1994 жылы ауыл шаруашылық кәсiпорындарына көмек көрсету туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 24 ақпандағы N 1578 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына Z933600_ сәйкес қаулы етемiн:
1. Ауыл шаруашылық кәсiпорындарының қаржы жағдайын оңалту мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң орталықтандырылған кредит ресурстары есебiнен бөлiнген, 1994 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша банктердiң несиелерi /айналым қаражатын толықтыруға арналған мақсатты кредиттен басқасы/ бойынша мерзiмi ұзартылған және мерзiмi өтiп кеткен қайтарылуы қамтамасыз етiлмеген берешектiң мерзiмi барлық меншiк нысанындағы ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерге ұзартылсын.
Аталған берешектi өтеу 1999 жылдың 1 қаңтарынан теңбе-тең үлеспен бес жылдың iшiнде процент есептелмей басталады деп белгiленсiн.
2. Ұжымшарлардың, кеңшарлардың және басқа мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындардың қызметкерлерiне әлеуметтiк қолдау көрсету мақсатында:
- Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi 1994 жылғы 1 қаңтарға дейiн айлық ақы бойынша құралып қалған берешектi өтеу үшiн 1994 жылғы 25 желтоқсанға дейiнгi мерзiмде төлейтiн етiп Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiгiмен коммерциялық банкiлер арқылы кредит беретiн болсын. Аталған кредит 25 процент жылдықпен берiлсiн;
- банк мекемелерi кредиттiң 1994 жылғы 5 наурызға дейiн берiлуiн қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi 1994 жылғы 25 наурызға дейiн осы Жарлықтың 1 және 2 тармақтарында аталған шараларды қаржыландыруға қажеттi мөлшерде сыртқы кредит /заем/ iздестiрсiн.
4. Коммерциялық банктердiң негiзсiз мерзiмi ұзартылған несиелердiң үш еселеген мөлшердегi мүлiктiк жауапкершiлiгi белгiленсiн.
Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Мемлекеттiк қаржы бақылау комитетiмен бiрлесе отырып негiзсiз мерзiмi ұзартылған берешектiң әрбiр фактiсi бойынша коммерциялық банктерден өндiрiп алып, бұл соманы республикалық бюджетке қосатын болсын. 5. Осы Жарлықтың Заң күшi бар, жарияланған сәтiнен бастап күшiне енгiзiледi және жаңадан сайланған Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi тиiстi Заң қабылдағанға дейiн қолданылады. Қазақстан Республикасының Президентi

Об оказании помощи сельскохозяйственным пpедпpиятиям в 1994 году
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 24 февpаля 1994 г. N 1578. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 декабря 1993 года "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" постановляю:
1. В целях оздоровления финансового состояния сельскохозяйственных предприятий отсрочить сельскохозяйственным товаропроизводителям всех форм собственности не обеспеченную возвратом отсроченную и просроченную задолженность по ссудам банков (за исключением целевого кредита на пополнение оборотных средств), выделенным за счет централизованных кредитных ресурсов Национального банка Республики Казахстан по состоянию на 1 января 1994 г.
Установить, что погашение указанной задолженности начинается с 1 января 1999 года равными долями в течение пяти лет без начисления процентов.
2. В целях социальной поддержки работников колхозов, совхозов и других государственных сельскохозяйственных предприятий:
- Национальному банку Республики Казахстан выдать под гарантию Правительства Республики Казахстан через коммерческие банки кредит на погашение образовавшейся на 1 января 1994 г. задолженности по заработной плате со сроком погашения до 25 декабря 1994 г. Указанный кредит предоставить под 25 процентов годовых;
- учреждениям банков обеспечить выдачу кредитов до 5 марта 1994 г.
3. Кабинету Министров Республики Казахстан до 25 марта 1994 г. изыскать внешние кредиты (займы) в размерах, необходимых для финансирования мероприятий, указанных в пунктах 1 и 2 настоящего Указа.
4. Установить имущественную ответственность коммерческих банков в трехкратном размере необоснованно отсроченных ссуд.
Министерству финансов совместно с Комитетом государственного финансового контроля при Кабинете Министров Республики Казахстан по каждому факту необоснованно отсроченной задолженности произвести взыскание с коммерческих банков с зачислением сумм в республиканский бюджет. 5. Настоящий Указ имеет силу Закона, вводится в действие с момента опубликования и действует до принятия вновь избранным Верховным Советом Республики Казахстан соответствующего Закона. Президент Республики Казахстан