Қазақстан Республикасының кейбір соттарын құру және қайта атау және Қазақстан Республикасы соттарының кадр мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 9 тамыздағы № 973 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 82-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 6-бабының 1-тармағына, 10-бабының 1-тармағына, 31-бабының 2, 8-тармақтарына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Мыналар:
Абай, Жетісу, Ұлытау облыстық соттары;
Абай, Жетісу, Ұлытау облыстарының қылмыстық істер жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттары;
Абай, Жетісу, Ұлытау облыстарының мамандандырылған ауданаралық экономикалық соттары;
Абай облысы Семей қаласының, Алматы облысы Қонаев қаласының және Ұлытау облысы Жезқазған қаласының мамандандырылған тергеу соттары;
Алматы облысы Қонаев қаласының әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соты;
Ұлытау облысы Жезқазған қаласының әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі мамандандырылған соты құрылсын.
2. Мыналар:
Алматы облысы бойынша:
Алматы облысының Қапшағай қалалық соты Алматы облысының Қонаев қалалық соты деп;
Алматы облысының № 2 кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соты Алматы облысының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соты деп;
Алматы облысының № 2 мамандандырылған ауданаралық әкімшілік соты Алматы облысының мамандандырылған ауданаралық әкімшілік соты деп;
Алматы облысының № 1 кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соты Жетісу облысының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соты деп;
жаңадан құрылған Жетісу облысының аумақтық соттылығына жатқызылған Алматы облысының аудандық және оған теңестірілген соттары Жетісу облысының аудандық және оған теңестірілген соттары деп;
Қарағанды облысы бойынша:
Қарағанды облысының № 2 кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соты Ұлытау облысының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соты деп;
Қарағанды облысының № 2 мамандандырылған ауданаралық әкімшілік соты Ұлытау облысының мамандандырылған ауданаралық әкімшілік соты деп;
жаңадан құрылған Ұлытау облысының аумақтық соттылығына жатқызылған Қарағанды облысының аудандық және оған теңестірілген соттары Ұлытау облысының аудандық және оған теңестірілген соттары деп;
Шығыс Қазақстан облысы бойынша:
Шығыс Қазақстан облысының № 2 кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соты Абай облысының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соты деп;
Шығыс Қазақстан облысының № 2 мамандандырылған ауданаралық әкімшілік соты Абай облысының мамандандырылған ауданаралық әкімшілік соты деп;
Шығыс Қазақстан облысының Тарбағатай аудандық соты Абай облысының Ақсуат аудандық соты деп;
жаңадан құрылған Абай облысының аумақтық соттылығына жатқызылған Шығыс Қазақстан облысының аудандық және оған теңестірілген соттары Абай облысының аудандық және оған теңестірілген соттары деп;
Шығыс Қазақстан облысының № 1 кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соты Шығыс Қазақстан облысының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соты деп;
Шығыс Қазақстан облысы Көкпекті ауданының № 2 аудандық соты Шығыс Қазақстан облысының Самар аудандық соты деп;
Шығыс Қазақстан облысы Тарбағатай ауданының № 2 аудандық соты Шығыс Қазақстан облысының Тарбағатай аудандық соты деп аталсын.

Об образовании и переименовании некоторых судов Республики Казахстан и кадровых вопросах судов Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 9 августа 2022 года № 973.
В соответствии с пунктом 2 статьи 82 Конституции Республики Казахстан, пунктом 1 статьи 6, пунктом 1 статьи 10, пунктами 2, 8 статьи 31 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать:
суды областей Абай, Жетісу, Ұлытау;
специализированные межрайонные суды по уголовным делам областей Абай, Жетісу, Ұлытау;
специализированные межрайонные экономические суды областей Абай, Жетісу, Ұлытау;
специализированные следственные суды города Семея области Абай, города Қонаев Алматинской области и города Жезказгана области Ұлытау;
специализированный межрайонный суд по административным правонарушениям города Қонаев Алматинской области;
специализированный суд по административным правонарушениям города Жезказгана области Ұлытау.
2. Переименовать:
по Алматинской области:
Капшагайский городской суд Алматинской области в суд города Қонаев Алматинской области;
специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних № 2 Алматинской области в специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних Алматинской области;
специализированный межрайонный административный суд № 2 Алматинской области в специализированный межрайонный административный суд Алматинской области;
специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних № 1 Алматинской области в специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних области Жетісу;
районные и приравненные к ним суды Алматинской области, отнесенные к территориальной подсудности вновь образованной области Жетісу, в районные и приравненные к ним суды области Жетісу;
по Карагандинской области:
специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних № 2 Карагандинской области в специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних области Ұлытау;
специализированный межрайонный административный суд № 2 Карагандинской области в специализированный межрайонный административный суд области Ұлытау;
районные и приравненные к ним суды Карагандинской области, отнесенные к территориальной подсудности вновь образованной области Ұлытау, в районные и приравненные к ним суды области Ұлытау;
по Восточно-Казахстанской области:
специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних № 2 Восточно-Казахстанской области в специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних области Абай;
специализированный межрайонный административный суд № 2 Восточно-Казахстанской области в специализированный межрайонный административный суд области Абай;
Тарбагатайский районный суд Восточно-Казахстанской области в суд района Ақсуат области Абай;
районные и приравненные к ним суды Восточно-Казахстанской области, отнесенные к территориальной подсудности вновь образованной области Абай, в районные и приравненные к ним суды области Абай;
специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних № 1 Восточно-Казахстанской области в специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних Восточно-Казахстанской области;
районный суд № 2 Кокпектинского района Восточно-Казахстанской области в суд района Самар Восточно-Казахстанской области;
районный суд № 2 Тарбагатайского района Восточно-Казахстанской области в Тарбагатайский районный суд Восточно-Казахстанской области.

3. Судья қызметіне:
Абай облыстық сотына
Әбдуалиева Назгүл Саттарқызы
Шығыс Қазақстан облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Байжұманова Раушангүл Зәкиқызы
Шығыс Қазақстан облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Бекішева Күлпән Әбдірахманқызы
Шығыс Қазақстан облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Берікболов Ернар Бұқарбайұлы
Шығыс Қазақстан облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Данняров Талғат Тоқтарұлы
Шығыс Қазақстан облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Жұмақсанов Елдос Шағанұлы
Шығыс Қазақстан облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Исмағұлов Айкен Ермұқанұлы
Шығыс Қазақстан облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Қайырбаева Лаура Еркінқызы
Шығыс Қазақстан облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Қалымова Қарлығаш Қабидоллақызы
Шығыс Қазақстан облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Манжуева Шолпан Серікбекқызы
Шығыс Қазақстан облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Тайтөлеуов Бауыржан Қабыкенұлы
Шығыс Қазақстан облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Төбелбасова Құралай Асқарбекқызы
Шығыс Қазақстан облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Жетісу облыстық сотына
Аханова Жанар Әзелқызы
Алматы облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Әбділдин Ерлан Әукенұлы
Алматы облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Жүрханов Айдын Елемесұлы
Алматы облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Иманханов Қайрат Мәметайұлы
Алматы облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Құлбеков Арман Шәріпұлы
Алматы облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Темірәлиева Ақмарал Сәбитқызы
Алматы облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Ұлытау облыстық сотына
Әлкеев Қайырден Сәбиғоллаұлы
Қарағанды облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Шайқамалов Қанат Жандарбекұлы
Қарағанды облыстық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Абай облысы бойынша:
мамандандырылған ауданаралық экономикалық сотына
Ерғалиева Әлия Төлеуғалиқызы
Шығыс Қазақстан облысының мамандандырылған ауданаралық экономикалық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Майжанова Айнұр Мұхаметқанқызы
Шығыс Қазақстан облысының мамандандырылған ауданаралық экономикалық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Молдағожина Айтжамал Темірханқызы
Шығыс Қазақстан облысының мамандандырылған ауданаралық экономикалық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Семей қаласының мамандандырылған тергеу сотына
Ахметова Анар Темірғазықызы
осы облыстың Семей қаласы № 2 сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Жетісу облысы бойынша:
қылмыстық істер жөніндегі мамандандырылған ауданаралық сотына
Арыстанбеков Жарас Себжанұлы
Алматы облысының қылмыстық істер жөніндегі мамандандырылған ауданаралық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Бақытов Әділет Бақытұлы
Алматы облысының қылмыстық істер жөніндегі мамандандырылған ауданаралық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
мамандандырылған ауданаралық экономикалық сотына
Башенова Гүлсұлу Мырзағалиқызы
Алматы облысының мамандандырылған ауданаралық экономикалық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Ибрагимова Жанар Мұхадиқызы
Алматы облысының мамандандырылған ауданаралық экономикалық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Сәдуақасова Маржан Маратқызы
Алматы облысының мамандандырылған ауданаралық экономикалық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып;
Ұлытау облысы бойынша:
Жезқазған қаласының әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі мамандандырылған сотына
Есібаева Роза Мұхамедқызы
осы облыстың Жезқазған қалалық сотының судьясы қызметінен босатыла отырып
тағайындалсын.

3. Назначить на должность судьи:
суда области Абай
Абдуалиеву Назгулю Саттаровну
с освобождением от должности судьи Восточно-Казахстанского областного суда;
Байжуманову Раушангуль Закиевну
с освобождением от должности судьи Восточно-Казахстанского областного суда;
Бекишеву Кульпан Абдрахмановну
с освобождением от должности судьи Восточно-Казахстанского областного суда;
Берекбулова Ернара Бухарбаевича
с освобождением от должности судьи Восточно-Казахстанского областного суда;
Даниярова Талгата Токтаровича
с освобождением от должности судьи Восточно-Казахстанского областного суда;
Жумаксанова Елдоса Шагановича
с освобождением от должности судьи Восточно-Казахстанского областного суда;
Исмагулова Айкена Ермукановича
с освобождением от должности судьи Восточно-Казахстанского областного суда;
Каирбаеву Лауру Еркиновну
с освобождением от должности судьи Восточно-Казахстанского областного суда;
Калымову Карлыгаш Кабидолаевну
с освобождением от должности судьи Восточно-Казахстанского областного суда;
Манжуеву Шолпан Серикбековну
с освобождением от должности судьи Восточно-Казахстанского областного суда;
Тайтолеуова Бауыржана Кабыкеновича
с освобождением от должности судьи Восточно-Казахстанского областного суда;
Тобельбасову Куралай Аскарбековну
с освобождением от должности судьи Восточно-Казахстанского областного суда;
суда области Жетісу
Аханову Жанар Азеловну
с освобождением от должности судьи Алматинского областного суда;
Абдильдина Ерлана Аукеновича
с освобождением от должности судьи Алматинского областного суда;
Журханова Айдына Елемесовича
с освобождением от должности судьи Алматинского областного суда;
Иманханова Кайрата Маметаевича
с освобождением от должности судьи Алматинского областного суда;
Кульбекова Армана Шариповича
с освобождением от должности судьи Алматинского областного суда;
Темралиеву Акмарал Сабитовну
с освобождением от должности судьи Алматинского областного суда;
суда области Ұлытау
Алькеева Кайырдена Сабиголлаулы
с освобождением от должности судьи Карагандинского областного суда;
Шайкамалова Каната Джандарбековича
с освобождением от должности судьи Карагандинского областного суда;
по области Абай:
специализированного межрайонного экономического суда
Ергалиеву Алию Тулеугалиевну
о с освобождением от должности судьи специализированного межрайонного экономического суда Восточно-Казахстанской области;
Майжанову Айнур Мухаметкановну
с освобождением от должности судьи специализированного межрайонного экономического суда Восточно-Казахстанской области;
Молдагожину Айтжамал Темирхановну
с освобождением от должности судьи специализированного межрайонного экономического суда Восточно-Казахстанской области;
специализированного следственного суда города Семея
Ахметову Анар Темергазыевну
с освобождением от должности судьи суда № 2 города Семея этой же области;
по области Жетісу:
специализированного межрайонного суда по уголовным делам
Арыстанбекова Жараса Себжанулы
с освобождением от должности судьи специализированного межрайонного суда по уголовным делам Алматинской области;
Бакытова Адлета Бакытовича
с освобождением от должности судьи специализированного межрайонного суда по уголовным делам Алматинской области;
специализированного межрайонного экономического суда
Башенову Гульсулу Мырзагалиевну
с освобождением от должности судьи специализированного межрайонного экономического суда Алматинской области;
Ибрагимову Жанар Мухадиевну
с освобождением от должности судьи специализированного межрайонного экономического суда Алматинской области;
Садуакасову Маржан Маратовну
с освобождением от должности судьи специализированного межрайонного экономического суда Алматинской области;
по области Ұлытау:
специализированного суда по административным правонарушениям города Жезказгана
Есибаеву Розу Мухамедовну
с освобождением от должности судьи Жезказганского городского суда этой же области.

4. Қайта аталатын соттардың төрағалары мен судьялары қайта аталған соттардың төрағалары мен судьялары болып есептелсін.
5. Мыналар:
"Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Абай облысы бойьшша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Жетісу облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Ұлытау облысы бойынша Соттар әкімшісі" республикалық мемлекеттік мекемесі құрылсын.
6. Күші жойылды – ҚР Президентінің 19.01.2023 № 106 Жарлығымен.
7. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты, Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
8. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев

4. Считать председателей и судей переименуемых судов председателями и судьями переименованных судов.
5. Создать:
Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по области Абай Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)";
Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по области Жетісу Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)";
Республиканское государственное учреждение "Администратор судов по области Ұлытау Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)".
6. Утратил силу Указом Президента РК от 19.01.2023 № 106.
7. Верховному Суду Республики Казахстан, Высшему Судебному Совету Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
8. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев