Еуразиялық қайта сақтандыру компаниясын құру туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 5 қазандағы № 1032 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық қайта сақтандыру компаниясын құру туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Әлихан Асханұлы Смайылов Еуразиялық қайта сақтандыру компаниясын құру туралы келісімге Қазақстан Республикасының атынан қол қойсын, оған қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат берілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2022 жылғы 5 қазандағы
№ 1032 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
Еуразиялық қайта сақтандыру компаниясын құру туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Ресей Федерациясы
Тараптардың экономикалық өсуіне жәрдемдесу мен өзара және сыртқы сауда-экономикалық байланыстарын кеңейту мақсатында
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
1. Тараптар арасындағы өзара сауда, инвестициялар көлемін ұлғайтуға, экономикалық интеграцияны дамытуға жәрдемдесуге, экспорттық кредиттерді (экспортты қолдаудың барлық қаржы құралдарын қоса алғанда) қайта сақтандыру, экспорттық бағдарланған қаржыландыру мен Тараптардағы және үшінші елдердегі кәсіпкерлік және (немесе) саяси тәуекелдерден инвестициялар саласындағы қызметті жүзеге асыру жолымен Тараптардың үшінші елдермен инвестициялық тартымдылығын арттыруға және сауда-экономикалық байланыстарын кеңейтуге арналған Еуразиялық қайта сақтандыру компаниясы (ЕҚСК) (бұдан әрі - Компания) құрылсын.
Компания халықаралық қаржы-экономикалық ынтымақтастықты, оның ішінде Тараптардың экспорттық кредиттік агенттіктерін, халықаралық қаржы және банк ұйымдары мен одақтарын нығайтуға жәрдемдеседі.
2. Компания өз қызметінде осы Келісімді, осы Келісімге қосымшаға сәйкес оның ажырамас бөлігі болып табылатын Компанияның Жарғысын, халықаралық құқықтың жалпыға танылған қағидаттары мен нормаларын басшылыққа алады.
2-бап
1. Компания халықаралық қаржы ұйымы - халықаралық құқықтың субъектісі болып табылады, халықаралық құқық қабілеттілігіне ие және өз құзыреті шегінде халықаралық шарттар жасауға құқылы.
2. Компания Жарғысында айқындалған тәртіппен мемлекеттер мен халықаралық қаржы ұйымдары Компанияның қатысушылары бола алады.
3. Компанияның жарғылық капиталы оның қатысушылары үлестерінің номиналды құнынан тұрады. Компанияның жарғылық капиталындағы қатысу үлестеріне ақы төлеу Компанияның Жарғысына сәйкес жүзеге асырылады.

О подписании Соглашения об учреждении Евразийской перестраховочной компании
Указ Президента Республики Казахстан от 5 октября 2022 года № 1032.
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения об учреждении Евразийской перестраховочной компании.
2. Премьер-Министру Республики Казахстан Смаилову Алихану Асхановичу подписать от имени Республики Казахстан Соглашение об учреждении Евразийской перестраховочной компании, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 5 октября 2022 года
№ 1032
Проект
СОГЛАШЕНИЕ
об учреждении Евразийской перестраховочной компании
Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Сторонами,
в целях содействия экономическому росту и расширения взаимных и внешних торгово-экономических связей Сторон,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
1. Учредить Евразийскую перестраховочную компанию (ЕПК) (далее - Компания), призванную содействовать увеличению объемов взаимной торговли, инвестиций, развитию экономической интеграции между Сторонами, повышению инвестиционной привлекательности и расширению торгово-экономических связей Сторон с третьими странами путем осуществления деятельности в сфере перестрахования экспортных кредитов (включая все финансовые инструменты поддержки экспорта), экспортоориентированного финансирования и инвестиций от предпринимательских и (или) политических рисков в Сторонах и третьих странах.
Компания содействует укреплению международного финансово-экономического сотрудничества, в том числе экспортных кредитных агентств Сторон, международных финансовых и банковских организаций и союзов.
2. Компания в своей деятельности руководствуется настоящим Соглашением, Уставом Компании согласно приложению к настоящему Соглашению, являющемуся его неотъемлемой частью, общепризнанными принципами и нормами международного права.
Статья 2
1. Компания является международной финансовой организацией - субъектом международного права, обладает международной правоспособностью и имеет право в пределах своей компетенции заключать международные договоры.
2. Участниками Компании могут быть государства и международные финансовые организации в порядке, определенном Уставом Компании.
3. Уставный капитал Компании состоит из номинальной стоимости долей ее участников. Оплата долей участия в уставном капитале Компании осуществляется в соответствии с Уставом Компании.

4. Тараптар заңнамасының ұйымдардың қызметін құру, лицензиялау, реттеу және қадағалау, сондай-ақ қызметін тоқтату тәртібін белгілейтін ережелері Компанияға қолданылмайды.
5. Компания өз функцияларын орындауды қамтамасыз ету үшін Тараптардың үкіметтерімен, оның ішінде олардың аумақтарында Компанияның болу шарттары туралы, сондай-ақ Тараптардың өзге де уәкілетті органдарымен олардың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша келісімдер жасасуы мүмкін.
3-бап
Осы Келісім Компанияның Жарғысында көзделген талаптар мен рәсімдерді орындау шартымен оған басқа мемлекеттердің қосылуы үшін ашық.
Осы Келісім оған қосылатын мемлекет үшін депозитарий осы Келісімге қосылу туралы құжатты алған күннен бастап күшіне енеді.
4-бап
1. Кез келген Тарап осы Келісімнің депозитарийіне дипломатиялық арналар арқылы өзінің осы Келісімнен шығу ниеті туралы жазбаша хабарлама жолдай отырып, осы Келісімнен шығуға құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген хабарламаны жіберген Тарап Компания Жарғысының 25 және 26-баптарына сәйкес Компаниямен қатынастарды реттеу процесін бастайды.
Осы Тарапқа қатысты осы Келісімнің қолданылуы депозитарий Компания Жарғысының 25-бабының 5-тармағында көзделген хабарламаны алғаннан кейін күнтізбелік 30 күннен соң тоқтатылады.
3. Компанияның басқа қатысушыларының Компания құрамынан шығуы Компания Жарғысының V бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
5-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісуі бойынша осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын және жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
6-бап
Осы Келісімге ескертпелерге жол берілмейді.
7-бап
Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге байланысты келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер мен консультациялар арқылы шешіледі.
Келісімді қолдануға байланысты және Компанияның қызметі барысында туындайтын даулар Компанияның Жарғысына сәйкес шешіледі.
8-бап
Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама дипломатиялық арналар арқылы алынған күннен бастап күшіне енеді.
20____жылғы "___"____________ қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің төлнұсқа данасы Ресей Федерациясының Сыртқы істер министрлігінде сақталады, ол осы Келісімнің депозитарийі бола отырып, әрбір Тарапқа оның куәландырылған көшірмесін жібереді.
Армения Республикасы үшін Беларусь Республикасы үшін Қазақстан Республикасы үшін Қырғыз Республикасы үшін Ресей Федерациясы үшін
Еуразиялық қайта сақтандыру
компаниясын құру туралы
келісімге ҚОСЫМІІІА
Еуразиялық қайта сақтандыру компаниясының
ЖАРҒЬІСЫ
Еуразиялық қайта сақтандыру компаниясы (ЕҚСК) (бұдан әрі - Компания) 20 жылғы Еуразиялық қайта сақтандыру компаниясын құру туралы келісімге (бұдан әрі - Келісім) сәйкес құрылды және өз қызметін соған және осы Жарғыға сәйкес жүзеге асырады.
Осы Жарғы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады және Компанияның халықаралық ұйым ретіндегі міндеттерін, функцияларын, құқықтық мәртебесі мен қаржылай қамтамасыз етілуінің ерекшеліктерін айқындайды.
I бөлім
Жалпы ережелер

4. Положения законодательства Сторон, устанавливающие порядок создания, лицензирования, регулирования и надзора за деятельностью, а также прекращения деятельности организаций, на Компанию не распространяются.
5. Компания для обеспечения выполнения своих функций может заключать соглашения с правительствами Сторон, в том числе об условиях пребывания Компании на их территориях, а также с иными уполномоченными органами Сторон по вопросам, входящим в их компетенцию.
Статья 3
Настоящее Соглашение открыто для присоединения к нему других государств при условии выполнения ими требований и процедур, предусмотренных Уставом Компании.
Настоящее Соглашение вступает в силу для присоединяющегося к нему государства с даты получения депозитарием документа о присоединении к настоящему Соглашению.
Статья 4
1. Любая Сторона вправе выйти из настоящего Соглашения, направив депозитарию настоящего Соглашения по дипломатическим каналам письменное уведомление о своем намерении выйти из настоящего Соглашения.
2. Сторона, направившая уведомление, указанное в пункте 1 настоящей статьи, начинает процесс урегулирования отношений с Компанией в соответствии со статьями 25 и 26 Устава Компании.
Действие настоящего Соглашения в отношении этой Стороны прекращается через 30 календарных дней после получения депозитарием уведомления, предусмотренного пунктом 5 статьи 25 Устава Компании.
3. Выход из состава Компании других участников Компании осуществляется в соответствии с разделом V Устава Компании.
Статья 5
В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут вноситься изменения, которые будут являться неотъемлемой частью настоящего Соглашения и оформляются отдельными протоколами.
Статья 6
Оговорки к настоящему Соглашению не допускаются.
Статья 7
Разногласия, связанные с толкованием положений настоящего Соглашения, разрешаются путем переговоров и консультаций между Сторонами.
Споры, связанные с применением Соглашения и возникающие в ходе деятельности Компании, разрешаются в соответствии с Уставом Компании.
Статья 8
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Совершено в городе __________ "______" ______ 20 _____ года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Министерстве иностранных дел Российской Федерации, которое, являясь депозитарием настоящего Соглашения, направит каждой Стороне его заверенную копию.
За Республику
Армения
За Республику
Беларусь
За Республику
Казахстан
За Кыргызскую
Республику
За Российскую
Федерацию
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Соглашению об учреждении
Евразийской перестраховочной
компании
УСТАВ
Евразийской перестраховочной компании
Евразийская перестраховочная компания (ЕПК) (далее - Компания) учреждена в соответствии с Соглашением об учреждении Евразийской перестраховочной компании от 20 года (далее - Соглашение) и осуществляет свою деятельность в соответствии с ним и настоящим Уставом.
Настоящий Устав является неотъемлемой частью Соглашения и определяет задачи, функции, особенности правового статуса и финансового обеспечения Компании как международной организации.
Раздел I
Общие положения

1-бап
Компанияның мақсаттары
Компания Компанияға қатысушы мемлекеттер (бұдан әрі - қатысушы мемлекеттер) арасындағы өзара сауда және инвестициялар көлемін ұлғайтуға, экономикалық интеграцияны дамытуға, Келісімге және осы Жарғыға сәйкес қызметті жүзеге асыру арқылы қатысушы мемлекеттердің инвестициялық тартымдылығын арттыруға және үшінші елдермен сауда-экономикалық байланыстарын кеңейтуге ықпал етуге бағытталған.
Компания оған жаңа қатысушылардың кіруі үшін ашықтық қағидатына сәйкес халықаралық қаржы-экономикалық ынтымақтастықты нығайтуға бағытталған қызметті жүзеге асырады.
2-бап
Компанияның функциялары
Компания өз мақсаттарына қол жеткізу үшін мынадай функцияларды орындайды:
қайта сақтандыруды (ретроцессияны және қайта сақтандырудың өзге де нысандарын қоса алғанда) және экспорттық кредиттерді (экспортты қолдаудың барлық қаржы құралдарын қоса алғанда), экспортқа бағдарланған қаржыландыруды және қатысушы мемлекеттердің өзара саудасы мен инвестициялары, олардың бірлесіп өндірілген өнімдерін үшінші елдерге экспорттау, үшінші елдерден инвестициялар тарту кезінде және экспортқа жәрдемдесу мақсатында қатысушы мемлекеттердің үшінші елдерге бірлескен инвестицияларына қатысты кәсіпкерліктен және (немесе) саяси тәуекелдерден инвестицияларды қамтамасыз етуді жүзеге асырады. Қайта сақтандыруға тәуекелдерді қабылдаған кезде Компания қызметтің белгіленген көрсеткіштеріне қол жеткізу, Компанияның қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету мақсаттарын басшылыққа алады, бұл ретте Компанияның жарғылық капиталына қатысу үлестеріне сәйкес Компанияға қатысушылар (бұдан әрі - қатысушылар) мүддесінің теңгерімділігі ескеріледі;
экспорттық кредиттерді (экспортты қолдаудың барлық құралдарын қоса алғанда), экспортқа бағдарланған қаржыландыру мен инвестицияларды қайта сақтандыру және қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды іске асыру мақсатында қатысушы мемлекеттердің және үшінші елдердің экспорттық кредиттік агенттіктерімен, сақтандырушыларымен және қайта сақтандырушыларымен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
қатысушы мемлекеттерде тәуекелдерді қайта сақтандыру кезінде тәуекелдерге бағалау жүргізуге, тәуекелдерді барынша азайтуға және залалдарды реттеуге жәрдемдеседі;
Компанияның қызметін қамтамасыз ету үшін жекеше, мемлекеттік және халықаралық ұйымдармен, даму банктерімен, қаржылық және өзге де ұйымдармен ынтымақтастықты жүзеге асырады;
Компанияның директорлар кеңесі (бұдан әрі - директорлар кеңесі) бекітетін тәртіпке сәйкес меншікті бағалы қағаздарды шығаруды, орналастыруды, айналысқа түсіруді, өтеуді және сатып алуды жүзеге асырады;
қатысушы мемлекеттерде және одан тыс жерлерде қаражатты (сақтандыру резервтерінің қаражатын, меншікті қаражатты, сондай-ақ өзге де уақытша бос қаражатты) инвестициялауды жүзеге асырады;
қайта сақтандыру саласында маркетингтік зерттеулерді, консультациялық, зерттеушілік және ағартушылық қызметті жүргізеді;
Компанияның қатысушы мемлекеттермен жасасқан екіжақты келісімдеріне, халықаралық құқықтың жалпыға бірдей танылған қағидаттары мен нормаларына сәйкес Компанияның мақсаттарына қайшы келмейтін өзге де қызметті жүзеге асырады.

Статья 1
Цели Компании
Компания призвана способствовать увеличению объемов взаимной торговли и инвестиций, развитию экономической интеграции между государствами - участниками Компании (далее - государства - участники), повышению инвестиционной привлекательности и расширению торгово-экономических связей государств - участников с третьими странами посредством осуществления деятельности в соответствии с Соглашением и настоящим Уставом.
Компания осуществляет деятельность, направленную на укрепление международного финансово-экономического сотрудничества, в соответствии с принципом открытости для вступления в нее новых участников.
Статья 2
Функции Компании
Для достижения своих целей Компания выполняет следующие функции: осуществляет перестрахование (включая ретроцессию и иные формы перестрахования) и обеспечение экспортных кредитов (включая все финансовые инструменты поддержки экспорта), экспортоориентированного финансирования и инвестиций от предпринимательских и (или) политических рисков при взаимной торговле и инвестициях государств - участников, экспорте их совместно произведенной продукции в третьи страны, привлечении инвестиций из третьих стран и в отношении совместных инвестиций государств - участников в третьи страны в целях содействия экспорту. При принятии рисков в перестрахование Компания руководствуется целями достижения установленных показателей деятельности, обеспечения финансовой устойчивости Компании, при этом учитывая баланс интересов участников Компании (далее - участники) в соответствии с их долями участия в уставном капитале Компании;
осуществляет взаимодействие с экспортными кредитными агентствами, страховщиками и перестраховщиками государств - участников и третьих стран в целях реализации функций по перестрахованию и обеспечению экспортных кредитов (включая все инструменты поддержки экспорта), экспортоориентированного финансирования и инвестиций;
содействует в проведении оценки рисков, минимизации рисков и урегулировании убытков при перестраховании рисков в государствах - участниках;
осуществляет сотрудничество с частными, государственными и международными организациями, банками развития, финансовыми и иными организациями для обеспечения деятельности Компании;
осуществляет выпуск, размещение, обращение, погашение и выкуп собственных ценных бумаг в соответствии с порядком, утверждаемым советом директоров Компании (далее - совет директоров);
осуществляет инвестирование средств (средств страховых резервов, собственных средств, а также иных временно свободных средств) в государствах - участниках и за их пределами;
проводит маркетинговые исследования, консультационную, исследовательскую и просветительскую деятельность в сфере перестрахования;
осуществляет иную деятельность, которая не противоречит целям Компании, в соответствии с двусторонними соглашениями, заключенными Компанией с государствами-участниками, общепризнанными принципами и нормами международного права.

3-бап
Компанияның мәртебесі және орналасқан жері
1. Компания қатысушы мемлекеттерде заңды тұлға құқықтарын пайдаланады және оның ішінде мынадай өкілеттіктерді де жүзеге асырады:
а) осы Жарғыға қайшы келмейтін мәмілелер жасайды;
б) жылжымалы және жылжымайтын мүлікті жалға алады, сатып алады және иеліктен шығарады, сондай-ақ көрсетілген мүлікке өзге де тәсілмен билік етеді;
в) қатысушы мемлекеттердің сот және төрелік органдарында сөз сөйлейді. Бұл ретте қатысушы мемлекеттердің заңнамасында заңды тұлғаларға бекітілген өз мүдделерін қорғауға арналған процестік құқықтар Компанияға да тиесілі деп танылады;
г) осы Жарғыға сәйкес Компанияның мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған басқа да әрекеттерді жасайды.
2. Компания өз қатысушыларының міндеттемелері бойынша жауап бермейді, ал қатысушылар Компанияның міндеттемелері бойынша жауап бермейді. Қатысушылар Компания қызметіне байланысты шығындар тәуекелін өздеріне тиесілі үлестердің құны шегінде көтереді.
3. Компанияның орналасқан жері - Ресей Федерациясы, Мәскеу қаласы.
4. Қатысушы мемлекеттердің аумақтарында Компанияның қызметі Келісімге, осы Жарғыға, Компанияның қатысушы мемлекеттердің үкіметтерімен (оның ішінде Компанияның олардың аумақтарында болу шарттары туралы) және қатысушы мемлекеттердің езге де уәкілетті органдарымен олардың құзыреті шегінде жасасқан келісімдеріне сәйкес, ал көрсетілген құжаттар болмаған жағдайда не оларда реттелмеген бөлігінде аумағында осындай қызмет жүзеге асырылатын қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Компанияның басқарушылар кеңесінің (бұдан әрі - басқарушылар кеңесі) шешімі бойынша Компания қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес және Компанияның халықаралық қаржы ұйымы ретіндегі мәртебесінің ерекшеліктерін ескере отырып, филиалдар мен өкілдіктер ашуға, сондай-ақ еншілес компаниялар мен ұйымдар құруға құқылы.
4-бап
Компанияның құрылтайшылары мен қатысушылары
1. Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы оз үкіметтері атынан Компанияның құрылтайшылары болып табылады.
2. Компанияның құрылтайшылары осы Жарғының 6-бабына сәйкес өзінің Компанияға қатысу үлесін төлегеннен кейін оның қатысушылары болады.
3. Компанияға жаңа мемлекеттің кіруі туралы шешімді осы Жарғыға сәйкес басқарушылар кеңесі осындай мемлекеттің басқарушылар кеңесі белгілеген тәртіппен Келісімге қосылғаннан кейін және Компанияға қатысу үлесін төлегеннен кейін қабылдайды.
4. Халықаралық қаржы ұйымының Компанияға кіруі туралы шешімді басқарушылар кеңесі осы Жарғыға сәйкес басқарушылар кеңесі белгілеген тәртіппен осындай халықаралық қаржы ұйымы Компанияға қатысу үлесін төлегеннен кейін қабылдайды.

Статья 3
Статус и местонахождение Компании
1. Компания пользуется правами юридического лица в государствах - участниках и осуществляет в том числе следующие полномочия:
а) совершает сделки, не противоречащие настоящему Уставу;
б) арендует, приобретает и отчуждает движимое и недвижимое имущество, а также иным способом распоряжается указанным имуществом;
в) выступает в судебных и арбитражных органах государств - участников. При этом за Компанией признаются те же процессуальные права для защиты своих интересов, которые закреплены законодательством государств - участников за юридическими лицами;
г) совершает другие действия, направленные на достижение целей Компании, в соответствии с настоящим Уставом.
2. Компания не отвечает по обязательствам своих участников, а участники не отвечают по обязательствам Компании. Участники несут риск убытков, связанных с деятельностью Компании, в пределах стоимости принадлежащих им долей.
3. Местонахождение Компании - город Москва, Российская Федерация.
4. Деятельность Компании на территориях государств - участников осуществляется в соответствии с Соглашением, настоящим Уставом, соглашениями, заключенными Компанией с правительствами государств- участников (в том числе об условиях пребывания Компании на их территориях) и иными уполномоченными органами государств-участников в пределах их компетенции, а в случае отсутствия указанных документов либо в части, не урегулированной ими, законодательством государств - участников, на территориях которых осуществляется такая деятельность.
5. По решению совета управляющих Компании (далее - совет управляющих) Компания вправе открывать филиалы и представительства в соответствии с законодательством государств - участников и с учетом особенностей статуса Компании как международной финансовой организации, а также учреждать дочерние компании и организации.
Статья 4
Учредители и участники Компании
1. Учредителями Компании являются Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика и Российская Федерация в лице своих правительств.
2. Учредители Компании становятся ее участниками после оплаты своих долей участия в Компании в соответствии со статьей 6 настоящего Устава.
3. Решение о вступлении в Компанию нового государства принимает совет управляющих в соответствии с настоящим Уставом после присоединения к Соглашению и оплаты таким государством доли участия в Компании в порядке, установленном советом управляющих.
4. Решение о вступлении в Компанию международной финансовой организации принимает совет управляющих в соответствии с настоящим Уставом после оплаты такой международной финансовой организацией доли участия в Компании в порядке, установленном советом управляющих.

5. Компания құрылтайшылары болып табылатын мемлекеттер және осы баптың 3-тармағына сәйкес Компанияға кірген мемлекеттер қатысушы мемлекеттер деп түсініледі.
6. Қатысушы мемлекеттер, сондай-ақ осы баптың 4-тармағына сәйкес Компанияға кірген халықаралық қаржы ұйымдары қатысушылар деп түсініледі.
II бөлім
Компанияның капиталы
5-бап
Жарғылық капитал
Компанияның жарғылық капиталы оның қатысушылары үлестерінің номиналды құнынан тұрады және 15 миллиард Ресей рублін құрайды.
Компания құрылтайшыларының Компанияның жарғылық капиталына қатысу үлестері осы Жарғының ажырамас бөлігі болып табылатын қосымшада келтірілген және Компанияның тиісті үлесі мен жарғылық капиталының номиналды құнының арақатынасына сәйкес келеді.
6-бап
Жарғылық капиталға қатысу үлестерін төлеу
1. Компанияның әрбір құрылтайшысы Келісім күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей, осы Жарғыға қосымшаға сәйкес осы құрылтайшы үшін айқындалған қатысу үлесінің кемінде 25 пайызы мөлшерінде өзінің Компанияның жарғылық капиталына қатысу үлесін бастапқы төлеуді жүзеге асырады.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес Компанияның жарғылық капиталына қатысу үлесін бастапқы төлеу Келісімге қол қойылған күннен бастап мерзімінен бұрын жүргізілуі мүмкін. Бұл ретте Компанияның жарғылық капиталын қалыптастыру үшін төлем басқарушылар кеңесі айқындайтын кредиттік ұйымның шотына есепке жатқызылады.
3. Компанияның жарғылық капиталына қатысу үлестерінің қалған бөлігін құрылтайшылар жыл сайын, 2 жыл ішінде тең үлесімен өтейді, олардың біріншісі осы баптың 2-тармағына сәйкес жасалған төлемнен кейін 12 айдан кешіктірілмей төленуге тиіс.
4. Компанияның жарғылық капиталына қатысу үлестерін төлеуді Компания құрылтайшылары мерзімінен бұрын жүргізуі мүмкін.
5. Компания құрылған кезде және оның жарғылық капиталы ұлғайған кезде Компанияның жарғылық капиталына қатысу үлесін төлеу номиналды құны бойынша жүзеге асырылады.
6. Қатысу үлесін төлеуді мемлекеттік орган немесе қатысушы мемлекеттің үкіметі уәкілеттік берген ұйым Ресей рублімен жүргізеді.
7. Егер Компанияның құрылтайшысы осы баптың 1 және 3-тармақтарында белгіленген мерзімдер ішінде осы Жарғыға қосымшада көзделгенмен салыстырғанда, жарғылық капиталға өзінің қатысу үлесін аз төлегені туралы мәлімдесе немесе төлесе, басқарушылар кеңесі Компанияның басқа құрылтайшыларына жарғылық капиталға өзінің қатысу үлесін ұлғайту құқығын пайдалануды дереу ұсынуға міндетті. Мұндай құқық көрсетілген ұсыныс алынған күннен бастап 6 ай ішінде іске асырылуға тиіс. Мұндай құқықтан бас тартылған жағдайда, басқарушылар кеңесі көрсетілген үлесті төлеуді қайтадан ұсынуға шешім қабылдайды.

5. Под государствами - участниками понимаются государства, являющиеся учредителями Компании, и государства, вступившие в Компанию в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.
6. Под участниками понимаются государства - участники, а также международные финансовые организации, вступившие в Компанию в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
Раздел II
Капитал Компании
Статья 5
Уставный капитал
Уставный капитал Компании состоит из номинальной стоимости долей ее участников и составляет 15 млрд российских рублей.
Доли участия учредителей Компании в уставном капитале Компании приведены в приложении, которое является неотъемлемой частью настоящего Устава, и соответствуют соотношению номинальной стоимости соответствующей доли и уставного капитала Компании.
Статья 6
Оплата долей участия в уставном капитале
1. Каждый учредитель Компании осуществляет первоначальную оплату своей доли участия в уставном капитале Компании в размере не менее 25 процентов от доли участия, которая определена для данного учредителя в соответствии с приложением к настоящему Уставу, не позднее 30 календарных дней с даты вступления Соглашения в силу.
2. Первоначальная оплата доли участия в уставном капитале Компании в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи может быть произведена досрочно с даты подписания Соглашения. При этом оплата для формирования уставного капитала Компании зачисляется на счет в кредитной организации, определяемой советом управляющих.
3. Оставшиеся части долей участия в уставном капитале Компании погашаются учредителями ежегодно в течение 2 лет равными долями, первая из которых подлежит оплате не позднее чем через 12 месяцев после платежа, совершенного в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
4. Оплата долей участия в уставном капитале Компании может быть произведена учредителями Компании досрочно.
5. Оплата долей участия в уставном капитале Компании при создании Компании и увеличении ее уставного капитала осуществляется по номинальной стоимости.
6. Оплата долей участия производится в российских рублях государственным органом или организацией, уполномоченной правительством государства - участника.
7. Если учредитель Компании в течение сроков, установленных пунктами 1 и 3 настоящей статьи, заявил об оплате или оплатил меньше своей доли участия в уставном капитале по сравнению с той, которая предусмотрена приложением к настоящему Уставу, совет управляющих обязан незамедлительно предложить воспользоваться правом увеличения своей доли участия в уставном капитале другим учредителям Компании. Такое право должно быть реализовано в течение 6 месяцев с даты получения указанного предложения. В случае отказа от такого права совет управляющих принимает решение вновь предложить указанную долю к оплате.

8. Компания құрылтайшыларының үлестерді төлеуінен түскен қаражат басқарушылар кеңесі айқындайтын кредиттік ұйымдағы Компанияның шотына есепке жатқызылады.
7-бап
Жарғылық капиталдың өзгеруі
1. Компанияның жарғылық капиталы осы Жарғыға сәйкес басқарушылар кеңесінің шешімі бойынша және басқарушылар кеңесі белгілеген тәртіппен ұлғайтылуы немесе азайтылуы мүмкін.
2. Қатысушылардың жарғылық капиталды ұлғайту туралы шешім қабылданғанға дейін оны ұлғайту кезінде жарғылық капиталдағы өздеріне тиесілі үлеске пропорционалды мөлшерде үлестерді сатып алуға басым құқығы болады. Олардың қайсыбірі көрсетілген құқықтан толық немесе ішінара бас тартқан жағдайда, жарғылық капиталды ұлғайту кезінде үлестерді сатып алу тәртібін басқарушылар кеңесі белгілейді.
8-бап
Компанияның резервтік қоры және өзге де қорлары
1. Компанияда Компанияның жарғылық капиталының 15 пайызы мөлшерінде резервтік қор құрылады.
2. Компанияның резервтік қоры осы баптың 1-тармағында белгіленген мөлшерге жеткенге дейін таза пайданың кемінде 10 пайызы мөлшерінде жыл сайынғы міндетті аударымдар арқылы қалыптастырылады.
3. Компанияның резервтік қоры оның залалдарын өтеуге, сондай-ақ Компанияның облигацияларын өтеуге және өзге қаражат болмаған жағдайда, Компанияның үлестерін сатып алуға арналған. Резервтік қор өзге мақсаттарда пайдаланылмайды.
4. Компания резервтік қордан бөлек басқа да қорлар құруға құқылы.
5. Басқа да қорларға аударымдар директорлар кеңесі белгілейтін мөлшерде және тәртіппен жүзеге асырылады.
9-бап
Қаржылық орнықтылыққа қойылатын талаптар
Компания директорлар кеңесі белгілеген Компанияның қаржылық орнықтылығын қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды, оның ішінде қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған міндеттемелер бойынша жауапкершіліктің жиынтық лимиті бөлігіндегі талаптарды сақтауға міндетті.
10-бап
Компанияның дивидендтері
1. Есепті жылдың нәтижелері бойынша және сыртқы аудитор растаған жылдық есеп бекітілгеннен кейін басқарушылар кеңесі Компанияның қызметін кеңейту мақсатында пайданы Компанияның жарғылық капиталын ұлғайтуға, сондай-ақ Компанияның резервтік және өзге де қорларын толықтыруға жіберу туралы шешім қабылдайды (жариялайды).
Компанияның жарғылық капиталы Компанияның пайдасы есебінен ұлғайтылған жағдайда, қатысушылардың жарғылық капиталдағы үлесі пайда алынған қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша олар төлеген үлестердің санына пропорционалды түрде ұлғайтылуға тиіс.
2. Егер мақсатқа сай болмауына байланысты басқарушылар кеңесі пайданы Компанияның жарғылық капиталын ұлғайтуға, сондай-ақ Компанияның резервтік және өзге де қорларын толықтыруға жіберу туралы шешім қабылдамаған жағдайда, басқарушылар кеңесі қатысушыларға олардың Компанияның жарғылық капиталына қатысу үлестеріне сәйкес дивидендтер төлеу туралы шешім қабылдауы (жариялауы) мүмкін.

8. Средства, поступившие от оплаты долей учредителями Компании, зачисляются на счет Компании в кредитной организации, определяемой советом управляющих.
Статья 7
Изменение уставного капитала
1. Уставный капитал Компании может быть увеличен или уменьшен по решению совета управляющих в соответствии с настоящим Уставом и в порядке, установленном советом управляющих.
2. Участники имеют преимущественное право на приобретение долей при увеличении уставного капитала в количестве, пропорциональном принадлежащей им доле в уставном капитале, непосредственно до принятия решения о его увеличении. В случае полного или частичного отказа кого-либо из них от указанного права порядок приобретения долей при увеличении уставного капитала устанавливается советом управляющих.
Статья 8
Резервный фонд и иные фонды Компании
1. В Компании создается резервный фонд в размере 15 процентов от уставного капитала Компании.
2. Резервный фонд Компании формируется путем обязательных ежегодных отчислений в размере не менее 10 процентов от чистой прибыли до достижения им размера, установленного пунктом 1 настоящей статьи.
3. Резервный фонд Компании предназначен для покрытия се убытков, а также для погашения облигаций Компании и выкупа долей Компании в случае отсутствия иных средств. Резервный фонд не может быть использован в иных целях.
4. Помимо резервного фонда Компания вправе создавать и другие фонды.
5. Отчисления в другие фонды осуществляются в размерах и в порядке, устанавливаемых советом директоров.
Статья 9
Требования к финансовой устойчивости
Компания обязана соблюдать установленные советом директоров требования к обеспечению финансовой устойчивости Компании, в том числе в части совокупного лимита ответственности по принятым обязательствам по договорам перестрахования.
Статья 10
Дивиденды Компании
1. По результатам отчетного года и после утверждения годового отчета, подтвержденного внешним аудитором, совет управляющих в целях расширения деятельности Компании принимает решение (объявляет) о направлении прибыли на увеличение уставного капитала Компании, а также на пополнение резервного и иных фондов Компании.
В случае увеличения уставного капитала Компании за счет прибыли Компании доли участников в уставном капитале подлежат увеличению пропорционально количеству долей, оплаченных ими по состоянию на конец финансового года, в котором была получена прибыль.
2. В случае, если в связи с отсутствием целесообразности советом управляющих не принято решение о направлении прибыли на увеличение уставного капитала Компании, а также на пополнение резервного и иных фондов Компании, совет управляющих может принять решение (объявить) о выплате дивидендов участникам в соответствии с их долями участия в уставном капитале Компании.

3. Қатысушыларға дивидендтер төлеу туралы шешім (хабарландыру) резервтік қор осы Жарғының 8-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерге жеткеннен кейін ғана қабылдануы мүмкін.
4. Есепті жылдың нәтижелері бойынша қатысушыларға дивидендтер төлеу (жариялау) туралы шешім есепті жыл аяқталғаннан кейін 6 ай ішінде қабылдануы мүмкін. Компания жарияланған дивидендтерді төлеуге міндетті.
5. Компанияның таза пайдасы Компанияның қаржылық (бухгалтерлік) есептілігінің деректеріне сәйкес айқындалады.
6. Дивидендтер төлеу туралы шешімді (хабарландыруды) басқарушылар кеңесі қабылдайды. Көрсетілген шешімде үлестер бойынша дивидендтердің мөлшері, оларды төлеу нысаны және төлеу күні айқындалуға тиіс.
7. Дивидендтерді ақшалай нысанда төлеуді Компания қолма-қол ақшасыз тәртіппен жүзеге асырады.
8. Қатысушыларға Компанияның дивидендтерін төлеу (жариялау) пайда алынған қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша олардың төлеген үлестерінің санына пропорционалды түрде жүргізіледі.
III бөлім
Компанияны басқару
Компанияны басқаруды:
басқарушылар кеңесі;
директорлар кеңесі;
Компанияның басқармасы (бұдан әрі - басқарма);
басқарма төрағасы жүзеге асырады.
11-бап
Басқарушылар кеңесі
1. Басқарушылар кеңесі Компанияның жоғары басқару органы болып табылады.
2. Әрбір қатысушы мемлекет басқарушылар кеңесіне үкімет басшысының орынбасары деңгейінде бір-бір мүшеден тағайындайды және бүл туралы басқа қатысушылар мен Компанияны ресми тәртіппен хабардар етеді.
Компанияға жаңа қатысушы халықаралық қаржы ұйымы кірген жағдайда, мұндай қатысушы Компанияның басқарушылар кеңесіне көрсетілген ұйымның жоғары басқару органының басшылары қатарынан бір мүше тағайындайды.
3. Басқарушылар кеңесінде төрағалық етуді орыс әліпбиі тәртібінде ротациялық негізде 1 қатысушы күнтізбелік 1 жыл ішінде ұзарту құқығынсыз жүзеге асырады.
4. Басқарушылар кеңесіндегі міндеттерді орындағаны үшін басқарушылар кеңесінің төрағасына және мүшелеріне сыйақы төленбейді. Олардың өз міндеттерін орындау кезеңінде отырыстарға қатысуға байланысты шығыстар Компанияның қаржылық мүмкіндігі негізінде белгіленген мөлшерде өтелуі мүмкін.
12-бап
Басқарушылар кеңесінің құзыреті
Басқарушылар кеңесінің құзыретіне мынадай мәселелер:
а) Компанияның 5 жылға арналған даму стратегиясын бекіту және оны орындау (іске асыру) нәтижелері туралы баяндаманы қарау, Компанияның халықаралық ынтымақтастық саласындағы басымдықтарын айқындау және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық туралы келісімдер жасасу туралы шешімдер қабылдау;
б) Компания құрамына жаңа қатысушыларды қабылдау шарттарын айқындау және қабылдау, жеке қатысушының Компанияға қатысуын тоқтата түру және (немесе) тоқтату;
в) қатысушылардың салымдары, оның ішінде жарғылық капиталды олардың арасында қайта бөлу және (немесе) қаржыландырудың өзге де көздері есебінен Компанияның жарғылық капиталын ұлғайту;
г) директорлар кеңесіне Компанияның қайта сақтандыру, қаражатты инвестициялау және Компанияның қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету жөніндегі қызметінің тәртібін регламенттеу жөніндегі жалпы нұсқаулар беру;
д) пайданы жарғылық капиталды ұлғайтуға, Компанияның резервтік және өзге де қорларын толықтыруға, есепті жылдың нәтижелері бойынша дивидендтер төлеуге (жариялауға) бағып’ау;
е) Компанияның жекелеген функцияларын іске асыру үшін оның өзге де қорларын құруды келісу;
ж) Компанияның жарғылық капиталын өзгерту (ұлғайту немесе азайту) тәртібін бекіту;
з) Компанияның таза активтерін қатысушылар арасында бөлу мерзімдері мен шарттарын айқындауды қоса алғанда, Компанияның қызметін тоқтата тұру, оны тарату, Компанияның филиалдары мен өкілдіктерін ашу (жабу);
и) осы Жарғыға өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша мәселелерді шешу;
к) директорлар кеңесінің құрамын бекіту, директорлар кеңесінің мүшелерін тағайындау және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату;
л) басқарушылар кеңесінің жұмыс регламентін бекіту;
м) шешілуі осы Жарғыға және Келісімге сәйкес басқарушылар кеңесіне жүктелетін кез келген басқа да мәселелер жатады.

3. Решение (объявление) о выплате дивидендов участникам может быть принято только после достижения резервным фондом размера, установленного пунктом 1 статьи 8 настоящего Устава.
4. Решение о выплате (объявлении) дивидендов участникам по результатам отчетного года может быть принято в течение 6 месяцев после окончания отчетного года. Компания обязана выплатить объявленные дивиденды.
5. Чистая прибыль Компании определяется в соответствии сданными финансовой (бухгалтерской) отчетности Компании.
6. Решение (объявление) о выплате дивидендов принимается советом управляющих. Указанным решением должны быть определены размер дивидендов по долям, форма их выплаты и дата выплаты.
7. Выплата дивидендов в денежной форме осуществляется Компанией в безналичном порядке.
8. Выплата (объявление) дивидендов Компании участникам производится пропорционально количеству долей, оплаченных ими по состоянию на конец финансового года, в котором была получена прибыль.
Раздел III
Управление Компанией
Управление Компанией осуществляют:
совет управляющих;
совет директоров;
правление Компании (далее - правление);
председатель правления.
Статья 11
Совет управляющих
1. Совет управляющих является высшим органом управления Компании.
2. Каждое государство - участник назначает в совет управляющих одного члена на уровне заместителя главы правительства и в официальном порядке информирует об этом других участников и Компанию.
В случае вступления в Компанию нового участника - международной финансовой организации такой участник назначает в совет управляющих Компании одного члена из числа руководителей высшего органа управления указанной организации.
3. Председательство в совете управляющих осуществляется на ротационной основе в порядке русского алфавита 1 участником в течение 1 календарного года без права продления.
4. За выполнение обязанностей в совете управляющих председателю и членам совета управляющих вознаграждение не выплачивается. В период исполнения ими своих обязанностей могут компенсироваться расходы, связанные с участием в заседаниях, в размере, установленном исходя из финансовых возможностей Компании.
Статья 12
Компетенция совета управляющих
К компетенции совета управляющих относятся следующие вопросы:
а) утверждение стратегии развития Компании на 5 лет и рассмотрение доклада о результатах ее исполнения (реализации), определение приоритетов Компании в области международного сотрудничества и принятие решений о заключении соглашений о сотрудничестве с международными организациями;
б) определение условий принятия и принятие в состав Компании новых участников, приостановление и (или) прекращение участия в Компании отдельного участника;
в) увеличение уставного капитала Компании за счет вкладов участников, в том числе перераспределения уставного капитала между ними, и (или) иных источников финансирования;
г) общие указания совету директоров по регламентации порядка деятельности Компании по перестрахованию, инвестированию средств и обеспечению финансовой устойчивости Компании;
д) направление прибыли на увеличение уставного капитала, пополнение резервного и иных фондов Компании, выплату (объявление) дивидендов по результатам отчетного года;
е) согласование создания иных фондов Компании для реализации ее отдельных функций;
ж) утверждение порядка изменения (увеличения или уменьшения) уставного капитала Компании;
з) приостановление деятельности Компании, ее ликвидация, включая определение сроков и условий распределения чистых активов Компании между участниками, открытие (закрытие) филиалов и представительств Компании;
и) решение вопросов по внесению изменений и дополнений в настоящий Устав;
к) утверждение состава совета директоров, назначение и досрочное прекращение полномочий членов совета директоров;
л) утверждение регламента работы совета управляющих;
м) любые другие вопросы, решение которых возлагается на совет управляющих в соответствии с настоящим Уставом и Соглашением.

13-бап
Басқарушылар кеңесінде дауыс беру
1. Дауыс беру кезінде басқарушылар кеңесінің әрбір мүшесі 1 дауысқа ие болады.
2. Басқарушылар кеңесі отырыстарды қажеттілігіне қарай, бірақ жылына кемінде 1 рет өткізеді.
Басқарушылар кеңесінің кез келген мүшесі басқарушылар кеңесінің кезектен тыс отырысын өткізуге бастамашылық жасай алады, сондай-ақ отырыстың күн тәртібіне ұсыныстар енгізе алады.
3. Басқарушылар кеңесінің отырысы, егер оған Басқарушылар кеңесінің барлық мүшелері қатысатын болса, құқықтық күші бар болып табылады.
4. Басқарушылар кеңесі барлық мәселелер бойынша шешімдерді консенсуспен қабылдайды.
5. Басқарушылар кеңесі Компанияға қатысушылардың қайсыбірінің оған қатысуын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы шешім қабылдағанда дауыс беру нәтижелерін анықтау кезінде осы қатысушының қарсылығы ескерілмейді.
6. Басқарушылар кеңесі дауыс беруді басқарушылар кеңесінің мүшелеріне сырттай жазбаша сауалнама жүргізу арқылы өткізуге құқылы. Мұндай шешімдер басқарушылар кеңесі отырысының хаттамасымен ресімделеді, ол сауалнама жүргізілгеннен кейін 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей, басқарушылар кеңесінің мүшелеріне жіберіледі.
7. Басқарушылар кеңесі отырыстарының хаттамалары Компанияның архивінде сақталады.
8. Басқарушылар кеңесінің төрағасы:
а) басқарушылар кеңесінің кезекті отырысында қарау үшін енгізілетін мәселелерді дайындауға жалпы басшылықты жүзеге асырады;
б) күн тәртібін айқындайды;
в) басқарушылар кеңесінің отырыстарын ашады, жүргізеді және жабады.
9. Басқарушылар кеңесі мүшелерінің Компанияның қызметі туралы ақпарат алуға және оның бухгалтерлік (қаржылық) есептілігімен және Компанияның өзге де құжаттарымен танысуға құқығы бар.
10. Басқарушылар кеңесі өз қызметін қамтамасыз ету үшін Компанияның басқару органдары болып табылмайтын қосалқы және (немесе) консультативтік-кеңесші органдар құруға құқылы.
14-бап
Директорлар кеңесі
1. Директорлар кеңесі Компанияның қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыратын басқару органы болып табылады.
2. Директорлар кеңесіне әрбір қатысушы мемлекеттің үкіметінен министр, (министрдің орынбасары) деңгейінде немесе халықаралық қаржы ұйымынан осы ұйымның жоғары басқару органының басшылары арасынан бір-бір өкілден кіреді.
Директорлар кеңесінің мүшесін тағайындау және оның өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешімдерді басқарушылар кеңесі тиісті қатысушы тағайындаған басқарушылар кеңесі мүшесінің ұсынуы бойынша қабылдайды.
Директорлар кеңесінің мүшелерін тағайындау кезінде және олардың өз міндеттерін орындауы кезеңінде мүдделер қақтығысының болмауы қағидаты қамтамасыз етілуге тиіс.

Статья 13
Голосование в совете управляющих
1. Каждый член совета управляющих при голосовании имеет 1 голос.
2. Совет управляющих проводит заседания по мере необходимости, но не реже 1 раза в год.
Любой член совета управляющих может инициировать проведение внеочередного заседания совета управляющих, а также внести предложения в повестку дня заседания.
3. Заседание совета управляющих является правомочным, если на нем присутствуют все члены совета управляющих.
4. Совет управляющих по всем вопросам принимает решения консенсусом.
5. При принятии советом управляющих решения о приостановлении или прекращении участия в Компании кого-либо из ее участников возражения этого участника при определении результатов голосования не учитываются.
6. Совет управляющих вправе проводить голосование путем письменного заочного опроса членов совета управляющих. Такие решения оформляются протоколом заседания совета управляющих, который направляется членам совета управляющих не позднее 3 рабочих дней после его проведения.
7. Протоколы заседаний совета управляющих хранятся в архиве Компании.
8. Председатель совета управляющих:
а) осуществляет общее руководство подготовкой вопросов, вносимых для рассмотрения советом управляющих на очередном его заседании;
б) определяет повестку дня;
в) открывает, ведет и закрывает заседания совета управляющих.
9. Члены совета управляющих имеют право получать информацию о деятельности Компании и знакомиться с ее бухгалтерской (финансовой) отчетностью и иными документами Компании.
10. Совет управляющих вправе создавать для обеспечения своей деятельности вспомогательные и (или) консультативно-совещательные органы, не являющиеся органами управления Компании.
Статья 14
Совет директоров
1. Совет директоров является органом управления Компании, осуществляющим общее руководство ее деятельностью.
2. В совет директоров входят по одному представителю от правительства каждого государства - участника на уровне министра (заместителя министра) или от международной финансовой организации из числа руководителей се высшего органа управления.
Решения о назначении и досрочном прекращении полномочий члена совета директоров принимаются советом управляющих по представлению члена совета управляющих, назначенного соответствующим участником.
При назначении членов совета директоров и в период выполнения ими своих обязанностей должен быть обеспечен принцип отсутствия конфликта интересов.

3. Директорлар кеңесінде төрағалық етуді орыс әліпбиі тәртібінде 1 қатысушы ротациялық негізде күнтізбелік 1 жыл ішінде ұзарту құқығынсыз жүзеге асырады.
4. Директорлар кеңесіндегі міндеттерді орындағаны үшін директорлар кеңесінің төрағасына және мүшелеріне сыйақы төленбейді. Олардың оз міндеттерін орындауы кезеңінде олардың отырыстарға қатысуына байланысты шығыстар өтелуі мүмкін. Мұндай өтемақылар мөлшері Компанияның қаржылық мүмкіндігі ескеріле отырып белгіленеді.
15-бап
Директорлар кеңесінің құзыреті
1. Директорлар кеңесінің құзыретіне мынадай мәселелер:
а) Компанияның 5 жылға арналған даму стратегиясына сәйкес Компания қызметінің негізгі бағыттарын (басымдықтарын) және қаржы жылы мен орта мерзімді кезеңге арналған тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін айқындау;
б) осы Жарғының 2-бабына сәйкес қайта сақтандыруды жүзеге асыру (ретроцессияны және қайта сақтандырудың өзге де нысандарын қоса алғанда) және экспорттық кредиттерді, экспортқа бағдарланған қаржыландыруды және кәсіпкерлік және (немесе) саяси тәуекелдерден инвестицияларды қамтамасыз ету жөніндегі Компания қызметінің тәртібін (қызметі туралы ережені) бекіту, оның ішінде резервтерді қалыптастыру туралы ережені және сақтандыру тәуекелдерін бағалау және Компанияның сақтандыру тәуекелдерін басқару туралы ережені бекіту;
в) басқарманың сандық құрамын және ұйымдық құрылымын бекіту, басқарма төрағасын, басқарма төрағасының орынбасарлары (олар болған жағдайда) мен басқарма мүшелерін тағайындау, қызметінен шеттету, босату, оның ішінде Компанияның 5 жылға арналған даму стратегиясын орындау (іске асыру) нәтижесін ескере отырып, олармен еңбек қатынастарын ұзарту;
г) басқарма төрағасына, басқарма төрағасының орынбасарлары (олар болған жағдайда) және басқарма мүшелеріне келісімшарттардың талаптарын және сыйақы мөлшерін айқындау;
д) Компанияның жарғылық капиталына қатысу үлесін негізге ала отырып, қатысушы мемлекеттердің өкілдік ету қағидатын ескеріп, басқарма функцияларын айқындау және Компания қызметкерлерінің штат санын бекіту;
е) аудиторлық қорытындыны ескере отырып, Компанияның жылдық есебін бекіту;
ж) Компанияның кезекті қаржы жылына арналған бюджетін бекіту;
з) Компанияның бюджетін қалыптастыру және оның орындалуын бақылау туралы ережені бекіту;
и) осы тармақтың "а" тармақшасына сәйкес бекітілген тиімділіктің негізгі көрсеткіштерін ескере отырып, басқарма төрағасына, басқарма төрағасының орынбасарларына (олар болған жағдайда), басқарма мүшелеріне сыйақы төлеу туралы жыл сайын шешімдер қабылдау;
к) Компанияның сыртқы аудиторын, Компанияның сыртқы аудиторының кандидатурасын таңдау тәртібін, Компанияның ішкі аудит жұмысы қызметінің тәртібін және оның дербес құрамын, Компанияның тексеру комиссиясы қызметінің тәртібін және оның дербес құрамын бекіту;
л) Компанияның резервтік қорын және жекелеген функцияларын іске асыру үшін басқарушылар кеңесінің келісімі бойынша оның өзге де қорларын құру және мөлшерін айқындау;
м) қайта сақтандыру бойынша белгіленген лимиттен асатын мәмілелерді немесе оларды кейіннен мақұлдау туралы шешімдерді жасауға келісім беру туралы шешімдерді қарау және қабылдау;
н) Компанияны тарату рәсімін айқындау;
о) директорлар кеңесі мен басқарманың жұмыс регламентін бекіту; п) Компанияның қаржылық тұрақтылығына, оның ішінде қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған міндеттемелерге байланысты жауапкершіліктің жиынтық лимиті бөлігінде қойылатын талаптарды бекіту;
р) қатысушы мемлекеттерде және одан тысқары жерде қаражатты (сақтандыру резервтерінің қаражатын, оз қаражатын, сондай-ақ өзге де уақытша бос қаражатты) инвестициялау тәртібін бекіту;
с) тиімділіктің негізгі көрсеткіштерін есептеу әдістемесін бекіту; т) Компанияның басқарушылық есептілігі туралы ережені бекіту; у) Компанияның сатып алу туралы ережесін бекіту;
ф) Компания қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу туралы ережені бекіту; х) Компанияның меншікті бағалы қағаздарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, өтеу және сатып алу тәртібін бекіту;
ц) басқарушылар кеңесіне оның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша ұсыныстар дайындау және енгізу;
ч) басқарушылар кеңесінің құзыретіне жатқызылған мәселелерді шешуді қоспағанда, шешілуі Келісімге және осы Жарғыға сәйкес директорлар кеңесіне жүктелетін өзге де мәселелер жатады.

3. Председательство в совете директоров осуществляется на ротационной основе 1 участником в порядке русского алфавита в течение 1 календарного года без права продления.
4. За выполнение обязанностей в совете директоров председателю и членам совета директоров вознаграждение не выплачивается. В период исполнения ими своих обязанностей могут компенсироваться расходы, связанные с их участием в заседаниях. Размеры таких компенсаций устанавливаются с учетом финансовых возможностей Компании.
Статья 15
Компетенция совета директоров
1. К компетенции совета директоров относятся следующие вопросы:
а) определение основных направлений деятельности (приоритетов) Компании и ключевых показателей эффективности на финансовый год и среднесрочный период в соответствии со стратегией развития Компании на 5 лет;
б) утверждение порядка (положения о) деятельности Компании по осуществлению перестрахования (включая ретроцессию и иные формы перестрахования) и обеспечению экспортных кредитов, экспортоориентированного финансирования и инвестиций от предпринимательских и (или) политических рисков, в том числе утверждение положения о формировании резервов и положения об оценке страховых рисков и управлении страховыми рисками Компании, в соответствии со статьей 2 настоящего Устава;
в) утверждение количественного состава и организационной структуры правления, назначение, в том числе продление трудовых отношений с учетом результатов исполнения (реализации) стратегии развития Компании на 5 лет, отстранение, освобождение от должности председателя правления, заместителей председателя правления (при наличии таковых) и членов правления;
г) определение условий контрактов и размера вознаграждений председателя правления, заместителей председателя правления (при наличии таковых) и членов правления;
д) определение функций правления и утверждение штатной численности сотрудников Компании с учетом принципа представленности государств- участников исходя из доли участия в уставном капитале Компании;
е) утверждение годовых отчетов Компании с учетом аудиторского заключения;
ж) утверждение бюджета Компании на очередной финансовый год;
з) утверждение положения о формировании бюджета Компании и контроле за его исполнением;
и) ежегодное принятие решения о выплате вознаграждений председателю правления, заместителям председателя правления (при наличии таковых), членам правления с учетом ключевых показателей эффективности, утвержденных в соответствии с подпунктом "а" настоящего пункта;
к) утверждение порядка выбора внешнего аудитора Компании, кандидатуры внешнего аудитора Компании, порядка деятельности службы внутреннего аудита Компании и ее персонального состава, порядка деятельности ревизионной комиссии Компании и ее персонального состава;
л) создание и определение размеров резервного фонда и по согласованию совета управляющих иных фондов Компании для реализации ее отдельных функций;
м) рассмотрение и принятие решений о согласии на совершение сделок или решений об их последующем одобрении, которые превышают установленный лимит по перестрахованию;
н) определение процедуры ликвидации Компании;
о) утверждение регламента работы совета директоров и правления;
п) утверждение требований к финансовой устойчивости Компании, в том числе в части совокупного лимита ответственности по принятым обязательствам по договорам перестрахования;
р) утверждение порядка инвестирования средств (средств страховых резервов, собственных средств, а также иных временно свободных средств) в государствах - участниках и за их пределами;
с) утверждение методики расчета ключевых показателей эффективности;
т) утверждение положения об управленческой отчетности Компании;
у) утверждение положения о закупках Компании;
ф) утверждение положения об оплате труда работников Компании;
х) утверждение порядка выпуска, размещения, обращения, погашения и выкупа собственных ценных бумаг Компании;
ц) подготовка и внесение в совет управляющих предложений по вопросам, отнесенным к его компетенции;
ч) иные вопросы, решение которых возлагается на совет директоров в соответствии с Соглашением и настоящим Уставом, за исключением решения вопросов, отнесенных к компетенции совета управляющих.

2. Басқарушылар кеңесінің осы Жарғының 12-бабының "г" тармақшасында көзделген жалпы нұсқаулары директорлар кеңесінің осы баптың 1-тармағының "б", "п" және "р" тармақшаларында көзделген өз құзыреті шеңберіндегі қызметін жүзеге асырған кезде есепке алуы үшін міндетті.
3. Басқарма төрағасымен келісімшартқа директорлар кеңесінің торағасы немесе оның жазбаша тапсырмасы бойынша директорлар кеңесінің мүшесі қол қояды.
16-бап
Директорлар кеңесінде дауыс беру
1. Директорлар кеңесінің әрбір мүшесінің дауыс беру кезінде Компанияның жарғылық капиталындағы өзі ұсынатын қатысушының үлесіне пропорционал дауыс саны болады.
2. Директорлар кеңесі отырыстарды қажеттілігіне қарай, бірақ жылына кемінде 2 рет өткізеді.
Директорлар кеңесінің кезектен тыс отырыстарын директорлар кеңесінің торағасы оз бастамасы бойынша, директорлар кеңесі мүшесінің, Компанияның ревизиялық комиссиясының, Компанияның ішкі аудитін ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты лауазымды адамның немесе аудитордың (аудиторлық ұйымның), басқарманың немесе оның төрағасының, сондай-ақ Компанияның төленген жарғылық капиталындағы үлестің кемінде 10 пайызы тиесілі қатысушының (қатысушылардың) талабы бойынша шақырады.
3. Осы Жарғының 15-бабы 1-тармағының "а" - "в", "д" - "з", "м", "п" - "ң" тармақшаларында көзделген мәселелер бойынша директорлар кеңесі дауыстардың жалпы санынан кемінде үштен екісіне ие оз мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен шешімдер қабылдайды.
Директорлар кеңесі Компания қызметінің қалған мәселелері бойынша жалпы дауыс санының жай көпшілік даусымен шешімдер қабылдайды.
Дауыстар саны тең болған жағдайда директорлар кеңесі төрағасының шешуші дауыс құқығы бар.
5. Директорлар кеңесі дауыс беруді директорлар кеңесінің мүшелеріне сырттай жазбаша сауалнама жүргізу арқылы жүргізуге құқылы. Мұндай шешімдер директорлар кеңесі отырысының хаттамасымен ресімделеді, ол директорлар кеңесінің мүшелеріне отырыс өткізілгеннен кейін 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
6. Директорлар кеңесі отырыстарының хаттамалары Компанияның архивінде сақталады.
7. Директорлар кеңесінің торағасы:
а) директорлар кеңесі кезекті отырысында қарауы үшін енгізілетін мәселелерді дайындауға жалпы басшылықты жүзеге асырады;
б) күн тәртібін айқындайды;
в) директорлар кеңесінің отырыстарын ашады, жүргізеді және жабады;
г) директорлар кеңесі мүшелерінің арасынан директорлар кеңесі төрағасының міндетін уақытша атқарушыны тағайындайды.
8. Директорлар кеңесі мүшелерінің Компанияның қызметі туралы ақпарат алуға және оның бухгалтерлік (қаржылық) есептілігімен және Компанияның өзге де құжаттарымен танысуға құқығы бар.

2. Общие указания совета управляющих, предусмотренные подпунктом "г" статьи 12 настоящего Устава, обязательны для учета советом директоров при осуществлении им деятельности в рамках своей компетенции, предусмотренной подпунктами "б", "п" и "р" пункта 1 настоящей статьи.
3. Контракт с председателем правления подписывается председателем совета директоров или по его письменному поручению членом совета директоров.
Статья 16
Голосование в совете директоров
1. Каждый член совета директоров при голосовании имеет количество голосов, пропорциональное доле представляемого им участника в уставном капитале Компании.
2. Совет директоров проводит заседания по мере необходимости, но не реже 2 раз в год.
Внеочередные заседания совета директоров созываются председателем совета директоров по его собственной инициативе, по требованию члена совета директоров, ревизионной комиссии Компании, должностного лица, ответственного за организацию и осуществление внутреннего аудита Компании, или аудитора (аудиторской организации), правления или его председателя, а также участника (участников), на долю которых приходится не менее 10 процентов доли в оплаченном уставном капитале Компании.
3. По вопросам, предусмотренным подпунктами "а" - "в", "д" - "з", "м", "п" - "ц" пункта 1 статьи 15 настоящего Устава совет директоров принимает решения большинством голосов от общего количества своих членов, обладающих не менее чем двумя третями от общего числа голосов.
По остальным вопросам деятельности Компании совет директоров принимает решения простым большинством голосов от общего числа голосов.
В случае равного количества голосов председатель совета директоров имеет право решающего голоса.
5. Совет директоров вправе проводить голосование путем письменного заочного опроса членов совета директоров. Такие решения оформляются протоколом заседания совета директоров, который направляется членам совета директоров не позднее 3 рабочих дней после его проведения.
6. Протоколы заседаний совета директоров хранятся в архиве Компании.
7. Председатель совета директоров:
а) осуществляет общее руководство подготовкой вопросов, вносимых для рассмотрения советом директоров на очередном его заседании;
б) определяет повестку дня;
в) открывает, ведет и закрывает заседания совета директоров;
г) назначает временно исполняющего обязанности председателя совета директоров из числа членов совета директоров.
8. Члены совета директоров имеют право получать информацию о деятельности Компании и знакомиться с се бухгалтерской (финансовой) отчетностью и иными документами Компании.

9. Директорлар кеңесі өз қызметін қамтамасыз ету үшін Компанияның басқару органдары болып табылмайтын қосымша және (немесе) консультативтік-кеңесші органдарды құруға құқылы.
17-бап
Басқарма
1. Басқарма Компанияның ағымдағы қызметіне басшылықты жүзеге асыратын Компанияның тұрақты жұмыс істейтін алқалы атқарушы органы болып табылады.
Директорлар кеңесі басқарманы, әдетте, 5 жыл мерзімге тағайындайды. Басқарма мүшелерінің өкілеттік мерзімі Компанияның даму стратегиясында белгіленген көрсеткіштердің орындалуы ескеріле отырып, 5 жылға ұзартылуы мүмкін.
Басқарма өз қызметін жүзеге асыру кезінде Келісімді, осы Жарғыны, басқарушылар кеңесі мен директорлар кеңесінің шешімдерін басшылыққа алады.
Компания басқармасы басқарушылар кеңесіне және Компанияның директорлар кеңесіне есеп береді.
Басқарма мүшелері өз қызметін Компания мүддесі үшін жүзеге асырады.
Компания басқармасына тағайындау Компанияның барлық құрылтайшы өкілдерінің болуы қамтамасыз етілген кезде кәсіби негізде (кандидаттардың кәсіби даярлығын, олардың іскерлік беделін, жүктелген міндеттерді тиісінше орындау үшін қажетті білімі мен біліктілігі негізге алына отырып) жүзеге асырылады.
Басқарма мүшесін тағайындау, оның өкілеттіктерін ұзарту және мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешімдерді директорлар кеңесі қабылдайды.
2. Басқарманың құзыретіне мынадай мәселелер:
а) басқарушылар кеңесінің қарауына Компанияның 5 жылға арналған даму стратегиясының жобасын, оның ішінде оны орындау (іске асыру) нәтижесі туралы баяндаманы, сондай-ақ Компанияның халықаралық ынтымақтастық саласындағы басымдығын және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық туралы келісімдер жасасу туралы ұсыныстарды дайындау және енгізу;
б) қаржы жылына және орта мерзімді кезеңге Компания қызметінің негізгі бағыттары (басымдықтары) туралы ұсыныстарды дайындау және директорлар кеңесіне бекітуге ұсыну;
в) Компанияның қаржылық тұрақтылығына қойылатын талаптар, оның ішінде қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған міндеттемелер жөніндегі жауапкершіліктің жиынтық лимиті бөлігіндегі талаптар туралы ұсыныстарды дайындау және директорлар кеңесіне бекітуге енгізу;
г) осы Жарғының 2-бабына сәйкес директорлар кеңесі бекітетін тәртіпке сәйкес Компанияның қайта сақтандыру жөніндегі қызметті (регроцессияны және қайта сақтандырудың өзге де нысандарын қоса алғанда) жүзеге асыруына және экспорттық кредиттерді, экспортқа бағдарланған қаржыландыру мен инвестицияларды кәсіпкерлік және (немесе) саяси тәуекелдерден қамтамасыз етуге бағытталған шешімдер қабылдау;
д) басқарушылар кеңесі мен директорлар кеңесінің отырыстарын дайындау және ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
е) қаржы жылы үшін есептілікті, Компанияның әрбір қаржы жылына арналған бюджет жобаларын (кіріс және шығыс жоспарын) дайындау және директорлар кеңесіне бекітуге ұсыну;
ж) Компания қызметкерлеріне еңбегіне ақы төлеу туралы ережені дайындау және директорлар кеңесіне бекітуге ұсыну;
з) қаражатты орналастыру мен тартуға қатысты шешімдер қабылдау, олардың өтімділігін қолдау және пайда алу мақсатында Компанияның активтері мен пассивтерінің ұтымды құрылымын айқындау, тәуекелдер мен өтімділікті бақылауды қамтамасыз ету;
и) басқарманың құзыретіне жатқызылған ішкі құжаттарды (Компания тәртіптерін, ережелерін, қағидаларын, регламенттерін, нұсқаулықтарын, талаптарын, рәсімдерін және өзге де ішкі құжаттарды қоса алғанда) бекіту;
к) басқарманың бастамасы бойынша директорлар кеңесінің қарауына бекітілуі директорлар кеңесінің құзыретіне жатқызылған ішкі нормативтік құжаттарды енгізу туралы шешімдерді дайындау, алдын ала қарау және қабылдау;
л) бекітілуі директорлар кеңесінің құзыретіне жатқызылған өзге де құжаттардың жобаларын дайындау және директорлар кеңесінің қарауына енгізу;
м) Компанияның ұйымдық құрылымын және штат кестесін бекіту;
н) болатын елінің заңнамасына сәйкес Компания қызметкерлерін әлеуметтік қамсыздандыру, бағалау (аттестаттау), оқыту шарттарын айқындау;
о) маркетингтік зерттеулер жүргізу, қайта сақтандыру саласында консультациялық, зерттеушілік және ағартушылық қызметті жүзеге асыру;
п) басқарма төрағасының шешімі бойынша басқарманың қарауына енгізілетін және басқарушылар кеңесі мен директорлар кеңесінің құзыретіне жатпайтын Компания қызметінің басқа да мәселелерін қарау жатады.

9. Совет директоров вправе создавать для обеспечения своей деятельности вспомогательные и (или) консультативно-совещательные органы, не являющиеся органами управления Компании.
Статья 17
Правление
1. Правление является постоянно действующим коллегиальным исполнительным органом Компании, осуществляющим руководство текущей деятельностью Компании.
Совет директоров назначает правление, как правило, на срок 5 лет. Срок полномочий членов правления может быть продлен с учетом выполнения показателей, заложенных в стратегии развития Компании на 5 лет.
При осуществлении своей деятельности правление руководствуется Соглашением, настоящим Уставом, решениями совета управляющих и совета директоров.
Правление Компании подотчетно совету управляющих и совету директоров Компании.
Члены правления осуществляют свою деятельность в интересах Компании.
Назначение в правление Компании осуществляется на профессиональной основе (исходя из профессиональной подготовки кандидатов, их деловой репутации, знаний и квалификации, необходимых для надлежащего исполнения возложенных обязанностей) при обеспечении представленности всех учредителей Компании.
Решения о назначении члена правления, продлении и досрочном прекращении его полномочий принимаются советом директоров.
2. К компетенции правления относятся следующие вопросы:
а) подготовка и внесение на рассмотрение совета управляющих проекта стратегии развития Компании на 5 лет, в том числе доклада о результатах ее исполнения (реализации), а также приоритетов Компании в области международного сотрудничества и предложений о заключении соглашений о сотрудничестве с международными организациями;
б) подготовка и представление на утверждение совета директоров предложений об основных направлениях деятельности (приоритетах) Компании на финансовый год и среднесрочный период;
в) подготовка и вынесение на утверждение совета директоров предложений о требованиях к финансовой устойчивости Компании, в том числе в части совокупного лимита ответственности по принятым обязательствам по договорам перестрахования;
г) принятие решений, направленных на осуществление Компанией деятельности по перестрахованию (включая ретроцессию и иные формы перестрахования) и обеспечение экспортных кредитов, экспортоориентированного финансирования и инвестиций от предпринимательских и (или) политических рисков согласно порядку, утверждаемому советом директоров в соответствии со статьей 2 настоящего Устава;
д) подготовка и организационное обеспечение заседаний совета управляющих и совета директоров;
е) подготовка и представление на утверждение совета директоров отчетности за финансовый год, проектов бюджета (плана доходов и расходов) Компании на каждый финансовый год;
ж) подготовка и представление на утверждение совета директоров положения об оплате труда работников Компании;
з) принятие решений, касающихся размещения и привлечения средств, определение рациональной структуры активов и пассивов Компании с целью поддержания их ликвидности и получения прибыли, обеспечение контроля за рисками и ликвидностью;
и) утверждение внутренних документов (включая порядки, положения, правила, регламенты, инструкции, требования, процедуры и иные внутренние документы Компании), отнесенных к компетенции правления;
к) подготовка, предварительное рассмотрение и принятие решений о вынесении по инициативе правления на рассмотрение совета директоров внутренних нормативных документов, утверждение которых отнесено к компетенции совета директоров;
л) подготовка и вынесение на рассмотрение совета директоров проектов иных документов, утверждение которых отнесено к компетенции совета директоров,
м) утверждение организационной структуры и штатного расписания Компании;
н) определение условий социального обеспечения, оценки (аттестации), обучения сотрудников Компании в соответствии с законодательством страны пребывания;
о) проведение маркетинговых исследований, осуществление консультационной, исследовательской и просветительской деятельности в области перестрахования;
п) рассмотрение других вопросов деятельности Компании, вносимых для рассмотрения правлением по решению председателя правления и не отнесенных к компетенции совета управляющих и совета директоров.

3. Басқарманың сандық құрамын директорлар кеңесі айқындайды. Басқарма мүшелерін директорлар кеңесі лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады. Басқарма мүшелері бір мезгілде басқарушылар кеңесінің мүшесі және (немесе) директорлар кеңесінің мүшесі бола алмайды.
Басқарма мүшелерін тағайындау кезінде және олардың өз міндеттерін орындау кезеңінде мүдделер қақтығысының болмауы қағидаты қамтамасыз етілуге тиіс.
Басқарма төрағасының ұсынысы бойынша директорлар кеңесі басқарма құрамына Компанияның құрылымдық бөлімшелерінің басшыларын енгізу туралы шешім қабылдайды. Басқарма мүшелерінің арасында міндеттерді бөлуді оның төрағасы жүзеге асырады. Қажет болған жағдайда директорлар кеңесі басқарма құрамын және оның мүшелерінің санын қайта қарай алады.
4. Басқарманың отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ 2 айда кемінде 1 рет өткізіледі. Егер отырысқа басқарма мүшелерінің жалпы санынан кемінде үштен екісі қатысатын болса, оның күші бар деп саналады.
Басқарма отырысында шешімдер жай көпшілік дауыспен қабылданады. Шешім қабылдау кезінде басқарманың әрбір мүшесі 1 дауысқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда басқарма төрағасының даусы шешуші болып табылады. Басқарма қабылдаған шешімдер орындау үшін міндетті болып табылады.
Басқарма мүшелері басқарма отырыстарының хаттамаларына өз ескертулері мен ұсыныстарын енгізуге құқылы. Басқарма отырысының хаттамасына басқарма торағасы қол қояды.
18-бап
Басқарма төрағасы
1. Басқарма торағасы Компания мен басқарманың қызметін осы Жарғыда және басқарушылар кеңесі мен директорлар кеңесінің шешімдерінде айқындалған өз құзыреті мен өкілеттіктері шеңберінде басқарады.
2. Басқарма төрағасын директорлар кеңесі 5 жылдан аспайтын мерзімге тағайындайды.
Басқарма төрағасы:
кеңесші дауыс құқығымен директорлар кеңесінің отырыстарына;
дауыс беру құқығынсыз басқарушылар кеңесінің отырыстарына қатысады.
Басқарма төрағасы бір мезгілде басқарушылар кеңесінің мүшесі және (немесе) директорлар кеңесінің мүшесі бола алмайды.
3. Басқарма төрағасы Компанияның ресми өкілі болып табылады және оған мынадай өкілеттіктер:
а) басқарушылар кеңесінің, директорлар кеңесінің және басқарманың шешімдеріне сәйкес Компанияның ағымдағы қызметін басқару;
б) Компания атынан (сенімхатсыз) операциялар мен мәмілелер жасау, мемлекеттермен, халықаралық қаржы және басқа да ұйымдармен қатынастарда Компанияның мүдделерін білдіру;
в) Компания қызметкерлерін жұмысқа қабылдау және жұмыстан босату, олардың лауазымдық міндеттерін айқындау, Компанияның директорлар кеңесі бекіткен бюджет шеңберінде Компания қызметкерлеріне еңбегіне ақы төлеу, сыйлықақы беру және өзге де көтермелеу мөлшерін белгілеу;
г) ішкі аудит қызметінің дербес құрамы бойынша ұсыныстар енгізу;
д) Компанияның барлық қызметкері орындауға міндетті бұйрықтар шығару және тапсырмалар беру, сондай-ақ сенімхаттар ресімдеу;
е) Компания қатысушыларының тізімін жүргізу берілген.

3. Численный состав правления определяется советом директоров. Члены правления назначаются на должность и освобождаются от должности советом директоров. Члены правления не могут одновременно являться членом совета управляющих и (или) членом совета директоров.
При назначении членов правления и в период выполнения ими своих обязанностей должен обеспечиваться принцип отсутствия конфликта интересов.
По представлению председателя правления совет директоров принимает решение о включении в состав правления руководителей структурных подразделений Компании. Распределение обязанностей между членами правления осуществляется его председателем. В случае необходимости совет директоров может пересмотреть состав правления и количество его членов.
4. Заседания правления проводятся по мере необходимости, но не реже 1 раза в 2 месяца. Заседание считается действительным, если на нем присутствует не менее двух третей от общего количества членов правления.
Решения на заседании правления принимаются простым большинством голосов. При принятии решений каждый член правления имеет 1 голос. При равенстве голосов голос председателя правления является решающим. Принятые правлением решения являются обязательными для исполнения.
Члены правления вправе включать в протоколы заседаний правления свои замечания и предложения. Протокол заседания правления подписывается председателем правления.
Статья 18
Председатель правления
1. Председатель правления руководит деятельностью Компании и правления в рамках своей компетенции и полномочий, определенных настоящим Уставом и решениями совета управляющих и совета директоров.
2. Председатель правления назначается советом директоров на срок не более 5 лет.
Председатель правления участвует:
в заседаниях совета директоров с правом совещательного голоса;
в заседаниях совета управляющих без права голоса.
Председатель правления не может одновременно являться членом совета управляющих и (или) членом совета директоров.
3. Председатель правления является официальным представителем Компании и наделен следующими полномочиями:
а) управление текущей деятельностью Компании в соответствии с решениями совета управляющих, совета директоров и правления;
б) совершение от имени Компании (без доверенности) операций и сделок, представление интересов Компании в отношениях с государствами, международными финансовыми и другими организациями;
в) прием на работу и увольнение сотрудников Компании, определение их должностных обязанностей, установление размера оплаты труда, премирования и иных поощрений сотрудников Компании в рамках утвержденного советом директоров Компании бюджета;
г) внесение предложений по персональному составу службы внутреннего аудита;
д) издание приказов и дача поручений, обязательных для исполнения всеми сотрудниками Компании, а также оформление доверенностей;
е) ведение списка участников Компании.

4. Басқарма торағасы басқарушылар кеңесі мен директорлар кеңесінің алдында олардың шешімдерінің орындалуы, Компанияның жұмысын ұйымдастыру және оның қызметінің нәтижесі үшін жауаптылықта болады.
5. Басқарма төрағасы болмаған кезде немесе оның оз міндеттерін орындауы мүмкін болмаған жағдайда оның функциялары мен өкілеттіктерін оның орынбасарларының бірі (олар болған кезде) немесе басқарма мүшелері жүзеге асырады.
IV бөлім
Компания қызметінің жекелеген аспектілері
19-бап
Компанияның халықаралық ұйым ретіндегі мәртебесі, саяси қызметке тыйым салу
1. Компания,      басқарма торағасы, басқарма төрағасының орынбасарлары (олар болған жағдайда), басқарма мүшелері мен Компания қызметкерлері оз шешімдерінде осы Жарғыда көзделген компанияның мүдделерін, оның мақсаттары мен функцияларын ғана басшылыққа алады.
Басқарма торағасы, басқарма төрағасының орынбасарлары (олар болған жағдайда), басқарма мүшелері мен Компания қызметкерлері өз міндеттерін орындау кезінде тек Компанияның мүддесі үшін әрекет етеді.
Компания қатысушылары өз міндеттерін орындау кезінде көрсетілген адамдардың біреуіне қысым көрсетудің кез келген әрекетінен бас тартады.
2. Компания өзінің мақсаттарына немесе функцияларына қандай да бір түрде зиян келтіруі, оларды шектеуі, олардан ауытқуға әкелуі немесе өзгеше түрде оларды өзгертуі мүмкін ресурстарды тартуға, көмек алуға немесе өзге де жәрдемдесу түріне қатыспайды.
3. Компания, басқарма торағасы, басқарма төрағасының орынбасарлары (олар болған жағдайда), басқарма мүшелері мен Компания қызметкерлері қатысушы мемлекеттердің кез келгенінде болып жатқан саяси оқиғаларға араласпауға тиіс. Компанияның басқару органдарының шешімдері қатысушылардың саяси қысымымен қабылданбауға тиіс.
Шешім қабылдау кезінде Компанияның басқару органдары осы Жарғының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған пайымдауды ғана басшылыққа алуға тиіс.
20-бап
Байланыс арналары
Әрбір қатысушы өзінің ресми органын немесе өкілін айқындайды, онымен Компания осы Жарғы шеңберінде туындайтын мәселелерді шешеді.
21-бап
Компанияның жұмыс және ресми тілі
Компанияның жұмыс және ресми тілі орыс тілі болып табылады.
22-бап
Компанияның қаржы жылы
Компанияның қаржы жылы 1 қаңтарда басталып, 31 желтоқсанда аяқталады.
23-бап
Компанияның аудиті және есептерді жариялау
1. Компанияның қаржы-шаруашылық қызметін бақылауды жүзеге асыру үшін оның құрылымында дербес құрамын директорлар кеңесі оны ұзарту мүмкіндігімен 1 жыл мерзімге бекітетін ішкі аудит қызметі құрылады. Ішкі аудит қызметі директорлар кеңесіне есеп береді.
2. Компанияның жылдық қаржылық есептілігінің дұрыстығын тексеру және растау үшін жыл сайын Компанияның тәуелсіз сыртқы аудиті жүргізіледі.
Аудит жүргізуге лицензиясы бар және Компаниямен немесе оның қатысушыларымен мүліктік мүдделермен байланысты емес тәуелсіз халықаралық кәсіби аудиторлық ұйымды іріктеу тәртібін директорлар кеңесі айқындайды.
Директорлар кеңесі жыл сайын іріктеу нәтижесі бойынша үздік деп танылған тәуелсіз халықаралық кәсіби аудиторлық ұйымды бекітеді және онымен келісімшарт жасасу құқығын басқарма төрағасына береді.

4. Председатель правления несет ответственность перед советом управляющих и советом директоров за исполнение их решений, организацию работы Компании и результаты ее деятельности.
5. В отсутствие председателя правления или в случае невозможности выполнения им своих обязанностей его функции и полномочия осуществляет один из его заместителей (при наличии таковых) или членов правления.
Раздел IV
Отдельные аспекты деятельности Компании
Статья 19
Статус Компании как международной организации, запрет политической деятельности
1. Компания, председатель правления, заместители председателя правления (при наличии таковых), члены правления и сотрудники Компании в своих решениях руководствуются исключительно интересами Компании, ее целями и функциями, предусмотренными настоящим Уставом.
Председатель правления, заместители председателя правления (при наличии таковых), члены правления и сотрудники Компании при выполнении своих обязанностей действуют только в интересах Компании.
Участники Компании воздерживаются от любых попыток оказывать давление на кого-либо из указанных лиц при выполнении ими своих обязанностей.
2. Компания не участвует в привлечении ресурсов, получении помощи или иного рода содействия, которые могут каким бы то ни было образом нанести ущерб ее целям или функциям, ограничить их, привести к отклонению от них или иным образом изменить их.
3. Компания, председатель правления, заместители председателя правления (при наличии таковых), члены правления и сотрудники Компании не должны вмешиваться в политические события, происходящие в любом из государств - участников. Решения органов управления Компании не должны приниматься под политическим давлением участников.
При принятии решений органы управления Компании должны руководствоваться исключительно соображениями, направленными на достижение целей настоящего Устава.
Статья 20
Каналы связи
Каждый участник определяет свой официальный орган или представителя, с которым Компания разрешает вопросы, возникающие в рамках настоящего Устава.
Статья 21
Рабочий и официальный язык Компании
Рабочим и официальным языком Компании является русский язык.
Статья 22
Финансовый год Компании
Финансовый год Компании начинается 1 января и заканчивается 31 декабря.
Статья 23
Аудит Компании и публикация отчетов
1. Для осуществления контроля за финансово-хозяйственной деятельностью Компании в ее структуре создается служба внутреннего аудита, персональный состав которой утверждается советом директоров сроком на 1 год с возможностью его продления. Служба внутреннего аудита подотчетна совету директоров.
1. Для проверки и подтверждения достоверности годовой финансовой отчетности Компании ежегодно проводится независимый внешний аудит Компании.
Порядок отбора независимой международной профессиональной аудиторской организации, имеющей лицензию на проведение аудита и не связанной имущественными интересами с Компанией или ее участниками, определяется советом директоров.
Совет директоров ежегодно утверждает независимую международную профессиональную аудиторскую организацию, признанную лучшей по результатам отбора, и предоставляет право на заключение контракта с ней председателю правления.

3. Компания қатысушыларға жылдық есепті және қаржылық есептілік туралы аудиторлық қорытындыны есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші тоқсанының соңғы күнінен кешіктірмей жібереді.
Компания өзінің қаржылық есептерін және жариялануы сақтандыру қызметінің жалпы қабылданған қағидаттарын негізге ала отырып, оз мақсаттарына қол жеткізу және ез функцияларын орындау үшін орынды болып көрінетін өзге де есептерін жариялайды.
24-бап
Компания қызметіне ревизия жасау
1. Компанияның қызметіне ревизия жасауды директорлар кеңесі 4 жыл мерзімге бекітетін Компанияның ревизиялық комиссиясы жүзеге асырады. Компанияның ревизиялық комиссиясының құрамына ревизиялық комиссиясының төрағасы және оның мүшелері кіреді.
2. Компанияның ревизиялық комиссиясының төрағасы мен мүшелері компанияда ешқандай лауазымдарды атқара алмайды.
3. Ревизияларды ұйымдастыру мен жүргізу тәртібін директорлар кеңесі айқындайды.
4. Басқарма төрағасы Компанияның ревизиялық комиссиясының қарамағына ревизия жасауды жүзеге асыру үшін қажетті барлық материалдарды береді.
5. Компанияның ревизиялық комиссиясының есептері директорлар кеңесіне жылына кемінде 1 рет ұсынылады.
V бөлім
Компания құрамынан шығу, Компания қызметін тоқтата тұру,
Компанияны тарату
25-бап
Қатысушылардың компания құрамынан шығуы
1. Кез келген қатысушы басқарушылар кеңесін өзінің ниеті туралы жазбаша хабардар ете отырып, өз қалауы бойынша Компания құрамынан шығуға құқылы.
Басқарушылар кеңесі көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап:
а) Компанияның құрамынан шығу құқығын қоспағанда, Келісімге және (немесе) осы Жарғыға сәйкес осы қатысушыға берілген барлық құқықтар тоқтатыла тұрады;
б) бұл қатысушының басқарушылар кеңесі не директорлар кеңесі қандай да бір шешімдер қабылдаған кезде дауыс беруге құқығы жоқ. Бүл ретте Компания құрамынан шыққанға дейін оның Компания алдындағы барлық тікелей және жанама міндеттемелері сақталады;
в) бұл қатысушы Компания құрамынан шығу ниеті туралы хабарламаны алғаннан кейін қайта сақтандыру шарттарын жасасу кезінде Компания қабылдаған тәуекелдер бойынша міндеттемелерді көтермейді, сондай-ақ Компанияның кірісі мен шығысын бөлуге қатыспайды.
2. Басқарушылар кеңесі қатысушыдан оның Компания құрамынан шығу ниеті туралы хабарлама алған күннен бастап 6 ай ішінде Компания мен осы қатысушы арасындағы қатынастарды реттеу мерзімі мен тәртібі туралы келісім жасалуға тиіс.
3. Басқарушылар кеңесі қатысушыдан оның Компания құрамынан шығу ниеті туралы хабарламаны алған күннен бастап 6 ай өткенге дейін не Компания мен Компания қатысушысы арасындағы қатынастарды реттеу мерзімі мен тәртібі туралы келісім жасасқан күнге дейін бүл қатысушы басқарушылар кеңесін көрсетілген хабарламаның күшін жою туралы жазбаша түрде хабардар ете алады.

3. Компания направляет участникам годовой отчет и аудиторское заключение о финансовой отчетности не позднее последнего дня первого квартала года, следующего за отчетным.
Компания публикует свои финансовые отчеты и иные отчеты, публикация которых представляется ей целесообразной для достижения своих целей и выполнения своих функций, исходя из общепринятых принципов страховой деятельности.
Статья 24
Ревизия деятельности Компании
1. Ревизия деятельности Компании осуществляется ревизионной комиссией Компании, утверждаемой советом директоров сроком на 4 года. В состав ревизионной комиссии Компании входят председатель ревизионной комиссии и ее члены.
2. Председатель и члены ревизионной комиссии Компании не могут занимать никакие должности в Компании.
3. Организация и порядок проведения ревизий определяются советом директоров.
4. Председатель правления предоставляет в распоряжение ревизионной комиссии Компании все необходимые для осуществления ревизии материалы.
5. Отчеты ревизионной комиссии Компании представляются совету директоров не реже 1 раза в год.
Раздел V
Выход из состава Компании, приостановление деятельности Компании, ликвидация Компании
Статья 25
Выход участников из состава Компании
1. Любой участник вправе по своему усмотрению выйти из состава Компании, письменно уведомив совет управляющих о своем намерении.
С даты получения советом управляющих указанного уведомления:
а) все права, предоставленные этому участнику в соответствии с Соглашением и (или) настоящим Уставом, за исключением права на выход из состава Компании, приостанавливаются;
б) этот участник не вправе голосовать при принятии советом управляющих либо советом директоров каких-либо решений. При этом за ним сохраняются все прямые и косвенные обязательства перед Компанией до выхода из состава Компании;
в) этот участник не несет обязательства по рискам, принятые Компанией при заключении договоров перестрахования после получения уведомления о намерении этого участника выйти из состава Компании, а также не участвует в распределении доходов и расходов Компании.
2. В течение 6 месяцев с даты получения советом управляющих уведомления от участника о его намерении выйти из состава Компании должно быть заключено соглашение о сроке и порядке урегулирования отношений между Компанией и этим участником.
3. До истечения 6 месяцев с даты получения советом управляющих уведомления от участника о его намерении выйти из состава Компании либо до даты заключения соглашения о сроке и порядке урегулирования отношений между Компанией и участником Компании этот участник может в письменном виде уведомить совет управляющих об аннулировании указанного уведомления.

4. Басқарушылар кеңесін Компания құрамынан шығу ниеті туралы хабардар еткен қатысушы өзі мен Компания арасындағы қатынастарды реттеу мерзімі мен тәртібі туралы келісім жасалған күннен бастап, бірақ басқарушылар кеңесі жазбаша хабарлама алған күннен бастап 6 айдан кешіктірмей Компания қызметіне өзінің қатысуын тоқтатады.
5. Қатысушы мемлекеттің Компания қызметіне қатысуы тоқтатылған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей осы баптың 4-тармағына сәйкес Компания Келісімнің депозитарийіне осындай мемлекеттің Компания құрамынан шығуы туралы хабарлама жібереді.
26-бап
Бұрынғы қатысушылармен есеп айырысуды реттеу
1. Компания мен қатысушы, Компания қызметіне қатысу тоқтатылған күнге дейін Компанияның жарғылық капиталындағы осы қатысушының үлесін өзара тиімді шарттарда сатып алу туралы уағдаластыққа қол жеткізе алады.
2. Егер Компания қатысушыдан Компания құрамынан шығу ниеті туралы жазбаша хабарламасын алған күннен бастап 6 ай өткен соң жарғылық капиталдағы оның үлесін сатып алу туралы уағдаластыққа қол жеткізілмесе, Компания бұл үлесті сатып алуды мынадай шарттарда жүзеге асырады:
а) сатып алу бағасы Компания қатысушыдан Компания құрамынан шығу ниеті туралы хабарламасын алған күнгі Компанияның таза активтерінің құнына және Компанияның жарғылық капиталындағы осы қатысушының төленген үлесінің көлеміне қарай айқындалады;
б) үлесті төлеу Компанияның қаржылық жай-күйін ескере отырып, басқарушылар кеңесі айқындайтын мөлшерде және мерзімде бірнеше кезеңде жүргізіледі;
в) төлемдер сатып алу бағасы ретінде тиесілі сомада, осы Жарғының 25-бабы 1-тармағының "б" тармақшасында көзделген Компания алдындағы міндеттемелердің жалпы сомасынан асатын шекте, бірнеше кезеңмен жүргізілуі мүмкін;
г) қатысушыға оның үлесін сатып алғаны үшін тиесілі сома қатысушы немесе оның кез келген құрылымы басқарушылар кеңесінің қалауы бойынша оның үлесін сатып алғаны үшін қатысушыға тиесілі соманың есебіне жатқызылуы мүмкін қандай да бір соманы төлеу жөніндегі Компания алдындағы қаржылық міндеттемелерді реттеген сәтке дейін ұсталады;
д) егер Компания қатысушының Компания құрамынан шығу күніне өзінде бар қайта сақтандыру осы Жарғыға сәйкес қабылданған қайта сақтандыру бойынша тәуекелдері бойынша таза шығынға ұшыраса және осындай залалдың сомасы осы операциялар бойынша берілген резервтердің сомасынан асып кетсе, мұндай қатысушы Компанияның талабы бойынша, егер мұндай залал сатып алу бағасын айқындау кезінде есепке алынған болса, оның үлесін сатып алу бағасы кемитіндей соманы өтейді;
е) қатысушыға оның үлесін сатып алғаны үшін тиесілі ешқандай сома Компания қатысушыдан оның Компания құрамынан шығу ниеті туралы хабарламасын алған күннен бастап 6 айдан бұрын төленбейді. Егер қатысушы Компания құрамынан шыққан күннен бастап 6 ай ішінде басқарушылар кеңесі осы Жарғының 12-бабының "ж" тармақшасында көзделген Компанияны таратуға бастамашылық жасау туралы шешім қабылдаса, Компания мен осындай қатысушы арасындағы барлық құқықтық қатынастар осы Жарғының 29-бабының 4-тармағында көзделген ережелермен реттеледі.

4. Участник, уведомивший совет управляющих о своем намерении выйти из состава Компании, прекращает свое участие в деятельности Компании с даты заключения соглашения о сроке и порядке урегулирования отношений между ним и Компанией, по нс позднее 6 месяцев с даты получения советом управляющих письменного уведомления.
5. Не позднее 3 рабочих дней с даты прекращения участия государства - участника в деятельности Компании в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи Компания направляет депозитарию Соглашения уведомление о выходе такого государства из состава Компании.
Статья 26
Урегулирование расчетов с бывшими участниками
1. Компания и участник до даты прекращения участия в деятельности Компании могут достичь договоренности о выкупе доли этого участника в уставном капитале Компании на взаимовыгодных условиях.
2. В случае, если по истечении 6 месяцев с даты получения Компанией от участника письменного уведомления о его намерении выйти из состава Компании договоренность о выкупе его доли в уставном капитале не достигнута, выкуп этой доли осуществляется Компанией на следующих условиях:
а) цена выкупа определяется исходя из стоимости чистых активов Компании на дату получения Компанией от участника уведомления о его намерении выйти из состава Компании и объема оплаченной доли этого участника в уставном капитале Компании;
б) выплата доли производится в несколько этапов в том размере и в те сроки, которые определит совет управляющих с учетом финансового состояния Компании;
в) выплаты могут производиться в несколько этапов в тех пределах, в каких суммы, причитающиеся в качестве выкупной цены, превышают общую сумму обязательств перед Компанией, предусмотренных подпунктом "б" пункта 1 статьи 25 настоящего Устава;
г) сумма, причитающаяся участнику за выкуп его доли, удерживается до момента урегулирования участником или любой из его структур финансовых обязательств перед Компанией по выплате какой-либо суммы, которая по усмотрению совета управляющих может быть зачтена в счет суммы, причитающейся участнику за выкуп его доли;
д) если Компания понесет чистый убыток по имеющимся у нее на дату выхода участника из состава Компании рискам по перестрахованию, принятым в соответствии с настоящим Уставом, и сумма такого убытка превысит сумму резервов, предоставленных по этим операциям, такой участник по требованию Компании погашает сумму, на которую цена выкупа его долей уменьшилась бы, если бы такой убыток был принят в расчет при определении цены выкупа;
е) никакие суммы, причитающиеся участнику за выкуп его доли, не выплачиваются ранее 6 месяцев с даты получения Компанией уведомления от участника о его намерении выйти из состава Компании. Если в течение 6 месяцев с даты выхода участника из состава Компании совет управляющих принимает решение об инициировании ликвидации Компании, предусмотренное подпунктом "ж" статьи 12 настоящего Устава, все правоотношения между Компанией и таким участником регулируются положениями, предусмотренными пунктом 4 статьи 29 настоящего Устава.

3. Бұрынғы қатысушымен есеп айырысуды реттеу нәтижесі бойынша оның Компанияның жарғылық капиталындағы Компания сатып алған үлесі басқарушылар кеңесінің шешімі бойынша басқа қатысушыларға ұсынылуы мүмкін.
27-бап
Компанияға қатысуды тоқтата тұру
1. Егер қатысушы Компания алдындағы оз міндеттемелерін орындамаса, басқарушылар кеңесінің шешімі бойынша оның Компанияға қатысуы тоқтатыла тұруы мүмкін.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген қатысушының Компанияға қатысуын тоқтата түру кезеңіндегі қызметі осы Жарғының 25-бабының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалады.
3. Егер қатысушының Компанияға қатысуын тоқтата түру туралы шешім қабылданған күннен бастап 1 жыл еткен соң басқарушылар кеңесі оның құқықтарын қалпына келтіру туралы шешім қабылдамаса, бүл қатысушы Компания құрамынан шығарылды деп саналады. Оның Компаниямен арасындағы одан арғы құқықтық қатынастар осы Жарғының 25 және 26- баптарына сәйкес реттелетін болады.
28-бап
Компания қызметін уақытша тоқтата түру
Басқарма төтенше жағдайда басқарушылар кеңесі қабылдайтын шешім бойынша, басқарушылар кеңесі қалыптасқан жағдайды қарағанға дейін және бұрын жасалған келісімдер бойынша барлық міндеттемелерді сақтап және орындап, өзі қажетті шаралар қабылдағанға дейін Компанияның қайта сақтандыру жөніндегі қызметін уақытша тоқтата алады.
29-бап
Компанияның қызметін тоқтату және оны тарату
1. Компанияны таратуға бастамашылық жасау туралы шешімді, сондай-ақ тарату туралы шешімді басқарушылар кеңесі қабылдайды.
2. Басқарушылар кеңесі Компанияны таратуға бастамашылық жасау туралы шешім қабылдаған кезде, өз активтерін сақтау және қаржылық міндеттемелерді реттеу жөніндегі қызметті қоспағанда, Компания өз қызметін дереу тоқтатады.
Міндеттемелерді түпкілікті реттегенге және активтерді бөлгенге дейін Компания мен оның қатысушыларының барлық өзара құқықтары мен міндеттемелері сақталады.
3. Кредиторларға төлем Компания активтерінің есебінен жүргізіледі. Кредиторларға төлемді жүзеге асыру алдында басқарма төлемдердің талаптарды ұстаушылар арасында пропорционалды түрде төленуін қамтамасыз ету үшін қажетті шаралар қабылдайды.
4. Компания активтерін бөлу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
а) активтер қатысушылар арасында Компанияның кредиторлар алдындағы барлық міндеттемелері өтелгеннен кейін немесе оларды өтеу үшін резерв құрылғаннан кейін бөлінеді;
б) Компания активтерін бөлу әрбір қатысушы енгізген жарғылық капиталдағы үлесінің мөлшеріне пропорционалды түрде жүргізіледі және директорлар кеңесі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады. Қатысушылар арасында бөлінетін активтер ақшалай және ақшалай емес нысанда көрсетілуі мүмкін. Қатысушы Компания алдындағы қаржылық міндеттемелерді орындағанға дейін бөлінген активтерден оз үлесін алуға құқығы жоқ;
в) осы тармаққа сәйкес бөлінетін активтерді алатын қатысушы осы активтерге қатысты олар бөлінгенге дейін Компания осы активтерге қатысты пайдаланған ұқсас құқықтарды пайдаланады.
VI бөлім
Компанияның иммунитеттері, артықшылықтары мен жеңілдіктері

3. По результатам урегулирования расчетов с бывшим участником его доля в уставном капитале Компании, выкупленная Компанией, может быть но решению совета управляющих предложена другим участникам.
Статья 27
Приостановление участия в Компании
1. Если участник не выполняет своих обязательств перед Компанией, по решению совета управляющих его участие в Компании может быть приостановлено.
2. Деятельность участника, указанного в пункте 1 настоящей статьи, в период приостановления его участия в Компании определяется порядком, предусмотренным пунктом 1 статьи 25 настоящего Устава.
3. Если по истечении 1 года со дня принятия решения о приостановлении участия в Компании совет управляющих не принимает решения о восстановлении участника в его правах, этот участник считается исключенным из состава Компании. Дальнейшие правоотношения между ним и Компанией регулируются в соответствии со статьями 25 и 26 настоящего Устава.
Статья 28
Временное приостановление деятельности Компании
В чрезвычайной ситуации правление по решению, принимаемому советом управляющих, может временно приостановить деятельность Компании по перестрахованию до рассмотрения советом управляющих создавшегося положения и принятия им необходимых мер с сохранением и исполнением всех обязательств но ранее заключенным соглашениям.
Статья 29
Прекращение деятельности и ликвидация Компании
1. Решение об инициировании ликвидации, а также о ликвидации Компании принимается советом управляющих.
2. При принятии советом управляющих решения об инициировании ликвидации Компании Компания немедленно прекращает свою деятельность, за исключением деятельности по сохранению своих активов и урегулированию финансовых обязательств.
До окончательного урегулирования обязательств и распределения активов сохраняются все взаимные права и обязательства Компании и се участников.
3. Выплаты кредиторам производятся за счет активов Компании. Перед осуществлением выплат кредиторам правление принимает необходимые меры для обеспечения пропорционального распределения выплат между держателями требований.
4. Распределение активов Компании осуществляется в следующем порядке:
а) активы между участниками распределяются после погашения всех обязательств Компании перед кредиторами или после создания резерва для их погашения;
б) распределение активов Компании производится пропорционально размерам долей в уставном капитале, внесенных каждым участником, и осуществляется в порядке, установленном советом директоров. Активы, распределяемые между участниками, могут быть выражены в денежной и не в денежной форме. Участник не имеет права на получение своей доли распределенных активов до выполнения финансовых обязательств перед Компанией;
в) участник, получающий распределяемые активы в соответствии с настоящим пунктом, пользуется в отношении этих активов аналогичными правами, которыми пользовалась Компания в отношении этих активов до их распределения.
Раздел VI
Иммунитеты, привилегии и льготы Компании

30-бап
Компанияның иммунитеттері мен артықшылықтары
1. Өз мақсаттарына қол жеткізу және өз функцияларын орындау үшін Компанияға әрбір қатысушы мемлекеттің аумағында осы бөлімде көзделген және Компания мен қатысушы мемлекеттер арасында жасалған келісімдерге сәйкес белгіленген иммунитеттер, артықшылықтар мен жеңілдіктер беріледі.
2. Компания өз өкілеттіктерін жүзеге асырудың салдары болып табылмайтын немесе осы өкілеттіктерді жүзеге асыруға байланысты емес жағдайды қоспағанда, сот қудалауының кез келген нысанынан иммунитетке ие болады. Компания мен қатысушы арасында осы Жарғының 34-бабының қолданылу аясына жататын дауларды қоспағанда, Компанияға қарсы талап қою Компания орналасқан не филиалы, өкілдігі немесе еншілес компаниясы бар не соттың шақыру қағазын немесе процесс туралы хабарламаны қабылдау мақсатында агентті тағайындаған не бағалы қағаздар шығарған немесе оларға кепілдік берген мемлекет аумағындағы құзыретті сотқа ғана берілуі мүмкін.
3. Осы баптың 2-тармағының ережелеріне қарамастан, Компанияға қарсы ешқандай іс-қимыл жасалмайды және осындай қатысушының атынан әрекет ететін немесе талап қоятын кез келген қатысушы немесе өзге тұлға, орган мен мекеме тарапынан талап қою арызы берілмейді. Қатысушылар осы Жарғыда, Компанияның ережелері мен регламенттерінде, сондай-ақ Компанияның қатысушы мемлекеттердің үкіметтері және халықаралық қаржы ұйымдары арасында жасалған келісімдерінде көзделген дауларды шешу үшін арнаулы рәсімдерді пайдалана алады.
4. Қатысушы мемлекеттердің аумағындағы Компанияның мүлкі мен активтері Компанияға қатысты түпкілікті сот шешімі шығарылғанға дейін тінтуден, реквизициялаудан, тыйым салудан, тәркілеуден, экспроприациялаудан немесе алып қоюдың не иеліктен шығарудың өзге де нысанынан иммунитеттерге ие болады.
5. Компанияның барлық мүлкі мен активтері, олардың орналасқан жеріне қарамастан, кез келген шектеуден, нұсқамалардан және мораторийлерден босатылған.
6. Қатысушы мемлекеттердің аумағындағы Компанияға тиесілі не ол иесі болып табылатын архивке, мүлікке, құжаттарға, сондай-ақ кез келген ақпаратқа қол сұғылмайды.
7. Қатысушы мемлекеттер Компанияға оның ресми байланысы үшін осы қатысушы мемлекеттердің үкіметтері кез келген басқа мемлекетке, оның дипломатиялық өкілдіктерін қоса алғанда, пошта жөнелтілімдеріне, каблограммаларға, жеделхаттарға, радиограммаларға, телефонды және басқа да байланыс құралдарын пайдалануға қатысты басымдыққа, тарифтер мен мөлшерлемелерге, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары үшін мәліметтер беру мақсатында төмендетілген ставкаларды қолдануға қатысты беретін шарттардан кем емес қолайлы жағдай жасайды. Көрсетілген қызметтерді төлеуге байланысты барлық шығыстар Компания қаражаты есебінен жүргізіледі.

Статья 30
Иммунитеты и привилегии Компании
1. Для достижения своих целей и выполнения своих функций Компания наделяется на территории каждого государства - участника иммунитетами, привилегиями и льготами, предусмотренными настоящим разделом и установленными в соответствии с заключенными между Компанией и государствами - участниками соглашениями.
2. Компания обладает иммунитетом от любой формы судебного преследования, за исключением случаев, не являющихся следствием осуществления ее полномочий или не связанных с осуществлением этих полномочий. Иски против Компании, за исключением споров между Компанией и участником, подпадающих под действие статьи 34 настоящего Устава, могут быть поданы только в компетентный суд на территории государства, в котором Компания расположена, либо имеет филиал, представительство или дочернюю компанию, либо назначила агента с целью принятия судебной повестки или извещения о процессе, либо выпустила ценные бумаги или гарантировала их.
3. Независимо от положений пункта 2 настоящей статьи против Компании никакие действия не предпринимаются и иски не подаются со стороны любого участника или иного лица, органа и учреждения, действующего или предъявляющего требования от имени такого участника. Участники могут использовать специальные процедуры для разрешения споров, предусмотренные настоящим Уставом, положениями и регламентами Компании, а также соглашениями, заключенными между Компанией с правительствами государств - участников и международными финансовыми организациями.
4. Имущество и активы Компании, находящиеся на территориях государств - участников, обладают иммунитетами от обыска, реквизиции, ареста, конфискации, экспроприации или иной формы изъятия либо отчуждения до вынесения окончательного судебного решения в отношении Компании.
5. Все имущество и активы Компании независимо от их нахождения освобождены от любых ограничений, предписаний и мораториев.
6. Архивы, имущество, документы, а также любая информация, которые принадлежат Компании либо владельцем которых она является, неприкосновенны на территориях государств - участников.
7. Государства - участники предоставляют Компании для ее официальной связи не менее благоприятные условия, чем те, которые правительства этих государств-участников предоставляют любому другому государству, включая его дипломатические представительства, в отношении приоритета, тарифов и ставок на почтовые отправления, каблограммы, телеграммы, радиограммы, пользование телефоном и другими средствами связи, а также в отношении применения пониженных ставок с целью передачи сведений для средств массовой информации. Все расходы, связанные с оплатой указанных услуг, производятся за счет средств Компании.

8. Басқарушылар кеңесінің төрағасы және басқарушылар кеңесінің мүшелері, директорлар кеңесінің төрағасы және директорлар кеңесінің мүшелері, басқарма төрағасы, басқарма төрағасының орынбасарлары (олар болған жағдайда), басқарма мүшелері мен Компания қызметкерлері өздерінің қызметтік міндеттерін орындау кезінде жасаған іс-әрекеттеріне қатысты сот және әкімшілік қудалаудан кез келген нысанда иммунитеттерге ие болады. Осы тармақтың ережелері жоғарыда көрсетілген адамдардың іс-әрекеттерінен, оның ішінде жол-көлік оқиғаларының салдарынан туындаған азаматтардың өмірі мен денсаулығына зиян келтірілген кезде, азаматтық-құқықтық жауаптылық басталған жағдайда қолданылмайды.
31-бап
Салықтық жеңілдіктер
1. Компания, оның кірісі, мүлкі және басқа да активтері, сондай-ақ Келісімге және осы Жарғыға сәйкес қатысушы мемлекеттердің аумағында Компания жүзеге асыратын операциялар мен мәмілелер, қызмет көрсетудің нақты түрлері үшін төлемді білдіретіндерді қоспағанда, салықтардан, алымдардан, баждардан және басқа да төлемдерден босатылады.
2. Басқарма төрағасының, басқарма төрағасы орынбасарларының (мұндайлар болған кезде), басқарма мүшелері мен Компания қызметкерлерінің жалақысы мен сыйақысы салық салудан босатылады.
Әрбір қатысушы мемлекет осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген босатуды өз азаматтарына және өз аумағында тұрақты тұратын адамдарға қатысты қолданбауға құқылы.
3. Компания шығарған ешқандай міндеттемелерге немесе бағалы қағаздарға олардың ұстаушысы кім екеніне қарамастан, сондай-ақ олар бойынша дивидендтерге немесе пайыздарға қатысушы мемлекеттерде мынадай жағдайларда:
а) егер мұндай салықтар осындай міндеттемелерді немесе бағалы қағаздарды, Компания шығарғандықтан ғана олар кемсітілетін болып табылса;
б) егер мұндай салық салудың жалғыз негізі көрсетілген міндеттемелерді немесе бағалы қағаздарды шығару орны не олар шығарылған валюта болса, төленуге тиіс немесе төленеді, не Компанияға тиесілі қандай да бір мекеменің немесе қызмет орнының орналасқан жері болса, ешқандай салық салынбайды.
32-бап
Иммунитеттер мен артықшылықтардан бас тарту
Компания осы Жарғыда көзделген, оның пікірінше, Компанияның мүдделеріне сай келмейтін кез келген иммунитеттерден, артықшылықтардан немесе жеңілдіктерден бас тарта алады.
Басқарма төрағасын, басқарма төрағасының орынбасарларын (олар болған кезде) және басқарма мүшелерін қоспағанда, басқарма төрағасы оның пікірінше, мұндай иммунитет, артықшылық немесе жеңілдік сот төрелігін жүзеге асыруды қиындатқан және олардан бас тарту Компанияның мүдделеріне нұқсан келтірмеген болса, Компанияның кез келген қызметкеріне қатысты кез келген иммунитеттен, артықшылықтан немесе жеңілдіктен бас тартуға міндетті. Осыған ұқсас жағдайда басқарушылар кеңесі мен директорлар кеңесі басқарма төрағасына, басқарма төрағасының орынбасарларына (олар болған кезде) және басқарма мүшелеріне қатысты кез келген иммунитеттен, артықшылықтан немесе жеңілдіктен бас тартуға міндетті.
VII бөлім
Қорытынды ережелер

8. Председатель совета управляющих и члены совета управляющих, председатель совета директоров и члены совета директоров, председатель правления, заместители председателя правления (при наличии таковых), члены правления и сотрудники Компании обладают иммунитетами в любой форме от судебного и административного преследования в отношении действий, совершенных ими при исполнении служебных обязанностей. Положения настоящего пункта не применяются в случаях наступления гражданско- правовой ответственности при причинении вреда жизни и здоровью граждан, вызванных действиями вышеуказанных лиц, в том числе в результате дорожно-транспортных происшествий.
Статья 31
Налоговые льготы
1. Компания, ее доходы, имущество и другие активы, а также операции и сделки, осуществляемые Компанией в соответствии с Соглашением и настоящим Уставом на территориях государств - участников, освобождаются от налогов, сборов, пошлин и других платежей, за исключением тех, которые представляют собой плату за конкретные виды обслуживания.
2. Заработная плата и вознаграждение председателя правления, заместителей председателя правления (при наличии таковых), членов правления и сотрудников Компании освобождаются от налогообложения.
Каждое государство - участник вправе не применять указанное в абзаце первом настоящего пункта освобождение в отношении своих граждан и лиц, постоянно проживающих на его территории.
3. Никакие обязательства или ценные бумаги, выпущенные Компанией, независимо от того, кто является их держателем, а также дивиденды или проценты по ним не облагаются в государствах - участниках никакими налогами в следующих случаях:
а) если такие налоги являются дискриминационными в отношении таких обязательств или ценных бумаг только в силу того, что они выпущены Компанией;
б) если единственным основанием для такого налогообложения является место выпуска указанных обязательств или ценных бумаг, либо валюта, в которой они выпущены, подлежат оплате или оплачиваются, либо местонахождение какого-либо учреждения или места деятельности, принадлежащего Компании.
Статья 32
Отказ от иммунитетов и привилегий
Компания может отказаться от любых иммунитетов, привилегий или льгот, предусмотренных настоящим Уставом, которые, по ее мнению, не отвечают интересам Компании.
Председатель правления обязан отказаться от любого иммунитета, привилегии или льготы в отношении любого сотрудника Компании, за исключением председателя правления, заместителей председателя правления (при наличии таковых) и членов правления, когда, по его мнению, такой иммунитет, привилегия или льгота затрудняют осуществление правосудия и когда отказ от них не наносит ущерб интересам Компании. В аналогичных случаях совет управляющих и совет директоров обязаны отказаться от любого иммунитета, привилегии или льготы в отношении председателя правления, заместителей председателя правления (при наличии таковых) и членов правления.
Раздел VII
Заключительные положения