"ҚХЖБ-топ" Ұлттық инвестициялық қаржы акционерлiк компаниясын" құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1998 жылғы 2 шілде N 4003. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2000.01.21. N 326 жарлығымен. ~U000326
Қазақстан Республикасының қаржы жүйесiн қазiргi заманғы қаржылық, инвестициялық технологиялар мен құралдарды дамыту жолымен одан әрi жетiлдiру мақсатында, сондай-ақ олардың экономиканы реформалау процесiндегi маңызын ескере отырып қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) Бiр ай мерзiмде компанияның жарғылық капиталына мемлекеттiң 100%-тiк қатысуымен "ҚХЖБ-топ" "Ұлттық инвестициялық қаржы акционерлiк компаниясы" (бұдан былай - "ҚХЖБ-топ") жабық үлгiдегi акционерлiк қоғамын құруды қамтамасыз етсiн.
2) "ҚХЖБ-топтың" сенiмдi басқаруына:
- "Қазақстан Халықтық жинақ банкi" акционерлiк қоғамы акцияларының мемлекеттiк пакетiн;
- акционерлiк қоғамдар болып қайта құрылғаннан кейiн алынған мынадай мемлекеттiк кәсiпорындардың:
"Қазақстан мемлекеттiк экспорт-импорт банкi" шаруашылық жүргiзу құқығындағы Республикалық мемлекеттiк кәсiпорны;
"Қазақшетсақтандыру" Қазақстан Республикасының шетелдiк сақтандыру жөнiндегi мемлекеттiк компаниясы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы мемлекеттiк кәсiпорны акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн беретiн болсын.
3) "ҚХЖБ-топ" Ұлттық инвестициялық қаржы акционерлiк компаниясы қызметiнiң негiзгi мәнi:
- инвестициялық тәуекелдердi сақтандыру жүйесiн құру мен дамыту;
- почта-жинақтау жүйесi мен ақша төлем карточкаларының ұлттық жүйесiн дамыту;
- инвестициялық қорларды дамытуды ынталандыру;
- зейнетақылық және әлеуметтiк қызмет көрсету инфрақұрылымын одан әрi жетiлдiру;
- қор рыногы инфрақұрылымын жетiлдiруге қатысу;
- қызмет көрсету саласында шағын және орта бизнестi жеделдете дамытуға септiгiн тигiзетiн франчайзинг жүйелерiн дамыту;
- ұлттық акционерлiк компаниялар мен мемлекеттiк кәсiпорындарға қаржы мәселелерi жөнiнде консультациялар беру деп айқындасын.
4) Почта-жинақтау жүйесiн құру мен дамыту мақсатында "ҚХЖБ-топпен" бiрлесiп бағдарлама әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Республикалық мемлекеттiк почта байланысы кәсiпорнын қайта құруды жүзеге асыратын болсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

О создании "Национальной инвестиционной финансовой акционерной компании "НСБК-груп"
Указ Президента Республики Казахстан от 2 июля 1998 г. № 4003. Утратил силу - Указом Президента РК от 21 января 2000 г. N 326 ~U000326.
В целях дальнейшего совершенствования финансовой системы Республики Казахстан путем развития современных финансовых, инвестиционных технологий и инструментов, а также учитывая их значимость в процессе реформирования экономики, постановляю:
1. Правительству Республики Казахстан:
1) в месячный срок обеспечить создание акционерного общества закрытого типа "Национальная инвестиционная финансовая акционерная компания "НСБК-груп" (далее - "НСБК-груп") со 100% участием государства в уставном капитале компании;
2) передать в доверительное управление "НСБК-груп":
- государственный пакет акций акционерного общества "Народный Сберегательный Банк Казахстана";
- государственные пакеты акций, полученные после преобразования в акционерные общества, следующих государственных предприятий:
Республиканское государственное предприятие "Государственный
экспортно-импортный банк Казахстана" на праве хозяйственного ведения;
Государственное предприятие на праве хозяйственного ведения
"Государственная компания по иностранному страхованию Республики Казахстан
"Казахинстрах";
3) определить основным предметом деятельности "Национальной
инвестиционной финансовой акционерной компании "НСБК-груп":
- создание и развитие системы страхования инвестиционных рисков;
- развитие почтово-сберегательной системы и национальной системы
денежных платежных карточек;
- стимулирование развития инвестиционных фондов;
- дальнейшее совершенствование инфраструктуры пенсионного и
социального
обслуживания;
- участие в совершенствовании инфраструктуры фондового рынка;
- развитие франчайзинговых систем, способствующих ускоренному
развитию
малого и среднего бизнеса в сфере услуг;
- консультирование по финансовым вопросам национальных акционерных
компаний и государственных предприятий;
4) совместно с "НСБК-груп" разработать программу и осуществить реструктуризацию Республиканского государственного предприятия почтовой связи Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан с целью создания и развития почтово-сберегательной системы.
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан