"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Объектілерді қорғау қызметінің әскери нышандары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 20 қарашадағы № 3228 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 20 қарашадағы № 400 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитет Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Объектілерді қорғау қызметінің әскери нышандары туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 20 қарашадағы № 3228 Жарлығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі туының сипаттамасы осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі нышанының сипаттамасы осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі ведомстволық құқықтық актілерді осы Жарлыққа сәйкес келтірсін.
4) Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 20 қарашадағы
№ 400 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1996 жылғы 20 қарашадағы
№ 3228 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі туының СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің туы көгілдір зүбәржат түстес тік бұрышты екі жақты мата, ортасында шұғыла шашқан күн мен оның астында қалықтап ұшқан қыранның (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы элементтерінің) сары алтын түстес мәнерлі бейнесі орналасқан. Тудың бет жағының сол жақ жоғарғы бұрышында және сырт жағының оң жақ жоғарғы бұрышында Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі нышанының алтын, көгілдір зүбәржат және көкшіл жасыл түсті түрлі-түсті схемалық бейнесі бар. Тудың жалпы ені мен ұзындығының қатынасы 1:2.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 20 қарашадағы
№ 400 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1996 жылғы 20 қарашадағы
№ 3228 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі нышанының
СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің нышаны үш түсті - алтын, көгілдір зүбәржат түстес және көкшіл жасыл.
Нышанның бүкіл композициясы екі шеңбермен қоршалған, олардың жиектері алтын түстес арқан түрінде жасалған.
Композицияда ішкі шеңберде (көкшіл жасыл түсті) орналастырылған қалықтап ұшқан қыран (алтын түстес етіп жасалған) басты орын алады.
Қыранның артындағы фонда Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметінің негізгі қағидаттары - заңдылықты, бірлікті, азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғауды және құрметтеуді, ашықтық пен айқындықты білдіретін дөңгелек қалқан (алтын түстес элементтері бар көгілдір зүбәржат түстес), семсер және лавр гүлдестесі (алтын түстес) бейнеленген.
Үлкен және кіші шеңберлердің жиектерінің арасында көкшіл жасыл фонда "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі" деген жазу (алтын түстес) орналастырылып, сөздердің арасында екі жағынан бес бұрышты екі жұлдыз бейнеленген.

О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 20 ноября 1996 года № 3228 "О воинских символах Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Службы обороны объектов Службы государственной охраны Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 20 ноября 2023 года № 400.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 20 ноября 1996 года № 3228 "О воинских символах Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Службы обороны объектов Службы государственной охраны Республики Казахстан" следующие изменения:
1) описание флага Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
2) описание символа Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу.
2. Министерству внутренних дел Республики Казахстан привести ведомственные правовые акты в соответствие с настоящим Указом.
3. Настоящий Указ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 2023 года № 400
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
ОПИСАНИЕ флага Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Флаг Министерства внутренних дел Республики Казахстан представляет собой прямоугольное двухстороннее полотнище изумрудно-голубого цвета, в центре которого расположено стилизованное изображение солнца, обрамленного лучами, и парящего под ним орла (элементов Государственного Флага Республики Казахстан) золотисто-желтого цвета. В верхнем левом углу флага с лицевой стороны и верхнем правом углу с обратной стороны находится цветное схематичное изображение символа Министерства внутренних дел Республики Казахстан золотистого, изумрудно-голубого и сине-зеленого цветов. Соотношение общей ширины и длины флага - 1:2.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 2023 года № 400
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
ОПИСАНИЕ символа Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Символ Министерства внутренних дел Республики Казахстан представлен в трех цветах - золотистом, изумрудно-голубом и сине-зеленом.
Вся композиция символа заключена в два круга, окантовка которых выполнена в форме каната золотистого цвета.
Центральное место композиции занимает парящий орел (выполненный в золотистом цвете), расположенный во внутреннем круге (сине-зеленого цвета).
На заднем фоне орла изображены круглый щит (изумрудно-голубого цвета с золотыми элементами), меч и лавровый венок (в золотистом цвете), символизирующие основные принципы деятельности органов внутренних дел Республики Казахстан - законность, единство, соблюдение и уважение прав, свобод и законных интересов граждан, открытость и прозрачность.
Между контурами большого и малого кругов расположена надпись "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі" (золотистого цвета) с изображением двух пятиконечных звезд, расположенных между словами с двух сторон на сине-зеленом фоне.