О совершенствовании государственного регулирования горно-металлургическим комплексом
УКАЗ Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1287. Утратил силу - Указом Пpезидента РК от 23 ноябpя 1995 г. N 2654. ~U952654
В целях повышения эффективности использования минерально-сырьевых ресурсов Республики Казахстан, усиления регулирующей роли государства в стабилизации экономики базовых отраслей, определяющих экономическую независимость Казахстана, и формирования действующих рыночных структур в горно-металлургическом комплексе
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Принять предложение Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу и Министерства промышленности Республики Казахстан о создании государственных холдинговых компаний "Казсталь-холдинг", "металлургремонт-холдинг" и Национальной акционерной компании Казакстан тустi металдары" в составе государственных холдинговых компаний "Алтай-ЦМ", "Казахмыс", акционерного общества "Лениногорский полиметаллический комбинат" и производственного объединения "Казвольфрам". <*>
Включить в состав Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары" холдинговую компанию "Аксункар".
Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу в месячный срок утвердить перечень предприятий, включаемых в состав соответствующих государственных холдингов.
Предоставить Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу право вносить изменения, при необходимости, в состав холдингов по представлению Министерства промышленности и Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары".
Сноска. Из состава Национальной компании - исключена компания
"УКТМК - холдинг" - изменения, внесены Указом
Президента Республики Казахстан N 1687 от 2 мая
1994 г.
2. Возложить функции государственного регулирования цветной и черной металлургией, золотодобывающей (в составе предприятий Национальной акционерной компании "Алтыналмас", редкометальной отраслями на Министерство промышленности Республики Казахстан.
Создать в составе Министерства промышленности Республики Казахстан Департамент по горно-металлургическому комплексу.
Кабинету Министров Республики Казахстан в месячный срок утвердить в установленном порядке Положение о Департаменте по горно-металлургическому комплексу.
Установить, что Генеральный директор Департамента является одновременно Заместителем Министра промышленности Республики Казахстан по должности.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу делегировать государственным холдинговым компаниям права владения, пользования и управления государственным имуществом объединений, предприятий и организаций, входящих в их состав.
Права владения, пользования и управления государственным имуществом акционерных обществ, объединений, предприятий, организаций, не вошедших в состав государственных холдинговых компаний, делегировать Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары".
Установить, что по мере преобразования предприятий и организаций в акционерные общества государственные пакеты акций акционерных обществ передаются холдинговым компаниям, государственные пакеты акций по акционерным обществам, не вошедшим в состав холдингов, - Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары".
Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары" передаются акции государственных холдинговых компаний, входящих в ее состав.

"Кен-металлургия кешенiн мемлекеттiк реттеудi жетiлдiру туралы"
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1993 жылғы 23 маусым N 1287. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995.11.23. N 2654 жарлығымен.
Қазақстан Республикасының минералдық-шикiзат ресурстарын пайдаланудың тиiмдiлiгiн арттыру, Қазақстанның экономикалық тәуелсiздiгiн айқындайтын базалық салалардың экономикасын тұрақтандыруда мемлекеттiк реттеушi рөлiн күшейту және кен-металлургия кешенiнде жұмыс iстейтiн нарықтық құрылымдарды қалыптастыру мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгiнiң "Алтай-ТМ", "Қазақмыс" мемлекеттiк холдинг компаниялары, "Лениногор полиметалл комбинаты" акционерлiк қоғамы, "Қазвольфрам" өндiрiстiк бiрлестiгi құрамында "Қазболат-холдинг", "Металлургжөндеу-холдинг" мемлекеттiк холдинг компанияларын және "Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясын құру туралы ұсынысы қабылдансын. <*>
"Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясының құрамына "Ақсұңқар" холдинг компаниясы кiргiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi тиiстi мемлекеттiк холдингтердiң құрамына кiргiзiлетiн кәсiпорындардың тiзбесiн бiр ай мерзiмде бекiтсiн.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне, қажет болған жағдайда, Өнеркәсiп министрлiгi мен "Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясының ұсынуы бойынша холдингтердiң құрамына түзетулер енгiзу құқығы берiлсiн.
Ескерту. 1 тармақтың 1 абзацынан - "ӨТМК-холдинг" деген сөз
алынып тасталған - ҚР Президентiнiң 02.05.1994 ж.
N 1687 Жарлығымен.
2. Түстi және қара металлургияны, алтын өндiру /"Алтын-алмас" Ұлттық акционерлiк компаниясының кәсiпорындары құрамында/, сирек кездесетiн металдар салаларын мемлекеттiк реттеу функциясы Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгiнiң құрамында Кен-металлургия кешенi жөнiндегi департамент құрылсын.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Кен-металлургия кешенi жөнiндегi департамент туралы ереженi белгiленген тәртiппен бiр ай мерзiм iшiнде бекiтсiн.
Департаменттiң Бас директоры сонымен бiрге қызметi жөнiнен Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрiнiң орынбасары болады деп белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мемлекеттiк холдинг компанияларына бiрлестiктердiң, кәсiпорындардың және олардың құрамына кiретiн ұйымдардың мемлекеттiк мүлкiн иелену, пайдалану және басқару құқын берсiн.
Мемлекеттiк холдинг компанияларының құрамына кiрмеген акционерлiк қоғамдардың, бiрлестiктердiң, кәсiпорындардың, ұйымдардың мемлекеттiк мүлкiн иелену, пайдалану және басқару құқы "Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясына берiлсiн.
Кәсiпорындар мен ұйымдардың акционерлiк қоғамдар болып қайта құрылуына қарай акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi холдинг компанияларына, холдингтердiң құрамына кiрмеген акционерлiк қоғамдар бойынша акциялардың мемлекеттiк пакеттерi -"Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясына берiледi деп белгiленсiн.
"Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясына оның құрамына кiретiн мемлекеттiк холдинг компанияларының акциялары берiледi.

4. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу, Министерству промышленности Республики Казахстан в месячный срок подготовить пакет учредительных документов.
5. Установить, что Президенты Национальных акционерных
компаний "Казакстан тустi металдары", "Алтыналмас" и
государственных холдинговых компаний утверждаются Кабинетом
Министров Республики Казахстан по представлению Министра
промышленности, согласованному с Государственным комитетом
Республики Казахстан по государственному имуществу.
Настоящий Указ вступает в силу с момента его опубликования.
Президент
Республики Казахстан

4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi бiр ай мерзiм iшiнде құрылтай құжаттарының пакетiн дайындасын.
5. "Қазақстан түстi металдары","Алтыналмас" Ұлттық
акционерлiк компанияларының және мемлекеттiк холдинг компанияларының
Президенттерiн Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрiнiң
Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсiп
ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi
бекiтедi.
Осы Жарлық күшiне жарияланған сәтiнен бастап енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi