Қазақстан Республикасының Президентi жанынан Бас бақылау инспекциясын құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1993 жылғы 18 қаңтар N 1078. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995.02.21. N 2046 жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарының, қаулылары мен өкiмдерiнiң орындалуына пәрмендi бақылау ұйымдастыру, лауазым иелерiнiң аталған актiлердiң талаптарын орындауға деген жауапкершiлiгiн күшейту мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Президентi жанынан Бас бақылау инспекциясы құрылсын.
2. Бас бақылау инспекциясы туралы Ереже бекiтiлсiн.
3. Басбақылау инспекциясының қызметiн қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң Аппаратына жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 1993 жылғы 18 қаңтардағы N 1078 Жарлығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Президентi
жанындағы Бас бақылау инспекциясы туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Бас бақылау инспекциясы (бұдан әрi Бас бақылау инспекциясы) өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Президентi алдында жауапты және оған есеп бередi.
2. Бас бақылау инспекциясының оның қызметiне тiкелей басшылықты жүзеге асыратын, жұмысын ұйымдастыру бойынша өкiмдер, сондай-ақ тексерудi жүзеге асыру жөнiнде нұсқаулар мен ұсыныстар шығаратын төраға басқарады.
3. Бас бақылау инспекциясы өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, қаулыларын және өкiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
II. Бас бақылау инспекциясының құрамы
және оны құру тәртiбi
4. Бас бақылау инспекциясы төрағадан, оның орынбасарларынан және мемлекеттiк инспекторлардан тұрады.
5. Бас бақылау инспекциясының төрағасын қызметке Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайды және мәртебесi жөнiнен Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң орынбасарына теңестiрiледi.
6. Бас бақылау инспекциясы басшысының орынбасарларын Қазақстан Республикасының Президентi Бас бақылау инспекциясы төрағасының ұсынуы бойынша қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
7. Мемлекеттiк инспекторларды Бас бақылау инспекциясының төрағасы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, басқа қызметкерлер - ол белгiлейтiн тәртiп бойынша тағайындалады және босатылады.
8. Бас бақылау инспекциясының құрылымы мен қызметкерлерi санын Қазақстан Республикасының Президентi Бас бақылау инспекциясы төрағасының ұсынуы бойынша белгiлейдi.
III. Бас бақылау инспекциясының құзыры

Об образовании Главной контрольной инспекции при Президенте Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 18 января 1993 года N 1078. Утратил силу - Указом Президента РК от 21 февраля 1995 г. N 2046.
В целях организации действенного контроля за исполнением
указов, постановлений и распоряжений Президента Республики
Казахстан, усиления ответственности должностных лиц за
неисполнение требований указанных актов ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Главную контрольную инспекцию при Президенте
Республики Казахстан.
2. Утвердить Положение о Главной контрольной инспекции.
3. Обеспечение деятельности Главной контрольной инспекции
возложить на аппарат Президента и Кабинет Министров Республики
Казахстан.
Президент Республики Казахстан
П О Л О Ж Е Н И Е
о Главной контрольной инспекции при  Президенте
Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Главная контрольная инспекция при Президенте Республики Казахстан (в дальнейшем Главная контрольная инспекция) в своей деятельности подотчетна и ответственна перед Президентом Республики Казахстан.
2. Главную контрольную инспекцию возглавляет председатель, осуществляющий непосредственное руководство деятельностью инспекции, издающей распоряжения по организации ее работы, а также инструкции и рекомендации по осуществлению проверок.
3. Главная контрольная инспекция руководствуется в своей деятельности Конституцией и законами Республики Казахстан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Казахстан, а также настоящим положением.
II. Состав и порядок образования Главной
контрольной инспекции
4. Главная контрольная инспекция состоит из председателя, его заместителей и государственных инспекторов.
5. Председатель Главной контрольной инспекции назначается на должность Президентом Республики Казахстан и по статусу приравнивается к заместителю премьер-министра Республики Казахстан.
6. Заместители руководителя Главной контрольной инспекции назначаются на должность и освобождаются от должности Президентом Республики Казахстан по представлению председателя Главной контрольной инспекции.
7. Государственные инспектора назначаются на должность и освобождаются от должности председателем Главной контрольной инспекции, другие работники - в определяемом им порядке.
8. Структура и численность работников Главной контрольной инспекции устанавливаются Президентом Республики Казахстан по представлению председателя Главной контрольной инспекции.
III. Компетенция Главной контрольной инспекции

9. Бас бақылау инспекциясы:
республика министрлiктерiнiң, ведомстволарының, мемлекеттiк комитеттерiнiң, кәсiпорындар мен ұйымдарының меншiк нысандарына қарамастан, жергiлiктi әкiмшiлiктердiң және басқа мемлекеттiк басқару органдарының Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, қаулылары мен өкiмдерiн (бұдан былай Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн) орындау жөнiндегi қызметiн бақылауды жүзеге асырады;
Бетi ашылған кемшiлiктер мен тәртiп бұзушылықтарды жою жөнiнде тексерiлген органдар, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн жүзеге асыруды қамтамасыз ету жөнiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қолданған шаралар туралы Қазақстан Республикасының Президентiн хабардар етiп отырады, сондай-ақ олардың дұрыс атқарылмауына кiнәлi лауазым иелерiн жауапқа тарту туралы ұсыныс енгiзедi;
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң, әкiмдердiң, басқа да мемлекеттiк басқару органдарының қарауы үшiн бетi ашылған тәртiп бұзушылықтарды, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн орындамауға немесе дұрыс орындамауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою туралы нұсқама енгiзедi;
қылмыс белгiлерi байқалған жағдайда тексерудiң материалдарын анықтау және тергеу органдарына бередi.
10. Аталған функцияларды iске асыру мақсатында Бас бақылау инспекциясы:
тексерiлетiн органдардың басшыларынан, лауазымды және басқа адамдардан ауызша және жазбаша түсiнiктемелер, анықтамалар, құжаттар және материалдар алуға;
заңға сәйкес мемлекеттiк және басқа органдардан, мекемелер мен ұйымдардан өзiнiң функцияларын жүзеге асыруға қажеттi құжаттар мен материалдарды сұратып алуға;
осы Ереженiң 9-бабының бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген Қазақстан Республикасы Президентi актiлерiнiң орындалуы туралы органдар басшыларының хабарын тыңдап отыруға;
қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдардың мамандары мен қызметкерлерiн тексеру жүргiзуге тартуға өкiлеттi.
11. Мемлекеттiк инспекторлар, сондай-ақ тексеру жүргiзуге тартылған мамандар мен қызметкерлер өз мiндеттерiн орындау кезiнде:
белгiленген тәртiппен тексеру мәселесiне қатысты құжаттаманың бәрiмен танысуға;
мемлекеттiк басқару органдары өткiзетiн мәжiлiстер мен кеңестерге қатысуға;
қажеттi құжаттар мен материалдардың қол сұғылмастығын қамтамасыз етуге хұқылы.
12. Мемлекеттiк инспекторлар, сондай-ақ тексеру жүргiзуге тартылған мамандар мен қызметкерлер өзiнiң өкiлеттiктерiн жүзеге асырған кезде заң талаптарын орындауға, тексерiлетiн органдардың қалыпты жұмыс iстеуiне кедергi жасамауға мiндеттi.
13. Бас бақылау инспекциясының қызметкерлерiнiң және тексеру жүргiзуге тартылған мамандар мен қызметкерлердiң шешiмi мен iс-әрекетiне Бас бақылау инспекциясының төрағасына және заңда белгiленген тәртiппен шағым жасауға болады.

9. Главная контрольная инспекция:
осуществляет контроль за деятельностью министерств, ведомств, государственных комитетов, предприятий и организаций республики независимо от форм собственности, местных администраций и других органов государственного управления по исполнению указов, постановлений и распоряжений Президента Республики Казахстан (в дальнейшем акты Президента Республики Казахстан);
информирует Президента Республики Казахстан о принятых проверяемыми органами мерах по устранению выявленных недостатков и нарушений, обеспечению реализации актов Президента Республики Казахстан, Кабинетом Министров Республики Казахстан, а также вносит предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, виновных в их ненадлежащем исполнении;
вносит для рассмотрения в Кабинет Министров Республики Казахстан, главам администраций, другие органы государственного управления представления об устранении выявленных нарушений, причин и условий, способствующих неисполнению или ненадлежащему исполнению актов Президента Республики Казахстан;
передает в органы дознания и следствия материалы проверок в случае обнаружения признаков преступления.
10. В целях реализации названных функций Главная контрольная инспекция уполномочена:
получать от руководителей, должностных лиц и других лиц проверяемых органов устные и письменные объяснения, справки, документы и материалы;
запрашивать в соответствии с законодательством у государственных и иных органов, учреждений и организаций необходимые для осуществления своих функций документы и материалы;
заслушивать информацию руководителей органов, указанных в части первой пункта 9 настоящего положения, об исполнении актов Президента Республики Казахстан;
привлекать при необходимости к проведению проверок специалистов и работников государственных органов Республики Казахстан.
11. Государственные инспектора, а также привлекаемые к выполнению проверок специалисты и работники при исполнении своих обязанностей имеют право:
знакомиться в установленном порядке со всей относящейся к вопросам проверки документацией;
присутствовать на заседаниях и совещаниях, проводимых органами государственного управления;
обеспечивать неприкосновенность необходимых документов и материалов.
12. При осуществлении своих полномочий государственные инспектора, а также привлекаемые к выполнению проверок специалисты и работники обязаны соблюдать требования законодательства, не создавать препятствий нормальному функционированию проверяемых органов.
13. Решения и действия сотрудников Главной контрольной инспекции и привлекаемых к выполнению проверок специалистов и работников могут быть обжалованы председателю Главной контрольной инспекции и в установленном законом порядке.

14. Республикалық және жергiлiктi мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдары Бас бақылау инспекциясының өзiне жүктелген функцияларды орындауына барынша жәрдемдесуге, тексеру жүргiзуге қажеттi көмек көрсетуге мiндеттi.
Тексеру жүргiзуге кедергi жасайтын, Бас бақылау инспекциясының қызметкерлерiне жұмыс iстеу үшiн қажеттi жағдайларды қамтамасыз етпейтiн лауазым иелерi тәртiптiк және заңда көзделген басқа жолмен жауап бередi.
15. Бас бақылау инспекциясының қызметiн қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратына жүктеледi.
16. Бас бақылау инспекциясының қызметкерлерiн ұстауға кететiн шығын республикалық бюджет қаржысы есебiнен жұмсалады.

14. Республиканские и местные органы государственной власти и управления обязаны всемерно содействовать Главной контрольной инспекции в выполнении возложенных на нее функций, оказывать необходимую помощь в проведении проверок.
Должностные лица, препятствующие проведению проверок, не обеспечивающие необходимых условий для работы работникам Главной контрольной инспекции, несут ответственность в дисциплинарном и ином предусмотренном законом порядке.
15. Обеспечение деятельности Главной контрольной инспекции возлагается на аппарат Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
16. Расходы на содержание работников Главной контрольной инспекции осуществляются за счет средств республиканского бюджета.