Қазақстан Республикасының Республикалық ұланын құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 16 наурыз 1992 ж. N 673
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тәуелсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңына сәйкес қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының егемендiгiн қамтамасыз ету, азаматтарының конституциялық хұқтары мен бостандықтарын, сондай-ақ басқа да өмiрлiк маңызы бар мүдделерiн қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы құрылсын.
2. Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы жеке әскери құрама және Қарулы Күштердiң резервi болып табылады деп белгiленсiн. Республикалық ұлан Қазақстан Республикасының Президентiне бағынады, тiкелей басшылық жасау Республикалық ұланның Қолбасшысына жүктеледi.
3. Республикалық ұланды жасақтау қолданылып жүрген заңдарға сәйкес ерiктiлiк негiзiнде Қазақстан Республикасының азаматтарынан жүргiзiлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi:
Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы туралы ереженi, оның құрылымы мен штаттары жөнiндегi ұсыныстарды 1992 жылғы 15 сәуiрге дейiн әзiрлеп, бекiтуге табыс етсiн;
қаржыландыруды, арнаулы және әскери техникамен, қару-жарақпен, байланыс құралдарымен және басқа мүлiкпен жабдықтауды қамтамасыз етсiн;
Республикалық ұланның жеке құрамына тұрғын үй беру және өзге де әлеуметтiк-тұрмыстық жағдай жасау тәртiбiн анықтайтын болсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

О создании Республиканской гваpдии Республики Казахстан
У К А З Пpезидента Республики Казахстан от 16 маpта 1992 г. N 673
В соответствии с Конституционным Законом Республики Казахстан "О государственной независимости Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Создать Республиканскую гвардию Республики Казахстан в целях обеспечения суверенитета, защиты конституционных прав и свобод граждан, а также иных жизненно важных интересов Республики Казахстан.
2. Установить, что Республиканская гвардия Республики Казахстан является отдельным воинским формированием и резервом Вооруженных Сил. Республиканская гвардия подчиняется Президенту Республики Казахстан, непосредственное руководство возлагается на Командующего Республиканской гвардией.
3. Комплектование Республиканской гвардии проводит в соответствии с действующим законодательством на добровольной основе из числа военнообязанных граждан Республики Казахстан.
4. Кабинету Министров Республики Казахстан:
разработать и представить на утверждение до 15 апреля 1992 г.
Положение о Республиканской гвардии Республики Казахстан,
предложения по ее структуре и штатам;
обеспечить финансирование, снабжение специальной и военной
техникой, вооружением, средствами связи и иным имуществом;
определить порядок представления жилья и создания иных
социально-бытовых условий для личного состава Республиканской
гвардии.
Президент
Республики Казахстан