Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын мерекелеу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 28 наурыздағы № 220 Жарлығы.
Тәуелсіздік пен мемлекеттілікті одан әрі нығайту, Қазақстан халқын рухани-мәдени топтастыру, сабақтас және озыңқы дамуды қамтамасыз ету мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "Бірлік пен Жасампаздықтың 25 жылы" Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын мерекелеу тұжырымдамасы;
2) Мемлекеттік комиссия туралы ереже;
3) Мемлекеттік комиссияның құрамы бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі бір ай мерзімде Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлесін және бекітсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы 28 наурыздағы
№ 220 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Бірлік пен Жасампаздықтың 25 жылы" Қазақстан Республикасы
Тәуелсіздігінің 25 жылдығын мерекелеу
ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
Астана, 2016 жыл
Мазмұны
1. Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын мерекелеудің тұжырымдамалық негіздері
2. Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеудің "Арқаулы құндылықтары"
3. Мерекелеудің мақсаты мен негізгі міндеттері
4. Тұжырымдаманы іске асырудың негізгі кезеңдері
5. Тәуелсіздіктің жеті игілігі
6. Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеудің күнтізбесі
7. Мерекенің сыртқы нышандары
8. Күтілетін нәтижелер
"Ғасырларға тең жылдар,
жүзжылдықтарға тең дәуір”
Н.Ә. НАЗАРБАЕВ
Қазақстан Республикасының Президенті
1991 жылғы 16 желтоқсанда "Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі туралы" Конституциялық заң қабылданды.
Қазақстан тұңғыш рет әлемдік қоғамдастық мойындаған, заңды ресімделген тәуелсіз мемлекет мәртебесіне ие болды.
Бұл дәуірлік оқиға - халқымыздың сан ұрпағының орындалған армандары мен үміттерінің нәтижесі.
Егемен дамудың 25 жылы ішінде Қазақстан әлемнің ең дамыған 50 елінің қатарына енді, Стратегия - 2030-ды мерзімінен бұрын іске асырды, Стратегия - 2050, "100 нақты қадам: баршаға арналған қазіргі мемлекет" Ұлт жоспарын жүзеге асыра бастады.
Бүгін Қазақстан - Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің арасында жаңғырған өзгерістердің көшбасшысы.
Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымындағы төрағалық, Астана саммиті, Ислам ынтымақтастық ұйымындағы, Шанхай ынтымақтастық ұйымындағы, Азиядағы өзара ықпалдастық және сенім шаралары жөніндегі кеңестегі, Еуразиялық экономикалық одаққа төрағалық - бұл Қазақстанның жүргізіп жатқан саясатының арқасында қол жеткізілген үздік жетістіктер.
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын
мерекелеудің тұжырымдамалық негіздері
Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеу тұжырымдамасы түйінді төрт негізде құрылады:
ТҰЖЫРЫМДАМАЛЫҚ, ФИЛОСОФИЯЛЫҚ, ҚҰНДЫЛЫҚТЫ. Мемлекеттің бүкіл тыныс-тіршілігінің негізі Тәуелсіздік болып табылатынын ұстанған жөн. Нақ осы Тәуелсіздікті нығайту - барлық мемлекеттік органдар қызметінің негізгі мағыналық өзегі.
Сонымен қатар, бұл өте маңызды құндылық. Мемлекет және еліміздің әрбір азаматы Тәуелсіздікті сақтау үшін бар күш-жігерін жұмсауға тиіс. Мұның мәнін ашу үшін барша қоғамның үлес қосуы қажет.
ТАРИХИ. Қазақ халқы көп ғасырлардан бері Тәуелсіздікке ұмтылып келді. Тәуелсіздікке қол жеткізуде көптеген ұрпақтың орасан еңбегі бар. Сондықтан мерекелеу әрбір қазақстандық үшін ерекше мәнге әрі маңызға ие болмақ.
Бүгінгі ұрпаққа Тәуелсіздікті сақтау мен нығайтудың ерекше тарихи жауапкершілігі жүктелген. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының (бұдан әрі - БАҚ), оқу орындарының, үкіметтік емес ұйымдардың жұмысы осы құндылықтарды қоғамдық санаға сіңіруге бағытталуға тиіс.

О праздновании 25-летия Независимости Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 28 марта 2016 года № 220.
В целях дальнейшего укрепления Независимости и государственности, духовно-культурной консолидации народа Казахстана, обеспечения преемственного и прогрессивного развития ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Государственную комиссию по проведению 25-летия Независимости Республики Казахстан (далее - Государственная комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Концепцию празднования 25-летия Независимости Республики Казахстан "25 лет Единства и Созидания";
2) положение о Государственной комиссии;
3) состав Государственной комиссии.
3. Правительству Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить План мероприятий по проведению 25-летия Независимости Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 марта 2016 года № 220
КОНЦЕПЦИЯ
празднования 25-летия Независимости
Республики Казахстан
"25 лет Единства и Созидания"
Астана, 2016 год
Содержание
1. Концептуальные основы празднования 25-летия Независимости Республики Казахстан
2. "Якорные ценности" празднования 25-летия Независимости
3. Цель и основные задачи празднования
4. Основные этапы реализации Концепции
5. Семь достояний Независимости
6. Календарь празднования 25-летия Независимости
7. Внешние атрибуты праздника
8. Ожидаемые результаты
"Годы, равные векам,
эпоха, равная столетиям"
Н.А. НАЗАРБАЕВ,
Президент Республики Казахстан
16 декабря 1991 года был принят Конституционный закон "О государственной независимости Республики Казахстан".
Впервые Казахстан обрел юридически оформленный статус независимого государства, признанного мировым сообществом.
Это эпохальное событие - результат сбывшихся чаяний и надежд многих поколений нашего народа.
За 25 лет независимого развития Казахстан вошел в число 50-ти самых развитых стран мира, досрочно реализовал Стратегию-2030, начал реализацию Стратегии-2050, Плана Нации "100 конкретных шагов: современное государство для всех".
Сегодня Казахстан - лидер модернизационных преобразований среди стран Содружества Независимых Государств.
Председательство в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Астанинский саммит, председательство в Организации Исламского сотрудничества, Шанхайской организации сотрудничества, Совещании по взаимодействию и мерам доверия в Азии, Евразийском экономическом союзе - это знаковые события, которые стали возможны благодаря проводимой Казахстаном политике.
Концептуальные основы празднования 25-летия Независимости
Республики Казахстан
Концепция празднования 25-летия Независимости базируется на четырех ключевых основах:
КОНЦЕПТУАЛЬНАЯ, ФИЛОСОФСКАЯ, ЦЕННОСТНАЯ. Следует исходить из того, что Независимость является основой всего существования государства. Именно укрепление Независимости - основной смысловой стержень деятельности всех государственных органов.
Вместе с тем, это самая важная ценность. Государство и каждый гражданин страны должны прилагать максимум усилий для сохранения Независимости. В раскрытии этого аспекта необходима работа всего общества.
ИСТОРИЧЕСКАЯ. Казахский народ стремился к Независимости на протяжении многих веков. В обретении Независимости есть огромная заслуга многих поколений. Поэтому празднование обретает особый смысл и значение для каждого казахстанца.
На нынешнее поколение возложена особая историческая ответственность - сохранить и укрепить Независимость. На внедрение этой ценности в общественное сознание должна быть направлена работа государственных органов, средств массовой информации (далее - СМИ), учебных заведений, неправительственных организаций.

ИДЕЯЛЫҚ. Тәуелсіздіктің 25 жылдығы - 2016 жылдың ғана емес, тәуелсіз мемлекеттің барлық жылдарының қорытындысы. Еліміздің қол жеткізген барлық жетістіктерін көрсету қажет. Барлық салалық министрліктер мен әкімдіктер БАҚ-ты кеңінен пайдалана отырып, жетістіктерді жан-жақты таныстырып көрсетуге тиіс.
ХАЛЫҚАРАЛЫҚ. Әлемдік қоғамдастық Қазақстанның орнықты, табысты, бәсекеге қабілетті мемлекет құру жөніндегі жетістіктерін, ұлттық бірлікті нығайтудағы жүргізіп отырған саясатын жоғары бағалайды. Тәуелсіз Қазақстан аса беделді халықаралық ұйымдарды басқарды. Тәуелсіздік мерейтойын мерекелеу елімізді 25 жылдық дамуы тұрғысында шетелде кеңінен таныстырумен қатар жүруге тиіс. Аталған жұмысты Сыртқы істер министрлігі және Қазақстанның шет елдердегі елшіліктері жүргізетін болады.
Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеудің "Арқаулы құндылықтары"
Тәуелсіздік мерейтойын мерекелеу шеңберінде мынадай негізгі құндылықтар қолданылады:
БОСТАНДЫҚ
Тәуелсіздікке қол жеткізгеннен кейін мемлекет, халық және әрбір азамат өзінің болашағын жасаудың шынайы бостандығына қол жеткізді.
БІРЛІК
Тәуелсіздік таңында Қазақстан тең құқылыққа, достық пен келісімге негізделген барша халықтың бірлігін өз дамуының негізі етіп алды. Осы жылдардың бәрінде Қазақстан сол қағидатты берік ұстанып келеді. Ел бірлігін сақтау және нығайту - ең жоғарғы адамгершілік.
ТҰРАҚТЫЛЫҚ
Қазақстан өзінің барлық жетістіктері үшін елдің саяси, экономикалық және әлеуметтік өмірін сипаттайтын тұрақтылыққа қарыздар.
ЖАСАМПАЗДЫҚ
Тәуелсіздік заманы - бұл жасампаздық пен істердің ұлы жолы.
ӨРКЕНДЕУ
Қазақстан дұрыс таңдалған даму басымдықтарының арқасында барлық сынаққа төтеп беріп, орнықты дамудың және халықтың әл-ауқатын ұдайы арттырудың жолына шықты. Әл-ауқаттың іргетасы - бейбітшілік, қабырғасы - тұрақтылық, күмбезі - келісім.
Мерекелеудің мақсаты мен негізгі міндеттері
Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеудің негізгі мақсаты мемлекеттіліктің, халықтың бірлігі мен барша қазақстандықтың "Мәңгілік Ел" құндылықтарының аясында топтасуын одан әрі нығайту болып табылады.
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын мерекелеудің негізгі мақсаттары:
тәуелсіздіктің 25 жылы ішіндегі Қазақстанның жетістіктері мен табыстарын паш ету;
қазақстандық қоғамның одан әрі табысты дамуы үшін топтастырудың өзегі болып табылатын "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық патриоттық идеясы мен оның құндылықтарын ілгерілету;
бірегейлік пен бірлікті нығайту;
ел үшін мақтаныш сезімін нығайту;
мемлекеттің басты стратегиялық міндетін іске асыру - әлемнің дамыған 30 елінің қатарына кіруіне еліміздің барлық азаматтарын тарту.
Тұжырымдаманы іске асырудың негізгі кезеңдері
Тұжырымдаманы іске асыру үш кезеңде іске асырылады:
Дайындық кезеңі:
нормативтік құқықтық құжаттарды бекіту;
орталық және өңірлік деңгейлердегі ұйымдастырушылық-практикалық іс-шаралар.
Негізгі кезең:
әрбір ай Тәуелсіздік жетістіктері мен "Мәңгілік Ел" құндылықтарының бірінің аясында өтеді;

ИДЕЙНАЯ. 25-летие Независимости - это итог не только 2016 года, но и всех лет независимого государства. Необходимо показать все достижения страны. Их масштабная презентация с широким использованием средств массовой информации должна проводиться всеми отраслевыми министерствами и акиматами.
МЕЖДУНАРОДНАЯ. Мировое сообщество высоко ценит достижения Казахстана по построению стабильного, успешного, конкурентоспособного государства, проводимую политику укрепления национального единства. Независимый Казахстан возглавил авторитетнейшие международные организации. Празднование юбилея Независимости должно сопровождаться масштабной презентацией страны за рубежом в контексте ее 25-летнего развития. Данная работа будет проводиться Министерством иностранных дел и посольствами Казахстана в зарубежных странах.
"Якорные ценности"
празднования 25-летия Независимости
В рамках празднования юбилея Независимости будут использоваться следующие основные ценности:
СВОБОДА
С обретением Независимости страна, народ и каждый гражданин обрели подлинную свободу самостоятельно строить свое будущее.
ЕДИНСТВО
Еще на заре Независимости Казахстан в основу своего развития заложил единство всего народа, которое строится на равноправии, дружбе и согласии. Все эти годы Казахстан твердо придерживается этого принципа. Сохранять и укреплять единство - самая высшая добродетель.
СТАБИЛЬНОСТЬ
Всеми своими успехами Казахстан обязан стабильности, характеризующей политическую, экономическую и социальную жизнь страны.
СОЗИДАНИЕ
Эпоха Независимости - это величайший путь созидания и свершений.
ПРОЦВЕТАНИЕ
Благодаря правильно выбранным приоритетам развития Казахстан, выдержав все испытания, вышел на путь устойчивого развития и неуклонного повышения благосостояния населения. Фундаментом благополучия является мир, стенами - стабильность, куполом - согласие.
Цель и основные задачи празднования
Основной целью празднования 25-летия Независимости является дальнейшее укрепление государственности, единства народа и консолидация всех казахстанцев вокруг ценностей "Мәңгілік Ел".
Основными задачами празднования 25-летия Независимости Республики Казахстан являются:
демонстрация достижений и успехов Казахстана за 25 лет Независимости;
продвижение общенациональной патриотической идеи "Мәңгілік Ел" и ее ценностей, которые являются ядром консолидации казахстанского общества для дальнейшего успешного развития;
укрепление идентичности и единства;
укрепление чувства гордости за страну;
вовлечение всех граждан страны в реализацию главной стратегической задачи государства - вхождения в 30-ку развитых стран мира.
Основные этапы реализации Концепции
Реализация Концепции будет осуществляться в три этапа:
Подготовительный этап:
утверждение нормативных правовых документов;
организационно-практические мероприятия на центральном и региональном уровнях.
Основной этап:
каждый месяц проходит под эгидой одного из достижений Независимости и ценностей "Мәңгілік Ел";

21 қараша мен 15 желтоқсан аралығындағы 25 күнде Тәуелсіздіктің 25 жетістігі атап өтіледі, бұл күндері басты мерекелік іс-шаралар өтеді;
мерекелік іс-шаралар отандық және шетелдік БАҚ-тарда кеңінен жария етіледі.
Республикалық және өңірлік деңгейдегі іс-шараларды ұйымдастыруға және оларға қатысуға шығармашылық және ғылыми зиялы қауымның, жұртшылықтың, үкіметтік емес ұйымдардың, жастар ұйымдарының, бизнес-құрылымдардың өкілдері мен халықаралық сарапшылар тартылады.
Іс-шаралар еліміздің барлық өңірлерінде өтеді.
Барлық республикалық БАҚ-тарда мерейтой жылына арналған оқиғалар айдарлары ашылады.
БАҚ-тардың, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың сайттарында мерейтой іс-шаралары мен оқиғаларын жан-жақты сипаттайтын анимациялық баннерлер орналастырылады.
Мерекеден кейінгі кезең:
Бұл кезеңде өткен кезең бойы трансляцияланған, еліміздің қол жеткізген негізгі жетістіктерін оңынан көрсетудің нәтижесін барынша орнықтыруды қамтамасыз ету қажет.
Еліміздің жетістіктері кітаптарда, деректі және көркем фильмдерде, драмалық, опералық және балет спектакльдерінде, түрлі жанрдағы музыкалық шығармаларда, өнердің басқа да түрлерінің туындыларында мәнді көрініс табуға тиіс.
Тәуелсіздіктің жеті игілігі
Мемлекет басшысының 2013 жылғы 14 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күніне арналған салтанатты жиналыста сөйлеген сөзінен.
1. Біздің лайықты әрі ұлы еліміз - "Мәңгілік Ел"
Отанымыздың он төрт мың километрден астам талассыз шекарасы оны біртұтас монолитке айналдырды. Ол барлық іргелес елдермен тату көршілестіктің шебіне айналды.
2. Ел бірлігі
Біз туған елімізді бейбітшіліктің бесігіне айналдыра білдік. Бірлік, береке - біздің басты байлығымыз, құн жетпес қазынамыз. Тәуелсіздік халықты Қазақстан халқы Ассамблеясының - бейбітшілік пен келісімді сақтаушының біртұтас шаңырағының астында тұтастыра түсті. Біздің рухани бірлігіміз - зайырлы мемлекет пен қоғамның басты іргетасы.
3. Төл мәдениетіміз бен ана тіліміз
Тәуелсіздіктің арқасында ұлттық мәдениетіміз қайта жаңғырды. Біздің өнеріміз бен бай мәдени мұрамыз әлемнің рухани байлығына қосылды.
4. Индустриялық-инновациялық экономика
XXI ғасырда барлық табысты ұлттардың жолын индустриялық әлеует пен инновациялар айқындайды.
5. Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы
Қажырлы еңбек етудің нәтижесінде қазақстандықтар қазіргі табыстарына қол жеткізді. Еңбек әр адамды мейірбан, ал елді ұлы етеді.
6. Астана
Тәуелсіздігіміздің Ұлы тарихы елорданың жаңа орамдарында, алаңдарында, саябақтары мен сәулет өнерінің туындыларында айнадағыдай көрініс тапқан. Астанаға деген сүйіспеншілік - ол отанға деген перзенттік сезім.

25 дней с 21 ноября по 15 декабря ознаменуют 25 достижений Независимости, в эти дни состоятся главные праздничные мероприятия;
праздничные мероприятия будут широко освещены в отечественных и зарубежных СМИ.
К организации и участию в мероприятиях на республиканском и региональном уровнях будут привлечены представители творческой и научной интеллигенции, общественности, неправительственных организаций, молодежных организаций, бизнес-структур и международные эксперты.
Мероприятия пройдут во всех регионах страны.
Во всех республиканских СМИ будет открыт рубрикатор событий юбилейного года.
На сайтах СМИ, центральных и местных государственных органов будут размещены анимированные баннеры с подробным описанием юбилейных мероприятий и событий.
Постпраздничный этап:
На данном этапе необходимо обеспечить максимальное закрепление позитивного эффекта основных достижений страны, транслируемых на протяжении предшествующего периода.
Достижения страны должны обрести предметное выражение - в книгах, документальных и художественных фильмах, драматических, оперных и балетных спектаклях, музыкальных творениях разных жанров, произведениях других видов искусств.
Семь достояний Независимости
Из выступления Главы государства на торжественном собрании, посвященном Дню Независимости Республики Казахстан, 14 декабря 2013 года.
1. Наша священная и достойная страна - "Мәңгілік Ел"
Более четырнадцати тысяч километров бесспорных границ спаяли нашу Родину в единый монолит. Они стали рубежами добрососедства со всеми сопредельными странами.
2. Единство народа
Мы смогли превратить нашу Родину в колыбель мира. Единство и согласие - наше главное богатство, бесценное достояние. Независимость сплотила народ под единым шаныраком Ассамблеи народа Казахстана - хранителя мира и согласия. Наше духовное единство - главный фундамент светского государства и общества.
3. Культура и родной язык
Благодаря Независимости наша национальная культура развивается с новой силой. Наше искусство и богатое культурное наследие стали частью мирового духовного богатства.
4. Индустриально-инновационная экономика
В XXI веке путь всех успешных наций определяют индустриальная мощь и инновации.
5. Общество Всеобщего Труда
Кропотливым трудом мы достигли всего, что сейчас имеют казахстанцы. Труд делает благородным каждого человека и великими - страны.
6. Астана
В ее новых кварталах, площадях, парках и шедеврах зодчества, как в зеркале, отражается Великая История нашей Независимости. Любовь к Астане - это сыновнее чувство к Родине.

7. Жаһандық жауапкершілік, барша адамзатқа ортақ бастамалар
Қазақстан халықаралық қатынастарда сенімді орнықтыруға, халықаралық құқық негізінде бейбітшілік пен қауіпсіздікті күшейтуге бағытталған барлық бастамаларды қолдайды.
Тәуелсіздіктің 25 жылдығын мерекелеудің күнтізбесі
1. Наурыз - Біртұтас болашақтың ұлты. Ұлы Дала дәстүрлері
Ай Қазақстан халқы Ассамблеясы шаңырағының астында біріккен Қазақстан халқының бірлігі мен тұтастығына арналады.
Ай бойы Қазақстан халқы Ассамблеясының қолдауымен "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық патриоттық идеясы құндылықтарының негізінде қазақстандық қоғамның одан әрі топтасуына бағытталған іс-шаралар өткізіледі.
2. Сәуір - Зияткер ұлт. Нұрлы Болашақ
Ай Қазақстанның білім, ғылым, зияткер ұлтты қалыптастыру саласындағы жетістіктеріне арналады.
Оқуда, ғылыми жобаларда жоғары жетістіктерге жеткен жас дарынды қазақстандықтарды көрсету іс-шаралар желісі өткізіледі. Сонымен қатар, ғылым, техника мен өнертабысы саласында жетістікке жеткен еліміздің ғалымдарына ерекше назар аударылатын болады.
Қазақстан халқы Ассамблеясының кезекті сессиясы өткізіліп, онда тарихта тұңғыш рет Қазақстан халқы Ассамблеясының Төрағасы ретінде Мемлекет басшысына Қазақстан халқы Ассамблеясы Хатшылығының есебі, оның ішінде "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық патриоттық идеясын іске асырудың есебі ұсынылады.
3. Мамыр - Бейбітшілік. Келісім. Достық
Ай Қазақстанның бірлік пен келісімді нығайтудағы жетістіктеріне арналады.
Мамыр бойы этномәдени бірлестіктерді, шығармашыл зиялы қауымды жұмылдыра отырып, Қазақстан халқының бірлігі күніне орай мерекелік іс-шаралар өткізіледі.
Бейбітшілік пен келісімнің қазақстандық құндылықтарының сенімді қорғаушысы болып табылатын қазақстандық армияға ерекше назар аударылатын болады.
4. Маусым - Мемлекеттік рәміздер
Ай мемлекеттік рәміздерге - Тәуелсіздіктің басты нышандарына арналады.
Тәуелсіздіктің 25 жылдығына мемлекеттік рәміздер "100 нақты қадам: баршаға арналған қазіргі мемлекет" Ұлт жоспары шеңберінде енгізілген жаңа форматта қолданылады.
Патриоттық жас ұрпаққа арналған форумдар, құрылтай, әр форматтағы байқаулар өткізіледі.
5. Шілде - Астана. Отан. Жаңа қазақстандық патриотизм
Ай Қазақстанның елордасы - Астанаға арналады.
Астана - ел жүрегі, Еуразия жүрегі. Астана - Тәуелсіздік рәмізі, құт-береке бейнесі.
Елордадағы және өңірлердегі барлық іс-шаралар Астанаға арналады. Іс-шараларда еліміздің жетістіктері Астананың дамуы тұрғысынан айшықталады.
6. Тамыз - Жаһандық бастамалар. Бітімгер Қазақстан

7. Глобальная ответственность, общие для всего человечества инициативы
Казахстан поддерживает все инициативы, направленные на восстановление доверия в международных отношениях, укрепление мира и безопасности на основе международного права.
Календарь празднования 25-летия Независимости
1. Март - Нация единого будущего. Традиции Великой Степи
Месяц посвящен единству и сплоченности казахстанского народа, объединенного под шаныраком Ассамблеи народа Казахстана.
В течение месяца будут проводиться мероприятия под эгидой Ассамблеи народа Казахстана, направленные на дальнейшую консолидацию казахстанского общества на базе ценностей Общенациональной патриотической идеи "Мәңгілік Ел".
2. Апрель - Интеллектуальная нация. Нұрлы Болашақ
Месяц посвящается достижениям Казахстана в сфере образования, науки, формированию интеллектуальной нации.
В течение месяца планируется провести ряд мероприятий по продвижению молодых талантливых казахстанцев, демонстрирующих высокие достижения в учебе, научных проектах. Также будет уделяться особое внимание ученым, которые добились успехов в области науки, техники и изобретательства.
Состоится очередная сессия Ассамблеи народа Казахстана, на которой впервые в истории будет представлен отчет Секретариата Ассамблеи народа Казахстана Главе государства как Председателю Ассамблеи народа Казахстана, в том числе по реализации Общенациональной патриотической идеи "Мәңгілік Ел".
3. Май - Мир. Согласие. Дружба
Месяц посвящается достижениям Казахстана по укреплению единства и согласия.
В течение мая проводятся праздничные мероприятия, приуроченные к Дню единства народа Казахстана, с привлечением этнокультурных объединений, творческой интеллигенции.
Особое внимание уделяется казахстанской армии, которая является надежным защитником казахстанских ценностей мира и согласия.
4. Июнь - Государственные символы
Месяц посвящен государственным символам - главным атрибутам Независимости.
В год 25-летия Независимости государственные символы применяются в новом формате, который внедрен в рамках Плана Нации "100 конкретных шагов: современное государство для всех".
Проводятся патриотические форумы, курултай, разноформатные конкурсы для молодого поколения.
5. Июль - Астана. Родина. Новый казахстанский патриотизм
Месяц посвящается столице Казахстана - Астане.
Астана - сердце страны, сердце Евразии. Астана - символ Независимости, символ благополучия.
Все мероприятия в столице и в регионах посвящены Астане. Через призму развития столицы в мероприятиях отражены достижения страны.
6. Август - Глобальные инициативы. Казахстан-миротворец

Тамызда Қазақстанның жаңа тарихындағы екі ерекше күн бар: 29 тамыз - Қазақстан бастамасы бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымы қабылдаған Ядролық сынақтарға қарсы халықаралық іс-қимыл күні және 30 тамыз - Конституция күні.
Қазақстан бүгінгі күні бүкіл әлемге Тәуелсіздіктің 25 жылы ішіндегі өзінің тамаша табыстарымен әйгілі. Сарабдал сыртқы саясаттың арқасында елімізді халықаралық аренада басты бітімгер ретінде де таниды. Ай бойы Қазақстанның бітімгер ел ретіндегі имиджін айқындай түсетін бірқатар іс-шаралар өткізіледі. Оларға жетекші халықаралық сарапшылар қатысады.
7. Қыркүйек - Еңбек. Отбасы. Құт-береке
Ай "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық патриоттық идеясының құндылықтарына: еңбексүйгіштік пен адалдыққа, отбасылық құндылықтарға арналады.
Қазақстандықтардың қажырлы еңбегі еліміздің теңдессіз табыстарға жетуіне мүмкіндік берді.
Бүкіл ай бойы Еңбек Адамын құрметтеуге арналған іс-шаралар өткізіледі.
Тәуелсіздіктің 25 жылдығы күнтізбесіндегі ерекше күн - Отбасы күні. Бүкіл ел бойынша "Мерейлі отбасы" Ұлттық байқауының өңірлік кезеңдері өтіп, Астана қаласында лауреат пен жеңімпаздарды марапаттайтын іс-шара оны қорытындылайды.
8. Қазан - Мәңгілік мұра
Ай Қазақстан халқының ұлы мәдени игіліктеріне, өнер мен шығармашылықтың баға жетпес және бірегей үлгілеріне арналады.
Дарынды қазақстандықтардың арасында байқаулар, театр фестивальдері, еліміздің музейлері арасында байқау өткізіледі.
9. Қараша - Индустриялық және инновациялық Қазақстан
Ай Қазақстанның индустриялық дамуда инновациялар құру саласындағы жетістіктеріне арналады.
Мемлекет басшысы экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін әртараптандырудың аса маңызды элементі ретінде индустрияландыруды жариялады.
Индустрияландыру шеңберінде мыңға жуық жаңа кәсіпорындар салынып, бүгінде оларда жүз мыңдаған қазақстандық жұмыс істейді.
Индустриялық және инновациялық жетістіктердің тұсаукесерлері, форумдар, Ашық есік күндері өткізіледі.
10. Желтоқсан - Тәуелсіздік тарихы. Қазақстан жолы
Ай мерейтой жылының жалпы оқиғалық күн тәртібін аяқтайды және Тәуелсіздік тарихын танымал етуге қалыптасудың, даму мен табыстың қазақстандық жолының айрықша бірегейлігін көрсетуге арналады.
Желтоқсанның басты тақырыптары Тұңғыш Президент күні мен Тәуелсіздіктің 25 жылдық мерейтойын мерекелеу болмақ. Бұдан басқа, 21 қараша мен 15 желтоқсан аралығындағы кезеңде жеке жоспар бойынша Тәуелсіздіктің мызғымас негіздерін білдіретін 25 жұлдызды күн өткізіледі.
Жер-жерде мемлекеттік және қоғамдық өмірдің барлық салаларында қоғамның топтасуы мен бірігуіне бағытталған атаулы оқиғалар өтеді.
Ұлы Дала Елі - Тәуелсіздіктің 25 негізі

В августе две особые даты в новейшей истории Казахстана: 29 августа - Международный день действий против ядерных испытаний, принятый по инициативе Казахстана Организацией Объединенных Наций и 30 августа - День Конституции.
Сегодня Казахстан известен всему миру своими блестящими успехами за 25 лет Независимости. Благодаря взвешенной внешней политике нашу страну знают на международной арене и как главного миротворца. В течение месяца пройдет ряд мероприятий по продвижению имиджа Казахстана как страны-миротворца. В них примут участие ведущие международные эксперты.
7. Сентябрь - Труд. Семья. Благополучие
Месяц посвящен ценностям общенациональной патриотической идеи "Мәңгілік Ел": трудолюбию и честности, семейным ценностям.
Беззаветный труд казахстанцев позволил стране достичь небывалых успехов.
В течение месяца будут проходить мероприятия, направленные на чествование Человека Труда.
Особая дата в календаре 25-летия Независимости - День семьи. По всей стране пройдут региональные этапы Национального конкурса "Мерейлі отбасы", которые завершатся итоговым мероприятием в г. Астане с чествованием лауреата и победителей.
8. Октябрь - Мәңгілік мұра
Месяц посвящается великому культурному достоянию казахстанского народа, бесценным и уникальным образцам искусства и творчества.
Проводятся конкурсы среди талантливых казахстанцев, фестивали театров, конкурс среди музеев страны.
9. Ноябрь - Индустриальный и инновационный Казахстан
Месяц посвящен достижениям Казахстана в сфере создания инноваций индустриального развития.
Индустриализация объявлена Главой государства важнейшим элементом диверсификации экономики для повышения ее конкурентоспособности.
В рамках индустриализации построено около тысячи совершенно новых предприятий, на которых сегодня работают сотни тысяч казахстанцев.
Будут проводиться презентации индустриальных и инновационных достижений, форумы, Дни открытых дверей.
10. Декабрь - История Независимости. Казахстанский путь
Месяц завершает общую событийную повестку юбилейного года и посвящается популяризации истории Независимости, продвижению особой уникальности казахстанского пути становления, развития и успеха.
Центральными темами декабря станут празднование Дня Первого Президента и 25-летний юбилей Независимости. Кроме того, в период с 21 ноября по 15 декабря по отдельному плану будут проведены 25 звездных дней, символизирующих незыблемые основы Независимости.
Повсеместно во всех отраслях государственной и общественной жизни состоятся значимые события, направленные на консолидацию и единение общества.
Страна Великой Степи - 25 основ Независимости

plain (21 қараша мен 15 желтоқсан аралығындағы оқиғалардың күн тәртібі)
21 қараша мен 15 желтоқсан аралығында Тәуелсіздіктің 25 негізіне арналған 25 тақырыптық күн өтеді.
"Қазақстан Республикасының Конституциясы" (21 қараша)
Күннің іс-шаралары Тәуелсіздік пен мемлекеттіліктің тірегі ретінде Ата заңның тарихи маңызын кеңінен паш етуге арналады.
"Мемлекеттік рәміздер" (22 қараша)
Күннің іс-шаралары егемендіктің мызғымас негіздерінің бірі - мемлекеттік рәміздерге арналады.
"Мемлекеттік шекара" (23 қараша)
Күннің іс-шаралары мемлекеттілік пен егемендіктің маңызды белгісі ретінде мемлекеттік шекараны халықаралық-құқықтық ресімдеу процесін көрсетеді.
"Мемлекеттік тіл" (24 қараша)
Күннің іс-шаралары Тілдерді дамытудың мемлекеттік бағдарламасын кеңінен насихаттауға және Мемлекет басшысының "100 нақты қадам: баршаға арналған қазіргі мемлекет" Ұлт жоспарында ұсынылған үш тілде білім беру саясатын ілгерілетуге арналады.
"Жаһандық бастамалар" (25 қараша)
Күннің іс-шаралары Қазақстанның бітімгершілік және жаһандық бастамаларын насихаттауға арналады.
"Азаматтық қоғам" (26 қараша)
Күннің іс-шаралары азаматтық қоғамның басты институттары: БАҚ-тың, үкіметтік емес ұйымдардың, Омбудсмен институты мен Мемлекет басшысы жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссияның серпінді дамуы мен олардың Қазақстанды әлеуметтік жаңғыртудағы ролін көрсетеді.
"Бірегейлік және бірлік" (27 қараша)
Күннің іс-шаралары "Мәңгілік Елдің" түйінді құндылықтарына - бейбітшілікке, келісімге, патриотизмге, бірлікке арналады. Қазақстан халқы Ассамблеясына ерекше назар аударылады.
"Ұлттық валюта" (28 қараша)
Күннің іс-шаралары Қазақстанның басты атрибуты - ұлттық валюта теңгеге арналады.
"Ядролық қарусыз әлем" (29 қараша)
Күннің іс-шаралары Мемлекет басшысының әлемдік тарихтағы теңдесі жоқ шешіміне - ядролық қарудан бас тартуына және Семей ядролық полигонының жабылуына арналады. Қазақстанның ядролық қарусыз әлемді орнату, "Атом" жобасы жөніндегі бастамаларына ерекше назар бөлінеді.
"Ғылым мен жаңа технологиялар" (30 қараша)
Күннің іс-шаралары Қазақстанның ғылыми-инновациялық саладағы жетістіктеріне, мемлекеттің ғылымды қажет ететін экономиканы құру саласындағы басымдықтарына арналады.
"Қазақстан Республикасының Президенті институты" (1 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары мемлекеттік мереке - Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күніне арналады.
"Отбасылық құндылықтар" (2 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары мемлекеттің мызғымас тірегі ретінде отбасы институтын және дәстүрлі құндылықтарды насихаттауға арналады.
"Ұлт саулығы" (3 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары Қазақстанның денсаулық сақтау саласындағы түйінді жетістіктерін айшықтауға бағытталған.
"Спорт жетістіктері" (4 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары Қазақстанның спортшы ел ретіндегі жетістіктерін, салауатты өмір салтын насихаттауға, бұқаралық дене шынықтыру мен спортты дамытуға арналады.
"Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы" (5 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамының идеяларын ілгерілетуге арналады.
"Мәдениет және руханият" (6 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары халықтың тарихи жадының негізі және Тәуелсіздіктің рухани құрамдас бөлігі ретінде Қазақстанның мәдени мұрасының құндылықтарына арналады.
"Нұрлы жол" (7 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары "Нұрлы жол" инфрақұрылымды дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға арналады.
"Нұрлы Болашақ" (8 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары Тәуелсіздікті нығайтудағы және болашақ Қазақстанның табысты дамуындағы жастардың рөлін көрсетуге бағытталған. Мемлекет басшысының ұлтымыздың зиялы қауымын қалыптастырудың өзегі болып табылатын "Болашақ" бағдарламасына және "Нұр Отан" партиясы жанындағы "Жас Отан" жастар қанаты қызметіне ерекше назар аударылады.
"Білім" (9 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары білім саласына енгізіліп жатқан, "100 нақты қадам: баршаға арналған қазіргі мемлекет" Ұлт жоспарында белгіленген жаңа әдістерді насихаттауға және Тәуелсіздік жылдарындағы білім саласының жетістіктерін көрсетуге бағытталады.
"Әлеуметтік жаңғыру" (10 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары мемлекеттік, әлеуметтік бағдарламалар мен жобаларды іске асыру нәтижелерін жария етуге арналған.
"ЭКСПО "жасыл" технологиялары" (11 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары "ЭКСПО-2017" халықаралық көрмесіне арналған.
"Индустрияландыру" (12 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары Индустриялық-инновациялық дамудың мемлекеттік бағдарламасын насихаттауға және "Ұлттық чемпиондар" бастамасын жүзеге асыруға арналған.
"Қуатты Қазақстан - қуатты өңірлер" (13 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары Қазақстан өңірлерінің негізгі жетістіктерін насихаттауға және ілгерілетуге арналады.
"Астана" (14 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары тәуелсіз Қазақстанның басты рәмізі және жасампаздықтың күш-қуаты ретінде барша қазақстандықтардың табысты болашағына деген үміті мен сенімін білдіретін елорда Астанаға арналады.
"Мәңгілік Елдің" мәңгілік құндылықтары" (15 желтоқсан)
Күннің іс-шаралары "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық патриоттық идеясының құндылықтарына арналады.

(повестка событий с 21 ноября по 15 декабря)
С 21 ноября по 15 декабря пройдут 25 тематических дней, посвященных 25 основам Независимости.
"Конституция Республики Казахстан" (21 ноября)
Мероприятия дня посвящены широкой демонстрации исторического значения Основного закона как опоры Независимости и государственности.
"Государственные символы" (22 ноября)
Мероприятия дня посвящены одним из незыблемых основ суверенитета - государственным символам.
"Государственная граница" (23 ноября)
Мероприятия дня демонстрируют процесс международно-правового оформления государственных границ как важного признака государственности и суверенитета.
"Государственный язык" (24 ноября)
Мероприятия дня посвящены широкой популяризации Государственной программы развития языков и продвижению политики трехъязычного образования, выдвинутой Главой государства в Плане Нации "100 конкретных шагов: современное государство для всех".
"Глобальные инициативы" (25 ноября)
Мероприятия дня посвящены популяризации миротворческих и глобальных инициатив Казахстана.
"Гражданское общество" (26 ноября)
Мероприятия дня демонстрируют динамичное развитие ключевых институтов гражданского общества: СМИ, неправительственных организаций, института Омбудсмена и Комиссии по правам человека при Главе государства и их роль в социальной модернизации Казахстана.
"Идентичность и единство" (27 ноября)
Мероприятия дня посвящены ключевым ценностям "Мәңгілік Ел" - миру, согласию, патриотизму, единству. Особое внимание будет уделено Ассамблее народа Казахстана.
"Национальная валюта" (28 ноября)
Мероприятия дня посвящены главному атрибуту экономики Казахстана - национальной валюте тенге.
"Безъядерный мир" (29 ноября)
Мероприятия дня посвящены беспрецедентному в мировой истории решению Главы государства - отказу от ядерного оружия и закрытию Семипалатинского ядерного полигона. Особое внимание будет уделено инициативам Казахстана по созданию безъядерного мира, проекту "Атом".
"Наука и новые технологии" (30 ноября)
Мероприятия дня посвящены достижениям Казахстана в научно-инновационной сфере, приоритетам государства в области построения наукоемкой экономики.
"Институт Президента Республики Казахстан" (1 декабря)
Мероприятия дня посвящены государственному празднику - Дню Первого Президента Республики Казахстан.
"Семейные ценности" (2 декабря)
Мероприятия Дня посвящены популяризации института семьи и традиционных ценностей как незыблемой опоры государства.
"Здоровье нации" (3 декабря)
Мероприятия дня призваны отразить ключевые достижения Казахстана в области здравоохранения.
"Достижения спорта" (4 декабря)
Мероприятия дня посвящены популяризации достижений Казахстана как спортивной страны, здорового образа жизни, развитию массовой физической культуры и спорта.
"Общество Всеобщего Труда" (5 декабря)
Мероприятия дня посвящены продвижению идеи Общества Всеобщего Труда.
"Культура и духовность" (6 декабря)
Мероприятия дня посвящены ценностям культурного наследия Казахстана как основе исторической памяти народа и духовной составляющей Независимости.
"Нұрлы жол" (7 декабря)
Мероприятия дня посвящены реализации Государственной программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол".
"Нұрлы Болашақ" (8 декабря)
Мероприятия дня направлены на демонстрацию роли молодежи в укреплении Независимости и успешном развитии Казахстана. Особое внимание будет уделено программе Главы государства "Болашақ", являющейся ядром формирования интеллектуальной элиты нации и деятельности молодежного крыла "Жас Отан" при партии "Нұр Отан".
"Образование" (9 декабря)
Мероприятия дня направлены на популяризацию новых методов, внедряемых в сферу образования, обозначенных в Плане Нации "100 конкретных шагов: современное государство для всех" и демонстрацию достижений за годы Независимости в области образования.
"Социальная модернизация" (10 декабря)
Мероприятия дня посвящены освещению результатов реализации государственных, социальных программ и проектов.
"Зеленые" технологии ЭКСПО" (11 декабря)
Мероприятия дня посвящены Международной выставке "ЭКСПО-2017".
"Индустриализация" (12 декабря)
Мероприятия дня посвящены популяризации Государственной программы индустриально-инновационного развития и реализации инициативы "Национальные чемпионы".
"Сильный Казахстан - сильные регионы" (13 декабря)
Мероприятия дня посвящены популяризации и продвижению основных достижений регионов Казахстана.
"Астана" (14 декабря)
Мероприятия дня посвящены столице Астане как ключевому символу и созидательной энергии независимого Казахстана, олицетворению надежд и уверенности в успешном будущем всех казахстанцев.
"Вечные ценности "Мәңгілік Ел" (15 декабря)
Мероприятия дня посвящены ценностям Общенациональной патриотической идеи "Мәңгілік Ел".

Астана қаласында 15-16 желтоқсанда өтетін салтанатты іс-шаралар
Бұл күндері Қазақстанның елордасында елдің қалыптасуына, оның Тәуелсіздігінің нығаюына ерекше үлес қосқан азаматтарды мемлекеттік наградалармен, мерейтой медальдарымен марапаттау рәсімі өткізіледі.
Оқиғаның өзегі Мемлекет басшысының қатысуымен өтетін салтанатты жиналыс пен концерт болады.
Мерекенің сыртқы нышандары
Логотип мемлекеттік рәміздердің элементтерін қамтиды. Орталық элемент "25" саны болып табылады.
Мерекелеудің түс гаммасы алтын түсте орындалады (сары, жоса түсті).
Сыртқы безендіру нобайы Тәуелсіз Қазақстанның қалыптасуының тарихи жолы мен оның заманауи экономикалық, әлеуметтік және саяси жетістіктерін бейнелейді. Олардың өзегінде реформалар бағытын қолдауға, еліміздің беделін арттыруға, жетістіктерін ел ішінде және шетелдерде танытуға бағытталған идеялар болу қажет.
Күтілетін нәтижелер
Аталған шараларды іске асыру нәтижесінде қоғамның идеялық және рухани-мәдени бірігуінің тереңдеуі, қазақстандықтардың санасына мемлекеттілік пен Тәуелсіздік құндылықтарын орны сіңіріп, патриоттық сезімін қалыптасуы, жасампаздық пен жаңа белестерге ұмтылуы күтіледі.
Жас ұрпақ пен әлеуметтік тұрғыдан белсенді азаматтардың аса маңызды мемлекеттік міндеттерді іске асыруға және қоғамдық өмірге белсене қатысуы қазақстандықтардың бірлігі сезімінің нығаюына ықпал етеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы 28 наурыздағы
№ 220 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын өткізу
жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Мемлекеттік комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Мемлекеттік комиссия төрағадан, екі орынбасардан, хатшыдан және Мемлекеттік комиссия мүшелерінен тұрады.
4. Мемлекеттік комиссияның дербес құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
2. Мемлекеттік комиссияның міндеттері, функциялары
және өкілеттіктері
5. Мемлекеттік комиссияның міндеті 2016 жылы Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын мерекелеуге дайындық және оны ұйымдастыру болып табылады.
6. Мемлекеттік комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) 2016 жылы Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын мерекелеуді ұйымдастыру мәселелері жөнінде ұсыныстар әзірлеу және Мемлекет басшысының қарауына енгізу;

Торжественные мероприятия 15-16 декабря в г. Астане
В эти дни в столице Казахстана состоится церемония награждения государственными наградами, юбилейными медалями граждан, внесших значительный вклад в становление страны, укрепление ее Независимости.
Центральным событием станет торжественное собрание и концерт с участием Главы государства.
Внешние атрибуты праздника
Логотип содержит элементы государственных символов. Центральным элементом является цифра "25".
Цветовая гамма выполнена в золотом цвете (желтый, цвет охры).
Эскизы наружного оформления призваны отразить исторический путь становления Независимого Казахстана и его современные экономические, социальные и политические реалии. В них необходимо заложить идеи, направленные на поддержку курса реформ, рост авторитета нашей страны, признание достижений внутри страны и за рубежом.
Ожидаемые результаты
В результате реализации указанных мер ожидается углубление идейной и духовно-культурной консолидации общества, укрепление в сознании казахстанцев ценностей государственности и Независимости, формирование чувства патриотизма, созидания и стремления к новым вершинам.
Активное участие молодого поколения и социально активных граждан в реализации важнейших государственных задач и общественной жизни будет способствовать укреплению чувства сплоченности казахстанцев.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 марта 2016 года № 220
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственной комиссии по проведению 25-летия
Независимости Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Государственная комиссия по проведению 25-летия Независимости Республики Казахстан (далее - Государственная комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Государственная комиссия руководствуется в своей деятельности Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственная комиссия состоит из председателя, двух заместителей, секретаря и членов Государственной комиссии.
4. Персональный состав Государственной комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан.
2. Задачи, функции и полномочия
Государственной комиссии
5. Задачей Государственной комиссии являются подготовка и организация празднования 25-летия Независимости Республики Казахстан в 2016 году.
6. Государственная комиссия осуществляет следующие функции:
1) выработку и внесение на рассмотрение Главе государства предложений по вопросам организации празднования 25-летия Независимости Республики Казахстан в 2016 году;

2) мемлекеттік органдардың 2016 жылы Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығын мерекелеуге дайындық және оны ұйымдастыру жөніндегі қызметін үйлестіру.
7. Мемлекеттік комиссия өз құзыреті шегінде:
1) өзіне жүктелген міндетті орындау үшін орталық және жергілікті мемлекеттік органдардан қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратуға;
2) Мемлекеттік комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың өкілдерін Мемлекеттік комиссия отырыстарында тыңдауға;
3) Мемлекеттік комиссияның құзыретіне жатқызылған нақты проблемалар мен мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында шағын комиссиялар, жұмыс топтарын құруға;
4) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға құқылы.
3. Мемлекеттік комиссияның қызметін ұйымдастыру
8. Мемлекеттік комиссияның отырыстары қажеттігіне қарай өткізіледі.
9. Мемлекеттік комиссия мүшелерінің жалпы санының үштен екісі қатысқан жағдайда Мемлекеттік комиссияның отырыстары заңды болып саналады.
10. Мемлекеттік комиссияның шешімдері отырысқа қатысып отырған мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. Мемлекеттік комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда төрағалық етушінің даусы шешуші болып табылады.
11. Мемлекеттік комиссияның отырыстарына Мемлекеттік комиссияның мүшелері болып табылмайтын лауазымды адамдар, сондай-ақ қоғамдық ұйымдар мен бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
12. Мемлекеттік комиссияның төрағасы:
1) Мемлекеттік комиссияның қызметіне басшылық жасайды және оның отырыстарында төрағалық етеді;
2) Мемлекеттік комиссияның атқарған жұмысы туралы Қазақстан Республикасының Президентін хабардар етеді.
13. Төраға болмаған кезде оның міндеттерін төраға айқындаған орынбасар орындайды.
14. Мемлекеттік комиссияның хатшысы:
1) Мемлекеттік комиссияның мүшелерін оның отырыстарының уақытымен орны туралы хабардар етеді;
2) Мемлекеттік комиссияның отырыстарына материалдар дайындауды ұйымдастырады;
3) Мемлекеттік комиссия отырыстарының хаттамаларын ресімдейді;
4) Мемлекеттік комиссияның төрағасына қабылданған шешімдердің уақтылы және сапалы орындалуын бағалай отырып, атқарылған жұмыс туралы оның мүшелері әзірлеген есепті ұсынады;
5) Мемлекеттік комиссия төрағасының тапсырмасы бойынша өзге де функцияларды жүзеге асырады.
15. Орталық мемлекеттік органдар Мемлекеттік комиссияға жүктелген міндеттерді орындауда оған жәрдем көрсетуге міндетті.
16. Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы 28 наурыздағы
№ 220 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығының
өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссияның
ҚҰРАМЫ

2) координацию деятельности государственных органов по подготовке и организации празднования 25-летия Независимости Республики Казахстан в 2016 году.
7. Государственная комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) запрашивать от центральных и местных государственных органов информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенной задачи;
2) заслушивать на заседаниях Государственной комиссии представителей центральных и местных государственных органов и иных организаций по вопросам, входящим в компетенцию Государственной комиссии;
3) в целях выработки предложений по конкретным проблемам и вопросам, отнесенным к компетенции Государственной комиссии, образовывать подкомиссии, рабочие группы;
4) принимать решения по вопросам, входящим в ее компетенцию.
3. Организация деятельности Государственной комиссии
8. Заседания Государственной комиссии проводятся по мере необходимости.
9. Заседания Государственной комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа членов Государственной комиссии.
10. Решения Государственной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа ее членов, присутствующих на заседании. При равенстве голосов членов Государственной комиссии голос председательствующего является решающим.
11. На заседания Государственной комиссии могут приглашаться должностные лица, не являющиеся членами Государственной комиссии, а также представители общественных организаций и средств массовой информации.
12. Председатель Государственной комиссии:
1) руководит деятельностью Государственной комиссии и председательствует на ее заседаниях;
2) информирует Президента Республики Казахстан о проделанной работе Государственной комиссии.
13. В отсутствие председателя его обязанности исполняет заместитель, определенный председателем.
14. Секретарь Государственной комиссии:
1) информирует членов Государственной комиссии о времени и месте ее заседаний;
2) организует подготовку материалов к заседаниям Государственной комиссии;
3) оформляет протоколы заседаний Государственной комиссии;
4) представляет председателю Государственной комиссии подготовленный ее членами отчет о проделанной работе с оценкой своевременного и качественного исполнения принятых ею решений;
5) по поручению председателя Государственной комиссии осуществляет иные функции.
15. Центральные государственные органы обязаны оказывать содействие Государственной комиссии в выполнении возложенных на нее задач.
16. Рабочим органом Государственной комиссии является Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 марта 2016 года № 220
СОСТАВ Государственной комиссии по проведению 25-летия
Независимости Республики Казахстан

Ескерту. Құрамға өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 01.08.2016 № 304 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы
-
Комиссия төрағасы
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының орынбасары
-
Комиссия төрағасының бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі
-
Комиссия төрағасының орынбасары
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі
-
Комиссия хатшысы
Мемлекеттік комиссия мүшелері:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
"Нұр Отан" партиясы Төрағасының бірінші орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрі
Астана, Алматы қалаларының және облыстардың әкімдері
Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан халқы Ассамблеясының Төрағасының орынбасары - Қазақстан халқы Ассамблеясы Хатшылығының меңгерушісі
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы хатшылығының меңгерушісі
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
"Нұр Отан" партиясының "Жас Отан" жастар қанатының төрағасы (келісім бойынша)
"Қазақстанның азаматтық альянсы" заңды тұлғалар бірлестігінің президенті (келісім бойынша)

Сноска. Состав с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.08.2016 № 304.
Государственный секретарь Республики Казахстан
-
председатель Комиссии
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
-
первый заместитель председателя Комиссии
Министр культуры и спорта Республики Казахстан
-
заместитель председателя Комиссии
вице-министр культуры и спорта Республики Казахстан
-
секретарь Комиссии
члены Государственной комиссии:
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
первый заместитель Председателя партии "Нур Отан" (по согласованию)
начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр образования и науки Республики Казахстан
Министр здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Министр информации и коммуникаций Республики Казахстан
акимы гг. Астаны, Алматы и областей
председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
председатель Комитета по социально-культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Председателя Ассамблеи народа Казахстана - заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана
заведующий Секретариатом Государственного секретаря Республики Казахстан
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
председатель молодежного крыла "Жас Отан" при партии "Нұр Отан" (по согласованию)
президент объединения юридических лиц "Гражданский Альянс Казахстана" (по согласованию)