Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 15 маусымдағы N 2333 Заң күші бар Жарлығы
"Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Заңының Z933600_ 1-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
I. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Қазақстан Республикасында халық денсаулығын сақтау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 10 қаңтардағы Заңында (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 3, 47-бап):
1) 11-бапта:
баптың атауы мен бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда берiлсiн:
"11-бап. Азаматтардың медициналық жәрдемге құқығы
Азаматтардың мемлекеттiк денсаулық мекемелерiнде кепiлдi көлемде тегiн медициналық жәрдем алуға құқығы бар";
бап мынадай мазмұндағы жаңа екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Меншiк нысанына қарамастан емдеу-профилактикалық мекемелерiнде ақылы медициналық қызмет көрсетудiң шарттары мен тәртiбiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi";
екiншi және үшiншi бөлiктер тиiсiнше үшiншi және төртiншi бөлiктер болып саналсын;
2) 34-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда берiлсiн:
"Медициналық сақтандыру Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулық сақтау жөнiндегi мүддесiн әлеуметтiк қорғау нысаны болып табылады";
үшiншi бөлiк "Мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған қаржылар" сөздерiнен кейiн "мiндеттi медициналық сақтандыру қорын құрайды және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi" сөздерiмен толықтырылсын", белгiленген" сөзi "белгiлеген" сөзiмен алмастырылсын;
3) 37-баптың екiншi тармағындағы "мүдделi" сөзi "сақтандырылған" сөзiмен алмастырылсын;
4) 39-бапта:
бiрiншi бөлiгi "диплом" сөзiнен кейiн "немесе сертификат" сөздерiмен толықтырылсын;
бап мынадай мазмұндағы жаңа үшiншi және төртiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Жаппай емдеу сеанстарын өткiзуге, соның iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарын пайдаланып ем жүргiзуге тыйым салынады.
Емшiлiкпен (емдеумен) заңсыз айналысқан адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапқа тартылады";
үшiншi және төртiншi бөлiктер тиiсiнше бесiншi және алтыншы бөлiктер болып саналсын;
5) 46-бап мынадай мазмұндағы жаңа екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жеке медициналық практика халыққа профилактикалық, диагностикалық, емдiк көмек көрсету жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет түрiнiң бiрi болып табылады және Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген заңдармен реттеледi";
екiншi және үшiншi бөлiктерi тиiсiнше үшiншi, және төртiншi бөлiктер болып саналсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 15 июня 1995 г. N 2333.
В соответствии со статьей 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1993 г. "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" постановляю:
I. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 10 января 1992 г. Z921200_ "Об охране здоровья народа в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 3, ст. 47):
1) в статье 11:
название и часть первую изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Право граждан на медицинскую помощь
Граждане имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в государственных учреждениях здравоохранения";
дополнить статьей новой частью второй следующего содержания:
"Условия и порядок оказания платных медицинских услуг в лечебно-профилактических учреждениях, независимо от форм собственности, утверждаются Кабинетом Министров Республики Казахстан";
части вторую и третью считать соответственно частями третьей и четвертой;
2) в статье 34:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Медицинское страхование является формой социальной защиты интересов граждан Республики Казахстан по охране их здоровья";
часть третью после слов "для обязательного медицинского страхования и", дополнить словами "образуют фонд обязательного медицинского страхования и", после слова "установленным" дополнить словами "Кабинетом Министров Республики Казахстан";
3) в пункте 2 статьи 37 слово "заинтересованным" заменить словом "застрахованным";
4) в статье 39:
часть первую после слова "диплом" дополнить словами "или сертификат";
дополнить статью новыми частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Запрещается проведение сеансов массового целительства, в том числе с использованием средств массовой информации.
Лица, незаконно занимающиеся целительством (врачеванием) несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
части третью и четвертую считать соответственно частями пятой и шестой;
5) статью 46 дополнить новой частью второй следующего содержания:
"Частная медицинская практика является одним из видов предпринимательской деятельности по оказанию профилактической, диагностической, лечебной помощи населению и регулируется действующим законодательством Республики Казахстан";
части вторую и третью считать соответственно частями третьей и четвертой;

6) мынадай редакциядағы 47-1 баппен толықтырылсын:
"47-1-бап. Жеке медициналық практикамен айналысатын
адамдардың құқығы"
Жеке медициналық практикамен айналысатын адамдардың:
халыққа профилактикалық, диагностикалық және емдiк көмек көрсетуге;
көрсетiлетiн медициналық қызметке баға белгiлеуге;
медициналық қызметкерлер жалдауға, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн шарттармен олардың еңбегiне ақша төлеудiң нысандары мен мөлшерiн белгiлеуге;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi белгiлеген тәртiппен дәрi-дәрмек алу үшiн рецептер жазуға және анықтамалар беруге құқығы бар";
7) 48-бапта:
баптың атауы мынадай редакциямен берiлсiн:
"48-бап. Мемлекеттiк емдеу-профилактикалық мекемелерiнiң
мiндеттерi"
"Емдеу - профилактикалау" және "қолайлы" сөздерi тиiсiнше "Мемлекеттiк емдеу - профилактикалық" және "тегiн, қолайлы" сөздерiмен алмастырылсын;
8) мынадай мазмұндағы 48-1-баппен толықтырылсын:
" 48-1-бап. Жеке медициналық практикамен айналысатын
адамдардың мiндеттерi"
Жеке медициналық практикамен айналысатын адамдар:
халыққа көрсетiлетiн профилактикалық, диагностикалық, және емдiк көмектiң барлық түрiне лицензиясы болғанда ғана медициналық қызметтi жүзеге асыруға;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi бекiткен санитарлық-эпидемияға қарсы нормалар мен емдеу-профилактикалық мекемелерiнiң жұмысын ұйымдастыру ережелерiн басшылыққа алуға;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi қолдануға рұқсат еткен диагностикалық, профилактикалық және емдеу әдiстерiн, дәрiлiк заттарды қолдануға;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi бекiткен бастапқы медициналық құжаттарды жүргiзуге және жергiлiктi денсаулық сақтау органдарына жыл сайын есеп беруге;
кәсiби мiндеттерiн атқару үстiнде өздерiне мәлiм болған азаматтардың сырқаты, оңаша және отбасылық өмiрi туралы мәлiметтердi жарияламауға мiндеттi. Мұндай ақпаратты жария етуге осы Заңда көзделген жағдайларда ғана жол берiледi;
денсаулық сақтау органдарына соз ауруларымен, алапес, микроспория, трихофития, қотыр, жүйке ауруларымен науқастану жағдайларын; iшкi iстер органдарына - жаңа ғана алған зақымдары мен жарақаттары жөнiнде келген адамдар туралы мәлiметтердi хабарлауға мiндеттi";
9) 52-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "дәрiгер" сөзi "немесе фельдшер" сөздерiмен толықтырылсын;
10) Заңның қосымшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Жаппай ем жүргiзу - емдеудiң дәстүрлi емес әдiстерiмен бiр мезгiлде 12-ден астам адамға ем жүргiзу және сауықтыру".
2. Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесi 1984 жылғы 22 наурызда қабылдаған Қазақ КСР-iнiң Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексi (Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1984 ж., N 14 (қосымша), 1987 ж.,N 2, 19-бап; 1988г., N 35, 324-бап: 1989 ж., N 27, 208-бап, N 50-51, 458; 1990 ж., N 12-13, 114-бап, N 44, 410-бап, N 48, 445-бап, N 49, 461-бап; 1991 ж., N 25, 318-бап; 1992 ж., N 4, 98, 100-баптар, N 15, 380-бап, N 16, 400-бап; 1993 ж., N 9, 222-бап, N 20 , 468, 469-баптар; 1994 ж., N 15, 207-бап):

6) дополнить статьей 47-1 в следующей редакции:
"Статья 47-1. Права лиц, занимающихся частной
медицинской практикой
Лица, занимающиеся частной медицинской практикой, имеют право:
оказывать профилактическую, диагностическую и лечебную помощь населению;
устанавливать цены на оказываемые медицинские услуги;
нанимать медицинских работников, устанавливать формы и размеры оплаты их труда на условиях, не противоречащих законодательству Республики Казахстан;
выписывать рецепты на лекарства и выдавать справки в порядке, установленном Министерством здравоохранения Республики Казахстан";
7) в статье 48:
название изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Обязанности государственных
лечебно-профилактических
учреждений";
слова "Лечебно-профилактические" и "доступную" заменить соответственно словами "Государственные лечебно-профилактические" и "бесплатную, доступную";
8) дополнить статьей 48-1 следующего содержания:
"Статья 48-1. Обязанности лиц, занимающихся частной
медицинской практикой
Лица, занимающиеся частной медицинской практикой, обязаны:
осуществлять медицинскую деятельность только при наличии лицензии на все виды оказываемой профилактической, диагностической и лечебной помощи населению;
руководствоваться санитарно-противоэпидемическими нормами и правилами организации работы лечебно-профилактических учреждений, утвержденными Министерством здравоохранения Республики Казахстан;
применять методы диагностики, профилактики и лечения, лекарственные средства, разрешенные к применению Министерством здравоохранения Республики Казахстан;
вести первичные медицинские документы, утвержденные Министерством здравоохранения Республики Казахстан, и ежегодно представлять отчеты в местные органы здравоохранения;
не разглашать ставшие им известными при исполнении профессиональных обязанностей сведения о болезнях, об интимной и семейной жизни граждан. Раскрытие этой информации допускается в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
сообщать органам здравоохранения случаи заболевания венерическими болезнями, лепрой, микроспорией, трихофитией, чесоткой, психическими заболеваниями; органам внутренних дел - сведения о лицах, обратившихся по поводу свежих травм и ранений";
9) часть первую статьи 52 после слова "врачом" дополнить словами "или фельдшером";
10) приложение к Закону дополнить абзацем следующего содержания:
"Массовое целительство - проведение нетрадиционными методами лечения и оздоровления больных одновременно более 12 человек".
2. Кодекс Казахской ССР об административных правонарушениях, принятый Верховным Советом Казахской ССР 22 марта 1984 г. K841000_ (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1984 г., N 14 (приложение), 1987 г., N 2, ст. 19; 1988 г., N 35, ст. 324; 1989 г., N 27, ст. 208, N 50-51, ст. 458, 1990 г., N 12-13, ст. 114, N 44, ст. 410, N 48, ст. 445, N 49, ст. 461; 1991 г., N 25, ст. 318, 1992 г., N 4, ст. 98, 100, N 15, ст. 380, N 16, ст. 400; 1993 г., N 9, ст. 222, N 20, ст. 468, 469; 1994 г., N 15, ст. 207):

1) мынадай мазмұндағы 42-1-баппен толықтырылсын:
"42-1 бап. Фармацептикалық және медициналық өнiмдердi
өндiру, сатып алу, тасымалдау, сақтау,
жарнамалау, сату және қолдану тәртiбiн бұзу,
заңсыз фармацевтикалық қызмет
Тiркелмеген, қолдануға рұқсат берiлмеген дәрi-дәрмектiк, диагностикалық, профилактикалық және косметикалық заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен техниканы емдеу-профилактикалық тағам өнiмдерi мен тағамдық қоспаларды өндiру, сатып алу, тасымалдау, сақтау, сату және қолдану тәртiбiн бұзу, сондай-ақ фармацевтикалық қызметпен тиiстi рұқсатсыз айналысу, егер бұлар адамның денсаулығы үшiн ауыр зардаптарға әкелiп соқпаса.
азаматтарға үштен беске дейiнгi және лауазымды адамдарға бестен он беске дейiнгi ең төменгi жалақы мөлшерiнде айыппұл салуға әкелiп соғады";
2) 213-баптың бiрiншi бөлiгi "баптармен көзделген сөздерiнен кейiн "42-1" сандарымен толықтырылсын.
3) 248-1-баптың 1 бөлiгiнiң он бiрiншi абзацында "КСР (45-47 баптары)" сөздерi " Қазақстан Республикасы (42-1, 45-47) сөздерiмен алмастырылсын.
3. Қазақ КСР-iнiң 1959 жылғы 22 шiлдедегi Заңымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексi Қазақ КСР-i Жоғарғы Кеңесi мен Үкiметiнiң Жаршысы, 1959 ж., N 22-23, 177-бап):
мынадай мазмұндағы 209-1 және 209-2 баптарымен толықтырылсын:
"209-1 бап. Заңсыз фармацевтикалық қызмет
Бiр жылдың iшiнде тап сондай тәртiп бұзушылығы үшiн әкiмшiлiк жауапқа тартылған адамның тиiстi рұқсатсыз фармацевтикалық қызметпен шұғылдануы.
мүлкi тәргiленiп немесе тәргiленбей бiр жылдан екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға немесе бiр жылдан екi жылға дейiнгi мерзiмге еңбекпен түзеу жұмыстарына не болмаса белгiлi бiр лауазымды атқару яки белгiлi бiр қызметпен шұғылдану құқығынан айыра отырып жиырмадан елуге дейiн ең төменгi жалақы мөлшерiнде айыппұл салуға жазаланады.
Бұрын тап сондай қылмысы үшiн сотталған адам жасаған немесе ауыр зардаптарға соқтырған тап сол әрекеттер.
мүлкi тәргiленiп немесе тәргiленбей белгiлi бiр лауазымды атқару яки белгiлi бiр қызметпен шұғылдану құқығынан айыра отырып екi жылдан алты жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандылығынан айыруға жазаланады.
209-2 бап. Дәрi-дәрмектiк, диагностикалық, профилактикалық
және косметикалық заттарды, медициналық мақсаттағы
бұйымдар мен техниканы, емдеу-профилактикалық
тағам өнiмдерi мен тағамдық қоспаларды өндiру,
сатып алу және сату тәртiбiн бұзу
Дәрi-дәрмектiк, диагностикалық, профилактикалық және косметикалық заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен техниканы, емдеу-профилактикалық тағам өнiмдерi мен тағамдық қоспаларды өндiру, сатып алу және сату тәртiбiн тап сондай тәртiп бұзушылығы үшiн әкiмшiлiк ықпал ету шаралары қолданылғаннан кейiн бұзу, -
заңсыз шығарылған медициналық мақсаттағы бұйымдар мен техника, емдеу-профилактикалық тағам өнiмдерi мен тағамдық қоспалар және оларды өткiзуден заңсыз алынған табыстары тәргiленiп, белгiлi бiр лауазымды атқару яки белгiлi бiр қызметпен шұғылдану құқығынан айыра отырып екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға немесе бiр жылға дейiнгi мерзiмге еңбекпен түзеу жұмыстарына жазаланады.
Бұрын тап сондай қылмысы үшiн сотталған адам жасаған немесе ауыр зардаптарға соқтырған тап сол әрекеттер, -
заңсыз шығарылған дәрi-дәрмектiк, профилактикалық және косметикалық заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен техника, емдеу-профилактикалық тағам өнiмдерi мен тағамдық қоспалар және оларды заңсыз өткiзуден алынған өнiмдер тәргiленiп, белгiлi бiр лауазымды атқару яки белгiлi бiр қызметпен шұғылдану құқығынан айыра отырып екi жылдан бастап бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады".
II. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

1) дополнить статьей 42-1 следующего содержания:
"Статья 42-1. Нарушение правил производства, закупок,
транспортировки, хранения, рекламы,
реализации и применения фармацевтической и
медицинской продукции, незаконная
фармацевтическая деятельность
Нарушение правил производства, закупок, транспортировки, хранения, реализации и применения, реклама незарегистрированных, неразрешенных к применению лекарственных, диагностических, профилактических и косметических средств, изделий из техники медицинского назначения, продуктов лечебно-профилактического питания и пищевых добавок, а равно занятие фармацевтической деятельностью без соответствующего разрешения, если они не повлекли тяжких последствий для здоровья человека,-
влекут штраф на граждан от трех до пяти и на должностных лиц - от пяти до пятнадцати минимальных размеров заработной платы".
2) часть первую статьи 213 после слов "предусмотренных статьями" дополнить цифрами "42-1".
3) в абзаце одиннадцатом пункта 1 части первой статьи 248-1 слова "СССР (статьи 45-47)" заменить словами "Республики Казахстан (статьи 42-1, 45-47)".
3. Уголовный кодекс Казахской ССР, утвержденный Законом Казахской ССР от 22 июля 1959 г. K591000_ (Ведомости Верховного Совета и Правительства Казахской ССР, 1959 г., N 22-23, ст. 177):
дополнить статьями 209-1 и 209-2 следующего содержания:
"Статья 209-1. Незаконная фармацевтическая деятельность
Занятие фармацевтической деятельностью без соответствующего разрешения лицом, которое в течение года было подвергнуто административному взысканию за такое же нарушение, -
наказывается лишением свободы на срок до двух лет либо исправительными работами на срок от одного года до двух лет с конфискацией имущества или без таковой, либо штрафом от двадцати до пятидесяти минимальных размеров заработной платы с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.
Те же действия, совершенные лицом, ранее судимым за такое же преступление, или повлекшее тяжкие последствия, -
наказывается лишением свободы на срок от двух до шести лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью с конфискацией имущества или без таковой.
Статья 209-2. Нарушение правил производства, закупок и
реализации лекарственных, диагностических,
профилактических и косметических средств,
изделий и техники медицинского назначения,
продуктов лечебно-профилактического питания
и пищевых добавок
Нарушения правил производства, закупок и реализации лекарственных, диагностических, профилактических и косметических средств, изделий и техники медицинского назначения, продуктов лечебно-профилактического питания и пищевых добавок, совершенное после применения мер административного воздействия за такое же нарушение, -
наказывается лишением свободы на срок до двух лет или исправительными работами на срок до одного года с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью с конфискацией незаконно произведенных изделий и техники медицинского назначения, продуктов лечебно-профилактического питания и пищевых добавок и незаконно полученных доходов от их реализации.
Те же действия, совершенные лицом, ранее судимым за такое же
преступление, или повлекшие тяжкие последствия, -
наказываются лишением свободы на срок от двух до пяти лет с
лишением права занимать определенные должности или заниматься
определенной деятельностью с конфискацией незаконно произведенных
лекарственных, профилактических и косметических средств, изделия и
техники медицинского назначения, продуктов лечебно-профилактического
питания и пищевых добавок и незаконно полученных доходов от их
реализации".
II. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан