Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1995 жылғы 6 қазандағы N 2513. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Конституциясының  K951000_  44-бабының 3, 21-тармақтары мен 84-бабының 1-тармағында және Қазақстан Республикасындағы Құқықтық реформаның мемлекеттiк бағдарламасына сәйкес, құқық қорғау органдарының жүйесiн жетiлдiру, құқық тәртiбiн нығайту мен қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету, қылмысқа қарсы күрестiң тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi құрылсын.
2. Былай деп:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi қылмыстық iстер бойынша анықтау, алдын-ала тергеу жүргiзiлуiн және жедел iздестiру қызметiн жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының бiртұтас жүйесiн Мемлекеттiк тергеу комитетi, облыстардағы (Алматы қаласындағы) және көлiктегi оған тiкелей бағынатын Мемлекеттiк тергеу комитетi басқармалары, Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының қалалық, аудандық, қалалардағы аудандық бөлiмшелерi, сондай-ақ айрықша әрi режимдiк объектiлер, оқу орындары, мекемелер мен ұйымдар құрайды.
3) Мемлекеттiк тергеу комитетi мен бағыныстағы органдардың қызметiн қаржыландыру, олардың тергеу оперативтiк қызметкерлерiн тұрғын үймен қамтамасыз ету республикалық бюджет қаражатының есебiнен жүргiзiледi деп белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына:
1) 1995 жылғы 1 қарашаға дейiн - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң құрылымы мен ол туралы Ереженi;
2) 1995 жылғы 1 желтоқсанға дейiн Республика Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi туралы" Заң күшi бар Жарлығының жобасын және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде тиiстi ұсыныстар беретiн болсын.
4. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң құрылуына байланысты мәселелердi қарау үшiн тиiстi комиссия (құрамы қоса берiлiп отыр) құрылатын болсын.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi, Бас Прокуроры осы Жарлықтың 4-тармағында аталған комиссияның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетiне:
1) 1996 жылғы 1 қаңтарға дейiн - тергеу оперативтiк және олардың қызметiн қамтамасыз ететiн iшкi iстер органдарының өзге де қызметтерiнiң штат санын; прокуратура органдары тергеу қызметкерлерiнiң штат санын;

Об образовании Государственного следственного комитета Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 6 октября 1995 г. N 2513. Утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
В соответствии с пунктами 3, 21 статьи 44 и пунктом 1 статьи 84 Конституции Республики Казахстан и Государственной программой правовой реформы в Республике Казахстан, в целях совершенствования системы правоохранительных органов, укрепления правопорядка и обеспечении общественной безопасности, повышения эффективности борьбы с преступностью постановляю:
1. Образовать Государственный следственный комитет Республики Казахстан.
2. Установить, что:
1) Государственный следственный комитет Республики Казахстан осуществляет производство дознания, предварительного следствия по уголовным делам оперативно-розыскную деятельность;
2) единую систему органов Государственного следственного комитета Республики Казахстан составляют Государственный следственный комитет, непосредственно подчиненные ему управления Государственного следственного комитета по областям (городу Алматы) и на транспорте, городские, районные, районные в городах подразделения органов Государственного следственного комитета, а также особые и режимные объекты, учебные заведения, учреждения и организации;
3) финансирование деятельности Государственного следственного комитета и подчиненных ему органов, обеспечение их следственно-оперативных работников жильем производится за счет средств республиканского бюджета.
3. Администрации Президента Республики Казахстан представить на рассмотрение Президента Республики Казахстан:
1) до 1 ноября 1995 года - структуру и Положение о Государственном следственном комитете Республики Казахстан;
2) до 1 декабря 1995 года - проект Указа Президента Республики, имеющего силу Закона, "О Государственном следственном комитете Республики Казахстан" и соответствующие предложения по внесению изменений и дополнений в действующее законодательство Республики Казахстан.
4. Для рассмотрения вопросов, связанных с образованием Государственного следственного комитета Республики Казахстан, создать соответствующую комиссию (состав прилагается).
5. Правительству, Генеральному Прокурору Республики Казахстан по предложению названной в пункте 4 настоящего Указа комиссии передать Государственному следственному комитету Республики Казахстан:
1) до 1 января 1996 года - штатную численность следственно-оперативных и иных, обеспечивающих их деятельность, служб органов внутренних дел; штатную численность следственных работников органов прокуратуры;

2) осы Жарлық күшiне енген күнiнен бастап бiр ай мерзiмде - iшкi iстер мен прокуратура органдарына бекiтiлген ғимараттарды, үй-жайларды, көлiктi, техникалық жарақтарды және Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметiн қамтамасыз етуге қажеттi басқа да қаржы және материалдық ресурстарды беретiн болсын.
6. Қазақстан Республикасының Үкiметi осы Жарлық күшiне енген күннен бастап бiр ай мерзiмде:
1) Мемлекеттiк тергеу комитетi мен оған бағынысты органдардың қызметiн қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету мәселелерiн шешетiн болсын;
2) Қазақстан Республикасының Президентiне Мемлекеттiк тергеу комитетi мен оған бағынысты органдардың қызметкерлерiне олардың ақшалай үлесi осы Жарлық күшiне енген күнi қолданылып келген прокуратура мен iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң ақшалай үлесiнiң деңгейiнен төмен болмауын көздей отырып, еңбек ақы төлеу жүйесi жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн;
3) Үкiметтiң бұрынғы жарияланған актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн.
7. Облыстардың, қалалардың, аудандардың, қалалардағы аудандардың әкiмдерiне 1996 жылғы 1 қаңтарға дейiн Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң аумақтық органдарын ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз етудiң барлық қажеттi мәселелерiн шешу мiндеттелсiн.
8. Осы Жарлықтың 1996 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енетiн 2-тармағының 1) -тармақшасын қоспағанда осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 1995 жылғы
6 қазандағы N 2513 Жарлығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң
құрылуына байланысты мәселелердi қарау жөнiндегi
Комиссияның құрамы
Комиссияның төрағасы
Шайкенов Н.А.        - Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң орынбасары
Комиссия төрағасының орынбасарлары:
Тимкин М.И.          - Қазақстан Республикасы Президентi
Аппараты Басшысының бiрiншi орынбасары
Шуткин С.И.          - Қазақстан Республикасы Үкiметi
Аппараты Басшысының орынбасары
Комиссия мүшелерi:
Антропов П.К.        - Қазақстан Республикасы Бас
Аппаратының Қаржы, еңбек және ақша
айналысы бөлiмi меңгерушiсiнiң
бiрiншi орынбасары
Константинов А.В.    - Қазақстан Республикасы Бас
Прокурорының бiрiншi орынбасары
Мұқашев Ж.Ж.         - Қазақстан Республикасы Қаржы
министрiнiң бiрiншi орынбасары
Шоқпытов А.М.        - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi төрағасының орынбасары
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң басшылары.

2) в месячный срок со дня вступления в силу настоящего Указа - закрепленные за органами внутренних дел и прокуратуры здания, помещения, транспорт, технические средства и другие финансовые и материальные ресурсы, необходимые для обеспечения деятельности Государственного следственного комитета.
6. Правительству Республики Казахстан в месячный срок со дня вступления в силу настоящего Указа:
1) решить вопросы финансового и материально-технического обеспечения деятельности Государственного следственного комитета и подчиненных ему органов;
2) внести Президенту Республики Казахстан предложения по системе оплаты труда сотрудников Государственного следственного комитета и подчиненных ему органов, предусмотрев уровень их денежного содержания не ниже уровня денежного содержания работников органов прокуратуры и внутренних дел, существующего на день вступления в силу настоящего Указа;
3) привести в соответствие с настоящим Указом ранее изданные акты Правительства.
7. Обязать акимов областей, городов, районов в городах до 1 января 1996 года решить все необходимые вопросы организационного и материально-технического обеспечения территориальных органов Государственного следственного комитета.
8. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования, за исключением подпункта 1) пункта 2 настоящего Указа, вступающего в силу с 1 января 1996 года.
Президент Республики Казахстан
Приложение
к Указу Президента Республики
Казахстан
от 6 октября 1995 г. N 2513
Состав комиссии
по рассмотрению вопросов, связанных с образованием
Государственного следственного комитета
Республики Казахстан
Председатель комиссии:
Шайкенов Н.А.      - Заместитель Премьер-Министра Республики
Казахстан
заместители Председателя комиссии:
Тимкин М.И.        - первый заместитель Руководителя
Аппарата Президента Республики Казахстан
Шуткин С.И.        - заместитель Руководителя Аппарата
Правительства Республики Казахстан
члены комиссии:
Антропов П.К.     - первый заместитель заведующего Отделом
финансов, труда и денежного обращения
Аппарата Правительства Республики Казахстан
Константинов А.В. - первый заместитель Генерального Прокурора
Республики Казахстан
Мукашев Ж.Д.      - первый заместитель Министра финансов
Республики Казахстан
Шукпутов А.М.     - заместитель Председателя Государственного
комитета Республики Казахстан по управлению
государственным имуществом
Руководители Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Государственного следственного комитета Республики Казахстан.