"Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 2 мамырдағы № 870 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Мемлекеттік саяси қызметші алдыңғы мемлекеттік лауазымда тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылады.
Егер алдыңғы мемлекеттік лауазым мемлекеттік саяси лауазым болып табылса, онда осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тәртіптік жауаптылық мәселесін қарауды мемлекеттік қызметші тәртіптік теріс қылық жасаған кезде лауазымды атқарған мемлекеттік орган осы Қағидалардың мемлекеттік саяси қызметшілерге қатысты тиісті ережелерін қолдана отырып жүзеге асырады.
Егер алдыңғы мемлекеттік лауазым мемлекеттік әкімшілік лауазым болып табылса, онда осы Қағидалардың 21, 24 және 25-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тәртіптік жауаптылық мәселесін қарауды мемлекеттік қызметші тәртіптік теріс қылық жасаған кезде лауазымды атқарған мемлекеттік орган осы Қағидалардың мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге қатысты тиісті ережелерін қолдана отырып жүзеге асырады.
3-2. Осы Қағидалардың 3-1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мемлекеттік саяси қызметшіге тәртіптік жазаны осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген уәкілетті адам соңғы атқаратын лауазымы бойынша тәртіптік жаза қолдану мерзімдері шегінде қолданады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Мемлекеттік саяси қызметші мемлекеттік саяси лауазымда атқаратын өкілеттіктерін тоқтатқан күнге дейін алынбаған тәртіптік жаза осы өкілеттіктер тоқтатылған күннен бастап алынған болып есептеледі.";
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Мемлекеттік әкімшілік қызметші алдыңғы мемлекеттік лауазымда тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылады.
Егер алдыңғы мемлекеттік лауазым мемлекеттік саяси лауазым болып табылса, онда осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тәртіптік жауаптылық мәселесін қарауды мемлекеттік қызметші тәртіптік теріс қылық жасаған кезде лауазымды атқарған мемлекеттік орган осы Қағидалардың мемлекеттік саяси қызметшілерге қатысты тиісті ережелерін қолдана отырып жүзеге асырады.

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы"
Указ Президента Республики Казахстан от 2 мая 2025 года № 870
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы" следующие изменения и дополнения:
в Правилах наложения дисциплинарного взыскания на государственных служащих, утвержденных вышеназванным Указом:
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Политический государственный служащий привлекается к дисциплинарной ответственности за совершение дисциплинарного проступка на предыдущей государственной должности.
В случае, если предыдущая государственная должность являлась политической государственной должностью, то рассмотрение вопроса дисциплинарной ответственности осуществляется государственным органом, в котором государственный служащий занимал должность при совершении дисциплинарного проступка, с применением соответствующих положений настоящих Правил в части политических государственных служащих, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил.
В случае, если предыдущая государственная должность являлась административной государственной должностью, то рассмотрение вопроса дисциплинарной ответственности осуществляется государственным органом, в котором государственный служащий занимал должность при совершении дисциплинарного проступка, с применением соответствующих положений настоящих Правил в части административных государственных служащих, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 21, 24 и 25 настоящих Правил.
3-2. Дисциплинарное взыскание на политического государственного служащего, указанного в части первой пункта 3-1 настоящих Правил, налагается уполномоченным лицом, указанным в пункте 3 настоящих Правил, по последней занимаемой должности в пределах сроков наложения дисциплинарного взыскания.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Дисциплинарное взыскание, не снятое ко дню прекращения полномочий политическим государственным служащим на занимаемой политической государственной должности, считается снятым со дня прекращения этих полномочий.";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Административный государственный служащий привлекается к дисциплинарной ответственности за совершение дисциплинарного проступка на предыдущей государственной должности.
В случае, если предыдущая государственная должность являлась политической государственной должностью, то рассмотрение вопроса дисциплинарной ответственности осуществляется государственным органом, в котором государственный служащий занимал должность при совершении дисциплинарного проступка, с применением соответствующих положений настоящих Правил в части политических государственных служащих, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил.

Егер алдыңғы мемлекеттік лауазым мемлекеттік әкімшілік лауазым болып табылса, онда осы Қағидалардың 21, 24 және 25-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тәртіптік жауаптылық мәселесін қарауды мемлекеттік қызметші тәртіптік теріс қылық жасаған кезде лауазымды атқарған мемлекеттік орган осы Қағидалардың мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге қатысты тиісті ережелерін қолдана отырып жүзеге асырады.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшінің уәкілетті адамы:
1) қызметтік тергеп-тексеруді тоқтата тұру және қайта бастау үшін негіз болып табылатын материалдар мен мәліметтерді уақтылы береді;
2) мемлекеттік қызметшінің тәртіптік жауаптылығы мәселесін жан-жақты және объективті қарау үшін өзге де жәрдем көрсетеді.";
мынадай мазмұндағы 45-1-тармақпен толықтырылсын:
"45-1. Осы Қағидалардың 49, 50, 51 және 52-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың 26-1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мемлекеттік әкімшілік қызметшінің тәртіптік теріс қылығы бойынша қызметтік тергеп-тексеру мемлекеттік қызметші теріс қылық жасаған кезде лауазымды атқарған мемлекеттік органның уәкілетті адамының актісімен тағайындалады.
Қызметтік тергеп-тексеруді тағайындау және осы Қағидалардың 26-1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мемлекеттік әкімшілік қызметшінің тәртіптік теріс қылықтары жөніндегі мәліметтер туралы қызметтік тергеп-тексеру тағайындалған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік әкімшілік қызметші лауазымды атқаратын мемлекеттік органның уәкілетті адамына хабарланады.
Қызметтік тергеп-тексеру материалдарын мемлекеттік қызметші теріс қылық жасаған кезде мемлекеттік әкімшілік лауазымды атқарған мемлекеттік органның Комиссиясы қарайды және тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыным шығарылған жағдайда мемлекеттік қызметші теріс қылық жасаған кезде лауазымды атқарған мемлекеттік органның уәкілетті адамы тиісті материалдарды бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметшінің соңғы жұмыс орны бойынша жібереді.";
мынадай мазмұндағы 72-1 және 72-2-тармақтармен толықтырылсын:
"72-1. Осы Қағидалардың 26-1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мемлекеттік әкімшілік қызметшіге тәртіптік жазаны мемлекеттік органның уәкілетті адамы соңғы атқаратын лауазымы бойынша тәртіптік жаза қолдану мерзімдері шегінде қолданады.
72-2. Уәкілетті адам басқа мемлекеттік органнан берілген қызметтік тергеп-тексеру материалдарын және Комиссияның мемлекеттік әкімшілік қызметшінің алдыңғы мемлекеттік лауазымдағы тәртіптік теріс қылықтары бойынша тәртіптік жаза қолдану туралы ұсынымдарын қараған кезде материалдар қосымша қызметтік тергеп-тексеруге жіберілмейді.";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

В случае, если предыдущая государственная должность являлась административной государственной должностью, то рассмотрение вопроса дисциплинарной ответственности осуществляется государственным органом, в котором государственный служащий занимал должность при совершении дисциплинарного проступка, с применением соответствующих положений настоящих Правил в части административных государственных служащих, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 21, 24 и 25 настоящих Правил.
Уполномоченное лицо административного государственного служащего:
1) своевременно предоставляет материалы и сведения, являющиеся основанием для приостановления и возобновления служебного расследования;
2) оказывает иное содействие для всестороннего и объективного рассмотрения вопроса дисциплинарной ответственности государственного служащего.";
дополнить пунктом 45-1 следующего содержания:
"45-1. Служебное расследование по дисциплинарному проступку административного государственного служащего, указанного в части первой пункта 26-1 настоящих Правил, назначается актом уполномоченного лица государственного органа, в котором государственный служащий занимал должность при совершении проступка, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 49, 50, 51 и 52 настоящих Правил.
О назначении служебного расследования и сведениях о дисциплинарных проступках административного государственного служащего, указанного в части первой пункта 26-1 настоящих Правил, в течение трех рабочих дней со дня назначения служебного расследования извещается уполномоченное лицо государственного органа, в котором административный государственный служащий занимает должность.
Материалы служебного расследования рассматриваются Комиссией государственного органа, в котором государственный служащий занимал административную государственную должность при совершении проступка, и в случае вынесения рекомендации о наложении дисциплинарного взыскания, уполномоченное лицо государственного органа, в котором государственный служащий занимал должность при совершении проступка, в течение пяти рабочих дней направляет соответствующие материалы по последнему месту работы государственного служащего.";
дополнить пунктами 72-1 и 72-2 следующего содержания:
"72-1. Дисциплинарное взыскание на административного государственного служащего, указанного в части первой пункта 26-1 настоящих Правил, налагается уполномоченным лицом государственного органа по последней занимаемой должности в пределах сроков наложения дисциплинарного взыскания.
72-2. При рассмотрении уполномоченным лицом переданных из другого государственного органа материалов служебного расследования и рекомендации Комиссии о наложении дисциплинарного взыскания по дисциплинарным проступкам административного государственного служащего на предыдущей государственной должности, материалы на дополнительное служебное расследование не направляются.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:

"83. Мемлекеттік қызмет тоқтатылған күнге дейін алынбаған тәртіптік жаза мемлекеттік әкімшілік қызметші мемлекеттік қызметті тоқтатқан күннен бастап алынған болып есептеледі.";
86-тармақ алып тасталсын.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев

"83. Дисциплинарное взыскание, не снятое ко дню прекращения государственной службы, считается снятым со дня прекращения государственной службы административным государственным служащим.";
пункт 86 исключить.
2. Настоящий Указ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев