Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 6 қарашадағы N 2600 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Президентiнiң Iс Басқармасы туралы Ережеге өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 26 наурыз N 2918. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2000.04.21. N 378 жарлығымен. ~U000378
Қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 6 қарашадағы N 2600 U952600_ Жарлығымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 35, 436-бап) бекiтiлген Қазақстан Республикасы Президентiнiң Iс Басқармасы туралы Ережеге өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлiп, ол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң Iс Басқармасы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Iс Басқармасы (бұдан былай - Iс Басқармасы) Қазақстан Республикасының Президентiне - тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк орган болып табылады.
2. Iс Басқармасы өзiнiң қызметiнде Қазақстан Республикасы Конституциясын, заңдарын, Президентiнiң актiлерiн, Республиканың өзге де нормативтiк-құқықтық актiлерiн, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Iс Басқармасы заңды тұлға болып табылады, оның дербес балансы, банктерде және банк емес қаржы мекемелерiнде шоттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген әрi орыс және қазақ тiлдерiнде өзiнiң атауы жазылған мөрi, басқа да мөрлерi мен мөртабандары болады.
Iс Басқармасының құрылымын құрылымдық бөлiмшелер мен дербес қызметтерден тұратын оның орталық аппараты, сондай-ақ ведомстволық қарасты бөлiмшелерi - Қазақстан Республикасы Президентi Іс Басқармасының Шаруашылық басқармасы, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Шаруашылық басқармасы, Қазақстан Республикасы Президентi Iс Басқармасының Медицина орталығы құрайды. Iс Басқармасы өзiне ведомстволық қарасты бөлiмшелермен бiрге тiке бағыныстылық схемасы бар бiртұтас құрылым құрайды. <*>
Iс Басқармасына ведомстволық қарасты бөлiмшелер заңды тұлғалар болып табылады әрi өз қызметтерiн осы бөлiмшелер туралы ережелер белгiлеген өкiлеттiктер шегiнде жүзеге асырады.
Iс Басқармасы республикалық бюджет қаражаты есебiнен ұсталады.
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгерді - ҚР Президентінің 1998.08.31. N 4034
Жарлығымен. U984034_
4. Iс Басқармасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қызметiн қамтамасыз етудi, сондай-ақ Парламент Сенатының Төрағасына, Премьер-Министрге, Мемлекеттiк Хатшыға, Парламент Мәжiлiсiнiң Төрағасына, Президент Әкiмшiлiгiнiң Басшысына, Премьер-Министрдiң орынбасарларына, Ұлттық Банктiң, Конституциялық Кеңестiң, Жоғарғы Соттың Төрағаларына, Бас Прокурорға, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Орталық сайлау комиссиясының төрағаларына, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiктiң төрағаларына, Үкiмет мүшелерiне, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен Республика астанасы әкiмдерiне, Парламент депутаттарына, Конституциялық Кеңес пен Орталық сайлау комиссиясының мүшелерiне, Президент Әкiмшiлiгiнiң, Парламент Палаталары, Үкiмет, Конституциялық Кеңес аппараттарының қызметкерлерiне, сондай-ақ Республика Президентiнiң келiсiмiмен басқа да мемлекеттiк органдардың (бұдан былай - қызмет көрсетiлетiн органдар) басшыларына шаруашылық қызмет көрсетiлуiн қамтамасыз етедi.

О внесении изменений и дополнений в Положение об Управлении Делами Президента Республики Казахстан, утвержденное Указом Президента Республики Казахстан от 6 ноября 1995 г. N 2600
Указ Президента Республики Казахстан от 26 марта 1996 г. N 2918. Утратил силу - Указом Президента РК от 21 апреля 2000 г. N 378 ~U000378.
Постановляю:
I. Внести изменения и дополнения в Положение об Управлении Делами Президента Республики Казахстан, утвержденное Указом Президента Республики Казахстан от 6 ноября 1995 года N 2600 U952600_ (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 35, ст. 436), изложив его в следующей редакции:
"Положение
об Управлении Делами Президента Республики Казахстан
1. Управление Делами Президента Республики Казахстан (далее - Управление делами) является государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан.
2. Управление Делами руководствуется в совей деятельности Конституцией, законами, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики, международными договорами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Управление Делами является юридическим лицом, имеет самостоятельный баланс, счета в банках и небанковских финансовых учреждениях, а также печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках, другие печати и штампы.
Структуру Управления Делами образуют его центральный аппарат, состоящий из структурных подразделений и самостоятельных служб, и подведомственные подразделения - Хозяйственное управление Управления Делами Президента Республики Казахстан, Хозяйственное Управление Парламента Республики Казахстан, Медицинский центр Управление Делами Президента Республики Казахстан. Управление Делами совместно с подведомственными ему подразделениями составляет единую структуру с вертикальной схемой подчинения.
Подведомственные подразделения Управления Делами являются юридическими лицами и осуществляют свою деятельность в пределах полномочий, установленных положениями об этих подразделениях.
Управление Делами содержится за счет средств республиканского бюджета. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - Указом Президента РК от 31 августа 1998 г. N 4034 U984034_ .
4. Управление Делами осуществляет обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан, а также хозяйственное обслуживание Председателя Сената Парламента, Премьер-Министра, Государственного секретаря, Председателя Мажилиса Парламента, Руководителя Администрации Президента, заместителей Премьер-Министра, председателей Национального Банка, Конституционного Совета, Верховного Суда, Генерального Прокурора, председателей Комитета национальной безопасности, Центральной избирательной комиссии, председателей Государственного следственного комитета, Национального агентства по делам печати и массовой информации, членов Правительства, акимов областей, городов республиканского значения и столицы Республики, депутатов Парламента, членов Конституционного Совета и Центральной избирательной комиссии, сотрудников Администрации Президента, аппаратов Палат Парламента, Правительства, Конституционного Совета, а также по согласованию с Президентом Республики руководителей других государственных органов (далее - обслуживаемые органы).

5. Iс Басқармасының негiзгi мiндеттерi мыналар:
қызмет көрсетiлетiн органдардың жұмысын қаржы, материалдық-техникалық және әлеуметтiк-тұрмыстық жағынан қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының Президентi, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi, Қазақстан Республикасы Парламентi Палаталарының төрағалары өткiзетiн кеңестердi, конференцияларды және басқа арнаулы iс-шараларын қаржыландыру, материалдық-техникалық қамту және қызмет көрсету;
ресми iс-шаралар мен делегацияларға, соның iшiнде шетел делегацияларына қызмет көрсету;
Iс Басқармасына ведомстволық қарасты ұйымдардың балансында тұрған негiзгi қорлардың (Үкiмет резиденцияларының, мемлекеттiк саяжайлардың, қонақ үйлердiң, өндiрiстiк және ауыл шаруашылығы объектiлерi мен басқа да ғимараттардың) пайдаланылуын қамтамасыз ету және оларды жаңарту мен жөндеу;
Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Палаталары, Үкiметi және Конституциялық Кеңесi аппараттарының қызметкерлерiнiң ведомстволық қарасты санаторийлерi мен демалыс үйлерiнде тынығуы үшiн лайықты жағдайлар туғызу;
ауыл шаруашылық өнiмдерiн (егiншiлiк, мал шаруашылығы мен бау-бақша шаруашылығы өнiмдерiн) өндiрудi, ұқсату мен өткiзудi қамтамасыз ету;
тұрғын үй және әлеуметтiк саланың басқа да объектiлерiн, өндiрiстiк ғимараттар мен үй-жайлар құрылысын ұйымдастыру;
бекiтiлiп берiлген аумақтар мен жерлерде жануарлар мен өсiмдiктер дүниесiнiң сақталуы мен қалпына келтiрiлуiн қамтамасыз ету;
Қазақстанға келетiн шетел азаматтарына қызмет көрсетiлуiн ұйымдастыру;
ведомстволық қарасты мектепке дейiнгi балалар мекемелерi мен сауықтыру лагерiнiң қызметiн ұйымдастыру.
6. Iс Басқармасы өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
қызмет көрсетiлетiн органдардың қызметi үшiн қажеттi жағдайлар туғызу мақсатында ведомстволық қарасты ұйымдардың жұмысына басшылық жасауды және үйлестiрудi жүзеге асырады;
республикалық бюджет қаражаты есебiнен шығыстар сметаларының жобаларын әзiрлейдi, осы қаражатты қызмет көрсетiлетiн органдар, сондай-ақ ведомстволық қарасты ұйымдар бойынша жұмсау лимиттерiн анықтайды, осы шығыстарды қаржыландыруды жүзеге асырады;
белгiленген тәртiппен қызмет көрсетiлетiн органдарды автокөлiкпен қамтамасыз етедi және оны жөндеудi ұйымдастырады;
белгiленген тәртiппен қызмет көрсетiлетiн органдардың лауазымды адамдары мен қызметкерлерiне медициналық, дене мәдениетi-сауықтыру және әлеуметтiк-тұрмыстық қызмет көрсету мәселелерiн шешедi, емдеу мекемелерiнiң, шипажайлардың саяжай шаруашылығының, балалар мекемелерiнiң жұмысын қамтамасыз етедi және олардағы орындарды бөледi;
ведомстволық қарасты ұйымдар көрсететiн қызметтерге баға белгiлеу жөнiндегi жұмысты үйлестiредi;
күрделi құрылыстың, күрделi жөндеудiң ағымдық және перспективалық бағдарламалары мен жоба-сметалық құжаттамасын жасап, бекiтедi, ведомстволық қарасты ұйымдардың объектiлерiн салуды, жаңартуды және жөндеудi ұйымдастырады, тұрғын үй, әлеуметтiк-тұрмыстық және өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердi жобалауды және салуды қамтамасыз етедi;
ведомстволық қарасты ұйымдардың материалдарға, жабдықтарға, машиналарға, механизмдерге қажеттiгiн қарастырады және анықтайды, салынып жатқан объектiлердi материалдық-техникалық жабдықтау мен жасақтауды ұйымдастырады, материалдық ресурстары қайта бөлудi жүзеге асырады;
өзiнiң, сондай-ақ ведомстволық қарасты бөлiмшелердiң қарауындағы объектiлердi жаңарту және салу үшiн инвесторларды тартады;
өз қызметiнiң нәтижелерiне есеп жүргiзедi, жедел, бухгалтерлiк және статистикалық есептi жүзеге асырады, ведомстволық қарасты ұйымдардың қызметiн, бухгалтерлiк есепке алумен қаржылық есеп берудiң жай-күйiн бақылайды;
бухгалтерлiк есепке алудың тиiмдi ұйымдастырылуын қамтамасыз етедi және белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне шығыстар сметасын орындау жөнiнде жиынтық бухгалтерлiк баланстар мен қаржылық есептердi, сондай-ақ ведомстволық қарасты ұйымдардың жиынтық бухгалтерлiк баланстары мен есептерiн табыс етедi;
ведомстволық қарасты ұйымдардың қызметiне тексерулер мен құжаттамалық тексерiстердi жүргiзедi;
тиiстi мемлекеттiк органдар мен лауазымды адамдарға Iс Басқармасының қызметiн қамтамасыз ету мәселелерi жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шартпен заңды және жеке тұлғалардан қажеттi мүлiктi сатып алады;
ведомстволық қарасты ұйымдардың пайдасынан аударымдар жасау есебiнен резервтiк қор және өзге де қорлар құрады, олардың қаражаты ведомстволық қарасты ұйымдарға қаржылық көмек көрсетуге, Iс Басқармасының балалар мекемелерiнiң қызметкерлерiн әлеуметтiк қорғау жөнiндегi iс-шараларға, ведомстволық қарасты ұйымдарда енгiзiлетiн алдыңғы қатарлы iс-шараларды қаржыландыруға, оларды дамыту жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға, Iс Басқармасы мен ведомстволық қарасты ұйымдардың қызметкерлерiн материалдық жағынан көтермелеуге, сондай-ақ басқа да мақсаттарға бағытталады;
уақытша бос ақша қаражатын (соның iшiнде валюта) банктер мен басқа да банктiк емес қаржы мекемелерiнде депозиттiк шоттарда сақтайды;
ведомстволық қарасты ұйымдар жүзеге асыратын жұмыстардың (қызметтердiң) орындалу тәртiбiн анықтайды, жасасылған шарттардың орындалуын бақылайды;
қызметкерлер үшiн тиiстi тұрмыстық жағдайлар жасау және оларды тұрғын үймен қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысты жүргiзедi;
ведомстволық қарасты ұйымдарда еңбек туралы заңдардың, еңбектi қорғау және қауiпсiздiк техникасы ережелерiнiң сақталуын, ұжымдық шарттардың уақтылы жасасылуы мен олардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
негiзгi қорлар мен өндiрiстiк қуаттарды пайдаланудың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында сыртқы экономикалық және коммерциялық қызметтi жүзеге асырады, қазақстандық және шетелдiк тұлғалармен бiрлескен кәсiпорындар құрады;
белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мүшелерi мен Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң, Қазақстан Республикасының Парламентi, Үкiметi және Конституциялық Кеңесi аппараттарының қызметкерлерiн тұрғын алаңмен қамтамасыз ету мәселелерiн шешедi және пәтер алуға арналған құжаттарды ресiмдейдi.

5. Основными задачами Управления Делами являются:
финансовое, материально-техническое и социально-бытовое обеспечение деятельности обслуживаемых органов;
финансирование, материально-техническое обеспечение и обслуживание совещаний, конференций и других специальных мероприятий, проводимых Президентом Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, председателями Палат Парламента Республики Казахстан;
обслуживание официальных мероприятий и делегаций, в том числе иностранных;
обеспечение эксплуатации находящихся на балансе подведомственных организаций Управления Делами основных фондов (правительственных резиденций, госдач, гостиниц, производственных и сельхозобъектов и других сооружений) и их реконструкции и ремонт;
создание надлежащих условий для отдыха должностных лиц и сотрудников Администрации Президента Республики Казахстан, Аппаратов Палат Парламента, Правительства и Конституционного Совета Республики Казахстан в подведомственных санаториях и домах отдыха;
обеспечение производства, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции (полеводства, животноводства и садоводства);
организация строительства жилья и иных объектов социальной сферы, производственных зданий и сооружений;
обеспечение сохранения и воспроизводства на закрепленных территориях и угодьях флоры и фауны;
организация оказания услуг иностранным гражданам, прибывающим в Казахстан;
организация деятельности подведомственных детских дошкольных учреждений и оздоровительного лагеря.
6. Управление Делами в соответствии с возложенными на него задачами:
осуществляет руководство и координацию работы подведомственных организаций в целях создания необходимых условий для деятельности обслуживаемых органов;
разрабатывает проекты смет расходов за счет средств республиканского бюджета, определяет лимиты расходования этих средств по обслуживаемым органам, а также подведомственным организациям, осуществляет финансирование этих расходов;
в установленном порядке обеспечивает автотранспортом обслуживаемые органы и организует его ремонт;
решает в установленном порядке вопросы медицинского, физкультурно-оздоровительного и социально-бытового обслуживания должностных лиц и сотрудников обслуживаемых органов, обеспечивает работу лечебных учреждений, здравниц, дачного хозяйства, детских учреждений и распределяет в них места;
координирует работу по установлению цен на услуги, оказываемые подведомственными организациями;
формирует и утверждает текущие и перспективные программы капитального строительства, капитального ремонта и проектно-сметную документацию, организует строительство, реконструкцию и ремонт объектов подведомственных организаций, обеспечивает проектирование и строительство жилья, объектов социально-бытового и производственного назначения;
рассматривает и определяет потребности подведомственных организаций в материалах, оборудовании, машинах, механизмах, организует материально-техническое снабжение и комплектацию строящихся объектов, осуществляет перераспределение материальных ресурсов;
привлекает инвесторов для реконструкции и строительства объектов, находящихся в его ведении, а также в ведении подведомственных подразделений;
ведет учет результатов своей деятельности, осуществляет оперативный, бухгалтерский и статистический учет, контролирует деятельность, состояние бухгалтерского учета и финансовой отчетности в подведомственных организациях;
обеспечивает рациональную организацию бухгалтерского учета и представляет в установленном порядке в Министерство финансов Республики Казахстан сводные бухгалтерские балансы и финансовые отчеты по исполнению сметы расходов, а также сводные бухгалтерские балансы и отчеты подведомственных организаций;
проводит проверки и документальные ревизии деятельности подведомственных организаций;
вносит соответствующим государственным органам и должностным лицам предложения по вопросам обеспечения деятельности Управления Делами;
приобретает необходимое имущество у юридических и физических лиц на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
создает резервный фонд и иные фонды за счет отчислений из прибыли подведомственных организаций, средства которых направляются на оказание финансовой помощи подведомственным организациям, мероприятия по социальной защите работников детских учреждений Управления Делами, на финансирование прогрессивных мероприятий, внедряемых в подведомственных организациях, осуществление мер по их развитию, материальное поощрение работников Управления Делами и подведомственных организаций, а также на другие цели;
хранит временно свободные денежные средства (в том числе валютные) на депозитных счетах в банках и других небанковских финансовых учреждениях;
определяет порядок выполнения работ (услуг), осуществляемых подведомственными организациями, контролирует выполнение заключенных договоров;
проводит работу по созданию для работников надлежащих бытовых условий и обеспечению их жильем;
осуществляет контроль за соблюдением в подведомственных организациях трудового законодательства, правил охраны труда и техники безопасности, за своевременным заключением коллективных договоров и их выполнением;
в целях повышения эффективности использования основных фондов и производственных мощностей осуществляет внешнеэкономическую и коммерческую деятельность, создает совместные предприятия с казахстанскими и иностранными лицами;
решает в установленном порядке вопросы обеспечения жилой площадью и оформляет документы на получение квартир для членов Правительства Республики Казахстан и сотрудников Администрации Президента Республики Казахстан, аппаратов Палат Парламента, Правительства и Конституционного Совета Республики Казахстан.

7. Iс Басқармасының өз функцияларын жүзеге асыру кезiнде:
өзiнде бар қаражатты үлестiк қатысу тәртiбiмен өндiрiстiк және өндiрiстiк емес мақсаттағы күрделi салымдарды қаржыландыруға, сондай-ақ белгiленген тәртiппен басқа тұлғалармен бiрлесiп, шаруашылық қызметтi жүзеге асыруға бағыттауға;
заңдарда белгiленген тәртiппен өзiне ведомстволық қарасты ұйымдарды қайта құруды және таратуды жүзеге асыруға, оларға бекiтiлiп берiлген мүлiктi алып қою немесе қайта бөлу жөнiнде шешiмдер қабылдауға;
ведомстволық қарасты ұйымдарды құру кезiнде мемлекет атынан құрылтайшы болуға;
заңдарда көзделген реттерде ведомстволық қарасты ұйымдарға кәсiпкерлiк қызметтi iске асыруға рұқсат беруге;
ведомстволық қарасты ұйымдарға бекiтiлiп берiлген, сондай-ақ белгiленген тәртiппен өзге де тұлғаларға берiлген республика мүлкiнiң мақсатқа сай пайдаланылуы мен сақталуын бақылауға құқығы бар.
8. Iс Басқармасының мүлкi мен қаражаты орталық аппараттың балансында және ведомстволық қарасты бөлiмшелердiң балансында көрiнiс табады, орталық аппарат пен ведомстволық қарасты бөлiмшелерге бекiтiлiп берiлген негiзгi қорлар мен айналым қаражатынан, сондай-ақ олардың қызметiнiң нәтижесiнде құрылған қорлардан тұрады.
9. Iс Басқармасы ақша қаражатының негiзгi көздерi мыналар:
республикалық бюджеттен алынатын қаражат;
ведомстволық қарасты ұйымдардың пайдасынан резервтiк қорға аударымдар;
санаторийлерге, демалыс үйлерiне жолдамаларды сатудан, саяжайлар мен өзге де мүлiктi жалға беру төлемдерiнен алынатын түсiм;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шетел делегацияларына қызмет көрсетуден, заңды және жеке тұлғаларға көрсетiлетiн қызметтен түскен валюта және теңге түсiмдерi;
өзге де түсiмдер.
Iс Басқармасының тиiстi шоттарына аударылатын барлық ақша қаражаты белгiленген тәртiппен жұмсалады.
10. Iс Басқармасын Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босататын Iс Басқарушысы басқарады.
Iс Басқарушысының бiрiншi орынбасары және орынбасарлары болады.
<*>
Iс Басқарушысының орынбасарлары мен өзге де ведомстволық қарасты бөлiмшелердiң бастықтарын Iс Басқарушысы тағайындайды.
ЕСКЕРТУ. 10-тармақтың 3-ші абзацы алынып тасталды - ҚР
Президентінің 1998.08.31. N 4034 Жарлығымен. U984034_
( U973692_ қараңыз.)
11. Iс Басқарушысы:
дара басшылық негiзiнде Iс Басқармасының жұмысын ұйымдастырады, оның нәтижелерi, өндiрiстiк, қаржылық, шарттық және еңбек тәртiбiнiң жай-күйi үшiн дербес жауап бередi, Iс Басқармасының атынан сенiмхатсыз iс-қимыл жасайды.
Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн, Республиканың мемлекеттiк бюджетi есебiнен ұсталатын органдар қызметкерлерiне арналған қаржыландыру мен олардың еңбегiне ақы төлеудiң бiрыңғай жүйесiне сәйкес Iс Басқармасының орталық аппараты мен ведомстволық қарасты бөлiмшелерiнiң құрылымы мен штат кестесiн бекiтедi;
Iс Басқармасы орталық аппаратының қызметкерлерi мен ведомстволық қарасты бөлiмшелердiң және ұйымдардың басшыларын тағайындайды;
өзiнiң орынбасарлары арасында лауазымдық мiндеттердi бөледi;
Iс Басқармасының орталық аппараты туралы Ереженi бекiтедi;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң келiсiмiмен Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс Басқармасы туралы Ереженi бекiтедi; <*>
Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Шаруашылық басқармасы туралы Ереженi бекiтедi;
Iс Басқармасы орталық аппаратының құрылымдық бөлiмшелерi мен дербес қызметтерi және ведомстволық қарасты бөлiмшелерi туралы ережелердi, ведомстволық қарасты ұйымдардың жарғыларын (ережелерiн) бекiтедi;
ведомстволық қарасты бөлiмшелерге басшылықты жүзеге асырып, олардың жұмысын үйлестiредi, қызметiнiң ағымдағы және келешектегi бағдарламалары мен жоспарларын бекiтедi;
ведомстволық қарасты бөлiмшелер мен ұйымдардың қызметiне тексерiстер мен тексерулер жүргiзудi ұйымдастырады;
заңдарда белгiленген тәртiппен ведомстволық қарасты бөлiмшелердi қайта құруды және таратуды жүзеге асырады, оларға бекiтiлген мүлiктi қайтарып алу немесе қайта бөлу жөнiнде шешiм қабылдайды;
ведомстволық қарасты бөлiмшелердiң шаруашылық айналымға қатысу, олардың бухгалтерлiк есеп жүргiзумен қаржы есебiн беру тәртiбiн айқындайды;
Iс Басқармасы орталық аппараты мен ведомстволық қарасты бөлiмшелер қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақыларына үстеме-ақы мен қосымшаақы беру, сыйақы төлеу тәртiбiн белгiлейдi, өзгертедi және алып тастайды;
белгiленген тәртiппен бекiтiлген шығыстар сметасы шегiнде мүлiкке және ақша қаражатына иелiк жасайды, Қазақстан Республикасының заңдары мен осы Ережеге сәйкес қолдағы қорларды пайдалану мәселелерiн шешедi;
белгiленген тәртiппен күрделi құрылысқа, жаңарту мен күрделi жөндеуге арналған сметаларды, жобаларды, титулдық тiзiмдердi, сондай-ақ республикалық бюджеттен бөлiнетiн күрделi қаржы есебiнен салынатын күрделi құрылыс объектiлерi бойынша құрылыстардың тiзiмiн бекiтедi;
шарттар, контракттар жасасады, шаруашылық операцияларын жүргiзедi, сенiмхаттар бередi;
Үкiмет резиденцияларының, демалыс үйлерiнiң, қонақ үйлердiң, мемлекеттiк саяжайлар мен балалар мекемелерiнiң жұмыс тәртiбiн айқындайды;
ведомстволық қарасты ұйымдарды қайта құру және тарату, басқа ұйымдарды Iс Басқармасының қарамағына беру, шетел тұлғаларының қатысуымен бiрлестiктер, филиалдар, бiрлескен кәсiпорындар құру мәселелерi жөнiнде тиiстi мемлекеттiк органдар мен лауазымды адамдарға ұсыныстар енгiзедi;
өз құзыретi шегiнде бұйрықтар мен өкiмдер шығарады, ведомстволық қарасты бөлiмшелер мен ұйымдар мiндеттi түрде орындауға тиiстi нұсқаулар бередi;
барлық мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Iс Басқармасының мүдделерiн бiлдiредi;
негiзгi қорларды белгiленген тәртiппен Iс Басқармасының, сондай-ақ ведомстволық қарасты бөлiмшелер мен ұйымдардың баланстарынан шығарады;
ведомстволық қарасты ұйымдарда штат кестелерi мен шығыстар сметаларын келiседi.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақтың 7-ші абзацы өзгерді - ҚР Президентiнiң
1998.08.31. N 4034 жарлығымен. U984034_

7. При осуществлении своих функции Управление Делами имеет право:
направлять имеющиеся у него средства в порядке долевого участия на финансирование капитальных вложений производственного и непроизводственного назначения, а также на осуществление в установленном порядке хозяйственной деятельности совместно с другими лицами;
в установленном законодательством порядке осуществлять реорганизацию и ликвидацию подведомственных ему организаций, принимать решения об изъятии или перераспределении закрепленного за ними имущества;
выступать учредителем от лица государства при создании подведомственных организаций;
в случаях, предусмотренных законодательством, давать разрешение подведомственным организациям на совершение предпринимательской деятельности;
контролировать использование по назначению и сохранность республиканского имущества, закрепленного за подведомственными организациями, а также переданного в установленном порядке иным лицам.
8. Имущество и средства Управления Делами отражаются на балансе центрального аппарата и балансе подведомственных подразделений, состоят из закрепленных за центральным аппаратом и за подведомственными подразделениями основных фондов и оборотных средств, а также фондов, создаваемых в результате их деятельности.
9. Основными источниками финансовых средств Управления Делами являются:
средства из республиканского бюджета;
отчисления в резервный фонд от доходов подведомственных организаций;
выручка от реализации путевок в санатории, дома отдыха, арендные платежи за дачи и другое имущество;
валютные и тенговые поступления за обслуживание иностранных делегаций и услуги, оказываемые юридическим и физическим лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
другие поступления.
Все денежные средства, перечисляемые на соответствующие счета Управления Делами, расходуются в установленном порядке.
10. Управление Делами возглавляет Управляющий Делами, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан.
Управляющий Делами имеет первого заместителя и заместителей.
Заместители Управляющего Делами и начальники иных подведомственных подразделений назначаются Управляющим Делами. <*>
Сноска. Абзац третий исключен - Указом Президента РК от 31 августа 1998 г. N 4034 U984034cм .(см. U973692_ )
11. Управляющий Делами:
на основе единоначалия организует работу Управления Делами, несет персональную ответственность за ее результаты, состояние производственной, финансовой, договорной и трудовой дисциплины, выступает без доверенности от имени Управления Делами;
утверждает структуру и штатное расписание центрального аппарата и подведомственных подразделений Управления Делами в соответствии с единой системой финансирования и оплаты труда работников органов, содержащихся за счет государственного бюджета Республики, утверждаемой Президентом Республики Казахстан;
назначает работников центрального аппарата Управления Делами и руководителей подведомственных подразделений и организаций;
распределяет должностные обязанности между своими заместителями;
утверждает Положение о центральном аппарате Управления Делами;
по согласованию с Премьер-Министром Республики Казахстан утверждает Положение о Хозяйственном управлении Управления Делами Президента Республики Казахстан;
утверждает Положение о Хозяйственном управлении Парламента Республики Казахстан;
утверждает положения о структурных подразделениях и самостоятельных службах центрального аппарата Управления Делами и подведомственных подразделений, уставы (положения) подведомственных организаций;
осуществляет руководство и координацию работы подведомственных подразделений, утверждает их текущие и перспективные программы и планы деятельности;
организует проведение проверок и ревизий деятельности подведомственных подразделений и организаций;
в установленном законодательством порядке осуществляет реорганизацию и ликвидацию подведомственных подразделений, принимает решения об изъятии или перераспределении закрепленного за ними имущества;
определяет порядок участия подведомственных подразделений в хозяйственном обороте, ведения ими бухгалтерского учета и предоставления финансовой отчетности;
устанавливает, изменяет и отменяет надбавки к должностным окладам и доплаты работникам центрального аппарата и подведомственных подразделений Управления Делами, порядок их премирования;
распоряжается имуществом и денежными средствами в пределах смет расходов, утвержденных в установленном порядке, решает вопросы использования имеющихся фондов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением;
утверждает в установленном порядке сметы, проекты, титульные списки на капитальное строительство, реконструкцию и капитальный ремонт, а также перечень строек по объектам капитального строительства за счет выделенных из республиканского бюджета капитальных вложений;
заключает договоры, контракты, совершает хозяйственные операции, выдает доверенности;
определяет порядок работы правительственных резиденций, домов отдыха, гостиниц, государственных дач и детских учреждений;
вносит соответствующим государственным органам и должностным лицам предложения по вопросам реорганизации и ликвидации подведомственных организаций, передачи в ведение Управления Делами других организаций, создания объединений, филиалов, совместных предприятий с участием иностранных лиц;
в пределах своей компетенции издает приказы и распоряжения, а также дает указания, обязательные для исполнения подведомственными подразделениями и организациями;
представляет интересы Управления Делами во всех государственных органах и организациях;
в установленном порядке списывает основные средства с балансов Управления Делами, а также подведомственных подразделений и организаций;
согласовывает штатные расписания и сметы расходов о подведомственных организациях. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - Указом Президента РК от 31 августа 1998 г. N 4034 U984034_ .

12. Қазақстан Республикасы Президентi Iс Басқармасының, Қазақстан Республикасы Парламентi Шаруашылық басқармасы және Iс Басқармасының Медицина орталығының қызметкерлерiне, техникалық қызмет көрсетудi жүзеге асыратын адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Президентiнiң
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Заң күшi бар Жарлығының күшi қолданылады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгерді - ҚР Президентiнiң 1998.08.31. N 4034
жарлығымен.
U984034_
13. Iс Басқармасын қайта құруды және таратуды Қазақстан
Республикасының Президентi жүргiзедi".
II. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

12. На сотрудников центрального аппарата Управления Делами, Хозяйственного управления Управления Делами Президента Республики Казахстан, Хозяйственного управления Парламента Республики Казахстан и Медицинского центра Управления Делами, за исключением лиц, осуществляющих техническое обслуживание, распространяется действие Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О государственной службе". <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - указом Президента РК от 31
августа 1998 г. N 4034
U984034_
.
13. Реорганизация и ликвидация Управления Делами производятся
Президентом Республики Казахстан".
II. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан