Республиканың ғылымын ұйымдастыруды жетiлдiру мен ғылыми-техникалық әлеуетiн дамыту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1993 жылғы 21 қаңтардағы N 1090. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк дербестiгiнiң қалыптасуына байланысты және республиканың ғылымын басымдықпен дамыту, ғылыми-техникалық әлеуетiн нығайту, әрi Қазақстанның технологиялық серпiлiсiн қамтамасыз ету мақсатында қаулы етемiн:
1. Республиканың ғылыми-техникалық әлеуетiн дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi мен Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының Ұлттық ғылыми орталықтар желiсiн құрып, оларды мемлекет тарапынан басымдықпен қолдауды қамтамасыз ету жөнiндегi ұсынысы қабылдансын.
Ұлттық ғылыми орталықтар Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгiне - Ғылым академиясына қарасты кешендi ғылыми-техникалық бiрлестiктер болып табылады, деп белгiленсiн.<*>
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң
1996.03.11. N  2895  жарлығымен.
2. Республикадағы ғылыми-техникалық прогрестiң өзектi бағыттарын дамытуды қамтамасыз ету үшiн мынадай Ұлттық орталықтар:
Қазақстан Республикасының радиоэлектроника мен байланыс жөнiндегi ұлттық орталығы, "Саршаған" полигонының ғылыми-техникалық кешенiнiң, сондай-ақ бұрын одақтық бағыныста болып келген радиотехникалық бейiмдегi кәсiпорындардың, ұйымдар мен полигондардың негiзiнде;
Қазақстан Республикасының Биотехнология жөнiндегi ұлттық орталығы, биотехнологиялық бейiмдегi ғылыми мекемелердiң, кәсiпорындар мен ұйымдардың негiзiнде;
Қазақстан Республикасының Минералдық шикiзатты кешендi ұқсату жөнiндегi ұлттық орталығы, бұрын одақтық бағыныста болып келген тау-кен және металлургия бейiмiндегi ғылыми және жобалау ұйымдарын қоса тиiстi академиялық және салалық ғылыми мекемелермен ұйымдардың негiзiнде құрылсын.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың 2,4,5-абзацтары алынып тасталды - ҚР Президентінiң 1997.10.13. N  3660  жарлығымен.
3. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi:
Ұлттық ғылыми орталықтардың қызметiн ұйымдастыру мен қамтамасыз ету жөнiнде қажеттi шаралар қолдансын;
Ұлттық ғылыми орталықтардың материалдық-техникалық базасын дамыту жөнiнде, оларды осы заманғы ғылыми және технологиялық жабдықтармен жарақтауды қоса, шаралар бағдарламасын әзiрлеп жүзеге асырсын;
Ұлттық ғылыми орталықтарды республикалық бюджет қаржысының есебiнен нысаналы қаржыландыруды көздесiн, әр орталық бойынша қаржыландырудың кепiлдi көздерiн, оның iшiнде шет ел несиелерi мен инвестицияларының, сондай-ақ орталықтардың өздерiнiң өндiрiстiк-коммерциялық қызметi есебiнен қаржыландыру көздерiн анықтасын.

О меpах по совеpшенствованию оpганизации науки и pазвитию научно-технического потенциала pеспублики
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 21 янваpя 1993 г. N 1090. Утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
В связи с формированием государственной самостоятельности Республики Казахстан и в целях приоритетного развития науки, укрепления научно-технического потенциала республики и обеспечения технологического прорыва Казахстана ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. В целях развития научно-технического потенциала республики принять предложения Министерства науки и новых технологий Республики Казахстан и Академии наук Республики Казахстан о создании сети национальных научных центров, обеспечив им приоритетную поддержку со стороны государства.
Установить, что национальные научные центры являются комплексными научно-техническими объединениями, подведомственными Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан.<*>
Сноска. Абзац второй - в редакции Указа Президента РК от 11 марта 1996 г. N 2895  U962895_  .
2. Для обеспечения развития ключевых направлений научно-технического прогресса в республике создать следующие национальные научные центры:
(Абзац третий) Национальный центр по радиоэлектронике и связи Республики Казахстан на базе научно-технического комплекса полигона "Сары-Шаган", а также предприятий, организаций и полигонов радиотехнического профиля, бывших ранее в союзном подчинении;
(Абзац шестой) Национальный центр по биотехнологии Республики Казахстан на базе научных учреждений, предприятий и организаций биотехнологического профиля;
Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан на базе соответствующих академических и отраслевых научных учреждений и организаций, включая научные и проектные организации горнорудного и металлургического профиля, бывшие ранее в союзном подчинении.<*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - Указом Президента РК от 13 октября 1997 г. N 3660  U973660_  .
3. Кабинету Министров Республики Казахстан:
принять необходимые меры по организации и обеспечению деятельности национальных научных центров;
разработать и осуществить программу мероприятий по развитию материально-технической базы национальных научных центров, включая их оснащение современным научным и технологическим оборудованием;
предусматривать целевое финансирование национальных научных центров за счет средств республиканского бюджета, определить гарантированные источники финансирования по каждому центру, в том числе за счет иностранных кредитов и инвестиций, а также собственной производственно-коммерческой деятельности центров.

4. Қазақстан Республикасының жоғары бiлiктi барлық ғалымдарын Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының ауқымында бiрiктiру тиiмдi деп саналсын.
Қазақстан Республикасының Ғылым академиясы мен Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгiнiң Қазақстан Республикасының Ғылым академиясын Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы етiп қайта құру туралы, әрi онда республикада дамып отырған жетекшi ғылыми бағыттардың өкiлдiгiн кеңейту жөнiндегi ұсынысы қабылдансын.
Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы үшiн Қазақстан Республикасының жоғары ғылыми мекемесiнiң мәртебесi белгiленсiн.
5.<*>
Ескерту. 5-тармақ алынып тасталды - ҚР Президентiнiң
1996.03.11. N  2895  жарлығымен.
Қазақстан Республикасының
Президентi

4. Считать целесообразным объединить всех ученых высшей квалификации Республики Казахстан в рамках Национальной академии наук Республики Казахстан.
Принять предложение Академии наук Республики Казахстан и Министерства науки и новых технологий Республики Казахстан о преобразовании Академии наук Республики Казахстан в Национальную академию наук Республики Казахстан, расширив представительство в ней ведущих научных направлений, получивших развитие в республике.
Установить для Национальной академии наук Республики Казахстан статус высшего научного учреждения Республики Казахстан.
5. (Пункт 5 исключен - Указом Президента РК от 11 марта 1996 г. N 2895   U962895_  )
Президент
Республики Казахстан