"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 28 мамырдағы № 573 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы» 2005 жылғы 7 қаңтардағы және «Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы» 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:»;
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттерінде:
127-тармақта:
екінші бөліктің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қызметшілерінде ашық көгілдір (көгілдір) түсті орталық алаңы және алтын (сары) жиекпен көмкерілген ашық көк (көк) түсті сыртқы шеңбері бар дөңгелек қалқан.
Ашық көк (көк) түсті қалқанның сыртқы шеңберін бойлай мемлекеттік тілде: жоғарғы жағында «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», төменгі жағында «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ» деген жазу бар. Жазулар күміс (ақ) түспен орындалған.
Қалқан ортасында ашық көгілдір (көгілдір) түсті алаңда, оның да жеті доғал бұрышты сәулесі бар алтын (сары) негізде, күрең қызыл (қанық қызыл) түсті жеті бұрышты айшықты жұлдыз орналасқан.
Лағыл түсті жұлдыз ортасында - кіші қалқан.
Алтын (сары) жиекпен көмкерілген ашық көк (көк) түсті қалқанның шеңберін бойлай мемлекеттік тілде «НАМЫС. АЙБЫН. ОТАН» девизі жазылған. Жазулар күміс (ақ) түспен орындалған.
Қалқан ортасында ашық көгілдір (көгілдір) аяда киіз үй негізінің күмбезі - алтын (сары) түстес «шаңырақтың» айшықты бейнесі;»;
6), 8) тармақшалар алып тасталсын;
128-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығында - диаметрі 81 мм шеңбер, оның ішінде қанатты барыс (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының нышаны) бейнеленген. Шеңбер алтындатылған зер жіппен көмкерілген. Жеңдегі белгі жиегінің, ондағы жазулар мен суреттің түсі - алтын түстес»;
«Киім-кешектің оң жақ жеңіне жапсырыла тігілетін жеңдегі белгілер» деген 196-суретте:
«Штабтар бастықтары комитеті төрағасының жеңдегі белгісі» тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының жеңдегі белгісі»;

О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 28 мая 2013 года № 573
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 «О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан» следующие изменения:
1) преамбулу изложить в следующей редакции:
«В соответствии с законами Республики Казахстан от 7 января 2005 года «Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан» и от 16 февраля 2012 года «О воинской службе и статусе военнослужащих» ПОСТАНОВЛЯЮ:»;
2) в описании и рисунках образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
в пункте 127:
подпункт 5) части второй изложить в следующей редакции:
«5) военнослужащих Комитета национальной безопасности Республики Казахстан - круглый щит с центральным полем бирюзового (голубого) цвета и внешней окружностью василькового (синего) цвета, окольцованный золотистым (желтым) кантом.
По внешней окружности щита василькового (синего) цвета надпись на государственном языке: по верху «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», по низу - «ҰЛТТЫҚ ҚАУПСІЗДІК КОМИТЕТІ». Надписи выполнены серебристым (белым) цветом.
По середине щита на поле бирюзового (голубого) цвета расположена стилизованная семиконечная звезда бордового (темно-красного) цвета на золотом (желтом) основании, имеющем также семь тупоугольных лучей.
По центру рубиновой звезды - малый щит.
По окружности щита василькового (синего) цвета, окольцованного золотистым (желтым) кантом, нанесена надпись на государственном языке: девиз «НАМЫС. АЙБЫН. ОТАН». Надписи выполнены серебристым (белым) цветом.
По центру щита - стилизованное изображение свода основы юрты - «шанырак» золотистого (желтого) цвета на бирюзовом (голубом) фоне;»;
подпункты 6)8) исключить;
подпункт 3) пункта 128 изложить в следующей редакции:
«3) начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан - круг диаметром 81 мм, внутри которого изображен крылатый барс (символ начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан). Круг окантован позолоченной мишурой. Цвет канта нарукавного знака, надписей и изображения на нем - золотистый.»;
в рисунке 196 «Нарукавные знаки, нашиваемые на правом рукаве обмундирования»:
наименование рисунка «Нарукавный знак председателя Комитета начальников штабов» изложить в следующей редакции:
«Нарукавный знак начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан»;

3) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттеріне 1-қосымшада:
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің фуражкаларындағы айнала жиектер мен жиектердің, пилоткаларындағы жиектердің, тельняшкаларындағы жолақтардың, шалбарларындағы жиектер мен лампастардың, мундирлері мен кительдеріндегі жиектердің түсінде, береттерінің түсінде:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Президентінің Күзет қызметі, «Сырбар» Сыртқы барлау қызметі» деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция және әскери қарсы барлау органдары»;
4) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттеріне 2-қосымшада:
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің погондарындағы жолақтардың, көмкермелердің, негіздер мен жапсырмалардың түсінде:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Президентінің Күзет қызметі, «Сырбар» Сыртқы барлау қызметі» деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция және әскери қарсы барлау органдары».
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н.Назарбаев

3) в приложении 1 к описанию и рисункам образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным
вышеназванным Указом:
в расцветке околышей и кантов на фуражках, кантов на пилотках, полосок на тельняшках, кантов и лампасов на брюках, кантов на мундирах и кителях, цвете беретов военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан:
заголовок раздела «Комитет национальной безопасности, Служба охраны Президента, Служба внешней разведки Республики Казахстан «Сырбар» изложить в следующей редакции:
«Органы военной полиции и военной контрразведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан»;
4) в приложении 2 к описанию и рисункам образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным вышеназванным Указом:
в расцветке полосок, окантовок, полей и нашивок на погонах военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан:
заголовок раздела «Комитет национальной безопасности, Службы охраны Президента, Служба внешней разведки Республики Казахстан «Сырбар» изложить в следующей редакции:
«Органы военной полиции и военной контрразведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан».
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                        Н.Назарбаев