Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 18 наурыздағы № 818 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 5) тармақшасына сәйкес атом саласын одан әрі дамыту және ядролық қауіпсіздікті нығайту мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің уран өндіру бөлігінде жер қойнауын пайдалану, атом энергиясын пайдалану, халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, Семей ядролық қауіпсіздік аймағын құру және оның жұмыс істеуі салаларындағы функцияларын және өкілеттіктерін бере отырып, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган ретінде Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) құрылсын.
2. Агенттік берілетін функциялар мен өкілеттіктер шегінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің құқықтары мен міндеттемелерінің құқықтық мирасқоры болып айқындалсын.
3. "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 11 наурыздағы № 552 Жарлығына мынадай толықтыру енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың тізбесінде мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі".
4. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына:
Агенттік төрағасымен бірлесіп Агенттік туралы ереженің және оның құрылымының жобаларын;
Қазақстан Республикасының Үкіметімен бірлесіп Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігінен және тиісті ведомстволық бағынысты ұйымдардан штат санын Агенттікке қайта бөлу жөніндегі ұсыныстарды енгізсін;
2) осы Жарлықты іске асыру жөнінде өзге де шараларды қабылдасын.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісуі бойынша Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің және тиісті ведомстволық бағынысты ұйымдардың штат санын қайта бөлуді;
2) осы Жарлықты іске асыру жөнінде өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
6. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
7. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 18 марта 2025 года № 818
В соответствии с подпунктом 5) статьи 44 Конституции Республики Казахстан в целях дальнейшего развития атомной отрасли и укрепления ядерной безопасности ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Агентство Республики Казахстан по атомной энергии (далее – Агентство) как государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан, с передачей ему функций и полномочий Министерства энергетики Республики Казахстан в областях недропользования в части добычи урана, использования атомной энергии, обеспечения радиационной безопасности населения, создания и функционирования Семипалатинской зоны ядерной безопасности.
2. Определить Агентство правопреемником прав и обязательств Министерства энергетики Республики Казахстан в пределах передаваемых функций и полномочий.
3. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 11 марта 2008 года № 552 "Об утверждении Положения об Администрации Президента Республики Казахстан" следующее дополнение:
Перечень государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, утвержденный вышеназванным Указом, дополнить строкой следующего содержания:
"Агентство Республики Казахстан по атомной энергии".
4. Администрации Президента Республики Казахстан:
1) внести на рассмотрение Президенту Республики Казахстан:
совместно с Председателем Агентства проекты положения об Агентстве и его структуры;
совместно с Правительством Республики Казахстан предложения по перераспределению штатной численности от Министерства энергетики Республики Казахстан и соответствующих подведомственных организаций в Агентство;
2) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
5. Правительству Республики Казахстан обеспечить:
1) по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан перераспределение штатной численности Министерства энергетики Республики Казахстан и соответствующих подведомственных организаций;
2) принятие иных мер по реализации настоящего Указа.
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
7. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев