Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 26 маусымдағы № 643 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Президентінің 1993 жылғы 23 сәуірдегі № 1185 Жарлығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 1 сәуірдегі № 1177 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
Сот жүйесінің қызметін ұйымдастыруды жетілдіру мақсатында және «Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы» 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген ережелерді бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 26 маусымдағы № 643 Жарлығына мынадай  өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспеде:
«29-бабының 3-тармағына» деген сөздер «29-бабының 4-тармағына» деген сөздермен ауыстырылсын;
«38-бабына» деген сөздер «38 және 38-1-баптарына» деген сөздермен ауыстырылсын;
«және 48-бабының 2-тармағына» деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақтың 2) тармақшасы «бекітілсін» деген сөзбен толықтырылып, 3) тармақшасы алып тасталсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Судьялыққа кандидаттың тағылымдамадан өтуі туралы ережеде:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тағылымдамадан өту машықтанушы-кандидаттың іскерлік, кәсіптік және моральдық қасиеттерін зерделеу және оның судья өкілеттіктерін жүзеге асыру перспективаларын айқындау мақсатында жүзеге асырылады.»;
2-1-тармақта:
«енуіне» деген сөзден кейін «, Сот жюриінің қорытындысына» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Судья қызметінен, құқық қорғау органдарынан немесе өзге де мемлекеттік қызметтен теріс қылықтары мен қызметтік міндеттерін орындау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін жұмыстан босатылған адамдар тағылымдамадан өтуге жіберілмейді.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Тағылымдамадан өту мерзімін облыстық соттың және оған теңестірілген соттың (бұдан әрі - облыстық сот) төрағасы тоғыз айдан бір жылға дейінгі шекте белгілейді.
Заңгерлік мамандығы бойынша бес жылдан артық жұмыс тәжірибесі бар, сондай-ақ құқықтың белгілі бір саласында ғылыми дәрежелері мен атақтары бар адамдар үшін тағылымдамадан өту мерзімі оның еңбек өтіліне, заң мамандығы бойынша атқарып отырған қызметіне және судья қызметіне орналасу үшін оның кәсіби даярлығының деңгейін айқындайтын негіздердің басқа да деректеріне байланысты алты айдан тоғыз айға дейін шекте белгіленеді.»;
5-тармақ алып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643 и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 23 апреля 1993 года № 1185
Указ Президента Республики Казахстан от 1 апреля 2011 года № 1177
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
В целях совершенствования организации деятельности судебной системы и в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643 "Об утверждении положений, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в преамбуле:
слова "с пунктом 3" заменить словами "с пунктом 4";
слова "статьей 38" заменить словами "статьями 38 и 38-1";
слова ", пунктом 2 статьи 48" исключить;
подпункт 3) пункта 1 исключить;
в Положении о прохождении стажировки кандидатом в судьи, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Прохождение стажировки осуществляется в целях изучения деловых, профессиональных и моральных качеств стажера-кандидата и определения перспектив осуществления им судейских полномочий.";
в пункте 2-1:
после слов "приговора суда" дополнить словами ", заключением Судебного жюри";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Не допускаются к прохождению стажировки лица, уволенные с должности судьи, из правоохранительных органов или с иной государственной службы за порочащие проступки и нарушения законодательства Республики Казахстан при исполнении служебных обязанностей.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Срок стажировки устанавливается председателем областного и приравненного к нему суда (далее - областной суд) в пределах от девяти месяцев до одного года.
Срок стажировки для лиц, имеющих опыт работы по юридической специальности свыше пяти лет, а также имеющих ученые степени и звания в определенной отрасли права, устанавливается в пределах от шести до девяти месяцев, в зависимости от стажа, занимаемой должности по юридической специальности и других данных, на основании которых определяется уровень их профессиональной подготовленности для занятия должности судьи.";
пункт 5 исключить;

6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) жоғары заң білімі бар, еңбек жолы мінсіз және заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар;»;
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Судья қызметіне орналасуға конкурсқа қатысу үшін тағылымдамадан өтуге тілек білдірген адам облыстық соттың төрағасына тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы өтініш береді.»;
9-тармақтағы «аудандық» деген сөз «облыстық» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
«9-1. Егер адам тағылымдамадан өтуге жіберілсе, тағылымдамадан өту жүзеге асырылатын аудандық сотты не аудандық соттарды, сондай-ақ тағылымдамадан өту үшін жалпы үйлестіру мен бақылау жүктелетін облыстық сот судьясын - тағылымдама үйлестірушісін облыстық соттың төрағасы өкіммен белгілейді.
Облыстық сот төрағасының өкімі облыстардағы, Астана және Алматы қалаларындағы сот кеңсесінің басшысы мен машықтанушы-кандидаттың арасында тағылымдамадан өту туралы келісім жасау үшін негіз болып табылады.
Тағылымдамадан өту туралы келісімде:
1) тараптардың атауы;
2) тараптардың құқықтары мен міндеттері;
3) тағылымдамадан өту орны;
4) тағылымдамадан өту талаптары, тәртібі мен мерзімдері қамтылуға тиіс.
Тағылымдамадан өту туралы үлгі келісімді Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
Облыстардағы, Астана және Алматы қалаларындағы соттардың кеңселері машықтанушы-кандидат туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.»;
12-тармақтың бірінші сөйлемі «Тағылымдама» деген сөзден кейін «облыстық соттың судьясы - тағылымдама үйлестірушісімен келісім бойынша» деген сөздермен толықтырылсын;
1314-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Машықтанушы-кандидат аудандық сотқа келгеннен кейін соттың төрағасы судьялардың арасынан аудандық сот судьясын - тағылымдама жетекшісін тағайындайды.
Тағылымдама жетекшісі:
1) жұмыстың қажетті көлемін айқындайды;
2) машықтанушы-кандидатқа кәсіби білім деңгейін арттыруда және практикалық дағды алуда көмек көрсетеді;
3) тағылымдамадан өту жоспарының орындалуын қамтамасыз етеді.
14. Тағылымдамадан өту қорытындылары бойынша машықтанушы-кандидат тағылымдамадан өтуі туралы жазбаша есеп жасайды,  онда оның жеке жоспарды орындағаны, сондай-ақ тағылымдама жетекшісі айқындаған тапсырмаларды орындағаны туралы мәліметтер көрсетілуге тиіс.
Бір мезгілде аудандық соттың судьясы - тағылымдама жетекшісі машықтанушы-кандидатка пікір жазады, оны аудандық соттың төрағасы бекітеді. Пікірде оның тағылымдама барысында алған практикалық дағдылары мен білімі, машықтанушы-кандидаттың дайындық дәрежесі, іскерлік және моральдық қасиеттері туралы мәлімет қамтылуға тиіс.
Аудандық соттың судьясы - тағылымдама жетекшісі машықтанушы-кандидатқа пікірді, тағылымдамадан етудің жеке жоспарын, оны орындағаны туралы белгілермен бірге және машықтанушының тағылымдамадан өту қорытындылары туралы жазбаша есебін облыстық сот судьясы - тағылымдама үйлестірушісінің қарауына ұсынады. Оларды қарау  нәтижелері бойынша облыстық сот судьясы - тағылымдама үйлестірушісі материалдарды облыстық соттың жалпы отырысының қарауына енгізеді.»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) имеющий высшее юридическое образование, безупречную репутацию и стаж работы по юридической профессии не менее двух лет;";
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Лицо, изъявившее желание пройти стажировку для участия в конкурсе на занятие должности судьи, обращается к председателю областного суда с заявлением о допуске к прохождению стажировки.";
в пункте 9 слово "районного" заменить словом "областного";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. В случае, если лицо допущено к прохождению стажировки, председатель областного суда распоряжением определяет районный суд либо районные суды, в котором(ых) осуществляется прохождение стажировки, а также координатора стажировки - судью областного суда, на которого возлагается общая координация и контроль за прохождением стажировки.
Распоряжение председателя областного суда является основанием для заключения между руководителем канцелярии суда в областях, городах Астане и Алматы и стажером-кандидатом соглашения о прохождении стажировки.
Соглашение о прохождении стажировки должно содержать:
1) наименование сторон;
2) права и обязанности сторон;
3) место прохождения стажировки;
4) условия, порядок и сроки прохождения стажировки.
Типовое соглашение о прохождении стажировки утверждается уполномоченным органом по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов.
Канцелярией судов в областях, городах Астане и Алматы публикуется информация о стажере-кандидате в средствах массовой информации.";
первое предложение пункта 12 дополнить словами "по согласованию с координатором стажировки - судьей областного суда";
пункты 1314 изложить в следующей редакции:
"13. По прибытии стажера-кандидата в районный суд председатель суда назначает из числа судей руководителя стажировки - судью районного суда.
Руководитель стажировки:
1) определяет необходимый объем работы;
2) оказывает стажеру-кандидату помощь в повышении уровня профессиональных знаний и приобретении практических навыков;
3) обеспечивает выполнение плана прохождения стажировки.
14. По итогам прохождения стажировки стажер-кандидат составляет письменный отчет о прохождении стажировки, в котором должно быть отражено выполнение им индивидуального плана, а также сведения о выполненных заданиях, определенных руководителем стажировки.
Одновременно руководитель стажировки - судья районного суда составляет отзыв на стажера-кандидата, утверждаемый председателем районного суда. Отзыв должен содержать сведения о полученных им в ходе стажировки практических навыках и знаниях, степени подготовки, деловых и моральных качествах стажера-кандидата.
Отзыв на стажера-кандидата, индивидуальный план стажировки с отметками о его выполнении и письменный отчет стажера об итогах прохождения стажировки представляются руководителем стажировки - судьей районного суда на рассмотрение координатора стажировки - судьи областного суда. По результатам их рассмотрения координатор стажировки - судья областного суда вносит материалы на рассмотрение пленарного заседания областного суда.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

«16. Облыстық соттың жалпы отырысы судья қызметіне кандидаттардың тағылымдамадан өтуінің қорытындыларын қарайды және Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне тиісті қорытынды ұсынады. Облыстық соттың жалпы отырысының оң қорытындысы бес жыл бойы жарамды болады.»;
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
«16-1. Облыстық соттың жалпы отырысы тағылымдама қорытындыларын қарау нәтижелері бойынша мынадай жағдайларда:
машықтанушы-кандидат теріс қылық жасағанда;
тағылымдамадан өту жоспары орындалмағанда;
машықтанушы-кандидаттың моральдық-этикалық бейнесін теріс жағынан сипаттайтын мәліметтер болғанда теріс қорытынды береді.
Машықтанушы-кандидаттың дәлелді себептер бойынша уақытша болмауы тағылымдамадан өту жоспарының орындалмауына әкеп соққан жағдайда, облыстық соттың жалпы отырысы тағылымдама мерзімін ол болмаған тиісті кезеңге ұзарту туралы шешім қабылдайды. Машықтанушы-кандидат теріс қорытынды алған жағдайда жалпы негіздерде тағылымдамадан қайта өтуге, теріс қорытындыны алған күнінен кемінде бір жыл өткеннен кейін жіберіледі.
Тағылымдама қорытындыларын қараудың теріс қорытындысы судья қызметіне теріс қорытынды алған кандидаттардың есебін жүргізу үшін облыстық соттарға жіберілуге жатады.»;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Сот жюриі туралы ережеде:
5-тармақтағы «Жоғарғы Соттың» деген сөздер «Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының» деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақтағы «және алқаларының» деген сөздер «және сот алқаларының» деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшаның мәтіні бойынша «тоқтатылуы» деген сөздерден кейін «не тоқтатыла тұруы» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша алып тасталсын;
екінші бөліктегі «Жоғарғы Соттың» деген сөздер «Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының» деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақта:
«Жоғарғы Соттың» деген сөздер «Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты» деген сөздермен ауыстырылсын;
«бұзғаны үшін екі және одан да көп тәртіптік жазалары бар» деген  сөздер «ұдайы бұзуға жол берген» деген сөздермен ауыстырылсын;
25-тармақ «төрағасы не» деген сөздерден кейін «соттың» деген сөзбен толықтырылсын;
3334-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«33. Сот жюриінің қызметін қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі  өкілетті орган жүзеге асырады.
34. Сот жюриінің жұмыс органы Сот жюриінің хатшылығы болып табылады, ол Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік қызметшілерінің құрамынан қалыптастырылады.»;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Судьялардың республикалық  және облыстық тәртіптік-біліктілік алқалары туралы ережеде:

"16. Пленарное заседание областного суда рассматривает итоги стажировки кандидатов на должность судьи и представляет в Высший Судебный Совет Республики Казахстан соответствующее заключение. Положительное заключение пленарного заседания областного суда действительно в течение пяти лет.";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Отрицательное заключение по результатам рассмотрения итогов стажировки дается пленарным заседанием областного суда в следующих случаях:
совершения стажером-кандидатом порочащего проступка;
невыполнения плана прохождения стажировки;
наличия сведений, характеризующих морально-этический облик стажера-кандидата с отрицательной стороны.
В случае временного отсутствия стажера-кандидата по уважительным причинам, повлекшего невыполнение плана прохождения стажировки, пленарным заседанием областного суда принимается решение о продлении срока стажировки на период, соответствующий времени его отсутствия.
В случае получения отрицательного заключения стажер-кандидат допускается к прохождению повторной стажировки на общих основаниях, не ранее чем через один год со дня получения отрицательного заключения.
Отрицательное заключение рассмотрения итогов стажировки подлежит направлению в областные суды для ведения учета кандидатов на должность судьи, получивших отрицательное заключение.";
в Положении о Судебном жюри, утвержденном вышеназванным указом:
пункт 5 после слов "заседанием Верховного Суда" дополнить словами "Республики Казахстан";
пункт 11 после слов "и председатели" дополнить словами "судебных";
в пункте 14:
в части первой:
в подпункте 1) слова "полномочий или прекращение" заменить словами "либо приостановление полномочий или прекращение либо приостановление";
подпункт 3) исключить;
часть вторую дополнить словами "Республики Казахстан";
в пункте 15:
после слов "Верховного Суда" дополнить словами "Республики Казахстан";
слова "два и более дисциплинарных взыскания за нарушение" заменить словами "допустившего систематические нарушения";
пункт 25 после слов "либо председатель" дополнить словом "судебной";
пункты 3334 изложить в следующей редакции:
"33. Обеспечение деятельности Судебного жюри осуществляется уполномоченным органом по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов.
34. Рабочим органом Судебного жюри является секретариат Судебного жюри, формируемый из состава государственных служащих уполномоченного органа по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов.";
в Положении о Республиканской и областных дисциплинарно-квалификационных коллегиях судей, утвержденном вышеназванным Указом:

1 және 2-тармақтардағы «істер және біліктілік іс жүргізу материалдарын» деген сөздер «істерді» деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақтағы «алқа» деген сөз «сот алқалары» деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақта:
2) тармақшадағы «алқа төрағаларына» деген сөздер «сот алқалары төрағаларына» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы «алқа төрағаларының» деген сөздер «сот алқалары төрағаларының» деген сөздермен ауыстырылып, «мәселені» деген сөзден кейін «қарайды.» деген сөзбен толықтырылсын;
5) тармақша алып тасталсын;
11-тармақтың 4) тармақшасы «қарайды.» деген сөзбен толықтырылып, 5) тармақшасы алып тасталсын;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Тәртіптік-біліктілік алқасының жұмысшы органы Тәртіптік-біліктілік алқасының хатшылығы болып табылады, ол Қазақстан  Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі  өкілетті органның, облыстардағы, Астана және Алматы қалаларындағы соттар кеңселерінің мемлекеттік қызметшілерінің құрамынан қалыптастырылады.»;
22-тармақта:
«судьясына» деген сөз «сот алқалары төрағаларына, судьяларына» деген сөздермен ауыстырылсын;
«алқа» деген сөз «сот алқалары» деген сөздермен ауыстырылсын;
34-тармақтағы «жергілікті соттардың қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын орталық уәкілетті мемлекеттік орган және жергілікті соттар әкімшілері» деген сөздер «Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган» деген сөздермен ауыстырылсын;
35-тармақтағы «, біліктілік іс жүргізу жөніндегі» деген сөздер алып тасталсын;
37-тармақтағы «не біліктілік іс жүргізу материалдары қаралған» деген сөздер алып тасталсын;
39-тармақтағы «37» деген цифрлар «38» деген цифрлармен ауыстырылсын;
40-тармақтың 5) тармақшасындағы «1)» деген цифр «1-1)» деген цифрлармен ауыстырылсын;
43-тармақта:
бірінші бөліктегі «жергілікті соттар әкімшілері» деген сөздер «облыстардағы, Астана және Алматы қалаларындағы соттардың кеңселері» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Республикалық тәртіптік-біліктілік алқасының қызметін Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган қамтамасыз етеді.».
2. «Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьяларына біліктілік сыныптарын беру туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1993 жылғы 23 наурыздағы № 1185 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., № 12, 143-құжат) күші жойылды деп танылсын.

в пунктах 1 и 2 слова "и материалов квалификационного производства" исключить;
пункт 7 после слов "и председатели" дополнить словами "судебных";
в пункте 10:
в подпункте 2) слова "председателей коллегий" заменить словами "председателей судебных коллегий";
подпункт 4) после слов "и председателей" дополнить словом "судебных";
подпункт 5) исключить;
подпункт 5) пункта 11 исключить;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Рабочим органом дисциплинарно-квалификационной коллегии является секретариат дисциплинарно-квалификационной коллегии, формируемый из состава государственных служащих уполномоченного органа по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов, канцелярий судов в областях, городах Астане и Алматы.";
в пункте 22:
слово "судьи" заменить словами "председателей судебных коллегий, судей";
после слов "и председателей" дополнить словом "судебных";
в пункте 34 слова "центральный уполномоченный государственный орган, осуществляющий организационное и материально-техническое обеспечение деятельности местных судов, и администраторы судов на местах" заменить словами "уполномоченный орган по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов";
в пункте 35 слова "по квалификационному производству," исключить;
в пункте 37 слова "либо рассмотрены материалы квалификационного производства" исключить;
в пункте 39 цифры "37" заменить цифрами "38";
в подпункте 5) пункта 40 цифру "1)" заменить цифрами "1-1)";
в пункте 43:
в части первой слова "администраторами судов на местах" заменить словами "канцеляриями судов в областях, городах Астане и Алматы";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Деятельность Республиканской дисциплинарно-квалификационной коллегии обеспечивается уполномоченным органом по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховною Суда Республики Казахстан, местных и других судов.".
2. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 23 апреля 1993 года № 1185 "О присвоении квалификационных классов судьям Конституционного Суда Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., № 12, ст. 143).

3. Облыстық, соттардың жалпы отырыстарының осы Жарлық қолданысқа енгізілгенге дейін шығарылған оң қорытындылары олар шығарылғаннан кейін бес жыл ішінде жарамды болып белгіленсін.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев

3. Установить, что положительные заключения пленарных заседаний областных судов, вынесенные до введения в действие настоящего Указа, действительны в течение пяти лет со дня их вынесения.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев