"Қазақстан Республикасының соттары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 20 қазандағы N 2581 заң күшi бар Жарлығына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 14 қарашадағы N 2634 Заң күшi бар жарлығы
Қаулы етемiн:
1. "Қазақстан Республикасының соттары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 20 қазандағы N 2581 заң күшi бар Жарлығына мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 6-бап мынадай редакцияда берiлсiн:
"6-бап.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Пленумы, Төралқасы, Төрағасы және шаруашылық iстер жөнiндегi алқасы, облыстық және Алматы қалалық соттарының төрағалары, осы соттардың шаруашылық iстер жөнiндегi алқалары Республиканың жаңа iс жүргiзу заңдары қабылданғанға дейiн Конституцияға, осы Жарлыққа қайшы келмейтiн бөлiгiнде "Қазақстан Республикасының төрелiк соты туралы" және "Қазақстан Республикасы төрелiк соттарының шаруашылық дауларын шешу тәртiбi туралы" заңдарын басшылыққа алады және тиiстi сот сатыларының және Республиканың таратылған төрелiк соттағы лауазымды адамдарының функцияларын жүзеге асырады. Жоғарғы Соттың шаруашылық iстер жөнiндегi алқаларының судьялары қабылдаған шешiмдердiң заңдылығы мен негiздiлiгiн бақылау Жоғарғы Соттың шаруашылық iстер жөнiндегi алқасы үш судьясының құрамында алқалы түрде жүзеге асырылады".
2. Мынадай мазмұндағы 7,8-баптармен толықтырылсын.
"7-бап.
Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы уақытша орнында болмаған жағдайда Жоғарғы Сот Төрағасының мiндетiн оның уәкiлдiк беруiмен Жоғарғы Сот алқасы төрағаларының бiрi атқарады.
8-бап.
Республика Жоғарғы Соты алқасының Төрағасы:
1) Жоғарғы Соттың тиiстi алқасына басшылықты жүзеге асырып, оның жұмысын ұйымдастырады;
2) қадағалау ретiнде тексеру үшiн, сондай-ақ сот практикасын зерделеу мен қорыту үшiн iстердi сұратып алдыртады;
3) тиiстi алқаның жүргiзуiне жататын iстер бойынша Жоғарғы Соттың алқасына, Төралқасына немесе Пленумына қарсылық кiргiзу туралы Жоғарғы Соттың Төрағасына ұсыныс енгiзедi.
4) тиiстi алқа мәжiлiстерiнде төрағалық етедi;
5) сот статистикасын жүргiзу, сот практикасын зерделеу,
Жоғарғы Сот Пленумының немесе Төралқасының қарауына материалдар
дайындау жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
6) Жоғарғы Соттың Төралқасына Жоғарғы Соттың тиiстi
алқасының қызметi туралы есеп бередi;
7) мiндеттер бөлiнiсiне сәйкес Жоғарғы Сот аппаратының
тиiстi құрылымдық бөлiмшелерiнiң жұмысына басшылықты жүзеге
асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүргiзедi;
9) Республика Заң актiлерiмен өзiне берiлген басқа да
өкiлеттiктердi жүзеге асырады".

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 20 октября 1995 г. N 2581 "О судах Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 14 ноября 1995 г. N 2634 имеющий силу Закона.
Постановляю:
I. Внести в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 20 октября 1995 года N 2581 U952581_ "О судах Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
1. Статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6.
Пленум, Президиум, Председатель и коллегия по хозяйственным делам Верховного Суда Республики Казахстан, председатели областных и Алматинского городского судов, коллегия по хозяйственным делам этих судов до принятия нового процессуального законодательства Республики Казахстан руководствуются Законами "Об арбитражном суде Республики Казахстан" и "О порядке разрешения хозяйственных споров арбитражными судами Республики Казахстан" в части, не противоречащей Конституции, настоящему Указу, и осуществляют функции соответствующих судебных инстанций и должностных лиц упраздненных арбитражных судов Республики. Проверка законности и обоснованности решений, принятых судьями коллегии по хозяйственным делам Верховного Суда, осуществляется коллегиально в составе трех судей коллегии по хозяйственным делам Верховного Суда".
2. Дополнить статьями 7, 8 следующего содержания:
"Статья 7.
В случае временного отсутствия Председателя Верховного Суда Республики по его уполномочию обязанности Председателя Верховного Суда исполняет один из председателей коллегии Верховного Суда.
Статья 8.
Председатель коллегии Верховного Суда Республики:
1) осуществляет руководство и организует работу соответствующей коллегии Верховного Суда;
2) истребует дела для проверки в порядке надзора, а также для изучения и обобщения судебной практики;
3) вносит представления Председателю Верховного Суда о принесении протеста в коллегию, Президиум или Пленум Верховного Суда по делам, относящимся к ведению соответствующей коллегии;
4) председательствует на заседаниях соответствующей коллегии;
5) организует работу по ведению судебной статистики, изучению судебной практики, подготовке материалов на рассмотрение Пленума либо Президиума Верховного Суда;
6) представляет Президиуму Верховного суда отчет о деятельности соответствующей коллегии Верховного Суда;
7) осуществляет в соответствии с распределением обязанностей
руководство работой соответствующих структурных подразделений
аппарата Верховного Суда;
8) ведет личный прием граждан;
9) осуществляет другие полномочия, предоставленные ему
законодательными актами Республики".

3. 7-бап 9-бап деп саналсын және мынадай редакцияда
жазылсын:
"9-бап.
Осы Жарлық:
1) Республиканың сот жүйесi туралы конституциялық заң
мен жаңа iс жүргiзу заңдары қабылданғанға дейiн қолданылады;
2) жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi".
II. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

3. Статью 7 считать статьей 9 и изложить ее в следующей редакции:
"Статья 9. Настоящий Указ:
1) действует до принятия конституционного закона о судебной
системе и нового процессуального законодательства Республики;
2) вступает в силу со дня опубликования".
II. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан