"Қазақстан Республикасының кейбір конституциялық заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2024 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын іске асырудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 1 сәуірдегі № 826 Жарлығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Қазақстан Республикасының кейбір конституциялық заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2024 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің Кассациялық соттар департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі құрылсын.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің мынадай жарлықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 26 маусымдағы № 643 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссия туралы ережеде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Комиссия тоғыз мүшеден – облыстық және оларға теңестірілген соттардың (бұдан әрі – облыстық сот) төрт судьясынан, кассациялық соттардың (бұдан әрі – кассациялық сот) екі судьясынан, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының (бұдан әрі – Жоғарғы Сот) бір судьясынан және отставкадағы екі судьядан тұрады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Комиссия құрамына Жоғарғы Соттың Төрағасы мен сот алқаларының төрағалары, кассациялық соттардың төрағалары, облыстық соттардың төрағалары мен сот алқаларының төрағалары, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің (бұдан әрі – Жоғары Сот Кеңесі), Қазақстан Республикасының Судьялар одағы филиалдарының судья әдебі жөніндегі комиссияларының және Жоғары Сот Кеңесі жанындағы Сот жюриінің мүшелері – судьялар сайлана алмайды.";
8-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте Жоғарғы Соттың бір судьясын және отставкадағы екі судьяны қоспағанда, тиісті сот сатысынан, оның ішінде облыстық соттардан және кассациялық соттардан Комиссия мүшелерінің жартысы жыл сайын қайта тағайындалады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Облыстық соттардың судьялары ішінен кандидаттар облыстық соттардың кеңейтілген жалпы отырыстарында ұсынылған кандидаттардың қатарынан сайланады.
Кассациялық соттардың судьялары ішінен кандидаттар кассациялық соттардың жалпы отырыстарында ұсынылған кандидаттардың қатарынан сайланады.
Жоғарғы Сот судьяларының және отставкадағы судьялардың ішінен кандидаттарды Жоғарғы Соттың Төрағасы балама негізде ұсынады.
Ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы Жоғарғы Соттың кеңейтілген жалпы отырысы мүшелерінің ең көп дауыс санын жинаған кандидат сайланды деп есептеледі.";

О некоторых вопросах реализации Конституционного закона Республики Казахстан от 5 июля 2024 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые конституционные законы Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 1 апреля 2025 года № 826
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4.
В целях реализации Конституционного закона Республики Казахстан от 5 июля 2024 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые конституционные законы Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Создать республиканское государственное учреждение "Департамент кассационных судов Судебной администрации Республики Казахстан".
2. Внести изменения и дополнение в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указе Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643 "Об утверждении положений, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан":
в Положении о Комиссии по качеству правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Комиссия состоит из девяти членов – четырех судей областных и приравненных к ним судов (далее – областной суд), двух судей кассационных судов, одного судьи Верховного Суда Республики Казахстан (далее – Верховный Суд) и двух судей в отставке.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В состав Комиссии не могут быть избраны Председатель и председатели судебных коллегий Верховного Суда, председатели кассационных судов, председатели и председатели судебных коллегий областных судов, судьи – члены Высшего Судебного Совета Республики Казахстан (далее – Высший Судебный Совет), комиссий по судейской этике филиалов Союза судей Республики Казахстан и Судебного жюри при Высшем Судебном Совете.";
абзац второй пункта 8 изложить в следующей редакции:
"При этом половина членов Комиссии от соответствующей судебной инстанции, в том числе от областных судов и кассационных судов, за исключением одного судьи Верховного Суда и двух судей в отставке, переназначаются каждый год.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Кандидаты из числа судей областных судов избираются из числа кандидатов, рекомендованных расширенными пленарными заседаниями областных судов.
Кандидаты из числа судей кассационных судов избираются из числа кандидатов, рекомендованных пленарными заседаниями кассационных судов.
Кандидаты из числа судей Верховного Суда и судей в отставке представляются на альтернативной основе Председателем Верховного Суда.
Избранным считается кандидат, набравший наибольшее число голосов членов расширенного пленарного заседания Верховного Суда посредством открытого или тайного голосования.";

38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Судьяның кәсіби қызметін бағалаудан өткен судьяларға қатысты комиссияның хаттамалық шешімінің көшірмесі қабылданған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде тиісті облыстық сотқа, кассациялық сотқа және Жоғарғы Сотқа жіберіледі.
39. Комиссияның судьяны кәсіби жарамсыздығына орай атқаратын лауазымына сай келмейді деп тану туралы, жүктемесі аз басқа сотқа, төмен тұрған сотқа ауыстыру туралы хаттамалық шешімінің көшірмесі күнтізбелік бес күн ішінде тиісті облыстық сотқа, кассациялық сотқа, Жоғарғы Сотқа, сондай-ақ өзіне қатысты шешім қабылданған судьяға мәлімет үшін жіберіледі.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Комиссияның Регламентінде аудандық соттың судьясына, төрағасына және облыстық соттың судьясына қатысты көзделген құжаттарды Комиссияға облыстық соттың төрағасы, кассациялық соттың судьясына қатысты – кассациялық соттың төрағасы, облыстық соттың төрағасына және сот алқасының төрағасына, кассациялық соттың төрағасына, Жоғарғы Соттың судьясына және сот алқасының төрағасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің оларды лауазымға тағайындауына байланысты өз өкілеттіктерін бұрын тоқтатқан судьяларға қатысты – Жоғарғы Соттың Төрағасы ұсынады.";
2) "Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 19 қаңтардағы № 106 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі туралы ережеде:
Сот әкімшілігінің қарамағындағы аумақтық бөлімшелердің тізбесі мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 22-жолмен толықтырылсын:
"22. Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің Кассациялық соттар департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.".
3. Жоғарғы Сот және Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы Жарлықты іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
4. Осы Жарлық, 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы Жарлықтың 2-тармағының 1) тармақшасын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев

пункты 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"38. Копия протокольного решения Комиссии в отношении судей, прошедших оценку профессиональной деятельности судьи, в течение пяти календарных дней со дня его принятия направляется в соответствующий областной суд, кассационный суд и Верховный Суд.
39. Копия протокольного решения Комиссии о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности, о переводе в другой суд с меньшей нагрузкой, в нижестоящий суд в течение пяти календарных дней направляется для сведения в соответствующий областной суд, кассационный суд, Верховный Суд, а также судье, в отношении которого принято решение.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Документы, предусмотренные Регламентом Комиссии, в отношении судьи, председателя районного суда и судьи областного суда представляются в Комиссию председателем областного суда, в отношении судьи кассационного суда – председателем кассационного суда, в отношении председателя и председателя судебной коллегии областного суда, председателя кассационного суда, судьи и председателя судебной коллегии Верховного Суда, а также судей, ранее прекративших свои полномочия в связи с назначением их Президентом Республики Казахстан на должности, – Председателем Верховного Суда.";
2) в Указе Президента Республики Казахстан от 19 января 2023 года № 106 "О некоторых вопросах Судебной администрации Республики Казахстан":
в Положении о Судебной администрации Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
Перечень территориальных подразделений, находящихся в ведении Судебной администрации, дополнить строкой, порядковый номер 22, следующего содержания:
"22. Республиканское государственное учреждение "Департамент кассационных судов Судебной администрации Республики Казахстан.".
3. Верховному Суду и Судебной администрации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры по реализации настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания, за исключением подпункта 1) пункта 2 настоящего Указа, который вводится в действие с 1 июля 2025 года.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев