Қазақстан Республикасының экономикасына шет ел капиталын тарту процестерiн мемлекеттiк басқару мен реттеудiң тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1995 жылғы 19 қаңтар N 2035. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Қазақстан Республикасының экономикасына шет ел капиталын тарту жөнiндегi жұмыстың ұйымдастырылуын одан әрi жетiлдiру, оны пайдаланудың тиiмдiлiгiн қамтамасыз ету және мемлекеттiк басқару органдарының, банк мекемелерi мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң бұл саладағы қызмет аясын реттеу мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң:
а) Қазақстан Республикасының экономикасына шет ел капиталын тарту саласында мемлекеттiк басқару мен реттеудiң орталық мемлекеттiк басқару органдары болып:
- шет ел инвестициялары, кредиттерi, техникалық және қаржы көмегi саласында - Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Шет ел капиталын пайдалану жөнiндегi комитет; <*>
- Қазақстан Республикасының сыртқы борышын басқару саласында - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi;<*>
ә) Қазақстан Республикасы алатын және кепiлдiк беретiн шет ел кредиттерi мен заемдарын Қазақстан Республикасы атынан алатын заемшылар, сондай-ақ осы кредиттер мен заемдарға қызмет көрсету жөнiндегi агенттер болып;
- халықаралық қаржы ұйымдары мен шет мемлекеттердiң кредиттерi бойынша - жекелеген реттерде Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi;<*>
- орта және ұзақ мерзiмдi кредиттер бойынша - Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкi;
- шет елдердiң осыған ұқсас қаржы-банк ұйымдарынан тартылатын қысқа мерзiмдi және орта мерзiмдi инвестициялық кредиттер бойынша - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк экспорт-импорт банкi болып табылатыны туралы ұсыныстары қабылдансын.
Аталған мемлекеттiк банктер жобалардың тиiмдiлiгiне және валюталық өтелiмiне өздiгiнен сараптау жүргiзуге мiндеттi.
Ескерту. Бiрiншi тармаққа өзгерiстер енгiзiлген - Қазақстан
Республикасы Президентiнiң 1995.03.15. N  2097  Жарлығымен.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi:
- Экономика министрлiгi жанындағы Шет ел инвестициялары жөнiндегi ұлттық агенттiгiнiң өкiлеттiгi мен функциясын нақтылайтын болсын;
- республикаға шет ел кредиттерi мен заемдарын тартудың және оларды пайдаланудың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкi мен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк экспорт-импорт банкi қызмет аясын реттеу және одан әрi дамыту жөнiндегi шараларын жүзеге асырсын;
- Қазақстан Республикасына немесе Қазақстан Республикасының кепiлдiгiне берiлетiн шет ел кредиттерiн тарту, пайдалану және есепке алу жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру туралы ереженi әзiрлеп, бекiтсiн;<*>
Ескерту. 2-тармақтың 5-абзацы алынып тасталды - Қазақстан
Республикасы Президентiнiң 1997.07.01. N  3577  жарлығымен.

О мерах по повышению эффективности государственного управления и регулирования процессов пpивлечения иностранного капитала в экономику Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 19 января 1995 г. N 2035. Утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
В целях дальнейшего совершенствования организации работы по привлечению иностранного капитала в экономику Республики Казахстан, обеспечения эффективности его использования и упорядочения сфер деятельности органов государственного управления, банковских учреждений и хозяйствующих субъектов в этой области постановляю:
1. Принять предложения Кабинета Министров Республики Казахстан о том, что:
а) центральными органами государственного управления и регулирования в сфере привлечения иностранного капитала в экономику Республики Казахстан являются:
- Комитет по использованию иностранного капитала при Кабинете Министров Республики Казахстан - в области иностранных инвестиций, кредитов, технической и финансовой помощи;
- Министерство финансов Республики Казахстан - в области управления внешним долгом Республики Казахстан;<*>
б) заемщиками от имени Республики Казахстан иностранных кредитов и займов, получаемых и гарантируемых Республикой Казахстан, а также агентами по обслуживанию этих кредитов и займов являются:
- в отдельных случаях по согласованию с Кабинетом Министров Республики Казахстан Национальный Банк Республики Казахстан - по кредитам международных финансовых организаций и иностранных государств;<*>
- Государственный банк развития Казахстана - по среднесрочным и долгосрочным кредитам;
- государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан - по краткосрочным и среднесрочным инвестиционным кредитам, привлекаемым от зарубежных финансово-банковских организаций подобного типа.
Указанные государственные банки обязаны проводить собственную экспертизу эффективности и валютной окупаемости проектов.
Сноска. Абзацы второй, третий подпункта "а" и абзац второй подпункта "б" - с изменениями, внесенными Указом Президента Республики Казахстан от 15 марта 1995 г. N 2097  U952097_  .
2. Кабинету Министров Республики Казахстан:
- уточнить полномочия и функции Национального агентства по иностранным инвестициям при Министерстве экономики;
- осуществить меры по упорядочению сфер деятельности и дальнейшему развитию Государственного банка развития Казахстана и государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан в целях повышения эффективности привлечения в республику и использования иностранных кредитов и займов;
- разработать и утвердить Положение об организации работы по привлечению, использованию и учету иностранных кредитов, предоставляемых Республике Казахстан или под гарантии Республики Казахстан;<*>
Сноска. Абзац пятый исключен - Указом Президента РК от 1 июля 1997 г. N 3577  U973577_  .

3. Қазақстан Республикасының Президентінің мынадай актілеріне өзгертулер енгізілсін:
- "Қазақстан Республикасының Экономика жөніндегі мемлекеттік комитетін қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1993 жылғы 11 қаңтардағы N 1066 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 1, 7-бап) 5-тармағының күші жойылған деп танылсын;
- "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік экспорт-импорт банкін құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1994 жылғы 16 шілдедегі N 1815 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 32, 350-бап):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік экспорт-импортбанкі:
мемлекеттік қаржы және кредит институты болып табылады және кредит ресурстарының тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету және қаржыландыратын жобалардың жүзеге асырылуы үшін жауап береді;
Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан және соның тапсыруы бойынша қол қойылған кредит келісімдерінен туындайтын барлық халықаралық міндеттемелер бойынша Қазақстан Әлем Банкінің құқылы мұрагері болып табылады деп белгіленсін";
3-тармақтың алтыншы абзацындағы "ұзақ мерзімге және" деген сөздер алынып тасталсын;
4-тармақтың күші жойылған деп танылсын;
- "Қазақстанның Мемлекеттік даму банкін құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1994 жылғы 6 қыркүйектегі N 1849 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 37, 399-бап) 2-тармағының а) тармақшасы "жобаларға" деген сөзден кейін "орта мерзімді және" деген сөздермен толықтырылсын.
4. "Қазақстан Республикасына немесе Қазақстан Республикасы кепілдігімен берілетін шет ел кредиттерін тарту, пайдалану және есепке алу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1994 жылғы 20 наурыздағы N 1607 қаулысының (Қазақсатн Республикасының ПҮАЖ-ы, N 14, 132-бап) күші жойылған деп танылсын.
5. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.

3. Внести изменения в следующие акты Президента Республики Казахстан:
- признать утратившим силу пункт 5 Указа Президента Республики Казахстан от 11 января 1993 года N 1066 "О реорганизации Государственного комитета Республики Казахстан по экономике" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 1, ст.7);
- в Указе Президента Республики Казахстан от 16 июля 1994 года N 1815 "О создании государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 32, ст.350):
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Установить, что государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан является:
правительственным финансово-кредитным институтом и несет ответственность за обеспечение эффективного использования кредитных ресурсов и реализацию финансируемых им проектов;
правопреемником Алем Банка Казахстан по всем международным обязательствам, вытекающим из подписанных от имени и по поручению Правительства Республики Казахстан кредитных соглашений";
в абзаце шестом пункта 3 исключить слова "долгосрочное и";
признать утратившим силу пункт 4;
- подпункт а) пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 6 сентября 1994 года N 1849 "О создании Государственного банка развития Казахстана" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 37, ст. 399) после слова "осуществляющим" дополнить словами "среднесрочное и".
4. Признать утратившим силу постановление Президента Республики
Казахстан от 20 марта 1994 года N 1607 "Об организации работ по
привлечению, использованию и учету иностранных кредитов,
предоставляемых Республике Казахстан или под гарантии Республики
Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 14, ст. 132).
5. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан