"Назарбаев орталығы" көп функциялы ғылыми-талдамалық және гуманитарлық-ағартушылық мемлекеттік мекемесінің жарғысын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 5 наурыздағы № 278 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 наурыздағы № 767 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 13.03.2014 № 767 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған «Назарбаев орталығы» көп функциялы ғылыми-талдамалық және гуманитарлық-ағартушылық мемлекеттік мекемесінің жарғысы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің мынадай жарлықтарына толықтырулар енгізілсін:
1) «Мемлекеттік саяси қызметшілер лауазымдарының тізілімі мен мемлекеттік саяси қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 29 желтоқсандағы № 317 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 58, 559-құжат; 2002 ж., № 18, 196-құжат; № 32, 339-құжат; 2003 ж., № 20, 201-құжат; 2004 ж., № 19, 234-құжат; № 21, 265-құжат; № 33, 439-құжат; 2005 ж., № 27, 329-құжат; № 30, 380-құжат; 2006 ж., № 23, 229-құжат; № 39, 429-құжат; 2007 ж., № 43, 499-құжат; 2008 ж., № 9, 89-құжат; 2010 ж., № 2, 12-құжат; № 51, 466-құжат; 2011 ж., № 19, 229-құжат ;№ 37, 438-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси қызметшілер лауазымдарының тізілімінде:
«Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті Мұражайының директоры, оның орынбасарлары» деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«Назарбаев орталығы» директоры, оның орынбасарлары»;
2) «Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы № 828 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 17, 212-құжат; № 21, 265-құжат; 2005 ж., № 29, 362-құжат; 2006 ж., № 23, 229-құжат; 2007 ж., № 42, 479-құжат; 2009 ж., № 34, 321-құжат; 2010 ж., № 51, 466-құжат; 2011 ж., № 39, 472-құжат; № 41, 518-құжат; № 48, 646-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси қызметшілер лауазымдарының және Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын немесе оның келісуімен тағайындалатын, оның ұсынуы бойынша сайланатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісімі бойынша тағайындалатын өзге де басшы лауазымды адамдардың тізбесінде:
мына:
«Қазақстан Республикасы
Тұңғыш Президентінің
мұражайының директоры
Президент
Президент
Кеңсесінің
бастығы
Әкімшілік
Басшысы»
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«Назарбаев орталығы»
директоры
Президент
Президент
Кеңсесінің
бастығы
Әкімшілік
Басшысы»;

Об утверждении Устава многофункционального научно-аналитического и гуманитарно-просветительского государственного учреждения "Назарбаев центр" и внесении дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 5 марта 2012 года № 278. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 13 марта 2014 года № 767
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 13.03.2014 № 767.
Подлежит опубликованию в
Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Устав многофункционального научно-аналитического и гуманитарно-просветительского государственного учреждения «Назарбаев центр».
2. Внести дополнения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 1999 года 317 «Об утверждении Реестра должностей политических государственных служащих и Правил наложения дисциплинарных взысканий на политических государственных служащих» (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 58, ст. 559; 2002 г., № 18, ст. 196; № 32, ст. 339; 2003 г., № 20, ст. 201; 2004 г., № 19, ст. 234; № 21, ст. 265; № 33, ст. 439; 2005 г., № 27, ст. 329; № 30, ст. 380; 2006 г., № 23, ст. 229; № 39, ст. 429; 2007 г, № 43, ст. 499; 2008 г., № 9, ст. 89; 2010 г, № 2, ст. 12; № 51, ст. 466; 2011 г., № 19, ст. 229; № 37, ст. 438):
в Реестре должностей политических государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
после строки «Директор Музея Первого Президента Республики Казахстан, его заместители» дополнить строкой следующего содержания:
«Директор «Назарбаев центра», его заместители»;
2) в Указ Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828 «О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 17, ст. 212; № 21, ст. 265; 2005 г., № 29, ст. 362; 2006 г., № 23, ст. 229; 2007 г., № 42, ст. 479; 2009 г, № 34, ст. 321; 2010 г., № 51, ст. 466; 2011 г., № 39, ст. 472;
в Перечне должностей политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Президентом Республики Казахстан или по согласованию с ним, избираемых по его представлению, а также назначаемых по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
после строки:
«
Директор Музея
Первого Президента
Республики Казахстан
Президентом
начальником
Канцелярии
Президента
Руководителем
Администрации
»
дополнить строкой следующего содержания:
«
Директор «Назарбаев
центра»
Президентом
начальником
Канцелярии
Президента
Руководителем
Администрации
»;

3) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеті және Ұлттық Банкінің сметасы (бюджеті) есебінен қамтылған Қазақстан Республикасы органдары қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 17 қаңтардағы № 1284 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 19, 234-құжат; 2005 ж., № 27, 329-құжат; 2006 ж., № 38, 420-құжат; № 39, 429-құжат; 2010 ж., № 51, 466-құжат; 2011 ж., № 37, 438-құжат):
аталған Жарлыққа 1-қосымшада:
мына:
«Қазақстан
Республикасының
Тұңғыш
Президентінің
мұражайының
директоры
6,70 7,04 7,37 7,71 8,04 8,24 8,44 8,64 8,84 8,91 9,05»
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«Назарбаев
орталығы»
директоры
6,70 7,04 7,37 7,71 8,04 8,24 8,44 8,64 8,84 8,91 9,05»;
мына:
«Қазақстан
Республикасының
Тұңғыш
Президентінің
мұражайының
директорының
орынбасарлары
4,05 4,25 4,46 4,66 4,86 4,98 5,10 5,22 5,35 5,39 5,47»
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«Назарбаев
орталығы»
директорының
орынбасарлары
4,05 4,25 4,46 4,66 4,86 4,98 5,10 5,22 5,35 5,39 5,47».
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 5 наурыздағы
№ 278 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Назарбаев орталығы» көп функциялы ғылыми-талдамалық және
гуманитарлық-ағартушылық мемлекеттік мекемесінің
ЖАРҒЫСЫ
1. Жалпы ережелер
1. «Назарбаев орталығы» көп функциялы ғылыми-талдамалық және гуманитарлық-ағартушылық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - мемлекеттік мекеме) мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға мәртебесіне не коммерциялық емес ұйым болып табылады.
2. Мемлекеттік мекеменің түрі: республикалық.
3. Мемлекеттік мекеме «Назарбаев орталығы» мемлекеттік мекемесін құру туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 23 қаңтардағы № 248 Жарлығымен құрылды.
4. Мемлекеттік мекеменің құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Президенті болып табылады.
5. Мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі болып табылады.
Мемлекеттік мекеменің мүлкіне қатысты республикалық меншік құқығы субъектісінің құқығын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік меншік және жекешелендіру комитеті (бұдан әрі - мемлекеттік меншік жөніндегі уәкілетті орган) жүзеге асырады.

3) в Указ Президента Республики Казахстан от 17 января 2004 года № 1284 «О единой системе оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г.; № 19, ст. 234; 2005 г.; № 27, ст. 329; 2006 г.; № 38, ст. 420; № 39, ст. 429; 2010 г.; № 51, ст. 466; 2011 г., № 37, ст. 438):
в приложении 1 к названному Указу:
после строки:
«Директор Музея
Первого Президента    6,70 7,04 7,37 7,71 8,04 8,24 8,44 8,64 8,84
Республики Казахстан       8,91 9,05                             »
дополнить строкой следующего содержания:
«Директор «Назарбаев
центра»     6,70 7,04 7,37 7,71 8,04 8,24 8,44 8,64 8,84 8,91 9,05»;
после строки:
«Заместители
директора Музея
Первого Президента  4,05 4,25 4,46 4,66 4,86 4,98 5,10 5,22 5,35 5,39
Республики Казахстан           5,47                                 »
дополнить строкой следующего содержания:
«Заместители директора
«Назарбаев центра»     4,05 4,25 4,46 4,66 4,86 4,98 5,10 5,22 5,35 5,39 5,47».
3. Правительству Республики Казахстан принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 5 марта 2012 года № 278
УСТАВ многофункционального научно-аналитического и
гуманитарно-просветительского государственного учреждения
«Назарбаев центр»
1. Общие положения
1. Многофункциональное научно-аналитическое и гуманитарно-просветительское государственное учреждение «Назарбаев центр» (далее - государственное учреждение) является некоммерческой организацией, обладающей статусом юридического лица, созданной в организационно-правовой форме государственного учреждения.
2. Вид государственного учреждения: республиканское.
3. Государственное учреждение создано Указом Президента Республики Казахстан от 23 января 2012 года № 248 «О создании государственного учреждения «Назарбаев центр».
4. Учредителем государственного учреждения является Президент Республики Казахстан.
5. Уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления является Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
Права субъекта права республиканской собственности в отношении имущества государственного учреждения осуществляет Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган по государственному имуществу).

6. Мемлекеттік мекеменің атауы:
1) мемлекеттік тілде:
толық атауы - «Назарбаев орталығы» көп функциялы ғылыми-талдамалық және гуманитарлық-ағартушылық мемлекеттік мекемесі;
қысқаша атауы - «Назарбаев орталығы» мемлекеттік мекемесі;
2) орыс тілінде:
толық атауы - Многофункциональное научно-аналитическое и гуманитарно-просветительское государственное учреждение «Назарбаев центр»;
қысқаша атауы - Государственное учреждение «Назарбаев центр».
7. Мемлекеттік мекеменің орналасқан жері: 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Алматы ауданы, Республика даңғылы, 2-үй.
2. Мемлекеттік мекеменің заңдық мәртебесі
8. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік тіркелген сәтінен бастап ол құрылды деп есептеледі және заңды тұлға құқығына ие болады.
9. Мемлекеттік мекеменің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес теңгерімі, банкте шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі, бланкілері мен мемлекеттік және орыс тілдерінде атауы жазылған белгіленген үлгідегі мөртабандары болады.
10. Мемлекеттік мекеме басқа заңды тұлға құра алмайды, сондай-ақ оның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алмайды.
11. Мемлекеттік мекеме өзінің міндеттемелері бойынша өзінің иелігіндегі ақшамен жауап береді. Мемлекеттік мекемеде ақша жеткіліксіз болған кезде оның міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасы субсидиарлық жауапты болады.
12. Мемлекеттік мекеме жасайтын азаматтық-құқықтық мәмілелер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде міндетті тіркелгенінен кейін олар күшіне енеді.
13. Мемлекеттік мекеме өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Жарғыны басшылыққа алады.
3. Мемлекеттік мекеме қызметінің мәні, мақсаты және түрлері
14. Мемлекеттік мекеме қызметінің негізгі мәні Қазақстандағы мемлекеттілік тарихын зерттеу және танымал ету бойынша бірыңғай әрі белсенді ақпараттық кеңістік құру және одан әрі жетілдіру болып табылады.
15. Көп функциялы ғылыми-талдамалық және гуманитарлық-ағартушылық мекеме ретінде мемлекеттік мекеме қызметінің мақсаты:
1) Қазақстандағы мемлекеттіліктің тарихын жүйелі зерттеуді ұйымдастыру және өткізу;
2) Қазақстан Республикасының одан әрі қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық және гуманитарлық-мәдени дамуына, қазақстандық қоғамда азаматтық біртектілік пен патриотизм қағидаттарын нығайтуға жәрдемдесу;

6. Наименование государственного учреждения:
1) на государственном языке:
полное наименование - «Назарбаев орталығы» көп функциялы ғылыми-талдамалық және гуманитарлық-ағартушылық мемлекетік мекемесі сокращенное - «Назарбаев орталығы» мемлекетік мекемесі;
2) на русском языке:
полное - Многофункциональное научно-аналитическое и гуманитарно-просветительское государственное учреждение «Назарбаев центр»; сокращенное - Государственное учреждение «Назарбаев центр».
7. Местонахождение государственного учреждения: 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Алматы, проспект Республики, д. 2.
2. Юридический статус государственного учреждения
8. Государственное учреждение считается созданным и приобретает права юридического лица с момента его государственной регистрации.
9. Государственное учреждение имеет самостоятельный баланс, счета в банках в соответствии с законодательством Республики Казахстан, печати, бланки с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы установленного образца с наименованием на государственном и русском языках.
10. Государственное учреждение не может создавать, а также выступать учредителем (участником) другого юридического лица.
11. Государственное учреждение отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении деньгами. При недостаточности у государственного учреждения денег субсидиарную ответственность по его обязательствам несет Республика Казахстан.
12. Гражданско-правовые сделки, заключаемые государственным учреждением, вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
13. В своей деятельности государственное учреждение руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Гражданским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Уставом.
3. Предмет, цели и виды деятельности
государственного учреждения
14. Основным предметом деятельности государственного учреждения являются формирование и дальнейшее совершенствование единого и активного информационного пространства по исследованию и популяризации истории государственности в Казахстане.
15. Целями деятельности государственного учреждения как многофункционального научно-аналитического и гуманитарно-просветительского учреждения являются:
1) организация и проведение системных исследований истории государственности в Казахстане;
2) содействие дальнейшему общественно-политическому, социально-экономическому и гуманитарно-культурному развитию Республики Казахстан, укреплению принципов гражданской идентичности и патриотизма в казахстанском обществе;

3) қазақстандық мемлекеттіліктің тарихын, теориясы мен практикасын зерттеу әрі танымал ету мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың, ғылым және мәдениет мекемелерінің, азаматтық қоғам институттарын, бұқаралық ақпарат құралдарының өзара іс-қимылы мен ынтымақтастығын қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының саяси, әлеуметтік, гуманитарлық және басқа да салалардағы халықаралық ынтымақтастығын дамытуға жәрдемдесу, Қазақстан, оның әлемдік қоғамдастықтағы орны мен рөлі туралы ілімді тарату болып табылады.
16. Мемлекеттік мекеме көрсетілген мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:
ғылыми-зерттеу және сараптамалық-талдау салаларында:
1) Қазақстандағы мемлекеттіліктін тарихын, оның эволюциясының түрлі кезеңдеріндегі ұлы тарихи тұлғалардың рөлін зерттеу, сондай-ақ Қазақстандағы мемлекеттілік дәстүрінің калыптасуының, дамуының және сабақтастығының біртұтас ғылыми тұжырымдамасын құру жөніндегі кешенді ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру және жүзеге асыру;
2) мәдениетаралық және өркениетаралық интеграция қағидаттарындағы қазақстаңдық мемлекеттілік феноменін зерттеу бойынша диалог алаңын қалыптастыру;
3) Қазақстан Республикасында және шет елдерде ғылыми-теориялық, ғылыми-практикалық конференциялар, симпозиумдер, конгрестер, семинарлар ұйымдастыру және өткізуге қатысу;
4) ғылыми және ғылыми-әдістемелік кеңестер құру және қызметін ұйымдастыру;
5) ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік, сараптамалық-талдау және публицистикалық әдебиеттерді дайындау және шығару;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік ғылыми бағдарламаларды, жобаларды іске асыруға, сондай-ақ гранттар алу жөніндегі қызметке қатысу;
7) мемлекеттік мекеме қызметінің бейіні бойынша шетелдік ұйымдармен ынтымақтастық орнату;
8) мемлекеттік мекеменің мақсаттары мен міндеттерін іске асыру үшін Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғаларын, халықаралық ұйымдарды және шетел азаматтарын, оның ішінде грант бөлу арқылы қолдау;
гуманитарлық-ағарту саласында:
1) білім беру және гуманитарлық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысу;
2) тұрақты негізде немесе маңызды оқиғаларға, форумдарға, тақырыптық онкүндіктерге арнап жоғары оқу орындарының, жалпы білім беру мекемелерінің, оқу орындарының және әр түрлі жастағы қосымша білім беру құрылымдарының бейінді бағдарламаларына сәйкес келетін дәрістердің оқыту курстарын, ғылыми-танымал және арнайы курстарын, шеберлік сыныптарын, сондай-ақ жекелеген дәрістер мен семинарлар, жария пікірталас алаңдары топтамасын әзірлеу және әзірлеуге қатысу;

3) обеспечение взаимодействия и сотрудничества государственных органов, учреждений науки и культуры, институтов гражданского общества, средств массовой информации по вопросам исследования и популяризации истории, теории и практики казахстанской государственности;
4) содействие развитию международного сотрудничества Республики Казахстан в политической, социальной, гуманитарной и иных областях, распространение знаний о Казахстане, его месте и роли в мировом сообществе.
16. Для достижения указанных целей государственное учреждение осуществляет следующие виды деятельности:
в научно-исследовательской и экспертно-аналитической сферах:
1) организация и осуществление комплексных научно-исследовательских работ по изучению истории государственности в Казахстане, роли великих исторических личностей на различных этапах ее эволюции, а также созданию целостной научной концепции формирования, развития и преемственности традиций государственности в Казахстане;
2) формирование диалоговой площадки по изучению феномена казахстанской государственности на принципах межкультурной и межцивилизационной интеграции;
3) организация и участие в проведении научно-теоретических, научно-практических конференций, симпозиумов, конгрессов, семинаров в Республике Казахстан и за рубежом;
4) создание и организация деятельности научных и научно-методических советов;
5) подготовка и издание научно-исследовательской, научно-методической, экспертно-аналитической и публицистической литературы;
6) участие в реализации государственных научных программ, проектов, а также в деятельности по соисканию грантов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) установление сотрудничества с зарубежными организациями по профилю деятельности государственного учреждения;
8) поддержка, в том числе посредством выделения грантов, юридических и физических лиц Республики Казахстан, международных организаций и иностранных граждан для реализации целей и задач государственного учреждения;
в гуманитарно-просветительской сфере:
1) участие в формировании и реализации государственной политики в области образовательной и гуманитарной деятельности;
2) разработка и участие в разработке образовательных курсов, научно-популярных и специализированных курсов лекций, мастер-классов, а также отдельных лекций и семинаров, соответствующих профильным программам вузов, общеобразовательных учреждений, учебных заведений и структур дополнительного образования для разных возрастов, серии публичных дискуссионных площадок на постоянной основе или приурочиваемых к важным событиям, форумам, тематическим декадам;

3) әлеуметтік-мәдени, қоғамдық-саяси, гуманитарлық-білім беру тақырыптарының өзекті проблемалары бойынша жедел интерактивті бейнесауалдар, дауыс берулер, талқылаулар ұйымдастыру;
4) Қазақстандағы мемлекеттілік тарихының, өскелең ұрпақты патриотизм және азаматтық рухында тәрбиелеу идеологиясының өзекті мәселелері бойынша зерттеу жүргізу үшін гранттар мен стипендиялар бөлу;
5) мемлекеттік мекеме қызметінің бейіні бойынша әртүрлі салалар мамандарының кәсіби біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
кітапхана-мұрағат және ақпарат салаларында:
1) қазақстандық мемлекеттіліктің тарихын, теориясын және практикасын көрсететін отандық және шетелдік құжаттардың әмбебап қорын жинау, есепке алу, жүйелендіру, сақталуын және пайдаланылуын қамтамасыз ету;
2) кітапхана қорларын ғылыми, мәдени және шығармашылық құндылығы жоғары отандық және шетелдік басылымдармен жүйелі жиынтықтау, олардың есепке алынуын және сақталуын қамтамасыз ету;
3) әртүрлі тасығыштардағы каталогтар жүйесінің көмегімен мемлекеттік мекеменің кітапхана қорын ғылыми өңдеу және ашу, деректер базасын қалыптастыру, отандық және шетелдік ақпараттық ресурстардың жойылған деректер базасына қол жеткізуді ұйымдастыру;
4) арнайы әзірленген бағдарламалық кешен бойынша басылымдардың бірегей электрондық көшірмелерін, қолжазбаларды цифрлаудың, өңдеудің және одан әрі пайдаланудың толық циклін ұйымдастыру, кітапхана мен мұрағатын электрондық құжаттарының ғылыми-анықтамалық сипаттамасын қалыптастыру;
5) пайдаланушыларға кітапханалық, анықтамалық-библиографиялық және ақпараттық қызмет көрсету, филиалдар мен Интернет-порталдар құру, көпшілік оқырмандар мен зерттеушілердің тарихи маңызды және сирек кездесетін мұрағаттық және кітапхана материалдарына қол жеткізуі үшін алаң қалыптастыру;
6) Қазақстандағы мемлекеттілік тарихын зерделеу бойынша мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық, ғылыми-зерттеу және ғылыми-әдістемелік қызметін ақпараттық қамтамасыз ету;
7) кітапхана және мұрағат ақпаратын есепке алудың, сақталуын қамтамасыз етудің және пайдаланудың қазіргі заманғы технологияларын енгізу;
8) шетелдік ұйымдармен ынтымақтастық, ақпарат, құжаттама, реставрация, консервация саласында және ақпараттық-кітапхана ісінің басқа да салаларында халықаралық бағдарламаларды әзірлеу мен іске асыруға қатысу;
9) электрондық кітапхана мен мұрағат жұмысының толық циклін қамтамасыз ету бойынша арнайы мультимедиялық жүйе құру және оны одан әрі жетілдіру;
10) бейінді, мұрағаттық және кітапханалық ұйымдарымен ынтымақтастық;
11) Қазақстандағы мемлекеттілік тарихына арналған кітап көрмелері мен оқырмандар конференцияларын ұйымдастыру және өткізу;
мұражай қызметі саласында:

3) организация оперативных интерактивных видеоопросов, голосований, обсуждений по актуальным проблемам социально-культурной, общественно-политической, гуманитарно-образовательной тематик;
4) выделение грантов и стипендий на проведение исследований по актуальным вопросам истории государственности в Казахстане, идеологии воспитания подрастающего поколения в духе патриотизма и гражданственности;
5) организация повышения профессиональной квалификации специалистов различных сфер по профилю деятельности государственного учреждения;
в библиотечно-архивной и информационной сферах:
1) сбор, учет, систематизация, обеспечение сохранности и использования универсального фонда отечественных и зарубежных документов, отражающих историю, теорию и практику казахстанской государственности;
2) системное комплектование библиотечных фондов отечественными и зарубежными изданиями, имеющими наибольшую научную, культурную и художественную ценность, обеспечение их учета и сохранности;
3) научная обработка и раскрытие фондов библиотеки государственного учреждения с помощью системы каталогов на различных носителях, формирование баз данных, организация доступа к удаленным базам данных отечественных и зарубежных информационных ресурсов;
4) организация полного цикла оцифровки, обработки и дальнейшего использования уникальных электронных копий изданий, рукописей по специально разработанному программному комплексу, формирование научно-справочных описаний электронных документов библиотеки и архива;
5) библиотечное, справочно-библиографическое и информационное обслуживание пользователей, создание филиалов и Интернет-порталов, формирование площадки для доступа массового читателя и исследователей к исторически значимым и редким архивным и библиотечным материалам;
6) информационное обеспечение организационной, научно- исследовательской и научно-методической деятельности государственного учреждения по изучению истории государственности в Казахстане;
7) внедрение современных технологий учета, хранения, обеспечения сохранности и использования библиотечной и архивной информации;
8) сотрудничество с зарубежными организациями, участие в разработке и реализации международных программ в области информации, документации, реставрации, консервации и других областях информационно-библиотечного дела;
9) создание и дальнейшее совершенствование специальной мультимедийной системы по обеспечению полного цикла работы электронной библиотеки и архива;
10) сотрудничество с профильными, архивными и библиотечными организациями;
11) организация и проведение книжных выставок и читательских конференций, посвященных истории государственности в Казахстане;
в сфере музейной деятельности:

1) Қазақстандағы мемлекеттілік тарихын көрсететін мәдени құндылықтарды табу, есепке алу, жинақтау, сақтау, зерделеу және пайдалану үдерісін материалдық-техникалық, технологиялық, ұйымдастырушылық, қаржылық және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету;
2) мұражай қорын жүйелі жиынтықтауды, мұражай құндылықтарын сатып алуды және қайтарымсыз негізде қабылдауды жүзеге асыру;
3) тарихи-мәдени, ғылыми, көркемдік және мұражайлық маңызын анықтау мақсатында мәдени құндылықтарды сараптау;
4) мұражай экспозицияларын құру, көрмелерді оның ішінде шет елдерде ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ шет елдердің бейінді мекемелері мен ұйымдары ұйымдастыратын көрмелерді қабылдау және экспонаттау, өзі тақылеттес мекемелермен, мұражайлармен, кітапханалармен, ғылыми-зерттеу және білім беру орталықтарымен бірлескен көрмелер ұйымдастыру;
5) мұражай материалдарының фото, бейне және аудио тұсаукесерін ұйымдастыру, Қазақстандағы мемлекеттілік тарихы бойынша инсталляцияларды, интерактивті шығармаларды құру және танымал ету;
6) Қазақстанның және шет елдердің мұражайларымен, ғылыми және ғылыми-мәдени мекемелерімен ғылыми-зерттеу және мәдени байланыстарды жүзеге асыру.
Қызметін жүзеге асыру кезінде мемлекеттік мекеме:
1) бұқаралық ақпарат құралдарымен ынтымақтастықты жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің, оның Әкімшілігі мен уәкілетті органның тапсырмасы бойынша халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүддесін білдіреді;
3) өзінің жарғылық қызметі шеңберінде сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асырады;
4) өзінің жарғылық қызметі шеңберінде валюта операцияларын жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай келетін және мемлекеттік мекеменің Жарғысына қайшы келмейтін өзге қызмет түрлерін жүзеге асырады және мәмілелер жасасады.
17. Мемлекеттік мекеменің Жарғыда бекітілген өз қызметінің мәні мен мақсаттарына сай келмейтін қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ.
18. Мемлекеттік мекеменің Қазақстан Республикасының заңдарымен немесе құрылтай құжаттарымен белгілі бір деңгейде шектелген не басшының жарғылық құзыретін бұза отырып өз қызмет мақсаттарына қайшы жасаған, мәмілесі уәкілетті органның немесе мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның не прокурордың талабы бойынша жарамсыз деп танылуы мүмкін.
19. Басшының және ол болмаған кезде оның міндетін атқарушы тұлғаның мемлекеттік мекеменің жарғылық емес қызметті жүзеге асыруына бағытталған іс-әрекеті еңбек міндеттемелерін бұзу болып табылып және тәртіптік, материалдық және өзге жауапкершілікке әкеп соқтырады.

1) материально-техническое, технологическое, организационное, финансовое и научно-методическое обеспечение процесса выявления, учета, собирания, хранения, изучения и использования культурных ценностей, отражающих историю государственности в Казахстане;
2) осуществление системной комплектации музейного фонда, закупа и приема на безвозмездной основе музейных ценностей;
3) экспертиза культурных ценностей в целях определения их историко-культурного, научного, художественного и музейного значения;
4) создание музейных экспозиций, организация и проведение выставок, в том числе за рубежом, а также прием и экспонирование выставок, организуемых профильными учреждениями и организациями зарубежных стран; организация совместных выставок с аналогичными учреждениями, музеями, библиотеками, научно-исследовательскими и образовательными центрами;
5) организация фото-, видео- и аудиопрезентаций музейных материалов, создание и популяризация инсталляций, интерактивных композиций по истории государственности в Казахстане;
6) осуществление научно-исследовательских и культурных связей с музеями, научными и историко-культурными учреждениями Казахстана и зарубежных стран.
При осуществлении деятельности государственное учреждение:
1) осуществляет сотрудничество со средствами массовой информации;
2) представляет интересы Республики Казахстан в международных организациях по поручению Президента Республики Казахстан, его Администрации и уполномоченного органа;
3) осуществляет внешнеэкономическую деятельность в пределах своей уставной деятельности;
4) осуществляет валютные операции в пределах своей уставной деятельности;
5) осуществляет иные виды деятельности и совершает сделки, отвечающие требованиям законодательства Республики Казахстан и не противоречащие Уставу государственного учреждения.
17. Государственное учреждение не вправе заниматься деятельностью, не отвечающей предмету и целям его деятельности, закрепленным в Уставе.
18. Сделка, совершенная государственным учреждением в противоречии с целями деятельности, определенно ограниченными законами Республики Казахстан или учредительными документами, либо с нарушением уставной компетенции руководителя, может быть признана недействительной по иску уполномоченного органа или уполномоченного органа по государственному имуществу, либо прокурора.
19. Действия руководителя и лица, исполняющего обязанности в его отсутствие, направленные на осуществление государственным учреждением неуставной деятельности, являются нарушением трудовых обязанностей и влекут применение мер дисциплинарной, материальной и иной ответственности.

4. Мемлекеттік мекемені басқару
20. Мемлекеттік мекемені жалпы басқаруды уәкілетті орган жүзеге асырады.
21. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мемлекеттік мекемеге мүлікті бекітіп береді;
2) мемлекеттік мекеменің жеке қаржыландыру жоспарын бекітеді;
3) мемлекеттік мекеме мүлкінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
4) мемлекеттік мекеменің басқару органдарының құрылымын, құрылу тәртібі мен өкілеттік мерзімін, мемлекеттік мекеменің шешімдер қабылдау тәртібін айқындайды;
5) мемлекеттік мекеме директорының (бұдан әрі — директор) құқықтарын, міндеттерін, жауапкершілігін айқындайды;
6) мемлекеттік мекеменің құрылымын және шекті штат санын бекітеді;
7) жылдық қаржылық есептілікті бекітеді;
8) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға мемлекеттік мекемеге берілген немесе меншікті шаруашылық қызмет нәтижесінде өздері сатып алған мүлікті алып қоюға немесе қайта бөлуге келісім береді;
9) мемлекеттік мекеменің филиалдар мен өкілдіктер құруына келісім береді;
10) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша республикалық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыруды және таратуды жүзеге асырады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
22. Директорды Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
23. Директор мемлекеттік мекеменің жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне тікелей бағынады және олардың өз функцияларын жүзеге асыруына және мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттерді орындауға жеке жауапты болады.
24. Директор дара басшылық қағидатында әрекет етеді және мемлекеттік мекеме қызметінің мәселелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Жарғыда айқындалатын өз құзыретіне сәйкес дербес шешеді.
25. Мемлекеттік мекеменің қызметін жүзеге асыру кезінде директор заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) мемлекеттік мекеме атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда мемлекеттік мекеменің мүддесін білдіреді;
3) шарттар жасасады;
4) сенімхаттар береді;
5) іссапарлар, тағылымдамалар, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарына оқыту және қызметкерлердің біліктілігін арттырудың өзге де түрлері бойынша мемлекеттік мекеменің тәртібі мен жоспарларын бекітеді;

4. Управление государственным учреждением
20. Общее управление государственным учреждением осуществляет уполномоченный орган.
21. Уполномоченный орган в установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществляет следующие функции:
1) закрепляет за государственным учреждением имущество;
2) утверждает индивидуальный план финансирования государственного учреждения;
3) осуществляет контроль за сохранностью имущества государственного учреждения;
4) определяет структуру, порядок формирования и срок полномочий органов управления государственного учреждения, порядок принятия государственным учреждением решений;
5) определяет права, обязанности и ответственность директора государственного учреждения (далее - директор);
6) утверждает структуру и предельную штатную численность государственного учреждения;
7) утверждает годовую финансовую отчетность;
8) дает согласие уполномоченному органу по государственному имуществу на изъятие или перераспределение имущества, переданного государственному учреждению или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
9) дает согласие на создание государственным учреждением филиалов и представительств;
10) по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу осуществляет реорганизацию и ликвидацию республиканского государственного учреждения;
11) осуществляет иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан.
22. Директор назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.
23. Директор организует и руководит работой государственного учреждения, непосредственно подчиняется Администрации Президента Республики Казахстан и несет персональную ответственность за осуществление им своих функций и выполнение возложенных на государственное учреждение задач.
24. Директор действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности государственного учреждения в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом.
25. При осуществлении деятельности государственного учреждения директор в установленном законодательством порядке:
1) без доверенности действует от имени государственного учреждения;
2) представляет интересы государственного учреждения в государственных органах, иных организациях;
3) заключает договоры;
4) выдает доверенности;
5) утверждает порядок и планы государственного учреждения по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;

6) банк шоттарын ашады;
7) мемлекеттік мекеменің барлық қызметкерлері үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
8) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісімімен өз орынбасарлары мен бас бухгалтерді қызметке тағайындайды және қызметтерінен босатады;
9) штат кестесіне сәйкес мемлекеттік мекеме қызметкерлерін жұмысқа қабылдауды және атқарып отырған қызметінен босатуды жүзеге асырады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекеме қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қабылдайды және оларға тәртіптік жаза қолданады;
11) өз орынбасарларының және мемлекеттік мекеменің өзге де басшы қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттік аясын айқындайды;
12) өзіне Қазақстан Республикасының заңнамасымен және осы Жарғымен жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады.
5. Мемлекеттік мекеме мүлкінің құрылу және оның қызметін қаржыландыру тәртібі
26. Мемлекеттік мекеме мүлкін құны оның теңгерімінде көрсетілетін активтер құрайды. Мемлекеттік мекеменің мүлкі:
1) өзіне меншік иесі берген мүлік;
2) өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда);
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де қаржы көздері есебінен қалыптастырылады.
27. Мемлекеттік мекеменің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жобасы бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе өзгеше тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
28. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекемеге сәйкес кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру және кітапхана мен мұражай қызметінің мынадай салаларында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өндірілетін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаға иелік ету құқығы берілген:
1) барлық тасығыштар түрлерінен, форматтардан, стандарттардан көшірмелер жасау және оларды өңдеу;
2) мүмкіндіктері шектеулі азаматтар үшін материалдар дайындау;
3) құжаттарды талдау-синтетикалық өңдеуді және қосымша библиографияларды орындау;
4) қолжазбаларды, бағалы кітаптар мен құжаттарды реставрациялау;
5) көшпелі ақпараттық-көрме іс-шараларын ұйымдастыру;
6) білім беру және аударма қызметтерін көрсету;
7) қолжазбалар мен бағалы кітаптарды сараптау;
8) Интернет желісі мен мемлекеттік мекеме веб-порталының қызметін көрсету;
9) құжаттарды электрондық жеткізу, тақырыптық ақпаратты іздестіру және жасау;
10) экскурсиялық, фото және бейнетаспаға түсіру қызметін көрсету;

6) открывает банковские счета;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех сотрудников государственного учреждения;
8) по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей своих заместителей и главного бухгалтера;
9) согласно штатному расписанию осуществляет прием на работу и увольнение сотрудников государственного учреждения с занимаемой должности;
10) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) определяет обязанности и круг полномочий своих заместителей и иных руководящих сотрудников государственного учреждения;
12) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом.
5. Порядок образования имущества и финансирования деятельности
государственного учреждения
26. Имущество государственного учреждения составляют активы, стоимость которых отражается на его балансе. Имущество государственного учреждения формируется за счет:
1) имущества, переданного ему собственником;
2) имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности;
3) иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
27. Государственное учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования.
28. Согласно законодательству Республики Казахстан, государственному учреждению предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность и распоряжаться деньгами, поступающими за реализацию товаров (работ, услуг), производимых в соответствии с законами Республики Казахстан, в следующих сферах библиотечной и музейной деятельности:
1) изготовление копий со всех видов носителей, форматов, стандартов и их обработка;
2) изготовление материалов для граждан с ограниченными возможностями;
3) выполнение аналитико-синтетической обработки документов и дополнительной библиографии;
4) реставрация рукописей, ценных книг и документов;
5) организация выездных информационно-выставочных мероприятий;
6) образовательные и переводческие услуги;
7) экспертиза рукописей и ценных книг;
8) представление услуг сети Интернет и веб-портала государственного учреждения;
9) электронная доставка документов, поиск и составление тематической информации;
10) проведение экскурсионного обслуживания, фото- и видеосъемок;

11) оқу-әдістемелік әдебиет пен өзге құралдарды, баспа, бейне және электрондық өнімдерді қоса алғанда, кәдесый және полиграфиялық өнімдерді өткізу.
29. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында қосымша қаржыландыру көзі белгіленбесе, мемлекеттік мекеменің қызметін уәкілетті орган республикалық бюджеттен қаржыландырады.
30. Мемлекеттік мекеме бухгалтерлік есеп жүргізеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептілік ұсынады.
31. Мемлекеттік мекеменің қаржылық-шаруашылық қызметін тексеруді және ревизияны заңнамада белгіленген тәртіппен уәкілетті орган жүзеге асырады.
32. Мемлекеттік мекеменің заңнамалық актілерге сәйкес заңды және жеке тұлғалардан грант түрінде демеушілік және қайырымдылық көмек алуға құқығы бар.
6. Мемлекеттік мекемедегі жұмыс режимі
33. Мемлекеттік мекеменің жұмыс режимі ішкі еңбек тәртібінің қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
7. Құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
34. Мемлекеттік мекеменің Жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу Қазақстан Республикасы Президентінің шешімімен жүргізіледі.
35. Мемлекеттік мекеменің Жарғысына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеледі.
8. Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату шарттары
36. Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттік мекеменің филиалдары мен өкілдіктері туралы мәліметтер
37. Мемлекеттік мекеменің Қазақстан Республикасының аумағында және шетелдік мемлекеттерде филиалдары мен өкілдіктері болуына құқығы бар.

11) реализация учебно-методической литературы и других пособий, сувенирной и полиграфической продукции, включая печатную, видео и электронную продукцию.
29. Деятельность государственного учреждения финансируется из республиканского бюджета уполномоченным органом, если дополнительный источник финансирования не установлен законами Республики Казахстан.
30. Государственное учреждение ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
31. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности государственного учреждения осуществляются уполномоченным органом в установленном законодательством порядке.
32. Государственное учреждение имеет право на получение в соответствии с законодательными актами средств от юридических и физических лиц в виде грантов, спонсорской и благотворительной помощи.
6. Режим работы в государственном учреждении
33. Режим работы государственного учреждения устанавливается правилами внутреннего трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
7. Порядок внесения изменений и дополнений в учредительные
документы
34. Внесение изменений и дополнений в Устав государственного учреждения производится по решению Президента Республики Казахстан.
35. Внесенные изменения и дополнения в Устав государственного учреждения регистрируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Условия реорганизации и ликвидации
государственного учреждения
36. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения осуществляются в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан.
9. Сведения о филиалах и представительствах
государственного учреждения
37. Государственное учреждение вправе иметь филиалы и представительства и территории Республики Казахстан и в иностранных государствах.