Азаматтардың тұрғын үйге құқығын қамтамасыз ету туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 5 сәуiрдегі N 1640 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
Азаматтардың тұрғын үйге құқығын қамтамасыз ету мақсатында және "Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының Z933600_ негiзiнде қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Тұрғын үй кодексiне сәйкес тұрғын үй қорының құрамдас бөлiгi болып табылатын құрылыстағы тұрғын жайларға жатақханалар, баспана-қонақ үйлер, маневр қорының үйлерi, жалғызiлiктi қарттар, мүгедектер, ардагерлер үшiн арнаулы үйлер енедi деп белгiленсiн.
Жатақханада тұратындарға отбасы мүшелерiнiң мөлшерiн ескере отырып екi және одан да көп бөлмелерден тұратын (ас үйдi, дәлiздi және өзге қосалқы жайларды қоспағанда) тұрғын жай берiлуi мүмкiн.
2. Мемлекеттiк тұрғын үй қорын жекешелендiру Қазақстан Республикасының Тұрғын үй кодексi тиiстi нормаларының талаптарын ескере отырып жүргiзiлсiн.
3. Мемлекеттiк (соның iшiнде ведомстволық) тұрғын үй қорының басқа құрылыстарындағы тұрғын үйлер мен тұрғын жайларға енетiн объектiлердi жекешелендiрген кезде, тұрғын үй қорының аталған объектiлерiн пайдаланудың, сондай-ақ тұрғын үйге азаматтардың құқығына кепiлдiктiң республика заңдарымен көзделген шарты мен бағыты сақталады деп белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы 1994 жылғы 30 мамырға дейiнгi мерзiмде:
Қазақстан Республикасының Тұрғын үй кодексi күшiне енгiзiлгеннен кейiн жатақхана мәртебесi бар, жеке пәтер түрiндегi тұрғын жайлардың жекешелендiрiлген кәсiпорындардың меншiгiне заңсыз берiлуiне қарсылық бiлдiрсiн;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп жекешелендiрiлген объектiлердiң меншiк иелерi құқықтары мен мiндеттерiнiң құқықтық мұрагерлiгiн, мемлекеттiк кәсiпорынның қаржы және өзге мiндеттемелерiн сақтамаған әрi жекешелендiрiлген тұрғын үйдi одан әрi пайдаланудың шартын орындамаған жағдайда мемлекеттiк мүлiкке меншiк құқын өзгертудiң актiлерiн жарамсыз деп тану туралы талап ететiн болсын;
қызметтiк тұрғын жайларды азаматтардың және олардың отбасыларының тұрақты тұруына пайдаланған кезде, министрлiктердiң, ведомстволардың, жергiлiктi әкiмдердiң жеке пәтер түрiндегi тұрғын жайларға қызмет үй-жайы немесе жатақхана мәртебесiн ("шағын отбасылық жатақхана", "қонақ үй үлгiсiндегi жатақхана") заңсыз берген барлық актiлерiне наразылық бiлдiрсiн және олардың күшiнiң жойылуына қол жеткiзсiн.

Об обеспечении пpава гpаждан на жилище
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 5 апpеля 1994 года N 1640. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
В целях обеспечения права граждан на жилище и на основе Закона Республики Казахстан "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" постановляю:
1. Установить, что жилые помещения в строениях, являющиеся в соответствии с Жилищным кодексом Республики Казахстан составной частью жилищного фонда, включают в себя общежития гостиницы-приюты, дома маневренного фонда, специальные для одиноких престарелых, инвалидов, ветеранов.
Проживающим в общежитии может быть с учетом количества членов семьи предоставлено жилое помещение, состоящее из двух и более комнат (не включающих кухни, коридоры и иные подсобные помещения).
2. Приватизацию государственного жилищного фонда осуществлять с учетом требований соответствующих норм Жилищного кодекса Республики Казахстан.
3. Установить, что при приватизации объектов, в которые входят жилые дома и жилые помещения в других строениях государственного (в том числе ведомственного) жилищного фонда сохраняются условия и направления использования названных объектов жилищного фонда, а также гарантии прав граждан на жилище, предусмотренные законодательством республики.
4. Генеральной прокуратуре Республики Казахстан в срок до 30 мая 1994 г.:
опротестовать незаконную передачу после введения в действие Жилищного Кодекса Республики Казахстан жилых помещений в виде отдельных квартир, имеющих статус общежитий, в собственность приватизировавшимся предприятиям;
совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу предъявить иски о признании недействительными актов изменения права собственности на государственное имущество при несоблюдении собственниками приватизированных объектов правопреемства прав и обязанностей, финансовых и иных обязательств государственного предприятия и невыполнении условий дальнейшего использования приватизированного жилья;
опротестовать и добиться отмены всех актов министерств, ведомств, глав местных администраций с незаконным приданием жилым помещениям в виде отдельных квартир статуса служебных жилых помещений или общежитий ("малосемейных общежитий", "общежитий гостиничного типа") при использовании их для постоянного проживания граждан и их семей.

5. Жергiлiктi әкiмдер тұрғын үй коммуналдық шаруашылық органдарымен бiрлесiп 1994 жылғы 30 мамырға дейiнгi мерзiмде жеке пәтер түрiнде ұсталатын және азаматтар мен олардың отбасыларының тұрақты тұруы үшiн пайдаланылатын тұрғын жайлардағы үйлерге тұрғын үй мәртебесiн беретiн болсын, мұндай үйлердi қандай да бiр қосымша шартсыз мемлекеттiк тұрғын үй қорының құрамына көшiрсiн, сол үйлерде тұрақты тұратын азаматтарға және олардың отбасыларына иелiктерiндегi тұрғын жайларға ордер берудi қамтамасыз етсiн.
Бiрнеше отбасы, сондай-ақ туыстық қатынасы жоқ азаматтар бiр пәтерде тұрақты тұрған жағдайда, олардың иелiгiндегi тұрғын үйге ордер беру туралы мәселе, аталған үй балансында тұратын кәсiпорын әкiмшiлiгiнiң және азаматтар мен олардың отбасы мүшелерi жұмыс iстейтiн кәсiпорын әкiмшiлiгiнiң келiсiмi бойынша шешiлетiн болсын.
6. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Қазақстан Республикасының Тұрғын үй кодексiне және Қазақстан Республикасының "Мемлекет иелiгiнен алу және жекешелендiру туралы" Заңына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу жөнiндегi Қазақстан Республикасы Заңының жобасын Қазақстан Республикасының жаңадан сайланған Жоғарғы Кеңесiнiң қарауына енгiзсiн.
7. Осы Жарлықтың заң күшi бар және Қазақстан Республикасының Тұрғын үй кодексi мен Қазақстан Республикасының "Мемлекет иелiгiнен алу және жекешелендiру туралы" Заңына тиiстi өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлгенге дейiн күшiн сақтайды.
8. Жарлық жарияланған күннен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

5. Главам местных администраций совместно с органами жилищно-коммунального хозяйства в срок до 30 мая 1994 г. придать зданиям, содержащим жилые помещения в виде отдельных квартир и используемым для постоянного проживания граждан и их семей, статус жилых домов, перевести такие здания в состав государственного жилищного фонда без каких-либо дополнительных условий, обеспечить выдачу ордеров на занимаемые жилые помещения гражданам и их семьям, постоянно проживающим в них.
При постоянном проживании в одной квартире нескольких семей, а также граждан, не состоящих в родственных отношениях, вопрос о выдаче ордеров на занимаемое жилье разрешать по согласованию с администрацией предприятий, имевших на балансе вышеназванные здания, и администрацией предприятий, где работают граждане и члены их семей.
6. Кабинету Министров Республики Казахстан внести на рассмотрение вновь избранного Верховного Совета Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Жилищный кодекс Республики Казахстан и Закон Республики Казахстан "О разгосударствлении и приватизации".
7. Настоящий Указ имеет силу Закона и действует до внесения соответствующих изменений и дополнений в Жилищный кодекс Республики Казахстан и Закон Республики Казахстан "О разгосударствлении и приватизации".
8. Указ вступает в силу со дня его опубликования.
Президент Республики Казахстан