Иран Ислам Республикасының Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекет мәртебесін алу мақсатындағы міндеттемелері туралы меморандумды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 5 мамырдағы № 210 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған 2022 жылғы 16 қыркүйекте Самарқандта жасалған Иран Ислам Республикасының Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекет мәртебесін алу мақсатындағы міндеттемелері туралы меморандум бекітілсін.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 4 мамырдағы
№ 210 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Иран Ислам Республикасының Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекет мәртебесін алу мақсатындағы міндеттемелері туралы меморандум
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттер, Шанхай ынтымақтастық ұйымы (бұдан әрі - ШЫҰ немесе Ұйым) және Иран Ислам Республикасы
2002 жылғы 7 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымының Хартиясында (бұдан әрі - Хартия) бекітілген мақсаттар мен қағидаттарды және 2007 жылғы 16 тамыздағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің ұзақ мерзімді тату көршілік, достық және ынтымақтастық туралы шартының (бұдан әрі - Шарт), сондай-ақ ШЫҰ шеңберінде қабылданған басқа да халықаралық шарттар мен құжаттардың ережелерін ұстанатынын растай отырып,
2010 жылғы 11 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына жаңа мүшелерді қабылдау тәртібі туралы ережені (бұдан әрі - Ереже) және ШЫҰ-ға мүше мемлекеттер басшылары кеңесінің (бұдан әрі - МБК) Иран Ислам Республикасын Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше етіп қабылдау рәсімін бастау туралы 2021 жылғы 17 қыркүйектегі № 19 шешімін негізге ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап Меморандумның мәртебесі
Осы Меморандум халықаралық шарт болып табылады және ШЫҰ-ға мүше мемлекет мәртебесін алу мақсатында Иран Ислам Республикасы қабылдаған міндеттемелерді қамтиды.
2-бап
Иран Ислам Республикасының жалпы міндеттемелері
Иран Ислам Республикасы Хартияның мақсаттары мен қағидаттарын, Шарттың ережелерін, сондай-ақ ШЫҰ шеңберінде қабылданған халықаралық шарттар мен құжаттарды сақтауға міндеттенеді.
3-бап
Иран Ислам Республикасының ШЫҰ шеңберіндегі халықаралық шарттарға қосылуы
3.1. Иран Ислам Республикасы ШЫҰ шеңберінде қабылданған барлық халықаралық шарттар мен құжаттарға осы бапта көзделген мерзімдерде қосылуға міндеттенеді.
3.2. Иран Ислам Республикасының осы Меморандумның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы хабарламаны ШЫҰ Хатшылығы алған күннен бастап 2022 жылғы 1 желтоқсаннан кешіктірілмейтін мерзімде Иран Ислам Республикасы Хартияға, 2001 жылғы 15 маусымдағы Терроризмге, сепаратизмге және экстремизмге қарсы күрес туралы Шанхай конвенциясына және оларға хаттамаларға қосылуға міндеттенеді.

Об утверждении Меморандума об обязательствах Исламской Республики Иран в целях получения статуса государства – члена Шанхайской организации сотрудничества
Указ Президента Республики Казахстан от 4 мая 2023 года № 210
В соответствии с подпунктом 1) статьи 15 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Меморандум об обязательствах Исламской Республики Иран в целях получения статуса государства - члена Шанхайской организации сотрудничества, совершенный в Самарканде 16 сентября 2022 года.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 4 мая 2023 года № 210
МЕМОРАНДУМ
об обязательствах Исламской Республики Иран в целях получения статуса государства - члена Шанхайской организации сотрудничества
Государства - члены Шанхайской организации сотрудничества, Шанхайская организация сотрудничества (далее - ШОС или Организация) и Исламская Республика Иран, далее именуемые Сторонами,
подтверждая приверженность целям и принципам, закрепленным в Хартии Шанхайской организации сотрудничества от 7 июня 2002 года (далее - Хартия), и положениям Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств - членов Шанхайской организации сотрудничества от 16 августа 2007 года (далее - Договор), а также других международных договоров и документов, принятых в рамках ШОС,
основываясь на Положении о порядке приема новых членов в Шанхайскую организацию сотрудничества от 11 июня 2010 года (далее - Положение) и Решении № 19 Совета глав государств - членов ШОС (далее - СГГ) от 17 сентября 2021 года о начале процедуры приема Исламской Республики Иран в члены Шанхайской организации сотрудничества,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Статус Меморандума
Настоящий Меморандум является международным договором и содержит обязательства, принятые Исламской Республикой Иран в целях получения статуса государства - члена ШОС.
Статья 2
Общие обязательства Исламской Республики Иран
Исламская Республика Иран обязуется соблюдать цели и принципы Хартии, положения Договора, а также международные договоры и документы, принятые в рамках ШОС.
Статья 3
Присоединение Исламской Республики Иран к международным договорам в рамках ШОС
3.1. Исламская Республика Иран обязуется присоединиться ко всем международным договорам и документам, принятым в рамках ШОС, в сроки, предусмотренные в настоящей статье.
3.2. Исламская Республика Иран обязуется присоединиться к Хартии, Шанхайской конвенции о борьбе с терроризмом, сепаратизмом и экстремизмом от 15 июня 2001 года и протоколам к ним в срок не позднее 1 декабря 2022 года с даты получения Секретариатом ШОС уведомления о выполнении Исламской Республикой Иран внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Меморандума.

3.3. Осы баптың 3.2-тармағында көзделген рәсімдерді орындағаннан кейін Иран Ислам Республикасы осы Меморандумға № 1 қосымшада көрсетілген ШЫҰ шеңберіндегі халықаралық шарттарға 2023 жылғы 15 қаңтардан кешіктірілмейтін мерзімде қосылуға міндеттенеді.
3.4. Иран Ислам Республикасы осы баптың 3.2 және 3.3-тармақтарында аталған міндеттемелерді орындағаннан кейін және осы Меморандум күшіне енген жағдайда, Иран Ислам Республикасы осы Меморандумға № 2 қосымшада көрсетілген халықаралық шарттарға қосылу құқығын алады. Иран Ислам Республикасы оларға 2023 жылғы 15 сәуірден кешіктірілмейтін мерзімде қосылуға міндеттенеді.
3.5. ШЫҰ шеңберіндегі халықаралық шарттарға қосылу Иран Ислам Республикасы үшін осы баптың 3.2-тармағында және осы Меморандумға 1 және 2-қосымшаларда айтылған халықаралық шарттар күшіне енгеннен кейін орындалды деп есептеледі. Осыдан кейін МБК Ережеде белгіленген тәртіппен Иран Ислам Республикасына ШЫҰ-ға мүше мемлекет мәртебесін беру туралы шешім қабылдайды.
3.6. Иран Ислам Республикасы осы баптың 3.2-тармағында және осы Меморандумға 1 және 2-қосымшаларда айтылған халықаралық шарттарға қосылу мерзімдері бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда, Иран Ислам Республикасы ШЫҰ Хатшылығына қосылу мерзімдерін қайта қарау мүмкіндігі туралы өтінішпен бір рет қана жүгінуге құқылы. Бұл ретте Иран Ислам Республикасының ШЫҰ шеңберіндегі халықаралық шарттарға қосылуының жаңа мерзімдері осы Меморандумның 3.2, 3.3 және 3.5-тармақтарында белгіленген бастапқы мерзімдерден аспауға тиіс. ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің ұлттық үйлестірушілер кеңесі Иран Ислам Республикасының өтініші бойынша ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің Сыртқы істер министрлері кеңесіне (бұдан әрі - СІМК) ұсыным дайындайды. СІМК-нің ұсынымы бойынша МБК осы мәселе бойынша тиісті шешім қабылдайды.
3.7. Иран Ислам Республикасы Ұйымға кіргенге дейін қабылданған ШЫҰ органдарының шешімдері Иран Ислам Республикасы үшін осы баптың 3.5-тармағында аталған МБК шешімі қабылданған күннен бастап қолданылады.
4-бап ШЫҰ-ға кірудің қаржылық аспектілері
4.1. Иран Ислам Республикасының Ұйым бюджетіне жыл сайынғы жарнасының мөлшері ШЫҰ Хартиясында көзделген үлестік қатысу қағидаты негізінде және 2017 жылғы 1 желтоқсандағы ШЫҰ бюджетін қалыптастыру және атқару тәртібі туралы келісімге сәйкес айқындалады.
4.2. Иран Ислам Республикасының ШЫҰ бюджетіне үлестік жарнасы 5,8 пайызды құрайды. Осы Меморандум күшіне енгеннен кейін 2017 жылғы 1 желтоқсандағы ШЫҰ бюджетін қалыптастыру және атқару тәртібі туралы келісімге қосымшаға тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.

3.3. После выполнения процедур, предусмотренных в пункте 3.2 настоящей статьи, Исламская Республика Иран обязуется присоединиться в срок не позднее 15 января 2023 года к международным договорам в рамках ШОС, указанным в приложении № 1 к настоящему Меморандуму.
3.4. После выполнения Исламской Республикой Иран обязательств, упомянутых в пунктах 3.2 и 3.3 настоящей статьи, и при условии вступления в силу настоящего Меморандума Исламская Республика Иран получает право присоединиться к международным договорам, указанным в приложении № 2 к настоящему Меморандуму. Исламская Республика Иран обязуется присоединиться к ним в срок не позднее 15 апреля 2023 года.
3.5. Присоединение к международным договорам в рамках ШОС считается выполненным после вступления в силу для Исламской Республики Иран международных договоров, упомянутых в пункте 3.2 настоящей статьи и приложениях 1 и 2 к настоящему Меморандуму. После этого СГГ в установленном в Положении порядке принимает решение о предоставлении Исламской Республике Иран статуса государства - члена ШОС.
3.6. В случае невыполнения Исламской Республикой Иран обязательств по срокам присоединения к международным договорам, упомянутым в пункте 3.2 настоящей статьи и приложениях 1 и 2 к настоящему Меморандуму, Исламская Республика Иран вправе только один раз обратиться в Секретариат ШОС с просьбой о возможности пересмотра сроков присоединения. При этом новые сроки присоединения Исламской Республики Иран к международным договорам в рамках ШОС не должны превышать первоначальные сроки, обозначенные в пунктах 3.2, 3.3 и 3.5 настоящего Меморандума. Совет национальных координаторов государств - членов ШОС готовит рекомендацию Совету министров иностранных дел государств - членов ШОС (далее - СМИД) по обращению Исламской Республики Иран. СГГ по рекомендации СМИД принимает по данному вопросу соответствующее решение.
3.7. Решения органов ШОС, принятые до вступления Исламской Республики Иран в Организацию, действуют для Исламской Республики Иран с даты принятия решения СГГ, упомянутого в пункте 3.5 настоящей статьи.
Статья 4
Финансовые аспекты вступления в ШОС
4.1. Размер ежегодного взноса Исламской Республики Иран в бюджет Организации определяется на основе принципа долевого участия, предусмотренного Хартией ШОС, и в соответствии с Соглашением о порядке формирования и исполнения бюджета ШОС от 1 декабря 2017 года.
4.2. Долевой взнос Исламской Республики Иран в бюджет ШОС составит 5,8 процентов. После вступления в силу настоящего Меморандума в приложение к Соглашению о порядке формирования и исполнения бюджета ШОС от 1 декабря 2017 года вносятся соответствующие изменения и дополнения.

4.3. Иран Ислам Республикасының Ұйым бюджетіне алғашқы үлестік жарнасы 2017 жылғы 1 желтоқсандағы ШЫҰ бюджетін қалыптастыру және атқару тәртібі туралы келісімге осы баптың 4.2-тармағында айтылған өзгерістер мен толықтырулар күшіне енген жылдан кейінгі қаржы жылы ішінде жүзеге асырылады.
5-бап ШЫҰ-ның тұрақты жұмыс істейтін органдарындағы квоталық лауазымдарға орналасу
5.1. ШЫҰ бюджетіне үлестік жарнаның мөлшеріне сәйкес Иран Ислам Республикасына ШЫҰ-ның тұрақты жұмыс істейтін органдарында 4 штаттық лауазым (ШЫҰ Хатшылығында 2 штаттық бірлік және ШЫҰ-ның Өңірлік терроризмге қарсы құрылымының Атқарушы комитетінде 2 штаттық бірлік) бөлінеді. Жаңа құрылым мен штат кестесі ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің үкімет басшылары (премьер-министрлері) кеңесінің шешімімен бекітіледі.
5.2. Иран Ислам Республикасы Ұйым бюджетіне жарналар төленгеннен кейін өз азаматтарын бекітілген штат кестесіне сәйкес ШЫҰ-ның тұрақты жұмыс істейтін органдарында квоталық лауазымдарға орналасу үшін жібереді.
6-бап Меморандумның қолданылуын тоқтата тұру немесе тоқтату
6.1. Иран Ислам Республикасы Хартияның мақсаттары мен қағидаттарын сақтау міндеттемелерін бұзған немесе осы Меморандумда жазылған міндеттемелерді орындамаған жағдайда, ШЫҰ-ға мүше мемлекеттер және ШЫҰ СІМК-нің ұсынымы бойынша қабылданған МБК шешімінің негізінде осы Меморандумның қолданысын тоқтата тұруы немесе тоқтатуы мүмкін. Тиісті шешім қабылданған күннен бастап 15 күн ішінде ШЫҰ Хатшылығы осы шешім туралы Иран Ислам Республикасын және ШЫҰ-ға мүше мемлекеттерді жазбаша нысанда хабардар етеді. Осы Меморандум Иран Ислам Республикасына ШЫҰ Хатшылығынан жазбаша хабарлама жіберілген күннен бастап 30 күн өткен соң қолданысын тоқтата тұрады немесе күшін жояды.
6.2. Осы Меморандум тоқтатыла тұрған жағдайда оның қолданысын қайта бастау туралы шешімді ШЫҰ-ға мүше мемлекеттер және ШЫҰ СІМК-нің ұсынымы бойынша қабылданған МБК шешімінің негізінде Иран Ислам Республикасының өтініші бойынша қабылдауы мүмкін. Тиісті шешім қабылданған күннен бастап 15 күн ішінде ШЫҰ Хатшылығы осы шешім туралы Иран Ислам Республикасын және ШЫҰ-ға мүше мемлекеттерді жазбаша нысанда хабардар етеді. Осы Меморандум Иран Ислам Республикасына ШЫҰ Хатшылығынан жазбаша хабарлама жіберілген күннен бастап 30 күн өткен соң қолданысын қайта бастайды.
7-бап Қорытынды ережелер
7.1. Осы Меморандум Иран Ислам Республикасы мен ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны ШЫҰ Хатшылығы алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді. ШЫҰ Хатшылығы мемлекетішілік рәсімдерді орындау туралы келіп түскен жазбаша хабарламалар туралы Тараптарды хабардар етеді.

4.3. Первый долевой взнос Исламской Республики Иран в бюджет Организации осуществляется в течение финансового года, следующего за годом вступления в силу упомянутых в пункте 4.2 настоящей статьи изменений и дополнений в Соглашение о порядке формирования и исполнения бюджета ШОС от 1 декабря 2017 года.
Статья 5
Замещение квотных должностей в постоянно действующих органах ШОС
5.1. В соответствии с размером долевого взноса в бюджет ШОС Исламской Республике Иран выделяется 4 штатные должности в постоянно действующих органах ШОС (2 штатные единицы в Секретариате ШОС и 2 штатные единицы в Исполнительном комитете Региональной антитеррористической структуры ШОС). Новая структура и штатное расписание утверждаются решением Совета глав правительств (премьер-министров) государств - членов ШОС.
5.2. Исламская Республика Иран направляет своих граждан для замещения квотных должностей в постоянно действующих органах ШОС в соответствии с утвержденным штатным расписанием после уплаты взносов в бюджет Организации.
Статья 6
Приостановление или прекращение действия Меморандума
6.1. В случаях нарушения Исламской Республикой Иран обязательств соблюдать цели и принципы Хартии или невыполнения изложенных в настоящем Меморандуме, обязательств государства - члены ШОС и ШОС на основании решения СГГ, принятого по рекомендации СМИД, могут приостановить или прекратить действие настоящего Меморандума. В течение 15 дней с даты принятия соответствующего решения Секретариат ШОС в письменной форме уведомляет Исламскую Республику Иран и государства- члены ШОС о данном решении. Настоящий Меморандум приостанавливает действие или утрачивает силу по истечении 30 дней с даты направления Исламской Республике Иран письменного уведомления от Секретариата ШОС.
6.2. Решение о возобновлении действия настоящего Меморандума в случае его приостановления может быть принято государствами - членами ШОС и ШОС на основании решения СГГ, принятого по рекомендации СМИД, по обращению Исламской Республики Иран. В течение 15 дней с даты принятия соответствующего решения Секретариат ШОС в письменной форме уведомляет Исламскую Республику Иран и государства - члены ШОС о данном решении. Настоящий Меморандум возобновляет действие по истечении 30 дней с даты направления Исламской Республике Иран письменного уведомления от Секретариата ШОС.
Статья 7
Заключительные положения
7.1. Настоящий Меморандум вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения Секретариатом ШОС последнего письменного уведомления о выполнении Исламской Республикой Иран и государствами - членами ШОС внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу. Секретариат ШОС извещает Стороны о поступивших письменных уведомлениях о выполнении внутригосударственных процедур.

Осы Меморандумның 3-бабының 3.6-тармағында, сондай-ақ 4-бабының 4.2-тармағында, 5-бабының 5.1-тармағында көзделген жағдайды, 1 және 2-қосымшаларын қоспағанда, осы Меморандумға өзгерістер мен толықтырулар енгізілмейді.
7.2. Осы Меморандумды қолдануға және/немесе түсіндіруге байланысты даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы консультациялар арқылы шешіледі.
7.3. ШЫҰ-ға мүше мемлекеттер СІМК-нің ұсынымы бойынша қабылданған МБК шешімінің негізінде не Иран Ислам Республикасы, осы Меморандумның 6-бабында көзделген жағдайлардан басқада, болжамды тоқтату күніне дейін 90 күннен кешіктірмей, басқа Тараптарға жазбаша хабарлама жіберу арқылы осы Меморандумның қолданысын тоқтата алады.
7.4. Осы Меморандумның қолданысы тоқтатылған жағдайда, Тараптар осы Меморандум да көзделген міндеттемелерді реттеуге міндеттенеді.
2022 жылғы 16 қыркүйекте Самарканд қаласында әрқайсысы орыс, қытай және ағылшын тілдерінде екі төлнұсқа данада жасалды әрі барлық мәтіндердің күші бірдей.
Қазақстан Республикасы үшін
Қытай Халық Республикасы үшін
Қырғыз Республикасы үшін
Пәкістан Ислам Республикасы үшін
Өзбекстан Республикасы үшін
Ресей Федерациясы үшін
Тәжікстан Республикасы үшін
Үндістан Республикасы үшін
Шанхай ынтымақтастық ұйымының Бас хатшысы
Иран Ислам Республикасы үшін
Иран Ислам Республикасының
Шанхай ынтымақтастық
ұйымына мүше мемлекет
мәртебесін алу мақсатындағы
міндеттемелері туралы
меморандумға
1-ҚОСЫМША
ШЫҰ шеңберінде қолданылатын халықаралық шарттардың тізбесі1
1. 2002 жылғы 7 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттер арасындағы Өңірлік терроризмге қарсы құрылым туралы келісім (2003 жылғы 14 қарашада күшіне енді).
2. Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттер арасындағы Өңірлік терроризмге қарсы құрылым туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы 2003 жылғы 5 қыркүйектегі хаттама (2004 жылғы 1 қазанда күшіне енді).
3. 2004 жылғы 17 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымының Өңірлік терроризмге қарсы құрылымы шеңберінде құпия ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету туралы келісім (2015 жылғы 19 қарашада күшіне енді).
4. Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттер арасындағы Өңірлік терроризмге қарсы құрылым туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы 2007 жылғы 16 тамыздағы хаттама (2009 жылғы 25 маусымда күшіне енді).
5. 2001 жылғы 14 қыркүйектегі Шанхай ынтымақтастық ұйымына қатысушы мемлекеттердің үкіметтері арасындағы өңірлік экономикалық ынтымақтастықтың негізгі мақсаттары мен бағыттары және сауда мен инвестициялар саласында қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі процесті іске қосу туралы меморандум (қол қойылған күнінен бастап күшіне енді).

В настоящий Меморандум, за исключением ситуации, предусмотренной пунктом 3.6 статьи 3, а также пунктом 4.2 статьи 4, пунктом 5.1 статьи 5, приложений 1 и 2 к настоящему Меморандуму, не могут вноситься изменения и дополнения.
7.2. Споры и разногласия, связанные с применением и/или толкованием настоящего Меморандума, разрешаются путем консультаций между Сторонами.
7.3. Государства - члены ШОС на основании решения СГГ, принятого по рекомендации СМИД, либо Исламская Республика Иран, кроме случаев, предусмотренных в статье 6 настоящего Меморандума, могут прекратить действие настоящего Меморандума путем направления письменного уведомления другим Сторонам не позднее, чем за 90 дней до предполагаемой даты прекращения.
7.4. В случае прекращения действия настоящего Меморандума, Стороны обязуются урегулировать обязательства, предусмотренные настоящим Меморандумом.
Совершено в городе Самарканде 16 сентября 2022 года в двух подлинных экземплярах, каждый на русском, китайском и английском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
За Республику Индия
За Республику Казахстан
За Китайскую Народную Республику
За Кыргызскую Республику
За Исламскую Республику Пакистан
За Российскую Федерацию
За Республику Таджикистан
За Республику Узбекистан
Генеральный секретарь
Шанхайской организации
сотрудничества
За Исламскую Республику Иран
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Меморандуму
об обязательствах Исламской
Республики Иран в целях
получения статуса государства -
члена Шанхайской организации
сотрудничества
ПЕРЕЧЕНЬ
международных договоров, действующих в рамках ШОС1
1. Соглашение между государствами - членами Шанхайской организации сотрудничества о Региональной антитеррористической структуре от 7 июня 2002 года (вступило в силу 14 ноября 2003 года).
2. Протокол о внесении изменений в Соглашение между государствами - членами Шанхайской организации сотрудничества о Региональной антитеррористической структуре от 5 сентября 2003 года (вступил в силу 1 октября 2004 года).
3. Соглашение об обеспечении защиты секретной информации в рамках Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества от 17 июня 2004 года (вступило в силу 19 ноября 2015 года).
4. Протокол о внесении изменений в Соглашение между государствами - членами Шанхайской организации сотрудничества о Региональной антитеррористической структуре от 16 августа 2007 года (вступил в силу 25 июня 2009 года).
5. Меморандум между правительствами государств - участников Шанхайской организации сотрудничества об основных целях и направлениях регионального экономического сотрудничества и запуске процесса по созданию благоприятных условий в области торговли и инвестиций от 14 сентября 2001 года (вступил в силу с даты подписания).

6. 2001 жылғы 14 қыркүйектегі Шанхай ынтымақтастық ұйымына қатысушы мемлекеттердің үкіметтері арасындағы өңірлік экономикалық ынтымақтастықтың негізгі мақсаттары мен бағыттары және сауда мен инвестициялар саласында қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі процесті іске қосу туралы меморандумға хаттама (қол қойылған күнінен бастап күшіне енді).
7. 2004 жылғы 17 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымының артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция (2007 жылғы 4 қазанда күшіне енді).
8. 2004 жылғы 17 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттер арасындағы есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісім (2007 жылғы 16 тамызда күшіне енді).
9. 2004 жылғы 17 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымы Өңірлік терроризмге қарсы құрылымының деректер банкі туралы келісім (2007 жылғы 11 сәуірде күшіне енді).
10. 2004 жылғы 17 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің Сыртқы істер министрліктері арасындағы ынтымақтастық және қызметті үйлестіру туралы хаттама (қол қойылған күнінен бастап күшіне енді).
11. 2006 жылғы 15 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің аумағына террористік, сепаратистік және экстремистік әрекетке қатысы бар адамдардың кіру арналарын анықтау және жабу саласындағы ынтымақтастық туралы келісім (2008 жылғы 6 қарашада күшіне енді).
12. 2006 жылғы 15 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің аумақтарында терроризмге қарсы бірлескен іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы келісім (2009 жылғы 17 наурызда күшіне енді).
13. 2008 жылғы 28 тамыздағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің терроризмге қарсы бірлескен оқу-жаттығуларын ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы келісім (2013 жылғы 29 қарашада күшіне енді).
14. 2009 жылғы 16 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы халықаралық ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы ынтымақтастық туралы келісім (2011 жылғы 2 маусымда күшіне енді).
15. 2009 жылғы 16 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің терроризмге қарсы құралымдары үшін кадрлар даярлау туралы келісім (2011 жылғы 13 қыркүйекте күшіне енді).
16. 2009 жылғы 16 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымының терроризмге қарсы конвенциясы (2012 жылғы 14 қаңтарда күшіне енді).
17. 2014 жылғы 12 қыркүйектегі Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы халықаралық автомобиль тасымалдары үшін қолайлы жағдайлар жасау туралы келісім (2017 жылғы 20 қаңтарда күшіне енді).

6. Протокол к Меморандуму между правительствами государств- участников Шанхайской организации сотрудничества об основных целях и направлениях регионального экономического сотрудничества и запуске процесса по созданию благоприятных условий в области торговли и инвестиций от 14 сентября 2001 года (вступил в силу с даты подписания).
7. Конвенция о привилегиях и иммунитетах Шанхайской организации сотрудничества от 17 июня 2004 года (вступила в силу 4 октября 2007 года).
8. Соглашение между государствами - членами Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве в борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров от 17 июня 2004 года (вступило в силу 16 августа 2007 года).
9. Соглашение о банке данных Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества от 17 июня 2004 года (вступило в силу 11 апреля 2007 года).
10. Протокол о сотрудничестве и координации деятельности между министерствами иностранных дел государств - членов Шанхайской организации сотрудничества от 17 июня 2004 года (вступил в силу со дня его подписания).
11. Соглашение о сотрудничестве в области выявления и перекрытия каналов проникновения на территории государств - членов Шанхайской организации сотрудничества лиц, причастных к террористической, сепаратистской и экстремистской деятельности от 15 июня 2006 года (вступило в силу 6 ноября 2008 года).
12. Соглашение о порядке организации и проведения совместных антитеррористических мероприятий на территориях государств - членов Шанхайской организации сотрудничества от 15 июня 2006 года (вступило в силу 17 марта 2009 года).
13. Соглашение о порядке организации и проведения совместных антитеррористических учений государствами - членами Шанхайской организации сотрудничества от 28 августа 2008 года (вступило в силу 29 ноября 2013 года).
14. Соглашение между правительствами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве в области обеспечения международной информационной безопасности от 16 июня 2009 года (вступило в силу 2 июня 2011 года).
15. Соглашение о подготовке кадров для антитеррористических формирований государств - членов Шанхайской организации сотрудничества от 16 июня 2009 года (вступило в силу 13 сентября 2011 года).
16. Конвенция Шанхайской организации сотрудничества против терроризма от 16 июня 2009 года (вступила в силу 14 января 2012 года).
17. Соглашение между правительствами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о создании благоприятных условий для международных автомобильных перевозок от 12 сентября 2014 года (вступило в силу 20 января 2017 года).

18. 2017 жылғы 1 желтоқсандағы Шанхай ынтымақтастық ұйымының бюджетін қалыптастыру және атқару тәртібі туралы келісім (2018 жылғы 26 ақпанда күшіне енді).
19. 2017 жылғы 9 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымының экстремизмге қарсы іс-қимыл жөніндегі конвенциясы (2019 жылғы 10 мамырда күшіне енді).
11-тізбеге 2002 жылғы 7 маусымдағы ШЫҰ Хартиясына, 2001 жылғы 15 маусымдағы Терроризмге, сепаратизмге және экстремизмге қарсы күрес туралы Шанхай конвенциясына қатысушы мемлекеттердің қосылуы үшін ашық, сондай-ақ кез келген мемлекеттің қосылуы үшін ашық ШЫҰ-ның халықаралық шарттары енгізілген.
Иран Ислам Республикасының
Шанхай ынтымақтастық
ұйымына мүше мемлекет
мәртебесін алу мақсатындағы
міндеттемелері туралы
меморандумға
2-ҚОСЫМША
ШЫҰ шеңберінде қолданылатын халықаралық шарттардың тізбесі2
1. 2005 жылғы 26 қазандағы Шанхай ынтымақтастық ұйымы шеңберіндегі банкаралық ынтымақтастық (бірлестік) туралы келісім (қол қойылған күнінен бастап күшіне енді).
2. 2006 жылғы 15 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымының Өңірлік терроризмге қарсы құрылымындағы ақпаратты техникалық қорғау туралы келісім (2015 жылғы 5 қыркүйекте күшіне енді).
3. 2005 жылғы 26 қазандағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы Төтенше жағдайларды жоюда көмек көрсету кезіндегі өзара іс-қимыл жасау туралы келісім (2007 жылғы 24 шілдеде күшіне енді).
4. 2006 жылғы 15 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы білім беру саласындағы ынтымақтастық туралы келісім (2008 жылғы 30 қаңтарда күшіне енді).
5. 2007 жылғы 27 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттер арасындағы бірлескен әскери оқу-жаттығулар өткізу туралы келісім (2018 жылғы 8 тамызда күшіне енді).
6. 2007 жылғы 16 тамыздағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы мәдениет саласындағы ынтымақтастық туралы келісім (2014 жылғы 24 сәуірде күшіне енді).
7. 2007 жылғы 2 қарашадағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы кеден істеріндегі ынтымақтастық және өзара көмек туралы келісім (2014 жылғы 24 сәуірде күшіне енді).
8. 2007 жылғы 16 тамыздағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің ұзақ мерзімді тату көршілік, достық және ынтымақтастық туралы шарты (2012 жылғы 31 қазанда күшіне енді).
9. 2008 жылғы 28 тамыздағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы қарудың, оқ-дәрілердің және жарылғыш заттардың заңсыз айналымына қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісім (2010 жылғы 3 мамырда күшіне енді).

18. Соглашение о порядке формирования и исполнения бюджета Шанхайской организации сотрудничества от 1 декабря 2017 года (вступило в силу 26 февраля 2018 года).
19. Конвенция Шанхайской организации сотрудничества по противодействию экстремизму от 9 июня 2017 года (вступила в силу 10 мая 2019 года.
________________________________
1 В перечень 1 включены международные договоры ШОС, открытые для присоединения государств - участников Хартии ШОС от 7 июня 2002 г., Шанхайской конвенции о борьбе с терроризмом, сепаратизмом и экстремизмом от 15 июня 2001 г., а также открытые для присоединения любых государств.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Меморандуму об обязательствах
Исламской Республики Иран
в целях получения статуса
государства - члена Шанхайской
организации сотрудничества
ПЕРЕЧЕНЬ
международных договоров, действующих в рамках ШОС1
1. Соглашение о межбанковском сотрудничестве (объединении) в рамках Шанхайской организации сотрудничества от 26 октября 2005 года (вступило в силу со дня подписания).
2. Соглашение о технической защите информации в Региональной антитеррористической структуре Шанхайской организации сотрудничества от 15 июня 2006 года (вступило в силу 5 сентября 2015 года).
3. Соглашение между правительствами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о взаимодействии при оказании помощи в ликвидации чрезвычайных ситуаций от 26 октября 2005 года (вступило в силу 24 июля 2007 года).
4. Соглашение между правительствами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве в области образования от 15 июня 2006 года (вступило в силу 30 января 2008 года).
5. Соглашение между государствами - членами Шанхайской организации сотрудничества о проведении совместных военных учений от 27 июня 2007 года (вступило в силу 8 августа 2018 года).
6. Соглашение между правительствами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве в области культуры от 16 августа 2007 года (вступило в силу 24 апреля 2014 года).
7. Соглашение между правительствами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве и взаимопомощи в таможенных делах от 2 ноября 2007 года (вступило в силу 24 апреля 2014 года).
8. Договор о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств - членов Шанхайской организации сотрудничества от 16 августа 2007 года (вступил в силу 31 октября 2012 года).
9. Соглашение о сотрудничестве между правительствами государств- членов Шанхайской организации сотрудничества в борьбе с незаконным оборотом оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ от 28 августа 2008 года (вступило в силу 3 мая 2010 года).

10. 2008 жылғы 30 қазандағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің кеден қызметтері арасындағы энергия ресурстарының өткізілуін бақылау саласында ақпарат алмасу туралы хаттама (қол қойылған күнінен бастап күшіне енді).
11. 2009 жылғы 14 қазандағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің кеден қызметтері арасындағы кеден органдарының лауазымды адамдарын даярлау және олардың біліктілігін арттыру саласындағы ынтымақтастық туралы хаттама (2017 жылғы 3 қарашада күшіне енді).
12. 2010 жылғы 11 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы қылмысқа қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісім (2012 жылғы 11 қаңтарда күшіне енді).
13. 2010 жылғы 11 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы ауыл шаруашылығы саласындағы ынтымақтастық туралы келісім (2014 жылғы 15 тамызда күшіне енді).
14. 2011 жылғы 15 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы денсаулық сақтау саласындағы ынтымақтастық туралы келісім (2020 жылғы 14 мамырда күшіне енді).
15. 2014 жылғы 15 желтоқсандағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің кеден қызметтерінің құқық қорғау саласындағы өзара іс-қимылы туралы хаттама (2017 жылғы 9 қаңтарда күшіне енді).
16. 2005 жылғы 26 қазандағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы Төтенше жағдайларды жоюда көмек көрсету кезінде өзара іс-қимыл жасау туралы келісімге 2012 жылғы 5 желтоқсанда қол қойылған хаттама (2015 жылғы 14 наурызда күшіне енді).
17. 2013 жылғы 13 қыркүйектегі Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы ғылыми-техникалық ынтымақтастық туралы келісім (2015 жылғы 20 қазанда күшіне енді).
18. 2015 жылғы 18 тамыздағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің әділет министрліктері арасындағы ынтымақтастық туралы келісім (қол қойылған күнінен бастап күшіне енді).
19. 2015 жылғы 10 шілдедегі Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің шекара мәселелері бойынша ынтымақтастығы және өзара іс-қимылы туралы келісім (2016 жылғы 29 қазанда күшіне енді).
20. 2018 жылғы 24 сәуірдегі Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің қорғаныс министрліктері арасындағы ынтымақтастық туралы келісім (қол қойылған күнінен бастап күшіне енді).
21. 2007 жылғы 27 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттер арасындағы бірлескен әскери оқу-жаттығулар өткізу туралы келісімге толықтырулар енгізу туралы 2019 жылғы 29 сәуірде қол қойылған хаттама (2021 жылғы 7 маусымда күшіне енді).

10. Протокол между таможенными службами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества об обмене информацией в области контроля за перемещением энергоресурсов от 30 октября 2008 года (вступил в силу с даты подписания).
11. Протокол между таможенными службами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве в области подготовки и повышения квалификации должностных лиц таможенных органов от 14 октября 2009 года (вступил в силу 3 ноября 2017 года).
12. Соглашение о сотрудничестве между правительствами государств- членов Шанхайской организации сотрудничества в борьбе с преступностью от 11 июня 2010 года (вступило в силу 11 января 2012 года).
13. Соглашение между правительствами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве в области сельского хозяйства от 11 июня 2010 года (вступило в силу 15 августа 2014 года).
14. Соглашение между правительствами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве в сфере здравоохранения от 15 июня 2011 года (вступило в силу 14 мая 2020 года).
15. Протокол о взаимодействии таможенных служб государств - членов Шанхайской организации сотрудничества в правоохранительной сфере от 15 декабря 2014 года (вступил в силу 9 января 2017 года).
16. Протокол к Соглашению между правительствами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о взаимодействии при оказании помощи в ликвидации чрезвычайных ситуаций от 26 октября 2005 года, подписанный 5 декабря 2012 года (вступил в силу 14 марта 2015 года).
17. Соглашение между правительствами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о научно-техническом сотрудничестве от 13 сентября 2013 года (вступило в силу 20 октября 2015 года).
18. Соглашение о сотрудничестве между министерствами юстиции государств - членов Шанхайской организации сотрудничества от 18 августа 2015 года (вступило в силу с даты подписания).
19. Соглашение о сотрудничестве и взаимодействии государств - членов Шанхайской организации сотрудничества по пограничным вопросам от 10 июля 2015 года (вступило в силу 29 октября 2016 года).
20. Соглашение о сотрудничестве между министерствами обороны государств - членов Шанхайской организации сотрудничества от 24 апреля 2018 года (вступило в силу с даты подписания).
21. Протокол о внесении дополнений в Соглашение между государствами - членами ШОС о проведении совместных военных учений от 27 июня 2007 года, подписанный 29 апреля 2019 года (вступил в силу 7 июня 2021 года).

22. 2019 жылғы 14 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы дене шынықтыру және спорт саласындағы ынтымақтастық туралы келісім (қол қойылған күнінен бастап күшіне енді).
23. 2019 жылғы 14 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы ынтымақтастық туралы келісім (2021 жылғы 28 қарашада күшіне енді).
24. 2021 жылғы 17 қыркүйектегі Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы жастармен жұмыс саласындағы ынтымақтастық туралы келісім (қол қойылған күнінен бастап күшіне енді).
25. 2021 жылғы 17 қыркүйектегі Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы мәдени мұра объектілерін қорғау саласында келісім (қол қойылған күнінен бастап күшіне енді).
22-тізбеге ШЫҰ-ның мүшесі болып табылатын кез келген мемлекеттің қосылуы үшін ашық ШЫҰ-ның халықаралық шарттары енгізілген.

22. Соглашение между уполномоченными органами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве в сфере физической культуры и спорта от 14 июня 2019 года (вступило в силу с даты подписания).
23. Соглашение между правительствами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве в области средств массовой информации от 14 июня 2019 года (вступило в силу 28 ноября 2021 года).
24. Соглашение между уполномоченными органами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве в сфере работы с молодежью от 17 сентября 2021 года (вступило в силу с даты подписания).
25. Соглашение между правительствами государств - членов Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве в области охраны объектов культурного наследия от 17 сентября 2021 года (вступило в силу с даты подписания).
______________________________
1 В перечень 2 включены международные договоры ШОС, открытые для присоединения любого государства, являющегося членом ШОС.