Қазақстан Республикасының дамуға ресми көмек саласындағы мемлекеттік саясатының 2021 – 2025 жылдарға арналған негізгі бағыттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 19 шілдедегі № 625 Жарлығы.
"Дамуға ресми көмек туралы" 2014 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының дамуға ресми көмек саласындағы мемлекеттік саясатының 2021 – 2025 жылдарға арналған негізгі бағыттары бекітілсін.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы 19 шілдедегі
№ 625 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының дамуға ресми көмек саласындағы мемлекеттік саясатының 2021 – 2025 жылдарға арналған негізгі бағыттары
1. Кіріспе
Осы құжатта Қазақстан Республикасының дамуға ресми көмек (бұдан әрі – ДРК) саласындағы мемлекеттік саясатының 2021 – 2025 жылдарға арналған негізгі бағыттары айқындалады.
ҚР-дың ДРК саласындағы мемлекеттік саясатының негізгі бағыттары әріптес-елдердің орнықты әлеуметтік-экономикалық дамуына жәрдемдесу, Қазақстанның ұлттық мүдделерін ілгерілету, оның халықаралық позицияларын және шетелде оң қабылдануын күшейту мақсатында әзірленді.
Құжатта ДРК-ні жүзеге асыру қағидаттары, оның секторлық және географиялық басымдықтары, оны жоспарлау мен әкімшілендіру, сондай-ақ ДРК-ның тетіктері мен нысандары келтіріледі.
ҚР-дың ДРК саласындағы мемлекеттік саясатының негізгі бағыттары Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 26 ақпандағы Жарлығында айқындалған және атап айтқанда, әділ әлеуметтік саясатты, ұлттық қауіпсіздікті нығайтуды, экономикалық және сауда дипломатиясын белсенді дамытуды көздейтін мемлекетіміздің 2025 жылға дейінгі жалпыұлттық басымдықтарына сәйкес келеді.
Құжат "Қазақстан – 2050" Стратегиясына, "Ұлт жоспары – 100 нақты қадамға", Қазақстан Республикасы сыртқы саясатының 2020 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасына және басқа да мемлекеттік бағдарламалық құжаттарға сәйкес Қазақстанның жаһандық және өңірлік проблемаларды шешуге бейілділігін бекітеді.
Ұлттық ДРК жүйесін институцияландыру үшін 2020 жылғы 15 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне (бұдан әрі – СІМ) ведомстволық бағынысты ұйым болып табылатын ДРК саласындағы оператор – "KazAID" Қазақстандық халықаралық даму агенттігі (бұдан әрі – "KazAID" агенттігі) құрылды.
Осылайша, Қазақстан халықаралық дамуға жүйелі негізде жәрдемдесу үшін дәстүрлі және жаңа донор елдердің күш-жігеріне қосылу жолында маңызды қадам жасады. Бұл қадамның мәні оның халықаралық және өңірлік даму сын-қатерлерінің спектрі кеңейген уақытта, дәстүрлі донорлардың бюджеттері қысқарған кезеңде жасалғанымен күшейе түседі.
Жалпы, Қазақстанның ДРК саласындағы қызметі мемлекеттің жаңа сыртқы саяси векторы – "гуманитарлық дипломатияның" құрамдас элементі, оның бейбітшілікті, тұрақтылықты, өңірлік қауіпсіздік пен орнықты дамуды қамтамасыз етуге бағытталған халықаралық қоғамдастықтың күш-жігеріне қосқан практикалық үлесі болып табылады.

Об утверждении основных направлений государственной политики Республики Казахстан в сфере официальной помощи развитию на 2021 - 2025 годы
Указ Президента Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 625
В соответствии с подпунктом 1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2014 года "Об официальной помощи развитию" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые основные направления государственной политики Республики Казахстан в сфере официальной помощи развитию на 2021 - 2025 годы.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан от
19 июля 2021 года
№ 625
Основные направления государственной политики Республики Казахстан в сфере официальной помощи развитию на 2021 - 2025 годы
1. Введение
В данном документе определяются основные направления государственной политики Республики Казахстан в сфере официальной помощи развитию (далее - ОПР) на 2021 - 2025 годы.
Основные направления государственной политики РК в сфере ОПР разработаны в целях содействия устойчивому социально-экономическому развитию стран-партнеров, продвижения национальных интересов Казахстана, усиления его международных позиций и позитивного восприятия за рубежом.
В документе приводятся принципы осуществления ОПР, ее секторальные и географические приоритеты, планирование и администрирование, а также механизмы и формы ОПР.
Основные направления государственной политики РК в сфере ОПР соответствуют Общенациональным приоритетам государства до 2025 года, определенным Указом Президента Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года и предусматривающим, в частности, справедливую социальную политику, укрепление национальной безопасности, активное развитие экономической и торговой дипломатии.
Документ закрепляет приверженность Казахстана решению глобальных и региональных проблем в соответствии со Стратегией "Казахстан-2050", "Планом нации - 100 конкретных шагов", Концепцией внешней политики Республики Казахстан на 2020 - 2030 годы и другими государственными программными документами.
Для институционализации национальной системы ОПР 15 декабря 2020 года постановлением Правительства Республики Казахстан создан оператор в сфере ОПР - Казахстанское агентство международного развития "KazAID" (далее - Агентство "KazAID"), являющееся подведомственной организацией Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее - МИД).
Таким образом, сделан важный шаг на пути к присоединению Казахстана к усилиям традиционных и новых стран-доноров для содействия международному развитию на системной основе. Значение этого шага усиливается тем, что он был сделан в период сокращения бюджетов традиционных доноров, в то время как спектр вызовов международному и региональному развитию расширяется.
В целом деятельность Казахстана в сфере ОПР является составным элементом нового вектора внешней политики государства - "гуманитарной дипломатии", его практическим вкладом в усилия международного сообщества, направленные на обеспечение мира, стабильности, региональной безопасности и устойчивого развития.

2. Өңірлік және жаһандық дамудың ағымдағы сын-қатерлері
Жаһандық экономикалық және қаржылық, оның ішінде COVID-19 пандемиясынан туындаған дағдарыстың салдарынан көптеген елдер әлеуметтік теңсіздіктің тереңдеуіне, халықтың тұрмыс деңгейінің төмендеуіне және жұмыс орындарын жоғалтуға тап болды. Бұл ішкі саяси шиеленістің артуына және мемлекетаралық қақтығыстардың асқынуына, ұйымдасқан қылмыскерлік, халықаралық терроризм, заңсыз көші-қон және халықаралық қауіпсіздікке қатер төндіретін басқа да бірқатар құбылыстар сияқты қауіп-қатерлердің күшеюіне әкеп соқтырды.
Дүниежүзілік Банктің бағалауынша, постковидтік кезеңде әлемдік экономиканың өсуі шамамен бес рет баяулайды, бұл 2009 жылғы жаһандық қаржы дағдарысының кезіне қарағанда айтарлықтай жоғары. Бұл ретте, барлық елдердің 90%-і келесі үш жылда халықтың жан басына шаққандағы нақты ЖІӨ-нің теріс өсімін бастан кешеді.
Әлемдік экономикадағы рецессия, жаһандық тепе-теңсіздіктердің тереңдеуі Біріккен Ұлттар Ұйымы (бұдан әрі – БҰҰ) 2015 жылы қабылдаған Орнықты даму саласындағы 2030 жылға дейінгі күн тәртібін іске асыруға келеңсіз әсер етті.
3. Қазақстан Республикасының халықаралық дамуға жәрдемдесуге қатысу мақсаттары
Қазақстан Республикасының халықаралық дамуға жәрдемдесуге қатысу мақсаттары:
Қазақстанның өңірлік және халықаралық байланыстар жүйесіне одан әрі интеграциялануы;
Қазақстан Республикасының даму стратегиялары мен бағдарламаларын табысты іске асыруға қолайлы сыртқы жағдайлар жасау;
бейбітшілікті, жаһандық және өңірлік қауіпсіздік пен тұрақтылықты нығайту;
әріптес-елдердің БҰҰ-ның Орнықты даму саласындағы 2030 жылға дейінгі күн тәртібінің мақсаттарын іске асыруына жәрдемдесу болып табылады.
4. Қазақстан Республикасының дамуға ресми көмегінің қағидаттары
Қазақстан Республикасының ДРК саласындағы саясаты мынадай:
ұлттық заңнамаға, халықаралық құқық нормаларына және Қазақстан Республикасының мүдделеріне сәйкес келу;
әріптес-елдердің егемендігін құрметтеу, ұлттық мүдделері мен заңнамасын ескеру;
халықаралық стандарттарға сәйкес ДРК-ні ұсыну және пайдалану туралы шешімдер қабылдау процесінің ашық және есепті болуы;
көмек көрсетудің өлшенетін нәтижелеріне бағдарлану, ДРК жобаларының әлеуметтік және экологиялық салдарларын есепке алу қағидаттары негізге алына отырып жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы ДРК саласындағы саясатты іске асыра отырып, БҰҰ Жарғысында (1945 жыл), Сыртқы көмектің тиімділігін арттыру жөніндегі Париж декларациясында (2005 жыл), Аккра іс-қимыл бағдарламасында
(2008 жыл), Пусан қорытынды құжатында (2011 жыл) және БҰҰ-ның Орнықты даму саласындағы 2030 жылға дейінгі күн тәртібінде белгіленген даму саласындағы ынтымақтастықтың халықаралық нормалары мен қағидаттарын да басшылыққа алады.

2. Текущие вызовы регионального и глобального развития
В результате глобального экономического и финансового кризиса, вызванного в том числе пандемией COVID-19, многие страны столкнулись с углублением социального неравенства, снижением уровня жизни населения и потерей рабочих мест. Это привело к росту внутриполитической напряженности и обострению межгосударственных конфликтов, усилению таких угроз, как организованная преступность, международный терроризм, незаконная миграция, и ряда других угрожающих международной безопасности явлений.
По оценкам Всемирного Банка, в постковидный период рост мировой экономики замедлится почти в пять раз, что значительно больше, чем в 2009 году во время глобального финансового кризиса. При этом 90% всех стран будут испытывать отрицательный рост реального ВВП на душу населения в последующие три года.
Рецессия в мировой экономике, углубление глобальных диспропорций негативно отразились на реализации Повестки дня в области устойчивого развития до 2030 года, принятой Организацией Объединенных Наций (далее - ООН) в 2015 году.
3. Цели участия Республики Казахстан в содействии международному развитию
Целями участия Республики Казахстан в содействии международному развитию являются:
дальнейшая интеграция Казахстана в систему региональных и международных связей;
создание благоприятных внешних условий для успешной реализации стратегий и программ развития Республики Казахстан;
укрепление мира, глобальной и региональной безопасности и стабильности;
содействие реализации странами-партнерами целей Повестки дня ООН в области устойчивого развития до 2030 года.
4. Принципы официальной помощи развитию Республики Казахстан
Политика Республики Казахстан в сфере ОПР осуществляется исходя из следующих принципов:
соответствие национальному законодательству, нормам международного права и интересам Республики Казахстан;
уважение суверенитета, учет национальных интересов и законодательства стран-партнеров;
прозрачность и подотчетность процесса принятия решений о предоставлении и использовании ОПР в соответствии с международными стандартами;
ориентированность на измеримые результаты оказания помощи, учет социальных и экологических последствий проектов ОПР.
Республика Казахстан, реализуя политику в сфере ОПР, руководствуется также международными нормами и принципами сотрудничества в области развития, установленными Уставом ООН (1945 год), Парижской декларацией по повышению эффективности внешней помощи (2005 год), Аккрской программой действий (2008 год), Пусанским итоговым документом (2011 год) и Повесткой дня ООН в области устойчивого развития до 2030 года.

5. Қазақстан Республикасының дамуға ресми көмегінің секторлық және географиялық басымдықтары
ДРК-нің секторлық басымдықтары "Дамуға ресми көмек туралы" 2014 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) және ҚР-дың ДРК саласындағы мемлекеттік саясатының осы негізгі бағыттарында айқындалады.
Секторлық басымдықтар әріптес-елдермен дәстүрлі қалыптасқан қатынастарды, олардың күтетін қажеттіліктерін ескереді және Қазақстан Республикасының салыстырмалы артықшылықтары, арнаулы білімі, тәжірибесі мен технологиялары бар салаларды қамтиды. Секторлық басымдықтарды айқындау кезінде даму саласындағы халықаралық күн тәртібінің заманауи үрдістері де ескеріледі.
Өңірлік және жаһандық дамудың ағымдағы сын-қатерлерін ескере отырып, сондай-ақ Заңның 5-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының даму саласындағы қызметі әріптес-елдердің мынадай секторларына шоғырланатын болады:
білім беру;
денсаулық сақтау және санитария;
қоршаған ортаны қорғау, климаттың өзгеруіне қарсы күрес;
табиғи ресурстарды ұтымды басқару, сумен жабдықтау;
цифрландыру;
ауыл шаруашылығы;
гендерлік теңдік;
кәсіпкерлікті қолдау;
тиімді мемлекеттік басқару;
Заңда айқындалатын өзге де бағыттар.
Халықаралық қоғамдастықтың жалпы басымдықтарын көрсететін секторлық басымдықтар басқа донорлармен күш-жігерді үйлестіру және еңбек бөлінісі ескеріле отырып айқындалады. Әрбір сектордағы жобалар синергетикалық және мультипликативтік әсерді қамтамасыз ету үшін барынша өзара байланысты болуға тиіс.
Жекелеген секторларға қатысты түрлі тәсілдер, оның ішінде, атап айтқанда халықаралық ұйымдар арқылы қаржылық салымдар мен жұмыс арқылы көпжақты өзара іс-қимыл нысанында көмек көрсету пайдаланылуы мүмкін.
Орталық Азия мемлекеттері мен Ауғанстан Ислам Республикасы ДРК көрсетудің географиялық басымдықтары фокусында болады.
Бұл ретте, ұлттық ДРК жүйесінің даму шамасына қарай Қазақстан Республикасының қызметі де келешекте әлемнің басқа өңірлеріне бағдарлануы мүмкін.
6. Дамуға ресми көмек жобаларын жоспарлау және басқару
6.1. Көмек көлемдерін жоспарлау және даму мақсаттарына арналған қаржыландыру
СІМ ДРК саласындағы уәкілетті орган ретінде ДРК іс-шараларының жоспарын, сондай-ақ Халықаралық ұйымдарға ДРК мақсаттарына ерікті жарналарды төлеу жоспарын бекітеді және оларды іске асыруды жүзеге асырады.
ДРК шеңберінде ұсынылатын көмек көлемдерін жоспарлауды СІМ Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2015 жылғы 6 ақпандағы № 11-1-2/42 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ДРК саласындағы өзара іс-қимыл жасау қағидаларына сәйкес мемлекеттік органдар мен өзге ұйымдардан түсетін жобалық ұсыныстар негізінде жүзеге асыратын болады.
СІМ халықаралық донор ұйымдармен ынтымақтастық шеңберінде
оларға жобалық ұсыныстардың тізімін қаржыландыруға қатысу мүмкіндігін қарау үшін жібереді.

5. Секторальные и географические приоритеты официальной помощи развитию Республики Казахстан
Секторальные приоритеты ОПР определяются Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2014 года "Об официальной помощи развитию" (далее - Закон) и данными основными направлениями государственной политики РК в сфере ОПР.
Секторальные приоритеты учитывают традиционно сложившиеся отношения со странами-партнерами, их ожидаемые потребности и охватывают области, в которых Республика Казахстан имеет сравнительные преимущества, специальные знания, опыт и технологии. При определении секторальных приоритетов учитываются также современные тенденции международной повестки дня в области развития.
С учетом текущих вызовов регионального и глобального развития, а также в соответствии со статьей 5 Закона деятельность Республики Казахстан в области развития будет сосредоточена на следующих секторах стран- партнеров:
образование;
здравоохранение и санитария;
охрана окружающей среды, борьба с изменением климата; рациональное управление природными ресурсами, водоснабжение; цифровизация; сельское хозяйство;
гендерное равенство;
поддержка предпринимательства;
эффективное государственное управление;
иные направления, определяемые Законом.
Секторальные приоритеты, отражая общие приоритеты международного сообщества, определяются с учетом координации усилий и разделения труда с другими донорами. В каждом секторе проекты должны быть максимально взаимосвязанными для обеспечения синергетического и мультипликативного эффекта.
В отношении отдельных секторов могут использоваться различные подходы, в том числе оказание помощи в форме многостороннего взаимодействия в частности посредством финансовых вкладов и работы через международные организации.
Государства Центральной Азии и Исламская Республика Афганистан будут находиться в фокусе географических приоритетов оказания ОПР.
При этом по мере развития национальной системы ОПР деятельность Республики Казахстан также может быть ориентирована в перспективе на другие регионы мира.
6. Планирование и управление проектами официальной помощи развитию
6.1. Планирование объемов помощи и финансирование на цели развития
МИД в качестве уполномоченного органа в сфере ОПР утверждает План мероприятий ОПР, а также План выплат добровольных взносов в международные организации на цели ОПР и осуществляет их реализацию.
Планирование объемов помощи, предоставляемой в рамках ОПР, будет осуществляться МИД на основании проектных предложений, поступающих от государственных органов и иных организаций, согласно Правилам взаимодействия государственных органов и организаций в сфере ОПР, утвержденным приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан № 11-1-2/42 от 6 февраля 2015 года.
В рамках сотрудничества с международными донорскими организациями МИД направляет им список проектных предложений для рассмотрения возможности их участия в финансировании.

6.2. Жобаларды басқару жүйесі
Қазақстан Республикасының ДРК жүйесі ДРК саласындағы, атап айтқанда Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Дамуға жәрдемдесу комитеті (бұдан әрі – ЭЫДҰ ДЖК) пайдаланатын халықаралық озық практика мен рәсімдерді басшылыққа ала отырып, тиімді және нәтижеге бағдарланған басқарудың жалпыға бірдей қабылданған стандарттары негізінде әрекет ететін болады.
ДРК жобаларын тиімді басқару үшін жобалық циклді басқару жүйесі пайдаланылатын болады. Атап айтқанда, "KazAID" агенттігі екіжақты даму жобалары үшін ДРК саласындағы жобалық циклді басқару жөніндегі басшылықты әзірлейді. Басшылықта:
жобалық циклдің әрбір кезеңі;
жобалық циклдің барлық кезеңіндегі қадамдар, оның ішінде жобаларды бағдарламалау, айқындау, тұжырымдау, іске асыру және бағалау;
жекелеген қатысушылар орындауға тиіс рәсімдер;
жобаларда пайдаланылатын құжаттарға қойылатын талаптар сипатталатын болады.
6.3. Дамуға ресми көмек жобаларының тиімділігін мониторингтеу және бағалау
Жобалар мен бағдарламаларды бағалай отырып, дәйекті шолу және мониторингтеу ДРК жобаларын басқаруға және оларды тиімді ұйымдастыру бойынша білікті шешімдерді қабылдауға арналған негізгі құралдар болып табылады. Мониторингтеу және бағалау нәтижелері Қазақстан Республикасының даму саласындағы қызметінің сапасын арттыру, әріптес- елдермен, сондай-ақ жұртшылықпен ынтымақтастықтың өзара жауапкершілігі мен ашықтығын күшейту үшін пайдаланылуға тиіс.
СІМ ДРК жобаларының мониторингін шет елдердегі мекемелердің, Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарының және ДРК саласындағы оператордың көмегімен жүзеге асыратын болады.
Бағалау Қазақстан Республикасының ДРК жүйесінің өзіндік ерекшелігіне бейімделген халықаралық стандартталған әдістер негізінде жүргізіледі. Даму саласындағы ынтымақтастықтың институционалдық құрылымы шеңберінде бағалау жүргізу үшін негізгі жауапкершілік СІМ-ге жүктеледі.
7. Қазақстан Республикасының дамуға ресми көмегінің тетіктері, нысандары және жобалары
ДРК екіжақты негізде де, көпжақты ынтымақтастық шеңберінде де көрсетілетін болады.
Сонымен қатар, әріптес-елдердің әлеуметтік-экономикалық дамуына жекеше инвестициялардың тигізетін әсерін және қазіргі халықаралық үрдістерді ескере отырып, жекеше секторды дамуға көмек көрсету жөніндегі қызметке тарту орынды.
ДРК Заңның 12-бабында көрсетілген нысандарда жүзеге асырылады.
ДРК жобалары семинарлар мен консультациялар өткізу, ноу-хау беру, экономиканың басым секторларында инфрақұрылымдық объектілердің жаңаларын салу немесе жұмыс істеп тұрғандарын реконструкциялау және әріптес-елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның азаматтарының әл-ауқатын арттыруға жәрдемдесуге бағытталған басқа да іс-шаралар арқылы техникалық көмек түрінде іске асырылады.

6.2. Система управления проектами
Система ОПР Республики Казахстан будет действовать на основе общепринятых стандартов эффективного и ориентированного на результат управления, руководствуясь международной передовой практикой и процедурами в сфере ОПР, используемыми в частности Комитетом содействия развитию Организации экономического сотрудничества и развития (далее - КСР ОЭСР).
Для эффективного управления проектами ОПР будет использоваться система управления проектным циклом. В частности, Агентством "KazAID" будет разработано руководство по управлению проектным циклом в сфере ОПР для двусторонних проектов развития. В руководстве будут описаны:
каждый этап проектного цикла;
шаги на всех этапах проектного цикла, в том числе программирование, определение, формулирование, реализация и оценка проектов;
процедуры, которые должны выполнять отдельные участники;
требования к документам, используемым в проектах.
6.3. Мониторинг и оценка эффективности проектов официальной помощи развитию
Последовательный обзор и мониторинг с оценками проектов и программ являются ключевыми инструментами для управления и принятия квалифицированных решений по эффективной организации проектов ОПР. Результаты мониторинга и оценок должны использоваться для повышения качества деятельности Республики Казахстан в области развития, усиления взаимной ответственности и прозрачности сотрудничества со странами- партнерами, а также с общественностью.
Мониторинг проектов ОПР будет осуществляться МИД при содействии загранучреждений, соответствующих государственных органов Республики Казахстан и оператора в сфере ОПР.
Оценка проводится на основе международных стандартизированных методов, адаптированных к специфике системы ОПР Республики Казахстан. Основная ответственность за проведение оценки в рамках институциональной структуры сотрудничества в области развития возлагается на МИД.
7. Механизмы, формы и проекты официальной помощи развитию Республики Казахстан
ОПР будет оказываться как на двусторонней основе, так и в рамках многостороннего сотрудничества.
Кроме того, с учетом влияния частных инвестиций на социально- экономическое развитие стран-партнеров и существующих международных тенденций, целесообразно привлечение частного сектора в деятельность по оказанию помощи развитию.
ОПР будет осуществляться в формах, указанных в статье 12 Закона.
Проекты ОПР реализуются в виде технической помощи посредством проведения семинаров и консультаций, передачи ноу-хау, строительства новых или реконструкции действующих инфраструктурных объектов в приоритетных
секторах экономики и других мероприятий, направленных на содействие социально-экономическому развитию страны-партнера и повышению благосостояния ее граждан.

8. Ашықтық және есептілік
ДРК саласында көрсетілетін көмектің ашықтығы пен есептілігі ЭЫДҰ стандарттарына және Заңның ережелеріне сәйкес қамтамасыз етілетін болады.
СІМ халықаралық даму мақсаттарына арналған мемлекеттік шығыстар бойынша жыл сайынғы егжей-тегжейлі есептерді СІМ-нің сайтында жариялайды және ЭЫДҰ ДЖК-ға кейіннен жариялау мақсатында ақпарат беретін болады. Есептілік пен ашықтық әріптес-елдерден де күтіледі.
СІМ Қазақстан Республикасының Үкіметіне ДРК саласындағы жобалардың іске асырылу барысы туралы жыл сайынғы негізде есеп ұсынатын болады. "KazAID" агенттігі және тиісті министрліктер СІМ-нің сұрау салуы бойынша оған есептер ұсынатын болады.
Қазақстан Республикасының ДРК саласындағы қызметі басқа ведомстволардың, үкіметтік емес ұйымдардың, бизнестің, ғылыми топтардың, сондай-ақ басқа да мүдделі тараптардың қатысуымен жария талқылау үшін ашық болып табылады.
Дамуға көмек туралы барлық тиісті ақпарат ДРК саласындағы оператор әкімшілік ететін, ДРК мәселелеріне арналған арнаулы веб-сайтта жарияланатын болады.

8. Прозрачность и подотчетность
Прозрачность и подотчетность оказываемой помощи в сфере ОПР будут обеспечиваться в соответствии со стандартами ОЭСР и положениями Закона.
МИД будет публиковать детальные ежегодные отчеты по государственным расходам на цели международного развития на сайте МИД и предоставлять информацию в КСР ОЭСР с целью последующей публикации. Подотчетность и прозрачность ожидаются также от стран-партнеров.
МИД на ежегодной основе будет представлять Правительству Республики Казахстан отчет о ходе реализации проектов в сфере ОПР. Агентство "KazAID" и соответствующие министерства будут представлять отчеты в МИД по его запросу.
Деятельность Республики Казахстан в сфере ОПР является открытой для публичных обсуждений с участием других ведомств, неправительственных организаций, бизнеса, научных кругов, а также других заинтересованных сторон.
Вся соответствующая информация о помощи развитию будет публиковаться на специальном веб-сайте, посвященном вопросам ОПР, который будет администрироваться оператором в сфере ОПР.