Мемлекеттiк қызметтiң кадр резервтерiн жасақтау және олармен жұмысты ұйымдастырудың тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 12 шiлде N 3056. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2000.02.04. N 330 Жарлығымен. ~U000330
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығын
U952730_
iске асыру мақсатындағы
шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 26
желтоқсандағы N 2731
N952731_
өкiмiне /Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж ., N 24, 170-құжат/ сәйкес қаулы етемiн:
Мемлекеттiк қызметтiң кадр резервтерiн жасақтау және олармен
жұмысты ұйымдастырудың тәртiбi туралы қоса берiлiп отырған ереже
бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 12 шiлдедегi
N 3056 Жарлығымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк қызметтiң кадр резервтерiн жасақтау және
олармен жұмысты ұйымдастырудың тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
Жалпы ережелер
1. Кадр резервi - бұл мемлекеттiк қызметтiң үздiксiздiгiн, оның кадрларының сабақтастығы мен алмасымдылығын үйлестiру принципiн iске асыру мақсатында жеткiлiктi даярланған және мемлекеттiк қызметшiлердiң тиiстi ықтимал лауазымының орнын басу үшiн iрiктелген жеке адам немесе адамдар тобы.
Кадр резервi мемлекеттiк саясатты iске асыруды, мемлекеттiк қызмет жүйесiнде күткен практикалық нәтижелерге жетуді қамтамасыз етуге қабiлеттi мемлекеттiк органдардың қызметшiлерiн және олардың аппараттарын кәсiби, бiлiктi, бастамашыл қызметкерлермен толықтыру үшiн құрылады.
2. Мемлекеттiк қызмет резервiнiң сандық құрамы әрбiр лауазымға бұл үшiн даярланған адамдардың болуы есебiнен айқындалады. Резерв басым түрде мемлекеттiк қызметшiлердiң қатарынан жасақталады.
3. Кадр резервiн жасақтау жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру тиiстi мемлекеттiк органның басшысына жүктеледi.
Мемлекеттiк қызметтiң кадр резервiн
жасақтау, қайта қарау мен толықтыру
тәртiбi
4. Кадр резервiне қабылдау тиiстi мемлекеттiк орган басшысының шешiмiмен жүргiзiледi.
5. Мемлекеттiк қызметтiң кадр резервiнiң құрылымы "Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығымен белгiленген лауазым санаттарымен айқындалады.
Кандидаттарды iрiктеу кезiнде оларды тексерудiң әртүрлi арнаулы кәсiби әдiстерi, соның iшiнде сауалнамалар деректерiн талдау, жұмыс орнынан кандидаттарға мiнездеме алу, сандық және сапалық баға беру, тақырыптық және бағыты жағынан әртүрлi әңгiмелесулер өткiзу және т.б. қолданылады.
6. Мемлекеттiк қызметшiлердi кадр резервiне iрiктеу кезiнде бiрiншi кезекте олардың кәсiби деңгейi, жұмысқа қабiлеттiлiгi, оларға бекiтiлген жұмыс учаскелерiндегi iстiң жай-күйi, бастамашылығы мен шығармашылық әлеуетi ескерiледi.
Қызметкерлердiң неғұрлым маңызды қасиеттерiне баға беру үлгiлiк бiлiктiлiк сипаттамаларының негiзiнде жүргiзiледi.

Об утверждении Положения о порядке формирования и организации работы с кадровым резервом государственной службы
Указ Президента Республики Казахстан от 12 июля 1996 г. N 3056. Утратил силу - Указом Президента РК от 4 февраля 2000 г. N 330 ~U000330.
В соответствии с распоряжением Президента Республики Казахстан
от 26 декабря 1995 года N 2731 "О мерах по реализации Указа
Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О
государственной службе" (Ведомости Верховного Совета Республики
Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 170) постановляю:
Утвердить прилагаемое Положение о порядке формирования и
организации работы с кадровым резервом государственной службы.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 12 июля 1996 N 3056
П О Л О Ж Е Н И Е
о порядке формирования и организации работы
с кадровым резервом государственной службы
Общие положения
1. Кадровый резерв - это лицо или группа лиц, достаточно подготовленных и отобранных для возможного замещения соответствующих должностей государственных служащих в целях реализации принципа сочетания непрерывности государственной службы с преемственностью и сменяемостью ее кадров.
Кадровый резерв создается для пополнения персонала государственных органов и их аппаратов профессиональными, компетентными, инициативными работниками, способными обеспечить реализацию государственной политики, достижение ожидаемых практических результатов в системе государственной службы.
2. Численный состав резерва государственной службы определяется на каждую должность с учетом имеющихся подготовленных для этого лиц. Резерв формируется преимущественно из числа государственных служащих.
3. Организация работы по формированию кадрового резерва возлагается на руководителя соответствующего государственного органа.
Порядок формирования, пересмотра и пополнения
кадрового резерва государственной службы
4. Зачисление в кадровый резерв производится решением руководителя соответствующего государственного органа.
5. Структура резерва кадров государственной службы определяется в соответствии с категориями должностей, установленными Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О государственной службе".
При подборе кандидатов используются различные специальные профессиональные методы их проверки, в том числе анализ анкетных данных, получение характеристик кандидатов по месту работы, количественные и качественные оценки, различные по тематике и направленности собеседования и т.д.
6. При отборе государственных служащих в кадровый резерв учитываются в первую очередь, их профессионализм, работоспособность, положение дел на закрепленном за ними участке работы, инициативность и творческий потенциал.
Оценка наиболее важных качеств работников проводится на основе типовых квалификационных характеристик.

7. Кадр резервiн жасақтаудың соңғы кезеңi лауазымдардың тiзбесi мен олардың әрқайсысына тағайындалатын кандидаттардың тiзiмiн жасау болып табылады.
Лауазымдарды есепке алу үшiн тiзiмдердiң екi түрi қолданылады:
1/ тiкелей тiзiм жасалған сәтте лауазымның орнын басуға жеткiлiктi даярлығы бар адамдардың тiзiмi;
2/ лауазымға белгiлi бiр мерзiм iшiнде даярлауға болатын неғұрлым болашағы бар кандидаттар кiретiн тiзiм.
8. Қызметкердi мемлекеттiк қызметтiң нақтылы лауазымына пайдалану мүмкiндiгiн түпкiлiктi анықтау үшiн оның кәсiби даярлық деңгейiнiң сәйкес келуi есепке алынады. Талаптар тiзбесi лауазымдық нұсқаулықтар мен үлгiлiк бiлiктiлiк сипаттамасы негiзiнде жасалады. Бұл жағдайларда нақтылы ахуалды талдау әдiсi, әртүрлi ұсыныстар мен iс-шараларды әзiрлеу, сондай-ақ қызметкерлердiң болашақта атқаратын лауазымы бойынша функциялық талаптарға iскерлiк қасиетiнiң сәйкес келу деңгейiн айқындау мақсатында тестiлеудi пайдалану қолданылуы мүмкiн.
Кадр резервiне есепке алу туралы шешiм оның жекелеген мәселелер бойынша жетiспеген бiлiмi мемлекеттiк қызметшiнiң резервте болған кезеңiнде толықтыруға тиiс екендiгi ескерiле отырып қабылданады.
Резервпен жұмысты ұйымдастыру
9. Кадр резервiмен жұмыс жүйелi түрде құрылуы керек және оның есебiндегi кандидаттардың iскерлiк және моральдық-психологиялық қасиеттерiн кейiн зерделеу мен дамытуға бағытталуға тиiс.
10. Кадр резервiн оқытуды ұйымдастыруды әзiрленген оқу-тақырыптық жоспар мен бағдарламалар бойынша, бiлiм алушылардың базалық бiлiм деңгейiн, олардың қызмет бейiмiн, лауазымдағы жұмыс стажын, оқу мақсатын ескере отырып мемлекеттiк орган жүзеге асырады және бұл қызметшiнiң кәсiби-iскерлiк сапасын көтеруге, әлеуметтiк-мәдени, шаруашылық-экономикалық қызметтi және басқа салаларды басқару мәселелерiн зерделеуге, жұмыстың жаңа дағдыларын игеруге жағдай жасауы тиiс.
11. Мемлекеттiк қызметшiлердiң мемлекеттiк қызметтiң кадр резервiнде болған кезеңiнде:
өздерiнiң лауазымдық мiндеттерi мен жекелеген тапсырмаларды орындауы туралы оларды мезгiл-мезгiл тыңдау;
оларға мемлекеттiк органның негiзгi қызметi жөнiнде талдау материалдарын жасауды тапсыру;
оларды мемлекеттiк орган деп қоятын мәселелердi зерделеуге, алқаларда, кеңестер мен семинарларда қарауға арналған жазбалар, баяндамалар, материалдар әзiрлеуге тарту;
оларға жоғары тұрған лауазымды адамның, тиiстi құрылымдық бөлiмше басшысының ол демалыста жүрген, iссапардағы немесе уақытша еңбекке жарамсыз кезеңдегi мiндеттерiн уақытша атқаруды жүктеу орынды.

7. Завершающим этапом формирования резерва кадров является составление перечня должностей и списков кандидатов на замещение каждой из них.
Для учета должностей используются два вида списков:
1) список лиц, достаточно подготовленных к занятию должности непосредственно в момент составления;
2) список, включающий наиболее перспективных кандидатов, которых можно подготовить к должности в течение определенного срока.
8. Для окончательного выяснения возможности использования служащего на конкретной должности государственной службы учитывается соответствие уровня его профессиональной подготовки квалификационным требованиям. Перечень требований составляется на основании должностных инструкций и типовых квалификационных характеристик. В этих условиях может быть применен метод анализа конкретных ситуаций, разработка различных предложений и мероприятий, а также использование тестирования с целью определения степени соответствия деловых качеств служащего функциональным требованиям по будущей должности.
Решение о зачислении в кадровый резерв принимается с учетом того, что недостаток знаний по отдельным вопросам может быть восполнен в период нахождения государственного служащего в резерве.
Организация работы с резервом
9. Работа с кадровым резервом должна строиться системно и быть направлена на последующее изучение и развитие деловых и морально-психологических качеств зачисленных в него кандидатов.
10. Организация обучения кадрового резерва осуществляется государственным органом по разработанным учебно-тематическим планам и программам с учетом уровня базового образования обучаемых, профиля их деятельности, стажа работы в должности, цели обучения и должна способствовать повышению профессионально-деловых качеств служащих, изучению вопросов управления социально-культурной, хозяйственно-экономической деятельностью и другими сферами, приобретению новых навыков работы.
11. В период нахождения государственных служащих в кадровом резерве государственной службы целесообразно:
проводить периодическое заслушивание их о выполнении ими должностных обязанностей и отдельных поручений;
поручать им составлять аналитические материалы по основной деятельности государственного органа;
привлекать их к изучению вопросов, интересующих государственный орган, подготовке записок, докладов, материалов для рассмотрения на коллегиях, совещаниях и семинарах;
возлагать на них временное исполнение обязанностей вышестоящего должностного лица, руководителя соответствующего структурного подразделения на период его отпуска, командировки или временной нетрудоспособности.

12. Мемлекеттiк қызметшiлердiң кадр резервiмен жұмыс мемлекеттiк қызметшiлер лауазымының жетiншi санатынан басталады. Лауазымдардың жоспарлы ауысымынан басқа ол кадрлардың бiлiктiлiгiн көтеруi мен қайта даярлануын көздеуi керек. Мұнымен бiрге лауазымдардың өзi iрiктеледi. Оқыту бағдарламалары, қайта даярлау және бiлiктiлiктi көтеру қызметкердiң жетiспеген практикалық тәжiрибесiн толықтыруға, кәсiби бiлiмi мен дағдысын жетiлдiруге тиiс.
Мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау мен бiлiктiлiгiн көтерудiң тәртiбi мен шарттары, сондай-ақ сынақ мерзiмiнiң өткiзiлуi тиiстi нормативтiк-құқықтық актiлермен белгiленедi.

12. Работа с кадровым резервом государственных служащих начинается с седьмой категории должностей государственных служащих. Помимо планомерной смены должностей она должна предусматривать повышение их квалификации и переподготовку. Одновременно подбираются сами должности. Программы обучения, переподготовки и повышения квалификации должны восполнять недостающий практический опыт, совершенствовать профессиональные знания и навыки работника.
Порядок и условия переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, а также прохождения стажировки устанавливаются соответствующими нормативными правовыми актами.