Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының жүйесiн одан әрi реформалау жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1997 жылғы 22 сәуiрдегi N 3465. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының жүйесiн жетiлдiру, қылмыс пен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестiң тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында қаулы етемiн:
1. Былай деп:
1) Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының жүйесiн Мемлекеттiк тергеу комитетi, облыстар, Ақмола мен Алматы қалалары бойынша оның өзiне бағынысты Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң бөлiмшелерi, сондай-ақ оқу орындары, мекемелерi мен ұйымдары құрайды;
2) Мемлекеттiк тергеу комитетi экономикалық, лауазымдық және әскери қылмыстар жөнiндегi iстер бойынша анықтау, алдын ала тергеу мен жедел iздестiру қызметiн жүзеге асырады, ұйымдасқан қылмыс пен сыбайлас жемқорлыққа, сондай-ақ басқа да аса қауiптi қылмыс көрiнiстерiне қарсы күрес жүргiзедi деп белгiленсiн.
2. Мыналар құрылсын:
1) Iшкi iстер министрлiгi мен оның жергiлiктi жерлердегi органдарында заңдар бойынша Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң тергеуге алуына жатқызылмаған қылмыстар жөнiндегi iстер бойынша алдын-ала тергеудi жүзеге асыратын бөлiмшелер, сондай-ақ криминалдық және әкiмшiлiк полициясы;
2) Қорғаныс министрлiгiнде, Iшкi iстер министрлiгiнде тиiсiнше Қарулы Күштер мен iшкi әскерлерде құқық тәртiбiн қамтамасыз ету, сондай-ақ әскери қылмыстар бойынша анықтауды жүзеге асыру үшiн әскери полиция;
3) Әдiлет министрлiгi жанындағы - бiрыңғай сараптама қызметi, оған Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қорғаныс министрлiгiнiң, Мемлекеттiк кеден комитетiнiң сарапшылық-криминалистiк бөлiмшелерi берiлiп, анықтау, алдын ала тергеу мен жедел iздестiру қызметiн жүзеге асыратын органдарда маман криминалистердiң қажеттi штатын сақтау көзделсiн;
4) Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң Салық полициясы бас басқармасының негiзiнде - Қаржы министрлiгiнiң заңды тұлға мәртебесiн иеленетiн Салық полициясының департаментi;
5) Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң Криминалдық-ақпарат орталығының, Iшкi iстер министрлiгi мен Әдiлет министрлiгiнiң статистикалық қызметтерi негiзiнде - Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнде, Мемлекеттiк тергеу комитетiнде және Iшкi iстер министрлiгiнде криминалистiк және жедел есеп жүргiзетiн бөлiмшелердiң болуы көзделiп, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық-статистика және ақпарат орталығы.

О мерах по дальнейшему реформированию системы правоохранительных органов Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 22 апреля 1997 г. N 3465. Утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696)(вводится в действие со дня подписания)
В целях совершенствования системы правоохранительных органов Республики Казахстан, повышения эффективности борьбы с преступностью и коррупцией постановляю:
1. Установить, что:
1) систему органов Государственного следственного комитета составляют Государственный следственный комитет, подчиненные ему подразделения Государственного следственного комитета по областям, городам Акмоле и Алматы, а также учебные заведения, учреждения и организации;
2) Государственный следственный комитет осуществляет дознание, предварительное следствие и оперативно-розыскную деятельность по делам об экономических, должностных и воинских преступлениях, ведет борьбу с организованной преступностью и коррупцией, а также другими особо опасными преступными проявлениями.
2. Образовать:
1) в Министерстве внутренних дел и его органах на местах подразделения, осуществляющие предварительное следствие по делам о преступлениях, не отнесенных законодательством к подследственности Комитета национальной безопасности и Государственного следственного комитета, а также криминальную и административную полицию;
2) в Министерстве обороны, Министерстве внутренних дел - военную полицию для обеспечения правопорядка соответственно в Вооруженных Силах и внутренних войсках, а также осуществления дознания по воинским преступлениям;
3) при Министерстве юстиции - единую экспертную службу с передачей ей экспертно-криминалистических подразделений Государственного следственного комитета, Комитета национальной безопасности, Министерства обороны, Государственного таможенного комитета, предусмотрев сохранение необходимого штата специалистов-криминалистов в органах, осуществляющих дознание, предварительное следствие и оперативно-розыскную деятельность;
4) на базе Главного управления налоговой полиции Налогового комитета Министерства финансов - Департамент налоговой полиции Министерства финансов, обладающий статусом юридического лица;
5) на базе Центра криминальной информации Государственного следственного комитета, статистических служб Министерства внутренних дел и Министерства юстиции - Центр правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, предусмотрев в Комитете национальной безопасности, Государственном следственном комитете и Министерстве внутренних дел подразделения для ведения криминалистического и оперативного учетов.

3. Құқық қорғау органдары жүйесiнiң реформасына қатысты мәселелердi қарау үшiн Мемлекеттiк комиссия құрылып, оның құрамы (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
4. Мемлекеттiк комиссия 1997 жылғы 1 шiлдеге дейiн белгiленген тәртiппен:
1) Iшкi iстер министрлiгiне Мемлекеттiк тергеу комитетiнен қылмыстарды ашу мен тергеу жөнiнде берiлетiн жұмыс көлемiне сайма-сай жедел тергеу бөлiмшелерiнiң тиiстi штат саны және олардың жұмысын қамтамасыз ету қызметтерi, көлiк, материалдық, техникалық құралдар және басқа материалдық ресурстар;
2) Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнен Мемлекеттiк тергеу комитетiне лауазымдық қылмыстарға қарсы күрестi жүзеге асыратын жедел тергеу бөлiмшелерiнiң штат саны және олардың жұмысын қамтамасыз ету қызметтерi, сондай-ақ қылмыстарды ашу мен тергеу жөнiндегi берiлетiн жұмыс көлемiне сайма-сай Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң көлiк, материалдық, техникалық құралдары және басқа материалдық ресурстары;
3) Iшкi iстер министрлiгiнен Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетке Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет бөлiмшелерi берiлуiн қамтамасыз етсiн.
5. Мемлекеттiк тергеу комитетi мен оған бағынысты органдардың қызметiн қаржыландыру республикалық бюджет қаражатының, ал Iшкi iстер министрлiгiнiң қызметiн қаржыландыру республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен жүргiзiледi деп белгiленсiн.
6. Мемлекеттiк комиссия 1997 жылғы 10 мамырға дейiн Мемлекеттiк тергеу комитетi туралы ережеге, осы Комитеттiң құрылымы мен штатына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына ұсыныстар беретiн болсын.
7. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) 1997 жылғы 20 мамырға дейiн Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының прокурордың келiсiмiмен өзге құқық қорғау органдарының тергеуiндегi қылмыстық iстердi өздерiнiң жүргiзуiне қабылдау құқығын қарастыра отырып, iшкi iстер органдарына Мемлекеттiк тергеу комитетiнен олардың қарауына берiлетiн қылмыстар туралы iстер бойынша анықтау мен алдын ала тергеудi жүзеге асыру құқығын берудi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнен лауазымдық қылмыстар туралы iстер бойынша тергеудi Мемлекеттiк тергеу комитетiне берудi көздейтiн заң жобасын, сондай-ақ қолданылып жүрген заңдарды осы Жарлыққа сәйкес келтiру туралы басқа да ұсыныстар әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң қарауына енгiзсiн;
2) Үкiметтiң бұрын шығарылған актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн, Мемлекеттiк комиссиямен бiрлесiп, осы Жарлықтан туындайтын өзге де қажеттi шараларды жүзеге асырсын.

3. Для рассмотрения вопросов, связанных с реформой системы правоохранительных органов, образовать Государственную комиссию и утвердить ее состав (прилагается).
4. Государственной комиссии до 1 июля 1997 года в установленном порядке обеспечить передачу:
1) Министерству внутренних дел соответствующей штатной численности следственно-оперативных подразделений и служб обеспечения их деятельности, транспорта, материальных, технических средств и других материальных ресурсов Государственного следственного комитета пропорционально передаваемому объему работы по раскрытию и расследованию преступлений;
2) из Комитета национальной безопасности в Государственный следственный комитет - штатную численность следственно-оперативных подразделений и служб обеспечения их деятельности, осуществляющих борьбу с должностными преступлениями, а также транспорт, материальные, технические средства и другие материальные ресурсы Комитета национальной безопасности пропорционально передаваемому объему работы по раскрытию и расследованию преступлений;
3) из Министерства внутренних дел в Государственный комитет по чрезвычайным ситуациям - подразделения Государственной противопожарной службы.
5. Установить, что финансирование деятельности Государственного следственного комитета и подчиненных ему органов производится за счет средств республиканского бюджета, а Министерства внутренних дел - за счет средств республиканского и местных бюджетов.
6. Государственной комиссии до 10 мая 1997 года представить на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложения по внесению изменений и дополнений в Положение о Государственном следственном комитете, структуру и штаты этого Комитета.
7. Правительству Республики Казахстан:
1) до 20 мая 1997 года разработать и внести на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проект закона, предусматривающий наделение органов внутренних дел правом осуществления дознания и предварительного следствия по делам о преступлениях, передаваемых в их ведение из Государственного следственного комитета, передачу подследственности по делам о должностных преступлениях из Комитета национальной безопасности в Государственный следственный комитет, предусмотрев при этом право органов Государственного следственного комитета с согласия прокурора принимать к своему производству уголовные дела, подследственные иным правоохранительным органам, а также другие предложения о приведении действующего законодательства в соответствие с настоящим Указом;
2) привести в соответствие с настоящим Указом ранее изданные
акты Правительства, совместно с Государственной комиссией
осуществить иные необходимые мероприятия, вытекающие из настоящего
Указа.

8. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1997 жылғы 22 сәуiрдегi
N 3465 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары
жүйесiн реформалау мәселелерiн қарау жөнiндегi
мемлекеттiк комиссияның құрамы
Мемлекеттiк комиссияның төрағасы:
Сәрсеков Б.С.         - Қазақстан Республикасы Президентiн
ұлттық қауiпсiздiк мәселелерi жөнiндегi
көмекшiсi, Қазақстан Республикасы
Қауiпсiздiк Кеңесiнiң Хатшысы
Мемлекеттiк комиссия төрағасының орынбасары:
Рогов И.И.            - Қазақстан Республикасы Президентiнiң
кеңесшiсi
Мемлекеттiк комиссияның мүшелерi:
Алтынбаев М.Қ.        - Қазақстан Республикасының Қорғаныс
министрi
Жұманбеков Ж.М.       - Қазақстан Республикасының Ұлттық
қауiпсiздiк комитетiнiң төрағасы
Колпаков К.А.         - Қазақстан Республикасының Әдiлет
министрi
Макиевский Н.М.       - Қазақстан Республикасының Төтенше
жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк
комитетiнiң төрағасы
Мұхамеджанов Б.Ә.     - Қазақстан Республикасының Президентi
Әкiмшiлiгiнiң Заң және сот жүйесi
мәселелерi жөнiндегi бөлiмiнiң
меңгерушiсi
Смағұлов Н.Р.         - Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң Кеңсесi Үкiмет
шешiмдерiн дайындауды үйлестiру бөлiмi
меңгерушiсiнiң орынбасары
Сүлейменов Қ.Ш.       - Қазақстан Республикасының Iшкi
iстер министрi
Тұяқбаев Ж.А.         - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк
тергеу комитетiнiң төрағасы
Шуткин С.И.           - Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры

8. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
от 22 апреля 1997 г. N 3465
Состав
Государственной комиссии по рассмотрению вопросов
реформирования системы правоохранительных органов
Республики Казахстан
Председатель Государственной комиссии:
Сарсеков Б. С.     - помощник Президента Республики Казахстан
по вопросам национальной безопасности -
Секретарь Совета Безопасности
Республики Казахстан
заместитель Председателя Государственной комиссии:
Рогов И. И.        - советник Президента Республики Казахстан
члены Государственной комиссии:
Алтынбаев М. К.    - Министр обороны Республики Казахстан
Джуманбеков Л. М.  - Председатель Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
Колпаков К. А.     - Министр юстиции Республики Казахстан
Макиевский Н. М.   - Председатель Государственного комитета
Республики Казахстан по чрезвычайным
ситуациям
Мухамеджанов Б.А.  - заведующий Отделом по вопросам
законодательства и судебной системы
Администрации Президента Республики
Казахстан
Смагулов Н.Р.      - заместитель заведующего Отделом
координации подготовки правительственных
решений Канцелярии Премьер-Министра
Республики Казахстан
Сулейменов К.Ш.    - Министр внутренних дел Республики Казахстан
Туякбаев Ж.А.      - Председатель Государственного следственного
комитета Республики Казахстан
Шуткин С.И.        - Генеральный Прокурор Республики Казахстан