"Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 136 Жарлығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Жарлық 2019 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі актiлерiнiң
жинағында жариялануға тиiс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 24, 173-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
7-тармақ алып тасталсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген өздерінің қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілетін орталық мемлекеттік органдардың тізбесі осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық 2019 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 26 тамыздағы
№ 136 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы 19 наурыздағы
№ 954 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – бағаланушы мемлекеттік органдар) қызметінің тиімділігін арттыру үшін әзірленді.
2. Жүйе бағаланушы мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалаудың (бұдан әрі – тиімділікті бағалау) негізгі ережелерін, қағидаттарын, блоктарын белгілейді, органдар мен ұйымдар жүйесін, оны жүргізу, нәтижелерін айқындау және оларды талқылау тәртібін, сондай-ақ тиімділікті бағалауға қатысушылардың жауапкершілігін айқындайды.

О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы"
Указ Президента Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 136.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 24, ст. 173) следующие изменения:
пункт 7 исключить;
Систему ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденную вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
перечень центральных государственных органов, в отношении которых проводится оценка эффективности их деятельности, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие с 1 сентября 2019 года.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 26 августа 2019 года
№ 136
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 19 марта 2010 года
№ 954
Система ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Система ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы (далее – Система) разработана для повышения эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы (далее – оцениваемые государственные органы).
2. Система устанавливает основные положения, принципы, блоки, определяет систему органов и организаций, порядок проведения, определения результатов ежегодной оценки эффективности деятельности оцениваемых государственных органов (далее – оценка эффективности) и их обсуждения, а также ответственность участников оценки эффективности.

3. Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалаудың мақсаты оларға жүктелген міндеттер мен функциялардың іске асырылу тиімділігін айқындау болып табылады.
4. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары қызметінің тиімділігін бағалау мыналарды қамтиды:
мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау (бұдан әрі – операциялық бағалау);
мемлекеттік органдар қызметінің нәтижелілігін бағалау (бұдан әрі – нәтижелілікті бағалау).
5. Операциялық бағалау – мемлекеттік органдарда қызмет процестерінің тиімділігін айқындауға бағытталған іс-шаралар кешені.
6. Нәтижелілікті бағалау – халықтың табысын арттыруға және тұрмыс сапасын жақсартуға бағытталған стратегиялық мақсаттар мен міндеттерді іске асыру кезінде мемлекеттік органдардың нақты нәтижелерге қол жеткізу дәрежесін айқындайтын іс-шаралар кешені.
7. Операциялық бағалау үшін ақпарат көздері:
1) мемлекеттік органдардың есепті кезеңде жүргізген жұмысы туралы есебі;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінің және операциялық бағалау жүргізуге уәкілетті мемлекеттік органдардың тексерулерінің нәтижелері;
3) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің актілері мен тапсырмаларының орындалуы мәселелері бойынша бақылау нәтижелері;
4) Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысының актілері мен тапсырмаларының орындалуы мәселелері бойынша бақылау нәтижелері;
5) мемлекеттік органдардың бақылау актілері;
6) ресми статистикалық деректер;
7) "Мақсаттарға қол жеткізу" блогын қоспағанда, бағаланушы мемлекеттік органдар қызметінің блоктары (бұдан әрі – операциялық бағалау блоктары) бойынша тәуелсіз сарапшылардың қорытындылары және қоғамдық кеңестердің ұсынымдары;
8) операциялық бағалаудың белгілі бір блогы бойынша әлеуметтанушылық зерттеулердің, халықаралық ұйымдар мен халықаралық рейтингтер шолуларының нәтижелері;
9) мемлекеттік органдардың қызметі туралы ресми ақпарат көздерінен алынатын өзге де ақпарат болып табылады.
8. Операциялық бағалауды осы Жүйенің 13-тармағында айқындалған бағалау жүргізуге уәкілетті органдар (бұдан әрі – бағалауға уәкілетті органдар) жүргізеді.
9. Операциялық бағалау жыл сайын операциялық бағалау жүргізу кестесіне сәйкес есепті жылдың қорытындылары бойынша жүзеге асырылады.
10. Операциялық бағалау жүргізу кестесі:
1) бағаланушы мемлекеттік органдардың операциялық бағалаудың тиісті блоктары бойынша операциялық бағалауға уәкілетті органдарға есепті жылдың қорытындылары бойынша есептік ақпаратты;

3. Целью оценки эффективности деятельности государственных органов является определение эффективности реализации возложенных на них задач и функций.
4. Оценка эффективности деятельности государственных органов Республики Казахстан включает:
операционную оценку эффективности деятельности государственных органов (далее – операционная оценка);
оценку результативности деятельности государственных органов (далее – оценка результативности).
5. Операционная оценка – комплекс мероприятий, направленных на определение эффективности процессов деятельности в государственных органах.
6. Оценка результативности – комплекс мероприятий, определяющих степень достижения государственными органами конкретных результатов при реализации стратегических целей и задач, направленных на повышение доходов и улучшение качества жизни населения.
7. Источниками информации для операционной оценки являются:
1) отчеты государственных органов о проведенной работе за отчетный период;
2) результаты проверок Администрации Президента Республики Казахстан и уполномоченных на проведение операционной оценки государственных органов;
3) результаты контроля Администрации Президента Республики Казахстан по вопросам исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан;
4) результаты контроля Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан по вопросам исполнения актов и поручений Правительства Республики Казахстан, Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан;
5) акты контроля государственных органов;
6) официальные статистические данные;
7) заключения независимых экспертов по блокам деятельности оцениваемых государственных органов (далее – блоки операционной оценки), за исключением блока "Достижение целей", и рекомендации общественных советов;
8) результаты социологических исследований, обзоров международных организаций и международных рейтингов по определенному блоку операционной оценки;
9) иная информация о деятельности государственных органов, получаемая из официальных источников.
8. Операционная оценка проводится уполномоченными на проведение оценки органами (далее – уполномоченные на оценку органы), определенными пунктом 13 настоящей Системы.
9. Операционная оценка осуществляется ежегодно по итогам отчетного года согласно графику проведения операционной оценки.
10. График проведения операционной оценки включает сроки представления:
1) оцениваемыми государственными органами отчетной информации по итогам отчетного года в уполномоченные на операционную оценку органы по соответствующим блокам операционной оценки;

2) операциялық бағалауға уәкілетті органдардың бағаланушы мемлекеттік органдарға операциялық бағалаудың нәтижелері туралы қорытындыларды;
3) операциялық бағалауға уәкілетті органдардың шағымдану рәсімінен кейін операциялық бағалаудың нәтижелері туралы қорытындыларды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға;
4) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) жұмыс органына операциялық бағалаудың барлық блоктары бойынша қорытындыларды;
5) Комиссияның Қазақстан Республикасының Президентіне барлық блоктар бойынша операциялық бағалау нәтижелерін ұсыну мерзімдерін қамтиды.
11. Операциялық бағалау жүргізу кестесін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және операциялық бағалау жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 15 желтоқсанынан кешіктірілмей Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітіледі.
2-тарау. Операциялық бағалау қағидаттары
12. Операциялық бағалау қағидаттары:
1) заңдылық қағидаты – операциялық бағалауды Қазақстан Республикасының заңнамасына қатаң сәйкестікте жүргізу;
2) объективтілік қағидаты – жан-жақты және толық тәуелсіз операциялық бағалау жүргізу, мүдделер қақтығысын болдырмау;
3) анықтық қағидаты – операциялық бағалаудың нәтижелерін тиісті құжаттармен растау;
4) ашықтық қағидаты – ақпарат көздерінің шыққан жерін тексеру мүмкіндігі;
5) жариялылық қағидаты – құпиялылық режимін және қызметтік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны қорғауды қамтамасыз етуді ескере отырып, операциялық бағалаудың нәтижелерін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау болып табылады.
3-тарау. Операциялық бағалау органдарының жүйесі
13. Операциялық бағалау органдарының жүйесін операциялық бағалауға уәкілетті мынадай органдар құрайды:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган;
4) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган;
5) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган (бұдан әрі – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган);
6) мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті орган;
7) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган;
8) ақпарат саласындағы уәкілетті орган.
14. Операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыны қалыптастыру мақсатында Қазақстан Республикасы Президентіның Әкімшілігі Басшысының шешімімен Комиссия құрылады. Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысы Комиссияның жұмыс органын айқындайды.

2) уполномоченными на операционную оценку органами заключений о результатах операционной оценки в оцениваемые государственные органы;
3) уполномоченными на операционную оценку органами после процедуры обжалования заключений о результатах операционной оценки в уполномоченный орган по государственному планированию;
4) уполномоченным органом по государственному планированию заключений по всем блокам операционной оценки в рабочий орган Комиссии по операционной оценке деятельности государственных органов (далее – Комиссия);
5) Комиссией результатов операционной оценки по всем блокам Президенту Республики Казахстан.
11. График проведения операционной оценки разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию и утверждается приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан не позднее 15 декабря года, предшествующего году проведения операционной оценки.
Глава 2. Принципы операционной оценки
12. Принципами операционной оценки являются:
1) принцип законности – проведение операционной оценки строго в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) принцип объективности – всестороннее и полное проведение независимой операционной оценки, исключение конфликта интересов;
3) принцип достоверности – подтверждение результатов операционной оценки соответствующими документами;
4) принцип прозрачности – возможность проверить происхождение источников информации;
5) принцип гласности – публикация результатов операционной оценки в средствах массовой информации с учетом обеспечения режима секретности и защиты служебной или иной охраняемой законом тайны.
Глава 3. Система органов операционной оценки
13. Систему органов операционной оценки составляют следующие уполномоченные на операционную оценку органы:
1) Администрация Президента Республики Казахстан;
2) Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан;
3) уполномоченный орган по государственному планированию;
4) уполномоченный орган по делам государственной службы;
5) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета (далее – уполномоченный орган по исполнению бюджета);
6) уполномоченный орган по государственной правовой статистике и ведению специальных учетов;
7) уполномоченный орган в сфере информатизации;
8) уполномоченный орган в сфере информации.
14. В целях формирования заключения о результатах операционной оценки решением Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан создается Комиссия. Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан определяется рабочий орган Комиссии.

15. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін Ережені басшылыққа алады.
16. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесін қоспағанда, операциялық бағалауға уәкілетті органдардың қызметін әдіснамалық үйлестіруді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
17. Өздеріне қатысты тиімділікті бағалау жүргізілетін орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарды Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
4-тарау. Операциялық бағалау блоктары
18. Операциялық бағалау бағаланушы мемлекеттік органдар қызметінің мынадай блоктары бойынша жүзеге асырылады:
1) мақсаттарға қол жеткізу;
2) мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы;
3) мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы.
19. Осы Жүйенің 18-тармағында көрсетілген операциялық бағалаудың әрбір блогы бойынша операциялық бағалауға уәкілетті органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен, сондай-ақ Комиссияның жұмыс органымен келісілген, операциялық бағалау критерийлері мен көрсеткіштері айқындалатын тиісті әдістемелерді әзірлеп, бекітеді.
20. Мынадай ережелер операциялық бағалау критерийлері мен көрсеткіштеріне қойылатын міндетті талаптар болып табылады:
1) критерийлер мен көрсеткіштер ресми статистикалық деректерге, мемлекеттік органдардың деректері мен басқа да тексерілуге жататын ақпаратқа негізделуге тиіс;
2) бастапқы ақпаратты жинақтау мен өңдеу тәсілі алынған деректердің дұрыстығын тексеру мүмкіндігіне жол беруге тиіс;
3) көрсеткіштің айқындамасы оны бағалайтын да, бағаланатын да мемлекеттік органның бір мәнді түсінуін қамтамасыз етуге тиіс;
4) қажетті деректерді алу уақыт пен ресурстардың мүмкіндігінше аз шығындарымен жүргізілуге тиіс;
5) критерийлер мен көрсеткіштерді деректерді үздіксіз жинақтау және олардың жекелеген кезеңдер үшін салыстырмалы болуын қамтамасыз ету қажеттігін негізге ала отырып айқындаған жөн;
6) критерийлер мен көрсеткіштер мемлекеттік органның барлық қызметін қамтуға және барлық мемлекеттік функциялардың сапалы орындалуына бағдарлануға тиіс.
21. Тиімділіктің критерийлері мен көрсеткіштері ретінде халықаралық практикада қолданылатын критерийлер мен көрсеткіштер пайдаланылуы мүмкін.
22. Критерийлер мен көрсеткіштер мемлекеттік органның тікелей қызметін көрсетуге тиіс.
5-тарау. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау
23. Осы блок бойынша операциялық бағалау мемлекеттік органдардың жетекшілік ететін саланы/аяны/өңірді дамыту үшін, сондай-ақ бюджет қаражатын пайдалану бойынша қабылдайтын шараларының тиімділігін айқындау мақсатында жүргізіледі.

15. Комиссия в своей деятельности руководствуется Положением, утверждаемым приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан.
16. Методологическую координацию деятельности уполномоченных на операционную оценку органов, за исключением Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, осуществляет уполномоченный орган по государственному планированию.
17. Центральные государственные и местные исполнительные органы, в отношении которых проводится оценка эффективности, определяются Президентом Республики Казахстан.
Глава 4. Блоки операционной оценки
18. Операционная оценка осуществляется по следующим блокам деятельности оцениваемых государственных органов:
1) достижение целей;
2) взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами;
3) организационное развитие государственного органа.
19. По каждому блоку операционной оценки, указанному в пункте 18 настоящей Системы, уполномоченными на операционную оценку органами разрабатываются и утверждаются согласованные с уполномоченным органом по государственному планированию, а также рабочим органом Комиссии соответствующие методики, в которых определяются критерии и показатели операционной оценки.
20. Обязательными требованиями к критериям и показателям операционной оценки являются следующие положения:
1) критерии и показатели должны быть основаны на официальных статистических данных, данных государственных органов и другой подлежащей проверке информации;
2) способ сбора и обработки исходной информации должен допускать возможность проверки корректности полученных данных;
3) определение показателя должно обеспечивать однозначность его интерпретации как оценивающим, так и оцениваемым государственным органом;
4) получение необходимых данных должно производиться с минимально возможными затратами времени и ресурсов;
5) критерии и показатели следует определять исходя из необходимости непрерывного накопления данных и обеспечения их сопоставимости за отдельные периоды;
6) критерии и показатели должны охватывать всю деятельность государственного органа и ориентировать на качественное исполнение всех государственных функций.
21. В качестве критериев и показателей эффективности могут использоваться применяемые в международной практике критерии и показатели.
22. Критерии и показатели должны отражать непосредственно деятельность государственного органа.
Глава 5. Операционная оценка по блоку достижения целей
23. Операционная оценка по данному блоку осуществляется в целях определения эффективности мер, принимаемых государственными органами для развития курируемой отрасли/сферы/региона, а также по использованию бюджетных средств.

24. Осы блок бойынша операциялық бағалауды мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар жүзеге асырады.
25. Мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарды осы блок бойынша операциялық бағалауды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі жүзеге асырады.
26. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік органдарды операциялық бағалаудың осы блогы бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі бағалайды.
27. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесін әзірлеу мен бекітуді және оны әдіснамалық сүйемелдеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп жүзеге асырады.
6-тарау. Жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл блогы бойынша операциялық бағалау
28. Осы блок бойынша операциялық бағалау халыққа сапалы мемлекеттік қызметтер көрсету, жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен өтініштерін қарау бойынша шаралардың тиімділігін, сондай-ақ мемлекеттік органның ашықтығы дәрежесін айқындау мақсатында жүзеге асырылады.
29. Осы блок бойынша операциялық бағалауды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган, мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі уәкілетті орган, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган және ақпарат саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Электрондық форматта мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына бағалау жүргізуді сүйемелдеуді "электрондық үкімет" архитектурасын және "электрондық әкімдік" үлгілік архитектурасын дамытуды әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға (бұдан әрі – "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы) жүзеге асырады.
30. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына операциялық бағалау жүргізу кезінде үкіметтік емес ұйымдардың және қоғамдық бірлестіктердің мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алушыларға сауалнама қою, қоғамдық кеңестердің ұсынымдары негізінде алынған оны ұсынудың сапасы туралы ақпараты пайдаланылады, сондай-ақ қосымша әлеуметтанушылық зерттеулер жүргізілуі мүмкін.
31. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасын, сондай-ақ мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органды осы блок бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын операциялық бағалау бөлігінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі бағалайды.
32. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органды осы блок бойынша электрондық форматта мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау бөлігінде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі бағалайды.
Ақпарат саласындағы уәкілетті органды осы блок бойынша ашықтық дәрежесі бөлігінде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі бағалайды.

24. Операционная оценка по данному блоку осуществляется уполномоченными органами по государственному планированию и исполнению бюджета.
25. Операционная оценка уполномоченных органов по государственному планированию и исполнению бюджета осуществляется по данному блоку Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан.
26. Центральные государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, оцениваются по данному блоку операционной оценки Администрацией Президента Республики Казахстан.
27. Разработка и утверждение методики по операционной оценке по блоку достижения целей и ее методологическое сопровождение осуществляются уполномоченным органом по государственному планированию совместно с уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Глава 6. Операционная оценка по блоку взаимодействия с физическими и юридическими лицами
28. Операционная оценка по данному блоку осуществляется в целях определения эффективности мер по качественному оказанию государственных услуг населению, рассмотрению жалоб и заявлений физических и юридических лиц, а также степени открытости государственного органа.
29. Операционная оценка по данному блоку осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы, уполномоченным органом по государственной правовой статистике и ведению специальных учетов, уполномоченным органом в сфере информатизации и уполномоченным органом в сфере информации.
Сопровождение проведения оценки качества оказания государственных услуг в электронном формате осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" и типовой архитектуры "электронного акимата" (далее – сервисный интегратор "электронного правительства").
30. При проведении операционной оценки качества оказания государственных услуг используется информация неправительственных организаций и общественных объединений о качестве предоставления государственных услуг, полученная на основании опроса их получателей, рекомендаций общественных советов, а также дополнительно могут проводиться социологические исследования.
31. Генеральная прокуратура Республики Казахстан, а также уполномоченный орган по делам государственной службы по данному блоку в части операционной оценки качества оказания государственных услуг оцениваются Администрацией Президента Республики Казахстан.
32. Уполномоченный орган в сфере информатизации по данному блоку в части операционной оценки качества оказания государственных услуг в электронном формате оценивается Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан.
Уполномоченный орган в сфере информации по данному блоку в части степени открытости оценивается Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан.

33. Электрондық форматта мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын және ашықтық дәрежесін, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен өтініштерін қарау сапасын бағалау нәтижелері туралы қорытынды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға енгізіледі.
34. Жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесін әзірлеу мен бекітуді және оны әдіснамалық сүйемелдеуді мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен, ақпарат саласындағы уәкілетті органмен және мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп жүзеге асырады.
7-тарау. Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму блогы бойынша операциялық бағалау
35. Осы блок бойынша операциялық бағалау персоналды басқару және ақпараттық технологияларды қолдану бойынша мемлекеттік органдар шараларының тиімділігін айқындау мақсатында жүзеге асырылады.
36. Осы блок бойынша операциялық бағалауды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша мемлекеттік органдардың қызметіне операциялық бағалау жүргізуді сүйемелдеуді "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы жүзеге асырады.
37. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органды осы блок бойынша персоналды басқару бөлігінде бағалауды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүзеге асырады.
38. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органды осы блок бойынша ақпараттық технологияларды қолдану бөлігінде бағалауды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі жүзеге асырады.
39. Персоналды басқаруды операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға енгізіледі.
40. Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесін әзірлеу мен бекітуді және оны әдіснамалық сүйемелдеуді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп жүзеге асырады.
8-тарау. Бағаланатын мемлекеттік органдарға операциялық бағалау жүргізу тәртібі
41. Бағаланатын мемлекеттік органдар бағалауға уәкілетті органдарға жыл сайын операциялық бағалау жүргізу кестесінде белгіленген мерзімдерде бағалауға уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен алдыңғы жылдың қорытындылары бойынша есептік ақпарат ұсынады.
42. Операциялық бағалауға уәкілетті органдар тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде айқындалған бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы деректерді қайта тексеру бойынша кешенді ұйымдастыру шараларын қабылдайды.

33. Заключение о результатах операционной оценки качества оказания государственных услуг в электронном формате и степени открытости, а также качества рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц вносится в уполномоченный орган по делам государственной службы.
34. Разработка и утверждение методики операционной оценки по блоку взаимодействия с физическими и юридическими лицами и ее методологическое сопровождение осуществляются уполномоченным органом по делам государственной службы совместно с уполномоченным органом в сфере информатизации, уполномоченным органом в сфере информации и уполномоченным органом по государственной правовой статистике и ведению специальных учетов.
Глава 7. Операционная оценка по блоку организационного развития государственного органа
35. Операционная оценка по данному блоку осуществляется в целях определения эффективности мер государственного органа по управлению персоналом и применению информационных технологий.
36. Операционная оценка по данному блоку осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы и уполномоченным органом в сфере информатизации.
Сопровождение проведения операционной оценки деятельности государственных органов по применению информационных технологий осуществляется сервисным интегратором "электронного правительства".
37. Уполномоченный орган по делам государственной службы по данному блоку в части управления персоналом оценивается Администрацией Президента Республики Казахстан.
38. Уполномоченный орган в сфере информатизации по данному блоку в части применения информационных технологий оценивается Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан.
39. Заключение о результатах операционной оценки управления персоналом вносится в уполномоченный орган в сфере информатизации.
40. Разработка и утверждение методики операционной оценки по блоку организационного развития государственного органа и ее методологическое сопровождение осуществляются уполномоченным органом в сфере информатизации совместно с уполномоченным органом по делам государственной службы.
Глава 8. Порядок проведения операционной оценки оцениваемых государственных органов
41. Оцениваемые государственные органы ежегодно в сроки, установленные графиком проведения операционной оценки, представляют в уполномоченные на оценку органы отчетную информацию по итогам предыдущего года в порядке, определяемом уполномоченным на оценку органом.
42. Уполномоченные на операционную оценку органы принимают комплексные организационные меры по перепроверке данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов, определенных на основе системы управления рисками.

43. Есептік ақпараты тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау әдістемесін әзірлеу мен бекітуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
44. Операциялық бағалауға уәкілетті органдар бағалау процесінде алынған мәліметтердің сақталуына және құпиялығына жауап береді.
45. Бағаланатын мемлекеттік органдар операциялық бағалау қорытындылары бойынша операциялық бағалауға уәкілетті органдар мен Комиссияның бұрын берген тапсырмалары мен ұсынымдарын операциялық бағалаудың әрбір блогы бойынша қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін жақсарту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру арқылы орындайды.
46. Операциялық бағалау жүргізу кестесіне сәйкес бағалауға уәкілетті органдар тиісті блоктар бойынша бағалау нәтижелері туралы қорытындыларды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға және бағаланатын мемлекеттік органдарға ұсынады.
47. Қызмет блоктары бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыларда операциялық бағалау туралы қорытынды есеп, операциялық бағалау қорытындылары бойынша бұрын берілген ұсынымдарды іске асыру нәтижелері, сондай-ақ бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру бойынша тұжырымдар мен ұсынымдар қамтылуға тиіс.
48. Операциялық бағалау жүргізу кестесіне сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бағаланатын мемлекеттік органдарды операциялық бағалау қызметінің барлық блоктары бойынша қорытындыларды Комиссияның жұмыс органына енгізеді.
49. Операциялық бағалаудың тиісті блоктары бойынша қорытындылардың нысандарын Комиссияның жұмыс органымен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
50. Комиссия жыл сайынғы операциялық бағалау нәтижелері, сондай-ақ осы Жүйенің 7-тармағында айқындалған дереккөздер негізінде операциялық бағалаудың барлық блоктары бойынша операциялық бағалау нәтижелерін Қазақстан Республикасының Президентіне енгізеді.
51. Операциялық бағалаудың барлық блоктары бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру жөніндегі тапсырмалар мен ұсынымдары бар операциялық бағалау нәтижелері тиісті шаралар қабылдау үшін мемлекеттік органдардың басшыларына жіберіледі.
52. Операциялық бағалау қорытындылары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган құпиялылық режимін, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қорғауды қамтамасыз етуді ескере отырып, Комиссияның жұмыс органымен келісу бойынша операциялық бағалау нәтижелерін мемлекеттік органдардың қызметін операциялық бағалаудың интернет-ресурсы мен "www.bagalau.kz" сайтында жариялауды қамтамасыз етеді.

43. Разработка и утверждение методики определения государственных органов, отчетная информация которых подлежит перепроверке на основе системы управления рисками, осуществляются уполномоченным органом по государственному планированию.
44. Уполномоченные на операционную оценку органы отвечают за сохранность и конфиденциальность сведений, полученных в процессе оценки.
45. Оцениваемые государственные органы исполняют ранее данные по итогам операционной оценки поручения и рекомендации уполномоченных на операционную оценку государственных органов и Комиссии путем реализации комплекса мер по улучшению показателей эффективности деятельности по каждому блоку операционной оценки.
46. Согласно графику проведения операционной оценки уполномоченные на оценку органы представляют заключения о результатах оценки по соответствующим блокам в уполномоченный орган по государственному планированию и оцениваемые государственные органы.
47. Заключения о результатах операционной оценки по блокам деятельности должны содержать итоговый отчет об операционной оценке, результаты реализации ранее данных по итогам операционной оценки рекомендаций, а также выводы и рекомендации по повышению эффективности деятельности оцениваемых государственных органов.
48. Согласно графику проведения операционной оценки уполномоченный орган по государственному планированию вносит заключения по всем блокам деятельности операционной оценки оцениваемых государственных органов в рабочий орган Комиссии.
49. Формы заключений по соответствующим блокам операционной оценки определяются уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с рабочим органом Комиссии.
50. Комиссия на основе результатов ежегодной операционной оценки, а также источников, определенных пунктом 7 настоящей Системы, вносит результаты операционной оценки по всем блокам операционной оценки Президенту Республики Казахстан.
51. Результаты операционной оценки по всем блокам операционной оценки с поручениями и рекомендациями по повышению эффективности деятельности государственных органов направляются руководителям государственных органов для принятия соответствующих мер.
52. По итогам операционной оценки уполномоченный орган по государственному планированию по согласованию с рабочим органом Комиссии обеспечивает опубликование результатов операционной оценки на интернет-ресурсе операционной оценки деятельности государственных органов и сайте "www.bagalau.kz" с учетом обеспечения режима секретности, служебной и иной охраняемой законом тайны.

53. Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын жылдың бірінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда аталған органды операциялық бағалау құқықтық мирасқор-мемлекеттік органды бағалау шеңберінде жүзеге асырылады және құқықтық мирасқор-мемлекеттік органды бағалаудың қорытынды балын есептеу кезінде ескеріледі.
54. Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын жылдың екінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде оның қызметіне талдау жүргізіледі, оның нәтижелері құқықтық мирасқор-мемлекеттік органды операциялық бағалау шеңберінде ескеріледі және ұсынымдар ретінде пайдаланылады.
55. Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын кезеңнен кейінгі жылдың басында, операциялық бағалау жүргізу кестесінде белгіленген мемлекеттік органдардың есептік деректерді ұсыну мерзімдеріне дейінгі кезеңде қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде оған берілген функциялар мен өкілеттіктер бойынша операциялық бағалау нәтижелері құқықтық мирасқор-мемлекеттік органға ұсынымдар ретінде жіберіледі.
56. Операциялық бағалауға уәкілетті мемлекеттік орган бағаланатын кезеңнен кейінгі жылдың бірінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде берілген функциялар мен өкілеттіктерге сәйкес операциялық бағалау жүргізуді және қорытынды дайындауды құқықтық мирасқор-мемлекеттік орган жүзеге асырады.
9-тарау. Операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
57. Операциялық бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдардан операциялық бағалау нәтижелерін алған сәттен бастап бағаланатын мемлекеттік орган операциялық бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда бес жұмыс күні ішінде операциялық бағалаудың тиісті блоктары бойынша бағалауға уәкілетті органдарға растайтын құжаттарымен бірге қарсылықтар жіберуге құқылы.
58. Қарсылықтар растаушы құжаттары бар болған жағдайда ғана қаралады.
59. Операциялық бағалаудың объективтілігі мен ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында қарсылықтарды қарау үшін, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін қоспағанда, операциялық бағалауға уәкілетті органдарда Комиссияның жұмыс органы өкілдерінің қатысуымен арнайы комиссиялар құрылады, олардың құрамына операциялық бағалауға қатысқан қызметкерлер кіре алмайды.
60. Операциялық бағалауға уәкілетті органдар күнтізбелік он бес күн ішінде Комиссияның жұмыс органы мен бағаланатын мемлекеттік органдарға қарсылықтарды қабылдау не қабылдамау туралы шағымдану нәтижелерін жібереді. Осы Жүйенің 62-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, операциялық бағалауға уәкілетті органның қарсылықтарды қабылдау не қабылдамау туралы шағымдану нәтижелері қайта қарауға жатпайды.

53. В случае реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа в первом полугодии оцениваемого года операционная оценка данного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа-правопреемника и учитывается при расчете итогового балла операционной оценки государственного органа-правопреемника.
54. При реорганизации или упразднении оцениваемого государственного органа во втором полугодии оцениваемого года проводится анализ его деятельности, результаты которого учитываются в рамках операционной оценки государственного органа-правопреемника и используются в качестве рекомендаций.
55. При реорганизации или упразднении оцениваемого государственного органа в период с начала года, следующего за оцениваемым периодом, до установленных графиком проведения операционной оценки сроков представления государственными органами отчетных данных результаты операционной оценки по переданным функциям и полномочиям направляются в качестве рекомендаций в государственный орган-правопреемник.
56. При реорганизации или упразднении государственного органа, уполномоченного на операционную оценку, в первом полугодии года, следующего за оцениваемым периодом, проведение операционной оценки и подготовку заключений в соответствии с переданными функциями и полномочиями осуществляет государственный орган-правопреемник.
Глава 9. Порядок обжалования результатов операционной оценки
57. С момента получения результатов операционной оценки от уполномоченных на операционную оценку государственных органов оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами операционной оценки вправе в течение пяти рабочих дней направить возражения с подтверждающими документами в уполномоченные на оценку органы по соответствующим блокам операционной оценки.
58. Возражения рассматриваются только в случае наличия подтверждающих документов.
59. В целях обеспечения объективности и прозрачности операционной оценки для рассмотрения возражений в уполномоченных на операционную оценку органах, за исключением Администрации Президента Республики Казахстан, формируются специальные комиссии с участием представителей рабочего органа Комиссии, в состав которых не могут входить участвовавшие в операционной оценке сотрудники.
60. Уполномоченные на операционную оценку органы в течение пятнадцати календарных дней направляют в рабочий орган Комиссии и оцениваемые государственные органы результаты обжалования о принятии либо непринятии возражений. Результаты обжалования уполномоченного на операционную оценку органа о принятии либо непринятии возражений пересмотру не подлежат, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 62 настоящей Системы.

61. Қарсылықтар қабылданған жағдайда операциялық бағалауға уәкілетті орган операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыға тиісті түзетулер енгізеді.
62. Комиссияның жұмыс органы операциялық бағалауға уәкілетті органдардың өкілдерін тарта отырып, шағымдану рәсімдерінен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей енгізілген мемлекеттік органдардың шағымдары бойынша операциялық бағалаудың жекелеген нәтижелерін қайта тексеру жүргізуге дербес бастамашылық етуге құқылы.
10-тарау. Нәтижелілікті бағалау
63. Нәтижелілікті бағалауды бағаланатын мемлекеттік орган үшін әрбір жылға индикативті түрде бөлініп, ұзақ мерзімді кезеңге белгіленген нәтижеліліктің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуді, сондай-ақ әлеуметтанушылық зерттеулердің нәтижелерін талдау негізінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.
64. Нәтижелілікті бағалауды әдіснамалық, талдамалық және ұйымдастырушылық үйлестіруді Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысы айқындайтын Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
65. Нәтижеліліктің түйінді көрсеткіштерін қалыптастыру және бағаланатын әрбір мемлекеттік органға бекіту тәртібін, бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің нәтижелілігіне жыл сайынғы және аралық бағалау жүргізу әдістемесін, сондай-ақ есепті жылы жалпы елдегі прогресс индексін есептеу әдістемесін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі әзірлейді және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітіледі.
66. Жалпы елдегі прогресс индексі көрсеткіштерінің мәндерін және бағаланатын әрбір мемлекеттік орган үшін нәтижеліліктің түйінді көрсеткіштерінің тізбесін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі әзiрлейдi және Қазақстан Республикасының Президентімен келісіледі.
67. Жалпы елдегі прогрес индекстері көрсеткіштерінің мәндері және нәтижеліліктің түйінді көрсеткіштерінің тізбесі Қазақстан Республикасының Президентімен келісілген жағдайда, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітіледі.
68. Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысы нәтижелілікті бағалаудың әдіснамалық тәсілдерін қарау және талқылау, мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттырудың халықаралық тәжірибесін зерделеу, сондай-ақ елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының тиісті мәселелерін талқылау мақсатында Сарапшылық кеңес құруға құқылы, оның қызметіне тәуелсіз сарапшылар, оның ішінде халықаралық ұйымдардың өкілдері тартылуы мүмкін.

61. В случае принятия возражений уполномоченный на операционную оценку орган вносит соответствующие корректировки в заключение о результатах операционной оценки.
62. Рабочий орган Комиссии вправе самостоятельно инициировать проведение перепроверки отдельных результатов операционной оценки с привлечением представителей уполномоченных на операционную оценку органов по жалобам государственных органов, внесенным не позднее пяти рабочих дней после процедур обжалования.
Глава 10. Оценка результативности
63. Оценка результативности проводится Администрацией Президента Республики Казахстан на основе анализа достижения ключевых показателей результативности, установленных для оцениваемого государственного органа на долгосрочный период с индикативной разбивкой на каждый год, а также результатов социологических исследований.
64. Методологическую, аналитическую и организационную координацию оценки результативности осуществляет структурное подразделение Администрации Президента Республики Казахстан, определяемое Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
65. Порядок формирования и закрепления ключевых показателей результативности за каждым оцениваемым государственным органом, методика проведения ежегодной и промежуточной оценок результативности деятельности оцениваемых государственных органов, а также методика расчета индекса общестранового прогресса за отчетный год разрабатываются Администрацией Президента Республики Казахстан и утверждаются приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан.
66. Значения показателей индекса общестранового прогресса и перечень ключевых показателей результативности для каждого оцениваемого государственного органа разрабатываются Администрацией Президента Республики Казахстан и согласовываются с Президентом Республики Казахстан.
67. В случае согласования Президентом Республики Казахстан значения показателей индекса общестранового прогресса и перечень ключевых показателей результативности утверждаются приказом руководителя Администрации Президента Республики Казахстан.
68. Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан вправе создать Экспертный совет, к деятельности которого могут привлекаться независимые эксперты, в том числе представители международных организаций, в целях рассмотрения и обсуждения методологических подходов к оценке результативности, изучения международного опыта повышения эффективности деятельности государственных органов, а также обсуждения соответствующих вопросов социально-экономического развития страны.

69. Қажет болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының шешімімен нәтижелілікті бағалау қорытындылары мен мәселелері Сарапшылық кеңестің қарауына шығарылуы мүмкін.
70. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы нәтижелілікті бағалау қорытындыларын Қазақстан Республикасының Президентіне жыл қорытындылары бойынша бағаланатын кезеңнен кейінгі жылдың 1 қыркүйегіне дейін және қажеттілігіне қарай енгізеді.
11-тарау. Бағалауға қатысушылардың жауапкершілігі
71. Осы Жарлық ережелерінің уақтылы және сапалы орындалуын мемлекеттік саяси қызметшілер қамтамасыз етеді.
72. Тиімділігі бағалануға жататын мемлекеттік органдардың бірінші басшылары тиімділікке бағалау жүргізу үшін есепті кезеңге берілетін ақпараттың дұрыстығына, толықтығына және уақытында ұсынылуына дербес жауап береді.
73. Бағалау қорытындылары бойынша бағаланатын мемлекеттік орган қызметі көрсеткіштері төмендеген, сондай-ақ сеніп тапсырылған саладағы (қызмет саласындағы) ахуалдың екі және одан артық жыл қатарынан нашарлағаны анықталған жағдайда, Қазақстан Республикасының Президентінің Әкімшілігі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған құзыретіне байланысты тиісті мемлекеттік саяси қызметшінің және/немесе орталық мемлекеттік органның жауапты хатшысының, облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімінің аппараты басшысының жауапкершілігі туралы мәселені қарауға ұсыныс енгізеді.
74. Бағалауға уәкілетті органдардың тиімділікке бағалау жүргізуге жауапты мемлекеттік саяси қызметшілері рәсімдердің бекітілген әдістемелерге сәйкес келуі және тиімділікті бағалау нәтижелері, сондай-ақ операциялық бағалау жүргізу кестесінде бекітілген мерзімдердің сақталуы үшін дербес жауапты болады.
75. Тиімділікке бағалау жүргізу процесінде бағалауға уәкілетті органдар алған мәліметтердің жария болғаны үшін мемлекеттік саяси қызметшілер дербес жауапты болады.
76. Осы Жарлықтың ережелерін бұзушылықтар анықталған жағдайда Комиссияның жұмыс органы тиісті лауазымды адамдардың жауапкершілігі туралы ұсыныс енгізуге құқылы.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 26 тамыздағы
№ 136 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы 19 наурыздағы
№ 954 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілетін орталық мемлекеттік органдардың
ТІЗБЕСІ
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы және нәтижелілікті бағалау бойынша
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, "Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық дамуы" блогын қоспағанда
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, құқық қорғау қызметін қоспағанда
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы және нәтижелілікті бағалау бойынша
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша өзінің қызметіне қатысты көрсеткіштер бойынша бағаланады

69. В случае необходимости по решению Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан итоги и вопросы оценки результативности могут выноситься на рассмотрение Экспертного совета.
70. Итоги оценки результативности вносятся Президенту Республики Казахстан Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан по итогам года до 1 сентября года, следующего за оцениваемым периодом, и по мере необходимости.
Глава 11. Ответственность участников оценки
71. Своевременное и качественное исполнение положений настоящего Указа обеспечивается политическими государственными служащими.
72. Первые руководители государственных органов, подлежащих оценке эффективности, несут персональную ответственность за достоверность, полноту и своевременность представления информации за отчетный период для проведения оценки эффективности.
73. В случаях снижения показателей деятельности оцениваемого государственного органа, а также ухудшения ситуации во вверенной отрасли (сфере деятельности) два и более года подряд, выявленных по итогам оценки, Администрация Президента Республики Казахстан вносит предложение о рассмотрении вопроса ответственности соответствующего политического государственного служащего и/или ответственного секретаря центрального государственного органа, руководителя аппарата акима области, городов республиканского значения, столицы в зависимости от компетенции, определенной законодательством Республики Казахстан.
74. Политические государственные служащие уполномоченных на оценку органов, ответственные за проведение оценки эффективности, несут персональную ответственность за соответствие процедур утвержденным методикам и результаты оценки эффективности, а также соблюдение сроков, утвержденных графиком проведения операционной оценки.
75. Персональную ответственность за разглашение сведений, полученных в процессе оценки эффективности уполномоченными на оценку органами, несут политические государственные служащие.
76. В случае выявления нарушений положений настоящего Указа рабочий орган Комиссии вправе вносить предложения об ответственности соответствующих должностных лиц.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 26 августа 2019 года
№ 136
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 19 марта 2010 года
№ 954
ПЕРЕЧЕНЬ
центральных государственных органов, в отношении которых проводится оценка эффективности их деятельности
Генеральная прокуратура Республики Казахстан по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" и оценке результативности
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
Национальный Банк Республики Казахстан, за исключением блока "Организационное развитие государственных органов"
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Министерство юстиции Республики Казахстан
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Министерство финансов Республики Казахстан, за исключением правоохранительной деятельности
Министерство обороны Республики Казахстан по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами"
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Министерство внутренних дел Республики Казахстан по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" и оценке результативности
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Министерство энергетики Республики Казахстан
Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан) по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" оценивается по показателям, относящимся к его деятельности