Қазақстан Республикасында азаматтық алудың оңайлатылған тәртібін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 23 желтоқсандағы № 1470 Жарлығы. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995.10.03. № 2477 жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентiнiң 1995.10.03. № 2477жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Конституциясына сүйенiп, әрi Қазақстан Республикасының Конституциясында және Қазақстан Республикасының мемлекетаралық шарттарында көзделген жағдайлардан басқа кезде Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын адамның басқа мемлекеттiң азаматы болып танылмайтынын ескере отырып, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы Республикаларының арасында қалыптасқан тарихи қатынастарды одан әрi нығайту және Қазақстан Республикасының азаматтығын алудың оңайлатылған тәртiбiн белгiлеу мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Отбасылық қатынастарды қалпына келтiру үшiн Қазақстан Республикасының азаматтығына Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын жақын туыстары, атап айтқанда:
балалары (оның iшiнде асырап алған балалары), жұбайы және ата-анасы (асырап алушысы), апа-қарындасы, аға-iнiсi, атасы мен әжесi бар бұрынғы одақтас республикалардың азаматтары қабылдануы мүмкiн.
Аталған адамдар "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы берген өтiнiштерiнiң негiзiнде қабылданады, бұл өтiнiштер берiлген күннен алты айдан кешiктiрiлмей қаралуға тиiс.
2. Осы Жарлықтың бiрiншi тармағында көрсетiлмеген адамдар үшiн Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау үшiн заңдарда белгiленген қажеттi он жыл тұрақты тұру мерзiмi бес жылға дейiн кемiтiлсiн.
3. Өздерiнiң Қазақстан Республикасының азаматтығына тұрғысы келмейтiнi туралы жергiлiктi iшкi iстер органына жазбаша нысанда өтiнiш бiлдiруге Қазақстан Республикасының азаматтары құқылы болатын Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мерзiм 1995 жылғы 1 наурызға дейiн бiр жылға ұзартылсын.
4. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы заңдарға тиiстi өзгертулер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының жаңадан сайланған Жоғарғы Кеңесiнiң қарауына енгiзетiн болсын.
5. Осы Жарлықтың Заңмен бiрдей күшi бар және ол Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы заңдарына тиiстi өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлгенге дейiн қолданылатын болады.
6. Жарлық жарияланған күннен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

"Об установлении упрощенного порядка приобретения гражданства в Республике Казахстан"
Указ Пpезидента Республики Казахстан от 23 декабpя 1993 г. N 1470. Утpатил силу Указом Пpезидента РК, имеющего силу Закона, от 3 октябpя 1995 г. N 2477. ~U952477
Исходя из Конституции Республики Казахстан и учитывая, что за лицом, являющимся гражданином Республики Казахстан, не признается принадлежность к гражданству другого государства, за исключением случаев, предусмотренных Конституцией Республики Казахстан и межгосударственными договорами Республики Казахстан, а также в целях дальнейшего укрепления исторически сложившихся отношений между гражданами республик бывшего Союза ССР и установления упрощенного порядка приобретения гражданства Республики Казахстан постановляю:
1. Для восстановления семейных отношений в гражданство Республики Казахстан могут быть приняты граждане бывших союзных республик, имеющие близких родственников - граждан Республики Казахстан, а именно:
детей (в том числе усыновленных), супруга и родителей (усыновителей), сестер, братьев, деда и бабушку.
Указанные лица принимаются в гражданство Республики Казахстан на основании их заявления о принятии в гражданство Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", которое подлежит рассмотрению в срок не позднее шести месяцев со дня его подачи.
2. Сократить установленный законодательством десятилетний срок постоянного проживания, необходимый для приобретения гражданства Республики Казахстан лицами, не указанными в пункте 1 настоящего Указа, до пяти лет.
3. Срок, установленный законодательством Республики Казахстан, в течение которого граждане Республики Казахстан вправе в письменной форме заявить в местный орган внутренних дел о своем нежелании состоять в гражданстве Республики Казахстан, продлить на один год до 1 марта 1995 года.
4. Кабинету Министров Республики Казахстан внести на рассмотрение вновь избранного Верховного Совета Республики Казахстан соответствующие изменения и дополнения в законодательство Республики Казахстан о гражданстве.
5. Настоящий Указ имеет силу закона и действует до внесения соответствующих изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан о гражданстве.
6. Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан