Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655.
Қазақстан Республикасы Даму стратегиясының негiзгi ережелерiн iске асыру, басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру, мемлекеттiк органдар жүйесiн реформалауды жалғастыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 3) және 20) тармақшаларына сәйкес қаулы етемiн:
1. Мыналар құрылсын:
1) Тұрақты даму жөнiндегi Ұлттық кеңес - Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган;
2) таратылатын Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгiнiң функциялары, мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгiнiң - дiн, жастар, ұлт және тiл саясаты саласындағы функцияларының, мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерiнiң бiр бөлiгi берiле отырып, Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi;
3) таратылатын Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiнiң функциялары, мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi, сондай-ақ таратылатын Қазақстан Республикасы Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi функцияларының, мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерiнiң бiр бөлiгi берiлiп отырып, Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгi;
4) Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi функцияларының, мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерiнiң бiр бөлiгi, сондай-ақ таратылатын Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi функцияларының, мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерiнiң бiр бөлiгi берiле отырып, Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi;
5) таратылатын Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөнiндегi агенттiгiнiң функциялары, мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi функцияларының, мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерiнiң бiр бөлiгi берiле отырып, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгi - орталық атқарушы орган. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгiнiң төрағасы Қазақстан Республикасының министрi - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мүшесi болып табылады.
2. Мыналар таратылсын:
1) Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Жоғары экономикалық кеңес;

О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. N 3655.
В целях реализации основных положений Стратегии развития Республики Казахстан, дальнейшего повышения эффективности управления, продолжения реформирования системы государственных органов, в соответствии с подпунктами 3) и 20) статьи 44 Конституции Республики Казахстан постановляю:
1. Образовать:
1) Национальный совет по устойчивому развитию - консультативно-совещательный орган при Президенте Республики Казахстан;
2) Министерство информации и общественного согласия Республики Казахстан с передачей ему функций, полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемого Национального агентства по делам печати и массовой информации Республики Казахстан, а также части функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерства образования и культуры Республики Казахстан - в области конфессиональной, молодежной, национальной и языковой политики;
3) Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан с передачей ему функций, полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемого Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан, а также части функций, полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемого Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан;
4) Министерство энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан с передачей ему части функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан, а также части функций, полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемого Министерства экономики и торговли Республики Казахстан;
5) Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан - центральный исполнительный орган, с передачей ему функций, полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемого Агентства по стратегическому планированию Республики Казахстан, а также части функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерства экономики и торговли Республики Казахстан. Председатель Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан является министром Республики Казахстан - членом Правительства Республики Казахстан.
2. Упразднить:
1) Высший экономический совет при Президенте Республики Казахстан;

2) мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi мен Қазақстан Республикасы Президентiнiң Iс Басқармасына берiле отырып, Қазақстан Республикасының Стратегиялық ресурстарды бақылау жөнiндегi агенттiк;
3) функциялары, мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне берiле отырып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеден комитетi.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгi қосылу жолымен Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi болып қайта құрылсын.
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi комитетi - Үкiмет құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы орган болып қайта құрылсын.
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 қазандағы N 2542 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж, N 33, 410-құжат) 1-тармағына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) "Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеден комитетi", "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi", "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгi" сөздерi алынып тасталсын;
2) "Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгi" сөздерiмен толықтырылсын.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) осы Жарлыққа сәйкес құрылған және қайта құрылған мемлекеттiк органдар туралы ережелердi бекiтсiн, жұмыс iстеп тұрған мемлекеттiк органдардың ережелерi мен құрылымдарын қайта қарасын;
2) қолданылып жүрген заңдарды осы Жарлыққа сәйкес келтiру туралы ұсыныстар әзiрлеп, Мемлекет басшысы мен Қазақстан Республикасы Парламентiнiң қарауына енгiзсiн;
3) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын шығарылған актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн;
4) Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Экономикалық реформалар орталығын тарататын болсын;
5) осы Жарлықтан туындайтын басқа да қажеттi шараларды қолданатын болсын.
6. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi:

2) Агентство по контролю за стратегическими ресурсами Республики Казахстан с передачей полномочий по управлению его имуществом и делами Администрации Президента Республики Казахстан и Управлению Делами Президента Республики Казахстан;
3) Государственный таможенный комитет Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству финансов Республики Казахстан.
3. Реорганизовать путем слияния Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Министерство образования и культуры Республики Казахстан в Министерство образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан.
Преобразовать Государственный комитет Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям в Комитет Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям - центральный исполнительный орган, не входящий в состав Правительства.
4. В пункт 1 Указа Президента Республики Казахстан от 19 октября 1995 г. N 2542 "О структуре Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 33, ст. 410) внести следующие изменения и дополнения:
1) исключить слова: "Министерство экологии и биоресурсов Республики Казахстан", "Министерство энергетики и природных ресурсов Республики Каэахстан", "Министерство экономики и торговли Республики Казахстан", "Государственный таможенный комитет Республики Казахстан", "Государственный комитет Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", "Министерство здравоохранения Республики Казахстан", "Министерство образования и культуры Республики Казахстан";
2) дополнить словами "Министерство информации и общественного согласия Республики Казахстан", "Министерство энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан", "Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
5. Правительству Республики Казахстан:
1) утвердить положения об образованных и реорганизованных в соответствии с настоящим Указом государственных органах пересмотреть положения и структуры существующих государственных органов;
2) разработать и внести на рассмотрение Главы государства и Парламента Республики Казахстан предложения о приведении действующего законодательства в соответствие с настоящим Указом;
3) привести ранее изданные акты Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим Указом;
4) упразднить Центр экономических реформ при Правительстве Республики Казахстан;
5) принять другие необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
6. Администрации Президента Республики Казахстан:

1) өзiнiң құрылымы мен штат санын осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына Тұрақты даму жөнiндегi Ұлттық кеңес туралы ереженi енгiзсiн.
7. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

1) привести свою структуру и штатную численность в соответствие с настоящим Указом;
2) внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан Положение о Национальном совете по устойчивому развитию.
7. Настоявший Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан