"Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 11 маусымдағы № 339 Жарлығы
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі актілерінің
жинағында жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 43, 503-құжат; 2004 ж., № 22, 276-құжат; 2005 ж., № 19, 227-құжат; 2006 ж., № 1, 2-құжат; 2008 ж., № 4, 44-құжат; № 20, 182-құжат; № 42, 465-құжат; 2010 ж., № 9, 105-құжат; 2012 ж., № 10, 189-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген Жарлықпен бекітілген Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы ережеде:
4-тармақта:
2), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережесіне (бұдан әрі - Іріктеу ережесі) сәйкес «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау туралы, «Болашақ» халықаралық стипендиясынан айыру, одан бас тартуды қабылдау туралы шешім, сондай-ақ «Болашақ» халықаралық стипендиясы шеңберінде алған мамандығы бойынша еңбек қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруды кейінге қалдыру туралы шешім қабылдау;
3) «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесін жыл сайын бекіту;
4) Іріктеу ережесінде белгіленген адамдар санаттары үшін «Болашақ» халықаралық стипендиясының шекті санын жыл сайын белгілеу;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) «Болашақ» бағдарламасы түлектерін жұмысқа орналастыру мәселелерін үйлестіруді қамтамасыз ету.»;
10-тармақта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) «Болашақ» халықаралық стипендиясы шеңберінде шетелде оқыту үшін мәндес мамандықтар тізбесін, «Болашақ» халықаралық стипендиясы иегерлерінің (бұдан әрі - стипендиат) оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізімін, «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалар баламалылығы кестесін, тілдік курстардың ұзақтылық кестесін бекітеді;
4) тамақтануға, тұруға, оқу әдебиеттерін сатып алуға арналған шығыстар нормаларын әзірлейді және бекітеді, тұратын жерінен шет елдердің тиісті мемлекеттік органдары, шетелдің жоғары оқу орындары, тілдік курстар мен тағылымдамаларды өткізуді жүзеге асыратын шетелдік ұйымдар, статистикалық, рейтингілік және өзге де тиісті ұйымдар және/немесе шет мемлекеттің уәкілетті органдары белгілеген оқытуды ұйымдастыру бойынша қызметтер көрсететін шетелдік ұйымдар ұсынған құжаттардың және/немесе өзге ақпараттың негізінде оқитын, тілдік курстардан не тағылымдамадан өтетін жеріне дейін жол жүру бойынша көлік түрі мен сыныбын анықтайды;»;
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом"
Указ Президента Республики Казахстан от 11 июня 2012 года № 339
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 «О Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом» (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 43, ст. 503; 2004 г., № 22, ст. 276; 2005 г., № 19, ст. 227; 2006 г., № 1, ст. 2; 2008 г., № 4, ст. 44; № 20, ст. 182; № 42, ст. 465; 2010 г., № 9, ст. 105; 2012 г., № 10, ст. 189) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 4:
подпункты 2), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
«2) принятие решения о присуждении международной стипендии «Болашак», о лишении, принятии отказа от международной стипендии «Болашак» в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак» (далее - Правила отбора), а также решения о предоставлении отсрочки для осуществления трудовой деятельности по специальности, полученной в рамках международной стипендии «Болашак», на территории Республики Казахстан;
3) ежегодное утверждение перечня приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии «Болашак»;
4) ежегодное установление предельного количества международной стипендии «Болашак» для категорий лиц, определяемых Правилами отбора;»;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) обеспечение координации вопросов трудоустройства выпускников программы «Болашак».»;
в пункте 10:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
«3) утверждает перечень родственных специальностей для обучения за рубежом в рамках международной стипендии «Болашак», список ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов обладателями международной стипендии «Болашак» (далее - стипендиат), таблицу эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии «Болашак», таблицу продолжительности языковых курсов;
4) разрабатывает и утверждает нормы расходов на питание, проживание, приобретение учебной литературы, определяет вид и класс транспорта по проезду от места проживания до места обучения, прохождения языковых курсов либо стажировки на основании документов и/или иной информации, предоставленных соответствующими государственными органами зарубежных стран, зарубежными высшими учебными заведениями, зарубежными организациями, осуществляющими проведение языковых курсов и стажировок, статистическими, рейтинговыми и иными соответствующими организациями и/или определяемыми уполномоченными органами иностранных государств зарубежными организациями, оказывающими услуги по организации обучения;»;
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:

«7) мемлекеттік және шет тілдерін білудің қажетті ең төменгі деңгейін, шетелдік жоғары оқу орындарының, шетелдік мемлекеттердің уәкілетті органдары айқындайтын шетелдік ұйымдардың талаптарын ескере отырып, пәндік емтихандар бойынша ең төменгі бастапқы балды белгілейді;
8) қажетті материалдарды Республикалық комиссияның отырысына енгізеді;»;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) осы Ереженің 4-тармағында көзделген Республикалық комиссияның міндеттерін жүзеге асыру шеңберінде қарауы оның құзыретіне кіретін мәселелерді қоспағанда, «Болашақ» халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияны құрады;»;
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
«11) стипендиаттармен оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасу, стипендиаттарды орналастыруды жүзеге асыру, стипендиаттардың үлгерімі мен еңбек қызметін жүзеге асыру, стипендиаттардың міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету ретінде ұсынылған кепіл мүлкін ауыстыру, Республикалық комиссия «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап тұрақсыздық төлемін (айыппұлды) қоса алғанда, стипендиатқа жұмсалған шығыстарды өтеу тәртібі мен шарттарын бекітеді.».
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н.Назарбаев

«7) устанавливает необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков, минимальный пороговый балл по предметным экзаменам с учетом требований зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, определяемых уполномоченными органами иностранных государств;
8) вносит необходимые материалы к заседаниям Республиканской комиссии;»;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) создает комиссию по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии «Болашак», за исключением вопросов, рассмотрение которых входит в компетенцию Республиканской комиссии в рамках осуществления ее задач, предусмотренных пунктом 4 настоящего Положения;»;
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
«11) утверждает порядок и условия заключения договора на обучение/прохождение стажировки со стипендиатами, осуществления размещения стипендиатов, мониторинга успеваемости и осуществления трудовой деятельности стипендиатов, замены залогового имущества, предоставленного в качестве обеспечения исполнения обязательств стипендиатов, возмещения расходов, затраченных на стипендиата со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении международной стипендии «Болашак», включая оплату неустойки (штрафа).».
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев