"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 6 мамырдағы № 541 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ережеде:
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссияның қызметін, Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз етуді жүзеге асырады.";
5-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломдары мен төсбелгілерін дайындауға байланысты шығыстар Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі мен Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің қаражаты есебінен қаржыландырылады.";
12-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі, Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ережеде:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Президенті Комиссия құрамын бекітеді, ол әдебиет және өнер саласындағы мәдениет қайраткерлері қатарынан, сондай-ақ мемлекеттік органдар өкілдерінен қалыптастырылады. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі Комиссияны басқарады.

О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая"
Указ Президента Республики Казахстан от 6 мая 2024 года № 541
Подлежит опубликованию
в Собрании актов
Президента и Правительства
Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая" следующие изменения:
в Положении о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая, утвержденном вышеназванным Указом:
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Обеспечение деятельности Комиссии по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы осуществляется Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан, Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая - Министерством культуры и информации Республики Казахстан.";
часть третью пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Расходы, связанные с изготовлением дипломов и нагрудных знаков лауреата Государственной премии Республики Казахстан, финансируются за счет средств Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан и Министерства культуры и информации Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан, Министерство культуры и информации Республики Казахстан:";
в Положении о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая, утвержденном вышеназванным Указом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан и формируется из числа деятелей культуры в области литературы и в области искусства, а также из представителей государственных органов. Возглавляет Комиссию Государственный советник Республики Казахстан.

4. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Комиссияның шешімдері қарапайым көпшілік дауыспен:
1) алдын ала іріктеу кезінде ашық дауыс беру;
2) түпкілікті іріктеу кезінде жасырын дауыс беру арқылы қабылданады.
Комиссияның құрылымдық бөлінуіне сәйкес Комиссияның құрамындағы мәдениет қайраткерлері әдебиет немесе өнер салалары бойынша дауыс беруге қатысады.
Мемлекеттік органдардың өкілдері әрбір сала бойынша дауыс беруге қатысады және дауыс беру кезінде әрбір сала бойынша бір дауыстан бере алады.
Егер жасырын дауыс беру қорытындысы бойынша біреуден көп жұмыс бірдей дауыс санын алатын болса, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.";
11-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстарды алдын ала және түпкілікті іріктеуді жүргізеді.
Комиссияның құрылымдық бөлінуіне сәйкес Комиссияның құрамындағы мәдениет қайраткерлері әдебиет немесе өнер салалары бойынша, ал мемлекеттік органдардың өкілдері әрбір сала бойынша жұмыстарды алдын ала іріктеуді жүргізеді;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссияның құрамы осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 6 мамырдағы
№ 541 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығына
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссияның ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің ішкі саясат мәселелері және коммуникациялар жөніндегі көмекшісі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министрі, хатшы
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің ғылым және инновациялар мәселелері жөніндегі кеңесшісі
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің мүшесі (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының президенті
"Қазақстан Республикасының Ұлттық инженерлік академиясы" республикалық қоғамдық бірлестігінің президенті (келісім бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Ақшолақов
Серік Қуандықұлы
- медицина ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстанның Еңбек Ері, "Парасат" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Республикалық нейрохирургия ғылыми орталығы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Ахмедов
Дәулет Шафуғұллаұлы
- техника ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасы Ұлттық инженерлік академиясының академигі
Дулатбеков
Нұрлан Орынбасарұлы
- заң ғылымдарының докторы, профессор, II дәрежелі "Достық" және "Құрмет" ордендерінің иегері, "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды мемлекеттік университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ректоры (келісім бойынша)
Қабылдинов
Зиябек Ермұханұлы
- тарих      ғылымдарының докторы, профессор, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Ш.Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Қамзабекұлы Дихан
- әдебиеттанушы, филология ғылымдарының докторы, IIІ дәрежелі "Барыс", "Парасат" және "Құрмет" ордендерінің иегері, "Қазақ газеттері" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры (келісім бойынша)
Медеу
Ахметқал Рахметоллаұлы
- география ғылымдарының докторы, профессор, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "География институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісім бойынша)
Сарбасов
Дос Жұрмаханбетұлы
- "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы "National Laboratory Astana" жекеше мекемесінің бас директоры
Сұраған
Дурвудхан
- "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымының Жаратылыстану, әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар мектебінің қауымдастырылған профессоры, математика саласындағы PhD доктор (келісім бойынша)
Сыдықов
Ерлан Батташұлы
- тарих ғылымдарының докторы, II және III дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ректоры - басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Таймағамбетов
Жәкен Қожахметұлы
- археолог, тарих ғылымдарының докторы, профессор, "Парасат" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының бас ғылыми қызметкері
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 6 мамырдағы
№ 541 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығына
5-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның
ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің ішкі саясат мәселелері және коммуникациялар жөніндегі көмекшісі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министрі, хатшы Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
әдебиет саласы
Ананьева
Светлана Викторовна
- әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының кандидаты, "Ерен еңбегі үшін" медалімен наградталған, Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бөлім меңгерушісі (келісім бойынша)
Асқар
Әлібек
- жазушы, II дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әбдірахманов
Сауытбек Әбдірахманұлы
- әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының докторы, I дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әбдікұлы
Төлен
- жазушы, I дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстанның халық жазушысы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әлтай
Аманжол Дүйсенбайұлы
- айтыскер, филология ғылымдарының докторы, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Әшімжанов
Жанарбек Садықанұлы
- ақын, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Дарын" жастар сыйлығының иегері, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Жайлыбай
Ғалым
- ақын, "Құрмет" орденінің иегері, "Ерен еңбегі үшін" медалімен наградталған, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Қамзабекұлы Дихан
- әдебиеттанушы, филология ғылымдарының докторы, III дәрежелі "Барыс", "Парасат" және "Құрмет" ордендерінің иегері, "Қазақ газеттері" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры (келісім бойынша)
Қуатов
Дәурен Қасенұлы
- жазушы, "Құрмет" орденінің иегері, "Қазақ әдебиеті" газетінің бас редакторы (келісім бойынша)
Құлкенов Мереке
- жазушы, I дәрежелі "Барыс", "Парасат" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген мәдениет қызметкері, "Қазақстан Жазушылар одағы" республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
Матыжанов
Кенжехан Ісләмжанұлы
- әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының докторы, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Медетбек
Темірхан
- ақын,      "Парасат" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Нұрмағанбетов
Тынымбай Нұрмағанбетұлы
- жазушы, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Сыдықов
Ерлан Батташұлы
- тарих ғылымдарының докторы, II және III дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ректоры - басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Шашкова
Любовь Константиновна
- ақын, аудармашы, "Құрмет" орденінің иегері, "Ерен еңбегі үшін" медалімен наградталған, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстанның халық жазушысы, "Простор" журналы редакторының орынбасары (келісім бойынша)
өнер саласы
Ақанаев
Амандос
- суретші, "Отан" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, ЮНЕСКО жанындағы Халықаралық сыншылар және өнертанушылар қауымдастығының мүшесі (келісім бойынша)
Алматов
Алмасбек Нұрмаханұлы
- жырау, профессор, "Парасат" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Ахмадиев
Мурат Абдуреимович
- әнші, "Парасат" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Қазақстанның халық әртісі (келісім бойынша)
Ахмедьяров
Ғалым Алғиұлы
- күйші, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің "Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театры" коммерциялық емес акционерлік қоғамының директоры (келісім бойынша)
Әлпиев
Төлеубек Нығметұлы
- режиссер, "Парасат" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әшімов
Асанәлі
- театр мен кино актері және режиссері, Қазақстанның Еңбек Ері, "Отан" және I дәрежелі "Достық" ордендерінің иегері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Батурина
Ольга Владимировна
- өнертанушы, "Құрмет" орденінің иегері, "Ерен еңбегі үшін" медалімен наградталған, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің "Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің профессоры (келісім бойынша)
Дүзелханов
Ағымсалы Дүзелханұлы
- суретші, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Ералиев Тоқтар
- сәулетші, II және III дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген сәулетшісі, Қазақстан сәулетшілер одағының мүшесі (келісім бойынша)
Ерғалиева
Райхан Әбдешқызы
- өнертану докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының құрметті академигі (келісім бойынша)
Жұмағалиев
Мүслім Садықұлы
- суретші-дизайнер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің "Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің сән және костюм дизайны кафедрасының меңгерушісі (келісім бойынша)
Көпбасарова
Айнұр Сайлаубайқызы
- продюсер, "Құрмет" орденінің иегері, "Абай атындағы Қазақ ұлттық опера және балет театры" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Мусина
Флюра Борисовна
- театртанушы, балет сыншысы, "Құрмет" орденінің иегері (келісім бойынша)
Мұхамедқызы
Майра
- опера әншісі, "Отан" және "Құрмет" ордендерінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Обаев
Есмұхан Несіпбайұлы
- режиссер, I және П дәрежелі "Барыс" және "Парасат" ордендерінің иегері, Қазақстанның халық әртісі (келісім бойынша)
Сатыбалды
Азамат
- театр және кино актері, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Қазақфильм" акционерлік қоғамының төрағасы (келісім бойынша)
Тәуекел
Сламбек Тілеуғабылұлы
- кинорежиссер, сценарист, кинопродюсер, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Төлепбай
Ерболат Тоғысбайұлы
- суретші, "Парасат" орденінің иегері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Тұтқыбаева
Гүлжан Ұсамбекқызы
- балетмейстер, "Құрмет" орденінің иегері, Қазақстанның халық әртісі (келісім бойынша)

4. Рабочим органом Комиссии является Министерство культуры и информации Республики Казахстан.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов:
1) при предварительном отборе - открытым голосованием;
2) при окончательном отборе - тайным голосованием.
Деятели культуры в составе Комиссии участвуют в голосовании по областям литературы или искусства в соответствии со структурным делением Комиссии.
Представители государственных органов участвуют в голосовании по каждой области и могут при голосовании отдать по одному голосу по каждой из областей.
Если по итогам тайного голосования одинаковое количество голосов набирает более чем одна работа, решающим является голос председателя.";
подпункт 1) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"1) производит предварительный и окончательный отбор работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии.
Деятели культуры в составе Комиссии проводят предварительный отбор работ по областям литературы или искусства в соответствии со структурным делением Комиссии, а представители государственных органов по каждой из областей;";
состав Комиссии по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 6 мая 2024 года № 541
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 993
СОСТАВ
Комиссии по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы
Государственный советник Республики Казахстан, председатель
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя
помощник Президента Республики Казахстан по вопросам внутренней политики и коммуникациям, заместитель председателя
вице-министр науки и высшего образования Республики Казахстан, секретарь
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр здравоохранения Республики Казахстан
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
советник Президента Республики Казахстан по вопросам науки и инноваций
председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
член Комитета по социально-культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
президент некоммерческого акционерного общества "Национальная академия наук Республики Казахстан" при Президенте Республики Казахстан
президент республиканского общественного объединения "Национальная инженерная академия Республики Казахстан" (по согласованию)
председатель правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
Акшулаков
Серик Куандыкович
- доктор медицинских наук, профессор, Қазақстанның Еңбек Epi, кавалер ордена "Парасат", заслуженный деятель Казахстана, председатель правления акционерного общества "Республиканский научный центр нейрохирургии" (по согласованию)
Ахмедов
Даулет Шафугуллович
- доктор технических наук, академик Национальной инженерной академии Республики Казахстан
Дулатбеков
Нурлан Орынбасарович
- доктор юридических наук, профессор, кавалер орденов "Достық" II степени и "Құрмет", ректор некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" (по согласованию)
Кабульдинов
Зиябек Ермуханович
- доктор исторических наук, профессор, кавалер ордена "Құрмет", директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт истории и этнологии имени Ч.Ч. Валиханова" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (по согласованию)
Камзабекұлы
Дихан
- литературовед, доктор филологических наук, кавалер орденов "Барыс" III степени, "Парасат" и "Құрмет", генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "Қазақ газеттері" (по согласованию)
Медеу
Ахметқал Рахметоллаұлы
- доктор географических наук, профессор, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, директор товарищества с ограниченной ответственностью "Институт географии" (по согласованию)
Сарбасов
Дос Джурмаханбетович
- генеральный директор частного учреждения "National Laboratory Astana" автономной организации образования "Назарбаев Университет"
Сураган
Дурвудхан
- ассоциированный профессор Школы естественных, социальных и гуманитарных наук автономной организации образования "Назарбаев Университет", доктор PhD в области математики (по согласованию)
Сыдыков
Ерлан Батташевич
- доктор исторических наук, кавалер орденов "Барыс" II и III степени и "Парасат", заслуженный деятель Казахстана, председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" (по согласованию)
Таймагамбетов
Жакен Кожахметулы
- археолог, доктор исторических наук, профессор, кавалер ордена "Парасат", заслуженный деятель Казахстана, главный научный сотрудник республиканского государственного казенного предприятия "Национальный музей Республики Казахстан" Министерства культуры и информации Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 6 мая 2024 года № 541
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 993
СОСТАВ
Комиссии по присуждению Государственной премии
Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая
Государственный советник Республики Казахстан, председатель
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя
помощник Президента Республики Казахстан по вопросам внутренней политики и коммуникациям, заместитель председателя
вице-министр культуры и информации Республики Казахстан, секретарь
Министр культуры и информации Республики Казахстан
заведующий Отделом Республики Казахстан внутренней политики Администрации Президента
область литературы
Абдрахманов
Сауытбек Абдрахманулы
- литературный критик, доктор филологических наук, кавалер орденов "Барыс" I степени и "Парасат", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ананьева
Светлана Викторовна
- литературный критик, кандидат филологических наук, награждена медалью "Ерен еңбегі үшін", заведующая отделом республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт литературы и искусства имени М.О. Ауезова" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (по согласованию)
Асқар Әлібек
- писатель, кавалер орденов "Барыс" II степени и "Парасат", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Әбдікұлы Төлен
- писатель, кавалер орденов "Барыс" I степени и "Парасат", заслуженный деятель Казахстана, Қазақстанның халық жазушысы, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Әлтай
Аманжол Дүйсенбайұлы
- айтыскер, доктор филологических наук, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Ашимжанов
Жанарбек Садыканович
- поэт, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, обладатель молодежной премии "Дарын", депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Жайлыбай Ғалым
- поэт, кавалер ордена "Құрмет", награжден медалью "Ерен еңбегі ушін", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Куатов
Даурен Касенович
- писатель, кавалер ордена "Құрмет", главный редактор газеты "Қазақ әдебиеті" (по согласованию)
Кулькенов Мереке
- писатель, кавалер орденов "Барыс" I степени, "Парасат" и "Құрмет", заслуженный работник культуры Казахстана, председатель республиканского общественного объединения "Союз писателей Казахстана" (по согласованию)
Қамзабекұлы Дихан
- литературовед, доктор филологических наук, кавалер орденов "Барыс" III степени, "Парасат" и "Құрмет", генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "Қазақ газеттері (по согласованию)
Матыжанов
Кенжехан Слямжанович
- литературный критик, доктор филологических наук, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (по согласованию)
Медетбек Темірхан
- поэт, кавалер орденов "Парасат" и "Құрмет", лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Нурмаганбетов
Тынымбай Нурмаганбетұлы
- писатель, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Сыдыков
Ерлан Батташевич
- доктор исторических наук, кавалер орденов "Барыс" II и III степени и "Парасат", заслуженный деятель Казахстана, председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени JLH. Гумилева" (по согласованию)
Шашкова
Любовь Константиновна
- поэтесса, переводчик, кавалер ордена "Құрмет", награждена медалью "Ерен еңбегі ушін", заслуженный деятель Казахстана, Қазақстанның халық жазушысы, заместитель редактора журнала "Простор" (по согласованию)
область искусств
Аканаев Амандос
- художник, кавалер орденов "Отан" и "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, член Международной ассоциации критиков и искусствоведов при ЮНЕСКО (по согласованию)
Алматов
Алмасбек Нұрмаханұлы
- жырау, профессор, кавалер ордена "Парасат", заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Альпиев
Толеубек Нигметович
- режиссер, кавалер орденов "Парасат" и "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ахмадиев
Мурат Абдуреимович
- певец, кавалер орденов "Парасат" и "Құрмет", Қазақстанның халык әpтici (по согласованию)
Ахмедьяров
Галим Алгиевич
- кюйши, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, директор некоммерческого акционерного общества "Государственный театр оперы и балета "Астана Опера" Министерства культуры и информации Республики Казахстан (по согласованию)
Ашимов Асанали
- актер и режиссер театра и кино, Қазақстанның Еңбек Epi, кавалер орденов "Отан" и "Достық" I степени, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Батурина
Ольга Владимировна
- искусствовед, кавалер ордена "Құрмет", награждена медалью "Ерен еңбегі ушін", профессор республиканского государственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова" Министерства культуры и информации Республики Казахстан (по согласованию)
Дузельханов
Агимсалы Дузельханович
- художник, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ералиев Тохтар
- архитектор, кавалер орденов "Барыс" II и III степени и "Парасат", заслуженный архитектор Казахстана, член Союза архитекторов Казахстана (по согласованию)
Ергалиева
Райхан Абдешевна
- доктор искусствоведения, профессор, почетный академик Национальной академии наук Республики Казахстан (по согласованию)
Жумагалиев
Муслим Садыкович
- художник-дизайнер, заслуженный деятель Казахстана, заведующий кафедрой моды и дизайна костюма республиканского государственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова" Министерства культуры и информации Республики Казахстан (по согласованию)
Копбасарова
Айнур Сайлаубаевна
- продюсер, кавалер ордена "Құрмет", директор республиканского государственного казенного предприятия "Казахский национальный театр оперы и балета имени Абая" (по согласованию)
Мусина
Флюра Борисовна
- театровед, балетный критик, кавалер ордена "Құрмет" (по согласованию)
Мухамедкызы Майра
- оперная певица, кавалер орденов "Отан" и "Құрмет", заслуженная артистка Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Обаев
Исмухан Несипбаевич
- режиссер, кавалер орденов "Барыс" I и II степени и "Парасат", Қазақстанның халық әpтici (по согласованию)
Сатыбалды Азамат
- актер театра и кино, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана, председатель акционерного общества "Қазақфильм" (по согласованию)
Тәуекел
Сламбек Тлеуғабылұлы
- кинорежиссер, сценарист, кинопродюсер, кавалер ордена "Құрмет", заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Телепбай
Ерболат Тоғысбайұлы
- художник, кавалер ордена "Парасат", лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Туткибаева
Гульжана Усамбековна
- балетмейстер, кавалер ордена "Құрмет", Қазақстанның халық әpтici (по согласованию)