"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 25 ақпандағы № 798 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссияның құрамы осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 25 ақпандағы
№798 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығына
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссияның құрамы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің ішкі саясат мәселелері және коммуникациялар жөніндегі көмекшісі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының ғылым және жоғары білім вице-министрі, хатшы
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің ғылым және инновациялар мәселелері жөніндегі кеңесшісі
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің мүшесі (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
"Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" жоғары ғылыми ұйымының басқарма президенті
Ақшолақов Серік Қуандықұлы
- медицина ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық ғылым академиясының академигі, "Ұлттық нейрохирургия орталығы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Батырбеков Эрлан Ғаділетұлы
- физика-математика ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық ғылым академиясының академигі, "Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас директоры (келісім бойынша)
Дулатбеков Нұрлан Орынбасарұлы
- заң ғылымдарының докторы, профессор, "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы - ректоры (келісім бойынша)
Оңғар Ақан
- тарих ғылымдарының кандидаты, қауымдастырылған профессор, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Ә.Х. Марғұлан атындағы Археология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас директоры
Қамзабекұлы Дихан
- филология ғылымдарының докторы, "Қазақ газеттері" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры (келісім бойынша)
Ахмед-Заки Дархан Жұмақанұлы
- техника ғылымдарының докторы, "М. Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы - ректоры (келісім бойынша)
Сарбасов Дос Жұрмаханбетұлы
- философия докторы (PhD), "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы "National Laboratory Astana" жекеше мекемесінің бас директоры
Сембаева Әлия Мұратқызы
- химия ғылымдарының докторы, "Ғылым қоры" акционерлік қоғамы басқарма төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Сыдықов Ерлан Батташұлы
- тарих ғылымдарының докторы, "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы - ректоры (келісім бойынша)
Сәбитов Жақсылық Мұратұлы
- философия докторы (PhD), Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Жошы Ұлысын зерделеу ғылыми институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры

О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая"
Указ Президента Республики Казахстан от 25 февраля 2025 года № 798
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая" следующее изменение:
состав Комиссии по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 25 февраля 2025 года № 798
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 993
Состав
Комиссии по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы
Государственный советник Республики Казахстан, председатель
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя
помощник Президента Республики Казахстан по вопросам внутренней политики и коммуникациям, заместитель председателя
вице-министр науки и высшего образования Республики Казахстан, секретарь
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр здравоохранения Республики Казахстан
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
советник Президента Республики Казахстан по вопросам науки и инноваций
председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
член Комитета по социально-культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
президент правления высшей научной организации "Национальная академия наук Республики Казахстан" при Президенте Республики Казахстан"
Акшулаков
Серик Куандыкович
- доктор медицинских наук, профессор, академик Национальной академии наук при Президенте Республики Казахстан, председатель правления акционерного общества "Национальный центр
нейрохирургии" (по согласованию)
Батырбеков
Эрлан Гадлетович
- доктор физико-математических наук, профессор, академик Национальной академии наук при Президенте Республики Казахстан, генеральный директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный ядерный центр Республики Казахстан" (по согласованию)
Дулатбеков
Нурлан Орынбасарович
- доктор юридических наук, профессор, председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" (по согласованию)
Ақан Оңғар
- кандидат исторических наук, ассоциированный профессор, генеральный директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт археологии имени А.Х. Маргулана" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Камзабекулы Дихан
- доктор филологических наук, генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "Қазақ газеттері" (по согласованию)
Ахмед-Заки
Дархан Жумаканович
- доктор технических наук, председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Южно-Казахстанский университет имени М. Ауэзова" (по согласованию)
Сарбасов
Дос Джурмаханбетович
- доктор философии (PhD), генеральный директор частного учреждения "National Laboratory      Astana" автономной организации образования "Назарбаев Университет"
Сембаева
Алия Муратовна
- доктор химических наук, заместитель председателя правления акционерного общества "Фонд науки" (по согласованию)
Сыдыков
Ерлан Батташевич
- доктор исторических наук, председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" (по согласованию)
Сабитов
Жаксылык Муратович
- доктор философии (PhD), директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Научный институт изучения Улуса Джучи" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
______________________________________________