Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 наурыздағы N 2122 заң күші бар жарлығы.
"Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Заңының 1-бабына сәйкес ұйымдасқан қылмыс нысандарына қарсы күрестi күшейту, құқық тәртiбiн нығайту, азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қылмысты қол сұғудан қорғау мақсатында қаулы етемiн:
Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
I. Қазақ ССР Жоғары Советi 1984 жылғы 22 наурызда қабылдаған Қазақ ССР Әкiмшiлiк право бұзушылық туралы кодексiнде:
1. Кодекс мынадай мазмұндағы 31-3 баппен толықтырылсын:
"31-3-бап. Алкоголизмге, нашақорлық немесе уытқұмарлық
дертiне шалдыққан, әкiмшiлiк құқықты бұзған
ауруларға медициналық сипаттағы ерiксiз
шараларды қолдану
Құнықпа алкоголизммен, нашақорлықпен немесе уытқұмарлықпен ауырады деп танылған және ерiктi түрде емделуден жалтаратын адам басқа азаматтардың құқығын немесе қоғамдық тәртiптi бұзатын әкiмшiлiк iс-әрекет жасаған жағдайда сот әкiмшiлiк жазамен қатар оған денсаулық сақтау органдарының мамандандырылған мекемесiнде ерiксiз емделудi тағайындай алады.
Емделiп жүрген адам жатқан емдеу мекемесi ерiксiз емделудi тоқтатады".
2. 167-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"167-бап. Шетел валютасымен және төлем құжаттарымен
заңсыз операциялар
Қазақстан Республикасының валюталық реттеу туралы заңдарымен тыйым салынған шет ел валютасымен, сондай-ақ шет ел валютасымен бағаланатын құнды қағаздармен немесе төлем құжаттарымен операциялар жасау, заңсыз операция затының құны ең төменгi бiр мың жалақының мөлшерiнен аспайтын болса, -
валюта мен төлем құжаттары тәргiленiп, ең төменгi жалақының он мәрте мөлшерiне дейiнгi сомада айыппұл салуға әкеп соғады.
3. 188-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
188-2-бап. Заңда белгiленген тәртiппен тiркелмеген қоғамдық
бiрлестiктердiң қызметiне қатысу
Заңда белгiленген тәртiппен қызметi кiдiртiлген не болмаса тоқтатылған немесе заңда белгiленген тәртiппен тiркелмеген қоғамдық бiрлестiктерге қатысу, -
ең төменгi жалақының бестен он мәрте мөлшерiне дейiнгi сомада айыппұл салуға немесе он бес тәулiкке дейiнгi мерзiмге әкiмшiлiк қамауға алуға әкелiп соғады".
4. Кодекс мынадай мазмұндағы 188-6, 188-7, 188-8-баптармен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 17 марта 1995 г. N 2122 имеющий силу Закона.
В соответствии со статьей 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1993 г. "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий", в целях усиления борьбы с организованными формами преступности, укрепления правопорядка, защиты конституционных прав и свобод граждан от преступных посягательств постановляю:
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
I. В Кодекс Казахской ССР об административных правонарушениях, принятый Верховным Советом Казахской ССР 22 марта 1984 года K841000_ :
1. Дополнить Кодекс статьей 31-3 следующего содержания:
"Статья 31-3. Применение принудительных мер медицинского
характера к больным алкоголизмом, наркоманией
или токсикоманией, совершившим административные
правонарушения
В случае совершения административного проступка, нарушающего права других граждан либо общественный порядок, лицом, признанным больным хроническим алкоголизмом, наркоманией или токсикоманией и уклоняющегося от принудительного лечения, суд наряду с административным взысканием может назначить ему принудительное лечение в специализированном учреждении органов здравоохранения.
Прекращение принудительного лечения производится лечебным учреждением, в котором лицо находится на излечении".
2. Статью 167 изложить в следующей редакции:
"Статья 167. Незаконные операции с иностранной валютой
и платежными документами
Совершение операций с иностранной валютой, а равной с ценными бумагами или платежными документами, выраженными в иностранной валюте, запрещенных законодательством о валютном регулировании Республики Казахстан, когда стоимость предмета незаконной операции не превышает одной тысячи минимальных размеров заработной платы, -
влечет штраф в размере до десятикратной величины минимальной заработной платы с конфискацией валюты и платежных документов.
3. Статью 188-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 188-2. Участие в деятельности незарегистрированных
в установленном законом порядке общественных
объединений
Участие в общественных объединениях, деятельность которых приостановлена или прекращена, либо незарегистрированных в установленном законом порядке, -
влечет штраф в размере от пяти-до десятикратной величины минимальной заработной платы или административный арест на срок до пятнадцати суток".
4. Дополнить Кодекс статьями 188-6, 188-7, 188-8 следующего содержания:

188-6-бап. Ұлт араздығын қоздыруға бағытталған материалдарды
баспасөзде және басқа бұқаралық хабарлама
құралдарында жариялауға рұқсат беру
Нәсiлдiк, ұлттық, әлеуметтiк және дiни араздықты қоздыру бағытталған, сословиелiк астамшылықты, соғысты, порнографияны, қатыгездiк пен зорлық-зомбылыққа табынушылықты насихаттайтын, конституциялық құрылысты күш қолданып құлатуға және Республиканың аумақтық тұтастығын бұзуға шақыратын мәлiметтер мен материалдарды баспасөзде және басқа бұқаралық хабарлама құралдарында жариялауға рұқсат беру, -
бұқаралық хабарлама құралдарының лауазымды адамдарына ең төменгi жалақының оннан жиырма мәрте мөлшерiне дейiнгi сомада айыппұл салуға әкелiп соғады.
188-7-бап. Республикаға ұлт араздығын қоздыру
мақсатымен баспасөз өнiмiн әкелу
Нәсiлдiк, ұлттық, әлеуметтiк, дiни араздықты қоздыруға бағытталған, соғысты, сословиелiк астамшылықты, порнографияны, қатыгездiк пен зорлық-зомбылыққа табынушылықты насихаттайтын, конституциялық құрылысты күш қолданып құлатуға шақыратын мәлiметтерi мен материалдары бар баспа және басқа өнiмдi республикаға әкелу, -
баспа және басқа өнiм тәргiленiп, ең төменгi жалақының бестен он мәрте мөлшерiне дейiнгi сомада айыппұл салуға әкелiп соғады.
188-8-бап. Баспасөз және басқа бұқаралық хабарлама
құралдары туралы заңдарды бұзушылық
Баспаның немесе бұқаралық хабарлама құралының тiркелмей немесе оларды тiркеудi жою туралы шешiм шығарылғаннан кейiн баспаның немесе бұқаралық хабарлама құралының бұқаралық ақпарат өнiмiн дайындауы мен таратуы, сондай-ақ басылымдарды шығымдық мәлiметтерiнсiз немесе бақылау және мiндеттi даналарын табыс етпей шығаруы немесе сонымен қатар басқа баспалардың немесе бұқаралық хабарлама құралдарының ақпаратты жариялауға деген айрықша құқығын бұзуы, -
баспа және басқа өнiмi тәргiленiп, ең төменгi жалақының он бестен жиырма мәрте мөлшерiне дейiнгi сомада айыппұл салуға әкелiп соғады.
Жыл бойында қайталанып жасалған нақ сондай iс-әрекеттер, -
баспа және басқа өнiмi, ақпарат дайындау мен таратуға пайдаланылған техникалық құралдары тәргiленiп, ең төменгi жалақының жиырмадан жиырма бес мәрте мөлшерiне дейiнгi сомада айыппұл салуға әкелiп соғады.
5. 216-бап "164-2" санынан кейiн "167" санымен толықтырылсын.
6. 217-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "167" саны алынып тасталсын.
7. 248-1-бапта:
бiрiншi бөлiктiң 1-тармағы "Қазақстан Республикасы Көлiк министрлiгi жанындағы Теңiз және Өзен Регистрi органдары (121-бап)" деген сөздерден кейiн мынадай мазмұндағы жаңа абзацтармен толықтырылсын:

"Статья 188-6. Дача разрешения на публикацию в печати и
других средствах массовой информации
материалов, направленных на разжигание
национальной вражды
Дача разрешения на опубликование в печати и других средствах массовой информации сведений и материалов, направленных на разжигание расовой, национальной, социальной и религиозной вражды, пропагандирующих сословную исключительность, войну, порнографию, культ жестокости и насилия, содержащих призывы к насильственному ниспровержению конституционного строя и нарушению территориальной целостности Республики, -
влечет штраф на должностных лиц средств массовой информации в размере от десяти-до двадцатикратной величины минимальной заработной платы.
Статья 188-7. Ввоз в республику печатной продукции
с целью разжигания национальной вражды
Ввоз в республику печатной и иной продукции, содержащей сведения и материалы, направленные на разжигание расовой, национальной, социальной, религиозной вражды, пропагандирующих войну, сословную исключительность, порнографию, культ жестокости и насилия, содержащей призывы к насильственному ниспровержению конституционного строя, и нарушению территориальной целостности Республики, -
влечет штраф в размере от пяти-до десятикратной величины минимальной заработной платы с конфискацией печатной и иной продукции.
Статья 188-8. Нарушение законодательства о печати
и других средствах массовой информации
Изготовление и распространения продукции массовой информации издательством или средством массовой информации без его регистрации или после вынесения решения об отмене регистрации издательства или средства массовой информации, либо выпуск данной продукции без выходных сведений или без предоставления контрольных и обязательных экземпляров, а равно нарушение права исключительной публикации информации других издательств или средств массовой информации, -
влекут штраф в размере от пятнадцати-до двадцатикратной величины минимальной заработной платы с конфискацией печатной и иной продукции.
Те же действия, совершенные в течение года повторно, -
влекут штраф в сумме от двадцати до двадцати пяти минимальных размеров заработной платы с конфискацией печатной и иной продукции, технических средств, используемых для изготовления и распространения информации".
5. Статью 216 после цифр "164-2" дополнить цифрами "167".
6. В части первой статьи 217 исключить цифры "167".
7. в статье 248-1:
пункт 1 части первой после слов "органов Морского и Речного Регистра при Министерстве транспорта Республики Казахстан (статья 121)" дополнить новыми абзацами следующего содержания:

"Қазақстан Республикасы Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi органдары (188-6 - 188-8-баптар);
"кеден органдары (188-7-бап)";
бiрiншi бөлiктiң 1-тармағының жиырма сегiзiншi абзацы "185-4" санынан кейiн "188-6 - 188-8" сандарымен толықтырылсын.
8. 308-баптың екiншi абзацы "182" санынан кейiн "188-8-баптың екiншi бөлiгiмен" деген сөздермен толықтырылсын".
II. 1959 жылғы 22 шiлдедегi Қазақ ССР Заңымен бекiтiлген Қазақ ССР Қылмыстық кодексiнде:
1. 7-1-баптың екiншi бөлiгi "еңбекпен түзеу мекемелерiнiң жұмысына iрiткi салатын әрекеттер (63-1-бап)" деген сөздерден кейiн "қылмыстық топ немесе қылмыстық қауымдастық ұйымдастыру немесе оларға басшылық ету, қылмыстық қауымдастыққа қатысу (63-2-бап)" сөздерiмен толықтырылсын.
2. 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Қылмысқа қатысу
Екi немесе одан да көп адамдардың қасақана бiрлесiп, қасақана қылмыс iстеуге қатысуы - қылмысқа қатысу деп танылады.
Қылмысты орындаушылар, ұйымдастырушылар, қылмысқа азғырушылар және көмектесушiлер қылмысқа қатысушылар болып табылады.
Қылмысты тiкелей iстеген немесе оның iстелуiне басқа адамдармен бiрге тiкелей қатысқан, сондай-ақ заң бойынша қылмыстық жауаптылыққа тартылмайтын немесе абайсыз әрекет жасалған басқа адамдарды пайдалану арқылы қылмыс iстеген адам - қылмысты орындаушы деп танылады.
Қылмыстың iстелуiн ұйымдастырған немесе iстелуiне басшылық еткен адам - қылмысты ұйымдастырушы деп танылады.
Қылмысты iстеуге бiреудi көндiрген адам - қылмысқа азғырушы деп танылады.
Қылмысты iстеуге кеңестерiмен, нұсқауларымен, құрал берiп немесе кедергiлердi жойып көмектескен адам немесе қылмыстыны, қылмыс iстеуге пайдаланылатын құралдар мен қару-аспаптарды, қылмыстың iзiн немесе қылмыстық жолмен табылған заттарды жасыруға күнi бұрын уәде берген, сондай-ақ осындай заттарды сатып алуға немесе сатуға күнi бұрын уәде берген адам - қылмысқа көмектесушi деп танылады.
Қылмысты ұйымдастырушының, қылмысқа азғырушы мен қылмысқа көмектесушiнiң жауаптылығы осы Кодекстiң Ерекше бөлiгiнiң қылмысты орындаушы жауапқа тартылатын бабы бойынша туындайды.
Қылмысты орындаушы iстеген және қылмысқа қатысушылардың пиғылымен қамтылмаған әрекеттер үшiн басқа қатысушылар қылмысқа жауапты болмайды".
3. Кодекс мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Бiр топ адамның немесе қылмысты
қауымдастықтың қылмыс iстеуi
Қылмысты бiрлесiп iстеу туралы алдын-ала келiскен адамдардың iстеген қылмысы - бiр топ адамның алдын-ала уәделесуi бойынша iстелген қылмыс деп танылады.
Тұрақты қылмыстық топқа алдын-ала бiрiккен адамдардың iстеген қылмысы адамдардың ұйымдасқан тобы iстеген қылмыс деп танылады.
Қылмыстық әрекеттермен айналысу үшiн құрылған тұрақты құрылымдық бiрлестiктерге кiретiн адамдардың iстеген қылмысы - қылмыстық қауымдастық iстеген қылмыс деп танылады".

"органов Министерства печати и массовой информации Республики Казахстан (статьи 188-6 - 188-8);
органов таможни (статья 188-7)";
абзац двадцать восьмой пункта 1 части первой после цифр "185-4" дополнить цифрами "188-6 - 188-8)".
8. Абзац второй статьи 308 после цифр "182" дополнить словами "частью второй статьи 188-8".
II. В Уголовный кодекс Казахской ССР, утвержденный Законом Казахской ССР от 22 июля 1959 года:
1. Часть вторую статьи 7-1 после слов "действия, дезорганизующие работу исправительно-трудовых учреждений (статья 63-1)" дополнить словами "организаций или руководство преступной группой либо преступным сообществом, участие в преступном сообществе (статья 63-2)".
2. Статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Соучастие в преступлении
Соучастием в преступлении признается умышленное совместное участие двух или более лиц в совершении умышленного преступления.
Соучастниками преступления признаются исполнители, организаторы, подстрекатели и пособники.
Исполнителем признается лицо, непосредственно совершившее преступление либо непосредственно участвовавшее в его совершении совместно с другими лицами, а также совершившее преступление посредством использования других лиц, которые в силу закона не подлежат уголовной ответственности или действовали по неосторожности.
Организатором признается лицо, организовавшее совершения преступления либо руководившее его совершением.
Подстрекателем признается лицо, склонившее к совершению преступления.
Пособником признается лицо, содействовавшее совершению преступления советами, указаниями, предоставлением средств или устранением препятствий, или заранее обещавшее скрыть преступника, орудия и средства совершения преступления, следы преступления, либо предметы, добытые преступным путем, а равно лицо, заранее обещавшее приобрести или сбыть такие предметы.
Ответственность организатора, подстрекателя и пособника наступает по той же статье Особенной части настоящего Кодекса, по которой привлекается исполнитель.
За деяния, совершенные исполнителем и не охватывающиеся умыслом других соучастников, последние уголовной ответственности не несут".
3. Дополнить Кодекс статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Совершение преступления группой лиц
или преступным сообществом
Преступление признается совершенным по предварительному сговору группой лиц, если оно совершено лицами, заранее договорившимися о совместном его совершении.
Преступление признается совершенным организованной группой лиц, если оно совершено лицами, заранее объединившимися в устойчивую преступную группу.
Преступление признается совершенным преступным сообществом, если оно совершено лицами, входящими в устойчивое структурное объединение, созданное для занятия преступной деятельностью".

4. 23-бапта:
Төртiншi бөлiктiң алтыншы абзацы "қылмыстар үшiн (50-59-баптар)" деген сөздерден кейiн "қылмыстық топ немесе қылмыстық қауымдастық ұйымдастырғаны не оларға басшылық еткенi үшiн (63-2-бап, бiрiншi бөлiгi), милиция, iшкi iстер органдары қызметкерiнiң, халық жасақшысының, жауап алушы адамның, тергеушiнiң, прокурордың, судьяның немесе халық заседательдерiнiң өмiрiне қастандық жасағаны үшiн (173-1-бап)" сөздерiмен толықтырылсын.
төртiншi бөлiктiң жетiншi абзацы "ерекше қауiптi рецидивистер" деген сөздерден кейiн "немесе қылмыстық топ немесе қылмыстық қауымдастық ұйымдастырғаны не оларға басшылық еткенi үшiн (63-2-бап, екiншi бөлiгi) сотталған" сөздерiмен толықтырылсын;
сегiзiншi бөлiк "қылмыс жасағаны (50-59-баптар)" деген сөздерден кейiн "қылмыстық топ немесе қылмыстық қауымдастық ұйымдастырғаны немесе оларға басшылық еткенi үшiн (63-2-бап), милиция, iшкi iстер органдары қызметкерiнiң, халық жасақшысының, жауап алушы адамның, тергеушiнiң, прокурордың, судьяның немесе халық заседательдерiнiң өмiрiне қастандық әрекет үшiн сотталған (173-1-бап)" сөздерiмен толықтырылсын.
5. 23-1-бапта бiрiншi бөлiктiң 1 және 2 тармақтары "бандитизм (63-бап)" сөзiнен кейiн "қылмыстық топ немесе қылмыстық қауымдастық ұйымдастырғаны не оларға басшылық еткенi, қылмыстық қауымдастыққа қатысқаны үшiн (63-2-бап)" сөздерiмен толықтырылсын.
6. 37-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Қылмыстық топты немесе қылмыстық қауымдастықтың ұйымдастырушыларына, басшыларына не оған қатысушыға жаза тағайындағанда неғұрлым қатаң жаза қолдануды қарастыратын заң баптарында белгiленген шекте тағайындалған жазаларды толық қосу тәртiбi қолданылады".
7. Кодекс мынадай редакциядағы 45-4-баппен толықтырылсын:
"45-4-бап. Қылмыстың тергелуiне өз еркiмен көмектесуiне
байланысты қылмысты жауаптылықтан босату
немесе жазаны жеңiлдету
Қылмыс iстеген адам егер ұйымдасқан топ немесе қылмыстық қауымдастық iстеген қылмыстарды болдырмауға, ашуға және тергеуге белсендi түрде көмек көрсетсе, әрi iстеген қылмысы ауыр болмаса, қылмыстық жауаптылықтан босатылуы мүмкiн.
Ауыр қылмыс жасаған адамға, егер ол ұйымдасқан топ немесе қылмыстық қауымдастық iстеген қылмыстарды болдырмауға, ашуға немесе тергеуге белсендi түрде көмек көрсетсе, жазасы жеңiлдетiлуi мүмкiн".
8. 46-1-баптың үшiншi тармағы "еңбекпен түзеу мекемелерiнiң жұмысына iрiткi салатын әрекеттерi (63-1-бап)" деген сөздерден кейiн "қылмыстық топ немесе қылмыстық қауымдастық ұйымдастырғаны не оларға басшылық еткенi, қылмыстық қауымдастыққа қатысқаны (63-2-бап)" сөздерiмен толықтырылсын.

4. В статье 23:
абзац шестой части четвертой после слов "преступления (статьи 50-59)" дополнить словами "за организацию или руководство преступной группой либо преступным сообществом, участие в преступном сообществе (статья 63-2, часть первая), за посягательство на жизнь работника милиции, органов внутренних дел, народного дружинника, лица, производящего дознание, следователя, прокурора, судьи или народных заседателей (статья 173-1)";
абзац седьмой части четвертой после слов "особо опасными рецидивистами" дополнить словами "или осужденными за организацию или руководство преступной группой, либо преступным сообществом, участие в преступном сообществе (статья 63-2, часть вторая);
часть восьмую после слов "преступления (статьи 50-59)" дополнить словами "осужденным за организацию или руководство преступной группой либо преступным сообществом, участие в преступном сообществе (статья 63-2), посягательство на жизнь работника милиции, органов внутренних дел, народного дружинника, лица, производящего дознание, следователя, прокурора, судьи или народных заседателей (статья 173-1)".
5. Пункты 1 и 2 части первой статьи 23-1 после слов "бандитизм (статья 63)" дополнить словами "организацию или руководство преступной группой либо преступным сообществом, участие в преступном сообществе (статья 63-2)".
6. Часть первую статьи 37 дополнить предложением следующего содержания: "При назначении наказания организаторам, руководителям либо участнику преступной группы или преступного сообщества применяется порядок полного сложения назначенных наказаний в пределах, установленных статьей закона, предусматривающей более строгое наказание".
7. Дополнить Кодекс статьей 45-4 в следующей редакции:
"Статья 45-4. Освобождение от уголовной ответственности
или смягчение наказания в связи с добровольным
содействием в расследовании преступления
Лицо, совершившее преступление, за исключением тяжкого, может быть освобождено от уголовной ответственности, если оно активно способствовало предотвращению, раскрытию и расследованию преступлений, совершенных организованной группой или преступным сообществом.
Лицу, совершившему тяжкое преступление, может быть смягчено наказание, если оно активно способствовало предотвращению, раскрытию и расследованию преступлений, совершенных организованной группой или преступным сообществом".
8. Пункт третий статьи 46-1 после слов "действия, дезорганизующие работу исправительно-трудовых учреждений (статья 63-1)" дополнить словами "организация или руководство преступной группой либо преступным сообществом, участие в преступном сообществе (статья 63-2)".

9. Кодекс мынадай редакциядағы 63-2 және 63-3-баптармен толықтырылсын:
"63-2-бап. Қылмыстық топ немесе қылмыстық қауымдастық
ұйымдастыру немесе оларға басшылық ету,
қылмыстық қауымдастыққа қатысу
Ұйымдасқан қылмыстық топ құру, оған басшылық ету, сондай-ақ оған қатысу,-
мүлкi тәргiленiп, бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Қылмыстық қауымдастықты ұйымдастыру немесе оған басшылық ету, сондай-ақ оған қатысу, -
мүлкi тәргiленiп, үш жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
63-3-бап. Заңсыз қоғамдық бiрлестiктердi және
әскерилендiрiлген құрамаларды құру
немесе олардың қызметiне қатысу
Нәсiлдiк, ұлттық, әлеуметтiк, дiни төзiмсiздiктi, сословиелiк астамшылықты уағыздайтын немесе iс жүзiне асыратын, конституциялық құрылысты күш қолданып құлатуға шақыратын немесе Республиканың аумақтық тұтастығына қол сұғатын қоғамдық бiрлестiктер құру, сондай-ақ мұндай бiрлестiктердiң қызметiне қатысу, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Республиканың заңдарымен көзделмеген әскерилендiрiлген құрамалар, құпия қоғамдар мен бiрлестiктер құру, сондай-ақ олардың қызметiне қатысу, -
бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады".
10. 64, 73, 74-баптар мынадай редакцияда баяндалсын:
"64-бап. Контрабанда
Контрабанда, яғни тауарларды не басқа бiр бағалы заттарды кедендiк бақылауға соқпай немесе одан жасырып Қазақстан Республикасының мемлекеттiк немесе кеден шекарасы арқылы, немесе алдау арқылы кеден құжаттары мен басқа да құжаттарды пайдалану жолымен iрi мөлшерде заңсыз өткiзу, -
мүлкi тәргiленiп, екi жылдан бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Контрабанданы:
а) контрабанда үшiн бұрын сотталған адам;
ә) адамдардың ұйымдасқан тобы;
б) өзiнiң қызмет бабын пайдаланып лауазымды адам жасаса;
в) контрабанда аса iрi мөлшерде жасалса, -
мүлкi тәргiленiп, үш жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Есiрткi заттардың, уыты күштi, улы, улағыш, радиоактивтi немесе жарылғыш заттардың, атыс қаруының, оқ-дәрiлер не болмаса әскери жарақтың контрабандасы, -
мүлкi тәргiленiп, бес жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Үшiншi бөлiкте көзделген iс-әрекеттер осы баптың екiншi бөлiгiнде көрсетiлген ауырлататын жағдайларда жасалса, -
мүлкi тәргiленiп, жетi жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
73-бап. Жасанды ақшаны немесе бағалы қағаздарды
қолдан жасау немесе өткiзу
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң жасанды банкноттарын, міндеттердi, мемлекеттiк және өзге де бағалы қағаздарды, шет ел валютасын өткiзу мақсатында жасау, сатып алу, сондай-ақ өткiзу, -
мүлкi тәргiленiп, үш жылдан сегiз жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Кәсiпшiлiк түрiнде адамдар тобы, сондай-ақ осы бапта көзделген қылмыстар үшiн бұрын сотталған адам жасаған нақ сондай әрекеттер, -
мүлкi тәргiленiп, он жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

9. Дополнить Кодекс статьями 63-2 и 63-3 в следующей редакции:
"Статья 63-2. Организация или руководство преступной группой
либо преступным сообществом, участие в
преступном сообществе
Создание организованной преступной группы, руководство ею, а равно участие в ней -
наказываются лишением свободы на срок до пяти лет с конфискацией имущества.
Организация или руководство преступным сообществом, а равно участие в нем -
наказываются лишением свободы на срок от трех до десяти лет с конфискацией имущества.
Статья 63-3. Создание или участие в деятельности
незаконных общественных объединений
и военизированных формирований
Создание общественных объединений, провозглашающих или на практике реализующих расовою, национальную, социальную, религиозную нетерпимость, сословную исключительность, призывающих к насильственному ниспровержению конституционного строя или посягающих на территориальную целостность Республики, а равно участие в деятельности таких объединений -
наказываются лишением свободы на срок до трех лет.
Создание не предусмотренных законодательством Республики
военизированных формирований, тайных обществ и объединений, а равно
участие в их деятельности -
наказываются лишением свободы на срок до пяти лет".
10. Статьи 64, 73, 74 изложить в следующей редакции:
"Статья 64. Контрабанда
Контрабанда, то есть незаконное перемещение товаров или иных
ценностей через государственную или таможенную границу Республики
Казахстан помимо или с сокрытием от таможенного контроля, либо с
обманным использованием таможенных и иных документов, совершенная в
крупных размерах, -
наказывается лишением свободы от двух до пяти лет с конфискацией
имущества.
Контрабанда совершенная:
а) лицом, ранее судимым за контрабанду;
б) организованной группой лиц;
в) должностным лицом с использованием своего служебного
положения;
г) в особо крупных размерах, -
наказывается лишением свободы на срок от трех до десяти лет
лишением свободы с конфискацией имущества.
Контрабанда наркотических средств, сильнодействующих, ядовитых, отравляющих, радиоактивных или взрывчатых веществ, огнестрельного оружия, боеприпасов или воинского вооружения, -
наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с конфискацией имущества.
Действия, предусмотренные частью третей, совершенные при отягчающих обстоятельствах, перечисленных в части второй настоящей статьи, -
наказываются лишением свободы на срок от семи до пятнадцати лет с конфискацией имущества.
Статья 73. Изготовление или сбыт поддельных денег
или ценных бумаг
Изготовление, приобретение с целью сбыта, а равно сбыт поддельных банкнот Национального Банка Республики Казахстан, монет, государственных и иных ценных бумаг, иностранной валюты, -
наказываются лишением свободы на срок от трех до восьми лет с конфискацией имущества.
Те же действия, совершенные в виде промысла, группой лиц, а равно лицом, ранее судимым за преступления, предусмотренные настоящей статьей, -
наказываются лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет с конфискацией имущества.

74-бап. Валюталық құндылықтармен жасалған заңсыз
операциялар
Қазақстан Республикасының валюталық реттеу туралы заңдарымен тыйым салынған валюталық құндылықтармен операциялар жасаған адам:
мүлкi және валюталық құндылықтары тәргiленiп, бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Адамдар тобы, сондай-ақ осы бапта көзделген қылмысы үшiн бұрын сотталған адам жасаған нақ сондай әрекеттер, -
мүлкi мен валюталық құндылықтары тәргiленiп, бес жылдан он екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
11. 81-баптың үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Салықтар және басқа да мiндеттi төлемдердi төлеуден қасақана жалтару арқылы мемлекетке едәуiр залал келтiру, -
мүлкi тәргiленiп бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту.
Жалақының ең төменгi бiр мың мөлшерiнен асатын залал едәуiр деп танылады".
12. 96-баптың екiншi бөлiгi алынып тасталсын.
13. Кодекс мынадай редакциядағы 165-5 баппен толықтырылсын:
"165-5-бап. Қылмыстық жолмен алынған немесе тапқан ақшалай
қаражатты және өзге де мүлiктi кәсiпкерлiк
немесе заңмен тыйым салынбаған басқа қызметпен
айналысуға пайдалану
Қылмыстық жолмен әдейi алынған немесе тапқан ақшалай қаражатты, сондай-ақ басқа да мүлiктi кәсiпкерлiк немесе заңмен тыйым салынбаған өзге қызметпен айналысуға пайдалану, -
мүлкi тәргiленiп, үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады".
14. 171-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"171-1-бап. Iшкi iстер органдары қызметкерiне, әскери
қызметшiге немесе халық жасақшысына қарсылық
көрсету
Қоғамдық тәртiптi қорғау жөнiнде өздерiне жүктелген мiндеттердi атқару кезiнде iшкi iстер органы қызметiне, әскери қызметшiге немесе халық жасақшысына қарсылық көрсету, -
үш жылға дейiн мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Нақ сол әрекеттердi күш жұмсау арқылы немесе күш жұмсаймын деп қорқыту арқылы iстеу, сондай-ақ бұл адамдарды күш жұмсау арқылы немесе күш жұмсаймын деп қорқыту арқылы көрiнеу заңсыз әрекеттердi орындауға зорлау,-
үш жылдан алты жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
15. 173-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"173-1-бап. Iшкi iстер органдары қызметкерiнiң, халық
жасақшысының, анықтама жүргiзушi адамның,
тергеушiнiң, прокурордың, судьяның немесе
халық заседательдерiнiң өмiрiне қастық әрекет
Өздерiнiң қызмет бабындағы немесе қоғамдық iсiне байланысты iшкi iстер органдары қызметкерiнiң, халық жасақшысының, анықтама жүргiзушi адамның, тергеушiнiң, прокурордың, судьяның немесе халық заседательдерiнiң өмiрiне қастық әрекет жасау, -
сегiз жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады, ал жауаптылықты ауырлататын жағдайда өлiм жазасына кесiледi.

Статья 74. Незаконные операции с валютными ценностями
Совершение лицом операций с валютными ценностями, запрещенных законодательством о валютном регулировании Республики Казахстан, -
наказывается лишением свободы на срок до пяти лет с конфискацией имущества и валютных ценностей.
Те же действия, совершенные группой лиц, а равно лицом, ранее судимым за преступления, предусмотренные настоящей статьей, -
наказываются лишением свободы на срок от пяти до двенадцати лет с конфискацией имущества и валютных ценностей".
11. Часть третью статьи 81 изложить в следующей редакции:
"Умышленное уклонение от уплаты налогов и других обязательных платежей, причинившее значительный убыток государству, -
наказывается лишением свободы на срок от пяти лет с конфискацией имущества.
Примечание:
Значительным признается убыток, превышающий одну тысячу минимальных размеров заработной платы".
12. Часть вторую статьи 96 исключить.
13. Дополнить Кодекс статьей 165-5 в следующей редакции:
"Статья 165-5. Использование денежных средств и иного имущества,
приобретенных или добытых преступным путем, для
занятия предпринимательской или иной не
запрещенной законом деятельностью
Использование денежных средств, а равно другого имущества, заведомо приобретенных или добытых преступным путем, для занятия предпринимательской или иной не запрещенной законом деятельностью -
наказывается лишением свободы на срок до трех лет с конфискацией имущества".
14. Статью 171-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 171-1. Сопротивление работнику органов
внутренних дел, военнослужащему
или народному дружиннику
Сопротивление работнику органов внутренних дел, военнослужащему или народному дружиннику при исполнении ими возложенных на них обязанностей по охране общественного порядка -
наказывается лишением свободы на срок до трех лет.
Те же действия, сопряженные с насилием или угрозой применения насилия, а равно принуждение этих лиц путем насилия или угрозы применения насилия к выполнению явно незаконных действий -
наказываются лишением свободы на срок от трех до шести лет".
15. Статью 173-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 173-1. Посягательство на жизнь работника
органов внутренних дел, народного
дружинника, лица, производящего
дознания, следователя, прокурора,
судьи или народных заседателей
Посягательство на жизнь работника органов внутренних дел, народного дружинника, лица, производящего дознание, следователя, прокурора, судьи или народных заседателей в связи с их служебной или общественной деятельностью -
наказывается лишением свободы на срок от восьми до пятнадцати лет, а при отягчающих обстоятельствах - смертной казнью".

16. 176-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Лауазымды адамдар iстеген нақты сондай әрекеттер, -
екi жылдан бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады".
17. 177-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Iрi мөлшерде мүлiктiк пайда алуға бағытталған нақ сондай әрекеттер, -
екi жылдан жетi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады".
18. 187-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "бiр жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына" деген сөздер "үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "бес жылға дейiнгi" деген сөздер "үш жылдан жетi жылға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын".
19. 187-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"187-1-бап. Куәнi, жәбiрленушiнi, сарапшыны немесе
аудармашыны сатып алу немесе өтiрiк
жауап беруге зорлау
Куәнi, жәбiрленушiнi, сарапшыны немесе аудармашыны сотта яки жауап алу, алдын ала тергеу кезiнде олардың өтiрiк жауап беруi немесе өтiрiк қорытынды беруi, бұрыс аударма жасауы немесе жәбiрленушi немесе куәнi жауап беруден бас тартуы мақсатында параға сатып алу, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Өздерiн немесе олардың туыстарын, жақын адамдарын өлтiремiн, күш жұмсаймын, ұрлаймын немесе осы адамдардың мүлкiн құртамын деп қатер төндiру жолымен сол адамдарды өтiрiк жауап беруге, өтiрiк қорытынды беруге, бұрыс аударма жасауға не болмаса жауап беруден бас тартуға зорлау, -
үш жылдан бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Сол адамдардың өмiрi мен денсаулығына хауiп төндiретiн немесе iрi зиян шегуге не болмаса өзге де ауыр зардаптарға әкеп соқтырған күш жұмсау арқылы оларды өтiрiк жауап беруге, өтiрiк қорытынды беруге, бұрыс аударма жасауға немесе жауап беруден бас тартуға зорлау, -
төрт жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
20. 191-1, 191-2, 191-3-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"191-1-бап. Iстi тергеуге немесе қарауға заңсыз араласу
Iстiң жан-жақты, толық және объективтi тергелуiне немесе қаралуына кедергi жасау немесе заңсыз шешiм шығарылуына қол жеткiзу мақсатымен жауап алушы адамға, тергеушiге, прокурорға, судьяға немесе халық заседательдерiне қандай да болсын нысанда ықпал жасау, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Қызмет жағдайын пайдаланып лауазымды адам жасаған нақ сол әрекеттер, -
бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
191-2-бап. Анықтама жүргiзушi адамды, тергеушiнi, прокурорды,
судьяны немесе халық заседательдерiн қорқыту
Өздерiнiң қызмет бабындағы мiндеттерiн немесе қоғамдық борышын жүзеге асыруға байланысты анықтама жүргiзушi адамға, тергеушiге, прокурорға, судьяға немесе халық заседательдерiне, сондай-ақ олардың туысқандарына немесе жақындарына өлтiремiн, дене жарақатын түсiремiн, ұрлаймын немесе мүлкiңдi құртамын деп қатер төндiру, -
үш жылдан жетi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

16. Статью 176 дополнить частью второй следующего содержания:
"Те же действия, совершенные должностным лицом, -
наказываются лишением свободы на срок от двух до пяти лет".
17. Статью 177 дополнить частью второй следующего содержания:
"Те же действия, направленные на получение имущественных выгод в крупных размерах, -
наказываются лишением свободы от двух до семи лет".
18. В статье 187:
в части первой слова "исправительными работами на срок до одного года" заменить словами "лишением свободы на срок до трех лет";
в части второй слова "до пяти лет" заменить словами "от трех до семи лет".
19. Статью 187-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 187-1. Подкуп или понуждение свидетеля,
потерпевшего, эксперта или переводчика
к даче ложных показаний
Подкуп свидетеля, потерпевшего, эксперта или переводчика с целью дачи ими в суде либо при производстве дознания, предварительного следствия ложных показаний или ложного заключения, неправильного перевода или отказа потерпевшего или свидетеля от дачи показаний -
наказывается лишением свободы на срок до трех лет.
Понуждение тех же лиц к даче ложных показаний, ложного заключения, неправильному переводу или отказу от дачи показаний путем угрозы убийством, насилием, похищением их или их родственников и близких или уничтожением имущества этих лиц -
наказывается лишением свободы на срок от трех до пяти лет.
Понуждение тех же лиц к даче ложных показаний, ложного заключения, неправильному переводу или отказу от дачи показаний, соединенное с насилием, опасным для жизни и здоровья либо повлекшее причинение крупного ущерба или иных тяжких последствий, -
наказывается лишением свободы на срок от четырех до десяти лет".
20. Статьи 191-1, 191-2, 191-3 изложить в следующей редакции:
"Статья 191-1. Незаконное вмешательство в расследование
или рассмотрение дел
Воздействие в какой бы то ни было форме на лицо, производящее дознание, следователя, прокурора, судью или народных заседателей с целью воспрепятствовать всестороннему, полному и объективному расследованию или рассмотрению дела или добиться вынесения незаконного решения -
наказывается лишением свободы на срок до трех лет.
Те же действия, совершенные должностным лицом с использованием служебного положения, -
наказываются лишением свободы на срок до пяти лет.
Статья 191-2. Угроза по отношению к лицу, производящему
дознание, следователю, прокурору, судье
или народным заседателям
Угроза убийством, нанесением телесных повреждений, похищением или уничтожением имущества по отношению к лицу, производящему дознание, следователю, прокурору, судье или народным заседателям в связи с осуществлением ими своих служебных обязанностей или общественного долга, а равно по отношению к их родственникам или близким -
наказываются лишением свободы на срок от трех до семи лет.

191-3-бап. Анықтама жүргiзушi адамға, тергеушiге, прокурорға,
судьяға немесе халық заседательдерiне тiл тигiзу
Өздерiнiң қызмет бабындағы мiндеттерiн немесе қоғамдық борышын жүзеге асыруға байланысты анықтама жүргiзушi адамға, тергеушiге, прокурорға, судьяға немесе халық заседательдерiне қандай да болсын нысанда тiл тигiзу,-
үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады".
21. 192-баптағы "үш жүз сомнан бiр мың сомға дейiн штрафқа" деген сөздер "бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын.
22. 193-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "алты айға дейiнгi мерзiмге еңбекпен түзеу жұмыстарына немесе жүз сомға дейiнгi мөлшерде штрафқа" деген сөздер "үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын.
екiншi бөлiктегi "жүз сомға дейiнгi штрафқа" деген сөздер "бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын.
23. 1994-баптағы "бiр жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына немесе жүз сомға дейiнгi штрафқа" деген сөздер "үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын.
24. 194-бап мынадай мазмұндағы екiншi және үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қызмет бабына байланысты өзiне мәлiм болған анықтама дерегiн, алдын ала тергеу мен сот тергеуiнiң деректерiн жария еткен адам, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға немесе екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына немесе қызметiнен босатуға жазаланады.
Ауыр зардаптарға әкеп соқтырған нақ сондай әрекеттер, -
жетi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады".
25. 200-баптың екiншi бөлiгi "бұзақылық үшiн бұрын сотталған адам" деген сөздерден кейiн "немесе адамдар тобы" деген сөздермен толықтырылсын.
26. 203-баптың бiрiншi бөлiгi "оқ-дәрiнi" деген сөздерден кейiн "әскери жарақты" деген сөздермен толықтырылсын. Екiншi бөлiк "оқ дәрiнi" деген сөздерден кейiн "әскери жарақты" деген сөздермен толықтырылсын. Үшiншi бөлiктегi "оқ-дәрiнi" деген сөздерден кейiн "әскери жарақты" деген сөздермен толықтырылсын, "ерекше қауiптi рецидивистiң" деген сөздерден кейiн "немесе қызмет жағдайын пайдаланып" деген сөздермен толықтырылсын.
27. 214-бапта:
үшiншi, төртiншi, бесiншi, алтыншы бөлiктер тиiсiнше төртiншi, бесiншi, алтыншы және жетiншi бөлiктер деп саналсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Өткiзудi мақсат тұтпай есiрткi заттарды iрi мөлшерде заңсыз жасау, сатып алу, сақтау, тасымалдау немесе жiберу,-
мүлкi тәргiленiп, үш жылдан жетi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады".

Статья 191-3. Оскорбление лица, производящего дознание,
следователя, прокурора, судьи или народных
заседателей
Оскорбление в какой бы то ни было форме лица, производящего дознание, следователя, прокурора, судьи или народных заседателей в связи с осуществлением ими служебных обязанностей или общественного долга -
наказывается лишением свободы на срок до трех лет".
21. В статье 192 слова "штрафом от трехсот до одной тысячи рублей" заменить словами "лишением свободы на срок до пяти лет."
22. В статье 193:
в части первой слова "исправительными работами на срок до шести месяцев или штрафом до ста рублей" заменить словами "лишением свободы на срок до трех лет";
в части второй слова "штрафом до ста рублей" заменить словами "лишением свободы на срок до пяти лет".
23. В статье 194 слова "исправительными работами на срок до
одного года или штрафом до ста рублей" заменить словами "лишением
свободы на срок до трех лет".
24. Дополнить статью 194 частью второй и третьей следующего
содержания:
"Разглашение данных дознания, предварительного и судебного
следствия, лицом, которому эти сведения стали известны в связи с его
служебной деятельностью, -
наказывается лишением свободы на срок до трех лет, или
исправительными работами на срок до двух лет, или увольнением от
должности.
Те же действия, повлекшие тяжкие последствия, -
наказываются лишением свободы на срок до семи лет".
25. Часть вторую статьи 200 после слов "ранее судимым за
хулиганство" дополнить словами "или группой лиц".
26. В статье 203:
часть первую после слов "боевых припасов" дополнить словом
"вооружения";
часть вторую после слов "боевых припасов" дополнить словом
"вооружения";
часть третью после слов "боевых припасов" дополнить словом "вооружения", после слов "особо опасным рецидивистом" дополнить словами "или с использованием служебного положения".
27. В статье 214:
части третью, четвертую, пятую, шестую считать соответственно частями четвертой, пятой, шестой и седьмой;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Незаконное изготовление, приобретение, хранение, перевозка или пересылка наркотических средств в крупных размерах без цели сбыта -
наказываются лишением свободы на срок от трех до семи лет с конфискацией имущества".

28. 215-1-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Құмарлық ойындары притондарын, сондай-ақ жезөкшелiкпен айналысуға арналған притондарды ұйымдастыру немесе ұстау, немесе бас пайдасын көздеп жеңгетайлық жасау, сондай-ақ жезөкшелiкпен айналысуға мәжбүр ету,-
мүлкiн тәргiлеп, екi жылдан бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады";
мынадай мазмұндағы бесiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Адамдар тобы iстеген осы баптың бiрiншi, екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде көзделген әрекеттер,-
мүлкiн тәргiлеп, бес жылдан он екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады".
III. 1959 жылғы 22 шiлдедегi Қазақ ССР Заңымен бекiтiлген Қазақ ССР-iнiң қылмыстық iс жүргiзу кодексiнде:
1. 6-баптың екiншi бөлiгi алынып тасталсын.
2. Кодекс мынадай мазмұндағы 14-3-баппен толықтырылсын:
"14-3-бап. Қылмыстың тергелуiне өз еркiмен көмек
көрсетуiне байланысты қылмысты iстi қысқарту
немесе жазаны жеңiлдету
Сот, прокурор, сондай-ақ тергеушi немесе анықтама органы прокурордың келiсiмiмен, қылмыс жасаған адамды, егер ол ауыр қылмыс жасамаса, әрi ол өз еркiмен ұйымдасқан топ немесе қылмыстық қауымдастық жасаған қылмыстардың алдын алуға, ашылуына және тергелуiне белсене жәрдемдестi деп танылса қылмыстық iстi қысқартып, қылмыстық жауаптылықтан босатуға құқылы.
Қылмыстық iс қысқартылғанға дейiн қылмыс жасаған адамға мұндай босатудың мәнi және осы негiзде қылмыстық iстiң қысқартылуына қарсылық бiлдiру құқығы түсiндiрiлуге тиiс.
Егер қылмыс жасаған адам бұған қарсы болса, қылмыстық iстi қысқартуға жол берiлмейдi. Мұндай жағдайда iстi жүргiзу кәдiмгi тәртiп бойынша одан әрi жалғастырылады.
Егер ауыр қылмыс жасаған адам ұйымдасқан топ немесе қылмыстың қауымдастық жасаған қылмыстардың алдын алуға, ашылуына және тергелуiне белсене жәрдемдессе, сот айыптау үкiмiн шығарған кезде оған қылмыстық жазаны жеңiлдетуге құқылы".
3. 22-баптың бiрiншi бөлiгiнде "қамауға санкция беру туралы прокурор шешiмiнiң заңдылығына сотқа шағымдануға" сөздерi алынып тасталсын.
4. 26-баптың екiншi бөлiгiнде "өзiнiң қорғауындағы адамды қамауға санкция беру туралы прокурор шешiмiнiң заңдылығына сотқа шағымдануға, шағымды сотта қараған кезде қатысуға, оны негiздiлiгiне дәлелдемелер тапсыруға" сөздерi алынып тасталсын.
5. 33-баптың бiрiншi бөлiгi алынып тасталсын.
6. 47-баптың екiншi бөлiгi "кинофотоматериалдармен, бейнедыбыс жазбамен" сөздерiнен кейiн "оперативтiк iздестiру шараларын жүргiзу барысында алынған материалдармен" деген сөздермен толықтырылсын.
7. Кодекс мынадай мазмұндағы 61-3-баппен толықтырылсын:

28. В статье 215-1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Организация или содержание игорных притонов, а также притонов
для занятия проституцией либо сводничество с корыстной целью, а равно
принуждение к занятию проституцией -
наказываются лишением свободы на срок от двух до пяти лет с
конфискацией имущества";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Действия, предусмотренные частями первой, второй, третьей и
четвертой настоящей статьи, совершенные группой лиц, -
наказываются лишением свободы на срок от пяти до двенадцати лет с
конфискацией имущества".
#
III. В Уголовно-процессуальный Кодекс Казахской ССР, утвержденный
Законом Казахской ССР от 22 июля 1959 года:
1. Часть вторую статьи шесть исключить.
2. Дополнить Кодекс статьей 14-3 в следующей редакции:
"Статья 14-3. Прекращение уголовного дела или
смягчение наказания в связи с
добровольным содействием в
расследовании преступления
Суд, прокурор, а также следователь или орган дознания с согласия прокурора вправе прекратить уголовное дело и освободить от уголовной ответственности лицо, совершившее преступление, за исключением тяжкого, если будет признано, что оно активно способствовало предотвращению, раскрытию и расследованию преступлений, совершенных организованной группой или преступным сообществом.
До прекращения уголовного дела лицу должны быть разъяснены сущность такого освобождения и право возражать против прекращения дела по этому основанию.
Прекращение уголовного дела не допускается, если лицо, совершившее преступление, против этого возражает. В этом случае производство по делу продолжается в обычном порядке.
Суд вправе при вынесении обвинительного приговора смягчить уголовное наказание лицу, совершившему тяжкое преступление, если оно активно способствовало предотвращению, раскрытию и расследованию преступлений, совершенных организованной группой или преступным сообществом".
3. В части первой статьи 22 исключить слова "обжаловать в суд законность решения прокурора о даче санкции на арест".
4. В части второй статьи 26 исключить слова "обжаловать в суд законность решения прокурора о даче санкции на арест его подзащитного, участвовать при судебном рассмотрении жалобы, представлять доказательства в ее обоснование".
5. Часть первую статьи 33 исключить.
6. Часть вторую статьи 47 после слов "кинофотоматериалами, видеоаудиозаписью" дополнить словами "материалами, полученными в ходе проведения оперативно-розыскных мероприятий".
7. Дополнить Кодекс статьей 61-3 следующего содержания:

"61-3-бап. Оперативтiк iздестiру шаралары барысында
алынған дәлелдемелер
Оперативтiк iздестiру шараларын жүргiзу барысында алынған кез келген фактiлiк мәлiметтер осы Кодекстiң талаптарына сәйкес тексеруден кейiн қылмыстық iс бойынша дәлелдемелер ретiнде танылуы мүмкiн".
8. 65-бапта:
Бiрiншi бөлiгi "жасалған" сөзiнен кейiн "ауыр" сөзiмен толықтырылсын және "он" сөзi "отыз" сөзiмен алмастырылсын.
Екiншi бөлiгiнде "қамауға санкция беру туралы прокурор шешiмiнiң заңдылығына сотқа шағымдануға" сөздерi алынып тасталсын.
9. 70-баптың бесiншi бөлiгi алынып тасталсын.
10. 77-1 және 77-2-баптары алынып тасталсын.
11. 85-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер қылмыстық iс қозғау туралы шешiм қабылдау оқиғаның болған орнына тексеру сараптама жүргiзбейiнше мүмкiн болмаса, онда бұларды қылмыстық iс қозғағанға дейiн жүргiзуге болады".
12. 109-баптың: "бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4) прокурордың санкциясымен алынған оперативтiк тексерiс материалдарында осы адамға қатысты ол жасаған немесе дайындап жатқан қылмыс туралы мәлiметтер болса".
13. 120-бапта:
екiншi бөлiкте "63" саны алынып тасталсын;
бесiншi бөлiгi "кодексiнiң" сөзiнен кейiн "63, 63-2, 63-3" сандарымен толықтырылсын; "165-4" сандарынан кейiн "165-5" сандарымен толықтырылсын.
14. 243-баптың екiншi бөлiгi "45-3" сандарынан және "әкiмшiлiк жауаптылыққа" сөздерiнен кейiн тиiсiнше "45-4-баптың I бөлiгiнде", "сондай-ақ қылмыс жасаған адам қылмыстық жауаптылықтан босатылсын" сандарымен және сөздерiмен толықтырылсын.
IV. 1992 жылғы 23 маусымдағы "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында:
10-баптың 11-тармағы "сондай-ақ денсаулық сақтау органдарына құнықпа алкоголизм, нашақорлық немесе уытқұмарлық дертiне шалдыққан, ақыл-есi бұзылуынан зардап шегiп жүрген және басқа азаматтардың құқығын немесе қоғамдық тәртiптi бұзатын адамдарды ерiксiз емдеу үшiн ұсыныстар мен материалдар жiберу" сөздерiмен толықтырылсын.
14-бапта:
Бiрiншi бөлiктiң:
Екiншi абзацында "олардың өмiрiне немесе денсаулығына қатер төндiретiн шабуылдан" сөздерi "қылмыстық қастандықтан" сөздерiмен алмастырылсын;
үшiншi абзацында "топтасып немесе қарулы", "сондай-ақ олардың өмiрiне немесе денсаулығына қатер төндiрiлетiн өзге де шабуылды" сөздерi алынып тасталсын;
төртiншi абзацында "топтасып", "қарулы" сөздерi алынып тасталсын;
бесiншi абзацында "қарулы" және "ауыр" сөздерi алынып тасталсын;
алтыншы абзацында "бiрнеше рет" сөздерi алынып тасталсын;
сегiзiншi абзацында "қару қолданатынын ескерту" сөздерi алынып тасталсын.
Екiншi бөлiкте "шабуыл жасаған реттерден басқасында" сөздерiнен кейiн "сондай-ақ қару қолдану басқа азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiруi мүмкiн жағдайларда" сөздерiмен толықтырылсын.

"Статья 61-3. Доказательства, полученные в ходе
оперативно-розыскных мероприятий
Доказательствами по уголовному делу могут быть признаны любые фактические данные, полученные в ходе проведения оперативно-розыскных мероприятий, после их проверки в соответствии с требованиями настоящего Кодекса".
8. В статье 65:
часть первую после слова "совершении" дополнить словом "тяжкого" и заменить слово "десяти" на слово "тридцати";
в части второй исключить слова "обжаловать в суд законность решения прокурора о даче санкции на арест".
9. Часть пятую статьи 70 исключить.
10. Исключить статьи 77-1 и 77-2.
11. Часть вторую статьи 85 изложить в следующей редакции:
"Если принятие решения о возбуждении уголовного дела невозможно без производства осмотра места происшествия, экспертизы, то они могут быть произведены до возбуждения уголовного дела".
12. Часть первую статьи 109 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4) когда в полученных с санкции прокурора материалах оперативной проверки в отношении лица имеются данные о совершенном или приготовляемом им преступлении".
13. В статье 120:
в части второй исключить цифру "63";
часть пятую после слов "По делам о преступлениях, предусмотренных статьями" дополнить цифрами "63, 63-2, 63-3"; после цифр "165-4" дополнить цифрами "165-5".
14. Часть вторую статьи 243 после цифр "45-3" и слов "к административной ответственности" дополнить соответственно цифрами и словами "в части I статьи 45-4", а также освободить лицо от уголовной ответственности".
IV. В Закон Республики Казахстан от 23 июня 1992 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан":
1. Пункт 11 статьи 10 дополнить словами "а также направлять в органы здравоохранения представления и материалы на лиц, больных хроническим алкоголизмом, наркоманией, токсикоманией, страдающих психическими расстройствами, и нарушающих права других граждан либо общественный порядок, для принудительного лечения".
2. В статье 14:
В части первой:
во втором абзаце слова "нападения, угрожающего их жизни или здоровью" заменить словами "преступного посягательства";
в третьем абзаце исключить слова "группового или вооруженного", "а также иного нападения, когда их жизнь или здоровье подвергается опасности";
в четвертом абзаце исключить слова "группового или вооруженного";
в пятом абзаце исключить слова "вооруженное" и "тяжкого";
в шестом абзаце исключить слова "неоднократным";
в восьмом абзаце исключить слова "для предупреждения о применении оружия";
часть вторую после слов "группового нападения" дополнить словами "а также в случаях когда применение оружия может создать угрозу для жизни и здоровья других граждан".

V. 1992 жылғы 20 маусымдағы "Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына:
16-бапта:
Екiншi бөлiктiң:
бiрiншi тармағында "азаматтардың өмiрiне немесе денсаулығына қатер төндiретiн шабуылдан" сөздерi "азаматтарды қылмыстық қастандық жасаудан" сөздерiмен алмастырылсын;
екiншi тармағында "адамдардың" сөзi "адамдарға" сөзiмен алмастырылып, "өмiрi немесе денсаулығы қауiпке тап болған кезде күзетудегi адамға" сөздерi алынып тасталсын,
үшiншi тармағында "қызметшiсiнiң", "мүшелерiнiң" сөздерi "қызметшiсiне", "мүшелерiне" сөздерiмен алмастырылып, "өмiрi мен денсалығына қатер төндiретiн" сөздерi алынып тасталсын;
төртiншi тармағында: "немесе қарулы" сөздерi алынып тасталсын;
бесiншi тармағында "қарулы қарсылық көрсеткен не ауыр" сөздерi алынып тасталсын.
Үшiншi бөлiгi алынып тасталсын.
Төртiншi бөлiгiнде "немесе өмiрге қатер төндiретiн" сөздерi алынып тасталсын.
Алтыншы бөлiгiнде "және арнаулы құралдарды пайдаланудың" сөздерi алынып тасталсын.
VI. 1992 жылғы 23 маусымдағы "Қазақстан Республикасының iшкi әскерлерi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына:
26-бапта:
Бiрiншi бөлiктiң:
бiрiншi тармағында "егер олардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төнiп, оларды басқа әдiстермен және құралдармен қорғау мүмкiн болмаса, сондай-ақ олардың қаруын тартып алуы үшiн жасалған әрекеттердi тыю үшiн" сөздерi алынып тасталсын;
екiншi тармағында "топтасып немесе қаруланып жасалған" сөздерi алынып тасталсын;
үшiншi тармағы алынып тасталсын;
бесiншi тармағында "қарулы", "адамдардың өмiрiне, денсаулығына және бостандығына қарсы бағытталған", "ауыр" сөздерi алынып тасталсын;
алтыншы тармағында "егер басқа әдiстермен және құралдармен бұл әрекеттердi тыю мүмкiн болмаса" сөздерi алынып тасталсын;
жетiншi тармағында "қирату, өртеу, жаппай кiсi өлтiру және басқа да осы тәрiздi әрекеттерге әкеп соқтырған", "егер бұл әрекеттердi өзге шаралармен тыю мүмкiн болмаса" сөздерi алынып тасталсын;
Екiншi бөлiгi алынып тасталсын.
Үшiншi бөлiгiнiң:
бiрiншi тармағында "азаматтарды", "қауiптi", "қатерiнен" сөздерi алынып тасталсын;
екiншi тармағы алынып тасталсын;
Төртiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Олар қарулы шабуыл жасаған, қарулы қарсылық көрсеткен, кепiлге адамдар алған, әуе кемесiн басып алған немесе топтасып шабуыл жасаған кездерден басқа уақытта әйелдерге және кәмелетке толмағандарға қарсы, сондай-ақ қару қолдану басқа адамдардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiретiн жағдайда, атыс қаруын қолдануға тыйым салынады".
VII. 1992 жылғы 10 қаңтардағы "Қазақстан Республикасында халықтың денсаулығын сақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 3, 47-бап):

V. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1992 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан":
в статье 16:
в части второй:
в пункте первом слова "от нападения, угрожающего их жизни или
здоровью" заменить словами "преступного посягательства";
в пункте втором исключить слова "когда жизнь или здоровье
охраняемых подвергаются опасности";
в пункте третьем исключить слова "угрожающего жизни или
здоровью", дополнив словом "на";
в пункте четвертом исключить слова "или вооруженного";
в пункте пятом исключить слова "оказавшего вооруженное
сопротивление либо", "тяжкого";
часть третью исключить;
в части четвертой исключить слова "либо угрожающего жизни";
в части шестой исключить слова "и использования специальных
средств".
VI. В Закон Республики Казахстан от 23 июня 1992 года
Z922200_
"О внутренних войсках Республики Казахстан":
в статье 26:
в части первой:
в пункте первом исключить слова "когда их жизнь или здоровье подвергаются опасности, если иными способами или средствами защитить их невозможно, а также для пресечения попыток завладения оружием";
в пункте втором исключить слова "группового или вооруженного
нападения";
пункт третий исключить;
в пункте пятом исключить слова "вооруженное", "тяжких",
"направленных против жизни, здоровья и свободы личности";
в пункте шестом исключить слова "когда другими способами и
средствами пресечь эти действия невозможно";
в пункте седьмом исключить слова "сопровождающихся разрушениями,
поджогами, массовыми убийствами или другими подобными действиями, ког-
да иными мерами пресечь эти действия невозможно";
часть вторую исключить;
в части третьей:
в пункте первом исключить слова "граждан" "угрозы", "опасных";
пункт второй исключить;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Запрещается применять огнестрельное оружие в отношении женщин и несовершеннолетних, за исключением случаев совершения ими вооруженного нападения, оказания ими вооруженного сопротивления, захвата заложников, воздушного судна либо группового нападения, а также в случаях, когда применение оружия может создать угрозу для жизни и здоровья других людей".
VII. В Закон Республики Казахстан от 10 января 1992 года Z921200_ "Об охране здоровья народа в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 3, ст. 47):

1. 58-бапта:
екiншi және үшiншi бөлiктер тиiсiнше үшiншi және төртiншi бөлiктер болып саналсын;
бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Ақыл-есi бұзылуынан зардап шегiп жүрген және басқа азаматтардың құқығын немесе қоғамдық тәртiптi бұзатын адамдарға денсаулық сақтау органдарының емдеу мекемелерiнде ерiксiз емдеу қолданылуы мүмкiн. Ерiксiз емдеудi науқас емделiп жатқан емдеу мекемесi тоқтатады".
2. 60-бапта:
үшiншi бөлiк төртiншi бөлiк болып саналсын;
бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Құнықпа алкоголизм, нашақорлық немесе уытқұмарлық дертiне шалдыққан және басқа азаматтардың құқығын немесе қоғамдық тәртiптi бұзатын адамдарға денсаулық сақтау органдарының мамандандырылған емдеу мекемелерiнде ерiксiз емдеу қолданылуы мүмкiн. Ерiксiз емдеудi науқас емделiп жатқан емдеу мекемесi тоқтатады".
VIII. "Баспасөз және басқа бұқаралық хабарлама құралдары туралы" 1991 жылғы 28 маусымдағы Қазақ ССР Заңында:
1. 5-бапта:
бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын: "Бұқаралық хабарлама құралдарын мемлекеттiк немесе заңмен арнайы қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария ету, қазiргi конституциялық құрылысты күш қолданып құлатуға немесе өзгертуге, мемлекеттiң егемендiгi мен аумақтық тұтастығын бұзуға шақыру, соғысты, зорлық-зомбылық пен қатыгездiктi насихаттау, ұлттық, нәсiлдiк, әлеуметтiк, дiни алауыздықты қоздыру, ұлттық немесе сословиелiк астамашылық пен төзiмсiздiктi насихаттау, порнографияны тарату үшiн, қылмыстық жолмен жазаланатын өзге де iс-әрекеттер жасау мақсатында пайдалануға жол берiлмейдi".
екiншi бөлiгi үшiншi бөлiк деп саналсын.
бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Баспа немесе дыбысты-көрiнiстi басылымдарды порнографиялық басылымдарға жатқызуды арнайы комиссия жүзеге асырады":
2. 13-баптың бiрiншi бөлiгi "26" санынан кейiн "және 26-1" сөздерiмен толықтырылсын.
3. Заң мынадай мазмұндағы 14-1 және 26-1-баптармен толықтырылсын:
"14-1 бап. Бұқаралық хабарлама құралын тiркеу туралы
шешiмдi жою
Бұқаралық хабарлама құралын тіркеу туралы шешiмдi бұқаралық хабарлама құралын тiркеген орган мынадай жағдайларда:
а) бұқаралық хабарлама құралын тiркеу туралы шешiм қолданылып жүрген заңдар бұзылып енгiзiлген кезде;
ә) осы Заңның 5-бабының бiрiншi бөлiгiнiң, 18, 19 және 26, 26-1-баптарының талаптары бұзылса;
б) бұқаралық хабарлама құралын тiркеу туралы мәлiмдемеде баяндалған бағдарламалық мақсаттар мен мiндеттер сан рет бұзылса жою мүмкiн.
Тiркеушi органның бұқаралық хабарлама құралын тiркеудi жою туралы шешiмiмен келiспеген жағдайда бұқаралық хабарлама құралының құрылтайшылары немесе редакциясы сотқа шағымдануға құқылы.
Тiркеушi органның бұқаралық хабарлама құралын тiркеудi жою туралы шешiмiне сотқа шағымданған ретте шешiм кiдiртiледi:

1. В статье 58:
части вторую и третью считать соответственно частями третьей и четвертой;
дополнить частью второй следующего содержания:
"К лицам, страдающими психическими расстройствами и нарушающих права других граждан либо общественный порядок, может применяться принудительное лечение в лечебном учреждении органов здравоохранения. Прекращение принудительного лечения производится лечебным учреждением, в котором лицо находится на излечении".
2. В статье 60:
часть третью считать частью четвертой;
дополнить статью частью третьей следующего содержания:
"К лицам, больным хроническим алкоголизмом, наркоманией или токсикоманией и нарушившим права других граждан либо общественный порядок, может применяться принудительное лечение в специализированных лечебных учреждениях органов здравоохранения. Прекращение принудительного лечения производится лечебным учреждением, в котором лицо находится на излечении".
VIII. В Закон Казахской ССР от 28 июня 1991 года Z911700_ "О печати и других средствах массовой информации":
1. В статье 5:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Не допускается использование средств массовой информации для разглашения сведений, составляющих государственную или иную специально охраняемую законом тайну, призыва к насильственному свержению или изменению существующего конституционного строя, нарушению суверенитета и территориальной целостности государства, пропаганды войны, насилия и жестокости, для разжигания национальной, этнической, расовой, социальной, религиозной вражды, пропаганды национальной или сословной исключительности и нетерпимости, распространения порнографии, в целях совершения иных уголовно наказуемых деяний";
часть вторую считать частью третьей;
дополнить статью частью второй следующего содержания:
"Отнесение печатных или аудиовизуальных изданий к порнографическим осуществляется специальной комиссией".
2. Часть первую статьи 13 после цифр "26" дополнить словами "и 26-1".
3. Дополнить Закон статьями 14-1 и 26-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Отмена решения о регистрации
средства массовой информации
Решение о регистрации средства массовой информации может быть отменено органом, зарегистрировавшим средство массовой информации, в случаях:
а) когда решение о регистрации средства массовой информации вынесено с нарушением действовавшего законодательства;
б) нарушение требований частей первой статьи 5, статей 18, 19 и 26 и 26-1 настоящего Закона;
в) неоднократного нарушения средством массовой информации программных целей и задач, изложенных в заявлении о регистрации.
В случае несогласия с решением регистрирующего органа об отмене регистрации средства массовой информации, учредители или редакция средства массовой информации вправе обжаловать его в суд.
В случае обжалования решения регистрирующего органа об отмене регистрации средства массовой информации в суд, действие решения приостанавливается.

26-1-бап. Бұқаралық хабарлама құралдарындағы жарнама
Жарнама редакциялық материалдың басқа элементтерiнен жарнама ретiнде айқын ерекшеленiп тұруға тиiс. Онда қоғамға тiл тигiзетiн және жарнамаланатын өнiм мен көрсетiлетiн қызметтiң сапасы жөнiнде адастыратын мәлiмдемелер немесе көрнекi бейнелер болмауға тиiс.
Тiкелей балалар мен жастарға арналған жарнама мәтiнiнде немесе бейнеде олардың сенiмiне қиянат жасайтындай немесе заңға қарсы iс-әрекеттерге арандататындай ешнәрсе болмауға тиiс.
Мемлекеттiк наградаларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi санкция бермеген дәрi-дәрмектердi сатуды немесе емдеу тәсiлдерiн жарнамалауға тыйым салынады.
Құдайға құлшылық ету рәсiмiн бергенде жарнама жасауға жол берiлмейдi.
Бәсекелестердiң беделiн түсiретiн жарнамаларға тыйым салынады.
Автордың жазбаша рұқсатынсыз автордың материалын жарнамамен үзiп отыруға тыйым салынады.
Астарлы жарнамаға тыйым салынады.
Жергiлiктi уақыт бойынша сағат 23-ке дейiн көрсетiлетiн теледидар мен радио бағдарламаларында, өзге де дыбысты-көрiнiстi жазбалар мен хабарларда алкоголь мен темекi өнiмдерiн жарнамалауға тыйым салынады.
Алкоголь мен темекi өнiмдерiн жарнамалау оларды тұтынудың зиянын айқын көрсетiп беретiн мәтiнмен қатар жүргiзiлуге тиiс.
Жарнамаға мамандандырылмаған бұқаралық хабарлама құралының редакциялық материалында жарнаманың жиынтық көлемi бiржолғы шығарылымның жалпы көлемiнiң 20 процентiнен аспауға тиiс.
Жарнаманың мазмұны үшiн жауапкершiлiк жарнама берушiге жүктеледi.
Жарнамалық материалдардың берiлуi үшiн жауапкершiлiк бұқаралық хабарлама құралының редакциясына жүктеледi".
IХ. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 26-1. Реклама в средствах массовой информации
Реклама должна быть ясно отличимой в качестве таковой от других элементов редакционного материала. Она не должна содержать заявлений или наглядных изображений, оскорбляющих общество и вводящих в заблуждение относительно качества рекламируемой продукции или услуг.
Реклама, специально обращенная к детям и молодежи, не должна содержать в тексте или изображении ничего, что могло бы злоупотребить их доверием или спровоцировать на противозаконные действия.
Запрещается реклама продажи государственных наград, а также медикаментов или способов лечения, не санкционированных Министерством здравоохранения Республики Казахстан.
Не допускается реклама в трансляции богослужений.
Запрещается реклама, подрывающая репутацию конкурентов.
Запрещается прерывание рекламой авторского материла без письменного разрешения на то автора.
Запрещается скрытая реклама.
Запрещается реклама алкогольных и табачных изделий в теле- и радиопрограммах, иных аудиовизуальных записях и передачах, демонстрируемых до 23 часов местного времени.
Реклама алкогольных и табачных изделий должна сопровождаться хорошо различимым текстом о вреде их употребления.
В редакционном материале средства массовой информации, не специализированного на рекламе, суммарный объем рекламы не должен превышать 20 процентов от общего объема одного выпуска.
Ответственность за содержание рекламы несет рекламодатель.
Ответственность за подачу рекламных материалов несет редакция средства массовой информации".
IХ. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан