Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi әскери қызметшiлерiнiң әскери киiм үлгiлерi мен айырым белгiлерi туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы. 1997 жылғы 15 қазан N 3673
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 3 қазандағы N 2483 Заң күшi бар Жарлығының 1-бабына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 3 қаңтардағы N 2742 Жарлығымен және "Қазақстан Республикасы шекара әскерлерiнiң, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi iшкi әскерлерiнің, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнiң және Республикалық ұланның әскери нышандары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 20 қарашадағы N 3228 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi туралы ереженiң 11-тармағына сәйкес қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi әскери қызметшiлерiнiң әскери киiм нышандарының сипаттамалары мен үлгiлерi, айырым белгiлерi(суреттерi) бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi осы Жарлықты iске асыру
жөнiнде шаралар қолданатын болсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1997 жылғы 15 қазандағы
N 3673 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi
әскери қызметшiлерiнiң әскери киiм нысандарының
СИПАТТАМАСЫ
1 ТАРАУ
Жоғары офицерлiк құрамның киiм нысаны
а) Парадтық-салтанатты киiм нысаны
- айнала жиегi көк барқын түстес, тiгiмi мен кокардасы алтын
түстес көк барқын түстес фуражка;
- ашық қаусырмалы өңiрлi, көк барқын түстес парадтық мундир,
мундирдiң жағасындағы тiгiсi алтын түстес;
- ашық қаусырмалы өңiрлi ашық-сұр түстi парадтық-салтанатты
мундир, мундирдiң жағасындағы тiгiсi алтын түстес;
- қара галстуктi ақ жейде;
- бұлығы тiк жолағы көк барқын түстес әдiптелген, балағы
сыртқа жiберiлген шалбар;
- парадтық алтын түстес белбеу;
- ақ түстi қолғап;
- қысқа қонышты қара (қоңыр) бәтеңке
/N 1 сурет/
б) Күнделiктi киiм нысаны
- айнала жиегi қорғаныш түстес келген күнделiктi қорғаныш
түстi фуражка (пилотка), тiгiсi мен кокардасы алтын түстес;
- ашық қаусырмалы өңiрлi қорғаныш түстi (немесе iлме өңiрлi
кеудесiнде жапсырмалы қалталары бар) кителiнiң жағасындағы
тiгiсi алтын түстес күнделiктi мундир;
- қорғаныш түстес галстугi бар қорғаныш түстi жейде;
- кеуде тұсында жабық жапсырма және қапталында сыдырмалы
жарма қалталары бар сыдырмалы күрте;
- бұлығы мен тiк жолағы қызыл түспен әдiптелген, балағы
сыртқа жiберiлген шалбар;
- қысқа қонышты қара (қоңыр) бәтеңке;

О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Службы охраны Президента Республики Казахстан
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН от 15 октября 1997 г. N 3673
В соответствии со статьей 1 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 3 октября 1995 года N 2483 "О Службе охраны Президента Республики Казахстан", пунктом 11 Положения о Службе охраны Президента Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 3 января 1996 года N 2742 и Указом Президента Республики Казахстан от 20 ноября 1996 года N 3228 "О воинских символах пограничных войск Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Службы охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить описания и образцы (рисунки) военной формы одеждызнаков различия военнослужащих Службы охраны Президента Республики Казахстан (прилагаются).
2. Правительству Республики Казахстан принять меры по реализации настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Приложение N 1
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 октября 1997 г. N 3678
ОПИСАНИЕ
ВОЕННОЙ ФОРМЫ ОДЕЖДЫ ВОЕННОСЛУЖАЩИХ
СЛУЖБЫ ОХРАНЫ ПРЕЗИДЕНТА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ГЛАВА 1
Форма одежды для высшего офицерского состава
а/ Парадно-выходная форма одежды
фуражка цвета морской волны с околышем цвета морской волны,
шитье и кокарда золотистого цвета;
парадный мундир двубортный открытый, цвета морской волны, на
воротнике мундира шитье золотистого цвета;
парадно-выходной мундир двубортный открытый светло-серого
цвета, на воротнике мундира шитье золотистого цвета;
рубашка белая с черным галстуком;
брюки навыпуск цвета морской волны с кантом и лампасами;
пояс парадный золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
полуботинки черного /коричневого/ цвета
/ Рисунок N 1 /
б/ Повседневная форма одежды
фуражка /пилотка/ повседневная защитного цвета с околышем
защитного цвета, шитье и кокарда золотистого цвета;
мундир повседневный открытый двубортный защитного цвета /или
однобортный с накладными карманами на груди/, на воротнике
кителя шитье золотистого цвета;
рубашка защитного цвета с галстуком защитного цвета;
куртка на молнии, на груди накладные карманы с клапанами, по
бокам врезанные на молнии;
брюки навыпуск с кантом и лампасами красного цвета;
полуботинки черного /коричневого/ цвета.

(N 2, 3 суреттер)
Жаздық жеңiлдетiлген түрi - жеңiлдетiлген фуражка,галстуксiз
қысқа жеңдi жейде, балағы сыртқа жiберiлген шалбар.
Барлық жинақ жеңiлдетiлген матадан тұрады:
- қысқа қонышты қара (қоңыр) бәтеңке
(N 4 сурет)
Күн суытқан кездегi жаздық киiм нысанында:
- қорғаныш түстi плащ;
- қорғаныш түстi кашне;
- қысқа қонышты қара (қоңыр) бәтеңке
(N 5 сурет)
Қысқы күнделiктi киiм-кешек жиынтығы:
- кокардасы бар қаракөл (құлақшын) бөрiк;
- қалыңдатылған қаракөл жағасы бар қаракөк түстi және үш
түймемен iлгектелген, сол жағында үш әрлеуiш түймелерi,
жабық жарма қалталары бар қаусырмалы өңiрлi драп пальто;
- сұр түстi кашне;
- жылы қара (қоңыр) бәтеңке;
- жылы қара (қоңыр) түстi былғары қолғап.
(N 6 сурет)
Көктемде және күзде:
- қорғаныш түстi iлме өңiрлi күздiк драп пальто;
- қорғаныш түстi кашне;
- қысқа қонышты қара (қоңыр) бәтеңке;
(N 7 сурет)
в) Далалық киiм нысан:
- алабажақ түстi далалық фуражка;
- алабажақ түстi тiк пiшiмдi күрте мен шалбар;
- ұзын қонышты далалық бәтеңке;
- жабдықтар.
Қысқы жиынтық:
- қаракөлден тiгiлген құлақшын-бөрiк;
- алабажақ түстi жылы күрте мен шалбар;
- жылы бәтеңке;
- қара (қоңыр) түстi қолғап.
(N 8, 9 суреттер)
2 ТАРАУ
Офицерлер, прапорщиктер және әскери қызметшi әйелдердiң
киiм-нысаны:
а) Парадтық-салтанатты киiм нысаны
- айнала жиегi және бұлығы көгiлдiр түспен әдiптелген көк
барқын түстес фуражка, әскери қызметшi әйелдердiң беретi көк барқын
түстес;
- парадтық-салтанатты көк барқын түстi ашық мундир;
- алтын түстес погондар;
- қара галстуктi ақ жейде;
- бұлығы көгiлдiр түспен әдiптелген, балағы сыртқа жiберiлген
шалбар, әскери қызметшi-әйелдердiң юбкасы көк барқын түстес;
- парадтық алтын түстес белбеу;
- қысқа қонышты (бәтеңке) қара бәтеңке;
- ақ түстi қолғап;
/N 10 сурет/
б) Күнделiктi киiм нысаны
- айнала жиегi мен бұлығы көгiлдiр түстi және өрме бауы
алтын түстес, қорғаныш түстi күнделiктi (пилотка) фуражка,
әскери қызметші әйелдердiң беретi қорғаныш түстi;     - төрт түймеге iлгектелген, кеуде тұсында жапсырма қалталары, қапталында жабық жапсырмалы қалталары, жағасында -
эмблемасы бар күнделiктi ашық iлме өңiрлi китель;
- қорғаныш түстес галстугi бар қорғаныш түстi көйлек;
- бұлығы көгiлдiр түспен әдiптелген балағы сыртқа жiберiлген
шалбар, әскери қызметшi әйелдердiң юбкасы қорғаныш түстi;
- кеуде тұсында жабық жапсырма, қапталында жарма сыдырмалы
қалталары бар сыдырмалы күрте;
- қысқа қонышты қара (қоңыр) бәтеңке;
Жеңiлдетiлген жаздық түрi:
- жаздық жеңiлдетiлген фуражка, галстуксiз қысқа жеңдi жейде,
балағы сыртқа жiберiлген шалбар, қысқа қонышты қара (қоңыр)

/ Рисунок N 2,3/
Облегченный летний вариант - фуражка облегченная, рубашка с
коротким рукавом без галстука, брюки навыпуск. Весь комплект из
облегченной ткани.
полуботинки черного /коричневого/ цвета.
/ Рисунок N 4 /
При летней форме одежды в холодную погоду:
плащ защитного цвета;
кашне защитного цвета:
полуботинки черного /коричневого/ цвета.
/ Рисунок N 5 /
Зимний комплект повседневного обмундирования:
папаха /шапка/ каракулевая с кокардой;
пальто двубортное из драпа стального цвета с утеплителем и
каракулевым воротником, застегивается на три пуговицы, на
левой стороне три отделочные пуговицы, карманы врезные с
клапанами;
кашне серого цвета;
ботинки утепленные черного /коричневого/ цвета;
перчатки кожаные утепленные черного /коричневого/ цвета.
/ Рисунок N 6 /
Весной и осенью:
пальто демисезонное из драпа защитного цвета однобортное;
кашне защитного цвета:
полуботинки черного /коричневого/ цвета.
/Рисунок N 7 /
в/ Полевая форма одежды:
фуражка полевая камуфлированного цвета;
куртка и брюки прямого покроя камуфлированного цвета;
ботинки полевые с высокими берцами;
снаряжение.
Зимний комплект:
шапка-ушанка из каракуля;
куртка и брюки камуфлированного цвета утепленные;
ботинки утепленные;
перчатки черного /коричневого/ цвета
/ Рисунок N 8,9 /
ГЛАВА 2
Форма одежды офицеров, прапорщиков и военнослужащих женщин
а/ Парадно-выходная форма одежды:
фуражка цвета морской волны с околышем и кантом василькового
цвета, у военнослужащих - женщин берет цвета морской волны;
парадно-выходной мундир открытый, цвета морской волны;
погоны золотистого цвета;
рубашка белая с черным галстуком;
брюки навыпуск с кантом василькового цвета, у военнослужащих-
женщин - юбка цвета морской волны;
пояс парадный золотистого цвета;
полуботинки /ботинки/ черного цвета;
перчатки белого цвета
/ Рисунок N 10/
б/ Повседневная форма одежды:
фуражка /пилотка/ повседневная защитного цвета с околышем,
кантом василькового цвета и плетеный ремешок золотистого
цвета, у военнослужащих - женщин берет защитного цвета;
китель повседневный открытый однобортный, застегивается на
четыре пуговицы, накладные карманы на груди, по бокам -
врезные карманы с клапанами, на воротнике - эмблемы;
рубашка защитного цвета с галстуком защитного цвета;
брюки на выпуск с кантом василькового цвета, у военнослужащих -
женщин юбка защитного цвета;
куртка на молнии, на груди накладные карманы с клапанами, по
бокам врезные на молнии;
полуботинки черного /коричневого/ цвета.
Облегченный летний вариант:
фуражка облегченная летняя, рубашка с коротким рукавом без
галстука, брюки навыпуск, полуботинки черного /коричневого/
цвета.

бәтеңке. (N 11, 12, 13 суреттер)
Қысқы күнделiктi киiм-кешек жиынтығы:
- қырықпа (қаракөл) терiден жасалған кокардалы
құлақшын-бөрiк (бөрiк);
- қалыңдатылған және қырықпа (қаракөл) терiден жағасы бар,
жарма қалталы, қорғаныш түстi драп пальто;
- қорғаныш түстi кашне;
(N 11 сурет)
Күн суытқан кездегi жаздық киiм нысанында:
- жарты жүн матадан жасалған белдiгi бар қорғаныш түстi плащ;
- қорғаныш түстi кашне;
- қара (қоңыр) бәтеңке
(N 15 сурет)
в) Далалық киiм нысаны:
- мақта-матадан жасалған алабажақ түстi далалық фуражка;
- мақта-матадан жасалған тiк пiшiмдi алабажақ түстi күрте мен
шалбар;
- мақта-матадан жасалған қара-көк түстi комбинезон;
- мақта-матадан жасалған қара-көк түстi фуражка;
- ұзын қонышты бәтеңке;
- былғары жабдық.
(N 16 сурет)
Қысқы жиынтық:
- қырықпа терiден жасалған құлақшын-бөрiк;
- жағасы қырықпа терiден немесе жасанды мехтан жасалған
жылы күрте мен шалбар;
- ұзын қонышты жылы бәтеңке;
- былғары жабдықтар.
(N 17 сурет)
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1997 жылғы 15 қазандағы
N 3673 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi
әскери қызметшiлерiнiң бас киiмдерi мен киiм-
кешектерiндегi погондарының, кокардаларының,
эмблемаларының, жең белгiлерi мен тiгiстердiң
СИПАТТАМАСЫ
1 ТАРАУ
Жалпы ережелер
Парадтық, күнделiктi және далалық погондар белгiленген. Киiм-кешекке бекiтiлу тәсiлi жөнiнен олар қадамалы, тiгiлген,
алмасы-салмасы немесе жеңсiздерде болуы мүмкiн.
Погондардың бетiнде берiлген әскери атаққа сәйкес Қазақстан
Республикасы Мемлекеттiк елтаңбасының бейнесi, бес бұрышты жұлдыздар
мен жұлдызшалар, жолақтар, тiгiстер, эмблемалар орналасады.
2 ТАРАУ Қазақстан Республикасы Президентi Күзет қызметi
әскери қызметшiлерiнiң погондары
1. Жоғары офицерлiк құрамның погондары
а) Парадтық погондар
Бетiнде алтынмен апталған жiптен ерекше өрiлген оқасы бар погондар (қаракөк түстi жiбектен тiгiлген пальтода).
Армия генералының погондарында жалпы әскерлiк эмблема өрнектелген, төменiрек алтынға суарылған сым жiппен кестеленiп, диаметрi 40 мм қызыл жiбекпен жиектелген.
Генералдардың погонында диаметрi 22 мм жұлдызшалар алтынға суарылған сым жiппен кестеленiп, қырлары қызыл жiбекпен жиектелген.
(N 1 сурет)
Сыртқы көйлекте бұлықсыз погондар болады. Погондардың бетi
көйлек тiгiлген матадан, алтындатылған жарқырауықпен кестеленген
оқаның суретi салынған.
Генералдардың погондарындағы жұлдыздар мен эмблемалар мундирге тiгiлетiн погондар тәрiздi, бiрақ жұлдызшалары жиексiз болады.
б) күнделiктi погондар
Бетiнде қорғаныш түстес ерекше өрнектi жiбек оқасы бар
погондар (қаракөк түстi пальтода).
Генералдардың погондарындағы бейне, сондай-ақ жұлдыздар,
жұлдызшалар мен эмблемалар генералдардың жиексiз погондарындағы
тәрiздi.
(N 2 сурет)
Сыртқы көйлектi погондар мундирдiң көйлегiндегiдей, погондардың
бетi күнделiктi киiлетiн көйлектер тiгiлген матадан.
б) Далалық погондар
Бетiнде қорғаныш түстес ерекше өрiлген жiбек оқасы бар погондар. Генералдардың погондарындағы жұлдызшалар жиексiз қорғаныш түстес болып келедi.
(N 3 сурет)

/ Рисунок N 11, 12, 13 /
Зимний комплект повседневного обмундирования:
шапка-ушанка /папаха/ из цигейки /каракуля/ с кокардой;
пальто из драпа защитного цвета с утеплителем и цигейковым
/каракулевым/ воротником, карманы врезные;
кашне защитного цвета.
/ Рисунок N 14 /
При летней форме одежды в холодную погоду:
плащ защитного цвета из полушерстяной ткани с поясом;
кашне защитного цвета;
ботинки черного /коричневого/ цвета.
/ Рисунок N 15 /
в/ Полевая форма одежды:
полевая хлопчатобумажная фуражка камуфлированного цвета;
полевые куртка и брюки хлопчатобумажные прямого покроя
камуфлированного цвета;
куртка и брюки /комбинезон/ хлопчатобумажные темно-синего
цвета*;
фуражка хлопчатобумажная темно-синего цвета*;
ботинки с высокими берцами;
снаряжение кожаное.
/ Рисунок N 16 /
* Сноска.  Специальная одежда для технического персонала.
Зимний комплект:
шапка-ушанка из цигейки;
куртка и брюки утепленные с воротником из цигейки или
искусственного меха;
ботинки с высокими берцами утепленные;
снаряжение кожаное.
/ Рисунок N 17 /.
Приложение N 2
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 октября 1997 г. N 3673
ОПИСАНИЕ
погон, кокард, эмблем, нарукавных знаков,
шитья на головных уборах и обмундировании военнослужащих
Службы охраны Президента Республики Казахстан
ГЛАВА 1
Общие положения
Погоны установлены парадные, повседневные и полевые. По способу
крепления к обмундированию они могут быть нашивные, вшивные, съемные
или на муфтах.
На поле погон соответственно присвоенному воинскому званию
размещаются: изображение государственного герба Республики
Казахстан, пятиконечные звезды и звездочки, просветы, нашивки,
эмблемы.
ГЛАВА 2
Погоны военнослужащих Службы охраны Президента
Республики Казахстан.
1. Погоны высшего офицерского состава
а/ Погоны парадные
Погоны с полем из галуна особого переплетения, изготовленного из позолоченной волоки /на пальто из шелка стального цвета/.
На погонах генерала армии вышита общевойсковая эмблема, ниже вышита позолоченной канителью и окантована красным шелком диаметром 40 мм.
На погонах генералов позолоченной канителью и окантованы по граням красным шелком звездочки диаметром 22 мм. / Рисунок N 1 /
На верхней рубашке погоны без кантов. Поле погон из той же
ткани, что и рубашка, с рисунком галуна, вышитым позолоченной
мишурой.
Звезды и эмблемы на погонах генералов такие же, как и на
погонах к мундиру, но звездочки без окантовки.
б/ Погоны повседневные
Погоны с полем из шелкового галуна особого переплетения
защитного цвета /на пальто стального/.
Изображение, а также звезды , звездочки и эмблемы на погонах
генералов такие же, как и на погонах генералов без окантовки.
/ Рисунок N 2 /
На верхней рубашке погоны такие же, как и на рубашке к мундиру,
поле погон из той же ткани, что и рубашка повседневная.
в/ Погоны полевые
Погоны с полем из шелкового галуна особого переплетения
защитного цвета. Звездочки на погонах генералов защитного цвета без
окантовки.
/ Рисунок N 3 /

2. Офицерлер погондары
а) парадтық погондар
Бетiнде алтын түстес металл оқасы бар, көгiлдiр түстес бұлықтары мен жолақтары бар погондар.
Аға офицерлiк құрамның погондарында екi жолақ пен диаметрi 20 мм алтын түстес жұлдызшалар бар. Кiшi офицерлiк құрамның
погондарында бiр жолақ пен диаметрi 13 мм алтын түстес жұлдызшалар
бар. Погондардағы жұлдызшалардың саны әскери атаққа сәйкес болады.
(N 4 сурет)
Сыртқы көйлекте ақ түстi жiбек оқалы, көгiлдiр түстес бұлықтары мен жолақтары бар погондар.
Түймелер мен эмблемалар тиiсiнше 14х14 мм. және 15х15 мм. нысанды киiм-кешектегi тәрiздi.
(N 5 сурет)
б) Күнделiктi погондар
Бетiнде қорғаныш түстес жiбек оқасы бар, бұлықтарсыз, көгiлдiр
түстi жолақтары бар погондар.
Погондардағы жолақтар мен жұлдызшалар парадтық погондардағы
тәрiздi болады.
Сыртқы көйлекте бетiнде қорғаныш түстес жiбек оқасы бар немесе көйлек тiгiлген матадан жасалған, бұлықсыз көгiлдiр түстi жолақтары мен эмблемалары бар погондар. Погондардағы жолақтар, жұлдызшалар мен эмблемалар парадтық погондардағы тәрiздi.
(N 6, 7, 8 суреттер)
в) Далалық погондар
Қорғаныш немесе алабажақ түстес бұлықсыз және жолақтарсыз
киiм-кешекке тiкелей тiгiлген погондар, Қорғаныш түстес жұлдызшалар.
(N 9 сурет)
3. Прапорщиктер погондары
а) парадтық погондар
Бетiнде жiбек оқасы бар көгiлдiр түстi бұлықсыз погондар.
Погондарда диаметрi 13 мм алтын түстес жұлдызшалар.
Погондардағы жұлдызшалар саны әскери атаққа сәйкес болады.
(N 10 сурет)
б) күнделiктi погондар
Бетiнде жiбек оқасы бар қорғаныш түстес бұлықсыз погондар.
Погондардағы жұлдызшалар парадтық погондардағы тәрiздi.
Сыртқы көйлекте бетiнде қорғаныш түстi жiбек оқасы бар,
бұлықсыз немесе эмблемалары бар көйлектiң матасынан жасалған погондар.
Погондардағы жұлдызшалар парадтық погондардағы тәрiздi.
(N 11 сурет)
в) Далалық погондар
Далалық погондар офицерлердiң погондары тәрiздi.
Погондарындағы жұлдызшалар қорғаныш түстес келедi.
(N 12 сурет)
4 ТАРАУ
Қазақстан Республикасы Президентi Күзет қызметi әскери
қызметшiлерiнiң бас киiмдерi мен киiм-кешегiндегi кокардалар,
эмблемалар мен тiгiстер
1. Генералдардың парадтық және күнделiктi фуражкаларындағы кокарда жартылай дөңгеленген пiшiмдi, биiктiгi бойынша диаметрi 36 мм. Енi бойынша 28 мм. анодталған алюминий мен түстi металдардың басқа да қорытпаларынан жасалады, алтын түстес бес бұрышты жұлдыз, кокарданың қырлары шашыраңқы сәуле түрiнде жиектелген.
Фуражкалардағы тiгiс алтындатылған жалтырауықтан жасалады. Кокарданың екi жағы төрт бұтақшадан кестеленедi.

2. Погоны офицеров
а/ Погоны парадные
Погоны с полем из металлического галуна золотистого цвета, с
кантами и просветами василькового цвета.
На погонах старшего офицерского состава два просвета и звездочки золотистого цвета диаметром 20 мм. На погонах младшего офицерского состава один просвет и звездочки золотистого цвета 13 мм. Количество звездочек на погонах соответствует воинскому званию.
/ Рисунок N 4 /
На верхней рубашке погоны из шелкового галуна белого цвета с
кантами и просветами василькового цвета.
Пуговицы и эмблемы соответственно 14 х 14 мм и 15 х 15 мм такие же
как на форменном обмундировании.
/ Рисунок N 5 /
б/ Погоны повседневные
Погоны с полем из шелкового галуна защитного цвета, без кантов,
с просветами василькового цвета.
Просветы и звездочки на погонах также, как и на погонах
парадных.
На верхней рубашке погоны с полем из шелкового галуна защитного
цвета или из рубашечной ткани, без кантов, с просветами василькового
цвета и эмблемами. Просветы, звездочки и эмблемы на погонах такие
же, как и на погонах парадных.
/ Рисунок N 6,7,8 /
в/ Погоны полевые
Погоны защитного или камуфлированного цвета без кантов и
просветов конструктивно вшитые в обмундирование. Звездочки защитного
цвета.
/ Рисунок N 9 /
3. Погоны прапорщиков
а/ Погоны парадные
Погоны с полем из шелкового галуна василькового цвета без
кантов.
На погонах звездочки золотистого цвета диаметром 13 мм.
Количество звездочек на погонах соответствует воинскому званию.
/ Рисунок N 10 /
б/ Погоны повседневные
Погоны с полем из шелкового галуна защитного цвета без кантов.
Звездочки на погонах такие же, как и на погонах парадных.
На верхней рубашке погоны с полем из шелкового галуна защитного
цвета без кантов, или из рубашечной ткани с эмблемами.
Звездочки на погонах такие же, как и на погонах парадных.
/Рисунок N 11 /
в/ Погоны полевые
Погоны полевые такие же, как и погоны у офицеров.
Звездочки на погонах защитного цвета.
/ Рисунок N 12 /
ГЛАВА 4
Кокарды, эмблемы и шитье на головных
уборах и обмундировании военнослужащих
Службы охраны Президента Республики Казахстан
1. Кокарда на парадной и повседневной фуражках генералов полуовальной формы, диаметром по высоте 36 мм. По ширине 28 мм, выполняется из анодированного алюминия и других сплавов цветных металлов, пятиконечная звезда золотистого цвета, края кокарды выполнены в виде лучей.
Шитье на фуражках выполняется позолоченной мишурой. По обе стороны кокарды вышиваются по четыре ветви.
Кокарды на папахе и берете генералов полуовальной формы, диаметром по высоте 36 мм, по ширине 28 мм. Выполняется из анодированного алюминия и других сплавов цветных металлов, пятиконечная звезда золотистого цвета, края кокарды выполнены в виде лучей.
Кокарды на фуражке хлопчатобумажные полевые изготавливаются с такой же символикой, но в защитном цвете.
/ Рисунок N 13 /

2. Генералдардың папахасы мен беретiндегi кокардалар жартылай дөңгеленген пiшiмдi, биiктiгi бойынша диаметрi 36 мм, енi бойынша 28 мм. Анодталған алюминий мен түстi металдардың басқа да қорытпаларынан жасалады, алтын түстес бес бұрышты жұлдыз, кокарданың қырлары шашыраңқы сәуле түрiнде жиектелген - жұлдыздың ортасында сәуле шашқан күнмен оның астында алтын түстес қалықтап ұшқан қыранның айшықты бейнесi орналасқан.
(N 14 сурет)
Фуражкадағы мата-мақта далалық кокардалар нақ осындай нышандармен, бiрақ қорғаныш түстi болып жасалады.
3. Офицерлердiң, прапорщиктердiң парадтық-салтанатты және күнделiктi фуражкаларындағы эмблемалары кокардалар алтын түстес қорытпадан бiр тұтас ретiнде жасалады.
Екi жағынан және астыңғы тұсынан үш бұтақшамен жиектелген кокарда енi созылыңқы, жартылай дөңгеленген пiшiмдi болады. Эмблеманың өлшемi биiктiгiнен 40 мм, енiнен 70 мм.
(N 15 сурет)
4. Генералдар мен офицерлердiң парадтық-саланатты және күнделiктi фуражкаларының қатырмасындағы эмблема алтын түстес алюминий қорытпадан Республика елтаңбасының элементтерi түрiнде жасалады.
(N 16 сурет)
5. Парадтық-салтанатты және күнделiктi киiм-кешектiң жағасындағы тiгiс алтын түстес сым жiптен бұтақтар түрiнде жасалады. Ұзындығы 75 мм, енi 25 мм.
(N 17 сурет)
6. Генералдардың, офицерлердiң, прапорщиктердiң парадтық белбеулерiнiң қапсырмасы түстi металдардың қорытпаларынан жасалып, дөңгелек нысанды болады.
Қапсырманың диаметрi биiктiгi бойынша 50 мм, енi бойынша 42 мм.
Генералдардың қапсырмасының ортасында диаметрi 23 мм болатын Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы салынған. Офицерлерде бес бұрышты жұлдыз. Қапсырма мен ондағы нышандардың бәрi алтын түстес болып келедi.
7. Қазақстан Республикасының Президентi Кұзет қызметi әскери қызметшiлерiнiң нысанды киiм-кешегiнiң түймелерiнiң диаметрлерi, генералдар үшiн үлкен 24 мм қалған әскери қызметшiлерi үшiн 22 мм, шағындары 14 мм болып жасалады. Генералдардың түймелерiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы, басқа әскери қызметшiлерде ортасында Қазақстан Республикасының нышаны бар бес бұрышты жұлдыз бейнеленген.
(N 19 сурет)
8. Әскери қызметшiлердiң парадтық-салтанатты және күнделiктi киiм нысанының эмблемалары 15 мм х 15 мм өлшемдi көгiлдiр жасыл түстес бес бұрышты жұлдыз түрiндегi алюминий қорытпасынан жасалады. Оның iшiнде сәуле шашқан күн мен астыңғы жағында қалықтап ұшқан қыранның айшықты бейнесi орналасқан. Жұлдыз жалқын сары түстес сұлбамен жиектелген. Киiмнiң далалық нысанындағы эмблема нақ осындай нышанмен, бiрақ қорғаныш түсте жасалады.
(N 20 сурет)

2. Кокарды на папахе, шапке-ушанке, фуражке офицеров, прапорщиков и военнослужащих женщин полуовальной формы, диаметром по высоте 36 мм, по ширине 28 мм. Выполняются из анодированного алюминия и других сплавов цветных металлов, в центре кокарды расположена пятиконечная звезда золотистого цвета, края кокарды выполнены в виде лучей. В центре звезды расположено стилизованное изображение солнца, обрамленного лучами и парящего под ним орла, выполненное в золотисто-желтом цвете.
/ Рисунок N 14 /
Кокарды на фуражке хлопчатобумажные полевые изготавливаются с такой же символикой, но в защитном цвете.
3. Кокарда с эмблемой на парадно-выходной и повседневной фуражках офицеров, прапорщиков изготавливаются из алюминиевого сплава золотистого цвета как одно целое.
Кокарда, обрамленная с обеих сторон и снизу тремя ветвями, имеет полуовальную форму, вытянутую по ширине. Размер эмблемы по высоте 40 мм, по ширине 70 мм.
/ Размер N 15 /
4. Эмблема на тулью к парадно-выходной и повседневной фуражкам генералов и офицеров изготавливается из алюминиевого сплава золотистого цвета в виде элементов герба республики.
/ Рисунок N 16 /
5. Шитье на воротнике парадного-выходного и повседневного мундира выполняется золотистой канителью в виде ветвей. Длина 75 мм, ширина 25 мм.
/ Рисунок N 17 /
6. Пряжка к парадному ремню генералов, офицеров, прапорщиков изготавливается из сплавов цветных металлов и имеет овальную форму.
Диаметр пряжки по высоте 50 мм, по ширине 42 мм.
У генералов в середине пряжки выполнен Государственный герб Республики Казахстан диаметром 23 мм, у офицеров пятиконечная звезда. Пряжка и все символы на ней золотистого цвета.
/ Рисунок N 18 /
7. Пуговицы на форменное обмундирование военнослужащих Службы охраны Президента Республики Казахстан изготавливаются диаметром: большие 24 мм для генералов, 22 мм для остальных военнослужащих, малые 14 мм для генералов и других военнослужащих. У генералов на пуговицах изображен Государственный герб Республики Казахстан, у остальных военнослужащих пятиконечная звезда в центре с символом Республики Казахстан.
/ Рисунок N 19 /
8. Эмблемы на парадно-выходную и повседневную форму одежды военнослужащих изготавливаются из алюминиевого сплава в виде пятиконечной звезды изумрудно-голубого цвета размером 15 мм х 15 мм, внутри которой расположено стилизованное изображение солнца, обрамленного лучами и парящего под ним орла, выполненное в золотисто-желтом цвете. Звезда окаймлена контуром золотисто-желтого цвета. Эмблема на полевую форму одежды изготавливается с такой же символикой, но в защитном цвете.
/ Рисунок N 20 /

9. Жең белгi көгiлдiр түстес матаның негiзiнде жасалады, жең белгiнiң периметрi бойынша 2 мм, арақашықтықта енi 2 мм болатын ал жалқын сары түстес қырмен көктей тiгiледi. Белгiнiң биiктiгi 8 мм, жоғары жағында "ҚАЗАҚСТАН" деген қызыл түстi жазба орналасқан. Белгiнiң ортасында көгiлдiр жасыл түстес бес бұрышты жұлдыз орналасқан оның iшiнде сәуле шашқан күн мен астыңғы жағында алтын түстес қалықтап ұшқан қыранның айшықты бейнесi салынған. Жұлдыз жалқын сары түстес сұлбамен жиектелген. Жұлдыз сұлбасының енi оны бiр қырының ұзындығының 1/10 құрайды. Сол жағынан жоғарыдан төмен қарай периметрi бойынша әрiптерiнiң "ПРЕЗИДЕНТТIҢ КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТI" деген жазба салынады. Жең белгi парадтық-салтанатты, күнделiктi және далалық киiм-кешектiң сол жеңiне жеңнiң жоғарғы тiгiсiнен 12 см қашықтықта тiгiледi.
(N 21 сурет).

9. Нарукавный знак изготавливается на тканевой основе василькового цвета на расстоянии 2 мм по периметру нарукавного знака шириной 2 мм прошивается грань золотисто-желтого цвета. В верхней части знака высотой 8 мм, располагается надпись красного цвета "КАЗАХСТАН". В центре знака расположена пятиконечная звезда изумрудно-голубого цвета, внутри которой расположено стилизованное изображение солнца, обрамленного лучами и парящего под ним орла, выполненное в золотисто-желтом цвете. Звезда окаймлена контуром золотисто-желтого цвета. Ширина контура звезды составляет 1/10 от длины ее одной грани. С левой стороны сверху вниз по периметру наносится надпись высотой букв 6 мм золотисто-желтого цвета "ПРЕЗИДЕНТIНIН КУЗЕТ КЫЗМЕТI". Нарукавный знак пришивается на левом рукаве парадно-выходного, повседневного и полевого обмундирования на расстоянии 12 см от верхнего шва рукава.
/ Рисунок N 21 /