Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 30.07.2024 № 611 Жарлығымен.
Ескерту. Жарлықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 26.02.2021 № 521 Жарлығымен.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 26.02.2021 № 521 Жарлығымен.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі, орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар өз қызметінде Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарын басшылыққа алсын және оны іске асыру бойынша қажетті шаралар қабылдасын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 26.02.2021 № 521 Жарлығымен.
3. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2018 жылғы 15 ақпандағы
№ 636 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ 2025 ЖЫЛҒА ДЕЙІНГІ ҰЛТТЫҚ ДАМУ ЖОСПАРЫ
Ескерту. Стратегиялық даму жоспары жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 26.02.2021 № 521 Жарлығымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "Нұр-Сұлтан" деген сөз "Астана" деген сөзбен ауыстырылды – ҚР Президентінің 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Кіріспе
2. Жаһандық үрдістерді талдау
3. Іске асырудың негізгі қағидаттары
4. Іске асыру тәсілдері және күтілетін нәтижелер
1-жалпыұлттық басымдық. Әділ әлеуметтік саясат
2-жалпыұлттық басымдық. Қолжетімді және тиімді денсаулық сақтау жүйесі
3-жалпыұлттық басымдық. Сапалы білім
4-жалпыұлттық басымдық. Азаматтардың мүдделерін қорғайтын әділ және тиімді мемлекет
5-жалпыұлттық басымдық. Мемлекеттік басқарудың жаңа моделі
6-жалпыұлттық басымдық. Патриотизм құндылықтарын дәріптеу
7-жалпыұлттық басымдық. ¥лттық қауіпсіздікті нығайту
8-жалпыұлттық басымдық. Әртараптандырылған және инновациялық экономика құру
9-жалпыұлттық басымдық. Экономикалық және сауда дипломатиясын белсенді дамыту
10-жалпыұлттық басымдық. Теңгерімді аумақтық даму

Об утверждении Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636. Утратил силу указом Президента РК от 30.07.2024 № 611.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента
и Правительства Республики
Казахстан и республиканской печати
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 30.07.2024 № 611.
Сноска. Заголовок в редакции Указа Президента РК от 26.02.2021 № 521.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Национальный план развития Республики Казахстан до 2025 года.
Сноска. Пункт 1 в редакции Указа Президента РК от 26.02.2021 № 521.
2. Правительству Республики Казахстан, центральным и местным исполнительным органам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, руководствоваться в своей деятельности Национальным планом развития Республики Казахстан до 2025 года и принять необходимые меры по его реализации.
Сноска. Пункт 2 в редакции Указа Президента РК от 26.02.2021 № 521.
3. Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Казахстан согласно приложению к настоящему Указу.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президента
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 февраля 2018 года № 636
НАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН РАЗВИТИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ДО 2025 ГОДА
Сноска. Стратегический план развития в редакции Указа Президента РК от 26.02.2021 № 521.
Сноска. по всему тексту слова "Нур-Султане", "Нур-Султана" и "Нур-Султан" земенены соответственно словами "Астане", "Астаны" и "Астана" в соответствии с Указом Президента РК от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Введение
2. Анализ глобальных тенденций
3. Основные принципы реализации
4. Подходы к реализации и ожидаемые результаты
Общенациональный приоритет 1. Справедливая социальная политика
Общенациональный приоритет 2. Доступная и эффективная система здравоохранения
Общенациональный приоритет 3. Качественное образование
Общенациональный приоритет 4. Справедливое и эффективное государство на защите интересов граждан
Общенациональный приоритет 5. Новая модель государственного управления
Общенациональный приоритет 6. Культивирование ценностей патриотизма
Общенациональный приоритет 7. Укрепление национальной безопасности
Общенациональный приоритет 8. Построение диверсифицированной и инновационной экономики
Общенациональный приоритет 9. Активное развитие экономической и торговой дипломатии
Общенациональный приоритет 10. Сбалансированное территориальное развитие

1. Кіріспе
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары (бұдан әрі - Елдің 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары) мемлекеттік жоспарлау жүйесіндегі бірінші деңгейдегі құжат болып табылады және Қазақстанның 2050 жылға дейінгі ұзақ мерзімді даму стратегиясын іске асыру үшін әзірленді.
2018 жылы қабылданған 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары елдің үшінші жаңғыру процестерін іске қосты, сол арқылы экономиканың сапалы өсуі мен өмір сүру деңгейінің жоғарылауы бойынша міндеттерді айқындады.
Алайда коронавирус инфекциясы пандемиясының таралуы және оны ауыздықтау шаралары соңғы жүз жылдағы ең ауыр ауқымды дағдарысқа алып келді. Осылайша пандемия мен жаһандық рецессияның ажырамас әсері Қазақстан дамуының негізгі сценарийін түбегейлі өзгертіп, "жаңа болмысты" қалыптастырды.
Сын-қатерлер ушыға түсіп, мынадай үрдістер күшейді: шикізаттық үлгінің бәсекеге қабілеттілігінің төмендеуі; қоғам өмірі мен экономиканың барлық салаларын цифрландырудың жеделдеуі, технологиялық парадигма мен тұтыну құрылымының өзгеруі.
Қазіргі кездегі пандемия мен оның қайталану ықтималдығымен байланысты капитал мен шикізат нарықтарында белгісіздіктің жоғары деңгейі байқалып отыр.
Коронавирусты таралуын болдырмауға бағытталған шектеулердің сақталуына және соның салдарынан әлемдік сұраныс көлемінің төмендеуіне және протекционистік риториканың өсуіне байланысты сауда мен тікелей шетелдік инвестициялар көлемінің бұрын-соңды болмаған қысқаруы байқалып отыр.
Коронадағдарыстың салдары әлемдегі ең ірі экономикалар арасындағы сауда қақтығысының бастауына айналуы мүмкін.
Жаңа әлемдік тәртіпті қалыптастыру жағдайында жүйелік реформаларға Ұлт жоспары мен Бес институционалдық реформаға негізделген қуатты серпін қажет.
Мемлекет азаматтардың табысы мен өмір сүру сапасын арттыру үшін кәсіпкерлік, зияткерлік және шығармашылық әлеуетін толық іске асыру мақсатында барлық қажетті жағдайлар мен мүмкіндіктерді жасауға ұмтылады. Осындай тиімді құралдардың бірі халықпен үнемі қайтымды байланысты қамтамасыз ететін "Халық үніне құлақ асатын мемлекет" тұжырымдамасы болады.
Елдің 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарының жаңа редакциясы коронадағдарыстың салдарын жоюға және анағұрлым орнықты және инклюзивті экономика үшін экономикалық өсуді жеделдету факторларын дамытуға бағытталған, елдің орта мерзімді кезеңдегі жаңа экономикалық бағдарының негізгі өлшемдерін қалыптастырады.
2. Жаһандық үрдістерді талдау
Әлемде СОVID-19 таралуы және оған қарсы күресте үшін қабылданған шектеулер, барлық дерлік салаларда іскерлік белсенділіктің төмендеуімен қатар әлемдік экономикаға елеулі әсер етіп отыр.
Дамудың одан арғы траекториясында және экономикаға әсер ету деңгейінде белгісіздіктің жоғары дәрежесі байқалады.
Бұл ретте жаһандық деңгейде қалыптасқан трендтердің жеделдеуі және жаңа үрдістердің пайда болуы атап отіледі, олар шешімдер қабылдау кезінде және 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарын әзірлеу кезінде ескерілуі қажет.
Қазақстан үшін өзекті әлемдік трендтер
Экономикалық трендтер
Орта мерзімді жаһандық өсу төмендеу жағына қайта қаралды. СОVID-19 пандемиясының салдарынан әлемдік экономиканың Ұлы күйзелістен кейінгі рекордтық құлдырауы болжанады, кейін баяу қалпына келудің ұзақ кезеңі тұр.
Әлемдік ЖІӨ өсуінің орта мерзімді кезеңде төмендеуі бейбіт уақытта бұрын-соңды болып көрмеген мемлекеттік қарыздың едәуір ұлғайтады.
Әлемдік мұнай нарығы пандемиядан айтарлықтай зардап шекті. Сұранысты қалпына келтіру перспективалары қайта қаралды, өйткені қозғалыстағы шектеулер сұраныстың үштен бір бөлікке төмендеуіне алып келді.

1. Введение
Национальный план развития Республики Казахстан до 2025 года (далее - Национальный план развития страны до 2025 года) является документом первого уровня системы государственного планирования и разработан в реализацию долгосрочной Стратегии развития Казахстана до 2050 года.
Принятый в 2018 году Стратегический план развития до 2025 года запустил процессы третьей модернизации страны, тем самым определив задачи по качественному росту экономики и повышению уровня жизни.
Однако распространение пандемии коронавирусной инфекции и меры, принятые по ее сдерживанию, привели к самому серьезному полномасштабному кризису за последнее столетие. Так, интегральное воздействие пандемии и глобальной рецессии сформировало "новую реальность", кардинально изменив базовый сценарий развития Казахстана.
Существующие вызовы обострились, усилились следующие тенденции: снижение конкурентоспособности сырьевой модели; ускорение цифровизации всех сфер жизни общества и отраслей экономики, смена технологической парадигмы и структуры потребления.
Это сопровождается высоким уровнем неопределенности на рынках капитала и сырья, связанным с текущими и вероятными повторными проявлениями пандемии.
По причине сохраняющихся ограничений во избежание распространения коронавируса и, как следствие, произошедшего спада в объеме мирового спроса и роста протекционистской риторики наблюдается беспрецедентное сокращение объемов торговли и прямых иностранных инвестиций.
Последствия коронакризиса могут стать началом торгового конфликта между крупнейшими мировыми экономиками.
В условиях формирования нового мирового порядка системным реформам необходим мощный импульс, основой для которых послужат План нации и Пять институциональных реформ.
Государство стремится к созданию всех необходимых условий и возможностей для полноценной реализации предпринимательского, интеллектуального и творческого потенциала граждан, повышения их доходов и качества жизни. Одним из таких эффективных инструментов станет концепция "Слышащего государства", которая обеспечит регулярную обратную связь с населением.
Национальный план развития страны до 2025 года в новой редакции формирует основные параметры нового экономического курса страны в среднесрочном периоде, направленного на нивелирование последствий коронакризиса и развитие факторов ускорения экономического роста для более устойчивой и инклюзивной экономики.
2. Анализ глобальных тенденций
Распространение COVID-19 в мире и ограничительные меры, принятые для борьбы с ней наряду со снижением деловой активности практически во всех отраслях, оказывают значительное влияние на мировую экономику.
Наблюдается высокая степень неопределенности в дальнейшей траектории развития и уровне влияния на экономику.
При этом отмечаются ускорение существующих на глобальном уровне трендов и появление новых тенденций, которые необходимо учитывать при принятии решений и разработке Национального плана развития страны до 2025 года.
Глобальные тренды, актуальные для Казахстана
Экономические тренды
Среднесрочный глобальный рост пересмотрен в сторону понижения. В результате пандемии COVID-19 прогнозируется рекордное падение мировой экономики со времен Великой депрессии, после чего предстоит длительный период медленного восстановления.
Снижение роста мирового ВВП в среднесрочном периоде сопровождается значительным увеличением государственного долга, ранее никогда не наблюдавшимся в мирное время.
Значительно пострадал от пандемии мировой рынок нефти. Пересмотрены перспективы восстановления спроса, так как ограничения на передвижение привели к его падению на треть.

Халықаралық энергетикалық агенттіктің болжамдарына сәйкес Жаһандық сұраныстың ең жоғарғы шегіне ертерек қол жеткізумен мұнай нарығының біртіндеп қалпына келуі 2021-2023 жылдары күтілуде және ал 2030 жылы биікке шығады.
Бұл ілгерілеуге халық тарапынан көліктік және туризмнің көрсетілетін қызметтеріне қажеттіліктің төмендеуі, сол сияқты энергетика саласының трансформациялануы ықпал етеді.
Саланың өнімділігі төмендейді, бұл жобаларға ұзақ мерзімді инвестициялардың тәуекелін арттырады. Мұнай экспорттаушы елдердің айырбас бағамы мен бюджеттері елеулі қысымды бастан кешіреді.
Өзге биржалық тауарларға бағалар серпіні мұнайдікіне ұқсас болады. 2024-2025 жылдарға қарай алюминий мен мыстың дағдарысқа дейінгі бағасының, ал мырыш пен темір кені бағасының аталған мерзімнен кейін ғана қалпына келуі күтілуде. Бағалы металдардың бағасы оң серпінді көрсетеді.
Жаңа әлемдік сауда тәртібі қалыптасуда.
СОVID-19 пандемиясынан туындаған уақытша бұғаттау жаһандану процесін үзіп, өзін-өзі оқшаулау мен протекционизм трендтерін күшейтті.
Ғаламдық қосылған құн тізбегінің табиғаты өзгеруде - сенімділік пен орнықтылыққа көшу жүріп жатыр. Тізбектер анағұрлым қысқарып, эртараптандырылады, ішкі жеткізу арналары нығайып, жақын орналасқан аумақтарда ("reshoring" және "nearshoring") өндірістердің қайтымдылығы және аутсорсинг бизнес-процестер үдейді.
СОVID-19 пандемиясы ғаламдық көліктік көрсетілетін қызметтер нарығының құрылымына да айтарлықтай өзгерістер енгізді.
Осылайша, авиакомпаниялар банкроттықтың шегіне жетті әрі олар перспективада өте баяу қалпына келеді. Қиындықтар теңіз және автомобиль көлігімен тасымалдауда пайда болды. Теміржол бағыттары өздерінің ең орнықты және тиімді екенін көрсетті: Еуропа мен ҚХР арасындағы жүк тасымалдары ұлғайды.
Оқшаулауға баса назар аудару дамушы нарықтардан капиталдың бүрынғыдан да көп кетуінің себебі болуы мүмкін.
Мұндай жағдай инвестициялық режимдерді қатаңдатуға, сондай-ақ шетелдік тікелей инвестициялар мен технологияларға қол жеткізу үшін жаһандық бәсекелестіктің айтарлықтай өсуіне алып келеді. Нәтижесінде тікелей шетелдік инвестициялар қысқарғанымен, "сауда қақтығыстарынан" тыс кішігірім елдерге әсері елеусіз болады.
Технологиялық трендтер
СОVID-19 пандемиясы қоғам мен экономиканы цифрландыру процесін қайтымсыз етті.
Виртуалды өзара іс-қимыл форматы күнделікті болып келеді. Цифрлық технологиялар бизнестің бәсекеге қабілеттілігінің шешуші факторына айналуда, электронды коммерция мен қаржылық технологияларға сүраныс өсуде, ал бірқатар салалар үшін цифрландырудан басқа балама да жоқ.
Тұғырнамалық шешімдерді дамыту формалды өзін-өзі жұмыспен қамтуды үлғайту үшін ынталандыру болып табылады.
Цифрлық көрсетілетін қызметтер цифрлық қоғамдастықтар шеңберінде ыңғайлы және шығыны аз шешімдерге негізделген бірлесіп пайдалану экономикасының өсуіне ықпал ететіні белгілі.
Жаңа вирустардың пайда болуымен байланысты белгісіздік денсаулық сақтау жүйелерінің даму деңгейіне жаңа талаптар қойып отыр.
Медициналық қызметтерді цифрлық технологиялар арқылы тиімді көрсетуге ерекше назар аударылатын болады. Атап айтқанда, бұл HealthTech (Денсаулық сақтау технологиясы) жобасына қатысты, осыған орай денсаулық сақтау ІТ-ға, телемедицина мен денсаулыққа арналған бағдарламалық қамтылымға сұраныс артады.
Автоматтандыруды, робототехника мен төртінші өнеркәсіптік революция элементтерін енгізу жергілікті инфрақұрылым құруға арналған шығындар салдарынан баяулаған болатын, бірақ СОVID-19 пандемиясы бұл процесті жеделдетуде. Қазіргі заманғы қоғамның әл-ауқатының бүгінгі күнгі аса маңызды негізі кең таралған, қауіпсіз, жоғары сапалы және қолжетімді кең жолақты желі болып табылады.
Бизнес "жасыл" технологияларды іздестіруді, әзірлеуді және енгізуді жалғастыруда.
Ең алдымен денсаулық сақтау мен фармацияға байланысты ғылыми зерттеулерге сұраныс артты. Елдер, қаржы институттары мен әлемдік қаржы элитасы ғылыми орталықтарға қаржыландыру ұсыну құқығына бәсекелесуде.
Интернет-трафик көлемінің өсуіне және пайдаланушылардың онлайн форматқа жаппай көшуіне байланысты киберқауіпсіздіктің маңызы артып келеді. Барлық салаларда киберқылмыскерлер мен кибершабуылдар белсенділігі күрт артуда.
Әлеуметтік трендтер
Коронадағдарыс әлемдегі теңсіздіктің өсу трендін үдетті. Бұл, ең алдымен, нақты өзара іс-қимылға тәуелді салалардағы жұмыс күшіне сұраныс күрт төмендегендіктен, жұмыссыздықтың айтарлықтай өсуіне байланысты.
Әлеуметтік қорғау жүйесінде жүктеме артуда, әлеуметтік наразылық күшейіп, қылмыс өсуде.
Әсіресе "карантин ұрпағы" - тәжірибесі аз жас жұмыскерлер, түлектер мен студенттер зардап шегіп отыр.
"Білім экономикасының" қалыптасуынан туындаған еңбек нарығындағы құрылымдық өзгерістер жеделдей түсуде.
Процестерді автоматтандыру мен жасанды интеллектіні енгізудің арқасында "икемді" дағдыларға - технологиялық, әлеуметтік-эмоционалды және жоғары когнитивтік қабілеттерге деген сұраныс күрт өсуде. Бұл адамдардың негізінен жұмыспен қамтылуы шығармашылық тәсілді, көбіне қашықтықтан іс-қимыл мен үйлестіруді қажет ететін күрделі автоматтандырылмаған міндеттерді орындауымен байланысты болатындығын көрсетеді.
Бизнес еңбекті аз қажет етіп, біліктілігі орташа және төмен жұмыскерлерге сұраныс бұрынғыдан да азаяды.
Қазіргі заманның жаңа қатері жеткізу тізбегінің үзілуіне байланысты азық-түлік дағдарысының қаупі болып отыр.

Согласно прогнозам Международного энергетического агентства, ожидается постепенное восстановление рынка нефти в 2021-2023 годах с более ранним достижением пика глобального спроса и выходом на плато уже в 2030 году.
Этому сдвигу будут способствовать как сокращение потребности на услуги транспорта и туризма со стороны населения, так и трансформация энергетической отрасли.
Производительность отрасли будет снижаться, что поставит под риск долгосрочные инвестиции в проекты. Страны нетто-экспортеры нефти испытают серьезное давление на обменный курс и бюджет.
Динамика цен на прочие биржевые товары будет схожа с нефтью. К 2024-2025 годам ожидается восстановление докризисных цен на алюминий и медь, в то время как для цинка и железной руды - лишь после указанного периода. Положительную динамику продемонстрируют цены на драгоценные металлы.
Формируется новый мировой торговый порядок.
Вызванная пандемией COVID-19 временная блокировка подрывает процессы глобализации, усиливая тренды на самоизоляцию и протекционизм.
Меняется природа глобальных цепочек добавленной стоимости - идет переход к надежности и устойчивости. Цепочки станут более короткими и диверсифицированными, ускорится возврат производств и аутсорсинг бизнес-процессов в близлежащих территориях ("reshoring" и "nearshoring") с укреплением внутренних каналов поставок.
Пандемия COVID-19 также внесла существенные коррективы в структуру глобального рынка транспортных услуг.
Так, на грани банкротства с перспективами крайне медленного восстановления оказались авиакомпании. Осложнения возникли в морских и автомобильных перевозках. Железнодорожные маршруты показали себя наиболее устойчивыми и эффективными: увеличились грузоперевозки между Европой и КНР.
Акцент на локализацию может стать причиной еще большего оттока капитала с развивающихся рынков.
Данное положение дел приводит к ужесточению инвестиционных режимов, а также значительному росту глобальной конкуренции за доступ к прямым иностранным инвестициям и передаче технологий. Результатом будет сокращение прямых иностранных инвестиций, однако с меньшим влиянием на небольшие страны вне "торговых войн".
Технологические тренды
Пандемия COVID-19 сделала необратимым процесс цифровизации общества и экономики.
Формат виртуального взаимодействия становится повседневностью. Цифровые технологии превращаются в ключевой фактор конкурентоспособности бизнеса, растет спрос на электронную коммерцию и финансовые технологии, а для ряда отраслей цифровизация и вовсе станет безальтернативной.
Развитие платформенных решений - стимул для увеличения формальной самозанятости.
Как известно, цифровые услуги способствуют росту экономики совместного пользования, которая основывается на удобных и низкозатратных решениях в рамках цифровых сообществ.
Неопределенность, связанная с появлением новых вирусов, выставляет новые требования к уровню развития системы здравоохранения.
Особое внимание будет уделено эффективному оказанию медицинских услуг посредством цифровых технологий. В частности, это коснется проекта HealthTech (Технология здравоохранения), благодаря которому увеличится спрос на IT в здравоохранении, телемедицину и программное обеспечение для здоровья.
Внедрение автоматизации, робототехники и элементов четвертой промышленной революции было замедлено из-за затрат на создание местной инфраструктуры, но пандемия COVID-19 ускоряет данный процесс. Критически важной основой для благополучия современного общества уже сегодня является широко распространенная, безопасная, высококачественная и доступная широкополосная сеть.
Бизнес продолжает поиск, разработку и внедрение "зеленых" технологий.
Вырос спрос на научные исследования, прежде всего связанные со здравоохранением и фармацией. Страны, финансовые организации, мировая финансовая элита конкурируют за право предоставить финансирование научным центрам.
С ростом объема интернет-трафика и массовой миграции пользователей в онлайн-формат также возрастает значимость кибербезопасности. Резко увеличивается активность киберпреступников и кибератак во всех областях.
Социальные тренды
Коронакризис ускоряет тренд по росту неравенства в мире. В первую очередь, это связано со значительным ростом безработицы из-за резкого снижения спроса на рабочую силу в отраслях, зависящих от физического взаимодействия.
Возрастает нагрузка на систему социальной защиты, усиливаются социальные недовольства, растет преступность.
Особенно страдает "поколение карантина" - молодые работники с небольшим опытом, выпускники и студенты.
Ускоряются структурные изменения на рынке труда, вызванные формированием "экономики знаний".
Из-за автоматизации процессов и внедрения искусственного интеллекта стремительно растет спрос на "гибкие" навыки - технологические, социально-эмоциональные и высшие когнитивные. Это свидетельствует о том, что основная занятость людей будет связана с выполнением сложных неавтоматизированных задач, требующих творческого подхода, большего взаимодействия и координации на расстоянии.
Бизнес становится менее трудоемким, работники со средней и низкой квалификацией окажутся еще менее востребованными.
Новой угрозой современности стал риск продовольственного кризиса из-за сбоя в цепочках поставок.

Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында бірқатар елдер азық-түлік қорларын жинауға және 2008-2009 жылдардағы қаржылық дағдарыс кезеңіне қарағанда анағұрлым ауқымды көлемде экспорттық шектеулер енгізуге тырысуда.
Пандемия жануарларды қорғауға, оның ішінде олардың шығу тегін қадағалауда жүйесіне және ветеринарияға инвестиция салудың маңыздылығы туралы еске салды. Тренд өндіру мен ішкі өндіріс жағына қарай өсуде.
Көптеген елдердің үкіметтері денсаулық сақтау саласы мен оларды қаржыландыруды қайта қарауға мәжбүр болды. Бірде-бір елдің, оның ішінде дамыған елдердің де жүйесі пандемияға дайын болған жоқ.
Білім беру модельдерінің өзгеруі жалғасуды - өзін-өзі оқытудың, онлайн- платформалардың, ерте балалық шақта және өмір бойы оқудың рөлі артып келеді. Алайда бұл білім беру жүйесінде одан әрі теңсіздік тудырады: балалардың бір бөлігі, әсіресе, аз қамтылған отбасыларда немесе ауылдық жерлерде компьютерлер мен жоғары жылдамдықты интернеттің жетіспеуіне байланысты толыққанды қашықтықтан оқытуға қол жеткізе алмайды.
СОVID-19 пандемиясы табиғи өзара іс-қимылды едәуір шектеді және әлемдегі жаппай көші-қон процестерін тоқтатты: елдер шегінде тұрғындар мегаполистер мен ірі қалаларға көшуде.
Саяси трендтер
Әлемде шиеленістер державалар арасындағы қақтығыстардың өршу қаупіне байланысты күшейіп келеді. Қорғаныс пен қауіпсіздікке шығыстар артты.
Барлық форматтағы деструктивті идеологиялардың енуі күшейіп келеді, бұл қоғамның радикалдануы мен бөлінуіне, әлеуметтік капиталдың кемуіне алып келеді.
Мемлекет саяси жүйелерге тәуелсіз әлеуметтік қауіпсіздіктің кепілі болуға мәжбүр, өйткені азаматтардың едәуір бөлігі кедейшілік жағдайына оралды.
Көптеген елдердің саясаты кері реттеу арқылы араласуды азайтуға, институционалдық теңгерімді нарықтық қатынастар жағына ығыстыруға және дәстүрлі мемлекеттік үстемдік салаларында өзін-өзі реттеу тетіктерін кең ауқымда қолдануға бағытталатын болады.
Осылайша, негұрлым икемді, орнықты, азаматтарға қатысты ашық және қайырымды мемлекеттік секторға сұраныс артып келеді.
СОVID-19 пандемиясы халықтың барлық топтары үшін тең дәрежеде сапалы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді қамтамасыз ету үшін жаңа процестер мен технологияларды енгізу қажеттігін анықтап берді.
Көптеген елдердің үкіметтері азаматтармен және бизнеспен байланыссыз өзара іс-қимылмен цифрлық трансформацияға бағыт алды.
Дағдарыстан кейін ынталандыру бағдарламалары мақсатқа жетудің тиімділігі түрғысынан қайта қаралатын болады, өйткені әлемде орын алған жағдай мемлекетке деген қоғамдық сенімнің маңыздылығын атап өтті.
Оны қолдау үшін тиімді коммуникациялардың, азаматтарды тартудың және ашықтықтың маңызы зор.
Осыған байланысты интернет-қоғамдастықтардың өзін-өзі басқару институттарын дамытудың және азаматтық белсенділікті арттырудың тиімді құралы ретіндегі маңыздылығы атап өтіледі.

В целях обеспечения продовольственной безопасности ряд стран предпринимает попытки накопления продовольственных запасов и ввода ограничений на экспорт и в гораздо больших масштабах, чем при финансовом кризисе 2008-2009 годов.
Пандемия также напомнила о важности инвестиций в охрану животных, в том числе в системы отслеживания их происхождения и ветеринарию. Возрастает тренд в сторону воспроизводства и внутреннего производства.
Правительства многих стран были вынуждены пересмотреть политики в сфере здравоохранения и их финансирование. Системы оказались не готовыми к пандемии ни в одной стране, включая развитые.
Продолжают меняться образовательные модели - усиливается роль самообучения, онлайн-платформ, обучения в раннем детстве и на протяжении всей жизни. Однако это закладывает дальнейшее неравенство в системе образования: часть детей, в особенности из малообеспеченных семей или сельской местности, не имеет доступа к полноценному дистанционному обучению из-за отсутствия компьютеров и скоростного Интернета.
Пандемия COVID-19 серьезно ограничила физическое взаимодействие и приостановила массовые миграционные процессы в мире: в пределах стран население перемещается в мегаполисы и крупные города.
Политические тренды
В мире продолжает нарастать напряженность из-за угрозы эскалации конфликтов между державами. Повысились расходы на оборону и безопасность.
Усиливается проникновение деструктивных идеологий всех форматов, что приводит к радикализации и поляризации общества, снижению социального капитала.
Вне зависимости от политических систем государство вынуждено выступать гарантом социальной безопасности, так как значительная часть граждан вернулась в состояние бедности.
Политика большинства стран будет направлена на уменьшение вмешательства через дерегулирование, смещение институционального баланса в сторону рыночных сил, масштабное применение механизмов саморегулирования в сферах традиционного доминирования государства.
Таким образом, возрастает запрос на более гибкий, устойчивый, прозрачный и отзывчивый по отношению к гражданам государственный сектор.
Пандемия COVID-19 выявила необходимость внедрения новых процессов и технологий для обеспечения качественных государственных услуг в равной степени для всех слоев населения.
Правительства многих стран взяли курс на цифровую трансформацию с бесконтактным взаимодействием с гражданами и бизнесом.
После кризиса будут пересмотрены стимулирующие программы на предмет эффективности в достижении целей, поскольку возникшая ситуация в мире подчеркнула важность общественного доверия к государству.
Решающее значение для его поддержания будут оказывать эффективные коммуникации, вовлечение граждан и прозрачность.
В этой связи отмечается значимость интернет-сообществ как эффективного инструмента по развитию институтов самоуправления и повышению гражданской активности.

3. Іске асырудың негізгі қағидаттары
Қазақстанның дамыған ел ретінде қалыптасуы мемлекеттің, халықтың және бизнестің тыныс-тіршілігінің ағымдағы моделінің барлық құрауыштарын трансформациялауды белсенді жалғастыруды талап етеді.
Ел дамуының жаңа моделінде мемлекеттік мүдделер азаматтың айналасында тоғысатын болады.
Қалыптасқан "жаңа болмысты" ескере отырып, Елдің 2025 жылға дейінгі Ұлттық жоспарының мәні - жүйелі реформалар топтамасын қайта іске қосу және оларды 2025 жылға дейін іске асыру қажеттілігі, мемлекеттің рөлін қайта ой елегінен өткізу және негізгі мемлекеттік саясатты қайта құрылымдау.
Реформалар жүргізудің халықаралық және ішкі тәжірибесін назарға ала отырып, 2025 жылға дейін дамудың жаңа моделіне көшуде "қайта оралмайтын нүктеден" өту қажет.
Дамудың жаңа моделін қалыптастыру 7 негізгі қағидатқа негізделеді:
игіліктер мен міндеттерді әділ бөлу;
жеке кәсіпкерліктің жетекші рөлі;
әділ бәсекелестік, кәсіпкерлердің жаңа буыны үшін нарықтар ашу;
өнімділіктің өсуі, экономиканың күрделілігі мен технологиялығын арттыру;
адами капиталды дамыту, жаңа типтегі білім беруге инвестиңиялар салу;
экономиканы "жасылдандыру", қоршаған ортаны қорғау;
мемлекеттің негізделген шешімдер қабылдауы және олар үшін қоғам алдындағы жауапкершілік.
Қағидатты өзгерістер:
халықтың қамқорлық күтуінен - жеке жауапкершілікке;
сандық өсудің басымдығынан - сапалы және түрақты өсу үшін жағдай жасауға;
мемлекеттің экономикалық қызметті реттеуінен - жеке бастаманы ынталандыруға және ең төменгі қажетті реттеуге.
Елді дамытудың 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспарының мақсаты барлық мүдделі тараптарды, оның ішінде халықты тарта отырып, бірлесіп іске асыруды көздейді.
Елді дамытудың 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспарын іске асыру, мониторинг және бағалау процестерінің маңызды құрамдас бөлігі азаматтық қоғамның қатысуы болып табылады. Елді дамытудың 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспарының белгілі бір міндеттерін іске асыруда қандай шаралар қабылданып жатқаны туралы халықтың хабардар болуы "Халық үніне құлақ асатын мемлекет" қағидатын іске асыруды қамтамасыз ету үшін негіз болып табылады.
Бизнес қажетті консультациялар беруге белсенді түрде қатысады, сондай-ақ операциялық тиімділікті арттыру, технологиялық жаңарту, қызметкерлердің құзыреттерін дамыту жөніндегі іс-шараларды жүргізу арқылы өз тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің өнімділігі мен сапасын арттыру үшін нақты істерді қолға алатын болады.
Азаматтық қоғам өкілдері халықтың қоғамдық санасын жаңғыртуға бағытталған іс-шараларға қатысады. Бірлесіп іске асыру реформаларды іске асырудың нақты тетіктерін, әрбір тараптың жауапкершілік аймағын айқындау үшін консультациялар өткізуді, пікір алмасуды, Елді дамытудың 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспарының мақсаттарына қол жеткізуді мониторингтеу тетігін құруды көздейді. Бұл ретте Елді дамытудың 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспарының аралық және қорытынды бағалауларын жүргізу барысында халықтың және бизнестің қабылданатын шаралардың нәтижелеріне қанағаттану деңгейін айқындау үшін әлеуметтік зерттеулер жүргізіледі.

3. Основные принципы реализации
Становление Казахстана в качестве развитой страны требует активного продолжения трансформации всех составляющих текущей модели жизнедеятельности государства, населения и бизнеса.
Новая модель развития страны ставит гражданина в центр государственных интересов.
Суть Национального плана развития страны до 2025 года с учетом сложившейся "новой реальности" - перезапуск пакета системных реформ и необходимость их реализации до 2025 года, переосмысление роли государства и перенастройка основных государственных политик.
Принимая во внимание международный и внутренний опыт проведения реформ, необходимо до 2025 года пройти "точку невозврата" в переходе к новой модели развития.
Формирование новой модели развития будет основано на 7 основных принципах:
справедливое распределение благ и обязанностей; ведущая роль частного предпринимательства;
честная конкуренция, открытие рынков для нового поколения предпринимателей;
рост производительности, повышение сложности и технологичности экономики;
развитие человеческого капитала, инвестиции в образование нового типа;
"озеленение" экономики, охрана окружающей среды; принятие государством обоснованных решений и ответственность за них перед обществом.
Принципиальные изменения:
от патерналистских ожиданий населения к личной ответственности; от приоритета количественного роста к созданию условий для качественного и устойчивого роста;
от регулирования государством экономической деятельности к стимулированию частной инициативы и минимально необходимому регулированию.
Цель Национального плана развития страны до 2025 года предполагает совместную реализацию с привлечением всех заинтересованных сторон, в том числе населения.
Участие гражданского общества является важной составляющей процессов реализации, мониторинга и оценки Национального плана развития страны до 2025 года. Информированность населения о том, какие меры принимаются в реализации определенных задач Национального плана развития страны до 2025 года - основа для обеспечения реализации принципа "Слышащего государства".
Бизнес будет активно принимать участие в предоставлении необходимых консультаций, а также предпринимать конкретные действия для повышения производительности и качества собственных товаров и услуг путем проведения мероприятий по повышению операционной эффективности, технологическому обновлению, развитию компетенций сотрудников.
Представители гражданского общества примут участие в мероприятиях, направленных на модернизацию общественного сознания населения. Совместная реализация предполагает проведение консультаций, обмен мнениями для определения конкретных механизмов реализации реформ, зоны ответственности каждой стороны, выстраивание механизма мониторинга достижения целей Национального плана развития страны до 2025 года. В ходе промежуточной и итоговой оценки Национального плана развития страны до 2025 года будут проводиться социологические исследования для определения уровня удовлетворенности населения и бизнеса результатами принимаемых мер.

4. Іске асыру тәсілдері және күтілетін нәтижелер
1-жалпыұлттық басымдық. Әділ әлеуметтік саясат
Басымдықтың мәні: халықтың өнімді жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу, отбасыларды қолдауға бағытталған әлеуметтік төлемдер мен мемлекеттік жәрдемақылар бойынша барлық міндеттемелерді орындау.
2025 жылға қарай Қазақстандагы түбегейлі өзгерістер:
әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы көптеген заңнамалық актілерден - азаматтар тиісті саладағы құқықтары мен міндеттері туралы білімдерінің бірыңғай дереккөзіне;
әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің мәлімдеме нысанынан - өмірлік қиын жағдайдағы адамдарды қызметтермен қамту кеңейту үшін анықтаушы нысанға;
дәстүрлі жұмыс форматынан - еңбек қатынастарының прогрессивті нысанын енгізу арқылы жұмыспен қамтудың икемді нысандарын дамытуға;
өнімсіз жұмыстан - мемлекеттік қолдау көрсетілетін жобаларды іске асыру кезінде жоғары технологиялық жұмыс орындарын құруға;
мамандықтар мен кәсіптер бойынша дәстүрлі оқытудан - еңбек нарығында сұранысқа ие дағдылар мен құзыреттерді алуға;
жұмыспен қамтуға жэрдемдесу қызметтерін көрсетудің жалпы форматынан - халықты жұмыспен қамтудың атаулы топтамалық шараларына.
1-міндет. Өнімді жұүмыспен цамтуды дамыту
Пандемиядан кейін еңбек нарығын қалпына келтіру және жұмыссыздық деңгейін төмендету үшін жұмыс істеп тұрған жұмыс орындарын жаңғырту және жаңа, оның ішінде жұмыс берушілерді ынталандыру арқылы жұмыс орындарын құру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Жұмыс орындарын, әсіресе, жоғары технологиялық жұмыс орындарын құру жобаларды іске асыруға мемлекеттік қолдау көрсету кезінде басты өлшем шартқа айналады.
Жұмыс процестерін автоматтандыруға байланысты жаңа дағдыларға қажеттілік үнемі өз бетінше білім алу және біліктілікті арттыру үшін, оның ішінде жұмыс берушілердің қолдауымен жағдайлар жасау арқылы өтелетін болады.
Сыни тұрғыдан ойлау, талдау жасау және проблемаларды шешу қабілеті, белсенді оқыту, күйзеліске төзімділік және икемділік еңбек нарығында сұранысқа ие негізгі дағдыларға айналады.
Еңбек қатынастарының прогрессивті нысандарын енгізу арқылы жұмыспен қамтудың икемді нысандары дамытылатын және қалыптастырылатын болады.
Қашықтықтан және қашықтан жұмыс істеу форматын пайдалану тәжірибесін кеңейту басқа өңірлерден келетін жұмыскерлерді жалдау рәсімін едәуір жеңілдетеді және жұмыс берушілерге оңтайландырылған қаражатты қызметкерлерді оқытуға жұмсауға мүмкіндік береді.
Жұмыссыз, нәтижесіз өзін-өзі жұмыспен қамтыған және біліктілігі төмен жалдамалы жұмыскерлер жаңа кәсіби дағдылар мен құзыреттерге оқыту бойынша қолдау алатын болады.
Жұмыс орындарын болжамдау жүйесі және құрылатын жұмыс орындарын бағалау нәтижелері кадрларды даярлау жүйесінде ғана емес, мемлекеттік органдардың бюджет шығыстарын жоспарлау және қызметін бағалау кезінде де ескеріледі.
Жұмыс күші артық облыстардан кадрлар жетіспеушілігі байқалатын облыстарға ерікті түрде қоныс аудару кезінде еңбек ресурстарының аумақтық ұтқырлығын ынталандыру жалғасады. Бұл тәсіл "экономикалық өсу нүктелеріне" (агломерациялар, ірі және орташа қалалар, ірі жобалардың орналасуы, перспективалы шекара маңындағы аумақтар) негізделетін болады, олар бойынша еңбек ресурстарына сұранысқа сәйкес ішкі көшіп-қонушылар легін кейіннен саралай отырып, өңірлік квоталар белгіленетін болады.
2-міндет. Әлеуметтік әл-ауқатты қамтамасыз ету
Әлеуметтік қамсыздандыру саласы елдің Әлеуметтік кодексімен реттелетін болады.
Экономиканың өсуіне және бюджеттік мүмкіндіктерге байланысты ең төмен әлеуметтік стандарттар кезең-кезеңімен халықаралық баламаларға жақындайды.
Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы мен құрылымы мемлекеттен төленетін барлық базалық әлеуметтік төлемдерді есептеудің негізі ретінде тұтыну себетінің нақты құнын көрсете отырып, халық үшін, оның ішінде базалық зейнетақы мен базалық жәрдемақы алушылар үшін қолайлы өмір сүру деңгейіне кепілдік бере отырып, тұрақты негізде қайта қаралатын болады.
Кәсіби тәуекелдерді бағалау және басқару әдістемесі енгізілетін болады. Тәуекелдерді бағалау әрбір нақты жұмыс орнындағы өндірістік факторлардың зиянды әсерін анықтауға және жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың туындау тәуекелін азайтуға мүмкіндік береді.
Еңбекті қорғау саласындағы кадрларды дамытуға оқытудың жаңа түрлері мен тәсілдерін (өзекті бағдарламалар, қашықтықтан оқыту, тренажерлар және имитациялық модельдер) енгізу есебінен қол жеткізілетін болады.
Зейнетақы жүйесін одан әрі жетілдіру бойынша жүмыс жүргізіліп, ол жүйенің барынша тиімділігі мен ашықтығын қамтамасыз етуге бағытталады.
Зейнетақы жүйесі өз салымшыларының мүмкіндіктерін кеңейтуге бағытталатын болады, оның ішінде жинақтардың бір бөлігін тұрғын үй сатып алуға, емделуге немесе қаржы компанияларының басқаруына беруге пайдалануға мүмкіндік береді.

4. Подходы к реализации и ожидаемые результаты
Общенациональный приоритет 1. Справедливая социальная политика
Суть приоритета: содействие продуктивной занятости населения, исполнение всех обязательств по социальным выплатам и государственным пособиям, направленных на поддержку семей.
Принципиальные изменения для Казахстана к 2025 году:
от множества законодательных актов в сфере социального обеспечения к единому источнику знаний граждан о своих правах и обязанностях в соответствующей области;
от заявительной формы оказания социальных услуг к выявительной для расширения охвата услугами лиц в трудной жизненной ситуации;
от традиционного формата работы к развитию гибких форм занятости через внедрение прогрессивных форм трудовых отношений;
от низкопродуктивных к созданию высокотехнологичных рабочих мест при реализации проектов с оказанием государственной поддержки;
от традиционного обучения по специальностям и профессиям к получению востребованных на рынке труда навыков и компетенций;
от общего формата предоставления услуг содействия занятости к адресным пакетным мерам обеспечения занятости населения.
Задача 1. Развитие продуктивной занятости
Для восстановления рынка труда после пандемии и снижения уровня безработицы будут приняты меры по модернизации действующих и созданию новых рабочих мест, в том числе через стимулирование работодателей.
Создание рабочих мест, особенно высокотехнологичных, станет главным критерием при оказании государственной поддержки на реализацию проектов.
Потребность в новых навыках в связи с автоматизацией рабочих процессов будет компенсироваться созданием условий для постоянного самообразования и повышения квалификации, в том числе при поддержке работодателей.
Критическое мышление, способность анализировать и решать проблемы, активное обучение, стрессоустойчивость и гибкость станут основными навыками, востребованными на рынке труда.
Будут развиваться и формализовываться гибкие формы занятости через внедрение прогрессивных форм трудовых отношений.
Расширение практики использования удаленного и дистанционного формата работы значительно упростит процедуру найма работников из других регионов и позволит работодателям направить оптимизированные средства на обучение сотрудников.
Безработные, непродуктивно самозанятые и низкоквалифицированные наемные работники будут получать поддержку по обучению новым профессиональным навыкам и компетенциям.
Система прогнозирования рабочих мест и результаты оценки создаваемых рабочих мест будут учитываться не только в системе подготовки кадров, но и при планировании расходов бюджета и оценке деятельности государственных органов.
Продолжится стимулирование территориальной мобильности трудовых ресурсов при добровольном переселении из областей с избыточным предложением рабочей силы в те области, где отмечается нехватка кадров. Подход будет основан на "точках экономического роста" (агломерации, крупные и средние города, дислокации крупных проектов, перспективные приграничные территории), по которым будут устанавливаться региональные квоты с последующей дифференциацией потоков внутренних мигрантов в соответствии со спросом на трудовые ресурсы.
Задача 2. Обеспечение социального благополучия
Сфера социального обеспечения будет регулироваться Социальным кодексом страны.
Минимальные социальные стандарты, связанные с ростом экономики и бюджетными возможностями, поэтапно приблизятся к международным аналогам.
Величина и структура прожиточного минимума как основы в расчете всех базовых социальных выплат от государства будут пересматриваться на постоянной основе, отражая реальную стоимость потребительской корзины, гарантируя приемлемый уровень жизни для населения, в том числе получателей базовой пенсии и базовых пособий.
Будет внедрена методика оценки и управления профессиональными рисками. Оценка рисков позволит выявить вредное воздействие производственных факторов на каждом конкретном рабочем месте и снизить риск возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
Кадровое развитие в области охраны труда будет достигнуто за счет внедрения новых видов и способов обучения (актуальные программы, дистанционное обучение, тренажеры и имитационные модели).
Будет проведена работа по дальнейшему совершенствованию пенсионной системы, направленной на обеспечение ее большей эффективности и прозрачности.

Тұрғын үй мәселелерін дербес шешу үшін кірістері жеткіліксіз азаматтарға: 2-10-20, 5-10-20 бағдарламасы бойынша, өңірлерде жалға берілетін тұрғын үй қүрылысына көзделген қаражаттың бір бөлігін қайта бағдарлай отырып (кемінде 100 мың отбасын қамти отырып), "Отбасы банкі" арқылы жалдау ақысын субсидиялау тетіктерін енгізу арқылы тиімді әлеуметтік қолдау көрсетілетін болады.
Еңбек шарттары жасалған жұмыскерлер үшін ауылда жалға берілетін үйлер салу кезінде жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау көзделді.
Әлеуметтік сақтандыру нәтижелі және формальды жүмыспен қамтуды ынталандыруға бағытталады. Бүл әлеуметтік тәуекелдер туындаған жағдайда жұмыс істеуші мен оның отбасында бірнеше төлем көздерінің болуы арқасында қамтамасыз етілетін болады.
Әлеуметтік сақтандыру жүйесінде қатысу өтілі мен төлемдер мөлшері арасындағы өзара байланыс күшейтіледі:кірістерді ауыстыру
коэффициенттері (жұмысынан айырылу, асыраушысынан айырылу, еңбекке қабілеттілігінен айырылу) ұлғайтылады, төлемдердің ұзақтығы Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының (бұдан әрі - ЭЫДҰ) елдерінің деңгейіне (жұмысынан айырылу) дейін кезең-кезеңімен ұлғайтылады.
Әлеуметтік төлемдерді цифрландыру шеңберінде азаматтың цифрлық "әлеуметтік эмияны" енгізіледі.
Қызметтер көрсетуде өтінім беру тәсілінен проактивті тәсілге көшу арқылы атаулылықты күшейтуге қол жеткізілетін болады. Мемлекеттік органдар ақпараттық жүйелер арқылы аз қамтылған азаматтарды айқындай отырып, ауылдық жерлерге баса назар аудару арқылы халықтың мұқтаж санаттарын дербес анықтайтын болады.
Аутсорсинг шеңберінде жеке және азаматтық сектор ұйымдары мұқтаж адамдардың әлеуметтік тіркелімін қалыптастыра отырып, нысаналы контингентті айқындайтын болады, оның негізінде көрсетілетін қызметтерге және қаржыландыру көлеміне қажеттілік айқындалады.
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі мұқтаж адамның жұмыспен қамтылмаған отбасы мүшелерін тарту және қонақ ететін отбасылардағы патронаттық күтім; әлеуметтік қызмет көрсету орталықтары, қалалар мен ауылдарда мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі —МЖӘ) қағидаттары негізінде құрылатын шағын көпбейінді үйлер, сондай-ақ шалғай ауылдардағы "мобильді қызметтер" негізінде жеке сектор; мемлекеттік мамандандырылған интернат-үйлер есебінен күшейтілетін болады.
Жеке сектордың сапасын және тартылуын күшейтуге көрсетілетін қызметтердің жаңартылған стандарттары мен экономикалық тұрғыдан ақталған тартымды тарифтер қызмет ететін болады. Стандарттарға көрсетілетін қызметтерді ұсынудың көлемі, мерзімдері мен шарттары, олардың жан басына шаққандағы норматив негізіндегі құны, сапа индикаторлары мен ұсынылатын қызметтер нәтижелерін бағалау кіреді.
Көрсетілетін әлеуметтік қызметтердің сапасын арттыру әлеуметтік қызметтердің мүмкіндіктеріне емес, мұқтаж адамдардың жеке қажеттіліктеріне қарай жүзеге асырылатын болады.
2-жалпыұлттық басымдық. Қолжетімді және тиімді денсаулық сақтау жүйесі
Басымдықтың мәні: адамдардың денсаулығын жақсартуға, қолдауға және қалпына келтіруге, сондай-ақ қазіргі және болашақ ұрпақтың әл-ауқатына ықпал ететін орнықты денсаулық сақтау жүйесінің тұжырымдамасын дамыту.
2025 жылға қарай Қазақстандағы түбегейлі өзгерістер:
дәстүрлі денсаулық сақтау жүйесінен - азаматтар денсаулығының көрсеткіштерін жақсартуға бағытталған пациент-бағдарлы медицинаға;
қалалық және ауылдық елді мекендер арасындағы медициналық қызмет көрсету сапасындағы теңсіздіктен - барлық жерде сапалы медициналық қызмет көрсетуге көшу.
1-міндет. Салауатты өмір салтын қалыптастыру
Халықтың денсаулық мәселелері бойынша сауатын арттыру және салауатты әдеттерді қалыптастыру мемлекеттің орнықты дамуының маңызды шарттарының бірі болады.
Жастардың репродуктивті денсаулығын сақтау мен нығайтуға ерекше назар аударылатын болады.
Үздік халықаралық практиканы ескере отырып, аурулардың алдын алуды, көмек көрсетуді және толыққанды оңалтуды қоса алғанда, балалар мен жасөспірімдердің денсаулығын нығайту жөнінде шаралар қабылданады.
Барлық мектепке дейінгі, мектеп мекемелерінде, колледждер мен жоғары оқу орындарында спортпен айналысу үшін барынша қолайлы жағдайлар жасалады.
Халықтың салауатты өмір салтын ұстануын қалыптастыру үшін әлеуметтік маңызы бар негізгі инфекциялық емес аурулардың алдын алу және оларға мониторинг жүргізу жөніндегі іс-шаралар іске асырылады.
Салауатты өмір салтын ұстану қағидаттары (дұрыс тамақтану, спортпен шұғылдану мүмкіндіктері және басқалары) әлеуметтік желілерде, мобильді қосымшаларда және басқа платформаларда кеңінен таратылып, ілгерілетілетін болады.
Халықты дене шынықтыру-спорттық тәрбиелеудің жалпыұлттық жүйесі жасалады, оның шеңберінде азаматтардың жеке ерекшеліктеріне қарай өндірістік гимнастиканы қоса алғанда, қозғалыс белсенділігінің көлемі бойынша ұсынымдар әзірленеді және енгізіледі.
Дене шынықтыру-сауықтыру кешендерінің қолжетімділігі артады, олар халықтың тығыздығы, көлікке қолжетімділігі және спорттың дамып келе жатқан түрлері ескеріліп орналастырылады.
Барлық жастағы азаматтарды тарта отырып, түрлі спорт секциялары, бұқаралық жарыстар белсенді дамиды.
2-міндет. Медициналық көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі мен сапасын арттыру
Халықты сапалы медициналық көрсетілетін қызметтермен кеңінен қамту денсаулық сақтау жүйесін қаржыландыру көлемін барлық көздерден ЖІӨ-нің 5 %-ына дейін ұлғайту есебінен қамтамасыз етіледі.
Денсаулық сақтау қаржыландыру көздерін әртараптандыру мен ұлғайту тарифтік және келісімшарттық саясатты жетілдіру, жеке инвестициялар мен МЖӘ тартуды ынталандыру, жан басына шаққандағы қаржыландыру жүйесін дамыту арқылы жүзеге асырылатын болады.
Медицина қызметкерлерінің барабар жалақысын, құрал-жабдықтың тозуын, дамуға аударымдарды және басқаларды қамтитын, медициналық қызметтерді жұмсалатын өтеуге арналған тарифтер қайта қаралатын болады.
Денсаулық сақтауды қаржыландырудың басым бағыттарының қатарына педиатриялық көмекті нығайту, ғылым мен медициналық білім беруді дамыту, инновациялық технологияларды енгізу және медициналық ұйымдарды салуға, оның ішінде МЖӘ тетіктері бойынша салуға жұмсалатын инвестициялық шығындарды өтеу кіреді.
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі - МСАК) едәуір мобильді және халықтың қалың көпшілігіне, оның ішінде ауыл тұрғындарына қолжетімді болады.
Шалғай өңірлер үшін көлік медицинасы жұмыс істейтін болады. Тірек және серіктес ауылдық елді мекендер фельдшерлік-акушерлік пункттермен және дәрігерлік амбулаториялармен қамтамасыз етіледі. Ауылдық медициналық ұйымдар заманауи жабдықтармен 100% жарақтандырылады.

Гражданам с доходами, недостаточными для самостоятельного решения жилищных вопросов, будет оказываться эффективная социальная поддержка: по программе 2-10-20, 5-10-20, через внедрение механизмов субсидирования арендной платы с переориентацией части средств, предусмотренных на строительство арендного жилья в регионах (с обеспечением охвата не менее 100 тыс. семей) через "Отбасы банк".
Будет предусмотрено субсидирование затрат работодателей при строительстве арендных домов на селе для работников, с которыми заключены трудовые договоры.
Социальное страхование будет направлено на стимулирование продуктивной и формализованной занятости. Это будет обеспечено благодаря наличию у работающего и его семьи нескольких источников выплат в случае наступления социальных рисков.
В системе социального страхования будет усилена взаимосвязь между стажем участия и размерами выплат: будут увеличены коэффициенты замещения доходов (потеря работы, потеря кормильца, утрата трудоспособности), поэтапно увеличена продолжительность выплат (потеря работы) до уровня стран Организации экономического сотрудничества и развития (далее - ОЭСР).
В рамках цифровизации социальных платежей будет внедрен цифровой "социальный кошелек" гражданина.
Усиление адресности будет достигнуто через переход от заявительного к проактивному подходу оказания услуг. Государственные органы будут самостоятельно выявлять нуждающиеся категории населения с упором на сельскую местность, определяя малообеспеченных граждан через информационные системы.
Организациями частного и гражданского сектора в рамках аутсорсинга будет определяться целевой контингент с формированием социального регистра нуждающихся лиц, на основе которого будет определяться потребность в услугах и объемах финансирования.
Доступность социальных услуг будет усилена за счет привлечения незанятых членов семьи нуждающегося и патронатного ухода в гостевых семьях; частного сектора на базе центров социального обслуживания, многопрофильных домов малой вместимости, создающихся на принципах государственно-частного партнерства (далее - ГЧП) в городах и селах, а также "мобильных служб" в отдаленных селах; государственных специализированных домов-интернатов.
Усилению качества и вовлечению частного сектора будут служить обновленные стандарты услуг и экономически оправданные привлекательные тарифы. Стандарты будут включать объем, сроки и условия предоставления услуг, их стоимость на основе подушевого норматива, индикаторы качества и оценку результатов предоставляемых услуг.
Повышение качества предоставляемых социальных услуг будет осуществляться исходя из индивидуальных потребностей нуждающихся, а не возможностями социальных служб.
Общенациональный приоритет 2. Доступная и эффективная система здравоохранения
Суть приоритета: развитие концепции устойчивой системы здравоохранения, способствующей улучшению, поддержанию и восстановлению здоровья людей, а также благополучию нынешних и будущих поколений.
Принципиальные изменения для Казахстана к 2025 году:
от традиционной системы здравоохранения к пациенто-центричной медицине, ориентированной на улучшение показателей здоровья граждан;
от неравенства в качестве медицинского обслуживания между городскими и сельскими населенными пунктами к повсеместному оказанию качественных медицинских услуг.
Задача 1. Формирование здорового образа жизни
Повышение грамотности населения по вопросам здоровья и формирование здоровых привычек станут одним из важных условий устойчивого развития государства.
Особое внимание будет уделено охране и укреплению репродуктивного здоровья молодежи.
Будут приняты меры по укреплению здоровья детей и подростков, включая предупреждение заболеваний, оказание помощи и полноценную реабилитацию с учетом лучшей международной практики.
Во всех дошкольных, школьных учреждениях, колледжах и вузах будут созданы максимально благоприятные условия для занятия спортом.
Для формирования у населения приверженности здоровому образу жизни будут реализованы мероприятия по профилактике и мониторингу за основными социально значимыми неинфекционными заболеваниями.
Принципы ведения здорового образа жизни (правильное питание, возможность занятия спортом и др.) будут популяризироваться и продвигаться в социальных сетях, мобильных приложениях и других платформах.
Будет сформирована общенациональная система физкультурно-спортивного воспитания населения, в рамках которой в зависимости от индивидуальных особенностей граждан будут разработаны и внедрены рекомендации по объему двигательной активности, включая производственную гимнастику.
Повысится доступность физкультурно-оздоровительных комплексов, которые будут размещаться с учетом плотности населения, транспортной доступности и развиваемых видов спорта.
Будут активно развиваться различные спортивные секции, массовые соревнования с привлечением граждан всех возрастов.
Задача 2. Повышение доступности и качества медицинских услуг
Широкий охват населения качественными медицинскими услугами будет обеспечен за счет увеличения объема финансирования системы здравоохранения из всех источников до 5% от ВВП.
Диверсификация источников и увеличение финансирования здравоохранения будут осуществляться через совершенствование тарифной и контрактной политик, стимулирование привлечения частных инвестиций и ГЧП, развитие системы подушевого финансирования.
Будут пересмотрены тарифы на возмещение медицинских услуг, включающие адекватную заработную плату медицинских работников, амортизацию оборудования, отчисления на развитие и пр.
В число приоритетных направлений финансирования здравоохранения войдут укрепление педиатрической помощи, развитие науки и медицинского образования, внедрение инновационных технологий и возмещение инвестиционных затрат на строительство медицинских организаций, в том числе по механизмам ГЧП.
Первичная медико-санитарная помощь (далее - ПМСП) станет более мобильной и доступной широкому кругу населения, в том числе сельчанам.
Для отдаленных регионов будет функционировать транспортная медицина. Опорные и спутниковые сельские населенные пункты будут обеспечены фельдшерско-акушерскими пунктами и врачебными амбулаториями. Сельские медицинские организации будут на 100% оснащены современным оборудованием.

"Негізгі ауруханалар-2025" жобасы шеңберінде облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада МЖӘ схемасы бойынша заманауи 20 медициналық орталық және Астана мен Алматы қалаларында 2 ғылыми-инновациялық көпбейінді клиника салынады.
Тозған, ескірген шағын және аясы тар стационарларды жаңа объектілер мемлекеттік сектордың саладағы үлесін арттырмай алмастырады. Бұл бүкіл ел бойынша денсаулық сақтаудың басты инфрақұрылымын жаңартады, өңірлерде жаңа медициналық технологияларды енгізуге мүмкіндік береді, пациенттердің шетелге кетуін азайтады және шетелдік азаматтарды тартады. Құрылатын желі ғылымның, білімнің және клиникалық қызметтің үштұғырлылығы үшін медициналық жоғары оқу орындарының клиникалық базасы болады.
Мемлекеттік медициналық ұйымдарды қажетті жабдықпен толық жарақтандыру, облыс орталықтарының ірі көпбейінді ауруханаларының негізгі төсек қорын 50 %-ға жаңарту және ескірген инфрақұрылымды ауыстыру пациентке, оның ішінде инфекциялық және инфекциялық емес аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсетуге жоғары әзірлікті қамтамасыз етеді.
Ауруларды басқару бағдарламасымен (бұдан әрі - АББ) халықты қамтуды және аурулар тізбесін кеңейту пациенттерді тартуға және олардың өз аурулары, денсаулықты сақтау тәсілдері туралы білімін арттыруға мүмкіндік береді. Оны іске асыру инфекциялық емес аурулары бар адамдардың өмір сүру сапасын арттырады және жоғары шығынды шұғыл және стационарлық медициналық көмек көрсетуді бақылауға мүмкіндік береді.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) шеңберінде жаңа вакциналарды енгізе отырып, халықты қауіпсіз және тиімді вакцинациялаумен қамтамасыз ету жөніндегі шаралар жалғастырылатын болады.
Озық халықаралық тәжірибе негізінде онкологиялық ауруларды тиімділігі жоғары ерте диагностикалау және емдеу қамтамасыз етіледі.
Динамикалық байқауға байланысты тиімділікті арттыру және шығындарды азайту үшін созылмалы ауруларды басқару қашықтықтан диагностикалау және амбулаториялық емдеуге көшу арқылы жүзеге асырылады.
Медициналық көмекті сыртқы және ішкі клиникалық алқалық бағалау жүргізілетін болады, ал бейінді клиникалық қызметтердің үйлестіру кеңестерінің жүмысы дэлелді медицинаға негізделетін болады.
Нәресте өлімін және мүгедектікті азайту мақсатында жүктіліктің ерте мерзімдерінде де, неонаталдық кезеңде де генетикалық патологияларды анықтау бойынша диагностикалық рәсімдер кешені кеңейтіледі.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі - МӘМС) жүйесі азаматтардың әлеуметтік қорғалуы, халықтың денсаулығын қорғау үшін ортақ жауапкершілікті қамтамасыз ету және әлеуметтік тәуекелдерді барынша азайту қағидаттарын сақтай отырып іске асырылатын болады.
3-міндет. Кадрлық әлеуетті және ғылыми медицинаны дамыту
Медицина кадрларын жоспарлау және болжау үшін өңірлер, ұйымдар мен мамандықтар бөлінісінде денсаулық сақтаудың кадр ресурстарын есепке алудың ұлттық жүйесі құрылады.
Медициналық ұйымдар мен медициналық білім беру ұйымдары жұмыскерлерінің мәртебесін арттыруға әлеуметтік кепілдіктерді кеңейту және ынталандыру тетіктерін жетілдіру, төтенше жағдайлар кезеңінде және одан кейін денсаулық сақтау жұмыскерлерін қалпына келтіру бағдарламасын іске асыру есебінен қол жеткізілетін болады.
Тұтас алғанда, медицина қызметкерлерін заңдық және қаржылық қорғау жүйесі жасалатын болады.

В рамках проекта "Ключевые больницы-2025" в областных центрах, городах республиканского значения и столице по схеме ГЧП построят 20 современных медицинских центров и 2 научно-инновационные многопрофильные клиники в городах Астане и Алматы.
Новые объекты заменят изношенные, устаревшие мелкие и узкопрофильные стационары без повышения доли государственного сектора в отрасли. Это обновит ключевую инфраструктуру здравоохранения по всей стране, позволит внедрить новые медицинские технологии в регионы, снизит отток пациентов за рубеж и привлечет иностранных граждан. Создаваемая сеть послужит клинической базой медицинских высших учебных заведений для триединства науки, образования и клинической деятельности.
Полное оснащение государственных медицинских организаций необходимым оборудованием, обновление на 50% ключевого коечного фонда крупных многопрофильных больниц областных центров и замена устаревшей инфраструктуры обеспечат высокую готовность к оказанию медицинской помощи пациенту, в том числе с инфекционными и неинфекционными заболеваниями.
Расширение охвата населения и перечня заболеваний Программой управления заболеваниями позволит вовлекать пациентов и повысить их знания о своей болезни, способах сохранения здоровья. Ее реализация повысит качество жизни людей с неинфекционными заболеваниями и позволит контролировать оказание высокозатратной неотложной и стационарной медицинской помощи.
Будут продолжены меры по обеспечению безопасной и эффективной вакцинацией населения с внедрением новых вакцин в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП).
На основе передового международного опыта будут обеспечены высокоэффективная ранняя диагностика и лечение онкологических заболеваний.
Для повышения эффективности и снижения затрат, связанных с динамическим наблюдением, управление хроническими заболеваниями будет осуществляться с применением дистанционной диагностики и переходом к амбулаторному лечению.
Будет проводиться внешняя и внутренняя клиническая коллегиальная оценка медицинской помощи, а работа координационных советов профильных клинических служб будет основана на доказательной медицине.
С целью снижения младенческой смертности и инвалидизации расширится комплекс диагностических процедур по выявлению генетических патологий как на ранних сроках беременности, так и в неонатальном периоде.
Система обязательного социального медицинского страхования (далее - ОСМС) будет реализована с соблюдением принципов социальной защищенности граждан, обеспечения солидарной ответственности за охрану здоровья населения и минимизации социальных рисков.
Задача 3. Развитие кадрового потенциала и научной медицины
Для планирования и прогнозирования медицинских кадров будет создана национальная система учета кадровых ресурсов здравоохранения в разрезе регионов, организаций и специальностей.
Повышение статуса работников медицинских организаций и организаций медицинского образования будет достигнуто за счет расширения социальных гарантий и усовершенствования механизмов стимулирования, реализации программы восстановления работников здравоохранения в период и после чрезвычайных ситуаций.
В целом будет создана система юридической и финансовой защиты медицинских работников.

Денсаулық сақтауды қаржыландыру көлемінің ұлғаюы мен МӘМС жүйесінің дамуы есебінен дәрігерлердің жалақысы 2,5 есе көбейеді.
Денсаулық сақтауды қаржыландыру көлемін ұлғайту және МӘМС жүйесін дамыту есебінен дәрігерлердің жалақысы кемінде 561 мың теңгені, ал орта медицина персоналының жалақысы 210 мың теңгені құрай отырып, 2,5 есеге ұлғаяды.
Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми-зерттеу әзірлемелерін іске асыру үшін әкімшілік кедергілерді азайту ғылыми әлеуетті, оның ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында әлеуетті дамытуды ынталандырады.
Сұранысқа ие медициналық мамандықтар мамандарын кәсіби даярлау, сондай-ақ үздіксіз кәсіби дамудың тиімді жүйесін енгізу негізінде салада жұмыс істейтін мамандардың құзыреттерін дамыту жетілдірілетін болады.
Практикалық денсаулық сақтау кадрларына қажеттілік жойылады және санитариялық-эпидемиологиялық қызмет, сондай-ақ өңірлер деңгейінде сұранысқа ие медициналық мамандықтар мамандарын даярлауға мемлекеттік тапсырыс ұлғая.
Цифрлық медицина мен жасанды интеллектіні кеңінен енгізу елде дербестендірілген медицинаны (4Д-медицина) іске асыру үшін жағдай жасайды.
Дербестендірілген медицина клиникаға дейінгі кезеңде аурудың ағымын анықтауға және болжауға, алдын алу іс-шараларын орындауға мүмкіндік береді, сол арқылы алдын алуға болатын ауруларды емдеуге және оңалтуға жұмсалатын шығындарды азайтады.
4Д-медицинаны іске асыруда негізгі рөлді генетикалық зертханалар мен биобанктер, медициналық ақпараттық жүйелер мен жасанды интеллект атқарады. Үлкен деректер базасы бар дербестендірілген медицина саласында клиникалық зерттеулер жүргізу үшін биобанк құрылады.
Медицина ғылымы ұлттық денсаулық сақтау жүйесін халықтың барлық осал топтары үшін аурулардың алдын алуға, жинақтаушы технологиялармен денсаулықты сақтауға арналған тиімді әзірлемелермен және шешімдермен қамтамасыз етуге бағытталады.
Отандық фармацевтика және медицина өнеркәсібін дамыту жүйесі қалыптастырылады, оның шеңберінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың отандық нарыққа қолжетімділігін жақсарту үшін ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде мемлекеттік тіркеу, сатып алу, қауіпсіздік пен сапаны бағалау (сертификаттау), патенттік қорғау, тізімдерді қалыптастыру және ұзақ мерзімді шарттар жасасу бойынша қолданыстағы рәсімдер жеңілдетіледі. Бұл 2025 жылға қарай отандық фармацевтикалық өндіріс үлесін құндық көлемнен 50 %-ға дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Медициналық туризмді дамыту шеңберінде елдің медициналық және санаторий-курорттық ұйымдарында медициналық қызметтер алу үшін шетелдік азаматтарды тарту инвестициялардың ағынына, Қазақстанның әлемдік нарықта танылуына, денсаулық сақтау жүйесінде жеке сектордың дамуына ықпал ететін болады.
4-міндет. Денсаулық сақтаудың бірыңғай цифрлық кеңістігін құру
Денсаулық сақтау жүйесінің қолжетімділігін, сапасы мен тиімділігін арттыру, аурулардың алдын алу, қоғамдық денсаулық сақтауды дамыту Деректер мен процестерді цифрландырудың кешенді жүйесіне негізделетін болады.
Кешенді цифрлық деректер клиникалық және басқарушылық шешімдерді интеграцияланған қолдаудың, медициналық көмектің, ғылыми зерттеулердің сапасы мен тиімділігін бағалаудың негізгі көзіне айналады. Қолданыстағы деректерді жинау инфрақұрылымы оларды алмасу және өңдеу құралдарымен толықтырылады.
Медицина жұмыскерлері мен пациенттер медициналық көмек көрсету орнына қарамастан, денсаулық туралы қажетті деректерге қорғалған және қауіпсіз қолжетімділік ала алады.
Қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтерді, денсаулық сақтауда роботтандырылған әдістер мен жасанды интеллектті енгізу, мобильдік цифрлық қосымшаларды пайдалану бойынша жобаларға қолдау көрсетіледі.
Қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер денсаулық сақтау жүйесінің қолжетімділігі мен тиімділігін арттыруды қамтамасыз ете отырып, медициналық көмек көрсетудің дағдылы процестеріне интеграцияланатын болады.
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың ақпараттық жүйесін және кәсіпорынның электрондық санитариялық паспортын әзірлеу мен енгізу санитариялық-эпидемиологиялық қызмет жұмысының негізгі бағыттарын цифрландыруға, жосықсыз кәсіпорындарды айқындай отырып, субъектілердің санитариялық талаптарды орындауына мониторинг жүргізуге, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық қызмет жүмысының ашықтығын қамтамасыз етуге және басқарушылық шешімдер жедел қабылдауды жылдамдатуға мүмкіндік береді.
Ұлттық электрондық денсаулық паспорттары және "медициналық мекемелердің электрондық паспорттары" жасалады, рецептілерді электрондық форматқа ауыстыру, қашықтықтан медициналық қызметтерді енгізу жөніндегі кешенді шаралар, дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдардың деректер базасы іске асырылады. Халықтың деректерін қорғау дербес медициналық деректерге қолжетімділікті шектеу арқылы жүзеге асырылады
Тұтас алғанда, саланы цифрландыру анық медициналық статистиканы қалыптастыруға ықпал ететін болады.
3-жалпыұлттық басымдық. Сапалы білім
Басымдықтың мәні: ел дамуының жаңа бағытын іске асыру үшін адам капиталын дамыту.
2025 жылға қарай Қазақстандағы түбегейлі өзгерістер:
тұрғылықты жеріне және әлеуметтік мәртебесіне байланысты білім беру сапасындағы алшақтықтан - сапалы білім алуға қолжетімділікті теңестіруге;
сапалы білім беру инфрақұрылымының тапшылығынан - қазіргі заманғы санитариялық нормаларға, қауіпсіздікке, жарақтандыру стандарттарына сәйкес келетін объектілермен толық қамтамасыз етуге;
педагог кадрлардың тапшылығынан - педагогтің орнына бәсекелестікке;
дәстүрлі оқыту бағдарламаларынан - білім алушыларды болашаққа дайындау, өмір бойы дағдылар мен құзыреттерді тұрақты жетілдіру ынтасына;
ғылым мен өндіріс арасындағы байланыстың жеткіліксіздігінен әлемдік ғылыми кеңістікке шыға отырып, отандық ғылымның прогрессивті технологиялық шешімдерін өндірістік және өнеркәсіптік секторға енгізуге;
сапалы ғылыми инфрақұрылымның тапшылығынан үздік әлемдік стандарттарға сәйкес келетін жабдықтармен жарақтандырылған объектілермен толық қамтамасыз етуге;
ғылымды толық мемлекеттік қаржыландырудан ғылымға жеке инвестициялардың үлесін ұлғайтуға көшу.
1-міндет. Білім беру саласындағы қолжетімділік пен теңдікті қамтамасыз ету
Мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиелеу үлкен маңызға ие болады. Мектепке дейінгі білім беру жүйесі көп жағдайда оқушылардың кейінгі нәтижелерін айқындайды. Сондықтан мектепке дейінгі мекемелерде балаларды әлеуетті 100 % қамту есебінен орындардың нақты қолжетімділігі қамтамасыз етіледі.
Халықтың әлеуметтік осал топтарынан шыққан балаларды дербес мектепке дейінгі тәрбиелеу қызметтеріне қол жеткізу, үйдегі тәрбиешілер институтының тәжірибесін қолдану ("әлеуметтік бала күтуші") қамтамасыз етіледі.
Барлық білім беру ұйымдарында инклюзивті білім беру үшін жағдай жасалады.
Оқытудың дәстүрлі нысаны негізгі нысан болып табылады, бұл ретте жеке тәртіп бойынша қашықтықтан оқытуға рұқсат етіледі.
Білім берудің барлық деңгейлерін дамытудың міндеттері қолжетімді "Өмір бойы оқыту" моделін сапалы іске асыру болады.
ТжКБ жүйесі кепілдендірілген бірінші кәсіп дағдыларын алу, ішкі көшіп-қонушыларды қала экономикасына бейімдеу, сондай-ақ сектораралық ағындар кезінде жаңа талаптарға жұмыс күшін бейімдеу жөніндегі міндеттерді шешуге бағытталатын болады.
Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде тегін кәсіби білім алуға тілек білдірушілердің барлығы толық қамтылатын болады.
Білім беру бағдарламалары жұмыс берушілерде сұранысқа ие сапалы кәсіби және әлеуметтік дағдыларды ұсынуға бағытталатын болады.
Кірісі төмен отбасылардан шыққан азаматтар мен жастардың әлеуметтік осал санаттарын қолдау үшін жоғары білімге ақы төлеуге жеңілдікпен кредит беру қолданылады.
Бейресми білім берудің баламалы нұсқалары, дербес оқыту нәтижелерін тану, кәсіби дағдыларды сертификаттау енгізіледі.
"Күміс университеттер" және "Stackable degree" (үлгайтылатын дәрежелер) кеңінен дамытылады, бүл халыққа сертификатталган курстардан ыңғайлы қарқынмен өтуге мүмкіндік береді.
2-міндет. Оқыту үшін қолайлы жағдайлар мен орта жасау

За счет увеличения объемов финансирования здравоохранения и развития системы ОСМС заработная плата врачей увеличится в 2,5 раза.
Снижение административных барьеров для реализации научно-исследовательских разработок в здравоохранении будет стимулировать развитие научного потенциала, в том числе в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
Будут усовершенствованы профессиональная подготовка специалистов востребованных медицинских специальностей, а также развитие компетенций работающих в отрасли специалистов на основе внедрения эффективной системы непрерывного профессионального развития.
Будет ликвидирована потребность в кадрах практического здравоохранения и увеличится государственный заказ на подготовку специалистов санитарно-эпидемиологической службы, а также востребованных медицинских специальностей на уровне регионов.
Повсеместное внедрение цифровой медицины и искусственного интеллекта создаст условия для реализации персонализированной медицины в стране (4П-медицина).
Персонализированная медицина позволит на доклиническом этапе выявлять и прогнозировать ход заболевания, выполнять превентивные мероприятия, тем самым снизить расходы на лечение и реабилитацию предотвратимых заболеваний.
Основную роль в реализации 4П-медицины сыграют генетические лаборатории и биобанки, медицинские информационные системы и искусственный интеллект. Будет создан биобанк для проведения клинических исследований в области персонализированной медицины с базой больших данных.
Медицинская наука будет направлена на обеспечение национальной системы здравоохранения эффективными разработками и решениями для профилактики заболеваний, сохранения здоровья сберегающими технологиями для всех уязвимых слоев населения.
Будет сформирована система развития отечественной фармацевтической и медицинской промышленности, в рамках которой упростятся действующие процедуры по государственной регистрации, закупу, оценке безопасности и качества (сертификации), патентной защите, формированию списков и заключению долгосрочных договоров в рамках ГОБМП и в системе ОСМС для улучшения доступа лекарственных средств и медицинских изделий на отечественный рынок. Это позволит увеличить к 2025 году долю отечественного фармацевтического производства до 50% от стоимостных объемов.
В рамках развития медицинского туризма привлечение иностранных граждан для получения медицинских услуг в медицинских и санаторно- курортных организациях страны будет способствовать притоку инвестиций, узнаваемости Казахстана на мировом рынке, развитию частного сектора в системе здравоохранения.
Задача 4. Создание единого цифрового пространства здравоохранения
Повышение доступности, качества и эффективности системы здравоохранения, профилактика заболеваний, развитие общественного здравоохранения будут основаны на комплексной системе цифровизации данных и процессов.
Всеобъемлющие цифровые данные станут основным источником для интегрированной поддержки клинических и управленческих решений, оценки качества и эффективности медицинской помощи, научных исследований. Существующая инфраструктура сбора данных будет дополнена инструментами для их обмена и обработки.
Медицинские работники и пациенты смогут получить защищенный и безопасный доступ к необходимым данным о здоровье независимо от места оказания медицинской помощи.
Будет оказана поддержка проектам по внедрению дистанционных медицинских услуг, роботизированных методов и искусственного интеллекта в здравоохранении, использованию мобильных цифровых приложений.
Дистанционные медицинские услуги будут интегрированы в рутинные процессы оказания медицинской помощи, обеспечивая повышение доступности и эффективности системы здравоохранения.
Разработка и внедрение информационной системы санитарно- эпидемиологического надзора и электронного санитарного паспорта предприятия позволят оцифровать основные направления деятельности санитарно-эпидемиологической службы, проводить мониторинг субъектов на выполнение ими санитарных требований с определением недобросовестных предприятий, а также обеспечить прозрачность работы санитарно- эпидемиологической службы и ускорить оперативность принятия управленческих решений.
Будут сформированы национальные электронные паспорта здоровья и "электронные паспорта медицинских учреждений", реализованы комплексные меры по переводу рецептов в электронный формат, внедрению дистанционных медицинских услуг, база данных лекарственных препаратов и медицинских изделий. Защита данных населения будет осуществлена через ограничение доступа к персональным медицинским данным.
В целом цифровизация отрасли будет способствовать формированию достоверной медицинской статистики.
Общенациональный приоритет 3. Качественное образование
Суть приоритета: развитие человеческого капитала для реализации нового курса развития страны.
Принципиальные изменения для Казахстана к 2025 году:
от разрывов в качестве образования, связанных с местом проживания и социальным статусом к выравниванию доступа к качественному образованию;
от дефицита качественной образовательной инфраструктуры к полному обеспечению объектами, соответствующими современным санитарным нормам, безопасности, стандартам оснащенности;
от дефицита педагогических кадров к конкуренции за место педагога; от традиционных программ обучения к подготовке обучающихся к будущему, мотивации постоянного совершенствования навыков и компетенций в течение всей жизни;
от недостаточной связи между наукой и производством к внедрению прогрессивных технологических решений отечественной науки в производственный и промышленный сектор с выходом в мировое научное пространство;
от дефицита качественной научной инфраструктуры к полному обеспечению объектами, оснащенными оборудованием, соответствующим лучшим мировым стандартам;
от полного государственного финансирования науки к увеличению доли частных инвестиций в науку.
Задача 1. Обеспечение доступа и равенства в сфере образования
Большое значение будут иметь дошкольное обучение и воспитание. Система дошкольного образования во многом станет определять последующие результаты учащихся. Поэтому будет обеспечена физическая доступность мест в дошкольных учреждениях из расчета потенциального 100% охвата детей.
Будут обеспечены доступ к услугам персонального дошкольного воспитания детей из социально уязвимых групп населения, применение опыта института воспитателей на дому ("социальная няня").
Во всех организациях образования будут созданы условия для инклюзивного образования.
Традиционная форма обучения будет являться основной формой, при этом будет разрешено дистанционное обучение по отдельному порядку.
Задачами развития всех уровней образования станут качественная реализация доступной модели "Обучение на протяжении всей жизни".
Система ТиПО будет направлена на решение задач по гарантированному получению навыков первой профессии, адаптации внутренних мигрантов к городской экономике, а также рабочей силы к новым требованиям при межсекторальных перетоках.
Будет обеспечен полный охват всех желающих получить бесплатное профессиональное образование на основе государственного образовательного заказа.
Фокус образовательных программ будет сделан на предоставлении качественных профессиональных и социальных навыков, востребованных у работодателей.
Для поддержки социально уязвимых категорий граждан и молодежи из семей с низкими доходами применят льготное кредитование оплаты за высшее образование.
Будут внедрены альтернативные варианты неформального образования, признание результатов самостоятельного обучения, сертификацию профессиональных навыков.
Широкое развитие получат "серебряные университеты" и "Stackable degree" (наращиваемые степени), которые позволят населению в удобном темпе проходить сертифицированные курсы.
Задача 2. Создание благоприятных условий и среды для обучения

"1 in 2 out" ("2-еудің орнына 1" жаңа реттеуші құралды енгізу тең болатын қолданыстағы екі реттеуді алып тастауды көздейді) қағидатын енгізу жүзеге асырылады, бұл кәсіпкерлерге қатысты артық талаптарды азайтуға мүмкіндік береді.
Жеке меншікке қол сұғылмаушылықты қорғау кепілдігін арттыру үшін Қылмыстық кодекстің барлық баптарында, егер кәсіпкердің қылмыстық теріс қылығы бюджет қаражатын ұрлаумен немесе мемлекеттің мүліктік мүдделеріне тікелей зиян келтірумен байланысты болмаса, кәсіпкердің мүлкіне мемлекет пайдасына тыйым салу түріндегі санкциялар алып тасталады.
Рұқсат беру құжаттарынан мемлекеттік лицензиялар қолданылатын болады. Басқа барлық рұқсаттар жойылады, олардың орнына бизнестің есептілігі, ерікті негізде қызметті талдау енгізіледі.
Бизнеске бақылау жүктемесін азайту, сондай-ақ отандық кәсіпкерліктің орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында жоспарлы тексерулердің орнына кәсіпорынның "диагностикасы" қағидаты енгізілетін болады. Тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде кәсіпорындарды жауаптылыққа тартпай "диагностикалау" мүмкіндігі мемлекеттік органдарға берілетін болады.
Шағын және микрокәсіпкерлік субъектілерін тексеруге мораторийдің қолданылуы кезеңінде (2023 жылғы 1 қаңтарға дейін) мемлекеттік бақылау мен қадағалауды қатаңдатуға, сондай-ақ жаңа рұқсаттар мен хабарламалар енгізуге тыйым салынады.
3-міндет. ШОБ-тың өсуі мен дамуы үшін мүмкіндіктерді кеңейту
Мемлекеттік қолдау бағдарламалары мен шараларының атаулылығын кеңейту және арттыру арқылы бизнесті қаржыландыруға қолжетімділікті арттыру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Ішкі және/немесе сыртқы нарықтарға қатысуды ұлғайтуға қабілетті кәсіпорындар мемлекеттің үлесі мен қатысу деңгейін айқын шектей отырып, "пакеттік шешімдер" арнайы шаралар кешенін айқындау арқылы ынталандырылатын болады.
Бизнестің барлық санаттары үшін салық салынбайтын сараланған қолдау шаралары көзделетін болады, бұл барлық мұқтаж кәсіпкерлерді қамтуға және оның орнына қоғам үшін соған мөлшерлес игілік алуға, оның ішінде отандық тауарларды міндетті өндіруді және кәсіпорындардың ішкі нарыққа қатысуын ұлғайтуга мүмкіндік береді.
Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты оқыту тәсілдері болашақ кәсіпкердің жаңа философиясының пайда болуымен өзгереді.
Бизнестің коммерциялық мүмкіндіктерін кеңейту үшін субсидиялау, гранттар, шығыстарды өтеу сияқты мемлекеттік қолдау шараларына салық салу жойылады.
Бизнестің банктік кредиттеуге тәуелділігін төмендету мақсатында микрокредит беруді, факторингті, қор нарығы мүмкіндіктерін кеңейту арқылы банктік кредиттеуге баламаларды дамыту қамтамасыз етілетін болады.
Қазақстандық бизнес айналым қаражатын толықтыру мүмкіндігімен арзан қаражатқа немесе сомасы мен салалары жағынан шектелмейтін инвестициялық мақсаттарға қол жеткізе алатын болады. Бұл ШОБ-та жұмыспен қамтылғандар санын 4 млн адамға дейін арттыруға мүмкіндік береді.
Реттеуді жеңілдету және инноватор компаниялар мен реттеуші арасындағы өзара тиімді іс-қимыл форматын қамтамасыз ету үшін қаржы нарығына қатысушылар үшін құқықтық белгісіздік пен заңдық тәуекелдерді азайтуға мүмкіндік беретін "реттеуші құм алаңы" қағидаты қолданылатын болады.
4-міндет. Салауатты бәсекелес ортаны қамтамасыз ету
Ұлттық экономиканы нығайту мақсатында, оның жазалаушылық бағытынан ауыр бұзушылықтар бойынша жауапкершілікті күшейте отырып, елеусіз құқық бұзушылықтарға "жеңіл құқық" құралдарын кеңінен қолдануға бағыттау арқылы бәсекелестікті дамыту бойынша проактивті мемлекеттік саясатты енгізу жөніндегі жұмыс жалғасады.
"Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының құқық қолдану практикасы жетілдірілетін болады.
Квазимемлекеттік сектор мен жеке бизнес арасында біртекті бәсекелес ортаны қамтамасыз ету, ЭЫДҰ елдерінің озық практикасын қолдана отырып, "бәсекелес бейтараптылық" қағидатын іске асыру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
"Open Markets" (ашық нарықтар) қағидаттарын тұтынушылардың ақпаратқа қол жеткізуіне бағытталған ІТ-құралдары арқылы енгізу бәсекелестікті дамытудың маңызды бағыттарының біріне айналады. Бұл салаға жаңа жеткізушілердің енуі шарттарын жеңілдетеді және сатып алушылардың тиімді ұсыныстарды іздеуіне мүмкіндіктер береді.
Шектеулі ресурстарды бөлуде сәйкессіздіктер байқалатын нарықтарда (радиожиілік спектр және т.б.) тауарларды тұтыну жүйесін ("коллаборативті тұтыну") өзгертуге арналған "Sharing Economy" қағидаттары енгізілетін болады.
Биржалық саудаға қойылатын монополияға қарсы талаптардың сақталуын мониторингтеу (биржалық тауарды сатудың біркелкілігі мен тұрақтылығы, лоттардың ең аз және ең көп мөлшері, биржадан тыс мәмілелерді тіркеу, тауар биржаларының электрондық жүйесіне монополияға қарсы қол жеткізу) жер қойнауын пайдаланушылардың ресурстарға тең қол жеткізуін, сатушылар мен сатып алушылардың шектелмеген тобының сауда- саттыққа бір мезгілде қатысуы есебінен нарыққа қатысушыларды ұлғайтуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Нарықтық баға белгілеудің сенімді баға индикаторлары бар ақпараттандыру жүйесі қалыптасады.
Биржалық тауарлар тізбесін кеңейту және сауда-саттық көлемін кезең-кезеңімен ұлғайту жөніндегі жұмыс жалғасатын болады.
Бәсекелестікке әсерді бағалау мақсатында тауар нарықтарын реттеу саясатын әзірлеу, қайта қарау немесе өзгерту үшін мемлекеттің араласуының бәсекелестік салдарларына талдау жүргізілетін болады.
Сондай-ақ мемлекеттік қолдауды қысқарта отырып және "жасанды монополияларды бұзу" қағидаты бойынша бүкіл заңнамаға ревизия жүргізе отырып, өндірілетін тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің монополияларын реттеу жөніндегі жұмыс жалғасады, бұл монополиялардың көрсетілетін қызметтері мен тауарларына баға белгілеудің ашықтығын ғана емес, сондай-ақ монополиялар қызметтерін жеткізудің бүкіл тізбегінің ашықтығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Салалар мен өңірлерде бәсекелестікті дамыту стандарттарының жүйесі қалыптастырылады, бұл мемлекеттік аппаратты осы белсенді жұмысқа тартуға алып келеді.
Бәсекелестікті дамыту, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу саласындағы процестің тиімділігін арттыру мақсатында тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің орташа нарықтық бағаларын тұрақты түрде мониторингтеу бойынша тетік (онлайн-алаң) құрылады.
"Бір терезе" қағидаты бойынша шағымдарды қабылдаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін құра отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың сапалы жүйесі орнықтырылады.
5-міндет. Жаңа жағдайларға бейімдеу үшін агроөнеркәсіптік секторды реформалау

Будет осуществлено внедрение принципа "1 in 2 out" (введение нового регуляторного инструмента "1 вместо 2" предполагает отмену двух равноценных действующих регулирований), что позволит снизить избыточные требования в отношении предпринимателей.
Для повышения гарантии защиты неприкосновенности частной собственности во всех статьях Уголовного кодекса исключат санкции в виде ареста имущества предпринимателя в пользу государства, если уголовный проступок предпринимателя не связан с хищением бюджетных средств или нанесением прямого вреда имущественным интересам государства.
Из разрешительных документов будут действовать государственные лицензии. Все остальные разрешения отменят, взамен внедрив отчетность бизнеса, анализ деятельности на добровольной основе.
В целях снижения контрольной нагрузки на бизнес, а также обеспечения устойчивости отечественного предпринимательства взамен плановых проверок будет внедрен принцип "диагностики" предприятия. Государственным органам будет предоставлена возможность "диагностировать" предприятия без привлечения к ответственности на основе системы управления рисками.
Будет введен запрет на ужесточение государственного контроля и надзора, а также на введение новых разрешений и уведомлений в период действия моратория на проверки субъектов малого и микропредпринимательства (до 1 января 2023 года).
Задача 3. Расширение возможностей для роста и развития МСБ
Будут приняты меры по повышению доступности к финансированию бизнеса через расширение и повышение адресности программ и мер государственной поддержки.
Предприятия, способные увеличить присутствие на внутреннем и/или внешнем рынках, будут простимулированы путем определения специального комплекса мер "пакетные решения" с четким разграничением доли и уровня участия государства.
Будут предусмотрены дифференцированные меры поддержки, не облагающиеся налогами, для всех категорий бизнеса, что позволит охватить всех нуждающихся предпринимателей и получить взамен соразмерное благо для общества, в том числе обязательное производство отечественных товаров и увеличение присутствия предприятий на внутреннем рынке.
Будут изменены подходы по обучению предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой с зарождением новой философии будущего предпринимателя.
Для расширения коммерческих возможностей бизнеса будет отменено налогообложение таких мер государственной поддержки как субсидирование, гранты, возмещение расходов.
В целях снижения зависимости бизнеса от банковского кредитования будет обеспечено развитие альтернатив банковскому кредитованию через расширение микрокредитования, факторинга, возможности фондового рынка.
Казахстанский бизнес получит доступ к дешевым средствам с возможностью пополнения оборотных средств или на инвестиционные цели без ограничений по сумме и отраслям. Это позволит увеличить число занятых в МСБ до 4 млн человек.
Для смягчения регулирования и обеспечения формата эффективного взаимодействия между компаниями-инноваторами и регулятором будет применен принцип "регулятивной песочницы", позволяющий снизить правовую неопределенность и юридические риски для участников финансового рынка.
Задача 4. Обеспечение здоровой конкурентной среды
В целях укрепления национальной экономики продолжится работа по внедрению проактивной государственной политики по развитию конкуренции с уходом от карательной ее направленности к более широкому применению инструментов "мягкого права" к незначительным правонарушениям с ужесточением ответственности по тяжким нарушениям.
Будет усовершенствована правоприменительная практика Закона Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве".
Будут приняты меры по обеспечению однородной конкурентной среды между квазигосударственным сектором и частным бизнесом, реализации принципа "конкурентного нейтралитета" с применением передовой практики стран ОЭСР.
Внедрение принципов "Open Markets" (открытые рынки) через IT-инструменты, направленные на доступ потребителей к информации, станет одним из важных направлений развития конкуренции. Это позволит облегчить условия вступления в отрасль новых поставщиков и предоставит возможности покупателям по поиску выгодных предложений.
Будут внедрены принципы "Sharing Economy", призванные изменить систему потребления товаров ("коллаборативное потребление") на рынках, где наблюдаются диспропорции в распределении ограниченных ресурсов (радиочастотный спектр и т.д.).
Мониторинг соблюдения антимонопольных требований к биржевой торговле (равномерность и регулярность реализации биржевого товара, минимальные и максимальные размеры лотов, регистрация внебиржевых сделок, антимонопольный доступ к электронной системе товарных бирж) позволит обеспечить равный доступ к ресурсам недропользователей, увеличению участников рынка за счет одновременного участия на торгах неограниченного круга продавцов и покупателей.
Сформируется информативная система рыночного ценообразования с надежными ценовыми индикаторами.
Будет продолжена работа по расширению перечня биржевых товаров и поэтапному увеличению объемов торгов.
В целях оценки воздействия на конкуренцию будет проводиться анализ конкурентных последствий вмешательства государства для разработки, пересмотра или изменения политики регулирования товарных рынков.
Также будет продолжена работа по регулированию монополий производимых товаров и услуг с сокращением государственной поддержки и проведением ревизии всего законодательства по принципу "разрушение искусственных монополий", что позволит обеспечить прозрачность не только ценообразования услуг и товаров монополий, но и всей цепочки поставок услуг монополий.
Сформируется система стандартов развития конкуренции в отраслях и регионах, которая приведет к вовлечению государственного аппарата в эту активную работу.
В целях развития конкуренции, а также повышения эффективности процесса в сфере государственных закупок создадут механизм (онлайн-площадка) по постоянному мониторингу среднерыночных цен на товары и услуги.
Выстроится качественная система защиты прав потребителей с созданием единой информационной системы приема жалоб по принципу "одного окна".
Задача 5. Реформирование агропромышленного сектора для адаптации к новым условиям

СОVID-19 пандемиясынан және мұнай бағасының құлдырауынан туындаған, өзгерген сыртқы жағдайлар мен бюджеттік шектеулер агроөнеркәсіп кешенін (бұдан әрі - АӨК) реформалауды және мемлекеттік ресурстарды неғұрлым ұтымды бөлуді қажет етеді. Бұл 2025 жылы ауыл шаруашылығының жалпы өнім көлемін - 1,3 есеге, АӨК-тегі еңбек өнімділігін - 2,5 есеге арттыруға, өңделген өнім үлесін 70%-ға дейін жеткізуге мүмкіндік береді.
Агроөнеркәсіптік секетордың реформаларының негізінде:
1) саланың ұзақ мерзімді бәсекеге қабілеттілігіне қол жеткізуге саясаттар мен ілеспе шығыстарды қайта бағдарлау;
2) өнімділік драйверлері ретінде білім мен цифрландыруға назар аудару;
3) жекелеген өндірістерден - құн жасау тізбегіне баса назар аудару болады.
Мемлекет бәсекелестікті күшейту, неғұрлым өндірісті кәсіпорындарды таңдау және жеделдетілген технологиялық жаңартуды қамтамасыз ету есебінен өсуді ынталандыруға мүмкіндік беретін ашық сауда мен Инвестицияларға бейілділік сасясатын жалғастыратын болады.
Кәсіпорындардың сыртқы нарықтардағы сенімді өнім берушілер ретіндегі беделіне нұқсан келтіретін экспортқа қойылған шектеулер жойылады.
Бюджеттік инвестициялық саясаттың басымдығы логистика объектілері мен ұсақ өндірістерді қоса алғанда, ауыл шаруашылығы мен ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер үшін қажетті инфрақұрылым құру болуға тиіс.
АӨК саласында білім мен ғылымға, цифрландыруға, технологияларды таратудың және енгізудің экожүйесіне мемлекеттік инвестициялар қамтамасыз етілетін болады.
АӨК-тегі цифрлық мамандардың санын кезең-кезеңімен ұлғайту және олардың сауаттылығын арттыру қамтамасыз етіледі. Ағымдағы бюджеттік бағдарламалар шеңберінде оқыту/қайта оқыту және микрокредит беру сияқты бағыттарды кеңейту ұсынылады.
Бұл ретте саланы ауыл шаруашылығын цифрлық қамтамасыз етуге қайта бағдарлауды ескере отырып, аграрлық білім беруді реформалау жөнінде шаралар көзделетін болады.
Ет, жеміс, көкөніс, қант, дәнді, майлы дақылдар, сүт өнімдерін өндіру және қайта өңдеу бойынша жеті ірі экожүйені қалыптастыру жоспарлануда. Балық саласын дамытуға ерекше көңіл бөлінеді. Ірі жобалар қосылған құн құрудың орталық элементі ретінде түйінді рөл атқаратын болады.
Реформаларды іске асыру бөлігінде мемлекеттік органдар арасындағы үйлестіруді жақсаратын болады, сапаны, бақылануды, қауіпсіздік талаптарының орындалуын және тізбектердің тұтастығын қамтамасыз ету үшін заңнамалық және реттеушілік база нығайтылатын болады.
Инновацияларды тарату, оқыту, сапаны басқару, нарыққа (оның ішінде сыртқы нарыққа) қолжетімділікті қамтамасыз ету және тәуекелдерді азайту жөніндегі платформалар мен институттар инвестициялық қолдау алады.
Су және жер ресурстарын тиімді басқару және шөлейттенуге қарсы күрес үшін геоақпараттық жүйелер жаппай қолданыс табады.
Пайдаланылмайтын учаскелерге салықтық жүктемені ұлғайта отырып, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді тиімді пайдалану маңызды шарт болады. Егіс алқаптарының құрылымын әртараптандыру бойынша жұмыс жеделдетіледі, топырақты мелиорациялау мен рекультивациялау тәсілдері жаңғыртылады.
Су заңнамасы жеке тұлғалардың, аграрийлер мен кәсіпорындардың суды тиімді пайдалануына, кәсіпорындар мен тұрғын үй-коммуналдық салада суды пайдалану мен тазартудың тұйық циклын ынталандыруға түрткі болатын жүйелі нормаларды енгізу мақсатында жаңартылады.
Ирригациялық және дренаждық жүйелерді қалпына келтіру, жаңа су шаруашылығы объектілерін (арналар, су қоймалары) салу, топтық су құбырларын реконструкциялау және су үнемдеу жөніндегі шараларды енгізу жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Мемлекеттік және жеке бағдарламаларға қатысуға дайындықты қоса алғанда, АӨК субъектілері арасында технологиялар трансферті мен үздік практикаларды қолдану жүйесін жолға қою көзделеді.
Ауыл шаруашылығы өндірушілерінің кооперациясын дамытуды ынталандыру жөніндегі тетіктер - өңірлік азық-түлік хабтары енгізілетін болады. Бұл ауқым тиімділігіне қол жеткізуге, олардың келіссөздік күшін ұлғайтуға және құн құру тізбегінде тиімді жайғасуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Мемлекет, оның ішінде инновацияларды енгізуге бағытталған (бүкіл тізбекті қаржыландыру, сауда және инвестициялық кредиттер, кепілдік беру, лизинг) қаржы құралдарын жетілдіру жөніндегі жұмысты жалғастырады.
6-міндет. Өнеркәсіп секторларында мамандандырылған факторлар мен нарықтық жағдайлар жасау
Елдің өнеркәсіптік саясаты отандық кәсіпорындардың халықаралық бәсекеге қабілеттілігін ынталандыру үшін жағдай жасауға бағытталатын болады. Реформалар жүйе құраушы кәсіпорындардың дағдарыстан кейінгі жаңа болмыстарға жедел бейімделуімен өнеркәсіптің стратегиялық маңызды салаларын орынды қорғауға әсер етеді.

Изменившиеся внешние условия и бюджетные ограничения, вызванные пандемией COVID-19 и падением цен на нефть, создают необходимость для реформирования агропромышленного комплекса (далее - АПК) и более рационального распределения государственных ресурсов. Это позволит увеличить объем валовой продукции сельского хозяйства в 2025 году в 1,3 раза, производительность труда в АПК - в 2,5 раза, довести долю переработанной продукции до 70%.
В основу реформ агропромышленного сектора заложены:
переориентация политик и сопутствующих расходов на достижение долгосрочной конкурентоспособности отрасли;
фокус на знаниях и цифровизации как драйверах производительности;
смещение акцента с отдельных производств на цепочки создания стоимости.
Государство будет продолжать политику приверженности открытой торговле и инвестициям, позволяющим стимулировать рост за счет усиления конкуренции, предпочтения более производительных предприятий и обеспечения ускоренного технологического обновления. Будут устранены ограничения на экспорт, подрывающие репутацию предприятий как надежных поставщиков на внешних рынках.
Приоритетом бюджетной инвестиционной политики должно стать создание необходимой для сельского хозяйства и сельхозтоваропроизводителей инфраструктуры, включая объекты логистики и мелкие производства.
Будут обеспечены государственные инвестиции в образование и науку, цифровизацию, экосистему распространения и внедрения технологий в сфере АПК.
Предусматривается поэтапное увеличение числа цифровых специалистов в АПК и повышение их грамотности. В рамках текущих бюджетных программ предлагается расширить такие направления как обучение/переобучение и микрокредитование.
При этом будут предусмотрены меры по реформированию аграрного образования с учетом переориентации отрасли на цифровое обеспечение сельского хозяйства.
Планируется формирование семи крупных экосистем по производству и переработке мяса, фруктов, овощей, сахара, зерновых, масличных культур, молочной продукции. Особое внимание будет уделено развитию рыбной отрасли. Крупные проекты сыграют ключевую роль в качестве центрального элемента создания добавленной стоимости.
В части реализации реформ будут улучшена координация между государственными органами, укреплена законодательная и регуляторная база для обеспечения качества, прослеживаемости, выполнения требований безопасности и целостности цепочек.
Инвестиционную поддержку получат платформы и институты по распространению инноваций, обучению, управлению качеством, обеспечению доступа к рынку (в том числе внешним) и снижению рисков.
Массовое применение найдут геоинформационные системы для эффективного управления водными и земельными ресурсами и борьбы с опустыниванием.
Важным условием станет эффективное использование земель сельскохозяйственного назначения с увеличением налоговой нагрузки на неиспользуемые участки. Ускорится работа по диверсификации структуры посевных площадей, модернизируются подходы к мелиорации и рекультивации почвы.
Водное законодательство актуализируют с целью внедрения системных норм, побуждающих эффективное водопотребление физическими лицами, аграриями и предприятиями, стимулирование замкнутого цикла водопользования и очистки на предприятиях и в жилищно-коммунальной сфере.
Будут приняты меры по восстановлению ирригационных и дренажных систем, строительству новых водохозяйственных объектов (каналы, водохранилища), реконструкции групповых водопроводов и внедрению мер по водосбережению.
Предусматривается налаживание системы трансферта технологий и применения лучших практик среди субъектов АПК, включая подготовку к участию в государственных и частных программах.
Будут внедрены механизмы по стимулированию развития кооперации сельхозпроизводителей - региональные продуктовые хабы. Это позволит достичь эффекта масштаба, увеличить их переговорную силу и обеспечить выгодное позиционирование в цепочке создания стоимости.
Государство продолжит работу по совершенствованию финансовых инструментов, в том числе направленных на внедрение инноваций (финансирование всей цепочки, торговые и инвестиционные кредиты, гарантирование, лизинг).
Задача 6. Создание специализированных факторов и рыночных условий в секторах промышленности
Промышленная политика страны будет направлена на создание условий для стимулирования международной конкурентоспособности отечественных предприятий. Реформы коснутся разумной защиты стратегически важных отраслей промышленности с ускоренной адаптацией системообразующих предприятий к новым посткризисным реалиям.

Стратегиялық маңызды өндірістер, негізгі экспорттық басымдықтар айқындалады, сондай-ақ өндеуші өнеркәсіп өндірушілері үшін, оның ішінде бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісім шеңберіндегі топтамалық шешімдер арқылы қолдау шараларының құралдары айтарлықтай кеңейтілетін болады. Өңдеуші өнеркэәсіптің өндіру көлемі 1,5 есеге артады.
Экспорттың "күрделілігінің", оның ішінде қосылған құнды құрудың өңірлік және жаһандық тізбектеріне кіру арқылы өсуі жаңа өнімдер өндірісін мемлекеттік қолдаудың бағдарына айналады. Бұған елдің белгілі бір тауар нарығында орнықты орын алуы үшін жеткілікті нарықтық үлеске қол жеткізе отырып, экспортталатын тауарлар номенклатурасын ұлғайту жолымен қол жеткізілетін болады.
Мемлекеттік, квазимемлекеттік секторлар мен жер қойнауын пайдаланушылар тарапынан кепілдік берілген сатып алу көзделетін болады және жобаның іске асырылуының бүкіл мерзіміне заңнамалық жағдайлардың тұрақтылығы қамтамасыз етіледі.
Стратегиялық жобалар үшін заттай гранттарды топтамалық ұсыну, жеңілдікті қаржыландыру, ішінара кепілдік беру, экспорттық қолдау тетігі ұйымдастырылады. Инвесторлардың күрделі шығындарының бір бөлігі салықтық міндеттемелерге қарсы есепке жазу арқылы өтеледі. Қолдаудың нақты деңгейі күрделі салымдар көлеміне және жобаның басымдылығына байланысты болады. Осы себепті мемлекет кеңістіктегі дамумен конвергенцияда сапалы өнеркәсіптік инфрақұрылымның артық ұсынысын жасауға назар аударады.
МЖӘ қағидаты бойынша индустриялық аймақтар мен индустриялық парктер салу тетігін дамыту жалғасады. Бұл ретте жаңа индустриялық аймақтарды құру объектілерді салу кезінде шетелдік стандарттарды тікелей қолдану және басқарушы компанияға жобаларды сараптау бойынша өкілеттіктер беру мүмкіндігімен жүзеге асырылатын болады.
Геологиялық барлауға инвестициялар тарту, шикізат базасы мен өндірісті дамыту сегментіне технологиялар трансфертін қамтамасыз ету мақсатында жер қойнауын пайдаланушылар үшін АХҚО-ның мамандандырылған биржа алаңын белсенді түрде іске қосылатын болады.
Өндіруші салалардың ашықтығы бастамаларына сәйкес деректердің толық ашықтығын қамтамасыз ету, жер қойнауын пайдалану салдарын жою кезінде қоршаған ортаны қорғау, ішкі нарық пен елді мекендердің құрылыс материалдарына сұраныстарын ескере отырып, кең таралған пайдалы қазбаларды беру, ресурс тиімділігі мақсатында тау-кен өндіру және энергетикалық өндірістер қалдықтарын пайдалану жөніндегі нормативтік құқықтық база жетілдірілетін болады.
Табиғи монополиялар субъектілері ұсынатын қызметтердің сапасын арттыру мақсатында оларды кейіннен стандарттай отырып (тауарлар, қызметтер мен жұмыстарды ұсыну регламенттерін, стандарттарын қабылдау) қызмет берушілердің тиісті міндеттемелері бар көрсетілетін мемлекеттік қызметтер үлгісі бойынша қызметтерге ревизия жүргізілетін болады.
Бұдан басқа, табиғи монополиялар субъектілері ұсынатын қызметтердің сапасы мен сенімділігінің өлшемшарттары енгізіліп, тариф деңгейі оларға қол жеткізуден байланысты болады. Тариф белгілеу энергия өндіруші ұйымдардың тарифтерін, оның ішінде электр энергиясын өндіруге арналған шығындар сметасын бекітуге және өзгертуге қатысты материалдарды ашық қолжетімділікте орналастыру міндеттемесі арқылы ашық болатын болады.
Табиғи монополиялар субъектілерін және коммуналдық секторды инфрақұрылымға техникалық қосуға арналған талаптардың толық тізбесі айқындалатын болады. Көрсетілетін қызметтер кезең-кезеңімен "бір терезе" қағидаты бойынша көрсетіле бастайды.
7-міндет. Жеке ғылыми-технологиялық және инновациялық базаны дамыту
Ғылым мен гылыми-технологиялық даму саласында мыналарға:
экспорттық әлеуеті жоғары отандық технологияларды әзірлеуге және шетелдік технологияларды елде орналастыруға немесе ішкі нарықта технологияларға қажеттілігі бар, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс/сатып алу арқылы сұраныс жасауға;
жаңа технологияларды коммерцияландыру мен трансферттеуді қаржылық және қаржылық емес қолдауға;
технологиялардың сараптамасын, консультациялық көрсетілетін қызметтерді және алдын ала мақұлданған технологиялық шешімдерді түзуді қамтитын, сараптамалық сүйемелдеуге бағытталған саясат қалыптастырылып, іске асырылады.
Негізгі технологиялар деңгейінде салалардағы үйлесімді саясатты қамтамасыз ету мақсатында ғылым, бизнес, білім беру, сарапшылар қоғамдастығы, мемлекеттік органдар мен даму институттары үшін басым бағыттарда бірыңғай технологиялық бағдарлар айқындалатын болады.
Технологиялық саясатты (стратегияларды) қалыптастыру бойынша инфрақұрылымның басты элементтері құзыретті сарапшылар, сондай-ақ саланың әлемдік технологиялық көшбасшылары жұмысына тартылатын технологиялық құзыреттердің салалық орталықтары (ЖОО, ҒЗИ немесе мамандандырылған ұйымдар базасында) болады.
Елдің инноваңиялық және технологиялық дамуын қамтамасыз етуде, инновациялар мен технологияларды дамыту саласындағы саясатты іске асырудың бірыңғай тәсілдері мен тетіктерін қалыптастыруда, сондай-ақ қабылданатын шаралардың тиімділігін бағалауда жалпы үйлестіру Қазақстан Республикасының Үкіметі жанынан құрылатын Технологиялық саясат жөніндегі кеңес шеңберінде жүзеге асырылатын болады.

Будут определены стратегически важные производства, ключевые экспортные приоритеты, а также существенно расширены инструментарии мер поддержки для производителей обрабатывающей промышленности, в том числе через пакетные решения в рамках соглашения о повышении конкурентоспособности. Объем производства обрабатывающей промышленности увеличится в 1,5 раза.
Ориентиром в государственной поддержке производства новых продуктов станет рост "сложности" экспорта, в том числе через встраивание в региональные и глобальные цепочки создания добавленной стоимости. Это будет достигаться путем увеличения номенклатуры экспортируемых товаров с достижением достаточной рыночной доли для устойчивого позиционирования страны на определенном товарном рынке.
Будет предусмотрен гарантированный закуп со стороны государственного, квазигосударственного секторов и недропользователей и обеспечена стабильность законодательных условий на весь срок реализации проекта.
Для стратегических проектов организуют пакетное предоставление натурных грантов, льготное финансирование, частичное гарантирование, механизм экспортной поддержки.
Часть капитальных затрат инвесторов будет возмещена путем зачета против налоговых обязательств. Конкретный уровень поддержки будет зависеть от объемов капитальных вложений и приоритетности проекта. По этой причине государство сосредоточится на создании избыточного предложения качественной промышленной инфраструктуры в конвергенции с пространственным развитием.
Продолжится развитие механизма строительства индустриальных зон и индустриальных парков по принципу ГЧП. При этом создание новых индустриальных зон будет осуществляться с возможностью прямого применения зарубежных стандартов при строительстве объектов и наделения управляющей компании полномочиями по экспертизе проектов.
В целях привлечения инвестиций в геологоразведку, обеспечения трансферта технологий в сегмент развития сырьевой базы и производства будет активно задействована специализированная биржевая платформа МФЦА для недропользователей.
Будет усовершенствована нормативная правовая база по процедурным механизмам, обеспечению полной открытости данных согласно Инициативам прозрачности добывающих отраслей, охраны окружающей среды при ликвидации последствий недропользования, предоставлению общераспространенных полезных ископаемых с учетом потребностей внутреннего рынка и населенных пунктов строительными материалами, использования отходов горнодобывающей и энергетических производств в целях ресурсоэффективности.
Для повышения качества услуг, предоставляемых субъектами естественных монополий будет проведена ревизия услуг с последующей их стандартизацией (принятие регламентов, стандартов оказания товаров, работ, услуг) по примеру оказания государственных услуг с соответствующими обязательствами услугодателя.
Кроме того, будут внедрены критерии качества и надежности услуг, предоставляемых субъектами естественных монополий, от достижения которых будет зависеть уровень тарифа. Тарифообразование станет прозрачным через обязательство размещения в открытом доступе материалов, касающихся утверждения и изменения тарифов энергопроизводящих организаций, в том числе сметы затрат на производство электроэнергии.
Будет определен исчерпывающий перечень требований для технического подключения к инфраструктуре субъектов естественных монополий и коммунального сектора. Услуги поэтапно начнут оказываться по принципу "одного окна".
Задача 7. Развитие собственной научно-технологической и инновационной базы
Будет сформирована и реализована политика в области науки и научнотехнологического развития, направленная на:
создание спроса на разработку отечественных и локализацию зарубежных технологий с высоким экспортным потенциалом или потребность в которых существует на внутреннем рынке, в том числе посредством государственного заказа/закупок;
финансовую и нефинансовую поддержку коммерциализации и трансферта новых технологий;
экспертное сопровождение, включающее экспертизу технологий, консультационные услуги и формирование предварительно одобренных технологических решений.
В целях обеспечения скоординированной политики в отраслях на уровне ключевых технологий будут определены единые технологические ориентиры в приоритетных направлениях для науки, бизнеса, образования, экспертного сообщества, государственных органов и институтов развития.
Ключевыми элементами инфраструктуры по формированию технологических политик (стратегий) станут отраслевые центры технологических компетенций (на базе вузов, НИИ или специализированных организаций), в работу которой будут вовлечены компетентные эксперты, а также мировые технологические лидеры отрасли.
Общая координация в обеспечении инновационного и технологического развития страны, формировании единых подходов и механизмов реализации политики в области развития инноваций и технологий, а также оценке эффективности принимаемых мер будет осуществляться в рамках создаваемого Совета по технологической политике при Правительстве Республики Казахстан.

Барлығы 2025 жылға қарай басым технологиялық бағыттарда кемінде 10 технологиялық алаңдар мен нысаналы технологиялық бағдарлама жасалатын болады.
Ғылыми-қолданбалы зерттеулер үшін заманауи инфрақұрылым жасалатын болады. Бұл - жетекші университеттер жанындағы (немесе салалық бірлестіктер мен қауымдастықтар) инжиниринг орталықтары, технологиялық дамудың негізгі бағыттары бойынша ұлттық ғылыми-зерттеу орталықтарының (зертханалардың) дамыған желісі болады.
АХҚО базасында зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды тіркеу және қорғау жөніндегі әкімшілік-құқықтық тетік құрылатын болады.
Жоғары технологиялық стартаптарға өндірістік алаңдар, оның ішінде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар базасында тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу, тәжірибелік үлгілер, прототиптер немесе пайдалы модельдер жасау, өз өнімдерінің аз сериялы партияларын шығару үшін берілетін болады.
Ғылыми-зерттеу жобаларына гранттар беру және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру кезінде бірлесіп қаржыландыру тетігі арқылы өндіріспен байланыс қамтамасыз етіледі.
Әзірлемелер мен инновацияларға ықпал ететін заңнама жаңа технологияларды әзірлеуге, сынауға және енгізуге (мысалы, өнеркәсіпте, қызмет көрсету саласында, өрт сөндіруде және т.б. пайдалану үшін пилотсыз автомобильдерді, дрондарды сынау) тиімді және уақтылы бейімделу үшін неғұрлым икемді болады.
Инновациялық компанияларға қолданыстағы заңнаманы бұзу тәуекелінсіз экономиканың әртүрлі салаларында жаңа өнімдер мен қызметтерді сынауға мүмкіндік беретін ерекше құқықтық режим - Ұлттық салааралық реттеуші құм алаңы құрылатын болады. Мұнда жинақталған тәжірибесі мен сараптамасы бар АХҚО белсенді түрде тартылатын болады, ол үздік практика мен тәсілдерді имплементациялауға мүмкіндік береді.
8-міндет. Көлік-логистика секторын реформалау және байланыстылықты жақсарту
Мыналарға:
1) қолжетімді, қауіпсіз және ннклюзивті ұтқырлықты қамтамасыз етуге;
2) жаһандық тізбектерге интеграциялану және халықаралық транзиттік хабқа айналу үшін елдің бәсекеге қабілеттілігін нығайтуға;
3) орнықтылықты қамтамасыз ету және көлік шығыстарын азайту үшін саладағы бәсекелестік пен тиімділік деңгейін арттыруға;
4) барлық өңірлерде инфрақұрылымның байланыстылығын жақсартуға бағытталған шаралар қабылданатын болады.
Жалпы қолжетімділік сала кәсіпорындарының, әсіресе авиа- және автобус тасымалдарын қаржылық қолдау және олардың берешегін қайта құрылымдау жөніндегі жоспарды әзірлеу арқылы қамтамасыз етілетін болады. Реформалар жұмысының орнықтылығын қамтамасыз ету үшін қоғамдық көлік олардың көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтер құрылымын да қамтиды.
Көлік-логистикалық инфрақұрылымды жаңғыртуды жалғастыру және елдің транзиттік хаб ретіндегі рөлін бекіту үшін сыртқы сауда рәсімдерін оңайлату жалғасады. Негізгі сауда дәліздерін күшейту көзделеді, мультимодальды инфрақұрылым мен логистикалық көрсетілетін қызметтер дамиды, шекарадан өту рәсімдері көрші елдермен бірлесіп жақсартылып, үйлестіріледі. Экспорт пен импортқа арналған құжаттар саны, сондай-ақ оларды дайындау уақыты қысқарады.
Жол желілерін қаржылық және институционалдық нығайту бойынша жұмыс жүргізіледі. Автожолдар бөлігінде жол активтерін басқару жүйесін құру арқылы бюджет ресурстарын пайдалану тиімділігі едәуір артады, нәтижелілік пен өнімділік көрсеткіштеріне негізделген келісімшарттарды пайдалану, сондай-ақ бюджеттен тыс көздерден, бірінші кезекте, көрсетілетін қызметтерді түтынушылар есебінен қосымша қаржыландыруды қамтамасыз ету кеңейеді.
Теміржол тасымалдарын тиімді дамыту нарықты ырықтандыру және бәсекелестікті арттыру арқылы қамтамасыз етілетін болады.
Магистральдық теміржол желісін дамыту қазіргі бар инфрақұрылымды жаңғырту арқылы транзиттік бағыттарда басым түрде жүзеге асырылады.
Бұл даму теміржол инфрақұрылымының өткізу қабілетінің резервін, бірінші кезекте Қытай - Еуропа - Қытай контейнерлік тасымалдау бағытында озық қарқынмен қамтамасыз етуге тиіс.
Жеке инвестицияларды тарту үшін теміржол тасымалдарына ашық қол жеткізу режимі енгізіледі және авиатасымалдар нарығы ырықтандырылады.
Мемлекет өңірлер арасындағы және қалалар мен аудан орталықтары, шалғай ауылдар арасындағы ішкі инфрақүрылымдық байланысты нығайтуға назар аударады. Барлық өңірлер негізгі көлік дәліздеріне қол жеткізетін болады. Бұл өсу түрлі жерлерде әлеуетті іске қосуға және халықтың базалық игіліктерге қол жеткізуін жақсартуға мүмкіндік береді.
Ауыл шаруашылығы аудандарында жеткізудің жаңа және тұрақты тізбектерін дамыту және олардың транзиттік дәліздермен байланысын қамтамасыз ету арқылы логистика инфрақұрылымы орнықтырылады.
9-міндет. Ішкі туризмді дамыту
Пандемияның ықпалымен қалыптасқан жағдайларда ішкі туризм экономика өсімінің жаңа көзіне және экономиканың аралас салаларының дамуына орасан мультипликативтік әсер ететін бизнестің ең табысты, еңбекті көп қажет ететін бірден бір түріне айналады.
Ол үшін туристік ресурстарды дамыту мақсатында инвестициялық әлеуетті кеңейтуге бағытталған кешенді шаралар қабылданатын болады.
Туристік орындарды дамыту және еңбек ресурстарын салаға жаппай тарту, оңтайлы туристік жағдай жасау, Қазақстанның туристік әлеуетін танымал ету арқылы туристік көрсетілетін қызметтер мен өнімдердің қолжетімділігі мен сапасын арттыруға ерекше назар аударылатын болады.
Мәдени туризмді дамыту үшін халықтың бай мұрасы мен "Қазақстанның киелі орындары" атты еліміздегі киелі орындарының мәдени-географиялық картасы кеңінен пайдаланылатын болады.

Всего к 2025 году будут сформированы не менее 10 технологических платформ и целевых технологических программ в приоритетных технологических направлениях.
Будет создана современная инфраструктура для научно-прикладных исследований. Это - инжиниринговые центры при ведущих университетах (или отраслевых объединениях и ассоциациях), развитая сеть национальных научно-исследовательских центров (лабораторий) по ключевым направлениям технологического развития.
На базе МФЦА будет создан административно-правовой механизм по регистрации и защите прав на объекты интеллектуальной собственности.
Высокотехнологичным стартапам будут предоставлены производственные площадки, в том числе на базе действующих предприятий, для проведения опытно-конструкторских работ, создания опытных образцов, прототипов или полезных моделей, выпуска мелкосерийных партий своей продукции.
При предоставлении грантов на научно-исследовательские проекты и коммерциализацию результатов научно-технической деятельности будет обеспечена связь с производством через механизм софинансирования.
Законодательство, способствующее разработкам и инновациям, будет более гибким, чтобы эффективно и своевременно адаптироваться к разработке, испытанию и внедрению новых технологий (например, испытание беспилотных автомобилей, дронов для использования в промышленности, сфере услуг, пожаротушении и т.д.).
Будет создана Национальная межотраслевая регуляторная песочница - особый правовой режим, позволяющий инновационным компаниям протестировать новые продукты и услуги в различных отраслях экономики без риска нарушения действующего законодательства. Для этого будет активно задействован МФЦА, имеющий накопленный опыт и экспертизу, который позволит имплементировать лучшую практику и подходы.
Задача 8. Реформирование транспортно-логистического сектора и улучшение связанности
Будут приняты меры, направленные на:
обеспечение доступной, безопасной и инклюзивной мобильности;
укрепление конкурентоспособности страны для интеграции в глобальные цепочки и становления международным транзитным хабом;
повышение уровня конкуренции и эффективности в отрасли для обеспечения устойчивости и снижения транспортных расходов;
улучшение инфраструктурной связанности во всех регионах.
Общая доступность будет обеспечена путем разработки плана по финансовой поддержке и реструктуризации задолженности предприятий отрасли, в особенности авиа- и автобусных перевозок. Реформы охватят также структуру тарифов на услуги общественного транспорта для обеспечения устойчивости его работы.
Будут продолжены модернизация транспортно-логистической инфраструктуры и упрощение внешнеторговых процедур для закрепления роли страны в качестве транзитного хаба. Предусматривается усиление основных торговых коридоров, получат развитие мультимодальная инфраструктура и логистические услуги, улучшатся и гармонизируются процедуры по пересечению границ совместно с соседними странами. Сократится количество документов для экспорта и импорта, а также времени для их подготовки.
Будет проведена работа по финансовому и институциональному укреплению дорожных сетей. В части автодорог значительно повысится эффективность использования бюджетных ресурсов через создание системы управления дорожными активами, расширится использование контрактов, основанных на показателях результативности и производительности, а также обеспечение дополнительным финансированием из внебюджетных источников в первую очередь за счет потребителей услуг.
Эффективное развитие железнодорожных перевозок будет обеспечено через либерализацию рынка и повышение конкуренции.
Развитие магистральной железнодорожной сети преимущественно будет осуществляться на транзитных направлениях путем модернизации существующей инфраструктуры.
Данное развитие должно опережающими темпами обеспечивать резерв пропускной способности железнодорожной инфраструктуры в первую очередь на маршрутах контейнерных перевозок Китай - Европа - Китай.
Для привлечения частных инвестиций будет введен режим открытого доступа в железнодорожных перевозках и либерализован рынок авиаперевозок.
Государство сосредоточится на укреплении инфраструктурной связанности между регионами и внутри - между городами и районными центрами, отдаленными селами. Все регионы получат доступ к основным транспортным коридорам. Это позволит задействовать потенциал роста в различных локациях и улучшить доступ населения к базовым благам.
В сельскохозяйственных районах будет выстроена инфраструктура логистики через развитие новых и устойчивых цепочек поставок и обеспечение их связанности с транзитными коридорами.
Задача 9. Развитие внутреннего туризма
В складывающихся условиях под влиянием пандемии внутренний туризм станет новым источником роста экономики и одним из самых прибыльных, трудоемких видов бизнеса, оказывающих колоссальный мультипликативный эффект на развитие смежных отраслей экономики.
Для этого будут приняты комплексные меры, направленные на расширение инвестиционного потенциала с целью развития туристских ресурсов.
Особый акцент будет сделан на повышение доступности и качества туристских услуг и продуктов путем развития туристических мест и массового вовлечения трудовых ресурсов в отрасль, создания благоприятного туристского климата, популяризации туристского потенциала Казахстана.
Для развития культурного туризма будут широко использоваться богатое наследие народа и культурно-географическая карта сакральных объектов страны "Сакральная география Казахстана".

Қазақстанның топ-10 туристік нүктелерін дамыту бойынша жұмыс жалғасады. Олардың ішінде - "Бурабай" курорт аймағы, Баянауыл курорт аймағы, Алакөл, Балқаш көлдері, Каспий теңізінің жағалауы. Инфрақұрылымды дамытуға, оның ішінде жолдар, жол бойындағы сервис, қонақ үй кешендерінің құрылысына, аумақты абаттандыруға баса назар аударылатын болады. Бұл ЖІӨ-дегі туризм үлесін 8%-ға дейін арттыруға мүмкіндік береді.
Елді мекендерден тыс туристік объектілерге кірме жолдар салу дамытылатын болады.
Туристік инфрақұрылымды дамытуға жеке инвестицияларды тарту мақсатында туристік объектілерді салу, реконструкциялау және жабдықтау кезінде жеке бизнестің шығындарын өтеу жүзеге асырылатын болады. Мемлекеттік органдардың шығындарды өтеу жөніндегі құзыреті айқындалады.
Дүниежүзілік туризм ұйымының QUEST стандарттарына сәйкес Destination management organization (Туризмді басқару жүйесі) қызметін стандарттау белсенді түрде енгізіледі.
10-міндет. Инфрақұрылымды дамыту және экономиканың негізгі салаларын цифрландыру
Салаларды технологиялық жаңарту және цифрландыру бойынша жағдайлар жасау үшін сенімді, қолжетімді және қауіпсіз цифрлық инфрақұрылымды дамыту бойынша белсенді жұмыс жалғасады.
Елдің инновациялық дамуына жаңа серпін беру және төртінші өнеркәсіптік революция технологияларын белсенді қолдану мақсатында 2021 жылы АХҚО платформасында Дүниежүзілік экономикалық форумның Төртінші өнеркәсіптік революция технологияларының үлестес орталығы ашылады.
Цифрлық теңсіздікті азайту мақсатында халық саны 250 және одан көп барлық елді мекендерде Интернет сапасын арттыру жұмысы қамтамасыз етілетін болады. Мобильдік байланыс пен Интернетке қолжетімділіктің жаңа буындағы технологиялары дамитын болады. Урбандалу мен экономикалық орындылықты ескере отырып, халқының саны 250 адамнан аз қалған ауылдарды Интернетке қосу пысықталатын болады. Облыс орталықтары мен республикалық маңызы бар қалалар 50 жоғары жылдамдықты интернетпен 100% қамтылатын болады.
Деректер транзиті және цифрлық көрсетілетін қызметтерді дамытудың жаһандық нарығына қатысу үшін дата-орталықтар салу және орналастыру жүзеге асырылатын болады.
Мемлекеттік және коммерциялық көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін арттыру мақсатында азаматтардың қалауы бойынша паспортпен немесе жеке куәлікпен ұқсастығы бойынша авторландырудың бірыңғай тетігі ретінде биометрия мен "бұлтты" ЭЦҚ сияқты басқа да тетіктер негізінде бірыңғай "цифрлық бейін" енгізіледі.
Республиканың бүкіл аумағында өзекті картографиялық материалдары бар бірыңғай мемлекеттік координаттар жүйесі құрылады.
Қазақстанның телекоммуникациялық және ғарыш салаларының - меншікті ғарыш техникасын өндіруден және ғарыштық байланыс жүйелерін, спутниктік навигацияны ұсынудан бастап өзінің бағдарламалық өнімдерін, оның ішінде халықаралық нарыққа шыға отырып құруға дейінгі барлық бағыттарының нәтижелерін үйлесімді қолдану қамтамасыз етілетін болады.
Халықаралық тәжірибе негізінде Инновациялық обсерватория (инновациялар, технологиялар және ғылым саласындағы ұлттық ақпарат жүйесі) құрылатын болады.
Корпоративтік инновациялар дамиды, оның ішінде жүйе құрайтын ірі компанияларда инновациялар орталықтары мен акселераторлар құруды ынталандыру арқылы дамиды, олар үшін бизнес қаражатын инновацияларға қайта инвестициялау мүмкіндіктері әзірленетін болады.
Озық инновациялық технологияларды қолдана отырып, ғылымды қажет ететін жаңа өнімдерді әзірлеу арқылы отандық тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің бәсекеге қабілеттілігі артады. Ол үшін кәсіпкерлерді қолдау және инвестициялар тарту саясатына өзгерістер енгізілетін болады.
Негізгі салалардың кәсіпорындарын автоматтандыру және цифрландыру, тыныс-тіршіліктің түрлі салаларын (қаржы секторы, мемлекеттік сектор, қалалық инфрақұрылым, білім беру, денсаулық сақтау, құрылыс және басқалар) цифрлық трансформациялау бойынша жұмыс жалғасады.
Кәсіпорындардың технологиялық міндеттерін шешу және өнімнің/ көрсетілетін қызметтердің/инфрақұрылымның сапасын арттыру мақсатында ірі кәсіпорындардың өндірістік процестерінде, шағын және орта бизнес кәсіпорындарында одан әрі ірілендіре отырып, инфрақұрылымды дамытуда ғылыми-техникалық қызмет нәтижелері қолданылатын болады. Негізгі салаларды - көлік және логистика, жер қойнауын пайдалану, ауыл шаруашылығы негізгі салаларының цифрлық трансформациясы негізгі назарда болмақ.
11-міндет. Экономиканы технологиялық даму есебінен әртараптандыру
Жастардың жаңашыл және білімді бөлігін жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, отандық жаңа ірі жоғары технологиялық компаниялардың пайда болуы және жаңа жұмыс орындарын құру үшін жаңа формацияның орта класын дамыту үшін негіз ретінде технологиялық және венчурлік кәсіпкерлікті дамыту аса маңызды болады.
Экономиканың тарихи күшті жақтары мен флагман-компанияларға сүйене отырып, технологиялық хабтар мен кластерлер құрылып, онда экспортқа бағдарланған зәкірлік өнімдер пайда болады.
Мемлекеттік органдар үшін АКТ-жабдығын, сондай-ақ әлемдік өндірушілермен бірігу есебінен халықаралық нарықтарға экспорттау үшін әлеуетті смарт аспаптар мен құрылғыларды оқшаулауға назар аударылатын болады.
12-міндет. Жасанды интеллект элементтерін енгізу және барльщ жерде Віg Data технологияларын кеңінен пайдалану
Жасанды интеллектісі бар технологияларды дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау мақсатында нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру жөнінде жұмыс жүргізілетін болады.
Жасанды интеллект және Віg gata негізінде аналитиканы енгізуге мүмкіндік беретін инфрақұрылым құру жоспарлануда.
Жасанды интеллект технологияларын пайдалана отырып, ғылыми зерттеулерге, қазақстандық ғылыми-техникалық шешімдер мен прототиптерді әзірлеуге салынатын инвестициялар үлесі арттырылатын болады.
Нәтижесінде елде жасанды интеллектінің кешенді дамуына ықпал ететін гылымның, бизнестің және мемлекеттің экожүйесі қалыптасады.
13-міндет. Венчурлік қаржыландыруды дамыту
Жеке венчурлік капиталды тарту үшін АХҚО инфрақұрылымы мен мүмкіндіктерін дамыту және қолдану жөніндегі жұмыс жанданатын болады.
Экономиканың басым салаларында да халықаралық баламаларды ауыстыра алатын және әлемдік деңгейдегі инновациялардың драйверлері болатын бірқатар қазақстандық жобалар айқындалады.

Продолжится работа по развитию топ-10 туристских точек Казахстана. Среди них - курортная зона "Бурабай", Баянаульская курортная зона, озера Алаколь, Балхаш, побережье Каспийского моря. Акцент будет сделан на развитие инфраструктуры, в том числе строительство дорог, придорожного сервиса, гостиничных комплексов, благоустройство территории. Это позволит увеличить долю туризма в ВВП до 8%.
Будет развиваться строительство подъездных дорог к туристским объектам вне населенных пунктов.
В целях привлечения частных инвестиций в развитие туристской инфраструктуры будет осуществлено возмещение затрат частного бизнеса при строительстве, реконструкции и оснащении туристских объектов. Будет определена компетенция государственных органов по возмещению затрат.
Будет активно внедрена стандартизация деятельности Destination management organization (Система управления туризмом) в соответствии со стандартами Всемирной организации туризма QUEST.
Задача 10. Развитие инфраструктуры и цифровизация базовых отраслей экономики
Для создания условий по технологическому обновлению и цифровизации отраслей продолжится активная работа по развитию надежной, доступной и безопасной цифровой инфраструктуры.
В целях придания нового импульса в инновационном развитии страны и активного применения технологий Четвертой промышленной революции будет открыт Аффилированный центр технологий Четвертой промышленной революции Всемирного экономического форума в 2021 году на платформе МФЦА.
В целях снижения цифрового неравенства будет обеспечена работа по повышению качества Интернета во всех населенных пунктах с численностью 250 человек и выше. Развитие получат технологии нового поколения мобильной связи и доступа к Интернету. С учетом урбанизации и экономической целесообразности будет проработано подключение к Интернету оставшихся сел с численностью населения менее 250 человек. 100% областных центров и городов республиканского значения будут охвачены высокоскоростным интернетом 5G.
Для транзита данных и участия в глобальном рынке развития цифровых услуг будут осуществлены строительство и размещение дата- центров.
В целях повышения доступности государственных и коммерческих услуг по желанию граждан в качестве единого механизма авторизации по аналогии с паспортом или удостоверением личности внедрят единый "цифровой профиль" на основе биометрии и других механизмов, таких как "облачная" ЭЦП.
Будет создана единая государственная система координат с актуальными картографическими материалами всей территории республики.
Будет обеспечено гармоничное применение результатов всех направлений телекоммуникационной и космической отраслей Казахстана - от производства собственной космической техники и предоставления космических систем связи, спутниковой навигации до создания своих программных продуктов, в том числе с выходом на международный рынок.
Будет создана Инновационная обсерватория (национальная система информации в области инноваций, технологий и науки) на основе международного опыта.
Получат развитие корпоративные инновации через стимулирование создания центров инноваций и акселераторов, в том числе в крупных системообразующих компаниях, для них будут выработаны возможности реинвестирования средств бизнеса на инновации.
Повысится конкурентоспособность отечественных товаров, работ и услуг через разработку новых наукоемких продуктов с применением передовых инновационных технологий. Для этого будут внесены изменения в политику поддержки предпринимателей и привлечения инвестиций.
Продолжится работа по автоматизации и цифровизации предприятий базовых отраслей, цифровой трансформации различных сфер жизнедеятельности (финансовый сектор, государственный сектор, городская инфраструктура, образование, здравоохранение, строительство и другие).
С целью решения технологических задач предприятий и повышения качества продукции/ услуг/ инфраструктуры будут применены результаты научно-технической деятельности в производственных процессах крупных предприятий, развитии инфраструктуры с дальнейшим масштабированием на предприятиях малого и среднего бизнеса. Основной акцент на цифровой трансформации ключевых отраслей - транспорт и логистика, недропользование, сельское хозяйство.
Задача 11. Диверсификация экономики за счет технологического развития
Для обеспечения занятости креативной и образованной части молодежи, появления новых крупных отечественных высокотехнологичных компаний и создания новых рабочих мест крайне важным станет развитие технологического и венчурного предпринимательства как основы для развития среднего класса новой формации.
Опираясь на исторически сильные стороны экономики и компании- флагманы, будут созданы технологические хабы и кластеры, в которых появятся якорные экспортоориентированные продукты.
Будет уделено внимание локализации ИКТ-оборудования для государственных органов, а также смарт приборов и устройств, имеющих потенциал для экспорта на международные рынки за счет кооперации с мировыми производителями.
Задача 12. Внедрение элементов искусственного интеллекта и повсеместное использование технологии Big Data
В целях создания благоприятных условий для развития технологий с искусственным интеллектом будет проведена работа по совершенствованию нормативно-правовой базы.
Планируется создание инфраструктуры, позволяющей внедрить аналитику на основе искусственного интеллекта и Big data.
Будет повышена доля инвестиций в научные исследования, разработку казахстанских научно-технических решении и прототипов с использованием технологии искусственного интеллекта.
В результате сформируется экосистема науки, бизнеса и государства, способствующая комплексному развитию искусственного интеллекта в стране.
Задача 13. Развитие венчурного финансирования
Будет активизирована работа по развитию и применению инфраструктуры и возможностей МФЦА для привлечения частного венчурного капитала.
Будет определен ряд казахстанских проектов, в том числе в приоритетных отраслях экономики, которые могут заменить международные аналоги и стать драйверами инноваций на мировом уровне.

Отандық ІТ-секторға жәрдемдесу мақсатында қаржылық қолдау шараларын қамтамасыз ету арқылы бәсекеге қабілетті, экспортқа бағдарланған және ІТ-қызметтердің/тауарлардың технологиялық өндірістерін құруда қажетті қолдау құралдарымен ІТ-жобаларды қаржыландыру бағдарламасы енгізілетін болады. ІТ-саласында инвестициялар 500 млрд теңгеге дейін 6 есеге артып, 100 мыңға жуық жаңа жұмыс орны ашылды.
Құрылған қаржылық экожүйе арқылы қолайлы реттеу режимі негізінде жаңа көрсетілетін қызметтерді құрудан бастап венчурлік қаржыландыруды іздеуге дейін қаржы-технология компанияларын дамытуға қолдау көрсетілетін болады.
14-міндет. Салықтық-бюджеттік тұрақтылықты сақтау
Ағымдағы жағдайларда бизнеске салық жүктемесін жеңілдете отырып және бюджет шығыстарын экономикалық белсенділікті қолдауға бағыттап, контрциклдік макроэкономикалық саясатты іске асыру жалғасады.
Экономиканың тұрақтануы кезінде бюджет шығыстарын оңтайландыру, мұнайға қатысты емес және шикізаттық емес түсімдерді арттыру, Ұлттық қордан қосымша қаражатты пайдалануды шектеу және оның көлемін болашақ ұрпақ үшін молықтыру арқылы бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығын қысқартуға бағытталған фискалдық бейімдеу мен топтастыру бірінші кезектегі мақсатқа айналуға тиіс.
Салық салу деңгейі мен тетіктері экономиканың жаңа құрылымына бейімделеді. Бұл ретте таргеттелетін ішкі өңдеу үшін тартымды жағдайлар жасауға, еңбекақы төлеу қорының өсуін ынталандыруға және халықаралық салық салуды жетілдіруге баса назар аударылатын болады.
Орта мерзімді перспективада фискалдық саясат бюджет тапшылығын ЖІӨ-нің 3%-нан аспайтын деңгейде ұстап тұратын болады және мемлекеттік борыш ЖІӨ-нің 50%-нан аспайтын болады.
Жеңілдіктер бойынша толық деректерді көрсету, мемлекеттік органдардың жауапкершілігін белгілеу, жеңілдіктердің қолданылу мерзімін шектеу, салық төлеушілердің қарсы міндеттемелерін айқындау үшін салық есептілігі нысандарына өзгерістер енгізе отырып, салық жеңілдіктерін беру саясаты жетілдірілетін болады.
Бюджет тәртібін күшейту және Ұлттық қордың жинақтаушы функциясын қолдау үшін кепілдік берілген трансферттің мөлшерін айқындау 2023 жылдан бастап инфляция бойынша ұзақ мерзімді мақсатқа ұлғайтылған нысаналы ұзақ мерзімді экономикалық өсу деңгейінде шекті деңгейге де, сол сияқты мемлекеттік шығыстардың өсу қарқынына да тікелей шектеу белгілейтін контрциклдік бюджет қағидасына негізделетін болады.
Мемлекеттік шығыстардың көлемі бюджеттің мұнайға қатысты емес кірістерімен және кесімді баға кезінде болжанатын кепілдік берілген трансфертпен, нысаналы трансфертпен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қор қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасында көрсетілген мұнайға қатысты емес тапшылық бойынша шектеулер ескеріле отырып жоспарланатын тапшылықпен шектелетін болады.
2023 жылдан бастап бюджет қағидасы фискалдық саясатты мемлекеттік шығыстардың өсуін шектеуге және мұнайлық емес тапшылықты біртіндеп төмендетуге бағдарлайтын болады.
Бюджеттік қағидалар республикалық және жергілікті бюджеттер деңгейінде ғана емес, сондай-ақ шоғырландырылған бюджет деңгейінде іске асырылатын болады. Шоғырландырылған бюджеттің периметрі барлық мемлекеттік операцияларды қамтиды.
Бюджет шығыстары ұзақ мерзімді және орнықты өсуге қол жеткізуге ықпал ететін болады. Мемлекеттің әлеуметтік міндеттемелерін орындауға (зейнетақы, жәрдемақы және т.б.), адам капиталын (білім беру және денсаулық сақтау) және елдің байланыстылығы мен азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін инфрақұрылымды дамытуға арналған шығыстар, сондай-ақ елдің бәсекеге қабілеттілігіне қол жеткізудің түйінді факторы болып табылатын ҒЗТКЖ мен инновацияларға арналған шығыстар басымдыққа ие болады.
Өнімділіктің өсуіне және экономиканың мұнайға қатысты емес секторларын кеңейтуге бағытталған жеке капитал жетіспейтін бағыттарда мемлекеттік инвестициялар тарту қамтамасыз етілетін болады. Мұндай инвестициялар кемсітушіліксіз, деңгейлес сипатта болады.
15-міндет. Монетарлық саясатты тиімді басқару
Ақша-кредит саясатының мақсаты инфляцияның тұрақты және төмен деңгейін ұстап тұру болады.
Ақша-кредит саясаты баға тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі мақсатқа қайшы келмейтін бөлігінде әртүрлі макроэкономикалық күйзелістердің әсерінен туындайтын ұзақ мерзімді үрдістерден болған ауытқуларды тегістей отырып, тұрақтылық пен орнықты экономикалық өсуге қол жеткізу жөніндегі жалпы макроэкономикалық саясатқа ықпал ететін болады.

В целях содействия отечественному IT-сектору в создании конкурентоспособных, экспортоориентированных и технологичных производств IT-у слуг/товаров путем обеспечения финансовых мер поддержек будет внедрена программа финансирования IT-проектов с необходимыми инструментами поддержки. В IT-отрасли инвестиции увеличатся в 6 раз, до 500 млрд тенге, создано порядка 100 тыс. новых рабочих мест.
Через созданную финансовую экосистему будет оказана поддержка в развитии финтех-компаний: от создания новых услуг на основе благоприятного режима регулирования до поиска венчурного финансирования.
Задача 14. Сохранение налогово-бюджетной стабильности
В текущих условиях продолжится реализация контрцикличной макроэкономической политики с облегчением налоговой нагрузки на бизнес и направлением расходов бюджета на поддержание экономической активности.
При стабилизации экономики первостепенными целями должны стать фискальная адаптация и консолидация, направленные на сокращение ненефтяного дефицита бюджета посредством оптимизации бюджетных расходов, повышения ненефтяных и несырьевых поступлений, ограничения на использование дополнительных средств из Национального фонда и наращивания его объемов для будущих поколений.
Уровень и механизмы налогообложения адаптируют под новую структуру экономики. При этом акцент сделают на создание привлекательных условий для таргетируемой внутренней переработки, стимулирование роста фонда оплаты труда и совершенствование международного налогообложения.
В среднесрочной перспективе фискальная политика будет поддерживать дефицит бюджета не выше уровня 3% от ВВП и государственный долг не будет превышать 50% от ВВП.
Будет усовершенствована политика предоставления налоговых льгот с внесением изменений в формы налоговой отчетности для отражения полных данных по льготам, установления ответственности государственных органов, ограничения срока действия льгот, определения встречных обязательств налогоплательщиков.
Для повышения бюджетной дисциплины и поддержания сберегательной функции Национального фонда определение размера гарантированного трансферта с 2023 года будет основано на контрцикличном бюджетном правиле, устанавливающем прямое ограничение как на предельный уровень, так и на темпы роста государственных расходов на уровне целевого долгосрочного экономического роста, увеличенного на долгосрочную цель по инфляции.
Объем государственных расходов будет ограничиваться ненефтяными доходами бюджета и гарантированным трансфертом, прогнозируемыми при цене отсечения, целевым трансфертом, а также дефицитом, планируемым с учетом ограничений по ненефтяному дефициту, отраженными в Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан.
Начиная с 2023 года, бюджетное правило будет ориентировать фискальную политику на ограничение роста государственных расходов и постепенное снижение ненефтяного дефицита.
Бюджетные правила будут реализовываться не только на уровне республиканского и местного бюджетов, а также на уровне консолидированного бюджета. Периметр консолидированного бюджета будет включать в себя все государственные операции.
Расходы бюджета будут способствовать достижению долгосрочного и устойчивого роста. Приоритетом обладают расходы на выполнение социальных обязательств государства (пенсии, пособия и т.д.), развитие человеческого капитала (образование и здравоохранение) и инфраструктуры, обеспечивающей связанность страны и безопасность граждан, а также расходы на НИОКР и инновации, являющиеся ключевым фактором достижения конкурентоспособности страны.
Будет обеспечено привлечение государственных инвестиций в направлениях, где есть недостаток частного капитала, направленных на рост продуктивности и расширение ненефтяных секторов экономики. Такие инвестиции будут носить недискриминационный, горизонтальный характер.
Задача 15. Эффективное управление монетарной политикой
Целью денежно-кредитной политики станет поддержание стабильного и низкого уровня инфляции.
Денежно-кредитная политика будет способствовать общей макроэкономической политике по достижению стабильности и устойчивого экономического роста, сглаживая отклонения от долгосрочных тенденций, возникающих под действием различных макроэкономических шоков, в той части, в которой это не противоречит цели по обеспечению стабильности цен.

Тікелей шетелдік инвестициялар көлемі 2025 жылға қарай 30 млрд АҚШ долларына дейін, негізгі капиталға инвестициялар - ЖІӨ-ге шаққанда 30%-ға дейін ұлғаяды.
Көліктік қолжетімділікті дамыту үшін визалық режимді одан әрі жеңілдету бойынша кешенді шаралар қабылданады.
Экономика үшін маңызды инвестициялық жобаларды іске асыратын стратегиялық инвесторлар үшін жеңілдіктер мен преференциялар берудің ерекше шарттары мен тәртібін көздейтін инвестициялар туралы келісім жасасуға мүмкіндік беріледі, олар оның ішінде АХҚО құқығымен (оның ішінде даулардың АХҚО соты және төрелігі юрисдикциясы) реттелетін болады.
Салық салудың қолайлы режимін реттеу және қамтамасыз ету үшін (трасттар, жеке қорлар, холдингтік компаниялар, арнайы мақсаттағы компаниялар) ағымдағы заңнамаға өзгерістер енгізу бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Ең үздік әлемдік практикаларға сәйкес нормативтік базаны жетілдіру және инвестициялық салықтық резиденттік бағдарламасы процестерін автоматтандыру жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады.
Инвесторлармен өзара іс-қимыл жасасу кезінде әділдік және тең құқылық қағидаттарын орындау, экспроприациядан қорғауды қамтамасыз ету, барынша қолайлы режимге кепілдік беру қамтамасыз етілетін болады.
АХҚО юрисдикциясын ілгерілету және оған деген сенімді нығайту, оның ішінде келісімшарттарға үлгілік ескертпелерді енгізу, прецеденттерді қалыптастыру, сондай-ақ жетекші халықаралық төрелік орталықтарымен, жергілікті және шетелдік соттармен ынтымақтастық және іскерлік қатынастар орнату жөніндегі жұмыс жалғасады.
Елдік инвестициялық бағдарламаларды ескере отырып, тікелей шетелдік инвестицияларды тарту бойынша тиісті ұсынымдар әзірленетін болады. Стратегиялық инвесторларды таргеттеу және экономика салаларында жаңа экожүйелерді қалыптастыру бойынша шаралар қабылданатын болады.
Қазақстанның елшіліктері мен шетелдегі өкілдіктерінен бастап инвесторлармен тікелей нақты өңірлердегі жұмысқа дейінгі тізбекті қамтитын инвестицияларды тартудың пәрменді "өтпелі" жүйесі құрылатын болады. Бұл үшін инвесторларды тарту мен қолдаудың, инвестициялық жобаларды іске асырудың бүкіл институционалдық жүйесі толығымен қайта іске қосылатын болады.
9-жалпыұлттық басымдық. Экономикалық және сауда дипломатиясын белсенді дамыту
Басымдықтың мәні: ішкі және сыртқы міндеттерді үйлесімді ұштастыру, Қазақстанның нақты бәсекелестікке қабілеттілігін арттыру және оның әлемдік экономикалық қоғамдастықтың жауапты қатысушысы ретіндегі мәртебесін нығайту.
2025 жылға қарай Қазақстандағы түбегейлі өзгерістер:
қазақстандық экспорттың шикізаттық сипатынан - қазақстандық өнімді ілгерілету және шикізаттық емес экспортты дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасауға көшу.
1-міндет. Сауда-экономикалық ынтымақтастықты кеңейту, сондай-ақ халықаралық интеграциялық бірлестіктерге белсенді қатысу арқылы ұлттық мүдделерді ілгерілету және қорғау.
Саясат сауда-экономикалық ынтымақтастықты кеңейтуге, халықаралық интеграцияда ұлттық мүдделерді ілгерілетуге және қорғауға, сыртқы экономикалық қызметте экономикалық қауіпсіздік өлшемшарттарын сақтауға, сыртқы қарыз алу саясатын оңтайландыруға, сондай-ақ интеграциялық процестерге қатысу мен ұлттық құзыретте қалуы тиіс мәселелер арасындағы теңгерімді қолдауға бағытталған.
Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі - ЕАЭО), Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы және басқалар сияқты халықаралық және өңірлік экономикалық бірлестіктерде Қазақстанның экономикалық мүдделерін ілгерілету жөніндегі жұмыс жалғасады.
Қазақстандық тауарлардың ЕАЭО бойынша әріптес елдердің нарықтарына кемсітусіз қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында кедергілерді жою және ЕАЭО-ның ішкі нарығындағы алып қоюлар мен шектеулерді барынша қысқарту бойынша жұмыс жалғасады.
Ұлттық мүдделердің сақталуы және ескерілуі мақсатында 2025 жылы Қазақстан тарапынан белгілі бір даярлықты талап ететін газ, мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын, энергетика және қаржы нарықтарын іске қосу маңызды болмақ.

Объем прямых иностранных инвестиций увеличится к 2025 году до 30 млрд долл. США, инвестиций в основной капитал - до 30% к ВВП.
Для развития транспортной доступности примут комплексные меры по дальнейшему упрощению визового режима.
Для стратегических инвесторов, реализующих значимые для экономики инвестиционные проекты, будет предоставлена возможность заключения соглашения об инвестициях, предусматривающего особые условия и порядок предоставления льгот и преференций, которые будут регулироваться, в том числе правом МФЦА (в том числе подсудностью споров суду и арбитражу МФЦА).
Будет проведена работа по внесению изменений в текущее законодательство для урегулирования и обеспечения благополучного режима налогообложения (трасты, частные фонды, холдинговые компании, компании специального назначения).
Будет продолжена работа по совершенствованию нормативной базы в соответствии с лучшими мировыми практиками и автоматизации процессов программы инвестиционного налогового резидентства.
Будут обеспечены выполнение принципов справедливости и равноправия при взаимодействии с инвесторами, защита от экспроприации, гарантирование режима наибольшего благоприятствования.
Продолжится работа по продвижению и укреплению доверия к юрисдикции МФЦА, в том числе по включению типовых оговорок в контракты, формированию прецедентов, а также сотрудничеству и установлению деловых отношений с ведущими международными арбитражными центрами, местными и иностранными судами.
Будут выработаны соответствующие рекомендации по привлечению прямых иностранных инвестиций с учетом страновых инвестиционных программ. Будут приняты меры по таргетированному привлечению стратегических инвесторов и формированию новых экосистем в отраслях экономики.
Будет выстроена действенная "сквозная" система привлечения инвестиций, включающая цепочки от казахстанских посольств и представительств за рубежом до работы с инвесторами уже непосредственно в конкретных регионах. Для этого будет полностью перезагружена вся институциональная система по привлечению и сопровождению инвесторов, реализации инвестиционных проектов.
Общенациональный приоритет 9. Активное развитие экономической и торговой дипломатии
Суть приоритета: гармоничное сопряжение внутренних и внешних задач, повышение реальной конкурентоспособности Казахстана и укрепление его статуса как ответственного участника мирового экономического сообщества.
Принципиальные изменения для Казахстана к 2025 году:
от сырьевого характера казахстанского экспорта к созданию благоприятных условий для продвижения казахстанской продукции и развитию несырьевого экспорта.
Задача 1. Расширение торгово-экономического сотрудничества, а также продвижение и защита национальных интересов через активное участие в международных интеграционных объединениях.
Политика направлена на расширение торгово-экономического сотрудничества, продвижение и защиту национальных интересов в международной интеграции, соблюдение критериев экономической безопасности во внешнеэкономической деятельности, оптимизацию политики внешних заимствований, а также поддержание баланса между участием в интеграционных процессах и вопросами, которые должны оставаться в национальной компетенции.
Продолжится работа по продвижению экономических интересов Казахстана в международных и региональных экономических объединениях, таких как Евразийский экономический союз (далее - ЕАЭС), Содружество Независимых Государств и другие.
С целью обеспечения недискриминационного доступа казахстанских товаров на рынки стран-партнеров по ЕАЭС продолжится работа по устранению барьеров и максимальному сокращению изъятий и ограничений на внутреннем рынке ЕАЭС.
В целях соблюдения и учета национальных интересов важным станет запуск в 2025 году общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов, энергетического и финансового рынков, требующих определенной подготовки со стороны Казахстана.

Өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы салаларында қосылған құнның жаһандық тізбектеріне кезең-кезеңмен кіріктіре отырып, қосылған құнның өңірлік тізбектерін жолға қою жалғасады. Шикізаттық емес экспорт (41 млрд АҚШ долл. дейін) және АӨК өнімдері экспортының көлемі 2 есе артады.
Вьетнаммен және Иранмен қолданыстағы келісімдердің үлгісі бойынша еркін сауда туралы келісімдер жасасу арқылы қазақстандық тауарлардың үшінші елдер нарықтарына преференциялық қолжетімділігін қамтамасыз ету бойынша ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен бірлескен жұмыс жүргізілетін болады.
Көрсетілетін қызметтерді сату және шетелдік инвестициялар тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау мақсатында Сингапурмен келіссөздер жалғасады. Жақын перспективада басым әріптестермен отандық өнімді өткізудің жаңа нарықтары зерделенетін болады.
ЕАЭО шеңберінде өзара іс-қимыл салаларын одан әрі дамыту және тереңдету бұрынғыдай ұлттық мүдделер мен ішкі экономикалық саясаттың басымдықтарын ескере отырып, прагматикалық мүдде, теңдік және экономикалық басымдық негізінде қаралатын болады.
Елдің халықаралық сауда рәсімдерін оңайлату жөніндегі міндеттемелерін орындау үшін мемлекеттік шекараның периметрі бойынша автомобиль, теміржол бекеттері мен өткізу пункттерінің инфрақұрылымын жаңғырту және реконструкциялау жалғасады, бұл отандық тауарларды сыртқы нарықтарға барынша ыңғайлы ілгерілету үшін қажетті жағдайлар жасауға мүмкіндік береді.
Жұмысты жүзеге асырудың тәсілдері мен форматы қайта қаралады, оның негізінде ЭЫДҰ-мен, ғылыми тәсілге негізделген өзара іс-қимылдың жаңа стратегиясы да құрылады.
Қазақстан 2025 жылға дейін ЭЫДҰ-ның озық практикалары мен стандарттарын имплементациялау бойынша осы ұйымға кіру ниеті туралы ресми өтініш жіберу үшін жұмыс жүргізеді.
Қазақстандық бизнес қызметінің қолайлы жағдайларын қамтамасыз ету мақсатында өңірлік экономикалық бірлестіктермен (Шанхай ынтымақтастық ұйымы, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы, Еуропалық одақ, Оңтүстік-Шығыс Азия мемлекеттері қауымдастығы және т.б.) ынтымақтастық күшейтілетін болады.
2-міндет. Қазақстандық өнімді ілгерілету үшін қолайлы жағдайлар жасау
Тиімді экономикалық дипломатия жүргізу әлемдік нарықтарға кепілді қол жеткізу жолындағы басты аспект болып табылады. Мемлекетаралық деңгейде қол жеткізілген уағдаластықтар, егер импорттаушы елдердің ұлттық талаптары сақталатын жағдайда, отандық тауарлардың экспорты үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Әлеуетті әріптестерді тартуға бағытталған халықаралық көрмелер, жәрмеңкелер, бизнес-форумдар және басқа да имидждік іс-шаралар ұйымдастыру арқылы қазақстандық өнімді ілгерілету үшін нақты нарықтарда шетелдегі сауда өкілдіктерінің (дипломатиялық өкілдіктердің) жұмысы жандандырылатын болады. Бұл жұмыс іс-шараларды ұйымдастыруға емес, өнімді ілгерілетудегі тиімділікке (экспорттың нақты көрсеткіштері) бағдарланған нақты көрсеткіштерімен құрылатын болады.
Шет мемлекеттермен екіжақты сауда-экономикалық қатынастар шеңберінде үкіметаралық комиссиялар жандандырылуда.
Басым ұлттық мүдделерді ілгерілетуге және қазақстандық өндірушілердің шет мемлекеттер нарықтарына қол жеткізуі жөніндегі мәселелерді шешуге бағдар ұстанады.
Шикізаттық емес экспортты дамыту шеңберінде өтеу, сақтандыру және кепілдік беру, субсидиялау және т.б., қаржылай емес құралдар, қолдау бағдарламалары арқылы қазақстандық экспорттаушыларды қолдау, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің шетелдегі мекемелерін тарту, экспорттық әлеуеті жоғары қызметтерді дамыту, қауіпсіздік пен сапаның халықаралық талаптарына жауап беретін жаңа ұлттық стандарттарды қабылдау арқылы қаржылай қолдау көрсету бойынша шаралар қабылданатын болады.
10-жалпыұлттық басымдық. Теңгерімді аумақтық даму
Басымдықтың мәні: өңірлердің әлеуетін ашу және олардың әлеуметтік-экономикалық жүйелерінің бәсекеге қабілеттілігін нығайту.
2025 жылға қарай Қазақстандағы түбегейлі өзгерістер:
орталықтандырылған басқарудан - өңірлердің дербестігін арттыру;
өңірлік алшақтықтардан - сыртқы және ішкі байланысты қамтамасыз етуге, іскерлік белсенділікті ынталандыруға көшу.
1-міндет. Елдің аумақтық тұтастығы және кеңістіктегі дамуы
Мемлекет өңірлердің дербестігін арттыру мен аумақтық тұтастыққа қауіп-қатерді азайту арасындағы ақылға қонымды теңгерімді ұстанатын болады.
Шекара маңы ынтымақтастығы мен экономикалық интеграцияның түрлі нысандары ел үшін саяси тәуекелдер туғызбайды.
Кеңістікте даму саясаты:
басқарылатын урбандалу мен "адамдар инфрақұрылымға" қағидатын ескере отырып, "өсу нүктелерін" дамытуға;
"өсу нүктелерімен" бірге елдің тірек негізін (қоныстандыру жүйесін) және бірыңғай ішкі экономикалық кеңістікті құрайтын "экономикалық дәліздерді" қалыптастыруға және дамытуға;
елдің солтүстік, оңтүстік және оңтүстік-шығыс өңірлерінің өнеркәсіптік әлеуетін ашуға;
елдің батыс, орталық және орталық-шығыс өңірлерінде өнеркәсіптің "жаңа бөліністерін" дамытуға бағытталатын болады.
Қазақстанның "өсу нүктелері" қалалық агломерациялар, ірі қалалар (негізінен облыс орталықтары), халқының саны 50 мыңнан астам адам моноқалалар, ірі қалаларға жақын және шекара маңындағы аумақтарда орналасқан шағын қалалар, сондай-ақ тірек ауылдық елді мекендер болып табылады.
"Өсу нүктелерін" дамыту жөніндегі шаралар экономикалық интеграция есебінен экономикалық белсенділік пен әл-ауқаттың қалған аумақтарға "оң әсерін қалыптастыруын" қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қазақстанның кеңістіктегі дамуы экономикалық және демографиялық тығыздықты арттыруға, "экономикалық дәліздер" арқылы ішкі байланысты арттыруға бағытталатын болады.
"Басқарылатын урбандалу" саясаты ауыл халқының қалаларға жаппай ағылуына жауап ретінде алдын алу шараларын ("адамдар инфрақұрылымға" қағидаты) қабылдауды білдіреді. Осыған байланысты жер ресурстарын кешенді басқару және көліктік жоспарлау, халық пен бизнестің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымға инвестициялау, "жасыл" технологияларды қолдана отырып, "жасыл аймақтарды" кеңейту сияқты құралдар пайдаланылатын болады. Ұзақ мерзімді перспективада урбандалу деңгейінің ұлғаюы көрсетілетін қызметтер секторының экономикаға үлесін кеңейтуге, сол сияқты жұмыс орындары санының тұрақты өсуін қамтамасыз ететін көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлерін құруға мүмкіндік береді. Қызмет көрсету секторын дамыту экономиканың басқа секторларынан босатылған жұмыскерлерді, сондай-ақ еңбек нарығына алғаш рет кіретін жас мамандарды жұмысқа орналастыруға мүмкіндік береді.
Ірі металлургия кәсіпорындары жұмыс істейтін өңірлер (бірінші кезекте, Шығыс Қазақстан, Қарағанды және Павлодар облыстары) жоғары технологиялық, ғылымды қажетсінетін өндірістер мен техникалық қызмет көрсету орталықтарына айналады. Ғылымды қажетсінетін өндірістер құра отырып, осы облыстарды қайта индустрияландыру жүргізілетін болады.
Еліміздің батыс өңірінде (Маңғыстау, Батыс Қазақстан, Ақтөбе, Атырау облыстары) "жаңа бөліністерді" дамыту үшін мұнай-химия, газ өңдеуді дамытуға, шикізатты қайта өңдеуге арналған отандық жабдықтар өндірісін жолға қоюға, сондай-ақ отандық компаниялардың мұнай сервистік көрсетілетін қызметтер нарығын игеруіне баса назар аударылады.
Оңтүстік өңірлерді индустрияландыру үлкен қалаларды (облыс орталықтарын) энергиямен қамтамасыз етуде жаңартылатын энергия көздерін дамыту, ірі көлік-логистикалық жобаларды іске асыру, облыс орталықтарында индустриялық-инновациялық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының желісін қалыптастыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Солтүстік өңірлерді (Солтүстік Қазақстан, Ақмола, Қостанай облыстары) дамыту үшін озық технологияларды пайдалана отырып, агроөнеркәсіп кешенін (өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы, сүт фермалары, тамақ өнеркәсібі) одан әрі дамыту, ауыл шаруашылығы машинасын жасауды және басқа да ілеспе өндірістерді дамыту (Қостанай, Петропавл қалаларында) басымдықтарға айналады.
Ресей тарапымен шекара маңы ынтымақтастығын дамытуға солтүстік өңірлердің ерекше назар аударылады, бүл интеграциялық процестерді жеделдетуге, тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің, капиталдың және еңбек ресурстарының "ортақ нарығын" қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Ірі қалаларға (облыс орталықтарына) жақын орналасқан моно- және шағын қалаларды дамыту үйлесімді және үйлестірілген түрде (өнеркәсіп орындарының орналасуы, жалпы көлік-логистикалық жүйе, жұмыспен қамтудың ортақ нарығы және т.б.) жүзеге асырылатын болады.
Шалғайдағы (ірі "өсу орталықтарынан алыстағы") моноқалалар арасында экономиканы әртараптандыру және баламалы өндірістерді дамыту үшін әлеуеті бар ірі моноқалаларға (халқы 50 мыңнан астам адам) мемлекет баса назар аударатын болады.
2-міндет. Мемлекеттік басқаруды орталықтан алу
Орталықтың өкілеттіктері
Орталық деңғейде тек стратегиялық мәселелер: қорғаныс қабілеті мен ұлттық қауіпсіздікті, заңдылық пен құқық тәртібін, бірыңғай сыртқы экономикалық және монетарлық саясаттарды қамтамасыз ету, республикалық маңызы бар инфрақұрылымды дамыту және азаматтардың өзін-өзі дамытуы үшін мүмкіндіктерді теңестіру сақталатын болады.
Республикалық маңызы бар инфрақұрылым өңіраралық байланыс (авто- және теміржолдар, көпірлер, порттар мен әуежайлар), энергиямен жабдықтау (электрмен және газбен жабдықтау), экология, байланыс (деректерді берудің магистральдық желілері) салаларын және өнеркәсіптік аймақтарды қамтиды. Мектепке дейінгі және мектептегі білім беру салалары, сондай-ақ тұрғылықты жеріне қарамастан әрекетке қабілетсіз адамдарды әлеуметтік қорғау арқылы мүмкіндіктерді теңестіруге қол жеткізілетін болады.
Өңірлердің өкілеттіктері
Жергілікті жерлерде өмір сүру сапасы қалыптасады, сондықтан азаматтар мен мемлекеттік шешім қабылдайтын адамдар арасындағы қашықтықты қысқарту өте маңызды болады. Бұл жергілікті атқарушы органдардың қызметін айтарлықтай жақсартып қана қоймай, сонымен қатар әлеуметтік капитал деңгейін арттыруға мүмкіндік береді.
Өңірлік деңгейде облыстық, аудандық (қалалық) және ауылдық билік деңгейлері арасында өкілеттіктердің, жауапкершілік пен ресурстардың қажетті теңгерімі қамтамасыз етіледі.
Аудан (облыстық маңызы бар қалалар), аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін тікелей сайлау енгізілетін болады.
Өмір сүру сапасына тікелей байланысты барлық мәселелер барынша жергілікті деңгейде шешіледі.
Жергілікті атқарушы органдардың барлық тиісті өкілеттіктері мен құралдары (фискалдық орталықтан алу) болады. Бұл аумақты дамыту, қоғамдық кеңістікті абаттандыру, жергілікті көлік, әлеуметтік және өзге де инфрақұрылым, базалық қызметтер көрсету мәселелеріне қатысты.
Дербестікті ұлғайту қоғамдық бақылау мен азаматтық институттар арқылы жергілікті биліктің халыққа есеп беруін күшейтуді көздейді. Аудандар мен елді мекендер бюджеттерінің инфрақұрылымдық және әлеуметтік бастамаларына арналған қоғамдық маңызы бар шығыстары қоғамдық сараптамадан, оның ішінде онлайн-сауалнамалар қолданылып сараптамадан өтетін болады.
Жергілікті жерлерде барлық бағдарламаларды іске асыру жергілікті өзін-өзі басқару органдарының бақылауымен жүзеге асырылуға тиіс.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары мен мәслихаттарының өзгеше реттеуді және фискалдық саясатты пайдалану мүмкіндігімен кеңейтілген өкілеттіктері болады. Мәслихаттар отырыстарының міндетті түрде онлайн-трансляңиясы енгізіледі. Халық қалаулыларының пікірталастары, олардың қоғамдық-саяси келбеті қоғам үшін "сандыққа салынған құпия" болмауы керек.
Жергілікті өзін-өзі басқаруды одан әрі дамыту мақсатында оңайлатылған бюджеттік рәсімдер, дербестікті кеңейту, өкілді және атқарушы органдардың жауапкершілігін күшейту көзделетін болады.
Жергілікті өзін-өзі басқаруды дамытудың жаңа тұжырымдамасы әзірленеді.
3-міндет. Халықтың шоғырлануы мен ұтқырлығын ынталандыру
Елді аумақтық-кеңістікте дамыту экономикалық және демографиялық тығыздықты арттыруға бағытталатын болады. Орталық азаматтардың ұтқырлығы аймағының шегінде басқарылатын урбандалуды ескере отырып, "өсу нүктелерін" дамытуға ден қояды. Өңірлік таланттарды тарту және олардың тұрақтап қалуы үшін жағдай жасалатын болады.
"Адамдар өңірлерден маңыздырақ" тәсіліне сәйкес мемлекет халықтың ішкі көші-қонына кедергі жасамайды және келешегі белгісіз моно- және шағын қалаларда, шалғайдағы ауылдық елді мекендерде, шекара маңындағы аудандарда да бұрмалаушы сигналдар туғызбайды. Бюджеттік ресурстардың тиімділігі "адамдар - инфрақұрылымға" моделіне көшуіне қарай ұлғаятын болады.
Ірі қалалар функционалдық қалалық аудандарды құрайтын іргелес елді мекендермен қатар қаралатын болады. Әкімшілік-аумақтық құрылым елді мекендерді ірілендіру, біріктіру және қайта бағындыру жолымен ішкі және сыртқы байланыстарды жақсартуды ынталандыратын болады.
Шикізаттық облыстардағы жүйе құраушы кәсіпорындар жұмыскерлерінің отбасылары қоныс аудару, қайта оқыту және балаларды біліммен қамтамасыз ету мүмкіндігіне ие болады. Бұған қаржы-өнеркәсіптік топтар мен жергілікті атқарушы органдардың бірлескен көмек топтамасын әзірлеуі арқылы қол жеткізіледі.
4-міндет. Сыртқы және ішкі байланыстылықты қамтамасыз ету
Экономикалық белсенділік, капитал мен ресурстар шогырланған орталықтар - қалалар "шұғыла" қағидаты бойынша бірыңғай көлік желісіне интеграцияланатын болады. Олардың аумақтары шегінде қала маңындағы көліктің интеграцияланған инфрақұрылымы болады.
Республикалық жолдардың 24 мың км реконструкцияланатын және жол сервисімен қамтамасыз етілетін болады.
Сонымен қатар ауылдық жерлерде инженерлік желілермен қамтамасыз етілген жеке тұрғын үй құрылысы үшін жыл сайын 22 мың жер учаскесі бөлінетін болады.
Шекара маңындағы аумақтарды дамытудың сыртқы векторы көрші елдердің "миллиондық" қалаларымен инфрақұрылымдық байланыспен нығайтылатын болады.

В промышленной и сельскохозяйственной сфере продолжится налаживание региональных цепочек добавленной стоимости с поэтапным интегрированием их в глобальные цепочки добавленной стоимости. В 2 раза увеличатся несырьевой экспорт (до 41 млрд долл. США) и объем экспорта продукции АПК.
Будет проведена совместная с государствами-членами ЕАЭС работа по обеспечению преференциального доступа казахстанских товаров на рынки третьих стран путем заключения соглашений о свободной торговле по примеру уже действующих соглашений с Вьетнамом и Ираном.
В целях создания благоприятных условий для торговли услугами и привлечения иностранных инвестиций будут продолжены переговоры с Сингапуром. Будут изучаться новые рынки сбыта отечественной продукции с приоритетными партнерами на ближайшую перспективу.
Дальнейшее развитие и углубление сфер взаимодействия в рамках ЕАЭС, как и прежде, будут рассматриваться с учетом национальных интересов и приоритетов внутренней экономической политики на основе прагматичного интереса, равенства и экономического приоритета.
Для исполнения обязательств страны по упрощению процедур международной торговли будут продолжены модернизация и реконструкция инфраструктуры автомобильных, железнодорожных постов и пунктов пропуска по периметру Государственной границы, которые позволят создать условия, необходимые для максимально комфортного продвижения отечественных товаров на внешние рынки.
Будут пересмотрены подходы и формат осуществления работы, на основе которых будет выстроена новая стратегия взаимодействия с ОЭСР, в том числе основанная на научном подходе.
Казахстан до 2025 года проведет работу по имплементации передовых практик и стандартов ОЭСР для направления официального заявления о намерении вступления в данную организацию.
В целях обеспечения благоприятных условий деятельности казахстанского бизнеса будет усилено сотрудничество с региональными экономическими объединениями (Шанхайская организация сотрудничества, Европейский союз, Содружество Независимых Государств, Ассоциация государств Юго-Восточной Азии и др.).
Задача 2. Создание благоприятных условий для продвижения казахстанской продукции
Ключевым аспектом на пути к гарантированному доступу к мировым рынкам становится проведение эффективной экономической дипломатии. Договоренности, достигнутые на межгосударственном уровне, позволят обеспечить благоприятные условия для экспорта отечественных товаров в том случае, если будут соблюдены национальные требования стран- импортеров.
Через организацию международных выставок, ярмарок, бизнес- форумов и других имиджевых мероприятий, направленных на привлечение потенциальных партнеров, будет точечно, на конкретных рынках активизирована работа торговых представительств за рубежом (дипломатических представительств) для продвижения казахстанской продукции. Данная работа будет построена с четкими показателями, ориентированными не на организацию мероприятий, а на эффект в продвижении продукции (конкретные показатели экспорта).
Реанимируются межправительственные комиссии в рамках двусторонних торгово-экономических отношений с иностранными государствами.
Ориентирование будет на продвижение приоритетных национальных интересов и решение вопросов по доступу казахстанских производителей на рынки иностранных государств.
В рамках развития несырьевого экспорта будут приняты меры по оказанию финансовой поддержки через возмещение, страхование и гарантирование, субсидирование и т.д., поддержке казахстанских экспортеров через нефинансовые инструменты, программы поддержки, привлечению загранучреждений Министерства иностранных дел Республики Казахстан, развитию услуг      с высоким экспортным потенциалом, принятию новых национальных стандартов, отвечающих международным требованиям безопасности и качества.
Общенациональный приоритет 10. Сбалансированное территориальное развитие
Суть приоритета: раскрытие потенциала регионов и укрепление конкурентоспособности их социально-экономических систем.
Принципиальные изменения для Казахстана к 2025 году: от централизованного управления к повышению самостоятельности регионов;
от региональных диспропорций к обеспечению внешней и внутренней связанности, стимулированию деловой активности.
Задача 1. Территориальная целостность и пространственное развитие страны
Государство будет придерживаться разумного баланса между повышением самостоятельности регионов и нивелированием угроз для территориальной целостности.
Различные формы приграничного сотрудничества и экономической интеграции не будут создавать политические риски для страны.
Политика пространственного развития будет направлена: развитие "точек роста" с учетом управляемой урбанизации и принципа "люди к инфраструктуре";
формирование и развитие "экономических коридоров", которые вместе с "точками роста" образуют опорный каркас (систему расселения) страны и единое внутреннее экономическое пространство;
раскрытие промышленного потенциала северных, южных и юго- восточных регионов страны;
развитие "новых переделов" промышленности в западных, центральных и центрально-восточных регионах страны.
"Точками роста" Казахстана являются городские агломерации, крупные города (в основном областные центры), моногорода с населением более 50 тыс. человек, малые города вблизи крупных городов и расположенные в приграничных территориях, а также опорные сельские населенные пункты.
Меры по развитию "точек роста" позволят обеспечить "перелив" экономической активности и благосостояния на остальные территории за счет экономической интеграции.
Пространственное развитие Казахстана будет направлено на повышение экономической и демографической плотности, внутренней связанности через "экономические коридоры".
Политика "управляемой урбанизации" будет заключаться в принятии превентивных мер (принцип "люди к инфраструктуре") в ответ на массовый приток сельского населения в города. В этой связи будут использованы такие инструменты, как комплексное управление земельными ресурсами и транспортным планированием, инвестирование в социальную и инженерную инфраструктуру для удовлетворения потребностей населения и бизнеса, расширение "зеленых зон" с применением "зеленых" технологий. Увеличение уровня урбанизации в долгосрочной перспективе позволит как расширить вклад сектора услуг в экономику, так и создать новые виды услуг, обеспечивающие стабильный рост числа рабочих мест. Развитие сектора услуг позволит трудоустроить работников, высвобождающихся из других секторов экономики, а также молодых специалистов, впервые входящих на рынок труда.
Регионы, в которых функционируют крупные металлургические предприятия (в первую очередь, Восточно-Казахстанской, Карагандинской и Павлодарской областей), станут центрами высокотехнологичных, наукоемких производств и технических услуг. Будет проведена реиндустриализация данных областей с созданием наукоемких производств.
Для развития "новых переделов" в западных регионах страны (Мангистауская, Западно-Казахстанская, Актюбинская, Атырауская области) акцент будет сделан на развитие нефтехимии, газопереработки, налаживание производства отечественного оборудования для переработки сырья, а также освоение отечественными компаниями рынка нефтесервисных услуг.
Индустриализация южных регионов будет обеспечена за счет развития возобновляемых источников энергии в энергообеспечении больших городов (областных центров), реализации крупных транспортно-логистических проектов, формирования сети организаций технического и профессионального образования по индустриально-инновационным специальностям в областных центрах.
Приоритетами для развития северных регионов (Северо-Казахстанская, Акмолинская, Костанайская области) станут дальнейшее развитие агропромышленного комплекса (растениеводство, животноводство, молочные фермы, пищевая промышленность) с использованием передовых технологий, развитие сельскохозяйственного машиностроения и других сопутствующих производств (в гг. Костанае, Петропавловске).
Особое внимание будет уделено развитию приграничного сотрудничества северных регионов с российской стороной, что позволит ускорить интеграционные процессы, сформировать "общий рынок" товаров, работ, услуг, капитала и трудовых ресурсов.
Развитие моно- и малых городов, расположенных вблизи крупных городов (областных центров), будет осуществляться синхронно и скоординированно (дислокация промышленных предприятий, общая транспортно-логистическая система, общий рынок занятости и др.).
Среди отдаленных (от крупных "центров роста") моногородов приоритетное внимание государства будет уделяться крупным моногородам (с населением свыше 50 тыс. чел.), имеющим потенциал для диверсификации экономики и развития альтернативных производств.
Задача 2. Децентрализация государственного управления
Полномочия центра
На центральном уровне будут сохранены исключительно стратегические вопросы: обеспечение обороноспособности и национальной безопасности, законности и правопорядка, единых внешнеэкономической и монетарной политик, развитие инфраструктуры республиканского значения и выравнивание возможностей для самореализации граждан.
Инфраструктура республиканского значения охватывает сферы межрегиональной связанности (авто и железные дороги, мосты, порты и аэропорты), энергоснабжения (электро- и газоснабжение), экологии, связи (магистральные сети передачи данных) и промышленных зон. Выравнивание возможностей будет достигаться через сферы дошкольного и школьного образования, а также социальной защиты недееспособных лиц вне зависимости от места проживания.
Полномочия регионов
Качество жизни формируется на местах, поэтому критически важным станет сокращение дистанции между гражданами и лицами, принимающими государственные решения. Это позволит не только значительно улучшить деятельность местных исполнительных органов, но и повысить уровень социального капитала.
На региональном уровне будет обеспечен необходимый баланс полномочий, ответственности и ресурсов между областным, районным (городским) и сельским уровнями власти.
Будут внедрены прямые выборы акимов районов (городов областного значения), городов районного значения, поселков, сел, сельских округов.
Все вопросы, непосредственно связанные с качеством жизни, будут решаться на местном уровне.
Местные исполнительные органы будут обладать всеми соответствующими полномочиями и инструментами (фискальная децентрализация). Это касается вопросов развития территории, благоустройства общественных пространств, местной транспортной, социальной и иной инфраструктуры, оказания базовых услуг.
Увеличение самостоятельности предполагает усиление подотчетности местных властей населению через общественный контроль и гражданские институты. Общественно значимые расходы на инфраструктурные и социальные инициативы бюджетов районов и населенных пунктов будут проходить через общественную экспертизу, в том числе с применением онлайн-опросов.
Реализация всех программ на местах должна осуществляться под контролем органов местного самоуправления.
Местные исполнительные органы и маслихаты соответствующих административно-территориальных единиц будут иметь расширенные полномочия с возможностью использования иного регулирования и фискальной политики. Будет внедрена обязательная онлайн-трансляция заседаний маслихатов. Дискуссии народных избранников, их общественно-политический облик не должны быть "тайной за семью печатями" для общества.
С целью дальнейшего развития местного самоуправления будут предусмотрены упрощенные бюджетные процедуры, расширение самостоятельности и усиление ответственности представительных и исполнительных органов.
Будет разработана новая концепция развития местного самоуправления.
Задача 3. Стимулирование концентрации и мобильности населения
Территориально-пространственное развитие страны будет направлено на повышение экономической и демографической плотности. Центр сосредоточится на развитии "точек роста" с учетом управляемой урбанизации в пределах зоны мобильности граждан. Будут созданы условия для привлечения и удержания региональных талантов.
В соответствии с подходом "люди важнее регионов" государство не будет препятствовать внутренней миграции населения и создавать искажающие сигналы, в том числе в малоперспективных моно- и малых городах, отдаленных сельских населенных пунктах, приграничных районах. Эффективность бюджетных ресурсов будет увеличиваться с переходом к модели "люди к инфраструктуре".
Крупные города будут рассматриваться параллельно с прилегающими населенными пунктами, вместе образующими функциональные городские районы. Административно-территориальное устройство будет стимулировать улучшение внутренних и внешних связей путем укрупнения, объединения и переподчинения населенных пунктов.
Семьи работников системообразующих предприятий в сырьевых областях будут иметь возможность переселения, переобучения и обеспечения детей образованием. Это достигается путем разработки совместного пакета помощи финансово-промышленными группами и местными исполнительными органами.
Задача 4. Обеспечение внешней и внутренней связанности
Города - центры экономической активности, концентрации капиталов и ресурсов будут интегрированы в единую транспортную сеть по "лучевому" принципу. В пределах их территорий будет существовать интегрированная инфраструктура пригородного транспорта.
Будут реконструированы и обеспечены дорожным сервисом 24 тыс. км республиканских дорог.
Также ежегодно в сельской местности будут выделяться 22 тысячи земельных участков для строительства индивидуального жилья, обеспеченных инженерными сетями.
Внешний вектор развития приграничных территорий будет подкреплен инфраструктурной связанностью с городами - "миллионниками" соседних стран.

Тірек ауылдық елді мекендердің негізгі көлік артерияларына, ірі қалаларга немесе жақын маңдағы облыс орталықтарына инфрақұрылымдық қолжетімділігі болады. Әрбір тірек ауылға дейінгі жергілікті жолдар салынады және 100 % жөнделеді. Даму әлеуеті бар 3 500-ден астам ауыл жаңа өңірлік стандарттарға сәйкес жаңғыртылатын болады.
Өңірлік даму саласындағы бағдарламалық құжаттар аумақтық- кеңістіктегі даму проблемаларын кешенді түрде шешетін болады.
5-міндет. Іскерлік белсенділікті ынталандыру үшін республикалық инфрақұрылымдық инвестицияларды жүзеге асыру
Орталық өңірлердің экономикалық дамуын жеделдету үшін мамандандырылған факторларға аса маңызды инвестиңияларды салады.
Бірінші кезекте бұл өнеркәсіптік аймақтар мен көлік-логистикалық тораптарға, әсіресе, солтүстік-батыс және оңтүстік шекара бойындағы аграрлық өңірлерге, сондай-ақ орталық пен шығыстың металлургиялық өңірлеріне қатысты болады.
Орталық аумақтық кластерлердің қалыптасуы мен дамуын ынталандырады.
Жергілікті жерлерде инфрақұрылымдық жобаларды республикалық бюджеттен қаржыландыру кезінде қоса қаржыландырылатын жеке секторға басымдық беріледі.
6-міндет. "Smart City" ("Ақылды қала") тұжырымдамасын іске асыру
Қалаларда ресурстарды үтымды пайдалану және басқару үшін жоғары
технологиялық шешімдерді қолдана отырып, Астана мен басқа да қалалардың тәжірибесін ескеретін "эталонды" стандарт негізінде "Smart City" тұжырымдамасын іске асыру жалғасады.
Цифрлық технологиялар білім беру, көлік, тұрғын-үй-коммуналдық шаруашылық, денсаулық сақтау, қауіпсіздік, әлеуметтік сала, қаланы басқару, құрылыс, бизнесті дамыту, туризм және экологияны қоса алғанда, қалалардың тыныс-тіршілігі салаларына енгізілетін болады.
Бұл қалалық қызметтер жұмысының тиімділігін арттырады және қолданылуы халыққа әлеуметтік пайда беруге көмектесетін "ақылды" технологияларға көшу үшін жағдай жасайды.
Білім беру инфрақүрылымын дамыту үшін Alpharabius.kz цифрлық платформасы білім беру контентінің бірыңғай тұжырымдамасымен біріктірілген жеке іс жүзінде қашықта орналасқан білім беру ұйымдарының, білім беру жобаларының желісі бар "Al-Farabi Knowledge" ("әл-Фараби білім қаласы") тұжырымдамасы іске асырылатын болады.
7-міндет. "Жасыл" экономика және қоршаған ортаны қорғау
Жұмыс істеп тұрған өндірістерде ЭЫДҮ стандарттары бойынша ең озық қолжетімді технологияларды енгізуді ынталандыру және "жасыл" технологияларды дамыту, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды дамыту бойынша жұмыс жалғастырылады.
Париж келісімінің мақсаттарына қол жеткізу үшін Қазақстанның 2050 жылға дейінгі төмен көміртекті дамуы жөніндегі түжырымдама әзірленетін болады.
Қалдықтарды басқару жүйесін одан әрі дамыту және қоқыстарды қайта өңдеу саласына инвестициялар тарту үшін "Waste to energy" ("Қалдықтар энергияға") технологиясын пайдалана отырып, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату енгізілетін болады.
Су шаруашылығын дамытуды жақсарту, ирригациялық және дренаждық жүйелерді қалпына келтіру, жаңа су шаруашылығы объектілерін (арналар, су қоймалары) салу, топтық су құбырларын реконструкциялау және су үнемдеу бойынша шараларды енгізу жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Жеке тұлғалардың, аграрийлер мен кәсіпорындардың тиімді су тұтынуын ынталандыратын жүйелі нормаларды енгізу, кәсіпорындар мен тұрғын үй-коммуналдық салада су пайдалану мен тазартудың тұйық циклын ынталандыру мақсатында су заңнамасы жаңартылатын болады.
Нормативтік есептеулер шегінде және тартылған қаржы қаражатының өтелуін ескере отырып, су беруге арналған тарифті ұлғайтқанда суды пайдалану бөлігінде экономикалық тиімді тарифтік саясатты әзірлеу бойынша; сондай-ақ орман шаруашылығын дамытуды жақсарту, ормандарды сақтау және молықтыру көлемдерін ұлғайту бойынша шаралар қабылданатын болады.
Минералдық-шикізат базасын дамытуға және геологиялық зерттеулер жүргізуге назар аударылатын болады.
Жаңа технологияларды таңдау мен енгізу кезінде шетелде энергиялық тиімді және "ақылды" деп танылған технологиялар, Қазақстанның климатына жарамды және пайдаланылатын жағдайына экономикалық тиімділігі басымдыққа ие болады.

Опорные сельские населенные пункты получат инфраструктурный доступ к основным транспортным артериям, крупным городам или близлежащим областным центрам. До каждого опорного села будут построены и отремонтированы 100% местных дорог. Более 3 500 сел с потенциалом развития будут модернизированы в соответствии с новыми региональными стандартами.
Программные документы в сфере регионального развития будут комплексно решать проблемы территориально-пространственного развития.
Задача 5. Осуществление республиканских инфраструктурных инвестиций для стимулирования деловой активности
Центр будет осуществлять критически важные инвестиции в специализированные факторы для ускорения экономического развития регионов.
В первую очередь это коснется промышленных зон и транспортно-логистических узлов, особенно в аграрных регионах вдоль северо-западной и южной границы, а также металлургических регионах центра и востока.
Центр будет стимулировать становление и развитие территориальных кластеров.
При финансировании инфраструктурных проектов на местах из республиканского бюджета приоритет будет отдаваться софинансируемым частным сектором.
Задача 6. Реализация концепции "Smart City" ("Умный город")
В городах продолжит реализацию концепция "Smart City" на основе "эталонного" стандарта, учитывающего опыт Астаны и других городов, с применением высокотехнологичных решений для рационального использования и управления ресурсами.
Цифровые технологии будут внедрены в сферы жизнедеятельности городов, включая образование, транспорт, жилищно-коммунальное хозяйство, здравоохранение, безопасность, социальную сферу, управление города, строительство, развитие бизнеса, туризма и экологию.
Это повысит эффективность работы городских служб и создаст условия для перехода на "умные" технологии, применение которых поможет в предоставлении социальных выгод для населения.
Для развития образовательной инфраструктуры будет реализована концепция "Al-Farabi Knowledge City" ("Город знаний Аль-Фараби") с сетью отдельных физически удаленных организаций образования, образовательных проектов, объединенных единой концепцией образовательного контента цифровой платформы Alpharabius.kz.
Задача 7. "Зеленая" экономика и охрана окружающей среды
Продолжится работа по стимулированию внедрения наилучших доступных технологий по стандартам ОЭСР на действующих производствах и развитию "зеленых" технологий, развитию энергетической утилизации отходов.
Для достижения целей Парижского соглашения будет разработана Концепция по низкоуглеродному развитию Казахстана до 2050 года.
Для дальнейшего развития системы управления отходами и привлечения инвестиций в мусороперерабатывающую отрасль будет внедрена энергетическая утилизация отходов с использованием технологии "Waste to energy" ("Отходы в энергию").
Будут приняты меры по улучшению развития водного хозяйства, восстановлению ирригационных и дренажных систем, строительству новых водохозяйственных объектов (каналы, водохранилища), реконструкции групповых водопроводов и внедрению мер по водосбережению.
Будет актуализировано водное законодательство с целью внедрения системных норм, побуждающих эффективное водопотребление физическими лицами, аграриями и предприятиями, стимулирование замкнутого цикла водопользования и очистки на предприятиях и жилищно-коммунальной сфере.
Будут приняты меры по разработке экономически эффективной тарифной политики в части использования воды с увеличением тарифа на подачу воды в пределах нормативных расчетов и с учетом возмещения привлеченных финансовых средств; а также по улучшению развития лесного хозяйства, сохранению и увеличению объемов воспроизводства лесов.
Внимание будет уделено развитию минерально-сырьевой базы и проведению геологических исследований.
При выборе и внедрении новых технологий приоритетными станут признанные за рубежом энергоэффективные и "умные" технологии, климатическая пригодность и экономическая эффективность, используемая в условиях Казахстана.

Электр энергетикасында жаңа генерациялау көздері, оның ішінде жаңартылатын энергия көздері пайдаланатын объектілер енгізілетін болады. Экологиялық таза энергия көлемі 13 су электр станциясын, 34 жел және 12 күн станциясын салу есебінен 2 есеге ұлғаяды.
АХҚО алаңы белсенді түрде іске қосылады, "жасыл" жобаларды қаржыландыру бойынша құралдар (атап айтқанда, "жасыл" облигациялар) пайдаланылады, жаңа құралдар, оның ішінде туынды, "жасыл" қаржы құралдары жасалатын болады.
Қазақстан Республикасының
2025 жылға дейінгі ұлттық
даму жоспарына
ҚОСЫМША
2025 жылға дейінгі Стратегиялық көрсеткіштер картасы

В электроэнергетике будут внедрены новые источники генерации, в том числе объекты по использованию возобновляемых источников энергии. Объем экологически чистой энергии увеличится в 2 раза за счет строительства 13 гидроэлектростанций, 34 ветровых и 12 солнечных станций.
Будет активно задействована площадка МФЦА, использованы инструменты по финансированию "зеленых" проектов (в частности, "зеленые" облигации), будут созданы новые, в том числе производные, "зеленые" финансовые инструменты.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Национальному плану развития
Республики Казахстан до 2025 года
Карта стратегических показателей до 2025 года

1Индексті есептеу кезінде келесі параметрлер пайдаланылды: Алматы облысы (Талдықорған қ.) үшін 2019 жылғы 1 ш. м. бағасы 2018 жылғы бағамен.
2Индексті есептеу кезінде мына параметрлер пайдаланылды: Түркістан облысы (Түркістан қ.) үшін 2018 - 2020 жылдардағы 1 ш. м. бағасы 2017 жылғы бағамен.
3Президенттің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына сәйкес іске асырылатын Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі шеңберінде өлшенетін көрсеткіштер.
4Көрсеткіштердің 2022 жылдан бастап 2024 жылға дейінгі мәндері 2023 жьшы қолжетімді болады, 2025 жылға арналған мән 2026 жылы қолжетімді болады.
5ДЭФ БҚИ 2020 жылы СОVID-19 пандемиясы салдарынан арнайы басылым шығарды, осыған байланысты 2020 жылғы рейтинг жарияланған жоқ.
6Базалық деңгей 2021 жылы жүргізілетін әлеуметтік сауалнамалардың нәтижелері бойынша айқындалатын болады. Қажет болған жағдайда одан әрі нысаналы мәндер айқындалатын болады.
7Қажет болған кезде осындай статистиканы жүргізудің тиісті әдіснамасы бекітілгеннен кейін өңірлер бойынша көрсетілетін қызметтер экспортының декомпозициясы жүргізілетін болады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2018 жылғы 15 ақпандағы
№ 636 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің күші жойылған кейбір жарлықтарының
ТІЗБЕСІ
1. "Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 10, 115-құжат).
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 27 тамыздағы № 371 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 68, 976-құжат).
3. "Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 11 қарашадағы № 689 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 65, 679-құжат).

1 При расчете индекса использованы параметры: цена за 1 кв. м. для Алматинской области (г. Талдыкорган) за 2019 год в ценах 2018 года.
2 При расчете индекса использованы параметры: цена за 1 кв. м. для Туркестанской области (г. Туркестан) за 2018-2020 годы в ценах 2017 года.
3 Показатели, замеряемые в рамках Системы ежегодной оценки эффективности деятельности государственных органов, реализуемой в соответствии с Указом Президента от 19 марта 2010 года № 954.
4 Значение показателей с 2022 по 2024 годы будут доступны в 2023 году, значение на 2025 год будет доступно в 2026 году.
5 ГИК ВЭФ выпустил специальный выпуск в 2020 году ввиду пандемии COVID-19, в связи с чем рейтинг 2020 года не был опубликован.
6 Базовый уровень будет определен по результатам социологических опросов, которые будут проведены в 2021 году.
При необходимости в дальнейшем будут определены целевые значения.
7 При необходимости будет проведена декомпозиция экспорта услуг по регионам после утверждения соответствующей методологии ведения такой статистики.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 15 февраля 2018 года
№ 636
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых указов Президента Республики Казахстан
1. Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 10, ст. 115).
2. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 27 августа 2012 года № 371 (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 68, ст. 976).
3. Указ Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2013 года № 689 "О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 65, ст. 679).