Қазақстан Республикасында шағын кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың басымдықтары мен аймақтық бағдарламалары туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 7 шiлдедегi N 3589 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
"Шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, сондай-ақ шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн барынша қолайлы жағдайлар жасау, олардың қызметiн қаржылық және ақпараттық тұрғыда қамтамасыз ету тетiктерiн жетiлдiру мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) аумақтық жағдайларды ескере отырып, тауарлар өндiру мен қызмет көрсету түрлерi жөнiнде шағын кәсiпкерлiктi дамытудың басымдықтарын анықтайтын болсын, бұл ретте мыналар:
- импортты алмастыратын халық тұтынатын тауарлар, құрылыс материалдарын, құрал-жабдықтардың шағын түрлерiнiң жаңа өндiрiстерiн құру және олардың жұмыс iстеп тұрғандарын дамыту;
- қызмет көрсету саласын, бiрiншi кезекте жекеменшiк пәтер иелерiнiң кооперативтерi көрсететiн қызмет саласын дамыту;
- аграрлық кешен өнiмдерiн әрi қарай өңдеу жөнiндегi өндiрiстердi дамыту 1997-1998 жылдарда шағын кәсiпкерлiктi дамытудың негiзгi басымдықтары деп саналсын;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын даму басымдықтарын ескере отырып, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн несиелендiруi үшiн екiншi деңгейдегi банктердi ынталандыру тетiктерiн жасасын;
3) 1997 жылғы 1 қыркүйекке дейiн комиссия құрып, оған мына мәселелер жөнiндегi шешiмдердi зерделеудi және әзiрлеудi жүктейтiн болсын:
- бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың құрылымы мен қызметiн оңтайландыру;
- мемлекеттiк органдардың шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тiркеу және олардың шаруашылық қызметi кезiнде экономикалық негiзделмеген ақылы қызметтер көрсетуiн жою;
- тарифтер мен бағаларды өз бетiмен тағайындауға жол бермеу мақсатында мемлекеттiк органдар көрсететiн ақылы қызметтерге оларды белгiлеудiң қатаң тәртiбiн айқындау.
2. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын даму басымдылықтарын ескере отырып, екi апта мерзiмде шағын кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың аймақтық (облыстар бойынша) бағдарламаларын жасау әдiстемесiн әзiрлеп, бекiтсiн;
2) 1997 жылдың 1 қыркүйегiнен бастап облыстар мен Алматы қаласының шегiнде шағын кәсiпкерлiктiң барлық субъектiлерi бойынша статистикалық есептiлiктiң мiндеттi нысанын енгiзсiн:

О приоритетах и региональных программах поддержки и развития малого предпринимательства в Республике Казахстан
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН от 7 июля 1997 г. N 3589. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной поддержке малого предпринимательства", а также в целях создания условий, максимально благоприятных для субъектов малого предпринимательства, совершенствования механизмов финансового и информационного обеспечения их деятельности, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Правительству Республики Казахстан:
1) определить приоритеты развития малого предпринимательства по видам производства товаров и услуг с учетом территориальных условий, считая основными направлениями развития предпринимательства на 1997- 1998 годы:
- создание новых и развитие действующих производств товаров народного потребления, замещающих импорт, строительных материалов, малых видов оборудования;
- развитие сферы услуг, в первую очередь оказываемых кооперативами собственников квартир;
- развитие производств по дальнейшей переработке продукции аграрного комплекса;
2) совместно с Национальным Банком Республики Казахстан создать механизмы стимулирования банков второго уровня для кредитования ими субъектов малого предпринимательства с учетом приоритетов развития, определяемых Правительством Республики Казахстан;
3) до 1 сентября 1997 года создать комиссию и поручить ей изучение и подготовку решений по следующим вопросам:
- оптимизации структуры и деятельности государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции;
- отмены предоставления государственными органами экономически необоснованных платных услуг при регистрации и хозяйственной деятельности субъектов малого предпринимательства;
- определения строгого порядка установления тарифов и цен на платные услуги, оказываемые государственными органами, с целью недопущения самовольного их установления.
2. Министерству экономики и торговли Республики Казахстан:
1) в двухнедельный срок разработать и утвердить методику составления региональных (по областям) программ поддержки и развития малого предпринимательства с учетом приоритетов развития, определяемых Правительством Республики Казахстан;
2) ввести с 1 сентября 1997 года обязательную форму статистической отчетности по всем субъектам малого предпринимательства в разрезе областей и г. Алматы;

3) облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерiмен бiрлесе отырып, халықтың импорттық тауарларды тұтынуының құрылымын айқындау үшiн, сондай-ақ жекешелендiруден кейiн қолдау мақсатында халық сұранысына жауап беретiн халық тұтынатын тауарлар өндiру мен қызметтер көрсету жөнiндегi жұмыс iстеп тұрған өндiрiстiк қуаттардың жай-күйi туралы арнайы тексеру жүргiзсiн;
4) шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тауарлар мен қызметтердiң жекелеген түрлерiн тұтыну мен өндiру рыноктарының жай-күйi туралы маркетингтiк ақпаратпен қамтамасыз етудi жақсарту, қаржыландыруға байланысты тәуекелдердi төмендету мен инвестициялар жасаудың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында шағын кәсiпкерлiктiң қаржыландырылатын жобалары жөнiнде тұрақты жұмыс iстейтiн мәлiметтер базасын жасайтын болсын.
3. Облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi үш ай мерзiмде тауарлар өндiру мен көрсетiлетiн қызметтердiң жаңа түрлерi мен көлемiн, қаржыландыру көздерiн, бағдарламаның әрбiр тармағы бойынша атқарылу және iске асырылу мерзiмдерiн көрсете отырып, шағын кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың 1997-1998 жылдарға аймақтық бағдарламаларын әзiрлесiн және Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгiмен келiссiн.
4. Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы жоғары экономикалық кеңес осы Жарлықтың атқарылу барысы туралы тоқсанына бiр рет баяндап отыратын болсын.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

3) совместно с акимами областей и г.Алматы провести специальное обследование для определения структуры потребления импортных товаров населением, а также о состоянии действующих производственных мощностей по производству товаров народного потребления и услуг, отвечающих спросу населения, с целью оказания постприватизационной поддержки;
4) в целях улучшения обеспечения субъектов малого предпринимательства маркетинговой информацией о состоянии рынков потребления и производства отдельных видов товаров и услуг, снижения рисков, связанных с финансированием, повышения эффективности вложения инвестиций создать постоянно действующую базу данных по финансируемым проектам малого предпринимательства.
3. Акимам областей и г.Алматы в трехмесячный срок разработать и согласовать с Министерством экономики и торговли Республики Казахстан региональные программы поддержки и развития малого предпринимательства на 1997-1998 годы с указанием новых видов и объемов производства товаров и услуг, источников финансирования, сроков исполнения и реализации по каждому пункту программы.
4. Высшему экономическому совету при Президенте Республики Казахстан один раз в квартал докладывать о ходе исполнения настоящего Указа. 5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан. 6. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания. Президент Республики Казахстан