"Мемлекеттiң валюта резервтерiн қалыптастыру және валюталық шығыстарды ретке келтiру жөнiндегi шұғыл шаралар туралы"
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1993 жылғы 27 желтоқсан N 1483. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Ұлттық валюта - теңгенiң енгiзiлуiне және оның басқа валюталарға қайтымдылығын қолдау үшiн, сондай-ақ елдiң төлем балансын жақсарту мақсатында валюта қаражатын пайдалану жүйесiн ретке келтiру үшiн алтын-валюта резервтерiн қалыптастыру қажеттiгiне байланысты қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi теңгенiң басқа валюталарға қайтымдылығын, ақша жүйесiнiң тұрақтылығын қамтамасыз ету және теңгенiң айырбас бағамын реттеу үшiн алтынмен, еркiн айналыстағы валютамен және өзi айқындайтын тiзбе бойынша басқа да шет ел валютасымен алтын-валюта резервтерiн қалыптастыратын болып белгiленсiн.
1994 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң тұрақтандыру қоры таратылсын. Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi тұрақтандыру қоры қаражатының қалдықтары Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң алтын-валюта резервтерiне есептелсiн.
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi 1994 жылғы 10 қаңтарға дейiнгi мерзiмде "Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң алтын-валюта резервтерiн қалыптастыру және пайдалану тәртiбi туралы" Ереженiң жобасын бекiтуге тапсырсын.
2. 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап Республикалық валюта қоры таратылсын. Осыған байланысты Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
- 1993 жылғы 15 желтоқсандағы жағдайы бойынша алтын мен күмiс сатудан (салудан) алынған Республикалық валюта қоры қаражатының қалдықтарын алтын-валюта резервтерiн толықтыру үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне тапсырсын;
- бұдан бұрын алтын мен күмiс сатудан (салудан) алынып, пайдаланылған валюта қаражатын келiп түсiп жатқан валюталық табыстардың, оның iшiнде кедендiк экспорт бажының және төленуi бұрын кейiнге қалдырылған төлемдердiң, бонустардың және бюджетке шет ел валютасымен түсетiн басқа да қаражаттың есебiнен Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiне өтеудi қамтамасыз етсiн. Осы өтемақы төлеу аяқталған соң осындай валюталық табыстарды Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiне алтын-валюта резервтерiн толықтыру үшiн сатуды қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Республикалық валюта қорының қаражатын жұмсау жөнiнде бұдан бұрын қабылданған шешiмдердiң орындалуын тоқтатсын.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Экономика министрлiгi және Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi 1994 жылғы 15 қаңтарға дейiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне аса қажет емес шешiмдердiң күшiн жоюды көздей отырып, осы шығыстарды қысқарту жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.

О неотложных меpах по фоpмиpованию валютных pезеpвов госудаpства и упоpядочению валютных pасходов
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 27 декабpя 1993 г. N 1483. Утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
В связи с введением национальной валюты - тенге и необходимостью формирования золотовалютных резервов для поддержания ее обратимости в другие валюты, а также для упорядочения системы использования валютных средств с целью улучшения платежного баланса страны ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Установить, что Национальный банк Республики Казахстан формирует в золоте, свободно конвертируемой валюте и других иностранных валютах, по определяемому им перечню, золотовалютные резервы для обеспечения обратимости тенге в другие валюты, стабильности денежной системы и регулирования обменного курса тенге.
Упразднить с 1 января 1994 года стабилизационный фонд Национального банка Республики Казахстан. Остатки средств стабилизационного фонда Национального банка Республики Казахстан зачислить в золотовалютные резервы Национального банка Республики Казахстан.
Национальному банку Республики Казахстан в срок до 10 января 1994 г. представить на утверждение проект Положения "О порядке формирования и использование золотовалютных резервов Национального банка Республики Казахстан".
2. Упразднить с 1 января 1994 г. Республиканский валютный фонд. В связи с этим Министерству финансов Республики Казахстан:
- передать Национальному банку Республики Казахстан для пополнения золотовалютных резервов остатки средств Республиканского валютного фонда по состоянию на 15 декабря 1993 г., полученные от продажи (закладки) золота и серебра;
- обеспечить компенсацию Национальному банку Республики Казахстан использованных валютных средств, полученных ранее от продажи (закладки) золота и серебра, за счет поступающих валютных доходов, включая таможенные экспортные пошлины и платежи, по которым ранее была представлена отсрочка, бонусов и других поступлений в бюджет в иностранной валюте. По завершению указанной компенсации обеспечить продажу таких валютных доходов Национальному банку Республики Казахстан для пополнения золотовалютных резервов.
Кабинету Министров Республики Казахстан приостановить исполнение ранее принятых решений по расходованию средств Республиканского валютного фонда.
Министерству финансов, Министерству экономики и Министерству внешнеэкономических связей Республики Казахстан до 15 января 1994 г. внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по сокращению этих расходов, имея в виду отмену тех решений, которые не являются крайне необходимыми.

Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi 1994 жылғы 20 қаңтарға дейiн Республикалық валюта қорының қаражатын бөлу жөнiнде қабылданған шешiмдердi қайта қарасын.
3. 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап облыстық (қалалық) валюта қорлары таратылсын. Осыған байланысты облыстардың (қалалардың) әкiмдерi облыстар (қалалар) пайдаланған сыртқы кредиттер бойынша орын алып отырған шет елдiк валютадағы берешектi өтеудi қамтамасыз етiп, облыстық (қалалық) валюта қорлары қаражатының қалдықтарын алтын-валюта резервтерiн толықтыру үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне сататын болсын.
4. 1994 жылдың 1 қаңтарынан бастап еркiн айналыстағы валютаға және ресей рублiне сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жөнiндегi Үкiметтiң және атқарушы өкiмет органдарының қауырт қажеттерiн қанағаттандыру;
- оларды тиiстi бюджеттерге осы мұқтаждарға көзделген қаражат есебiнен Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi сату күнi белгiленген бағам бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiнен сатып алу арқылы;
- сыртқы заемдар мен кредиттер есебiнен жүзеге асырылатын болып белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне өнiмдi кейiннен еркiн айналыстағы валютаға және ресей рублiне өткiзу мақсатында оны республика кәсiпорындарынан сатып алу үшiн жекелеген жағдайларда бюджет кредит бөлу құқығы берiлсiн.
5. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi 1994 жылғы арналған республикалық бюджет жобасының шеңберiнде Қазақстан Республикасы сыртқы берешегiнiң ең жоғарғы лимитiн және сыртқы заемдарға берiлетiн Қазақстан Республикасы кепiлдiктерiнiң лимитiн көздеп оларды бекiтуге енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi 1994 жылғы 15 қаңтарға дейiн Қазақстан Республикасының кепiлдiктерiмен берiлуi мүмкiн сыртқы кредит бөлу жобаларының тiзбесiн бекiтiп, оны жарияласын және 1994 жылға арналған бюджеттiң жобасында алынатын сыртқы кредиттер бойынша аванстық және басқа төлемдер үшiн қаражат көздесiн.
6. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi басқа министрлiктермен бiрлесе отырып, 1994 жылғы 1 ақпанға дейiн мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдардың және акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi кәсiпорындардың (бұдан әрi - мемлекеттiк кәсiпорындар) сыртқы берешегi, оның iшiнде бұрынғы КСРО елдерiнiң банкiлерi мен кәсiпорындарына берешегi туралы жиынтық есеп әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi есептi қарау қорытындылары бойынша кәсiпорын мен мемлекеттiң қаржы мүмкiндiгiнен асып кететiн мемлекеттiк кәсiпорындардың сыртқы берешегiне жол бермеуге бағытталған тиесiлi шешiм қабылдасын, сондай-ақ осы мәселе бойынша тоқсан сайын есеп берiп отыру тәртiбiн бекiтсiн.

Кабинету Министров Республики Казахстан до 20 января 1994 г. осуществить пересмотр всех принятых решений по выделению средств Республиканского валютного фонда.
3. Упразднить с 1 января 1994 г. областные (городские) валютные фонды. В связи с этим, главам областных (городских) администраций обеспечить погашение имеющейся задолженности в иностранной валюте по использованным областями (городами) внешним кредитам и продать Национальному банку Республики Казахстан для пополнения золотовалютных резервов остатки средств областных (городских) валютных фондов.
4. Установить, что с 1 января 1994 г. удовлетворение неотложных нужд Правительства и органов исполнительной власти в товарах (работах, услугах), приобретаемых за свободно конвертируемую валюту и российские рубли, осуществляется:
- путем их покупки у Национального банка Республики Казахстан по курсу, установленному Национальным банком Республики Казахстан на день продажи, за счет средств, предусмотренных на эти нужды в соответствующих бюджетах;
- за счет внешних займов и кредитов.
Предоставить Кабинету Министров Республики Казахстан право в отдельных случаях выделять бюджетный кредит для закупки у предприятий республики продукции с целью с ее последующей реализации за свободно конвертируемую валюту и российские рубли.
5. Кабинету Министров Республики Казахстан в рамках проекта республиканского бюджета 1994 года предусмотреть и внести на утверждение максимальный лимит внешней задолженности Республики Казахстан и лимит гарантий Республики Казахстан, выдаваемых под внешние займы.
Кабинету Министров Республики Казахстан до января 1994 г. утвердить и опубликовать перечень проектов, по которым в 1994 году может осуществляться внешнее кредитование под гарантии Республики Казахстан и предусмотреть в проекте бюджета на 1994 год средства для авансовых и прочих платежей по получаемым внешним кредитам.
6. Министерству экономики, Министерству финансов Республики Казахстан совместно с другими министерствами до 1 февраля 1994 г. подготовить и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан сводный отчет о внешней задолженности государственных предприятий и организаций и предприятий, контрольный пакет акций которых принадлежит государству (далее - государственные предприятия), включая задолженность банкам и предприятиям (организациям) стран бывшего СССР.
Кабинету Министров Республики Казахстан принять по итогам рассмотрения отчета соответствующее решение, направленное на недопущение внешней задолженности государственных предприятий, превышающей финансовые возможности предприятий и государства, а также утвердить порядок составления ежеквартальной отчетности по этому вопросу.

Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi 1994 жылғы 10 қаңтарға дейiн мемлекеттiк кәсiпорындардың сыртқы кредиттер алу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кепiлдiгiмен сыртқы кредиттер алу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кепiлдiгiмен сыртқы кредиттер алу тәртiбiн бекiтсiн.
7. Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi 1994 жылдың 25 қаңтарына дейiн мемлекеттiк кәсiпорындардың импорттық контрактiлерiне талдау жасап, өндiрiстен тыс импортты күрт қысқарту жөнiнде, сондай-ақ импорт бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) мiндеттi түрде конкурс негiзiнде сатып алуды енгiзу жөнiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұсыныстар енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi жанындағы Бас кеден басқармасымен бiрлесе отырып, 1994 жылғы 15 қаңтарға дейiн импорттық контрактiлер бойынша мемлекеттiк кәсiпорындар сатып алатын тауарлардың бағасы мен сапасын бақылау жүйесiн құру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзсiн. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi осы жүйенiң 1994 жылғы 1 наурыздан бастап күшiне енгiзiлуiн қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Кабинету Министров Республики Казахстан до 10 января 1994 г. утвердить порядок получения внешних кредитов государственными предприятиями, а также получения внешних кредитов под гарантию Республики Казахстан.
7. Министерству внешнеэкономических связей Республики Казахстан до 25 января 1994 г. провести анализ импортных контрактов государственных предприятий и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по резкому сокращению непроизводственного импорта, а также по введению обязательной закупки товаров (работ, услуг) по импорту на основе конкурса.
Министреству внешнеэкономических связей Республики Казахстан совместно с Главным таможенным управлением при Министерстве финансов Республики Казахстан до 15 января 1994 г. разработать и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по созданию системы контроля за ценами и качеством товаров, закупаемых по импортным контрактам государственными предприятиями. Кабинету Министров Республики Казахстан обеспечить введение этой системы в действие с 1 марта 1994 г.
Президент
Республики Казахстан