поручений Президента и соблюдением исполнительской дисциплины, в том числе за сроками предоставления отчетной информации, обеспечивающий эффективное взаимодействие подразделений государственного органа при исполнении поручений.
В субъектах квазигосударственного сектора и негосударственных организациях общее руководство и контроль за исполнением актов и поручений Президента осуществляют по согласованию их первые руководители.

Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген лауазымды адамдар, сондай-ақ мемлекеттік емес ұйымдардың лауазымды адамдарын қоспағанда, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың (ұйымдардың) лауазымды адамдары Президент актілері мен тапсырмаларының толық, уақтылы әрі сапалы орындалуы үшін дербес жауапты болады.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген лауазымды адам Президент актілері мен тапсырмаларының орындалуын басқылауды ұйымдастыру, орындаушылықтың тәртіптің сақталуы, оның ішінде есептік ақпаратты беру мерзімдері үшін дербес жауапты болады.
45. Президенттің актілері мен тапсырмалары бойынша орындаушылық тәртіп мәселелері Үкімет басшылығының, мемлекеттік органдар бірінші басшыларының және/немесе орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар аппарат басшыларының, квазимемлекеттік сектор субъектілері басшылығының аппараттық кеңестерінде орындалмау тәуекелдерін анықтап және дер кезінде жоя отырып, жүйелі негізде, кемінде айына бір рет қаралады.
46. Мемлекеттік органдарда және квазимемлекеттік сектор субъектілерінде Президенттің актілері мен тапсырмаларын толық, уақтылы әрі сапалы орындау мақсатында:
1) Президенттің және Президент Әкімшілігі басшылығының тапсырмасы келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, жетекшілік ететін мемлекеттік саяси қызметшінің немесе квазимемлекеттік сектор субъектісі лауазымды адамының (бірінші басшылардың орынбасарлары) деңгейінде орындау процесі мен кезеңдерінің пайымын тұжырымдау, оның ішінде қажетті еңбек ресурстары мен өзге де ресурстарды айқындау, тиісті сұрау салулар мен хаттарды дайындау және жіберу қамтамасыз етіледі;
2) орындау процесінде (бақылау мерзімі басталғанға дейін) жауапты қызметкерлер мен лауазымды адамдардың Үкімет Аппаратының, Президент Әкімшілігінің бекітілген құрылымдық бөлімшелерімен, оның ішінде негізгі жұмыс тәсілдері мен бағыттарын алдын ала тұжырымдау үшін жұмыс бабында өзара іс-қимыл жасауы қамтамасыз етіледі;
3) мемлекеттік органдардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бірінші басшысының жетекшілік ететін орынбасарлары деңгейінде Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының талаптарына сәйкес скрам-кездесулер өткізіп және артық ресми есептер жасауды жоя отырып, тапсырманың кезең-кезеңдік орындалу барысына жүйелі ішкі аралық бақылау және мониторинг жүзеге асырылады.
Президент және Президент Әкімшілігі басшылығының заңнамалық түзетулер қабылдау мәселелері бойынша тапсырмасы келіп түскен күннен бастап екі апта ішінде жауапты мемлекеттік орган Президент Әкімшілігіне және Үкімет Аппаратына Әділет министрлігімен келісілген орындау процесі мен оның кезеңдерінің пайымын енгізеді.
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 10.02.2025 № 777 Жарлықтарымен.

Указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта должностные лица, а также должностные лица государственных органов-соисполнителей (организаций), за исключением должностных лиц негосударственных организаций, несут персональную ответственность за полное, своевременное и качественное исполнение актов и поручений Президента.
Должностное лицо, указанное в подпункте 3) настоящего пункта, несет персональную ответственность за организацию контроля за исполнением актов и поручений Президента, соблюдение исполнительской дисциплины, в том числе сроков предоставления отчетной информации.
45. Вопросы исполнительской дисциплины по актам и поручениям Президента на системной основе, не реже одного раза в месяц, рассматриваются на аппаратных совещаниях руководства Правительства, первых руководителей государственных органов и/или руководителей аппаратов центральных государственных и местных исполнительных органов, руководства субъектов квазигосударственного сектора с выявлением и своевременным устранением рисков неисполнения.
46. В целях полного, своевременного и качественного исполнения актов и поручений Президента в государственных органах и субъектах квазигосударственного сектора:
1) не позднее трех рабочих дней со дня поступления поручения Президента и руководства Администрации Президента на уровне курирующего политического государственного служащего или должностного лица субъекта квазигосударственного сектора (заместителей первых руководителей) обеспечивается выработка видения процесса и этапов исполнения, в том числе определение необходимых трудовых и иных ресурсов, подготовка и направление соответствующих запросов и писем;
2) в процессе исполнения (до наступления контрольного срока) обеспечивается рабочее взаимодействие ответственных сотрудников и должностных лиц с закрепленными структурными подразделениями Аппарата Правительства, Администрации Президента, в том числе для предварительной выработки основных подходов и направлений работы;
3) на уровне курирующих заместителей первого руководителя государственных органов и субъектов квазигосударственного сектора осуществляются системный внутренний промежуточный контроль и мониторинг поэтапного хода исполнения поручения с проведением скрам-встреч и исключением составления излишних официальных отчетов в соответствии с требованиями Правил осуществления проектного управления.
Ответственный государственный орган в двухнедельный срок со дня поступления поручения Президента и руководства Администрации Президента по вопросам принятия законодательных поправок вносит в Администрацию Президента и Аппарат Правительства видение процесса исполнения и его этапов, согласованное с Министерством юстиции.
Сноска. Пункт 46 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 10.02.2024 № 777.

47. Президенттің жекелеген актілері мен тапсырмаларының орындалуын жедел бақылау және мониторингтеу орындаудың барысы мен аралық нәтижелерін онлайн-режимде немесе өтпелі бақылау жолымен байқауға мүмкіндік беретін ақпараттық жүйелер арқылы қашықтан жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
48. Халықаралық іс-шаралардың қорытындылары бойынша Президенттің актілері мен тапсырмаларын орындауға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмысын үйлестіруді Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі жүзеге асырады.
Халықаралық іс-шаралардың қорытындылары бойынша Президент тапсырмаларының орындалу барысын бақылауды жүзеге асырудың және ол туралы есептілікті ұсынудың ерекшеліктерін Президент айқындайды.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
48-1. Президент пен оның Әкімшілігінің атына келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары бойынша тапсырмалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру ерекшеліктерін Президент Әкімшілігі айқындайды.
Ескерту. 48-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
49. Өкілдері отырысқа (кеңеске) қатысқан мемлекеттік органдар мен ұйымдар отырыстан (кеңестен) кейін дереу, отырыс (кеңес) хаттамасы немесе Президенттің қол қойылған тапсырмасы өздеріне түскенін күтпестен, тапсырмаларды орындауға кірісуге міндетті.
50. Президенттің актілері мен тапсырмаларын орындау осы актілерде және тапсырмаларда не олардың іске асырылуын бақылауды бекітуде көрсетілген мерзімдерде немесе Президенттің, Президент Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеңесшісінің, Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының қарарларында көрсетілген мерзімдерде қамтамасыз етіледі.
Егер актінің/тапсырманың немесе тиісті қарардың мәтінінде орындау мерзімдері болмаса және құжатқа бақылауды бекіту жасалмаса, онда мерзімдер Президент Әкімшілігі белгілеген тәртіппен айқындалады және бақылаудағы тапсырманың электрондық карточкасында (мемлекеттік құпияларды қамтитын тапсырма үшін – қағаз түріндегі карточкада), сондай-ақ мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымы жүйесінде көрсетіледі.
Тапсырмаларды орындау мерзімдері олар мемлекеттік органға және ұйымға келіп түскен күннен бастап жұмыс күндерімен есептеледі.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

47. Оперативный контроль и мониторинг исполнения отдельных актов и поручений Президента могут осуществляться дистанционно посредством информационных систем, позволяющих в онлайн-режиме или путем сквозного контроля наблюдать ход и промежуточные результаты исполнения.
Сноска. Пункт 47 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
48. Координацию работы государственных органов и организаций, ответственных за исполнение актов и поручений Президента по итогам международных мероприятий, осуществляет Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Особенности осуществления контроля и предоставления отчетности о ходе выполнения поручений Президента по итогам международных мероприятий определяются Президентом.
Сноска. Пункт 48 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
48-1. Особенности осуществления контроля за исполнением поручений по обращениям физических и юридических лиц, поступившим на имя Президента и его Администрации, определяются Администрацией Президента.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 48-1 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
49. Государственные органы и организации, представители которых присутствовали на заседании (совещании), обязаны приступить к исполнению поручений сразу после заседания (совещания), не дожидаясь поступления в их адрес протокола заседания (совещания) или подписанного поручения Президента.
50. Исполнение актов и поручений Президента обеспечивается в сроки, указанные в данных актах и поручениях либо закреплении контроля по их реализации, или в сроки, указанные в резолюциях Президента, Руководителя Администрации Президента, Государственного советника Республики Казахстан, Секретаря Совета Безопасности.
В случаях если в самом тексте акта/поручения или соответствующей резолюции отсутствуют сроки исполнения и к документу не составляется закрепление контроля, то сроки определяются в порядке, установленном Администрацией Президента, и отражаются в электронной карточке контрольного поручения (в бумажной – для содержащего государственные секреты), а также в системе электронного документооборота государственных органов.
Сроки исполнения поручений исчисляются в рабочих днях со дня их поступления в государственный орган и организацию.
Сноска. Пункт 50 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).

51. Президенттің жеке тапсырмаларын, егер тапсырма мәтінінің өзінде өзгеше мерзім белгіленбесе, барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар және лауазымды адамдар тапсырмаға қол қойылған күннен бастап екі аптадан аспайтын мерзімде орындауға тиіс.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
52. Президенттің әлеуметтік желілердегі өз ресми аккаунттарында және Президент Әкімшілігінің ресми аккаунттарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмаларын мемлекеттік органдар, ұйымдар мен лауазымды адамдар (тапсырмада жауапты мемлекеттік орган не ұйым тікелей көрсетілген жағдайда) жарияланғанынан кейін дереу, Президенттің бекітілген тапсырмасы өздеріне келіп түскенін күтпестен орындауға кірісуге міндетті.
Президенттің әлеуметтік желілердегі өз ресми аккаунттарында және Президент Әкімшілігінің ресми аккаунттарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмаларын бекіту тәртібін Президент Әкімшілігі айқындайды.
53. Президенттің актілері мен тапсырмалары белгіленген орындалу мерзімдері ескеріле отырып, бақылаудың мынадай түрлеріне қойылады:
1) шұғыл – "өте шұғыл" деген белгісі барлары үш жұмыс күні ішінде, "шұғыл", "жылдамдатылсын" – он жұмыс күніне дейін;
2) қысқа мерзімді – он жұмыс күнінен бір айға дейін;
3) орта мерзімді – бір айдан алты айға дейін;
4) ұзақ мерзімді – алты айдан астам.
54. Президент Әкімшілігіне Президент актілері мен тапсырмаларының орындалуы туралы ақпарат беру мерзімдерін бұзуға жол берген лауазымды адамдарға қатысты тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы мәселе қаралады.
55. Егер Президент Әкімшілігінен келіп түскен актіде және тапсырмада мәселені мемлекеттік органдар мен ұйымдардың бірлесіп қарауы көзделетін болса, онда актіде және тапсырмада бірінші көрсетілген немесе атауының жанында "(жинақтау)" белгісі тұрған мемлекеттік органның (ұйымның) басшысы ақпаратты қорыту және Президент Әкімшілігіне беру үшін жауапты болып табылады.
56. Президенттің орындау мерзімі алты айдан асатын, кешенді және ведомствоаралық сипаты бар актілері мен тапсырмаларын орындау өздерінің құзыреті шеңберінде екі және одан көп мемлекеттік органға жүктелген, сондай-ақ қандай да бір саладағы/аядағы/өңірдегі тәсілдердің, нормалар мен қағидалардың жаңаларын қалыптастыруға және іске асыруға не қолда барын өзгертуге бағытталған жағдайда, орындаушы мемлекеттік орган құжат келіп түскеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) әзірлейді.

51. Личные поручения Президента подлежат исполнению всеми государственными органами, организациями и должностными лицами не более чем в двухнедельный срок со дня подписания поручения, если иной срок не установлен в самом тексте поручения.
Сноска. Пункт 51 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
52. Государственные органы, организации и должностные лица (в случае прямого указания в поручении ответственного государственного органа либо организации) обязаны приступить к исполнению поручений Президента, опубликованных в его официальных аккаунтах и официальных аккаунтах Администрации Президента в социальных сетях или средствах массовой информации, сразу после опубликования, не дожидаясь поступления в их адрес закрепленного поручения Президента.
Порядок закрепления поручений Президента, опубликованных в его официальных аккаунтах и официальных аккаунтах Администрации Президента в социальных сетях или средствах массовой информации, определяется Администрацией Президента.
53. Акты и поручения Президента с учетом установленных сроков исполнения ставятся на следующие виды контроля:
1) срочный – с пометками: "весьма срочно" – в течение трех рабочих дней, "срочно", "ускорить" – до десяти рабочих дней;
2) краткосрочный – от десяти рабочих дней до одного месяца;
3) среднесрочный – от одного до шести месяцев;
4) долгосрочный – свыше шести месяцев.
54. В отношении должностных лиц, допустивших нарушение сроков предоставления в Администрацию Президента информации об исполнении актов и поручений Президента, рассматривается вопрос о привлечении к дисциплинарной ответственности.
55. Если в акте и поручении, поступившем из Администрации Президента, предусматривается совместное рассмотрение вопроса государственными органами и организациями, то ответственным за обобщение и представление в Администрацию Президента информации является руководитель государственного органа (организации), указанный в акте и поручении первым, или рядом с наименованием которого стоит пометка "(созыв)".
56. В случае, когда исполнение актов и поручений Президента, имеющих комплексный и межведомственный характер со сроком исполнения свыше шести месяцев, возлагается на два и более государственных органа в рамках их компетенции, а также направлено на формирование и реализацию новых либо изменение имеющихся подходов, норм и правил в какой-либо отрасли/сфере/регионе, государственный орган-исполнитель в течение десяти рабочих дней после поступления документа разрабатывает план организационных мероприятий (дорожная карта) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
57. Егер әзірлеушісі Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін немесе Үкіметтің құрылымына кірмейтін орталық мемлекеттік орган болып табылатын ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы) Үкіметтің өкілеттігін қозғайтын болса, оның бірінші басшысы Премьер-Министрмен (оның міндетін атқаратын адаммен) немесе ол уәкілеттік берген лауазымды адаммен келіскеннен кейін ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) бекітеді.
Егер әзірлеушісі өзге орталық мемлекеттік орган (ұйым) болып табылатын ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы) ведомствоаралық сипаттағы іс-шараларды қамтитын болса, оны Премьер-Министрдің жетекшілік ететін орынбасары немесе Үкімет Аппаратының Басшысы бекітеді.
Әзірлеушісі жергілікті атқарушы орган болып табылатын ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) тиісті облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі бекітеді.
Орындаушы мемлекеттік орган және қажет болған кезде оның ведомстволық бағынысты ұйымдары ғана қатысатын ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) осы мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.
Қажет болған жағдайда ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы) жұмыс тәртібімен, оның ішінде Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің сұрау салуы бойынша Президент Әкімшілігімен келісілуі мүмкін. Келісу Президент Әкімшілігі белгілеген тәртіппен бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
58. Ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) жасау тәртібін және оның мазмұнына қойылатын талаптарды Президент Әкімшілігі айқындайды.
59. Тапсырмаларды ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру кезінде ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы) міндетті түрде әзірленеді. Орындаушы мемлекеттік орган осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) әзірлейді.
Ұзақ мерзімді бақылауға ауыстырылған тапсырмалар бойынша ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) бекіту тәртібі осы Қағидалардың 57-тармағында белгіленген тәртіпке ұқсас.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
60. Ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы) болмаған жағдайда, қажеттігіне қарай орындаушы мемлекеттік органның (ұйымның) бірінші басшысының шешімімен Президенттің актілері мен тапсырмаларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары бекітіледі.

Сноска. Пункт 56 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
57. План организационных мероприятий (дорожная карта), разработчиком которого является центральный государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту или не входящий в структуру Правительства, утверждается его первым руководителем после согласования с Премьер-Министром (лицом, исполняющим его обязанности) или уполномоченным им должностным лицом в случаях, если план организационных мероприятий (дорожная карта) затрагивает полномочия Правительства.
В случае если План организационных мероприятий (дорожная карта), разработчиком которого является иной центральный государственный орган (организация), содержит мероприятия межведомственного характера, то он утверждается курирующим Заместителем Премьер-Министра или Руководителем Аппарата Правительства.
План организационных мероприятий (дорожная карта), разработчиком которого является местный исполнительный орган, утверждается акимом соответствующей области, столицы, города республиканского значения.
План организационных мероприятий (дорожная карта), в которых задействован только государственный орган-исполнитель и при необходимости его подведомственные организации, утверждается первым руководителем данного государственного органа.
В случае необходимости план организационных мероприятий (дорожная карта) может быть согласован с Администрацией Президента в рабочем порядке, в том числе по запросу структурного подразделения Администрации Президента. Согласование осуществляется в течение пяти рабочих дней в порядке, установленном Администрацией Президента.
Сноска. Пункт 57 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
58. Порядок составления и требования к содержанию плана организационных мероприятий (дорожной карты) определяются Администрацией Президента.
59. План организационных мероприятий (дорожная карта) в обязательном порядке разрабатывается при переводе поручений на долгосрочный контроль. Государственный орган-исполнитель разрабатывает план организационных мероприятий (дорожную карту) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Порядок утверждения плана организационных мероприятий (дорожной карты) по поручениям, переведенным на долгосрочный контроль, аналогичен порядку, установленному пунктом 57 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 59 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
60. В случае отсутствия плана организационных мероприятий (дорожной карты) решением первого руководителя государственного органа-исполнителя (организации) при необходимости утверждается план мероприятий по реализации актов и поручений Президента.

61. Үкімет орындаушысы болып табылатын Президенттің актілері мен тапсырмаларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуын үйлестіруді Премьер-Министрдің тиісті орынбасары жүзеге асырады.
62. Жалпыұлттық іс-шаралар жоспарларының іске асырылуын бақылау олардың мониторингі арқылы да жүзеге асырылады, ол мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес есепті жылдың қорытындылары бойынша жалпыұлттық жоспардың іске асырылуы туралы ақпаратты мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға жібереді;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей Үкімет Аппаратына есепті жылдың қорытындылары бойынша жалпыұлттық жоспардың іске асырылуы туралы ақпаратты, сондай-ақ Мемлекет басшысының атына жалпыұлттық жоспардың іске асырылуы жөніндегі баяндаманың жобасына ұсыныстарды енгізеді;
3) есепті жылдан кейін жылдың 5 ақпанынан кешіктірмей Үкімет Аппараты Президент Әкімшілігіне жыл қорытындысы бойынша жалпыұлттық жоспардың іске асырылуы туралы ақпаратты және Мемлекет басшысының атына баяндаманың жобасын, ал стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган – жалпыұлттық жоспардың іске асырылуын тәуелсіз бағалауды енгізеді;
4) Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелері Үкімет Аппаратының есептік ақпаратын бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарап, кейіннен қорытындыны Президент Әкімшілігінің жинақтауға жауапты құрылымдық бөлімшесіне жібереді. Қорытындыда жалпыұлттық жоспарды іске асырудағы ықтимал тәуекелдер, сондай-ақ оны одан әрі іске асыру жөніндегі ұсыныстар көрсетіледі;
5) Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей Президент Әкімшілігі Басшысының жыл қорытындылары бойынша жалпыұлттық іс-шаралар жоспарларының орындалу барысы туралы Президентке баяндамасының жобасын қалыптастырады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 10.02.2025 № 777 Жарлығымен.
63. Жалпыұлттық іс-шаралар жоспарларының іске асырылуына мынадай тәртіппен аралық мониторинг жүргізіледі:
1) жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар есепті жылдың жартыжылдығының қорытындылары бойынша 5 шілдеден кешіктірмей осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жалпыұлттық жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпаратты стратегиялық және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға жібереді;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган 15 шілдеден кешіктірмей Үкімет Аппаратына осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес есепті жартыжылдықтың қорытындылары бойынша жалпыұлттық жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпаратты енгізеді;

61. Координация исполнения Плана мероприятий по реализации актов и поручений Президента, исполнителем которого является Правительство, осуществляется соответствующим заместителем Премьер-Министра.
62. Контроль реализации общенациональных планов мероприятий осуществляется также посредством их мониторинга, который проводится в следующем порядке:
1) ответственные государственные органы и организации не позднее 15 января года, следующего за отчетным годом, направляют информацию о реализации общенационального плана по итогам отчетного года в уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 25 января года, следующего за отчетным годом, вносит в Аппарат Правительства информацию о реализации общенационального плана по итогам отчетного года, а также предложения к проекту доклада по реализации общенационального плана на имя Главы государства;
3) не позднее 5 февраля года, следующего за отчетным годом, Аппарат Правительства вносит в Администрацию Президента информацию и проект доклада на имя Главы государства о реализации общенационального плана по итогам года, а уполномоченный орган по стратегическому планированию – независимую оценку реализации общенационального плана;
4) отчетная информация Аппарата Правительства рассматривается структурными подразделениями Администрации Президента не более пяти рабочих дней с дальнейшим направлением заключения в ответственное за свод структурное подразделение Администрации Президента. В заключении указываются возможные риски в реализации общенационального плана, а также предложения по дальнейшей его реализации;
5) ответственное структурное подразделение Администрации Президента не позднее 1 марта года, следующего за отчетным годом, формирует проект доклада Руководителя Администрации Президента Президенту о ходе исполнения общенациональных планов мероприятий по итогам года.
Сноска. Пункт 62 - в редакции Указа Президента РК от 10.02.2024 № 777.
63. Промежуточный мониторинг реализации общенациональных планов мероприятий проводится в следующем порядке:
1) ответственные государственные органы и организации не позднее 5 июля по итогам полугодия отчетного года направляют информацию о ходе реализации общенационального плана в уполномоченные органы по стратегическому и государственному планированию согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 15 июля вносит в Аппарат Правительства информацию о ходе реализации общенационального плана по итогам отчетного полугодия согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

3) 25 шілдеден кешіктірмей Үкімет Аппараты Президент Әкімшілігіне есепті жартыжылдықтың қорытындылары бойынша жалпыұлттық жоспардың іске асырылуы туралы ақпаратты, ал стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган – жалпыұлттық жоспардың іске асырылу барысын тәуелсіз бағалауды енгізеді;
4) Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелері есепті жартыжылдықтың қорытындылары бойынша жалпыұлттық жоспардың іске асырылуы туралы ақпаратты Президент Әкімшілігіне келіп түскен күнінен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Тапсырмалардың уақтылы, сапалы, толық орындалмау тәуекелдері және тапсырмаларды орындамаудың өзге де елеулі проблемалары анықталған кезде Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшелерінің басшылары Президент Әкімшілігінің Басшысына хабарлайды және тиісті ұсыныстар енгізеді.
Қажет болған жағдайда жалпыұлттық жоспардың іске асырылуы жөніндегі жартыжылдық қорытындылар Президент Әкімшілігі Басшысының аппараттық кеңестерінде тыңдалады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 10.02.2025 № 777 Жарлығымен.
64. Егер Президенттің тапсырмасында "өте шұғыл", "шұғыл" және "жылдамдатылсын" деген белгілер болса, онда Президент Әкімшілігі тез арада (сол күні) оларды орындаушы мемлекеттік органның (ұйымның) және бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың (ұйымдардың) назарына жеткізеді.
65. Президенттің актілері мен тапсырмаларын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар (ұйымдар) актілер мен тапсырмаларды орындаған кезде жинақтаушы мемлекеттік органға (ұйымға):
1) "өте шұғыл" деген белгісі бар шұғыл бақылауға қойылғандары туралы – тапсырма келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде, "шұғыл", "жылдамдатылсын" деген белгісі барлар туралы – егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, үш жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) қысқа мерзімді бақылауға қойылғандары туралы – егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, белгіленген орындалу мерзіміне дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) орта мерзімді бақылауға және ұзақ мерзімді бақылауға қойылғандары туралы – егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, белгіленген орындалу мерзіміне дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей өз ұсыныстарын енгізеді.
66. Президент Әкімшілігінің құқықтық актісінде белгіленген жағдайларда, орындалу мерзімі он жұмыс күніне дейінгі шұғыл сипаттағы тапсырмалар бойынша, сондай-ақ кеңестерге және өзге халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шараларға ақпараттық-анықтамалық материалдар беруге байланысты есептік ақпаратты қоспағанда, Президенттің актілері мен тапсырмаларын іске асыру барысы туралы есептік ақпарат осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді қамтиды.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылу барысы туралы есептік ақпарат Президент Әкімшілігіне Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің талаптарына сәйкес ұсынылады.

3) не позднее 25 июля Аппарат Правительства вносит в Администрацию Президента информацию о реализации общенационального плана по итогам отчетного полугодия, а уполномоченный орган по стратегическому планированию – независимую оценку хода реализации общенационального плана;
4) информация по реализации общенационального плана по итогам отчетного полугодия рассматривается структурными подразделениями Администрации Президента не более пяти рабочих дней со дня их поступления в Администрацию Президента.
Руководители ответственных структурных подразделений Администрации Президента при установлении рисков несвоевременного, некачественного, неполного исполнения и иных существенных проблем неисполнения поручений информируют и вносят соответствующие предложения Руководителю Администрации Президента.
При необходимости полугодовые итоги реализации общенационального плана заслушиваются на аппаратных совещаниях Руководителя Администрации Президента.
Сноска. Пункт 63 - в редакции Указа Президента РК от 10.02.2024 № 777.
64. В случае если в поручении Президента имеются пометки "весьма срочно", "срочно" и "ускорить", то Администрация Президента незамедлительно (в тот же день) доводит их до государственного органа-исполнителя (организации) и государственных органов-соисполнителей (организаций).
65. Государственные органы-соисполнители (организации) актов и поручений Президента вносят свои предложения сводящему государственному органу (организации) при исполнении актов и поручений, поставленных на:
1) срочный контроль, с пометкой "весьма срочно" – в течение одного рабочего дня со дня поступления поручения, "срочно", "ускорить" – не позднее чем за три рабочих дня, если иное не установлено соответствующим поручением;
2) краткосрочный контроль – не позднее чем за пять рабочих дней до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением;
3) среднесрочный контроль и долгосрочный контроль – не позднее чем за десять рабочих дней до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением.
66. Отчетная информация о ходе реализации актов и поручений Президента включает сведения по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, за исключением случаев, установленных правовым актом Администрации Президента, отчетной информации по поручениям оперативного характера со сроком исполнения до десяти рабочих дней, а также связанной с предоставлением информационно-справочных материалов к совещаниям и иным международным и общественно значимым мероприятиям.
Отчетная информация о ходе реализации документов системы государственного планирования представляется в Администрацию Президента в соответствии с требованиями Системы государственного планирования в Республике Казахстан.

Ескерту. 66-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
66-1. Президент Әкімшілігі қажет болған кезде мерзімді негізде (ай сайын, тоқсан сайын немесе жартыжылдық, жылдық негізде) ресми хабардар ететін, бақылаудың аралық мерзімін белгілеу туралы шешім қабылдауы мүмкін.
Үкімет Аппаратының халықаралық іс-шаралар қорытындылары бойынша Президент тапсырмаларының орындалу барысы туралы жиынтық есептерін қоспағанда, мемлекеттік органдардың енгізілген аралық есептілігі жетекшілік ету бағыттарына қарай Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының, Президент Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасарының, Президент Кеңсесі бастығының, Президент көмекшісінің немесе кеңесшісінің қарауына жатады.
Егер тапсырмада Президент Әкімшілігін хабардар етудің аралық мерзімдері белгіленбесе, оның орындалу барысын мониторингтеу мен бақылау Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелері деңгейінде жұмыс тәртібімен, оның ішінде ресми электрондық пошта арқылы ақпарат алмасу, ақпараттық жүйелердің тиісті функционалын қолдану, тыңдау және тексерулер жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Тапсырмаларды уақтылы орындамау тәуекелдері және тапсырмаларды орындамаудың өзге де елеулі проблемалары болған кезде Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшелерінің басшылары – Президент Әкімшілігінің Басшысына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісіне жеке берілген және Президентті жеке хабардар етуді талап етпейтін тапсырмалар бойынша – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісіне, Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмалар бойынша Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысына хабарлайды және тиісті ұсыныстар енгізеді.
Ескерту. 66-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 10.02.2025 № 777 Жарлықтарымен.
66-2. Президент актілері мен тапсырмаларының толық, уақтылы және сапалы орындалуын бақылау:
1) болашақта жағымсыз салдарға әкеп соғуы мүмкін жоспарлы көрсеткіштерден ауытқуларды болдырмау мақсатында тапсырмалардың орындалуына, оның ішінде жобалық басқару, онлайн-сервистер, бейне-сервистер және басқалар арқылы мерзімді мониторинг жүргізу;
2) электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы, оның ішінде қызметтік электрондық поштаны, мемлекеттік ақпараттандыру объектілерін пайдалана отырып, қажетті ресми ақпаратты талап ету;

Сноска. Пункт 66 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
66-1. Администрацией Президента при необходимости может быть принято решение об установлении промежуточного срока контроля с официальным информированием на периодической основе (ежемесячно, ежеквартально или на полугодовой, годовой основе).
Внесенная промежуточная отчетность государственных органов, за исключением сводных отчетов Аппарата Правительства о ходе выполнения поручений Президента по итогам международных мероприятий, подлежит рассмотрению Секретарем Совета Безопасности, первым заместителем Руководителя Администрации Президента, начальником Канцелярии Президента, помощником или советником Президента в зависимости от курируемых направлений.
В случае если в поручении не установлены промежуточные сроки информирования Администрации Президента, то мониторинг и контроль хода его исполнения осуществляются на уровне структурных подразделений Администрации Президента в рабочем порядке, в том числе путем обмена информацией посредством официальной электронной почты, применения соответствующего функционала информационных систем, проведения заслушивания и проверок.
При наличии рисков несвоевременного исполнения и иных существенных проблем неисполнения поручений руководители ответственных структурных подразделений Администрации Президента информируют и вносят соответствующие предложения Руководителю Администрации Президента, по поручениям, данным персонально Государственному советнику Республики Казахстан и не требующим личного информирования Президента, – Государственному советнику Республики Казахстан, по поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности, – Секретарю Совета Безопасности.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 66-1 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024); с изменением, внесенным Указом Президента РК от 10.02.2024 № 777.
66-2. Контроль за полным, своевременным и качественным исполнением актов и поручений Президента осуществляется путем:
1) проведения периодичного мониторинга исполнения поручений в целях недопущения отклонений от плановых показателей, которые в будущем могут привести к негативным последствиям, в том числе через проектное управление, онлайн-сервисы, видеосервисы и так далее;
2) истребования необходимой официальной информации посредством системы электронного документооборота, в том числе с использованием служебной электронной почты, государственных объектов информатизации;

3) орындалуы туралы есептер мен баяндамаларды тыңдау және талқылау;
4) ревизия және құжаттамалық тексерудің өзге де нысандары;
5) жергілікті жерге барып тексеру;
6) заңнамаға қайшы келмейтін басқа да тәсілдер арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 66-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
66-3. Жекелеген тапсырмалардың орындалу барысын мониторингтеу мен аралық бақылау мерзімді есептілік форматы қолданылмай, оның ішінде:
1) құрылыс объектілерін, монументтік өнер құрылысжайларын салу және пайдалануға енгізу немесе оларды реконструкциялау (жөндеу) мәселелері бойынша – жергілікті жерге бару арқылы, сондай-ақ қашықтан мониторингтеу жүйелері функционалының мүмкіндіктерін қолдана отырып, онлайн-режимде қашықтан бақылау жасау, оның ішінде бейнебайқауды қосу, фото- және бейнетүсірілімдерді ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте осы объектілер бойынша фото- және бейнетүсірілімдер ұсынуды, сондай-ақ бейнебайқауды оған Президент Әкімшілігі жауапты қызметкерлерінің қол жеткізуіне мүмкіндік бере отырып, орындаушы мемлекеттік орган қамтамасыз етеді;
2) цифрландыру мәселелері бойынша – тестілік немесе тәжірибелік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйенің, өзге де ақпараттандыру объектілерінің функционалын таныстыру, сондай-ақ өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген ақпараттық жүйеге қол жеткізу құқығын (мүмкін болған жағдайда) беру арқылы;
3) заңнамалық түзетулерді немесе жаңа заңнамалық актіні қабылдау мәселелері бойынша – жауапты мемлекеттік органдардан осындай тапсырмалардың іске асырылу барысы туралы ақпаратты жұмыс тәртібімен сұрату, Қазақстан Республикасының Парламентіндегі заң шығару процесінің жай-күйін мониторингтеу, сондай-ақ заңдардың нақты атауларын көрсетіп, заңдардың немесе заңнамалық түзетулердің жобаларын белгіленген тәртіппен Президент Әкімшілігімен алдын ала ресми келісе отырып, заң шығару процесінің ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы;
4) қоғамдық маңызы бар, мерейтойлық және халықаралық іс-шараларды өткізу, көшелерге және мемлекеттік меншік объектілеріне атау беру мәселелері бойынша – іс-шараның ұйымдастырылу барысын жұмыс тұрғысынан бақылау және Президенттің немесе Президент Әкімшілігі, Үкімет басшылығының, Президент Әкімшілігінің немесе Үкімет Аппаратының жауапты қызметкерлерінің қатысуымен немесе іс-шараны, көшелерге және мемлекеттік меншік объектілеріне атау беруді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялап-көрсетумен расталған іс-шараны өткізу фактісі бойынша орындалу нәтижесін бақылау арқылы жүзеге асырылады.
Тапсырмаларды іске асыру мерзімі ішінде жұмыстарды аяқтау мерзімдерінің бұзылу тәуекелдері болған және (немесе) туындаған әртүрлі мән-жайларға байланысты орындау мүмкін болмаған жағдайларда орындаушы мемлекеттік орган бұл туралы Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесіне дереу хабарлайды.
Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшелерінің басшылары Қағидалардың осы тармағында көрсетілген тапсырмаларды уақтылы, сапалы, толық орындамау тәуекелдері және оларды орындамаудың өзге де елеулі проблемалары анықталған кезде – Президент Әкімшілігінің Басшысына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісіне жеке берілген және Президентті жеке хабардар етуді талап етпейтін тапсырмалар бойынша – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісіне, Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмалар бойынша Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысына хабарлайды және тиісті ұсыныстар енгізеді.
Ескерту. 66-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (ақпараттық жүйелердің пайдалануға дайын болған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін ақпараттық жүйелер функционалының мүмкіндіктерін қолдану бөлігінде осы тармақтың 1) тармақшасының бірінші абзацын, 2), 3) тармақшаларын қоспағанда, 01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

3) заслушивания и обсуждения отчетов и докладов об исполнении;
4) ревизии и иных форм документальной проверки;
5) проверки с выездом на место;
6) других, не противоречащих законодательству, способов.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 66-2 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
66-3. Мониторинг и промежуточный контроль хода исполнения отдельных поручений осуществляются без применения формата периодической отчетности, в том числе по вопросам:
1) строительства и ввода в эксплуатацию объектов строительства, сооружений монументального искусства или их реконструкции (ремонта) – посредством выездов на место, а также дистанционного контроля в режиме онлайн с применением возможностей функционала систем удаленного мониторинга, в том числе подключения видеонаблюдения, предоставления фото- и видеосъемок.
При этом предоставление фото- и видеосъемок по данным объектам, а также видеонаблюдение обеспечиваются государственным органом-исполнителем с возможностью доступа к нему ответственных сотрудников Администрации Президента;
2) цифровизации – посредством презентации функционала тестовой или введенной в опытную эксплуатацию информационной системы, иных объектов информатизации, а также предоставления (в случае возможности) права доступа к введенной в промышленную эксплуатацию информационной системе;
3) принятия законодательных поправок или нового законодательного акта – посредством запроса в рабочем порядке у ответственных государственных органов информации о ходе реализации таких поручений, мониторинга состояния законодательного процесса в Парламенте Республики Казахстан, а также использования информационной системы законотворческого процесса с предварительным официальным согласованием с Администрацией Президента в установленном порядке проектов законов или законодательных поправок с указанием конкретных наименований законов;
4) проведения общественно значимых, юбилейных и международных мероприятий, присвоения наименования улицам и объектам государственной собственности – посредством рабочего контроля хода организации мероприятия и контроля результата исполнения по факту проведения мероприятия, подтвержденного участием Президента или руководства Администрации Президента, Правительства, ответственных сотрудников Администрации Президента или Аппарата Правительства или освещением мероприятия, факта присвоения наименования улицам и объектам государственной собственности в средствах массовой информации.
В течение срока реализации поручений в случаях наличия рисков срыва сроков завершения работ и (или) невозможности исполнения ввиду возникших различных обстоятельств государственный орган-исполнитель незамедлительно информирует об этом ответственное структурное подразделение Администрации Президента.
Руководители ответственных структурных подразделений Администрации Президента при установлении рисков несвоевременного, некачественного, неполного исполнения и иных существенных проблем неисполнения поручений, указанных в настоящем пункте Правил, информируют и вносят соответствующие предложения Руководителю Администрации Президента, по поручениям, данным персонально Государственному советнику Республики Казахстан и не требующим личного информирования Президента, – Государственному советнику Республики Казахстан, по поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности, – Секретарю Совета Безопасности.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 66-3 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024, за исключением абзаца первого подпункта 1), подпункта 2) и подпунктом 3) в части применения возможностей функционала информационных систем, которые вводятся в действие со дня готовности их к эксплуатации).

67. Президенттің актілері мен тапсырмаларының іске асырылу барысы туралы Үкімет ақпараты Президент Әкімшілігіне енгізіледі, оған Президенттің, Президент Әкімшілігі Басшысының немесе Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының қарарының адресатына қарай Премьер-Министр, Премьер-Министрдің тиісті орынбасары немесе Үкімет Аппаратының Басшысы қол қояды.
Президент Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасарына, Президент Кеңсесінің бастығына, Президенттің көмекшілері мен кеңесшілеріне жолданған Президенттің актілері мен тапсырмаларының іске асырылу барысы туралы аралық есептік ақпарат Үкімет Аппараты Басшысы орынбасарларының, мемлекеттік органның бірінші басшысы орынбасарларының және алқалы органдар мүшелерінің қолы қойылып енгізілуі мүмкін.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 10.02.2025 № 777 Жарлықтарымен.
68. Егер Президент актілерінің немесе тапсырмаларының тармақтарын белгіленген мерзімде орындау мүмкін болмаған жағдайда, орындаушы мемлекеттік органның (ұйымның) басшысы белгіленген мерзімнен кешіктірмей, Президент Әкімшілігіне орындаудың ағымдағы жай-күйін көрсетіп, орындау мерзімін ұзарту не оны орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру қажеттілігін дәлел келтіріп негіздей отырып хат енгізеді. Бұл ретте нақты орындау мерзімі, орындаушы мемлекеттік органның, сондай-ақ бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың жауапты мемлекеттік саяси қызметшілері және ұйымдардың лауазымды адамдары көрсетіледі.
69. Президент актілерінің немесе тапсырмаларының тармақтарын орындау мерзімдерін ұзартуға не оларды орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыруға Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы не оның Президент Әкімшілігінің жауапты лауазымды адамдары виза қойған Үкіметтің не орындаушы мемлекеттік органның ұсынысына келісімі негізінде Президенттің немесе Президент Әкімшілігі Басшысының шешімі бойынша бір реттен асырмай жол беріледі.
Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмалар бойынша оларды орындау мерзімін ұзарту, орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы шешімді Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы қабылдайды.
Бастапқы белгіленген мерзім ішінде объективті қалыптасқан сыртқы мән-жайлар бойынша тапсырманың орындалуын аяқтау және/немесе түпкілікті нәтижеге қол жеткізу мүмкін болмаған жағдайда орта мерзімді бақылауға ауыстыру туралы шешім қабылданады.
Белгіленген мерзімде объективті қалыптасқан сыртқы мән-жайлар бойынша тапсырманы орындауды аяқтау мүмкін болмаған, сондай-ақ тапсырманы орындау нәтижелерінің тиімділігін немесе оның ел дамуының стратегиялық көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсерін бақылауды жүзеге асыру қажет болған жағдайларда ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы шешім қабылданады.
Тапсырмалардың орындау мерзімін ұзартуға (алғашқы ұзарту) Президенттің немесе Президент Әкімшілігі Басшысының шешімі бойынша кінәлі лауазымды адамдардың тәртіптік жауаптылығы туралы мәселені қарай отырып жол беріледі.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 10.02.2025 № 777 Жарлықтарымен.

67. Информация Правительства о ходе реализации актов и поручений Президента вносится в Администрацию Президента за подписью Премьер-Министра, соответствующего Заместителя Премьер-Министра или Руководителя Аппарата Правительства в зависимости от адресата резолюции Президента, Руководителя Администрации Президента или Секретаря Совета Безопасности.
Промежуточная отчетная информация о ходе реализации актов и поручений Президента, адресованная первому заместителю Руководителя Администрации Президента, начальнику Канцелярии Президента, помощникам и советникам Президента, может вноситься за подписью заместителей Руководителя Аппарата Правительства, заместителей первого руководителя государственного органа и членов коллегиальных органов.
Сноска. Пункт 67 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024); с изменением, внесенным Указом Президента РК от 10.02.2024 № 777.
68. В случае если пункты актов или поручений Президента не могут быть выполнены в установленный срок, то руководитель государственного органа-исполнителя (организации) не позднее установленного срока вносит письмо в Администрацию Президента с указанием текущего состояния исполнения, аргументированным обоснованием необходимости продления срока исполнения либо его перевода на среднесрочный или долгосрочный контроль. При этом указываются конкретный срок исполнения, ответственные политические государственные служащие государственного органа-исполнителя, а также государственных органов-соисполнителей и должностные лица организаций.
69. Продление сроков исполнения пунктов актов или поручений Президента либо их перевод на среднесрочный или долгосрочный контроль допускается не более одного раза по решению Президента или Руководителя Администрации Президента на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента либо его согласия с предложением Правительства либо государственного органа-исполнителя, завизированного ответственными должностными лицами Администрации Президента.
По поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности, решение о продлении срока исполнения, переводе их на среднесрочный или долгосрочный контроль принимается Секретарем Совета Безопасности.
Решение о переводе на среднесрочный контроль принимается в случае невозможности завершения исполнения поручения и/или достижения конечного результата в течение первоначально установленного срока по объективно сложившимся внешним обстоятельствам.
Решение о переводе на долгосрочный контроль принимается в случаях невозможности завершения исполнения поручения к установленному сроку по объективно сложившимся внешним обстоятельствам, а также необходимости осуществления контроля эффективности результатов исполнения поручения или его влияния на достижение стратегических показателей развития страны.
Продление срока исполнения поручений (первое продление) допускается по решению Президента или Руководителя Администрации Президента с рассмотрением вопроса о дисциплинарной ответственности виновных должностных лиц.
Сноска. Пункт 69 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024); с изменением, внесенным Указом Президента РК от 10.02.2024 № 777.

70. Президенттің актілері немесе тапсырмалары бойынша, егер:
1) тапсырма мазмұны бойынша орындалған, бірақ мәселе оның түпкілікті нәтижелігі мен тиімділігін бағалау, ұсынылған жаңа тәсілдерді енгізу үшін бақылауда қалдырылған;
2) бұрын берілген тапсырманы сапалы және жан-жақты іске асыру шеңберінде қосымша мәселелерді пысықтау қажеттігі туған;
3) тапсырманы іске асыру орындалу мерзімдері ұзартылған немесе ауыстырылған басқа тапсырмаларға тікелей байланысты болған;
4) төтенше жағдайға, төтенше ахуалға және карантин шараларына байланысты мемлекеттік органдардың және ұйымдардың жұмысын ұйымдастыруға шектеулер енгізілген жағдайларда, Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы немесе жауапты орындаушы мемлекеттік органның хаты негізінде орындаудың жаңа мерзімін белгілеу (мерзімді ауыстыру) туралы шешім қабылдануы мүмкін.
Президенттің актілерін немесе тапсырмаларын орындаудың жаңа мерзімін белгілеу (мерзімін ауыстыру) туралы шешімді Президент немесе Президент Әкімшілігінің Басшысы қабылдайды.
Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындаудың жаңа мерзімін белгілеу (мерзімін ауыстыру) туралы шешімді Президент немесе Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы қабылдайды.
Ескерту. 70-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
71. Осы Қағидалардың 42-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген қызметтік және өзге де құжаттар бойынша Президенттің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісіне жеке берілген және Президентті жеке хабардар етуді талап етпейтін тапсырмаларының орындалу мерзімдерін ұзарту, орта мерзімді және ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру, жаңа орындау мерзімін белгілеу Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеңесшісінің шешімімен жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 14.06.2022 № 927 Жарлығымен.
72. Президенттің Қазақстан халқына Жолдауын және оның сайлауалды бағдарламасын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының шеңберінде тапсырмаларды орындау мерзімін қайталап ұзартуға айрықша жағдайларда, Президенттің шешімі бойынша, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың бірінші басшыларының, сондай-ақ бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар (ұйымдар) бірінші басшыларының тиісті орынбасарларының тәртіптік жауаптылығы туралы мәселені қарай отырып жол беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, актілер немесе тапсырмалар тармақтарының орындалу мерзімін қайталап ұзартуға Президенттің немесе Президент Әкімшілігі Басшысының шешімі бойынша, мемлекеттік саяси қызметшілер мен ұйымдардың жауапты лауазымды адамдарының тәртіптік жауаптылығы туралы мәселені қарай отырып жол беріледі.
Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындау мерзімін қайталап ұзартуға айрықша жағдайларда, Президенттің немесе Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының шешімі бойынша, мемлекеттік саяси қызметшілер мен ұйымдардың жауапты лауазымды адамдарының тәртіптік жауаптылығы туралы мәселені қарай отырып жол беріледі.
Қабылданған шаралар туралы ақпарат Президент Әкімшілігіне бір айдан аспайтын мерзімде ұсынылады.

70. По актам или поручениям Президента на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента или письма ответственного государственного органа-исполнителя может быть принято решение об установлении нового срока (переносе срока) исполнения в случаях, если:
1) поручение по содержанию было исполнено, но вопрос оставлен на контроле для оценки его конечной результативности и эффективности, внедрения новых предложенных подходов;
2) возникла необходимость проработки дополнительных вопросов в рамках качественной и всесторонней реализации ранее данного поручения;
3) реализация поручения напрямую связана с другими поручениями, сроки исполнения которых продлены или перенесены;
4) введены ограничения в организации работы государственных органов и организаций, связанные с чрезвычайным положением, чрезвычайной ситуацией и карантинными мерами.
Решение об установлении нового срока (переносе срока) исполнения актов или поручений Президента принимается Президентом или Руководителем Администрации Президента.
Решение об установлении нового срока (переносе срока) исполнения поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности, принимается Президентом или Секретарем Совета Безопасности.
Сноска. Статья 70 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
71. Продление сроков исполнения, перевод на среднесрочный и долгосрочный контроль, установление нового срока исполнения поручений Президента по служебным и иным документам, указанным в подпункте 5) пункта 42 настоящих Правил, данных персонально Государственному советнику Республики Казахстан и не требующих личного информирования Президента, могут осуществляться решением Государственного советника Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 71 – в редакции Указа Президента РК от 14.06.2022 № 927.
72. Повторное продление срока исполнения поручений в рамках общенационального плана мероприятий по реализации послания Президента народу Казахстана и его предвыборной программы допускается в исключительных случаях по решению Президента с рассмотрением вопроса о дисциплинарной ответственности первых руководителей государственных органов и организаций, а также соответствующих заместителей первых руководителей государственных органов-соисполнителей (организаций).
Повторное продление срока исполнения пунктов актов или поручений, за исключением случаев, установленных в части первой настоящего пункта, допускается по решению Президента или Руководителя Администрации Президента с рассмотрением вопроса о дисциплинарной ответственности политических государственных служащих и ответственных должностных лиц организаций.
Повторное продление срока исполнения поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности, допускается в исключительных случаях по решению Президента или Секретаря Совета Безопасности с рассмотрением вопроса о дисциплинарной ответственности политических государственных служащих и ответственных должностных лиц организаций.
Информация о принятых мерах представляется в Администрацию Президента в срок не более одного месяца.

Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
73. Президент актілерінің немесе тапсырмаларының тармақтарын орындау мерзімін ұзарту туралы екі реттен артық ұсыныс енгізілген жағдайда, мемлекеттік органдардың (ұйымдардың) бірінші басшыларын, сондай-ақ қажет болған кезде Үкіметтің жауапты саяси лауазымды адамдарын оларға бекітілген тапсырмалар бойынша жазалау туралы мәселе қаралады.
74. Президенттің жеке тапсырмаларын орындау мерзімдерін ұзартуды оның әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында және Президент Әкімшілігінің ресми аккаунттарында және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмаларды қоспағанда, Президент қана жүзеге асырады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
74-1. Орындалуын бақылау бастапқыда Үкіметке немесе орталық және жергілікті атқарушы органдарға, ұйымдарға бекітілген, сондай-ақ Президент Әкімшілігі олардың бақылауына берген Президенттің актілері мен тапсырмалары бойынша орындалуын бақылауды жүзеге асыру және мерзімін ұзарту, орта мерзімді және ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы шешім қабылдау тәртібі осы Қағидалардың 5073-тармақтарының нормаларында белгіленген тәртіпке ұқсас. Тиісті шешімдер қабылдау деңгейі тиісінше Үкімет регламентінде немесе орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың және ұйымдардың ішкі регламенттерінде айқындалады.
Ескерту. 74-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
75. Актілердің және тапсырмалардың тармақтарын бақылаудан алу үшін:
1) толық және сапалы орындау, оның ішінде қол қойылған заң, Президенттің немесе Үкіметтің қабылданған актісі;
2) Президенттің бұрын берілген тапсырманы қамтитын (қайталайтын) жаңа тапсырмасы;
3) туындаған объективті мән-жайларға байланысты орындаудың мүмкін болмауы;
4) орындауды одан әрі бақылауды Үкіметке немесе басқа мемлекеттік органға, ұйымға беру негіз болып табылады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
75-1. Үкімет және басқа да мемлекеттік органдар жыл қорытындысы бойынша Президент Әкімшілігіне осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша олардың бақылауына берілген тапсырмалардың орындалуын бақылаудың жай-күйі мен нәтижелері туралы ақпарат енгізеді. Үкіметтің есебі Президент Әкімшілігіне жетекшілік ету бағыттарына қарай Премьер-Министр орынбасарының немесе Үкімет Аппараты Басшысының қолы қойылып енгізіледі және ол өзінің құрылымы бойынша Үкіметтің құрамына кіретін министрліктер жетекшілік ететін салалардағы тапсырмалардан тұруға тиіс.
Ескерту. 75-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

Сноска. Пункт 72 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
73. В случае внесения предложения о продлении срока исполнения пунктов актов или поручений Президента более двух раз рассматривается вопрос о наказании первых руководителей государственных органов (организаций), а также при необходимости ответственных политических должностных лиц Правительства по закрепленным за ними поручениям.
74. Продление сроков исполнения личных поручений Президента осуществляется только Президентом, за исключением поручений, опубликованных в его официальных аккаунтах и официальных аккаунтах Администрации Президента в социальных сетях и средствах массовой информации.
Сноска. Пункт 74 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
74-1. Порядок осуществления контроля исполнения и принятия решения о продлении срока, переводе на среднесрочный и долгосрочный контроль по актам и поручениям Президента, за которыми контроль исполнения первоначально закреплен за Правительством или центральными и местными исполнительными органами, организациями, а также переданным им на контроль Администрацией Президента, аналогичен порядку, установленному нормами пунктов 50-73 настоящих Правил. Уровень принятия соответствующих решений определяется Регламентом Правительства или внутренними регламентами центральных и местных государственных органов и организаций соответственно.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 74-1 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
75. Основаниями для снятия с контроля пунктов актов и поручений являются:
1) полное и качественное исполнение, в том числе подписанный закон, принятый акт Президента или Правительства;
2) новое поручение Президента, охватывающее (дублирующее) ранее данное поручение;
3) невозможность исполнения ввиду возникших объективных обстоятельств;
4) передача дальнейшего контроля исполнения Правительству или другому государственному органу, организации.
Сноска. Пункт 75 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
75-1. Правительство и другие государственные органы по итогам года вносят в Администрацию Президента информацию о состоянии и результатах контроля за исполнением поручений, переданных на их контроль, по установленной форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Отчет Правительства вносится в Администрацию Президента за подписью Заместителя Премьер-Министра или Руководителя Аппарата Правительства в зависимости от курируемых направлений и по структуре должен состоять из поручений в сферах, курируемых министерствами, входящими в структуру Правительства.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 75-1 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).

76. Президент актілерінің және тапсырмаларының тармақтарын бақылаудан алуды Президент немесе Президент Әкімшілігінің Басшысы:
1) орындаушы мемлекеттік органның (ұйымның) ұсынысы бойынша Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы не оның Президент Әкімшілігінің жауапты лауазымды адамдарының визаларымен ресімделген келісімі негізінде;
2) Президент Әкімшілігінің жергілікті жерге барып тексерулерінің, сондай-ақ жүргізілген ревизиялар мен құжаттамалық тексерудің өзге нысандарының қорытындылары бойынша Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы негізінде жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 75-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Үкіметтің немесе мемлекеттік органның бақылауына берілген тапсырмаларды бақылаудан алуды Премьер-Министр немесе оның орынбасары, тиісті мемлекеттік органның бірінші басшысы жүзеге асырады.
Егер Президенттің тапсырмасы тармағының осы Қағидалардың 75-тармағы 1), 2) және 3) тармақшаларының талаптарын бұза отырып бақылаудан алынғаны анықталған жағдайда, Президент немесе Президент Әкімшілігінің Басшысы Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы негізінде мұндай тапсырманың тармағын бақылауды қайта жаңарту және оның орындалу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдайды.
Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды бақылаудан алуды Президент немесе Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы жүзеге асырады.
Қазақстан халқы Ассамблеясының шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды бақылаудан алуды Президент немесе Президент Әкімшілігінің Басшысы жүзеге асырады.
Ескерту. 76-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
76-1. Осы Қағидалардың 66-3-тармағында көрсетілген тапсырмаларды бақылаудан алу мынадай тәртіппен:
осы Қағидалардың 66-3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тапсырмалар бойынша – жауапты орындаушы мемлекеттік органның ресми есебі ұсынылмастан, Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің монументтік өнер құрылысжайларын салу (орнату) фактісі туралы қызметтік жазбахатының негізінде, ал өзге де құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау (жөндеу) мәселелері бойынша орындаушы мемлекеттік органның пайдалануға енгізіле отырып, құрылыс жұмыстарының аяқталғаны және олардың нысаналы мақсатына сәйкес одан әрі пайдалануға әзірлігі туралы қорытынды есептік ақпараты негізінде;
осы Қағидалардың 66-3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тапсырмалар бойынша – жауапты орындаушы мемлекеттік органның түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілгені туралы қорытынды есебі ұсыныла отырып, Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің цифрландыру объектілерін өнеркәсіптік пайдалануға енгізу және олардың функционалын тестілеу туралы қызметтік жазбахаты негізінде;

76. Снятие с контроля пунктов актов и поручений Президента осуществляется Президентом или Руководителем Администрации Президента:
1) по предложению государственного органа-исполнителя (организации) на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента либо его согласия, оформленного визами ответственных должностных лиц Администрации Президента;
2) на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента по итогам проверок Администрации Президента с выездом на место, а также проведенных ревизий и иных форм документальной проверки.
Снятие с контроля поручений, переданных на контроль Правительства или государственного органа согласно подпункту 4) пункта 75 настоящих Правил, осуществляется Премьер-Министром или его заместителем, первым руководителем соответствующего государственного органа.
В случае, если будет установлено, что пункт поручения Президента был снят с контроля с нарушением требований подпунктов 1), 2) и 3) пункта 75 настоящих Правил, Президентом или Руководителем Администрации Президента на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента принимается решение о возобновлении контроля и продлении срока исполнения такого пункта поручения.
Снятие с контроля поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности, осуществляется Президентом или Секретарем Совета Безопасности.
Снятие с контроля поручений, содержащихся в решениях Ассамблеи народа Казахстана, осуществляется Президентом или Руководителем Администрации Президента.
Сноска. Пункт 76 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
76-1. Снятие с контроля поручений, указанных в пункте 66-3 настоящих Правил, осуществляется в следующем порядке:
по поручениям, указанным в подпункте 1) пункта 66-3 настоящих Правил, – на основании служебной записки ответственного структурного подразделения Администрации Президента о факте возведения (установления) сооружений монументального искусства, без представления официального отчета ответственного государственного органа-исполнителя, а по вопросам строительства, реконструкции (ремонта) иных объектов строительства – на основании итоговой отчетной информации государственного органа-исполнителя о завершении строительных работ с вводом в эксплуатацию и готовности их к дальнейшему использованию согласно целевому назначению;
по поручениям, указанным в подпункте 2) пункта 66-3 настоящих Правил, – на основании служебной записки ответственного структурного подразделения Администрации Президента о вводе в промышленную эксплуатацию объектов цифровизации и тестирования их функционала, с предоставлением заключительного отчета ответственного государственного органа-исполнителя о достижении конечных результатов;

осы Қағидалардың 66-3-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тапсырмалар бойынша:
егер тапсырмада аяқталу нысаны және/немесе түпкілікті нәтижесі бойынша реттеу нысанасын көрсететін нақты атауы көрсетілген жеке заңнамалық актіні қабылдау көзделсе – мемлекеттік органның ресми есебі ұсынылмастан және Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы енгізілместен, Президенттің қол қою фактісі бойынша;
егер тапсырманың мазмұнында заңнамаға түзетулер қабылдау көзделсе – жауапты орындаушы мемлекеттік органның ресми есебі ұсынылмастан, Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қабылданған заңнамалық актілердің нақты атауы және тапсырманы орындаудың қысқаша мазмұны көрсетілген сараптамалық қорытындысы негізінде;
осы Қағидалардың 66-3-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген тапсырмалар бойынша – мемлекеттік органның ресми есебі ұсынылмастан және Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы енгізілместен, іс-шараны өткізу, көшелерге және мемлекеттік меншік объектілеріне атау беру фактісі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 76-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
77. Президенттің жеке тапсырмаларын және оның әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында және Президент Әкімшілігінің ресми аккаунттарында жарияланған тапсырмаларды бақылаудан алуды Президент қана жүзеге асырады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
78. Осы Қағидалардың 42-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген қызметтік және өзге де құжаттар бойынша Президенттің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісіне жеке берілген және Президентті жеке хабардар етуді талап етпейтін тапсырмаларын бақылаудан алу Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеңесшісінің шешімімен жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 14.06.2022 № 927 Жарлығымен.
79. Президент Әкімшілігінің деңгейінде бақыланатын Президент актілерінің және тапсырмаларының тармақтарын орындаушы мемлекеттік орган (ұйым) оларды белгіленген тәртіппен Президент Әкімшілігінде бақылаудан алғаннан кейін ғана бақылаудан алады.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
80. Президент Әкімшілігінің Басшысы жыл қорытындысы бойынша Президентке:
1) Президент актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылаудың жай-күйі мен нәтижелері;

по поручениям, указанным в подпункте 3) пункта 66-3 настоящих Правил:
в случае если поручение по форме завершения и/или конечному результату предусматривало принятие отдельного законодательного акта с указанием конкретного наименования, отражающего предмет регулирования, – по факту подписания Президентом, без представления официального отчета государственного органа и без внесения экспертного заключения ответственного структурного подразделения Администрации Президента;
в случае если содержанием поручения было предусмотрено принятие поправок в законодательство, – на основании экспертного заключения ответственного структурного подразделения Администрации Президента с указанием конкретных наименований принятых законодательных актов и краткого содержания исполнения поручения, без представления официального отчета ответственного государственного органа-исполнителя;
по поручениям, указанным в подпункте 4) пункта 66-3 настоящих Правил, – по факту проведения мероприятия, присвоения наименования улицам и объектам государственной собственности, без представления официального отчета государственного органа и без внесения экспертного заключения ответственного структурного подразделения Администрации Президента.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 76-1 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
77. Снятие с контроля личных поручений Президента и поручений, опубликованных в его официальных аккаунтах и официальных аккаунтах Администрации Президента в социальных сетях, осуществляется только Президентом.
Сноска. Пункт 77 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
78. Снятие с контроля поручений Президента по служебным и иным документам, указанным в подпункте 5) пункта 42 настоящих Правил, данных персонально Государственному советнику Республики Казахстан и не требующих личного информирования Президента, может осуществляться решением Государственного советника Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 78 – в редакции Указа Президента РК от 14.06.2022 № 927.
79. Пункты актов и поручений Президента, контролируемых на уровне Администрации Президента, снимаются с контроля государственным органом-исполнителем (организацией) только после снятия их с контроля в Администрации Президента в установленном порядке.
Сноска. Пункт 79 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
80. Руководитель Администрации Президента по итогам года докладывает Президенту о:
1) состоянии и результатах контроля за исполнением актов и поручений Президента;

2) жалпыұлттық іс-шаралар жоспарларының және Президенттің сайлауалды бағдарламасының орындалу барысы туралы баяндайды.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
80-1. Үкімет жыл қорытындысы бойынша Президент Әкімшілігіне мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру барысы туралы есеп пен қорытындыны енгізеді.
Ескерту. 80-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
81. Мемлекеттік органдар Президенттің актілері мен тапсырмаларының іске асырылу барысы және нәтижелері туралы, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және әлеуметтік желілерде ел халқын ақпараттандыруды жүйелі негізде қамтамасыз етеді.
7. Нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу тәртібі
82. Президенттің нормативтік құқықтық жарлықтарына (бұдан әрі – жарлықтар) мониторинг қабылданған жарлықтарда Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшылықтарды, қайталануларды, олқылықтарды, тиімсіз іске асырылатын, ескірген және сыбайлас жемқорлықтық құқық нормаларын анықтау және қабылданған жарлықтарды іске асыру тиімділігін болжау, талдау, бағалау арқылы оларды жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау мақсатында жүргізіледі.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
83. Әзірлеуші мемлекеттік органдар жарлықтардың мониторингін тұрақты негізде жүргізеді.
84. Президент Әкімшілігі дайындаған жарлықтардың мониторингін оларды тікелей әзірлеген құрылымдық бөлімшелер жүзеге асырады.
85. Мемлекеттік органдар мониторингтің нәтижелері туралы ақпаратты және қажет болған жағдайда, тиісті жарлықтарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу не олардың күші жойылды деп тану туралы ұсыныстарды ағымдағы жылғы 31 желтоқсанға дейін Президент Әкімшілігіне жібереді.
86. Жарлықтарға мониторинг жүргізу жөніндегі әдістемелік ұсынымдар, ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптар, сондай-ақ жарлықтардың мониторингі мәселелері бойынша Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелері мен жарлықтарды әзірлеуші мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібін Президент Әкімшілігінің Басшысы бекітеді.
87. Жарлықтарға мониторинг жүргізу үшін пайдаланылатын олар туралы ақпаратты жинау, есепке алу және сақтау мақсатында Президент Әкімшілігі жарлықтардың электрондық түрдегі тіркелімін жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің жолдауын
дайындау және іске асыру,
актілерімен және
тапсырмаларымен жұмыс істеу
және олардың орындалуын
бақылауды жүзеге асыру,
нормативтік құқықтық
жарлықтарға мониторинг
жүргізу қағидаларына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президенті актісінің жобасын келісу ПАРАҒЫ
ЖОБА: ____________________
Жобаның атауы:____________________________________
Жобаның нөмірі / Нұсқасы:
Әзірлеуші МО:
МО басшысы:
Заң қызметінің басшысы:
Жауапты орындаушы:
Жобаның сипаттамасы:
Келісуші мемлекеттік органдар
Ұйымның атауы
Келісу күні мен уақыты
Қол қоюшының Т.А.Ә.
ЭЦҚ қою мәртебесі
Түсіндірме
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы
Президентінің жолдауын
дайындау және іске асыру,
актілерімен және
тапсырмаларымен жұмыс істеу
және олардың орындалуын
бақылауды жүзеге асыру,
нормативтік құқықтық
жарлықтарға мониторинг
жүргізу қағидаларына
2-ҚОСЫМША
Мемлекет басшысының Қазақстан халқына жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары
№ р/с
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындалу мерзімі
1
2
3
4
5
1.
2.
...
Қазақстан Республикасы
Президентінің жолдауын
дайындау және іске асыру,
актілерімен және
тапсырмаларымен жұмыс істеу
және олардың орындалуын
бақылауды жүзеге асыру,
нормативтік құқықтық
жарлықтарға мониторинг
жүргізу қағидаларына
3-ҚОСЫМША
КЕЛІСІЛДІ ______________________ 20 ___ жылғы _________ №____
БЕКІТЕМІН ______________________ 20 ___ жылғы _________ №____
Ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы)
Құжаттың түрі:
Тапсырманың мазмұны:
Аралық бақылау мерзімі:
Соңғы орындалу мерзімі:
Жауапты орындаушы мемлекеттік орган:
№ р/с
Іс-шараның атауы
Жауапты орындаушы (бірлесіп орындаушы)
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
Орындалу индикаторлары
Мемлекеттік органның/ұйымның бақылауға жауапты лауазымды адамы
1-кезең. Ұйымдастыру-дайындау жұмысы
1.
2.
2-кезең. Практикада іске асыру
1.
Қазақстан Республикасы
Президентінің жолдауын
дайындау және іске асыру,
актілерімен және
тапсырмаларымен жұмыс істеу
және олардың орындалуын
бақылауды жүзеге асыру,
нормативтік құқықтық
жарлықтарға мониторинг
жүргізу қағидаларына
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат
№ р/с
Жоспар тармағының №
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындалу мерзімі
Қабылданған шаралар және қол жеткізілген нәтижелер
Тармақты іске асыру бойынша жақын арадағы перспективаға арналған іс-қимыл жоспары
Орындалу барысын бағалау және одан арғы бақылау бойынша ұсыныстар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасы
Президентінің жолдауын
дайындау және іске асыру,
актілерімен және
тапсырмаларымен жұмыс істеу
және олардың орындалуын
бақылауды жүзеге асыру,
нормативтік құқықтық
жарлықтарға мониторинг
жүргізу қағидаларына
5-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің ____________________________ 20__ жылғы ___ _______ № ____ актісін немесе тапсырмасын іске асыру бойынша
БАҚЫЛАУДЫ БЕКІТУ

2) ходе исполнения общенациональных планов мероприятий и предвыборной программы Президента.
Сноска. Пункт 80 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
80-1. Правительство по итогам года вносит в Администрацию Президента отчет и заключение о ходе реализации документов системы государственного планирования.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 80-1 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
81. Государственные органы на системной основе обеспечивают информирование населения страны, в том числе в средствах массовой информации и социальных сетях, о ходе и результатах реализации актов и поручений Президента.
7. Порядок проведения мониторинга нормативных правовых указов
82. Мониторинг нормативных правовых указов Президента (далее – указы) проводится с целью выявления в принятых указах противоречий законодательству Республики Казахстан, дублирований, пробелов, неэффективно реализуемых, устаревших и коррупциогенных норм права и выработки предложений по их совершенствованию путем прогнозирования, анализа, оценки эффективности реализации принятых указов.
Сноска. Пункт 82 - в редакции Указа Президента РК от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
83. Мониторинг указов ведется государственными органами-разработчиками на постоянной основе.
84. Мониторинг указов, подготовленных Администрацией Президента, осуществляется непосредственно разработавшими их структурными подразделениями.
85. Государственными органами информация о результатах мониторинга и, в случае необходимости, предложения о внесении в соответствующие указы изменений и (или) дополнений либо признании их утратившими силу направляется в Администрацию Президента до 31 декабря текущего года.
86. Методические рекомендации по проведению мониторинга указов, требования к представляемой информации, а также порядок взаимодействия структурных подразделений Администрации Президента и государственных органов-разработчиков указов по вопросам мониторинга указов утверждаются Руководителем Администрации Президента.
87. В целях сбора, учета и хранения информации об указах, используемой для их мониторинга, Администрацией Президента ведется регистр указов в электронном виде.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Правилам подготовки и
реализации послания, работы с
актами и поручениями
Президента Республики
Казахстан и осуществления
контроля за их исполнением,
проведения мониторинга
нормативных
правовых указов
ЛИСТ
согласования проекта акта Президента Республики Казахстан
ПРОЕКТ: ___________________
________________________________________________________________________________
Наименование проекта: ____________________________________________
_______________________________________________________________________________
Номер проекта / Версия:
ГО разработчик:
Руководитель ГО:
Руководитель юр. службы
Ответственный исполнитель:
Описание проекта:
Согласующие государственные органы:
Наименование организации Дата и время согласования Ф.И.О. подписавшего Статус подписания ЭЦП Комментарий
1
2
3
4
5
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Правилам подготовки и
реализации послания, работы с
актами и поручениями
Президента Республики
Казахстан и осуществления
контроля за их исполнением,
проведения мониторинга
нормативных
правовых указов
Общенациональный план мероприятий по реализации послания Главы государства народу Казахстана
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
1
2
3
4
5
1.
2.
...
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Правилам подготовки и
реализации послания, работы с
актами и поручениями
Президента Республики
Казахстан и осуществления
контроля за их исполнением,
проведения мониторинга
нормативных
правовых указов
СОГЛАСОВАНО ____________________________ _________ 20__ года № _______
УТВЕРЖДАЮ ____________________________ _________ 20__ года № _______
План организационных мероприятий (дорожная карта)
Вид документа:
Содержание поручения:
Промежуточный срок контроля:
Конечный срок исполнения:
Ответственный государственный орган – исполнитель:
№ п/п
Наименование мероприятия
Ответственный исполнитель (соисполнитель)
Форма завершения
Срок исполнения
Индикаторы исполнения
Ответственное за контроль должностное лицо государственного органа/организации
Этап 1. Организационно-подготовительная работа
1.
2.
Этап 2. Практическая реализация
1.
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к Правилам подготовки и
реализации послания, работы с
актами и поручениями
Президента Республики
Казахстан и осуществления
контроля за их исполнением,
проведения мониторинга
нормативных
правовых указов
Информация о ходе исполнения общенационального плана мероприятий по реализации послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана
№ п/п
№ пункта плана
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
Принятые меры и достигнутые результаты
План действий на ближай-шую перспек-тиву по реализа-ции пункта
Оценка хода исполне-ния и предложе-ния по дальней-шему контролю
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к Правилам
подготовки и реализации
послания,
работы с актами и поручениями
Президента Республики
Казахстан
и осуществления контроля за
их исполнением, проведения
мониторинга нормативных
правовых указов

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
р/с №
Іс-шараның атауы
Орындалу мерзімі
Аяқталу нысаны
Түпкілікті нәтиже*
Жауапты мемлекеттік орган
Бақылауға жауапты мемлекеттік орган (Үкімет, орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы орган).
Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі
1.
2.
__________________
* түпкілікті нәтиже өздерінің мазмұны белгілі бір өлшенетін әлеуметтік-экономикалық немесе өзге де әсерге жетуге мүмкіндік беретін нақты тұжырымдалған шаралар қабылдауды болжайтын тапсырмалар мен актілер бойынша ғана айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің жолдауын
дайындау және іске асыру,
актілерімен және
тапсырмаларымен жұмыс істеу
және олардың орындалуын
бақылауды жүзеге асыру,
нормативтік құқықтық
жарлықтарға мониторинг
жүргізу қағидаларына
6-ҚОСЫМША
Электрондық
құжаттың
көшірмесі
Қазақстан Республикасы Президенті тапсырмаларының жобасын келісудің ЭЛЕКТРОНДЫҚ ПАРАҒЫ
Мазмұны:
Келісу нәтижелері:
Лауазымы
Т.А.Ә.
Келісу күні мен уақыты
Қол қою мәртебесі
1
2
3
Жобалық құжаттың тіркеу деректемелері: _________________________
Қазақстан Республикасы
Президентінің жолдауын
дайындау және іске асыру,
актілерімен және
тапсырмаларымен жұмыс істеу
және олардың орындалуын
бақылауды жүзеге асыру,
нормативтік құқықтық
жарлықтарға мониторинг
жүргізу қағидаларына
7-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының іске асырылу барысы туралы Президент Әкімшілігіне ұсынылатын ақпараттың* НЫСАНЫ
Ескерту. 7-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Тапсырманың деректемелері:
1.1. тапсырма қамтылған құжаттың атауы (Президенттің хаттамасы, Жарлығы және т.б.), күні және нөмірі және оның тармағына сілтеме;
1.2. жауапты орындаушы, бірлесіп орындаушылар;
1.3. орындаудың бастапқы мерзімі.
2. Тапсырманың қысқаша мазмұны.
3. Есепті кезеңде тапсырманы іске асыру қорытындылары:
3.1. тапсырманы іске асыруға бағытталған іс-шаралардың орындалу барысы (аралық немесе кезеңдік ақпарат берілген жағдайда);
3.2. өткізілген іс-шаралардан кейін қол жеткізілген нәтиже (түпкілікті нәтиже);
тапсырманы орындау нәтижелері бойынша нақты: "орындалды", "ішінара орындалды", "орындалған жоқ" деген тұжырымдар берілген өзіндік бағалау. Екінші және үшінші жағдайларда ақпаратта тапсырманы ішінара орындау немесе орындамау себептері міндетті түрде көрсетіледі.

Сноска. Приложение 5 - в редакции Указа Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
ЗАКРЕПЛЕНИЕ КОНТРОЛЯ
по реализации акта или поручения Президента Республики Казахстан ____________________________ № _______ от _____ ___________ 20____ года
№ п/п
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Форма завершения
Конечный результат*
Ответственный государственный орган
Ответственный за контроль государственный орган (Правительство, центральный государственный или местный исполнительный орган).
Ответственное структурное подразделение Администрации Президента
1.
2.
__________________
* конечный результат определяется только по поручениям и актам, содержание которых предполагает принятие конкретных выработанных мер, позволяющих достичь определенного измеряемого социально-экономического или иного эффекта.
ПРИЛОЖЕНИЕ 6
к Правилам подготовки и
реализации послания, работы с
актами и поручениями
Президента Республики
Казахстан и осуществления
контроля за их исполнением,
проведения мониторинга
нормативных
правовых указов
Копия
электронного
документа
ЭЛЕКТРОННЫЙ ЛИСТ
согласования проекта поручений Президента Республики Казахстан
Содержание:
Результаты согласования:
Должность Ф.И.О. Дата и время согласования Статус подписания
1
2
3
Регистрационные реквизиты проектного документа: _________________________
ПРИЛОЖЕНИЕ 7
к Правилам подготовки и
реализации послания, работы с
актами и поручениями
Президента Республики
Казахстан и осуществления
контроля за их исполнением,
проведения мониторинга
нормативных
правовых указов
ФОРМА
информации о ходе реализации актов и поручений Президента Республики Казахстан, представляемой в Администрацию Президента*
Сноска. Приложение 7 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
1. Реквизиты поручения:
1.1. наименование (протокол, Указ Президента и т.д.), дата и номер документа, содержащего поручение и ссылка на его пункт;
1.2. ответственный исполнитель, соисполнители;
1.3. первоначальный срок исполнения.
2. Краткое содержание поручения.
3. Итоги реализации поручения в отчетный период:
3.1. ход исполнения мероприятий, направленных на реализацию поручения (в случае предоставления промежуточной или периодической информации);
3.2. результат (конечный результат), достигнутый после проведенных мероприятий;
собственная оценка по результатам исполнения поручения с конкретными формулировками: "выполнено", "выполнено частично", "не выполнено". Во втором и третьем случаях в информации в обязательном порядке указываются причины частичного выполнения или невыполнения поручения.

4. Мемлекеттік органның:
осы Қағидалардың 75-тармағында белгіленген негіздердің біреуін көрсете отырып бақылаудан алу туралы;
мерзімін ұзарту не орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру, жаңа мерзімді белгілеу туралы тұжырымдары мен ұсыныстары.
__________________
* Президент Әкімшілігінің құқықтық актісінде белгіленген жағдайлардан басқа ретте, орындалу мерзімі он жұмыс күніне дейінгі жедел сипаттағы тапсырмалар, сондай-ақ кеңестерге және өзге де халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шараларға ақпараттық-анықтамалық материалдар, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын беруге байланысты тапсырмалар.
Қазақстан Республикасы
Президентінің жолдауын
дайындау және іске асыру,
актілерімен және
тапсырмаларымен жұмыс істеу
және олардың орындалуын
бақылауды жүзеге асыру,
нормативтік құқықтық
жарлықтарға мониторинг
жүргізу қағидаларына
8-ҚОСЫМША
Үкіметтің (орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның) өздерінің бақылауына берілген тапсырмалар бойынша жыл сайынғы жиынтық есебінің нысаны
Ескерту. 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2023 № 403 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
р/с №
Тапсырманың деректемелері
Тапсырманың мазмұны
Орындалу мәртебесі (орындалған, орындалуда)
Егер тапсырма орындалса, түпкілікті нәтиже қысқаша баяндалсын
Егер тапсырма орындалып жатса, аралық нәтиже қысқаша баяндалсын (оның ішінде мерзімдерді ұзарту, орта мерзімді/ ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру, жаңа мерзімдерді белгілеу фактілері көрсетіле отырып)
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау саласында
1.
Денсаулық сақтау саласында
1.
Білім беру саласында
1.
……………… саласында
1.
__________________
* орталық мемлекеттік органдар өздерінің ережелеріне сәйкес реттеу саласын көрсетеді.

4. Выводы и предложения государственного органа о:
снятии с контроля с указанием одного из оснований, установленных пунктом 75 настоящих Правил;
продлении срока либо переводе на среднесрочный или долгосрочный контроль, установлении нового срока.
__________________
* кроме случаев, установленных правовым актом Администрации Президента, поручений оперативного характера со сроком исполнения до десяти рабочих дней, а также связанных с предоставлением информационно-справочных материалов к совещаниям и иным международным и общественно значимым мероприятиям, документов системы государственного планирования.
ПРИЛОЖЕНИЕ 8
к Правилам
подготовки и реализации
послания,
работы с актами и поручениями
Президента Республики
Казахстан
и осуществления контроля за их
исполнением, проведения
мониторинга нормативных
правовых указов
Форма сводного ежегодного отчета Правительства (центрального государственного или местного исполнительного органа) по переданным на их контроль поручениям
Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2023 № 403 (вводится в действие с 01.02.2024).
№ п/п
Реквизиты поручения
Содержание поручения
Статус исполнения (исполнено, на исполнении)
Если поручение исполнено, кратко изложить конечный результат
Если поручение на исполнении, кратко изложить промежуточный результат (в том числе с указанием фактов продлений сроков, переводов на среднесрочный/ долгосрочный контроль, установления новых сроков)
В сфере труда и социальной защиты населения
1.
В сфере здравоохранения
1.
В сфере просвещения
1.
В сфере………………
1.
__________________
*центральные государственные органы указывают сферу регулирования в соответствии с их положениями.