Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 15 наурыздағы № 285 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында және республикалық
баспасөзде жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасы халқының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 16) тармақшасына және "Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4, 5, 6-баптарына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының жаңа COVID-19 коронавирусын пандемия деп жариялауына байланысты азаматтардың өмірі мен денсаулығын қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының барлық аумағында 2020 жылғы 16 наурыздағы 08 сағат 00 минут пен 2020 жылғы 15 сәуірдегі 07 сағат 00 минут кезеңінде төтенше жағдай енгізілсін.
2. Төтенше жағдайдың кезеңінде Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік комиссия осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес құрамда құрылсын және оған "Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өкілеттіктер берілсін.
3. Төтенше жағдайдың күшінде болу кезеңінде мынадай шаралар және уақытша шектеулер енгізілсін:
1) қоғамдық тәртіптің сақталуы, аса маңызды мемлекеттік және стратегиялық, ерекше режимдік, режимдік және ерекше қорғалатын объектілердің, сондай-ақ халықтың тыныс-тіршілігін және көлік қызметінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін объектілердің күзетілуі күшейтілсін;
2) ірі сауда объектілерінің жұмыс істеуіне шектеу қойылсын;
3) сауда ойын-сауық орталықтарының, кинотеатрлардың, театрлардың, көрмелердің және адамдар көп жиналатын басқа да объектілердің қызметі тоқтатыла тұрсын;
4) карантин енгізілсін, санитариялық-эпидемияға қарсы ауқымды іс-шаралар, оның ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің және ішкі істер органдарының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелерінің қатысуымен жүзеге асырылсын;
5) ойын-сауық, спорттық және басқа да бұқаралық іс-шараларды, сондай-ақ отбасылық, атаулы іс-шараларды өткізуге тыйым салынсын;
6) Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің дипломатиялық қызметінің персоналын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің шақыруымен Қазақстан Республикасына келетін халықаралық ұйымдар делегацияларының мүшелерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағына көліктің барлық түрлерімен кіруге, сондай-ақ оның аумағынан шығуға шектеулер белгіленсін.

О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 15 марта 2020 года № 285.
Подлежит опубликованию в
Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан и республиканской
печати
В целях обеспечения безопасности населения Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 16) статьи 44 Конституции Республики Казахстан и статьями 4, 5, 6 Закона Республики Казахстан "О чрезвычайном положении" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. В связи с объявлением Всемирной организацией здравоохранения нового коронавируса COVID-19 пандемией в целях защиты жизни и здоровья граждан ввести в соответствии с законодательством Республики Казахстан на всей территории Республики Казахстан чрезвычайное положение на период с 08 часов 00 минут 16 марта 2020 года на срок до 07 часов 00 минут 15 апреля 2020 года.
2. Создать на период чрезвычайного положения Государственную комиссию по обеспечению режима чрезвычайного положения при Президенте Республики Казахстан и наделить ее полномочиями, предусмотренными Законом Республики Казахстан "О чрезвычайном положении", в составе согласно приложению к настоящему Указу.
3. Ввести на период действия чрезвычайного положения следующие меры и временные ограничения:
1) усилить охрану общественного порядка, охрану особо важных государственных и стратегических, особорежимных, режимных и особо охраняемых объектов, а также объектов, обеспечивающих жизнедеятельность населения и функционирование транспорта;
2) ограничить функционирование крупных объектов торговли;
3) приостановить деятельность торгово-развлекательных центров, кинотеатров, театров, выставок и других объектов с массовым скоплением людей;
4) ввести карантин, осуществить масштабные санитарно-противоэпидемические мероприятия, в том числе с участием структурных подразделений Министерства обороны Республики Казахстан и органов внутренних дел, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
5) запретить проведение зрелищных, спортивных и других массовых мероприятий, а также семейных, памятных мероприятий;
6) установить ограничения на въезд на территорию Республики Казахстан, а также на выезд с ее территории всеми видами транспорта, за исключением персонала дипломатической службы Республики Казахстан и иностранных государств, а также членов делегаций международных организаций, направляющихся в Республику Казахстан по приглашению Министерства иностранных дел Республики Казахстан.

4. Төтенше жағдай режимі кезінде қолданылатын шаралардың іске асырылуына жауапты болып Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік комиссия, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі, Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері айқындалсын.
5. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры осы Жарлықта белгіленген шаралар мен уақытша шектеулерді іске асыру кезінде заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етсін.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінен қажетті қаражаттарды бөлсін;
2) медициналық тексеруден және емделуден, карантиндік режимді сақтаудан бас тартатын, эпидемиологиялық жағдайды айқындау үшін маңызы бар деректерді жасыратын адамдарға бақылау, сондай-ақ аталған адамдардың жауаптылығының шаралары күшейтілсін;
3) орталық және жергілікті мемлекеттік органдармен бірлесіп, Қазақстан Республикасының аумағында COVID-19 коронавирусының таралуын болдырмау мақсатында осы Жарлықты іске асыру жөнінде өзге де шараларды қабылдасын.
7. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 15 наурыздағы
№ 285 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік комиссияның құрамы
Мамин
Асқар Ұзақбайұлы
-
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, комиссия төрағасы
Қойшыбаев
Ғалымжан Тельманұлы
-
Қазақстан Республикасы Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысы, комиссия хатшысы
Исекешев
Әсет Өрентайұлы
-
Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі – Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы
Смайылов
Әлихан Асханұлы
-
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Скляр
Роман Васильевич
-
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
Тоғжанов
Ералы Лұқпанұлы
-
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
Мырзалин
Мәлік Кеңесбайұлы
-
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының орынбасары
Нұрдәулетов
Ғизат Дәуренбекұлы
-
Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры
Мәсімов
Кәрім Қажымқанұлы
-
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Шәкіров
Асқар Оразалыұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламент Сенаты Төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Божко
Владимир Карпович
-
Қазақстан Республикасы Парламент Мәжілісі Төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Қасымов
Қалмұханбет Нұрмұханбетұлы
-
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы
Ермекбаев
Нұрлан Байұзақұлы
-
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі
Тұрғымбаев
Ерлан Заманбекұлы
-
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Абаев
Дәурен Әскербекұлы
-
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрі
Бекетаев
Марат Бақытжанұлы
-
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Біртанов
Елжан Амантайұлы
-
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі
Нұрымбетов
Біржан Бидайбекұлы
-
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Атамқұлов
Бейбіт Бәкірұлы
-
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Сұлтанов
Бақыт Тұрлыханұлы
-
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрі
Тілеуберді
Мұхтар Бескенұлы
-
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Дәленов
Руслан Ерболатұлы
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі

4. Определить ответственными за осуществление мер, применяемых в условиях режима чрезвычайного положения, Государственную комиссию по обеспечению режима чрезвычайного положения при Президенте Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Министерство обороны Республики Казахстан, Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, акимов городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей.
5. Генеральному Прокурору Республики Казахстан обеспечить соблюдение законности при реализации мер и временных ограничений, установленных настоящим Указом.
6. Правительству Республики Казахстан:
1) выделить необходимые средства из резерва Правительства Республики Казахстан для обеспечения режима чрезвычайного положения;
2) усилить контроль за лицами, уклоняющимися от медицинского обследования и лечения, соблюдения карантинного режима, скрывающими данные, имеющие значение для определения эпидемиологической ситуации, а также меры ответственности указанных лиц;
3) совместно с центральными и местными государственными органами принять иные меры по реализации настоящего Указа в целях недопущения распространения коронавируса COVID-19 на территории Республики Казахстан.
7. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 15 марта 2020 года, № 285
Состав Государственной комиссии по обеспечению режима чрезвычайного положения при Президенте Республики Казахстан
Мамин                         – Премьер-Министр Республики Казахстан,
Аскар Узакпаевич                   председатель комиссии
Койшыбаев                         – Руководитель Канцелярии Премьер-Министра
Галымжан Тельманович             Республики Казахстан, секретарь комиссии
Исекешев                         – Помощник Президента Республики Казахстан –
Асет Орентаевич                   Секретарь Совета Безопасности
Республики Казахстан
Смаилов                         – Первый заместитель Премьер-Министра
Алихан Асханович                   Республики Казахстан – Министр финансов
Республики Казахстан
Скляр                               – Заместитель Премьер-Министра
Роман Васильевич                  Республики Казахстан
Тугжанов                         – Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан
Ералы Лукпанович
Мурзалин                         – Заместитель Руководителя Администрации
Малик Кенесбаевич                   Президента Республики Казахстан
Нурдаулетов                         – Генеральный Прокурор Республики Казахстан
Гизат Дауренбекович
Масимов                         – Председатель Комитета национальной
Карим Кажимканович             безопасности Республики Казахстан
Шакиров                         – Заместитель Председателя Сената Парламента
Аскар Оразалиевич                   Республики Казахстан (по согласованию)
Божко                         – Заместитель Председателя Мажилиса Парламента
Владимир Карпович             Республики Казахстан (по согласованию)
Касымов                         – Начальник Службы государственной охраны
Калмуханбет                         Республики Казахстан
Нурмуханбетович
Ермекбаев                         – Министр обороны Республики Казахстан
Нурлан Байузакович
Тургумбаев                         – Министр внутренних дел Республики Казахстан
Ерлан Заманбекович
Абаев                               – Министр информации и общественного развития
Даурен Аскербекович             Республики Казахстан
Бекетаев Марат Бакытжанович       – Министр юстиции Республики Казахстан
Биртанов                         – Министр здравоохранения Республики Казахстан
Елжан Амантаевич
Нурымбетов                         – Министр труда и социальной защиты населения
Биржан Бидайбекулы             Республики Казахстан
Атамкулов                         – Министр индустрии и инфраструктурного
Бейбут Бакирович                   развития Республики Казахстан
Султанов Бахыт Турлыханович       – Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Тлеуберди Мухтар Бескенулы       – Министр иностранных дел Республики Казахстан
Даленов Руслан Ерболатович       – Министр национальной экономики
Республики Казахстан