"Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының нышандары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 23 мамырдағы № 3526 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 24 маусымдағы № 583 Жарлығы
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының нышандары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 23 мамырдағы № 3526 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 2-1-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының нышандары:
1) Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының туы;
2) Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының эмблемасы;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті "А" арнаулы мақсаттағы қызметінің туы;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Сыртқы барлау қызметінің жалауы;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Академиясының жалауы болып белгіленсін.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мыналардың:
1) осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары туының;
2) осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары эмблемасының;
3) осы Жарлыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті "А" арнаулы мақсаттағы қызметі туының;
4) осы Жарлыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Сыртқы барлау қызметі жалауының;
5) осы Жарлыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Академиясы жалауының бейнесі мен сипаттамасы бекiтiлсiн.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Былай деп айқындалсын:
1) осы Жарлықтың 1-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тулары мен жалауларын ұстау, сақтау және шығару шарты Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының ішкі қызмет жарғысында айқындалады;
2) Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының эмблемасы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң қызметтік ғимараттарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi органдарының ғимараттарында орнатылады;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Төрағасының бұйрықтарында және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнде Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдары нышандарының бейнесiн мiндеттi түрде көрсетудің басқа да жағдайлары көзделуі мүмкiн.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары туының сипаттамасы, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары эмблемасының сипаттамасы алып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 23 мая 1997 года № 3526 "О символах органов национальной безопасности Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 24 июня 2024 года № 583
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 23 мая 1997 года № 3526 "О символах органов национальной безопасности Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2-1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Установить, что символами органов национальной безопасности Республики Казахстан являются:
1) флаг органов национальной безопасности Республики Казахстан;
2) эмблема органов национальной безопасности Республики Казахстан;
3) флаг Службы специального назначения "А" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
4) знамя Службы внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
5) знамя Академии Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Утвердить изображение и описание:
1) флага органов национальной безопасности Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему Указу;
2) эмблемы органов национальной безопасности Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему Указу;
3) флага Службы специального назначения "А" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему Указу;
4) знамени Службы внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему Указу;
5) знамени Академии Комитета национальной безопасности Республики Казахстан согласно приложению 5 к настоящему Указу.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Определить, что:
1) условия содержания, хранения и выноса флагов и знамен органов национальной безопасности Республики Казахстан, указанных в пункте 1 настоящего Указа, определяются Уставом внутренней службы органов национальной безопасности Республики Казахстан;
2) эмблема органов национальной безопасности Республики Казахстан устанавливается на служебных зданиях Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а также на зданиях органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
3) приказами и иными нормативными правовыми актами Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан могут предусматриваться и другие случаи обязательного воспроизводства изображения символов органов национальной безопасности Республики Казахстан.";
описание флага органов национальной безопасности Республики Казахстан, описание эмблемы органов национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденные вышеназванным Указом, исключить;

осы Жарлыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 24 маусымдағы
№ 583 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1997 жылғы 23 мамырдағы
№ 3526 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдары туының
СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының туы шеттерінің арақатынасы 2:3 болатын (өлшемі 1000:1500 мм) көктікен (көк) түсті тік бұрышты матадан тұрады. Тудың ортасында диаметрі 500 мм (тудың еніне қатысты 1/3) алтын (сары) түсті Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары эмблемасының негізгі элементтерінің трафаретті бейнесі – айшықталған жеті ұшты жұлдыз, жұлдыздың ортасында шаңырағы бар кіші қалқан орналасқан.
Тудың сол жағы диаметрі 32 мм және ұзындығы 2000 мм сапқа кигізуге мүмкіндік беретін тігіспен тігіледі. Саптың ұшы найза пішінінде болады және алтын-сары түсті металдан жасалған. Ұштықтың ұзындығы – 260 мм, ені – 110 мм. Найзаға ұшында қос шашағы бар алтын-сары түстес өрілген бау бекітілген. Баудың ұзындығы –750 мм, шашақтардың ұзындығы – 250 мм.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының
ТУЫ
_________________________
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 24 маусымдағы
№ 583 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1997 жылғы 23 мамырдағы
№ 3526 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдары эмблемасының
СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының эмблемасы көгілдір (аспанкөк) түсті орталық алаңы (диаметрі 750 мм) және алтын (сары) түсті жиекпен (ені 250 мм) көмкерілген көктікен (көк) түсті сыртқы шеңбері (ені 750 мм) бар дөңгелек қалқан (диаметрі 1000 м) бейнесінен тұрады.
Көктікен (көк) түсті қалқанның сыртқы шеңберін бойлай мемлекеттік тілде: үстіңгі жағында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", төменгі жағында – "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ" деген жазу (қаріп биіктігі 550 мм) жазылған. Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Қалқанның ортасында көгілдір (аспанкөк) түсті алаңның үстінде жеті доғал шұғыласы бар, алтын (сары) негізге күрең қызыл (қою қызыл) түсті айшықты жеті ұшты жұлдыз (сәулелердің биіктігі бойынша диаметрі – 750 мм) орналасқан.
Жақұтты жұлдыздың ортасында кіші қалқан (диаметрі 400 мм) орналасқан.
Алтын (сары) жиекпен (ені 10 мм) көмкерілген көктікен (көк) түсті қалқанның (ені 40 мм) шеңберін бойлай мемлекеттік тілде (қаріп биіктігі 36 мм): "НАМЫС. АЙБЫН. ОТАН" деген жазу (ұран) жазылған. Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Қалқанның ортасында көгілдір (аспанкөк) түстің үстіне алтын (сары) түсті киіз үй күмбезінің айшықты бейнесі – "шаңырақ" (диаметрі 280 мм) орналасқан.
Эмблеманың негізгі бөлшектерін:
кіші қалқан және шаңырағымен бірге ұран жазылған жұлдызды (орташа эмблема);
шаңырағы бар ұрансыз кіші қалқанды (кіші эмблема) өз алдында эмблемалар ретінде қолдануға жол беріледі.
Кіші эмблеманы пайдалану кезінде кіші қалқанның сыртқы шеңберін бойлай жеті күміс (ақ) тойтарма шегенің бейнесі салынады.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының
ЭМБЛЕМАСЫ
_________________________
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 24 маусымдағы
№ 583 Жарлығына
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1997 жылғы 23 мамырдағы
№ 3526 Жарлығына
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті "А" арнаулы мақсаттағы
қызметі туының СИПАТТАМАСЫ

дополнить приложениями 1, 2, 3, 4 и 5 согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 24 июня 2024 года № 583
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 23 мая 1997 года № 3526
ОПИСАНИЕ
флага органов национальной безопасности Республики Казахстан
Флаг органов национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой прямоугольное полотнище василькового (синего) цвета с соотношениями сторон 2:3 (размером 1000:1500 мм). В центре флага размещено трафаретное изображение основных элементов эмблемы органов национальной безопасности Республики Казахстан золотистого (желтого) цвета диаметром 500 мм (1/3 по отношению к ширине флага) – стилизованная семиконечная звезда, в центре звезды – малый щит с шаныраком.
Левая сторона прошита швом, позволяющим надеть флаг на древко диаметром 32 мм и длиной 2000 мм. Наконечник древка имеет форму копья и выполнен из металла золотисто-желтого цвета. Высота наконечника древка – 260 мм, ширина – 110 мм. На копье закреплен витой шнур золотисто-желтого цвета с двумя кистями на концах. Длина шнура – 750 мм, длина кистей – 250 мм.
ФЛАГ органов национальной безопасности Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 24 июня 2024 года № 583
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 23 мая 1997 года № 3526
ОПИСАНИЕ эмблемы органов национальной безопасности Республики Казахстан
Эмблема органов национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой изображение круглого щита (диаметр 1000 мм) с центральным полем бирюзового (голубого) цвета (диаметром 750 мм) и внешней окружностью василькового (синего) цвета (шириной 750 мм), окольцованной золотистым (желтым) кантом (шириной по 250 мм).
По внешней окружности щита василькового (синего) цвета нанесена надпись (высота шрифта 550 мм) на государственном языке: по верху – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", по низу – "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІ3ДІК КОМИТЕТІ". Надписи выполнены серебристым (белым) цветом.
Посередине щита на поле бирюзового (голубого) цвета расположена стилизованная семиконечная звезда (диаметр по вершинам лучей – 750 мм) бордового (темно-красного) цвета на золотом (желтом) основании (диаметр по вершинам лучей – 750 мм), имеющем также семь тупоугольных лучей.
По центру рубиновой звезды размещен малый щит (диаметр 400 мм).
По окружности щита (шириной 40 мм) василькового (синего) цвета, окольцованной золотистым (желтым) кантом (шириной по 10 мм), нанесена надпись (девиз) на государственном языке (высота шрифта 36 мм): "НАМЫС. АЙБЫН. ОТАН". Надпись выполнена серебристым (белым) цветом.
По центру щита расположено стилизованное изображение свода остова юрты – "шанырак" (диаметр 280 мм) золотистого (желтого) цвета на бирюзовом (голубом) фоне.
Допускается использование основных элементов эмблемы в качестве самостоятельных эмблем:
звезды с малым щитом и шаныраком с девизом (средняя эмблема);
малого щита с шаныраком без девиза (малая эмблема).
При использовании малой эмблемы по внешней окружности малого щита наносится изображение семи серебристых (белых) заклепок.
ЭМБЛЕМА органов национальной безопасности Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 24 июня 2024 года № 583
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 23 мая 1997 года № 3526
ОПИСАНИЕ флага Службы специального назначения "А" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті "А" арнаулы мақсаттағы қызметінің туы шеттерінің арақатынасы 2:3 болатын (өлшемі 1000х1500 мм) көктікен (көк) түсті тік бұрышты матадан тұрады. Тудың ортасында диаметрі 500 мм (тудың еніне қатысты 1/3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті "А" арнаулы мақсаттағы қызметінің негізгі элементтерінің трафареттік бейнесі орналасқан.
Тудың сол жағы диаметрі 32 мм және ұзындығы 2000 мм сапқа кигізуге мүмкіндік беретін тігіспен тігіледі. Саптың ұшы найза пішінінде болады және алтын-сары түсті металдан жасалған. Ұштықтың ұзындығы – 260 мм, ені – 110 мм. Найзаға ұшында қос шашағы бар алтын-сары түстес өрілген бау бекітілген. Баудың ұзындығы –750 мм, шашақтардың ұзындығы – 250 мм.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті "А" арнаулы мақсаттағы
қызметінің ТУЫ
_________________________
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 24 маусымдағы
№ 583 Жарлығына
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1997 жылғы 23 мамырдағы
№ 3526 Жарлығына
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Сыртқы барлау қызметі
жалауының СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Сыртқы барлау қызметінің жалауы тік бұрышты матадан, саптан және шашақтары бар баудан тұрады.
Жалаудың матасы қою көк түсті тік бұрышты, оның өлшемі: ұзындығы 200 см, ені 100 см.
Жалаудың орта тұсында қою сарғыш түспен көмкерілген жайылған қанаттарымен үй, Отан дегенді білдіретін киіз үй фрагменті – керегені жауып тұрған бүркіт орналасқан.
Жалаудың үш жақ шеті алтын-сары түстес жібек шашақпен көмкерілген.
Матаның бір жақ енінде оны сапқа кигізуге арналған тесік бар, тесіктің диаметрі – 4 см. Жалаудың сабы диаметрі 4 см, ұзындығы 250 см дөңгелек қималы ағаштан жасалған. Сап ашық қоңыр түске боялған, сырланған және төменгі ұшында металл шығыршығы, ал жоғарғы ұшында – алтын түсті әшекейлі ұштығы бар.
Жалаудың бауы ширатылған, алтын түсті жібектен жасалған, ұштарында ұзындығы 15 см болатын екі шашақ бар. Баудың ұзындығы – 270–285 см.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Сыртқы барлау қызметінің
ЖАЛАУЫ
_________________________
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 24 маусымдағы
№ 583 Жарлығына
5-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1997 жылғы 23 мамырдағы
№ 3526 Жарлығына
5-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Академиясы жалауының СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Академиясының (бұдан әрі – ҰҚК Академиясы) жалауы алтын (сары) түсті жиекпен жиектелген, шеттерінің арақатынасы 2:3 болатын (өлшемі 1000:1500 мм) көктікен түсті тік бұрышты матадан тұрады. Жалаудың ортасында өлшемі 740х350 мм (жалаудың еніне қатысты 1/3) алтын (сары) түсті ҰҚК Академиясы эмблемасының негізгі элементтерінің трафареттік бейнесі – ашылған кітап негізгі дөңгелек қалқан, қосарлы жеті ұшты жұлдыз, шаңырағы бар кіші қалқан, қылқалам, қылыш орналасқан.

Флаг Службы специального назначения "А" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой прямоугольное полотнище василькового (синего) цвета с соотношениями сторон 2:3 (размером 1000х1500 мм). В центре флага размещено трафаретное изображение основных элементов Службы специального назначения "А" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан диаметром 500 мм (1/3 по отношению к ширине флага).
Левая сторона прошита швом, позволяющим надеть флаг на древко диаметром 32 мм и длиной 2000 мм. Наконечник древка имеет форму копья и выполнен из металла золотисто-желтого цвета. Высота наконечника – 260 мм, ширина – 110 мм. На копье закреплен витой шнур золотисто-желтого цвета с двумя кистями на концах. Длина шнура – 750 мм, длина кистей – 250 мм.
ФЛАГ Службы специального назначения "А" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 24 июня 2024 года
№ 583
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 23 мая 1997 года № 3526
ОПИСАНИЕ знамени Службы внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Знамя Службы внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан состоит из прямоугольного полотнища, древка и шнура с кистями.
Полотнище знамени прямоугольное, темно-синего цвета, размером по длине 200 см, по ширине – 100 см.
По центру знамени размещен орел с раскрытыми крыльями в тҰмно-бежевом обрамлении, прикрывающий кереге – фрагмент юрты, символ дома, Родины.
Знамя по краям с трех сторон окаймлено шелковой бахромой золотисто-желтого цвета.
С одной стороны полотнища по ширине имеется отверстие для вдевания его на древко, диаметр отверстия – 4 см. Древко знамени деревянное, круглого сечения, диаметром 4 см, длиной 250 см. Древко окрашено в светло-коричневый цвет, лакировано и имеет на нижнем конце металлическое кольцо, а на верхнем – фигурный наконечник золотистого цвета.
Шнур знамени крученый, изготовлен из золотистого шелка, с двумя кистями по краям длиною 15 см. Длина шнура – 270–285 см.
ЗНАМЯ Службы внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 24 июня 2024 года № 583
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 23 мая 1997 года № 3526
ОПИСАНИЕ знамени Академии Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Знамя Академии Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Академия КНБ) представляет собой прямоугольное полотнище василькового цвета, окаймленное каймой золотистого (желтого) цвета, с соотношениями сторон 2:3 (размером 1000:1500 мм). В центре знамени размещено трафаретное изображение основных элементов эмблемы Академии КНБ золотистого (желтого) цвета размером 740х350 мм (1/3 по отношению к ширине знамени) – развернутой книги, основного круглого щита, двойной семиконечной звезды, малого щита с шаныраком, пера, сабли.

Матаның жоғарғы шетінде алтын түсті жібекпен мемлекеттік тілде: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ АКАДЕМИЯСЫ" деген жазу кестеленген, әріптердің биіктігі – 7,5 см.
Матаның төменгі шетінде алтын түсті жібекпен мемлекеттік тілде: "ОТАНҒА АДАЛ ҚЫЗМЕТ" деген жазу кестеленген, әріптердің биіктігі – 8,5 см.
Сол жағы жалауды диаметрі 32 мм және ұзындығы 2000 мм сапқа тағуға мүмкіндік беретін тігіспен тігілген.
Саптың ұшы найза пішінінде және алтын-сары түсті металдан жасалған. Ұштықтың биіктігі – 260 мм, ені – 110 мм.
Найзаға ұштарында екі шашағы бар өрілген алтын-сары түсті бау бекітілген. Баудың ұзындығы – 750 мм, шашақтардың ұзындығы – 250 мм.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Академиясының
ЖАЛАУЫ
_________________________

По верхнему краю полотнища на государственном языке золотистым шелком вышита надпись: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ АКАДЕМИЯСЫ", высота букв надписи – 7,5 см.
По нижнему краю полотнища на государственном языке золотистым шелком вышита надпись: "ОТАНҒА АДАЛ ҚЫЗМЕТ", высота букв надписи – 8,5 см.
Левая сторона прошита швом, позволяющим надеть флаг на древко диаметром 32 мм и длиной 2000 мм.
Наконечник древка имеет форму копья и выполнен из металла золотисто-желтого цвета. Высота наконечника – 260 мм, ширина – 110 мм.
На копье закреплен витой шнур золотистого (желтого) цвета с двумя кистями на концах. Длина шнура – 750 мм, длина кистей – 250 мм.
ЗНАМЯ Академии Комитета национальной безопасности Республики Казахстан